BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Van 30 Jan. tot en niet 1 Febr. 1915. Ondertrouwd C. J. de Vuijat, jm. 31 j. met M. J de Ridder, jd. 22 j. Bevallen: M. V. Gerlo, geb. deKeijser, z. L. Steketee, geb. Dane, d. J. Klaver, geb. Mebe, z. S. Francois, geb. de Priester, d. Geboren. Een buitenechtelijke zoon, moeder 41 j. OverledenC. F. Cauwenberghe, vrouw van M. de Blaauw, 41 j. L. Klement, wede. van G. van den Berge, 81 j. Goes. Van 2830 Januari 1915. OverledenT. M. van flese, d. 6 m. A. Mulder, ongeh. z. 69 j. C. Danker, wede. van K. van Dreunen, 74 j. THERMOMETER EN VERWACHTING. 1 Febr Thermometer alhier 8 n. vm. 39 gr., 12 u. 46 gr., 3 u. 45 gr. Telegrafische mededeel ing van het Kon Meteorologisch instituut te De Bilt volgeat de waarnemingen van heden ochtend: Hoogste barometerstand 760.8 t« Munchen. Laagste 747.1 te Chrialiansund. Verwachting tot den avond van 2 Feb. aanvankelijk zwakke Noordelijke, later wellicht krimpende en toenemende wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later wellicht weer neerslag, s' nachts eenige vorst in het Oosten, zelfde temperatuur overdag. HOOGWATER. Vlissingen. Dinsdag 2 Febr. n.m. 3.02 Donderdag. 4 4 17 Vrgdag 5 4.55 Zaterdag 6 5 39 Zondag. 7 v.m. 5.56 Maandag - 8 6 50 IN PORTUGAL. De lezers kunnen zich verwonderd, hebben, na het „Laatste Bericht", enkele dagen geleden over een soort regeeringsL verandcring in dat land, daaromtrent geen nieyws meer gelezen te hebben. Wftt daarna over de politieke toestan den in Lissabon uitlekte, was dan ook zeer verward en bad weinig lom 't lijf. Slechts bleek daaruit, dat het kabinet Bernardino Machado was opgetreden en een soort militaire dictatuur onder lei ding van generaal Pimentel de Castro het beheer in handen had genomen. Aanvankelijk had hij over alle mi- msterieele portefeuilles de beschikking. Later schijnt hij zich evenwel medewer kers als departementshoofden te hebben giezoeht en gevonden Dit schijnt alles te hebben plaats gehad met toe s te ne ming van den president der republiek Arriaga. Deze zal zich noodgedwongen wel bij de verandering hebben aangepast. Gedurende zijn bestuur heeft hij al meer pogingen tot omverwerping vanhetheer- schende gezag bijgewoond. Deze jongste crisis schijnt evenmin als de vorige veel om 't lijf te hebben. Ia Portugal leeft men nu eenmaal, poli tiek gesproken, op een krater. Na de in stelling der republiek is de bodem er niet tot rust gekomen \',an de idealen, door de republikeinen en allen, die na de afzetting van den laatslen koning pp het kussen kwamen, beleden, is bitter weinig verwezenlijkt. Ja, het is de vraag, of de wijziging van regeeringsvorm de be volking in haar geheel iets verder heeft gebracht. Wie geregeld de ontwikkeling van het politieke leven aan de oevers van de Taag volgt, krijgt daarvan een hoogst ongunstigen indruk. Van eenige lijn, van verschil in beginselen is tusf schem. de elkaar onophoudelijk in 'thaar zittende partijen nauwelijks iets te be speuren. Kenschetsend is het daarbij, dat in een betrekkelijk zoo klein en in alle opzichten onbeduidend land pis Rortugal, waarover men hier te lande zoo schraal is ingelicht, zoo talrijke namen van op den voorgrond tredende staatslieden bekend zijn. Dit is een vingerwijzing, naar de on derstelling, dat al dat politiek geharrei- war ten slotte tot kwesties van persoon lijk belang te herleiden is. Bij het bovenstaande dachten we na tuurlijk niet aan de pogingen, zoo nu en dan door de monarehalen, aanhangers van den onttroonden Manuel, onderno men, om hun oogmerken te bereiken, al waren ook die van weinig belang en bei- treklcelijk gemakkelijk onderdrukt. De ko- ningsge zinden schijnen evenwel in den joïigsten staatsgreep niet de hand te hebben. Men doodverft de democraten, een der partijen .die onder republic koinsch regiem beurtelings in de meer derheid zijn na of voor andere groepen, als de aanstichters van de beweging. Er zouden auto's met dynamict-bommen ge nomen zijn. Het is evenwel niet duide lijk, lof generaal Castro optrad om die de mocratische onlusten te bedwingen dan wel of liij zijn verheffing daaraan te dari- ken heeft. Dat zijn treden aan 't hoofd van het ministerie geen monarchistisch karakter draagt blijkt al daaruit, dat hij vroeger van een republikeinsch kabinet deel heeft uitgemaakt. Overigens schijnen ook de aanhanger van den verdreven koning evenals deze zeff het politieke water in Portugal thans troebel genoeg te achten, om er met kans op buit le kunnen visschen., De Madrileensche „Imparcial" heeft uit Bajadoz, aan de grens tusschcn Spanje en Portugal, een telegram ont vangen, volgens hetwelk Manuel Portu- gecsch gebied heeft betreden, naar men als zeker aanneemt met 't doel, de verloren kroon weer te bemachtigen De generale staf der monarchisten bevindt zich in de provincie Zamora en wacht daar de houding der bevolking af. De toestand in Portugal schijnt zich wel voor een staatsgreep te Ieenen, daar Jé muiterij in het leger toeneemt en op vele plaatsen oproer onder het volk is uitgèbroken. DE 00RL0D. De toestand. De Duitsche vloot is dus mei de ver wezenlijking in '1 groot van lraar bedrei ging begonnen le trachten het middel, dat Brittonje op hun land toepast tot een zoo snel mogelijke beëindiging van den oorlog, tegen hel eilandenrijk zelf aan te wenden. En wel do uithongering van de bevolking. Van Deutsche zijde lean dit slechts geschieden door torpedo-aanval- lein op Britsche vrachtschepen Zes van deze werden ide laatste idagen daar slacht offers van De bemanning schijnt van alle gespaard gebleven te zijn. i Bij La Bassée hebben Engelsche troe pen drie Duitsche bataljons teruggewor pen en d' Fransehe staf meldt voorts, hoe de eerste alle loopgraven heroverd' hebben welke tijdelijk verloren waren ge gaan. Daarmee is dus klaarblijkelijk het evenwicht op dat deel van hel front her steld, dat een oogenblik ten gunste van; de Duitsche krijgsmacht doorgeslagen wias. Bij Flirev wilden de Duitsehers de loopgraven der vijanden doen springen maar vernielden ze daardoor die van hen zelf. In de Karpaten hebben de Oostenrij kers waarschijnlijk door Duitsehers ver sterkt, weer eens voordeelen behaald Het boven genoemde Flirev ligt tus- schen St Mihiel en Thiauoourt: Van de Z Vlaamsche grens. Men schrijft ons uit Koewacht- Vrijdagmiddag kwamen te Koewacht eenige Duitsehers, aldaar gedetacheerd, (met een Belgisch lcanon aan, hetgeen' [heel wal consternatie en ontsteltenis op het Belgisch gedeelte van het dorp te weeg bracht. Zij hadden het in de op een half uur afstand van hier gelegen Moerbeeksche, wijk „Kruisstraat" uit den grond opge dolven, blijkbaar op aanwijzing van inwo ners dier wijk; de akker waaruit het op gedolven is, was reeds begroeid met rogge De pachter van dien akker heeft met zijn gezin bereids uit vrees voog Istraf, ofschoon de goeie man hoogste waarschijnlijk van niets weet, de vlucht genomen; een vrouw, een inwonend fa milielid Icon niet gauw genoeg weg ko men en is aangehouden Naar men be weert zijn in die buurt nog meer kanon nen en ook milraljeurs ingegraven; de Duitsehers delven en zoeken nu op alle mogelijke plaatsen aldaar. Het kanon} had een wijdte van 11 cM. en had vol gens een Duilscher een waarde van 40.000 francs; het was echter gedemon teerd, daar hel sluitstuk verloren of vernield was. Een landbouwer van Koe wacht (Bmoest het kanon met bijbe- hiooren, wagen enz naar Antwerpen ver voeren. In het nummer dezer courant van 14 Januari j.l. werd medegedeeld, welke on gelooflijk groote hoeveelheden vlas in de grensstreek uit België naar Nederland wordt uitgevoerd, of liever wordt bin nengesmokkeld Die smokkelhandel noudt nog steeds aan en het vlas wordt nog in niet mindere kwantiteit overgebracht als toen. IM kwam mij steeds onmogelijk voor, oat zulke kolossale hoeveelheden! van dat, nu zeer kostbaar, handelsarti kel Nederland Iconden binnengesmokkeld worden zonder voorkennis daarvan of toestemming ervoor van de grensbewa- kende Duitsehers. Dat zooiels niet in den bebouwae kom van een dorp, maar bui tenaf geschiedt, behoeft geen betoog. Ik sprak er over met en gaf mijn meening le kennen alan een in deze streek in ons land verblijvend Belgisch groot-vlashan delaar, die al menige wagenvracht had helpen en laten over doen. Mijn ver moeden werd weldra bevestigd Er wordt grof met geld gespeeld. Waar met den vlashandel tegenwoordig zoo verbazend veel geld verdiend wordt, schijnen vele I Duitsche soldaten zedelijk niet bestand tc zijn tegen de betrekkelijk hooge gel delijke aanbiedingen, die hun gedaan worden om oogluikend zoo'n smolckel- parlij toe te staan. En dat gebeurt. Ter vergoelijlcing lean men er echter onmid dellijk bijvoegen, dat het wel verleidelijk is zoo maar opeens een betrekkelijk groote som in de hand gestopt te worden, waarvoor men niets behoeft te doen dan een eind voort te loopen; te meer is zoo iels verleidelijk, als zoo iemand en dan in oorlogstijd' het geld goed gebruiken! lean; en arme stakkerds zullen er in het Duitjche leger toch ook wel zijn Menige grenswacht zal al meer dan eens een briefje van 109 francs en meer in den zak heDben talen glijden als er een wa gen- of karrevracht vlas weg moest. Hij keert da lui dan schouderophalend den' rug toe en ma eenige minuten is alles klaar. Hel i-> zelfs al voorgekomen, dal een Duitscher dapper mee hielp óm een aantal balen vlas in den kortst mogelijkenj lijd over le brengen. En zoo geschiedt dat wel langs de geheele Nederlandsche grens. Het A r g o li n e r Woud. Ei* verschijnt bijna geen Duitsch legcr- bericht, of de naam van het boven aange duide woud als tooneei van den strijd wordt daarin vermeld. Maai* hoe vaak men daarvan ook hoorde en hooren blijft nauwkeurige bijzonderheden omtrent de gesteldheid van den bodem aldaar deed de Duitsche staf ons evenmin aan de hand als een overzicht van de vorde ringen, door hun troepen gedurende een bepaald tijdsverloop gemaakt een scherp omschreven opgaaf, die men toch liad mogen verwachten, daar men eiken dag weer aan las, dat de Duitsehers waren vooruitgegaan Nu ontvangt de „Köln. Ztg." eens een beschrijving dienaangaande uit het groo te hoofdkwartier Het woudgebied strekt zich uit over ongeveer 10 IC M. in de richting van Noord naai* Zuid en heeft een afwisselende breedte van 8 tol 12 K.M De toestanden, die daar heerschen kunnen vergeleken worden met de meer vlakke deelcn van het Thüringer Woud In 't Oosten daalt het beboschle ge bergte plotseling en steil naar de rivier de Aire af In 't binnenste vindt men veel diepe dalen en kloven Daar treedt overal liet kale rotsgesteente aan den dag. Het woud zelf bestaat uit een dichte menge ling van eiken, beuken, berken en elzen. Om de vijftien jaar plegen de boomen omgehakt te worden. Het hout wordt dan verstookt. Slechts enkele eiken en beuken Laai de Franschman staan, die zich tot vollen wasdom kunnen ontwikke len Om deze stammen slingeren zich de in het Fransehe woud zoo talrijke klimplan ten, als klimop en de wilde wingerd of clematis. Er wonen weinig menschen in de Ar- gonne. Alleen kolebranders, houthakkers en jagers oefenen daar hun bedrijf uit De menschen mijden het binnenste van het woud, alreeds omdat hot ondooi*-, dringbaar is. Ook in de Argonne heeft de strijd het karakter van een stellingenoorlog aange nomen. Midden daarin ontstond loopgraaf na loopgraaf, die onderling met gangen verbonden werden Toen in den vorigen herfst de blaren vielen, werd ook artil lerie naar liet woud gebracht. Stap voor slap dringen, volgens het Duitsche be richt, hun soldaten daar aldus voor waarts. Een gioed zaakje. In liet „Buchhandler Bërsenblatl" vindt men het volgende verhaal Een boekhandelaar in Amsterdam bad bij een antiquair in Duitschland een boek besteld voor den prijs van hon derd mark. Daar vooruitbetaling voor waarde was, zond de Nederlander dit bedrag per internationalen postwissel en moest in Amsterdam 59,64 gulden benevens porto betalen, daar de Ne derlandsche posterijen nog steeds reke nen naai* den koers, die voor den oorlog geldig was en waarbij de gulden' 1,70 mark kostte. Van den koop kwam ten slotte om bijzondere redeneh niets, zoodat de Duitsche antiquair liet bedrag van hon derd mark, dat hij geheel uitbetaald had gekregen, weer moest terugzenden. Hij zond daarom zijn loopjongen met een postwissel en een honderd markbiljet naar het postkantoor. Hij vulde den wissel echler niet in, daar hij den Duitschen poslkoers niet kende De postbeambte sloeg na en vulde den wissel met 52.68 gulden in, want de gulden wordt door het Duitsche post- bestuur tegen een koers van 1,88 mark berekend. De antiquair geloofde, dat hiermee de zaak afgeloopen was. Zeer verbaasd was hij daarom, toen hij na eenige dagen een brief uit Amsterdam kreeg, waarin de boekhandelaar vroeg, waar om hij in plaats van zijn 59,64 gulden slechts 52,68 gulden gekregen had. Waar zijn de zeven gulden gebleven? Wie mloesl het verlies van de Amsterdam- sche boekhandelaar dragen? Het blad voegt er nog de vraag voior de lezers bijHoe vaak moet een honderd mark de Duitsch-Neder- landsche grens oversteken, voor het ge heele bedrag verdwenen is? De draagwijdte der zware artillerie. In de Artilleristische Monatshefte" wordt een mededeeling behandeld, dje men onlangs in de „Times" heeft kun nen lezen. De Duitsehers zouden een nieuw scheepskanon hebben, dat drie mijlen verder schiet dan het beste En gelsche lcanon en waarvan het projectiel nog grootere uitwerking zou hebben dan de beroemde 42 c.M -mortieren. In bet artikel heet het: Volgens den kalender van de oor logsvloten over 1914 moet het beste Engelsche kanon zijn het 38,1 centime ter scheepskanon L 45, waarvan het projectiel 885 kilo weegt en een aan- vangssnelheid heeft van 760 meter Krupp heeft werkelijk zooals bekend is, een 40,46 centimeler-scheepskanon. L 50 gemaakt, waarvan het projectiel 920 kilogram weegt en een aanvangs- snelheid van 940 meter heeft. De kracht aan de monding van dit projec tiel is 58°/o grooter dan die der En gelsche scheepskanonnen en daarom klinkt d© bewering] van de „Times", dat het kanon 5 kilometer verder draagt, volkomen geloofwaardig. Hoe ver dit kanon schieten kan, is niet openbaar gemaakt maar door vergelijking met hetgeen andere kanonnen presteeren, kan men een vrij zekere schatting doen. Het verste kanonschot, waarvan de afstand werkelijk gemeten is, is 23 jaar geleden den 28 sten April 1892, in tegenwoordigheid van den keizer afge vuurd Het was eeu 28 centimeter ge schut (L-40) dal 2e, 266 kilometer ver schoot De aanvangssnelheid van het projectiel zal daarbij wel geen 800 meter bedragen hebben. Daarnaar gere kend kan de draagwijdte die liet 40,64 oenlimeter-kanon bereikt, als men met een hoek van 30 graden rekent, op 42 kilometer geschat worden. Wat dit beduidt kan men zich het beste voorstellen als men het verge lijkt met een afstand, waarvan in de eerste dagen van den oorlog vaak spra ke was. Kan men over het kanaal schie ten? werd er toen gevraagd. Het kanaal is op zijn smalste plaats 33 kilometer breed Vuurt men van Galais naar Do ver, dan wordt niet alleen de Engel sche kanaal kust door het kanon be- heerscht, maar ook een kuststrook van 9 kilometer breedte. Tegen het kanongebulder. Men lean al een afbeelding hebben ge zien van het toestelletje, dal do Engel sche schepelingen, tijdens een zeegevecht in de ooren kunnen steken, om zich le behoeden voor de schadelijke gevolgen \an het geweldig geraas der moderne kanonnen, terwijl dat machinetje de men- ischelijke slem doorlaai, de mannen bijge volg de bevelen blijven verstaan. Dit gevaar doel zich natuurlijk ook te land voor. De „Vox Medicorum" wijdt er haar aandacht aan. Hel geneeskundig blad herinnert eraan, hoe de Jantjes van de Oost-Indische Compagnie inder tijd hun mond openhielden, als hel kanon zou worden afgevuurd. Dit is legen de kanondoofheid dan ook een goed middel, dat nog wordt toegepast. Toevallig heeft onze Koningin ons dat doen gedenken Men herinnert zich toch, hoe II M. bij het bezoek van het koninklijk paar in den zomer van 1911 aan Parijs ook een .snelvuurkanon in werking aanschouwde. Fotografen hebben dat oogenblik vcr- eeuwiga. Op de prentjes zag men de Koningin met geopenden mond naast het stuk Als men het niet gewend is, is het evenwel tamelijk lastig, den mond open te houden Bovendien vuren kanonnen dikwijls onverwacht. De remedie is dus bezwaarlijk toe le passen Zoo is men er toe gekomen hulpmid delen toe te passen, die den mond open doen blijven. Pruimen of dotjes worden wei met dat doel uitgereikt. Maar ook hel open houden van den mond biedt nog niet voldoenden waarborg legen even- tueele schade, door hel gehoor le lijden Onder de 1791 personen, die in den Rus- siscn-Japanschen oorlog in zeegevechten werden gewond, bevonden er zich 116, dat maakt dus 7 pCtbij wie het trom melvlies gesprongen was. Toch hadden zoowel Russen als Japanners instructie, den mond open le houden. Than, worden, althans op de Japan- sclie vloot, vóór het gevecht kleine prop pen katoen uitgereikt, die in de ooren moeien worden gestopt. Het nadeel daar van is evenwel, dat de manschappen er stokdoof mee zijn. Gummi-proppen en proppen Van celluloid leverden minder gunstige resultaten. In alle landen worden intusschen dc proeven met de proppen voortgezet. Het medisch blad wijst er op, hoe dit onder zoek ook voor kelelsmeden, ijzerwerkers enz een gunstige uitwerking kan hebben, daar bij hen dikwijls op lateren leeftijd als gevolg van het lawaai der machines een beroepsdoofheid moet worden vast gesteld Eigenaardig genoeg schijnt het vakblad de toestelletjes niet te kennen, met de vermelding waarvan we dit arti keltje begonnen en die het voordeel bie den de betrokken menschen niet geheel doof te doen zijn. Oorlog en bevolking. In de laatste legerberichten bluften Franschen en Duitsehers legen elkaar op, wat de verliezen betrof, door hun toe'r doen den tegenstander toegebracht. Het aantal dooden, gevallen op het slagveld, kan evenwel als factor ten aanzien van den oorlogsduur licht worden overschat. De Duitsche professor dr. Schwiening officier van. gezondheid, heeft te Berh lijn een voordracht gehouden over de bevolkingsbeweging en den oorlog. Hij betoogde o. a dat de invloed, dien de directe verliezen, d w. z. de sterfge vallen ten gevolge van verwonding of ziekte, in de oorlogen van den nieuwen tijd op de grootte der bevolking hebben uitgeoefend, betrekkelijk gering is. Zelfs in den oorlog van 1870—'70 hebben b.v de verliezen slechts één per duizend van het gëheele inwonerstal van Duilschland bedragen Tegenover deze directe verliezen blijf- ken evenwel de indirecte veel grooter, daar de oorlogten op die factoren een bijzondere uitwerking hebben, welke de grondvesten voor de verdere onlwikkef- ling van een volk zijn, voornamelijk op hel sluiten van huwelijken en dé ge boorten ecner-, de algemecne sterfelijk heid anderzijds. Iedere oorlog doet het aantal cchtM verbintenissen spoedig aanzienlijk dalen Hierop volgt evenwel gewoonlijk in de jaren na den oorlog een des te sterkere stijging van de huwelijken, waardoor de eerst genoemde daling weer wordt goed gemaakt. Nog grooter is de afheming van de gteboorten gedurende een krijg, wat niet alleen door het verminderde aantal huwelijken en de afwezigheid van tak-» rijke mannen kan worden verklaard, maar dat ook in stoornissen in het ziele- ol' geestesleven van de achtergeblevenen haai* oorsprong vindt. Maai* ook hier treedt in de jaren na den porlog gemeenj- lijk een zeer aanzienlijke vermeerdering op, zoodat ook dit verlies schielijk weer is vereffend Het totaal aan sterfgevallen eindelijk is* in vele oorlogen in groote mate ver meerderd, doordat ten gevolge daarvan groote epidemieën ook in de burgerlijke bevolking binnendrongen en tal van slachtoffers eischten Een eigenaardig verschijnsel is de stijging van de landverhuizing, die zich bijna altijd na groote oorlogen doel gor den en in de politieke economische cn persoonlijke wijzigingen die iedere krijg mei zich meebrengt, baar ooi-zaak vindt. Wat nu den invloed van den huis- digen worstelstrijd op de bevolking van Duitschland betreft, neemt professor dr Schwiening met zekerheid aan, dat de beklagenswaardige ernstige teruggang in het geboorlental, die in Duitschland sinds ongeveer tien jaar aan den dag treedt en door geen enkele van de daaiv tegen aan de hand gedane middelen kon worden tegengehouden, zal worden on derbroken, zoodat na den vrede het cdj1- fer der geboorten weder sterker zalstijj- gen. Hel Suez-kanaal. Als officieel bericht seint Reuter uil Kaïro aan de Engelsche bladen, dat een Duitsch zeeofficier ouder een aangenor- men naam in hel Suez-kanaal werd ge grepen, terwijl hij naai* de Turkschc li nies trachtte te ontkomen. Men ondeg- derstelt, dat hij van een Nederlandsch schip afkomstig was, dat het kanaal doorvoer Of hij een spion is, moet nog blijken. De Temps heeft een eigenaardig bericht in zake de Suez-kanaal-kwestie dat we overbrengen, zonder daarmee te kennen te willen geven, dat we het be trouwbaar achten Dzjemal pasja, opperbevelhebber van hel Turkschc leger, dal naar Egypte op weg is, zou door middel van een boodschapper generaal Maxwell, aanvoer der der Britsche troepen aldaar hebp ben uitgenoodigd, heizij het kanaal over te steken en den strijd op het schier eiland Sinaï aan te nemen of terug te trekken en den aanval der otlomanen in Egypte zelf af te wachten, opdat de scheepvaart op den genoemden water weg niet worde gestoord noch de on(- zijdigheid geschonden. Indien Maxwell hieraan geen gehoor geeft, zou Dzje mal op alle manieren het verkeer op het kanaal verstoren. KORTE OORLOGSBERICHTEN. We hebben meer dan eens melding gemaakt van de nadeelige gevolgen welke voor de bevolking in België voortspruiten uit het verblijf van talrijke bemiddelde landgenooten in Engeland, Nederland of Frankrijk. Uit Domburg meldl men ons als eén gedeeltelijke verklaring voor het gedrag der laatst genoemden, hoe een aldaar verblijvende Belgische familie dezer da gen bericht ontving, dat een tante, een alleen wonende, bejaarde en vermogen de dame, die pp een kwartier afstand van Antwerpen woonde, Donderdag j.l. in haar woning vermoord werd gevon den. De moord schijnt eenige dagen te voren le heb tien plaats gehad Ofschoon de omstandigheden, waarin die persoon werd vermoord niet bekend zijn trek ken de Belgen daaruit de slotsom, dat juist in dezen tijd van armoe en duurte de veiligheid twijfelachtig is, aldus onze correspondent. De Antwerpsche berichtgever van de N. R. C. zendt aan dal blad een aan eengeschakeld relaas van alle gebeurf-, tenissen, die samenhangen met de over gave der stad. Niet alles was tot nu toe daarin duidelijk, zooals b v. de gevanV- genneming van den stelling-commandajnjt luitenant-generaal de Guise. Uit dit schrijven blijkt thans, dat deze inderdaad aanvankelijk de aan zijn hoede toevertrouwde stad heeft verlaten, maar zich Liter ridderlijk op hel fort St. Marie heeft overgegeven, ofschoon hij de middelen en hel recht had, om zich in veiligheid te brengen. De „Norddeutsche Allgemeine Ztg." spreekt een bericht in de „Tel.", behel zend dal de productie van beetwortelsuk kel* in België dit jaar zeer gering zal zijn, tegen. Bijna alle fabrieken zijn iu wep- king, met name die in Wandre en Hoei, lusschen Luik en Namen, die tot de grootste der wereld belmoren. Eveneens de raffinaderijen te Thienen. In tegenstelling met den aandrang, door in Duitschland vooraanstaande! staatslieden als Spahn en Bassermann uitgeoefend om te bewerken, dat België na den vrede bij Duitschland wordt in gelijfd, moge aandacht gevraagd worden voor een réde, door den Duitschen hoogh leeraar Anscliütz gehouden, waarin hij zich uifsprak tegen het verwerven door Duitschland van gebied in Europa en met name van België. Men bemerkt, boe, trouwens in over eenstemming met de openbare meening in Duitschland, deze mannen stilzwijgend uitgaan van het besef, dat Duitschland moet winneo.

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3