BUITENLAND THERMOMETER EN VERWACHTING. 26 Jan. Thermometer alhier 8 n. vm. 37 gr., 12 u. 40 gr., 3 u. 40 gr. Telegrafische mededeeling van het. Kon Meteorologisch instituut te De Bilt volgon- 4o waarnomingen van heden ochtend: Hoogste barometerstand 757.7 ti Bodo. Laagste 746.1 te Memel. Verwachting tot den avond van 27 Jan.: meest zwakke wind aanvankelijk uit Noordelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, tempe^ ratuur om het vriespunt. DE OORLOB. De toestand. Vandaag is het weer doodstroom met de tijdingen van de verschillende oorlogs- terreinen. Ook over den zeeslag kwam, nauwelijks nader nieuws. Men weet thans zeker, dat geen Engelsche gepantserde kruiser bij Helgoland verloren ging. Dit wil nog niet zeggen, dat geen dier sche pen min of meer ernstig beschadigd were. Ook is het eigenaardig, dat nog niets naders verluidde omtrent het lot vaen de lichte schepen, die ook aan Brilschen kant aan den slag deel namen. Maar het zou overijld zijn, alleen uit dit stilzwijgen de slotsom te trekkens dat hel daarmee niet geheel in orde is. Hoe hel daarmee ook zij. niettegen- staanae alle pogingen, in Duitschland aangewend, om de voorstelling ingang te doen vinden, dat de verliezen aan: beide zijden ongeveer even groot zijn en dua hst gevecht onbeslist bleef, moet worden vastgesteld, dat het Engelsche smaldeel een hesliste overwinning heeft behaald, al is het daaraan slechts gelukt, den minst snellen en minst modernen van de vijandelijke kruisers tot zinken te brengen. Tot een omsingeling of een den terug tocht afsnijden betreffende de Duitsche schepen is liet niet gekomen. Blijkbaar was de afstand tusschen de plek, waar die eskaders slaags raakten en de grens van de zeestrook, die door Duitschei mijnen vergiftigd is, te klein, om een dergelijke beweging uit te voeren. Doch in ieoer geval is de toeleg van de uitge varen Duitsche kruisers mislukt. Deze toch was ongetwijfeld een nieuwe, aan slag op Engeland's Oostkust. Reeds twee maal gelukte dat, zonder dat de bodems onldekl werden, voordat in Scarborough en anaere steden de granaten ploften. Nu aaagden de tegenstanders met een geduchte macht op, toen de andere sche llen hun basis nog maar kortelings ver laten hadden. De laatste waren stellig, naar een Engelsch bericht zelf erkent, in de [minderheid, wat 'de zwaarte van het geschut aangaat. Dat heeft den doorslag gegeven in den slag, dien men als een „running fight" bestempelt. De beide es kaders bleven nl. vil vechtend in snelle vaart, Omtrent dc krijgsbedrijven te land wij zen we er slechts op, hoe bij Berry au Bac, het punt, waai' het Fransche front den rechteroever van de Aisne verlaat, om in de richting van Reims, dus op den, linkeroever, af te zwenken, vergeefs ge- vochlen. werd en dat de Oostenrijkers aan de Oostelijke Karpaten-passen, dus waar schijnlijk in de Boekowina, waar ze dc zer dagen de Russen uil Kirlibaba, den toegang lot Zevenbergen, verdreven, klaarblijkelijk aan de winnende hand zijn, dank zij den sleun van Duitsche troef- pqn. Dc commandant van den toren wachl op hel. bevel, om te vuren. Dit komt, en de kanonnen openen het vuur op de „Blü cher", die, ajs> hel meest langzame schip vermoedelijk achteraan vaart. De zware 34 e M. kanonnen flikkeren en een reusachtige rookwolk komt uit den loop en twee enorme granaten' vliegen naar hel Duitsche schip. Een denkbeeld van de vrceselijke uitwerking van de moj- derne artillerie geeft een meedeeling van een der deelnemers aan het gevecht bij de Falklandst-eilanden, die zegt, dat het door de granaten opspuitende water den brand op een van de Duitsche kruisers bluschte. De andere schepen zullen met hun voorste kanonnen ook gevuurd hebben en de „Blücher" zal daardoor een doo» delijk vuur gekregen hebben, daar de vuur-waarnemers meer en meer nauw keurig den afstand hebben kunnen be,- palen De „Blücher", wiens artillerie van 21 c.M, en 15 c.M. te zwak was voor dit gevecht, zal do,or een waren regen van ijzer overstelpt zijn, want als een 34 c.M. granaat ontploft is1 het, alsof er een ware vulkanische uitbarsting plaats heeft. Vermoedelijk zal de „Blücher" spoedig, nadat de Engelsche schepen zich ingeschoten hadden, achter zijn ge bleven en daarop is de uitwerking van de granaten op de waterlinie het grootste geweest, met het gevolg, dat zij overhel de en zonk Een schipper van een stoom-lreiler te IJ mui de n binnengeloopen, deelt aan hel V D.-bureau mee, dat hij Zondagoch tend te half tien bij Helgoland aan 't vis sollen was, toen hij hoorde schieten en aan den gezichtseinder een Duitsch es kader, uit zes groote schepen besta-an- verscheen, evenals 20 torpedoboot- jagers. Van den anderen kant kwamen op hctzelfae oogenblik een viertal Engel sche schepen met 25 lorpedoboolen op dagen. De Duitsche vloot had nauwelijks de Engelsche schepen gezien of ze maak- rechtsomkeert. Al schietende gingen de Duitsche schepen meer en meer ach teruil, doch zagen ten laatste nog leans ■twee Engelsche schepen, hoewel niet ernstig tc beschadigen. De Duitsche vloot was spoedig uit het gezicht verdwenen, achterna gezet door de Engelsche. Nog twee treilers zijn aangekomen, ier opvarenden eveneens 't gevecht heb ben gadegeslagen, daar ze op 71/2 mijl afstands daarvan waren. Het regende gra naten én andere projectielen langs en over het schip. HetZsegevecht. Om op het beslissende oogenblik mei een overmacht in te grijpen, schrijft de „Daily Mail" naar aanleiding van den slag bij Helgoland, is het geheim van hel succes in den zeeoorlog. Vicc-admiraal Beally had een overwicht in artillerie en de admiraal en zijn mannen wisten dit voordeel ,te gebruiken. Zondag was het weer mistig De Duit sche kruisers zullen met snelle vaart ge stoomd hebben, vermoedelijk 24 knoo- pen, want de grootste snelheid van de „Blücher" is 25.8 en elke admiraal had tenminste een knoop „in reserve". Dq schepen zullen een nieuwen „raid" van plan zijn geweesl en gevechtsldaar heb ben gestoomd. Plotseling kwamen uit den mist de grcole omtrekken van admiraal Beatty's vkiggeschip de „Lion" te voorschijn. Ach ter dezen slagkruiser kwam de Tiger", die nog grooter is een spiksplinter nieuw schip en vervolgens de andere schepen. Naar elke stookplaats zal daarop ge seind zijn „meer stoom". De groole tur bines zullen met de grootste snelheid ge draaid hebben. Wij kunnen veronderstel len, dal de slagkruisers 28 knoop geloo- pen hebben, welke snelheid alle kunnen bereiken. Wie beweert nu, aldus de maritieme medewerker van de „Daily Mail", dat •snelheid niets beleekent? De drie knoop welke de Engelschen in hun voordeel benden, maalde het mogelijk, om de Duilscliers lot een gevecht 'te dwingen; cu stelde hen in staat, aan de Duitsche raid een einde te maken. Hij beschrijft dan het gevecht als volgt Ieder is op zijn post; ieder staat achter ,een pautsering; zij, die het vuur contro- lecren zijn hij hun instrumenten. De groo te 34 c.M. kanonnen zijn gericht op den vijand. De afstand wordt minder 20 000 regeeringszelel van Parijs naar Boré ook weer aan de veehouders ten goede niet te ernstig. Maar wat inzonderheid deaux tijdelijk in deze stad gevestigd kan komen En niet tal leen koeien kunnen bus land aangaat, is die uiting van boos zijn geweesl, daar een los leven met zich daaraan te goed doen Ook var- humeur niet geheel en al onjuist. Im- lichle vrouwen hebben geleid. En on-j kens zullen daarvan nog smullen. De mors in Frankrijk met name deden in langs kwam de „Kóln Ztg." met het burgerij wordt dan ook voortdurend aan- den aanvang van de vijandelijkheden de bericht, dal in Fransche loopgraven.. gemaand om zich van gerookt of gepekeld wildste geruchten de ronde omtrent de vrouwenkledingstukken gevonden war vl«*cv,ch te voorzien Duitschland heeft, willig door ons toegelaten schending dei- ren! Zelfs daar zouden „deernen" zich 11I op het oogenblik meer varken, dan Nederhmdsche neutraliteit En die bc- hebben opgehouden! [gewenteld is met het oog op den beperk- richten legden een bedenkelijke leemte Zoo vaag geformuleerd, zouden we dci-r ten voorraad veevoeder Dus worden er in de aardrijkskundige kennis der ver- vele dikhuiden geslacht. j spreiders bloot. Een dezer dagen nog Dan werden er in de vorige week 'de prijkte op een staat van de legcrstcrktcn zgn. wol week) door het gehcele rijk alle in de verschillende landen, Nederland gelijke beschuldigingen niet gaarne te genspreken De vrouw speelt in de re publiek, tot in de hoogste, meest ver antwoordelijke kringen, nu eenmaal een hoofdrol! Maai' dat dergelijke misbruiken den geest van hel Fransche volk zouden ken schetsen wc gelooven er niets van. Daarvoor hebben zich te veel en te ern stige verschijnselen van het tegendeel voorgedaan. Ook daarvan hebben we in den mop van den tijd wel voorbeelden gegeven, b.v. de grootere plaats, die on der den Jmerschenden idruk ide godsdienst) in hel openbare leven bekleedt. Zelfs tVërd den Iaatslen tijd hardnekkig be weerd, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen de regeering te Parijs en den Paus zouden worden hersteld! Dc .Haagsche Post" geeft een stulq weer uit den brief van een Fransch edel- to/m, een gewezen cavolerie-pfficier. Hij heeft verschillende verwanten en ook een, zoon aan hel front. De brief is van 22 December. Hij schreef toen, don oorlog nog nauwelijks begonnen te achten Dat de Duitschers na hun tegenslag aan de Marno, zich weer achter de Aisne kon den vastzetten, dus niet op de Maaft werden teruggedreven scln'ijft hij toq aan ammunilie-gebrek bij de Franschen Een bewering waarop we maar geen j kommentaar zullen leveren. De ware oorlog, meent hij, gaat in April beginnen. Hij hoopt op een langen oorlog niettegenstaande de verwanten, die meevechten. Maar hij ziet het scherp: Frankrijk moet een grondige kuur door maken. Het heele volk moet z i. bekeerd vorden. Waar de vijand in Frankrijk nog niet is doorgedrongen, wordt geen stoffe lijk leed geleden. Men heeft er aan niets gebrek. De mobilisatie was voortreffe lijk, maai' de Fransche hospitalen en pos terijen zijn middelmatig. De kerken zijn midden in de week vol. Men gaal met processies over straat als in do middeleeuwen. Zelfzucht is bij de zen ouden edelman aan den lof niet vreemd. UiLdrukkelijk verklaart hij, hoe de landedelman weer uit een voorouder lijk instinct het plaatselijk hoofd wordt Het politieke hoofd is op den achler- oudc kleedingstukken, afval van allerlei slof, oude vloerkleeden enz opgezameld, welke dan Lot warme onderkleeding voor de soldaten worden vermaakt of, indien dc slof rechtstreeks niet meer te verwer- met 40.000 soldaten geheel achteraan Toch was het nieuwsbureau, waar difij werd gepubliceerd, er een van belecke- nïs Hel is ons daarom een genoegen, met ken valt. machinaal uit elkaar worden oen enkel woord gewag te maken van een geplozen en de grondstof leveren voor j welwillende bespreking in de „Temps" nieuwe Jannen ImLoen nf wnl T-Tiei- on »nn Ar. 111 den smeltkroes. De oorlog zal gewonnen worden door die partij, welke over de sterkste zend- wen beschikt. Aldus ongeveer heeft zich de keizer van Duitschland uitgelaten, in het be^ sef natuurlijk, dat zijn soldaten in dat opzicht hun tegenstanders overtreffen Maar zooals het ook van weerskanten heel, dat men vecht ter wille van de rechtvaardigheid en de beschaving, heeft Poincaré dezelfde gedachte in andere woorden uitgesproken. Beide ontboezemingen hebben dit voordeel, dal daardoor naasL de waarde der leclinische uitrusting en de dapper heid op zich zelf der krijgslieden het belang van de zedelijke kracht onder deze laatste als beslissende factor op den voorgrond is gesteld. Deze factor is dan ook bij de ver schillende in den oorlog betrokken vol keren waar te nemen. Ongetwijfeld, bij het eene openbaart hij zich anders dan bij het andere. Zoo zijn o.v. in Parijs de tango-thee's in tricol-thee's veranderd De dames, die het vorig jaar vóór den oorlog, bezoekers ontvingen om onder :t genot van een of meer kopjes thee tango te dansen houden zich thans evenals hun gasten met het vervaardi gen van ondergoed voor de soldaten be zig Dit is nu wel aardig en kenmerkend, maai" erg degelijk is het uiet. W,e ver moeden, dal menig soldaat bij voor keur tricot-goederen ontvangt, die niet onder dergelijke omstandigheden tot stand kwamen En'zoo is bet niet alleen met dit liefdewerk. In 't algemeen schijnt te Parijs meer dan te Berlijn nog aan het uiterlijk te worden geof ferd. Zoo is nu eenmaal de aacd van hel volk En och, 't is niet alles wuft heid. Zoo klaagde onlangs een Ame- kaansche briefschrijver In de „Temps" over de beperking in hel modeibedrijf in de lichtstad, welke in deze dagen dien naam niet verdient. In dat opzicht geeft, gaf Parijs al thans tot liet uitbreken van den krijg, den loon aan. Nadien werden Duitschland pogingen aangewend tot het in T leven roepen van een zelfstandige mode. Maar rijk en vrouwelijk Amek rilta zou ook nu weer liefst in de tc magazijnen van de Rue de la Paix en waar de Parijsche modemagazijnen meer gevestigd zijn, haar keus doen De oorlog is haar geen voldoende grond, zich daarbij ernstig te beperken. Voor die geheele nijverheid, die dient tol bevrediging va,n de vrouwelijke ijdel'- lieid, is in Frankrijk dus wat te verdie nen. Men weet er uit ervaring, hoe de dollarprinsessen daarvoor op een frank meer of minder niet zien. Men zal er dus wel moeite voor doen, die bedrijven zoo goed mogelijk op gang te houden. Leest men daarover evenwel Duit-j sclie bladen, dan zijn het niet alleen Amerikaansche dames, die behoefte heb ben aan weelde en vermaak. Zoo wordt verteld, dat de ministers en in 't alge- nieuwe lappen katoen of wol Hier en daar is men zelfs te goedgeefsch geweest. De Beriijnsche correspondent van de N. R. C. verhaalt, hoe voor dat doel zelfs mooie antieke kleedingstukken werden opgeofferd, die beter gespaard waren ge bleven. In uitstalkasten van verschillende groote zaken werd aanschouwelijk voor gesteld, wal er nog gemaakt kan worden uit de ingezamelde vodden. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Wolff meldt aan de N R C uit Berlijn, dat de verkeers-ontvangsten van de Pruisische staatsspoorwegen in Dec 1,1. Loch nog 95 pet. van de ontvangsten van verleden jaar hebben bedragen, „wat een bewijs van een sterk economisch leven is." Een infanterist van de Fransche re serve heeft in de laatste dagen van Sep tember niet minder dan 137 wonden be komen. De „Temps" brengt een afbeelding van zijn geheel overspikkelde linkerbeen Al is de kans gering, dat een J,i- p'ansch hulpleger de bondgenooten in Europa tegen de Duitschers zal komen steunen in ander opzicht kunnen zo nen uit dat rijk zich in ons werelddeel, ook aan de zijde van de Triple Entente, wel verdienstelijk maken. Te Liverpool is nl. een ambulance van hel Japansche Roode Kruis aangeko men. Zaterdag werden in een hoofdarti kel de moeilijkheden in licht gesteld, voortvloeiend uit het «doen zinken van handelsschepen door de bemanning van een vijandelijke duikboot. Waar moet men dan immers met de equipage van srond De geest <lor traditie wordt weer ,JWI itoopvaaRier blijven' En wat, aU levend De geestelijke almosfecr zal door deze cen moderne passagiersboot is. dit alles geheel veranderen. Dan zal zooa!s de sci„,pm die op Amerika va- Frankrijk weder, zij het een oogenblik, ren? eensgezind zijn" Wij zullen zelfs voorden' De Dail Mall» verneemt nu uit dood onzer zonen vergoeding vinden, in- j Kopenhagen', dut een van de nieuwe dien liet ons gegeven wordt, groole uren j Duitsche „opperi'-duikbooten zijn proef tochten in de baai van Helgoland heeft te doorleven, als na Jeanne d'Arc, in den tijd van Hendrik IV Die laatste kloeke zinsnede herinnert tan clen brief van een vader aan een zijner zoons, welke door de „Kóln. Ztg." were afgedrukt en waarin de eerste zijn jongen krachtig aanspoort zijn baanLje ■an auto-bestuurder in het hoofdkwartier; op voorbeeld van een anderen zoon te uilen voor een plaats aan het front, daar hij zich hier toch meer kan onderschei den. Officieele zuinigheid. Van een uithongering is in Duitschland geen .sprake. Diegenen, welke in Engeland dat als een gevolg van een Europeeschen oorlog binnen enkele maanden verwacht ten, waardoor Duitschland tot toegeven zou worden gedwongen, hebben zich ver gist Gebrek beslaat er nog nergens aan, maar dit neemt niet weg, dat men uit voltooid Zij voldeed goed. Drie maani- den kan ze op zee blijven, zonder haar voorraden le behoeven aan te vullen Of met de instelling dier booten de bedoelde moeilijkheid is opgelost, blijf Ij voorshands de vraag De medewerker voor zeezaken van de „Times" berekent, dat de „Durward" het vijlde koopvaardijschip van de bond genooten der Entente was, hetgeen door een Duitsche duikboot tot zinken werd gebracht. Van een daarmee geopende, nieuwe faze in den oorlog kon dus na het voorval bij den Nieuwen Waterweg niet gesproken worden. De dagbladscnrij- ver wijst er voorts op, hoe het feit, dat dit £an onze kust geschiedde lean leiden tol een vermindering van het aantal En gelsche schepen, dat den handel tusschen ons land en Brittanje voert. Onzijdige vaartuigen zullen dien dan voortzetten voorzichtigheid voor de magere maanden jen een dergelijke uitwerking van het inci- zoo niet.. jaren, met sommige artikelen, dent kan, ofschoon het van Britsch stand- vooral eetwaar, zuinig moet omspringen jpunt zijn nadeelen heeft, noch wezenlij- ar hebt ge b.v. hot brood Hierbij ken invloed hebben op den Engelschen doel zich liet eigenaardig verschijnsel oor, dat de overheid hier te lande met betrekking tot de samenstellende deelen daarvan heel wat strenger is opgetreden dan in het keizerrijk. Het gebruik van wit brood werd nl. niet verboden. Wel werd daarnaast noodbrood (van Il-brot spreekt men daar) gebakken. Maar hier wilden de bewoners aanvankelijk niet aan. Op allerhande manier moesten de mensehen van de noodzakelijkheid dier •randering in het dieet overtuigd wor den. Zoo vermeldden de kranten met op hef, dat de keizer zelf niet anders dan, jk(rijgs)-brood eet, als gold het de invoe ring van oen nieuw gezelschapsspelMaar de ovcbeid had nog andere en meer doeltreffende pijlen op haar boog. Zoo werd de bakkersnachtarbeid afgeschaft. Op die wijze wilde men het overvloedig gebruik van versch brood van te fijne hoedanigheid tegengaan. De kunst der hakkers heeft intusscheu nieuwe vor- gevonden om de nieuwe stof, die uil een mengsel van tarwe met een derde rogge bestaat, smakelijk te maken. Toonden er de autoriteiten zich dus in de broodvraag schappelijk anders staat het met den eetbaren afval in Berlijn. De militaire gouverneur heeft er bevolen, dal al wat nog bruikbaar is als veevoeder zooals aardappelschillen, koolstronken en handel noch op den loop van den krijg Naar aanleiding van liet eerste be zoek, door Zeppelin-luchtschepen aan En geland gebracht, herinnert een te Frank fort verschijnend blad aan het onder staand voorval, dat zich ongeveer drie, maanden geleden op het hoofdstation van die stad voordeed. Graaf Zeppelin kwam daar op zijn reis aan. Hij werd herkend en levendig toegejuicht. Iemand uit het publiek tred toen op den grijzen uilvinder toe en ■vroeg, of ze dan niet spoedig naar Engeland zouden komen. Daarop anl-t woordde de graaf „heb maar geduld, kinderen We gaan ook naar Engeland, maar eerst moet alles klaar zijn." Het merkwaardig verschijnsel heeft zich voorgedaan, dat de trekvogels bo ven die streken waar onophoudelijk het gerucht van de moderne slagvelden heerscht, geheel zijn weggebleven De „Deutsche Warle" heeft dit opgemerkt Het dreunen der schoften schijnt de vogels bij hun gewone vluchten te heb1 ben afgeschrikt. Vandaar, dat die soorten, welke ge woon waren hij het intreden der wintert- kou'naar het Zuiden le vliegen en daar le blijven, totdat op onze breedte de yards 18000 yards 16.000 yards. meen wie met de overplaatsing van den van de wijze, waarop onze regeering de onzijdige houding handhaaft en waarop» ze daarin door het volk wordt gesteund. Men hoort wel eens de meening ver kondigen, dat op enkele uitzonderingen na de geheele Engelsche vloot aau de Westkust van Brittanje samengetrokken is. Men onderschat idaarbij licht de sterkte van het Engelsche eskader in het Oosten van de Mjddellandsche Zee, dat het eiland Maltha als steunpunt heeft Vol gens den Konstantinopolitaanscheu cor respondent van de N. R. C, zijn daar nl. 35 schepen van die vloot, de eenheden meegerekend, die het Duitsche smaldeel onder von Spee bij de Falkland-eilandert versloegen en daarna naar de Middelland- sche Zee schijnen le hebben koers ge zet. Met de Fransche en Russische oor logsschepen ligt er dus een geduchte zeemacht vóór de Dardanellen. Men heeft bij de Turksche hoofdstad dan ook meer voorzorgsmaatregelen met het oog op een mogelijken aanval getroffen, dan in den Balkanoorlog, toen in November 1912 de Boelgaarsche soldaten op niet minder dan anderhalf uur gaans van de poorten van Stamboel stonden. Werkelijke vrees voor een forceeren van den toegang tot de zoeëngle door die bodems behoeft echter niet te beslaan. Uit Petrograd is thans het ministerie van huitenlandsche zaken te Stockholm, ambtelijk verwittigd, dat de haven van) Archangel toegevroren is Daardoor moet voorlaan talles, wat Rusland uil het bui tenland noodlg heeft, per spoor worden ingevoerd, afgezien van de haven van! Wladiwostok aan Azië's Oostkust, welke stad met Rusland door de trans-Aziati sche spoorlijn verbonden is. Deze haven ligt evenwel gewoonlijk gedurende vier maanden in het jaar eveneens vol ijs. Meestal is de toegang tot de kaden van Archangel weer tegen de maand Mei vrij. Dank zij krachtige ijsbrekers zal het tijdstip dit jaar echter wel vervroegd kunnen worden Telegrammen. Het onderstaande werd door ons niet gebulletineerd DE CONSULAIRE DIENST IN BFLGIÊ. WASHINGTON, 25 Jan. V. D. De regee ring heeft aan de Duitsche regeering een formeele nota overhandigd, waarin zij ver klaart bereid te zijn de noodige schikkingen te treffen met de Duitsche militaire over heden voor een voortzetting van den consu ls!ren dienst in Begië. De nota is zeer zorgvuldig opgesteld om te vermijden dat zij de politieke erkenning van de bezetting door de Duitschers van België zou bevatten. NA DEN ZEESLAG. LONDEN, 25 Jan. (Reuterbericht.) Veertig geredden van de Blücher, onder welke 23. gewonden, zijn vanmorgen te Leith door twee Engelsche torpedobootjagers aange bracht. De gewonden zijn naar de hospitalen, de overigen naar het kasteel van Aberdeen overgebracht. gvi LONDEN, 25 Jan. De bladen spreken het Duitsche officieele bericht omtrent het ver loren gaan van een Engelschen gepantserden kruiser tegen en wijzen er op hoe het voor de stemming van het Duitsche volk noodig schijnt om verliezen alleen te erkennen indien er al6 tegenwicht een even groot ot grooter verlies aan de zijde van den vijand tegenover staat. FRANSCH LEGERBERICHT PARIJS, 25 Jan. 3 uur. In België heb ben wij eenige vorderingen gemaakt ten Oosten van St. Joris. Van de Leye tot de Oise had een onafgebroken artillerieduel plaats. Aan de Aisne viel mets bijzonders voor, behalve bij Berry au Bac, waar gisteren een tegenaanval werd a'geslagen, zoodat de betwiste loopgraven in ons bezit bleven. In Champagne vernielden wij verschillende versterkingen en schanswerken der Duitscheia. In de Argonne werd een zeer levendig ge weervuur in het bosch van la Grnrie tot zwijgen gebracht door onze artillerie. Aan de Maas voltooide onze artillerie de vernieling der bruggen bij St. Mihiel. In Lotharingen bij EngermeDil namen wij een detachement Beiersche troepen bij ver- zomer weer in 't land is, thans verdere afval'van groenten, overgebleven j Noordelijke streken zijn gebleven, als 1 ra9sing gevangen. In de Vogezen en den brood enz. in een afzonderlijken bak het ware verdoofd en verlamd door het Elzas hangt een dikke mist. Er valt niets bijzonders te ver moet worden gedaan, welke dan door le- geraas der kanonnen en geweren. n uur den van de vereeniging van melkboeren melden, rondom Berlijn worden geledigd. Aldus Frankrijk is hel land, waar men van wil men dc 12.000 koeien, waarover deze het buitenland het minste begrip toont RFST AC tmenschcn het bevel voeren, den kost aldus ongeveer schreef dezer dagen do geven. I „Kö»n Ztg." Als afkomstig van een blad, BERLIJN, 25 Jan. De bondsraad heeft Dit zou natuurlijk een groote besparing verschijnend in een aan de republiek, bepalingen gemaakt, volgens welke vanaf 1 van veevoeder beduiden, die middellijk! vijandig land, nemen we deze uitlating Februari in beslag zullen worden genomen

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3