Ingezonden Mededeelingen BUITENLAND. [xHATOG^ sterkt Steden BURGERLIJKE] STAND. Middelburg. Van 21 en 22 Jan Ondertrouwd J Steijn jm. 24 j. en M. E de Jong jd 29 j.. J. M. Kakebeeke, jra. 33 j. en W. E. Kronenberg, jd. 23 j. Bevallen: P. Beeke, geb. den Hollan der d. Overleden. M. Hogerwerf, wed. van F Harinck, 77 j.; A. J M. Dombard, d. 21 m A. P. G. Johannissen, ongeh z 74 jaar. THERMOMETER EN VERWACHTING. 22 Jan. Thermometer alhier 8 u. vm. 40 gr., 12 Ti. 47 gr., 3 u. 41 gr. Telegrafische mededeeling van het Koa. Meteorologisch instituut te Dj Bilt volgent Ie waarnemingen van heden ochtend: Hoogste barometerstand 753.2 te Memel. Laagste 735.9 te De Bilt. Verwachting tot den avond van 23 Jan.zwakke tot matige, later wellicht toe nemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. VERSCHILLENDE BERICHTEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag is boven Hattem weer het gonzen van de motoren van een lucht schip of vliegtuig gehoord. Er was ech ter door de duisternis niets van te zien. De tuinman H., van de Eendracht nabij Apeldoorn, is Dinsdagmiddag naai de N. R. C. meldt, toen hij bezig was met het rooien van boomen, onder een neervallenden boom geraakt en aan de bekomen kneuzingen overleden. Het werd nu voor de heeren bepaald levensgevaarlijk zich in het binnenste van een tramwagen te bewegen. HeL werd der H. T M.-directie te kras. Waarschuwingen werden nu gedrukt eu in de wagens opgehangen, dreigen de mei f 25 boete bijaldien één hel waagde met een uit den lioed stekende punt de tram binnen te stappen. Dal zou de dames toch wel afschrik ken. Resultaat nihil, En thans, nu men alles geprobeerd had," heeft men de hulp van den Heili gen Hermandad ingeroepen, om mei diens sterken arm de voorschriften te doen eerbiedigen. En zoo gebeurde het dat gister ver schillende tramwagens beklommen wer den door streng uitziende politic-diena ren, die de wagens binnenkwamen en met argus-oogen de sierlijke dameshoe den monsterden, of niet ergens een gevaarlijk dreigende punt uitstak. De oogst was rijk! Bijna in eiken tramwagen hadden de agenten succes, zoodat naar we verna men het aantal slachtoffers, wier na men als wetsovertreedsters genoteerd werden enkele bon derden moet bedra gen Wie niet booren wil, moet voelen NA DE AARDBEVING. Nu beginnen de verhalen van ooggetui gen en van allen, die in Rome zelf da :ardbeving, waarvan de voornaamste schok toch maar een halve minuut duur de, beleefden, los te komen 'l Is schrik kelijk geweest. Niet in de hoofdstad zelf. Ja, ook daar zijn de menschen geschrok ken. vooral zij, die nog nooit de ge waarwording van een aardbeving had den ondergaan, 't Was bovendien even vóór achten toen die plaats had Tal van bewoners lagen dus nog te bed. Maar sehaoe is er niet veel in Rome aange richt. Een blok van een kolonnade ver wrikt, een beeld te pleiter gevallen, een aaner verschoven, daar blijft het bij. Dan is het te Avezzano, Sora en andere plaatsen in de Abruzzen harder aange komen. En in den olgemeenen nood ïiccft het terstond niet aan protesten tegen de gebrekkigheid der overheids bemoeiing aangaande de gevolgen ontbro ken. Dit ligt zoo in den aard der licht ontvlambare Italianen en trouwens van deze niet alleen al uilen zij hun onte vredenheid feller dan menig ander volk. Zoo is opgemerkt, dat een hulp-colon ne, van de hoofdstad naai- het zwaar ge teisterde Avezzano afgezonden, deze plaah eerst ongeveer 24 uur na de ramp bereikte De oorzaak daarvan schijnt te schuilen in het feil, dat men zich voor coupé plaats nam wordt hier niet sleld Hel „Exchange" nieuwsbureau ver neemt uit Amsterdam, dat de Fransche regeering België een ruime afdeeling Jen hadden, druk besproken Vele men- in hel Fi'mische naleis nn de as len- crTian /i;<, v.n .(.-oU;,:.. Te Roosendaal zijn bij den goudr smid J. Dierckxsens ontvreemd 22 gou den horloges en een bak met gouden ringen. Een Belg, die even te voren in"W™,f"' den winkel voor een kleine reparatie onmiddellijke hulp niet lot het ma, geweest, wordt als de dader be- blJ "verheid heelt gewend. Of sehouwd. De diefstal werd „nldekt toen enghartig, bureaucratisch betwaar - een der huisgenooten laler In den win- S' Tel kwam. Hit bleek, dat de electrische BehadV Men bedenke oeh, dat alle au o belgeleiding was doorgesneden. EEN OOLIJKERD. Bij het Steuncomité te Grave heeft zich het hoofd van een bedelaarsfami lie vervoegd, verzoekende om steun, daar hij door de tijdsomstandigheden zeer ge leden had, daar de boeren tengevolge van den oorlog veel minder gaven dan vroeger. Verder merkte hij nog op, dat het comité ook in aanmerking moest ne men, dat zijn arbeidsveld, doordjat de Beersche Maas de toegangswegen naar Grave onder water had gezet, zeer in gekrompen was. N R. C. HET HAAGSCHE BITTERUUR. In de op "18 dezer gehouden bui tengewone vergadering van de Vereeni- gjng voor Hotel-, Restaurant- en Kof fiehuishouders van 's Gravenhage en Om streken werden na uitgebreide discus sies met algemeene stemmen aangeno men de volgende voorstellen, noodig geworden door de verhoogde accijnzen en verdere lasten op het bedrijf gelegd. Ie. eenige vermindering van inhoud der gewone bitterglazen, terwijl een nieuw glas grooter dan het tegenwoor dige wordt ingevoerd 15 cent; 2e. dito van de hoeveelheid te ver strekken bier; 3e. prijsverhooging der tegenwoordi ge plats du jour en diners; 4e. berekening van gebruik der tele foon met ten minste 2% cent per ge sprek 5e. berekening van zaalhuur voor ver gaderingen; 6e. beperking in de vrijgevigheid met kleine versnaperingen. Een en ander in te voeren met 1 Fe bruari a.s. EEN KLOPJACHT OP DAMES MET ON BESCHERMDE HOEDEPENNEN. De Haagsche Ct. schrijft: Het schoone geslacht laat zich vooral ten opzichte van modezaken niet ge- gemakkelijk de wetten door het sterke geslacht voorschrijven. Dat is meermalen gebleken. Nu brengt het verbod der H. T. M., om zich met onbeschermde hoedepen- nen in de tramwagens te bevinden, de Haagsche dameswereld in opschudding. Eerst trachtte de directie met een zacht lijntje de dames te bewegen tot het gebruik van dopjes. De conducteurs werden beladen met deze nuttige voor werpen, om ze, indien noodig, te ver- koopen. Doch helaas', zonder gevolg, in tegendeel bleek deze zachte dwang op het schoone geslacht gewerkt te hebben als een roode lap op een stier, want na deze maatregelen constateerde men een kolossale toeneming van het aantal onbeschermde hoede pennen, ri teilen te Avezzano bij de ramp om 't le- kwamen En toen dan eindelijk bij stand opdaagde, waren het150 solda ten! Wal kon men met dat handje vol beginnen tegenover die reusachtige ver woesting Maar gelukkig stroomden spoe dig de menschen uit den omtrek toe, om te redden, wat nog te redden viel. Een andere grief van de bevolking is, oat de gewonden, die uit den aard der zaak op de plaats des onheils zelf maar voorloopig verbonden konden worden, drie uur te laat per spoor te Rome wer den aangebracht Dit werd daardoor ver- Idaard, dat men den koning, die Avezzano bezocht, den voorrang wenschtc te ge ven en dat hij zijn trein eenige uren liet wachten. Maar of dit alles waar is? ;e- j trokken de Fransehen achteruit, zonder nochtans al hunne posities aan den over kant der Aisne prijs te geven. Die tegenslag werd te Calais, Duin kerken en Veurne, waai- we wat te stek in het Fransche paleis op de a s. ten toonstelling te San Francisco aangeboden en dat België dal aangenomen heeft. Dit land zal dus in de Amerikaansche stad tentoonstellen alsof het niet door den oorlog zoo zwaar beproefd werd Er zullen hijgevolg schilderijen en kanten voorwerpen te bezichtigen zijn. welke in veiligheid konden worden ge bracht vóór den inval in België Graafwerken op het groole kerk hof te Heidelberg hebben een nederzet ting uit den jongen s leentijd bloot ge legd, die volgens het „Berl Tagcbl van tusschen drie en vier duizend jaar voor Christus afkomstig is. Men vond scherven, beenderen van dieren, overblijfselen van schelpen en steen-, gecei. In een graf uit de tweede (eeuw vóór Christus vond men een volledige wapenrusting Over uitingen van schaamtegevoel heeft onze landgenoot, dr Wijnaendts Francken belangwekkende dingen te boek gesteld De Noorsche ontdekkingsreiziger Nor- denskjöld, die dezer dagen naai- we meldden van een verblijf gedurende twee jaar onder de Indianenstammen van Bo livia le Kristiania terugkeerde, vertel de in verband daarmee iets eigenaardigs aan een vertegenwoordiger van liet blad „Aftenpost". Hij vertoefde ook eenigen tijd bij teen kannibalenslam Van hen kocht hij trom petten die uit beenderen van menschen vervaardigd waren. Deze Indianen staan geheel op de ontwikkelingstrap van den steentijd. Mannen en vrouwen loopen geheel naakt, maar dragen versierselen van schelpen. Ook zulk een vrouw heeft schaamtegevoel. Als men de stift, die ze door den neus draagt, daaruit trekt houdt ze zich in schaamte de hand vóór den neus en voelt zich niet ge kleed, voordat het ding weer in haar neus prijkt! TOESTAND AAN IIET WESTER- FRONT. (Van onzeneigen berichtgever.) schen, die van strategie weinig afweten, bleken er over ontstemd en spraken niet minder dan van een groote Fransche nederlaag. De goede istemming kwam echJ- ler terug toen men vernam dat deDuil- schers na eerst er in gelukt te zijn St Paul te bezetten, er door de Franschen weer uitgedreven werden. Toch strooiden alarmisten nog liet praatje rond als zouden de Duil- schers door het front der Verbondenen gebroken zijn en zoo snel vooruitrukken dalSt Omer, eene stad verder van het front gelegen dan Duinkerken, ont ruimd wordt Ik ben vandaag naar Veurne gereden. .Alleen de pliysionomie der stad van het hoofdkwartier des Belgische legers, zegt genoeg hoe dwaas die geruchten zijn en hoe weinig het succes der Duitschers voor Soissons in de weegschaal weegt. Waren de DuilsCbers er in gelukt zich een weg op St. Omer le banen, dit ware den weg naar Calais' geopend en dan ware de aftocht van het leger van Vlaan deren om de Duitschers le omsingelen, of in uiterste geval 'om Calais te verdedi gen reeds een voltrokken feit Nu, ech ter gaan de Belgen voort met den vijand op eerbiedigen afstand te liouden aan de User en de Franselien en EngeD- schen die de lijn Dixmuiden—leperen verdedigen, voelen niet den minsten lust een terrein af te staan, dat ze ten koste van zware offers wisten te veroveren. In Veurne zelf js dè beweging en hel ver keer in niets veranderd en niet de min1- ste onrust valt te bespeuren, noch onder de militaire kringen, noch onder de be volking. Groote nieuwsgierigheid baarde hier het aankondigen dat tijdens de soldalen- mis, die alle Zondagen in de St. Walburger- kerk plaats grijpt, in drie keeren de her derlijke brief van kardinaal Merrier zal afgelezen worden Vandaag gaat de plechtigheid gepaard met een muzikade uitvoering van den grooten kunstenaar Gabr. IJsaije, vrijwilliger bij het 3e Lanriers. In de Ooststraatuitloopende op de Groole Markt, trok een groep burgers en soldalen mijne aandacht. Naderhand bemerkte ik dat het onderwerp hunner belangstelling was een plakkaat van het stadsbestuur, een brief van koning Al- bert mededeelend, waarin de vorst-sol- daal de bevolking hartelijk dank zegt voor haai' nieuwjaarswenschen en Veur ne noemt de plaats die nu het hart is van hel Belgische volk. Nog steeds is koning Albert te midden zijner dappere soldaten, die in deze be- oerde dagen zijn troost en trots zijn Veurne, 16 Januairi, Het bijzonderste feit der laatste dagen het treffen tusschen hel leger var den hertog van W,urtenburg en de Ver bondenen ten OosL-Zuiden van leperen- en dit van generaal Von Gluclt, vooral i D<m 8,1 Januari hechtte hij eene dccorah met de Franschen voor Soissons aan,lic "P de wndefe, van de tie en 12e den rechteroever der Aisne. j linnicregimenten. Bij die gelegenheid Die ontmoetingen werden hier voor.| "=hUe hij aldus liet woord tot de man!- zien en met het oog daarop trok van do schappen dezer beroemde regimenten Fcn' opmerkelijke kwestie roert in ver band met die aardbeving de „Köln Ztg." aan Ook hierna heeft men waargenomen dal dieren voor dergelijke natuurver schijnselen een voorgevoel bezitten, dat de inensch mist. Een reiziger had te Avezzano een koet sier gehuurd voor een rit ergens naar buiten de stad. Zij waren nog niet lang op weg, toen het paard plotseling bleef staan en op den grond stampte, daarna weder een oogenblik op gang kwam, weer stil hield en niet verder wilde Op dat Oogenblik hoorde men een sterk, rollend geluid. De reiziger meende, dat op de spoorlijn in de buurt een trein naderde, maar opeens zagen zij in de kiezelgroe ven terzijde van 'den (straatweg de wanden instorten, alsof ze door een geweldige en onzichtbare bijl werden neergehouwen. Dadelijk daarna kwam uit een naburig huis een kind geloopen, dat om hulp riep voor den vader, die onder het puin lag. Terwijl zij haastig aan dat verzoek ge- 'ola gaven, schudde de aarde opnieuw' en een man riep hun toe, om te keeren, want het dorp vóór hen, Cappelle was geheel en al verwoest. Ze reden dus naai' Avezzano terug en bevonden het station en de plaats in puin. Tot zoover, wat de verwezenlijking van dit z.g.n. voorgevoel bij het paard betreft En wat de beschuldiging aangaat, iri_de ontzetting na de benauwde en benauwen de seconden tegen den koning of het spoorwegbestuur ingebracht, als zou diens t< rugkeer naar Rome hel gewondentrans por l naar de hoofdstad hebben vertraagd -- onze twijfel aan de betrouwbaarheid van dergelijke praatjes lean voedsel vin den in een Wolff-bericht uit Avezzand volgens hetwelk verschillende wagons met gewonden werden gekoppeld aan den hof trein, waarin de koning met den mi nister vin openbare werken en zijn ge volg de terugreis aanvaardde. De vraag, of het noodzakelijk was, in dergelijke (omstandigheden een hoftrein te laten loopen, in plaats dat de koning met de hem vergezellende heeren in een gewone Verbondenen 50.000 man versterking naar hel front op het oogenblik dat do Duit schers nieuwe troepen aanvoerden over Gent en meer Zuidwaarts der stad De aanval van het leger des herlogs van W.urlenberg leed schipbreuk, dank zij de waakzaamheid der Verbondenen Vooraleer liet gros van zijn leger de poging van zijn voorhoede kon steunen om den vijand le overrompelen, onthaalt de de Fransche en Engelsche artillerie hem op een hellevuur (dat een vreeselijke slachting zou hebben verricht indien de Duitschers de roekeloosheid hadden, be gaan kost wat kost te willen doorbreken Die Pyrrhus-overwinning heeft de staf ontweken, door lot den aftocht te be^ sluiten, waarschijnlijk in afwachting van een betere gelegenheid Aangemoedigd door hun succes zetten de Verbondenen de Duitschers achterna. De Canadeezen maakten daarbij een twee honderd tal krijgsgevangenen en de gecombineerde actie van infanterie en artillerie had voor resultaat het winnen van eenige honderden meters schansen in de rich ting van Beckelaere. Terwijl de Franschen en Engelschen de Duitschers langs dien kant spel le verden zetten de Belgen hunne offen sieve beweging voort langs den duin kant. Te Sluyvekenskerke ontdekten Bel gische verkenners in een sinds langver dachte hoeve een bergplaats met arlille- rieKmimitie. Het blijkt dat vandaar de voorraad kwam voor de twee kanonnen die daar stonden en over veertien dagen Veurne beschoten en nog steeds Dixmui den bombardeeren, telkens als de Bel gen er zich in wagen om de stad te be zetten. De verkenners lieten de hoeve met al haren inhoud in de lucht sprinr- gen. Vandaar gingen ze uit op ontdekking der twee beruchte kanonnen, maar zij moesten zich terugtrekken wilden ze ont snappen aan de vervolging van vijanden lijke detachementen De gebeurtenissen aan dezen kant van het front trokken weinig de aandacht omdat de eerste berichten van het tref fen vóór Soissons ongunstig luidden. De FransChen werden aangevallen op het oogenblik dal ze geen voordeel konden trekken van de natuurlijke posities' die ze aldaar van den beginne van het Fran sche legen-offensief hadden veroverd. De bruggen die ze aldaar hadden opgeslagen om eventueel versterking aan te brengen over de rivier alsmede om den aanvoer te verzekeren waren door de stortregens der laatste dagen weggespoeld. Dit stelde hen in een zeer kritieke positie cn best was dan maar te voorkomen, dat de af tocht niet afgesneden werd. In slagorde Officieren, onder-officieren en sol daten van de 11e en 12e regimenten: ,,meer dan vijf maanden hebt ge te Luik. „voor Antwerpen en op den Yser gestrer „den met een moed die nimmer de zwaki- „heid kenden De natie is fier over u en „in blaar naam bedank en wensch ik „u geluk. Ik lxeb volle vertrouwen in „uwe gehechtheid aan het vaderland, „ik ben gelukkig eene gelegenheid ge;- „vonden te hebben om 't voor u uit le „drukken „Ik ben verzekerd dal gij gelijk in wel- „ke omstandigheden, voor al de hinder palen en te midden van het groot gew „vaar de eer van het vaandel hoog zuil „houden." P. DE OORLOG. De toestand. Na den aanval met Zeppelins en vlieg tuigen op de Engelsche Oostkust, eerste onderneming in 't groot van dien aard, zitten de Duitschers niet stil Engeland moet eronder, is daar het wachtwoord, wat wil zeggen: Engeland's handel moet zoo veel mogelijk afbreuk worden ge daan. Daarom had de minister van ma rine in dat rijk, admiraal von Tirpilz. al gezegd, dat alle Britsche koopvaardij schepen in den grond moeten worden geboord. De duikboot „U 19" beeft zich niet vei' van den Nieuwen Waterweg ten op zichte van de „Durward" van die taak gekweten, natuurlijk met inachtneming van de daarbij gebruikelijke regelen, wal de bemanning aangaat. Wegens den be perkten omvang van dat soort booten kan dc equipage van vijandelijke koop vaarders niet gevangen worden genomen en gehouden. Dan verneemt de „Dailv Mail" uit Kopenhagen, dal een deel der Duilsche vloot van Helgoland is vertrokken. In Frankrijk en Polen hebben hurt soluaten op verschillende punten hel of fensief voortgezet. De toegang lot Zeven bergen werd den Russen betwist I n België. Er wordt zoo veel gebabbeld en ge- flanlazcerd over den toestand in Antwer pen en omstreken, dat men waarlijk in dien doolhof van on- en half betrouw bare berichten den weg bijster raakt. Dit klemt te meer, daar Antwerpsche en in l algemeen Belgische bladen ons met meer in handen komen 't Doet ons daar om genoegen, op grond van inlichtingen, verkregen van iemand, die van 't bank wezen op de hoogte is, eenige bijzonder heden te kunnen overbrengen. Volgens een in de Scheldestad verschij nend blad zou het eindelijk geluld zijn, dank zij de onafgebroken werkzaamheid .•an dc geldmannen, in Antwerpen het bankwezen weer geheel geregeld te krijgen Meer kon hel blad op dal oogen blik daarover niet meedeelen En wat het leven in 't algemeen aldaar betreft, het is er zooals vroeger. Alle celwaar kan men er krijgen tegen de vroegere prijzen. Alleen de petroleum is duur Men koopt die bij den drogist voor 1 frank den liter. Heel arme menschen, die geen' in huis hebben, kunnen ze krijgen voor 0 30 frank den liter Een pas van Brussel naar Antwerpen voor heeren kost 10 frank, voor wouwen 8 frank, als deze per trein of per boot komen Wie per rijtuig reist, behoeft geen pas te loonen. Sedert een paar dagen rijden er twee treinen per dag van Antwerpen naar Brussel De reis kost 4 frank 50 enkel, 3de Idas De tweede klasse is uitsluitend voor de officieren. De bedienden aian de post zijn alle Belgen. De zegels zija de gewone Duilsche met „Belgien" erop gedrukt liet port is hetzelfde als vroe ger Er zijn nog geen bankbiljetten uit gegeven. De oude Fransche moed „In vieren. Bajonetten op, bestorming! leve Frankrijk!" De trompetten klinken, de trommels worden driftig geroerd. De „Marseillai se" echoot boven onze hoofden, we zijn buiten ons zelf en stormen voorwaarts met de hoofden omlaag De Duitschers ontvangen ons met een vreeselijk vuur- salvo, dat vele leegten in onze gele deren slaat. „Aansluiten jongens", roept de com mandant. De trompetter vlak vóór me wordt gedood door een kogel in 't voor hoofd Ik duikel over hem en rol op. den grond, maar sta weer op en herneem! mijn nlaats aan dc spits van de troep. We zijn nu Jiandgiemeen. Een Duitscher legen een mum* gedrongen, mikt naior mij met zijn bajonet Ik doe een zijslap hij steekt in de lucht en ik steek hem dood. Hij slaakt een kreet en valt Op dit oogenblik werpt een Duilsch officier, slechts met een revolver gewapend, zich op me Hij drijft me in 't nauw en schiet twee maal, maar hij is langer dan ik en de kogels fluiten over mijn hoofd Ik 'doe, alsof ik hem met de bajonet wil bewerken, maar schiet naar hem, zonder recht le weten wat ik doe De ko gel treft hem onder de kin Hij stort neer, uitroepend: „Mijn God O. lieve m reder." Toen blaast de trompet tot den terug tocht. De Duitschers dringen met een fclerbe raaclit voorwaarts Ik voeg me weer bij mijn sectie en we snellen over het open terrein, terwijl de Duitschers! hel vuur openen We komen weer sa men op dezelfde plaats, vanwaar we ver trokken. „Overwinning of dood" roept de generaal. Voor een tweede bestorming gaat het voorwaarts met de bajonetten. De meeste van mijn kameraden zijn getroffen De kogels snorren ons om de ooren en ten laatste worden er tien mitraljeurs op ons gericht. Op dit oogenblik trachten de Duitschers ons te verschalken doordat hun trompetters het Fransche sein tot terugtrekken geven Dit bemerken wij evenwel en het verdubbelt slechts onze woede Onze kapitein valt, zuchtend: „wreek me!" Opnieuw moeten we terug. Duitsche soldaten die op de daken slaan werpen ons met steenen en gooien heele schoor- steenen op onze hoofden Ze hebben' mitraljeurs boven op huizen gezet Op een oogenblik bevindt ik mij alleen. Ik kruip achter dc muren Mijn oogen slaan vol tranen Ik ben wanhopig Een offi cier van de Alpenjagers spreekt me moed in Wij beiden worden onder vuur ge nomen We verbergen ons achter een dorschmachine. De luitenant spreekt me van zijn jonge vrouw en kind en ik vertel hem van u (de ouders van den schrijver) Ik voel een scherpe pijn in mijn nek en mijn kepi valt af Een kogel is langs mijn hoofd geschampt, het haar licht verbrandend. We blijven uren lin dienzelf- iden toestand, 's Nachts bereiken we op nieuw T Fransche kamp De derde charge is nog vreeselijker dan de twee vorige om één uur in den nacht. Wc moeten ons eens laten vallen, zoo geweldig is 't vuur. Plotseling springt de bevelhebber op en doet ons dei/ bajonet-aanval hernieuwen. Ik zie het vaandel vlak vóór me en dat geeft me moed We dringen op en een schrikkelijke worsteling begint in de huizen. De Duit schers zoeken overal dekking, maar we werpen ze spoedig daaruit. Aan alle kanten hoort men kreten van gewouden'. De hospitaalsoldaten halen de mannen' onder het vuur op We jagen de „mof fen" (Booties) weg. die ordeloos vluch ten. Ze laten alles achter, zakken met mondvoorraad en gestolen flesscheii champagne, die wij op hun gezondheid ledigen"..... Aldus een brief, door een Fransch' soldaat aan zijn ouders geschreven over ae bestorming van een door de Duit schers bezet dorp, welken de „Standard" van zijn correspondent te Parijs ontving. KORTE OORLOGSBERICHTEN. De intercommunale commissie te Antwerpen heeft onder leiding van Franck het voorstel tot het heffen van een exlra-belasting voor de afwezige bewoners verworpen. Naar men weet, heeft de Duitsche gouverneur-generaal te Brussel, generaal von Bissing, dit begjnsiel voor geheel België aanvaard.

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3