BUITENLAND. Ingezonden Mededeelingen. VRUCHTEN LAXEERMIDDEL VOOR MAMA, PAPA EN KIND. „CALIFI6," CALIFORNISCHE VIJGENSIROOP. De stoker Jan Holman is vreeselijk gewond, zijn toestand is hopeloos. N. R. C. Het rijnschip Thyssen 4, geladen met 3000 tons steenkolen van Schwei-. gern naar Rotterdam is bij Wezel ge zonken.' HULDE AAN BURGEMEESTER RöELL. Aan het einde van de gistermiddag gehouden vergaderiug van B en W. van Amsterdam heeft wethouder Jitta, na mens zijn collega's en den gemeente secretaris, den scheidenden burgemees ter, jhr. mr. dr. A. Röell, als her innering aangeboden een bronzen beeld van Picault, voorstellend een arbeidend man, en getiteld: Pax et Labor. Jhr Röell dankte zeer verrast voor dit blijk van hoogachting en vriendschap. U HULDIGING Mr. H ZILLESEN. Dinsdagavond na afloop der vergade ring van de Eerste Kamer is aan fien griffier mr. Zillesen, die in December zijn zilveren ambtsfeest vierde, in de hal van het gebouw een antieke staan de klok aangeboden door den voorzit ter der Kamer namens alle Kamerle den en alle heeren van de griffie. MOND- EN KLAUWZEER BIJ MENSCHEN Te Amsterdam doen zich een paar gevallen van mond- en klauwzeer bij menschen voor. Er moeien dus in den omtrek der stad besmette stallen zijn. Officieel is dit door het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht nog niet geconsta teerd, omdat er blijkbaar geen aangifte door den betrokken veehouder bij den burgemeester zijner inwoning is ge schied. Een s tal-inspectie zal dus noo- dig zijn. Arnh. Ct. DE OORLOG. De toestand. Het belangrijkste is wel, dat de Duit- schers gedurende de laatste weken in de Argonne werkelijk vorderingen blij'- ken le hebben gemaakt. In schier ieder legerbericht kwam de naam van dat woudlandscbap tusschen Reims en Ven dun voor. Verbitterd werd er gestreden, waartoe de bodemgesteldheid zich bij uil- stek leent. Vandaar, dat het wel de Thermopylae van Frankrijk werd gef noemd De Duitsche staf beweerde on ophoudelijk, dat him troepen daar aan de winnende hand waren. Op de kaart koD die voortgang echter nauwelijks worg den gecontroleerd. In een der laatste officieele telegrams- men uit Berlijn werd melding gemaakt van de verovering door de Duitsche troer pen van een Fransch steunpunt aan den Romeinschen straatweg. Deze doorsnijdt de Argonne van West naar Oost Hij verf- bindt Chalons aan de Marne over St. Ménéhould met Verdun. Ten Oosten van de in de tweede plaars genoemde stad staan de Duilschers thans aan dien weg Daaruit volgt, dat ze op dat punt, wat him vroegere linie aangaat, een tiental K. M- zijn vooruitgekomen Daar elders dit een succes van belang, al moet de op het front de vorderingen per strekj* kenden meter worden uitgerekend, is toekomst natuurlijk uitmaken, in hoe ver de Duitschers daar inderdaad voordeel uit kunnen trekken Zij hebben reeds herhaaldelijk in dezen oorlog plaatse lijke voordeelen behaald, die op het oog van gewicht schenen, maar naderhand ongeveer waardeloos1 bleken, daar het succes, waartoe die eerste geslaagde on derneming de aanloop was, uitbleef. Met hun opdringen in de Argonne in Zuidet- lijke richting bedoelen de Duitschers) ongetwijfeld een deel van den daar zich bevindenden spoorweg naar .Verdun in be zit te krijgen en deze stad van alle kanf ten te omsingelen. Overigens zij aangeteekend, hoe de Franschen zelf erkennen, bij1 Crouy(N. O. van Soissons, aan den weg, die deze stad met Laon verbindt) tegenslag gele den le hebben. Engeland en de Belgische uitgewekenen. In Engeland is men over de levensom standigheden van de naar Nederland uit geweken en thans hier verblijvende Bel gen, voor zoover die behoeftig zijn, niet best le spreken D. w z. men erkent cr gretig wal hier gedaan werd en wordt tot leniging van den nood. Nederland, zoo lee-t men telkens in daar verschij nende bladen, deed zijn uiterste best, maar tegen een dergelijken springvloed van meerendeels van alles beroofde vluchtelingen was het niet opgewassen. Ei- wordt op gewezen hoe onze bevolking ongeveer 5 miljoen bedraagt, hei aantal' uitgewekenen, dat in ons land toevlucht heeft gezocht, maar nu voor T meerendeel opnieuw de grens is overgestoken, wordt op een miljoen geschat. Al die gegevens omtrent de verzorging van de Belgische uitwijkelingen binnen onze landspalen waren vergissen wc ons tniet, van het Britsche Parlementslid Percy Alden afkomstig Drie maal heeft hij Ne derland bezocht' om le onderzoeken, wat lean worden gedaan om den hekijgens- waardigen toestand van die menschen le verbeteren. De heer Alden is blijkbaar een grondig en rechtvaardig beoordeelaar En al is men geneigd te betwijfelen of hij zich in derdaad op de hoogte heeft gesteld van de bewonderenswaardige toewijding, door tal van particulieren ten onzent aan de arme Belgen ten koste gelegd, ander zijds lean bezwaarlijk worden geloochend, dat hun toestand treurig is. Doch hij dit alles houde men in het oog, dat in hel bewustzijn van den zijn plicht kennenden Engelsehman, in dezen lijd het besef knaagt, dat hij tegenover dat zwaai* beproefde volk aan onze Zui dergrens wal goed te maken heeft De heer Alden dan berekent, dat er op het oogenblik in Engeland ongeveer 120 000 Belgische uitgewekenen verloe- aen, van wie er zoo wat 80 000 tot de armlastigen behooren Voor ons land zijn deze cijfers volgens hem onderscheiden lijk 30Ó 000 en 200.000. Een vertegenwoordiger van de „West- minster Gazette" heeft thans den heer Alden geïnterviewd. Daar de betrekkin gen van dit blad met het ministerie be kend zijn, kan aan de mededeelingen van den afgevaardigde dubbel© waarde wor den gehecht Hij meent, dat het onderhoud van de behoeftigen de Nederlandschc regeering per dag en per hoofd 35 tot 40 ct. kost. Dat de heer Alden de verbeteringen, door de overheid op verschillende plaatsen, in de huisvesting enz. der vluchtelingen ge bracht, niet overal heeft bijgehouden, blijkt daaruit, dat volgens hem te, Vlis- J singen, Sluis, Hansweerl en Rotlerda (gen met plezier naar Engeland vertrekken indien hun vrije overtocht kon worden verschaft Op hel oogenblik brengen we, aldus nog steeds de heer Alden, ongeveer dui zend mensehen per week van Vlissingcn over. De Harwich-booten zullen er voor taan zoo wat een 1500 wekelijks vervoe ren. Voor al die menschen kan in het Vereenigd Koninkrijk (of in Engeland ai- leen'?; reeds werd voorgesteld de Belgen liever in het katholieke Ierland onder te brengen) evenwel geen werk gevonden worden. Men schat, dat er zoo wat 15000 plaatsen door Belgen kunnen worden in genomen I» het landbouwbedrijf is veel vraag, maai* hel aanbod gering Helden zander zwaard. Na de lorpedeering van het Engelsche oorlogsschip „Formidable in het Kanaal door een Duitsche duikboot hebben ka pitein en bemanning zich kloek gehou den. De eerste vooral, doordat hij in de nabijheid zijnde schepen waarschuw de, hem en den zijnen niet te hulp te komen, daar ook die andprsvoor de vijandelijke onderzeeër een welkome schijf zouden hebben geboden dp ma trozen enz., door de koelbloedigheid, waarmee ze het onvermijdelijke aan vaardden. De „Times'' verhaalt daarvan en de N. R. C. brengt over, wat (een der overlevenden daaromtrent heeft mee gedeeld. Er waren vijf reddingsbooten, twee liepen vol. Zoo werden er 199 men schen geborgen. Al de booten waren reeds van boord gestooten, toen eruit een klonk: „Er is nog plaats voor één!" De hofmeester en een ander lootten. De ander won het maar hij zei: „Jij hebt nog je ouders: ik niet. Ga jij spring over boord!" Z.,j deeid de ver teller. Terwijl die booten wegroeiden ver telt de man verder konden wij de mannon op dek lucifers zien afstrij ken om pijp of sigaret aan le steken. Er was een piano aan dek gehaald, jen er werden vroolijke wijsjes gespeeld om dien moed er in te houden In mijn boot waren een zestig man. De zee was ruw en wie hadd?n alle moeite om niet vol te loopen Met schoenen en al wat water kon houden werd er gehoosd. Er werd nu en dan gezon gen. Na een tijd merkten we, dat er tien dooden in de boot waren. In zicht van 'land bezweken er nog zeven. Ik was bewusteloos toeu wij landden. We zijn nagenoeg 20 uur in de boot geweest. De man van de „Times" vertelt nog, dat volgens de verhalen van overleven den, de „Formidable" door een twee de torpedo aan bakboord werd getrof fen, waarna liet schip weer recht kwam te liggen. Eerst twee uur na voor de eerste maal le zijn getroffen zonk hel schip. De luchtkragen, waarvan de beman ning van de Engelsche vloot tegenwoor dig voorzien is, vielen in het gebruik nog Belgen wonen in de lichters of pra- niet mee. "Bij kalme zee kunnen men, wellce hen van Antwerpen en Gentgoed helpen, maar bij ruw weer is vervoerden; „schepen, die nauwelijks ge- dc mond van dpn drenkeling te schikt zijn voor de duizenden vluchte- lingen, die daar nu in huizen." dicht bij het water. Men beveelt nu het j gebruik van reddingvesten aan. Er zijn De schrijver lijkt ons de zaken wel er reeds duizeudpn van een nieuw héél zwart in te zien, als hij zegt: „het is maaksel op de vloot uitgedeeld. Sommi- ouvermijdelijk, dat ze naar België terug-ge worden met lucht volgepompt, an- keeren een ras, gebroken naar het dere zijn gevuld met kapok, dat, zegt lichaam en gedemoraliseerd zoowel wat de „Times"-man, viermaal meer drijf- do geestelijke als de ziels-vermogens aan-j vermogen heeft dan kurk. gaat." De heer Alden betwijfelt zeer, of de meerderheid van de vluchtelingen gaarne 1 naar Engeland zou oversteken, als daar j en Groot-Brittanje omtrent aangehouden kans óp bestond Hij gelooft, dat de I koopvaardijschepen van eerstgenoemd meeste er de voorkeur aan geven, in Ne- J land betreft o a de belemmeringen, die dorland te blijven, omdat men hen hier 1 den uitvoer van koper naar neutrale verstaat, terwijl ze dicht bij België zijn j landen, met name naar Italië, in den weg voor hel geval zij naar hun vaderland i zijn gelegd Te Londen rechtvaardigde men zouden kunnen terugkeeren Maar aan zich met te wijzen op het grootc belang Koper. Hel geschil tusschen NoordkAmerika den anderen kant zouden duizenden Bel- Beter dan calomel, wonderolie of pillen, ter reiniging en rege ling der lever, ingewanden en maag. Moeder, vader en dc kinderen kunnen zich voortdurende gunstige gezondheid verzekeren door het gebruik van dit wel smakend „vruchten laxeermiddel", wan neer de noodzakelijkheid daartoe, zich voordoet Niets anders is in staat maag, lever en ingewanden op zulk eene dege lijke wijze le reinigen, zonder kramp te veroorzaken. Als men 's avonds eene kleine hoe veelheid ervan inneemt, worden den vol genden morgen alle bedorven, ophoopen- de, verbruikte stoffen, verzuurde gal en gistend voedsel, welke zich in de inge wanden hebben verzameld, op zachtaar dige wijze uit het lichaam verwijderd. Wanneer gij ontwaakt zijn alle hoofdpijn, maiagversloring, zuur in de maag, onaan- genamen smaak in den mond, onwelrie- kenden adem, koorts en duizeligheid ver dwenen. Uwe maag is gereinigd, bedorven stoffen zijn uit lever en ingewanden ver dwenen en gij gevoelt U zoo gezond als een visch. „Calïfig". Californische Vijgenstroop is een laxans voor huishoudelijk gebruik. Alle leden van het huisgezin, vanaf groot vader lol de zuigeling, kunnen zich ervan bedienen met volkomen gerustheid en men ziel zich nimmer door de aangename uilwerking ervan teleurgesteld. Millioenen moeders hebben de ervaring opgedaan dat hel 't ideaal laxeermiddel is voor knorrige, ongestelde, koortsige kinderen. Vraag om een origineele flesch .Caiifig" Californische Vijgenstroop, waarop de vol ledige 'gebruiksaanwijzing voor zuigelin gen, kinderen van eiken leeftijd en vol wassenen, duidelijk is afgedrukt Denk er om dat namaak verkocht wordt en overtuig U er daarom van dat men U de echte „Caiifig", Californische Vijgen siroop levert. Weiger steeds alle andere soorten van Vijgensiroop in ontvangst ie nemen Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Prijs f 1.25 per flesch, dat het oorlogsvoerende Duitschland bij den import van (in eigen land blijkbaar schaarsch geworden) koper heeft. Een medewerker van de „Times" zet uiteen waar koper alzoo voor dient Een oorlogvoerende natie heeft het in de eerste plaats noodig voor de palroonhuL zen, welke uit een alliage van koper en zink bestaan Beide metalen dienen Voor zulk een gebruik heel zuiver te zijn Dan is koper noodig voor de hulzen dei- projectielen voor de snelvuurkanonnen Ook voor deze hulzen moet het alliage van de beste hoedanigheid zijn Het moet precies een bepaald onderdeel van een centimeter dik en gasdichl rijn. Zuiver koper is liet eenige metaal dat daarvoor dienen kan Koperen draden zijn, aldus ontleent de N. R C aan het Engelsche blad, noor dig voor de veldtelefonen cn voor de windingen van dynamo's. Aluminium kan hel niet vervangen. Op een heel ander gebied wordt veel koper in den vorm van kopervitriool ge bruikt ,om de Duitsche wijngaarden te besproeien en tegen dc phylloxera Le vrijwaren. l'it deze veelvuldige toepassing is te verklaren, dat een ton koper op het oogenblik in Duitschland met 1920 gul den in goud betaald wordt, terwijl «ij in Engeland maai' 720 gulden waard is Van de totale koperopbrengst in de wereld (1.011 312 ton in 1912, 1 002 284 in 1913) levert Amerika 64 pet. en hier van de Vereenigde Staten 55 pet. alleen. In gewone tijden heeft Duitschland onge veer 250.000 ton koper noodig. Het Fransche hoofdkwartier. Omtrent de phials' en de inrichting van de hoofdkwartieren der verschillen de, e lkaar bekampende legers wordt natuurlijk het noodige voorbehoud in acht genomen. Berichten daarover moe ten dan ook met eenig wantrouwen bet- jegend worden Iets anders is dit, als een dagbladschrijver iets' daarvan weet te vertellen wanneer het nadien ver plaatst werd. Zoo staat Biet met het Franj- sche hoofdkwartier, dat volgens den vroegeren Parijschen medewerker van de „Neue Zürcher Ztg tot het einde van November in Romilly, een tusschen Troyes en Parijs gelegen Stadje van zoo wat 10 000 inwoners gevestigd was. Op het oogenblik bevindt hel zich vol gens den genoemden berichtgever in een kleine plaats ten Noorden van de hoofdstad. De naam daarvan noemt hij niet. Wat in het hoofdkwartier opvalt is de grootc rust, die daar heerscht Niemand die het niet wist, zou vermoeden, dat vandaar een krijgsmacht van rond an derhalf miljoen soldaten wordt geleid De génerale staf'is in een groot hotel ondergebracht Aan de poort staal maar een enkele schildwacht De tstafl-offioicren krijgt men bijna nooit te zien Zij zijn voortdurend aan het werk In een nar burige stal zijn een aantal rijpaarden on dergebracht Verder bemerkt men een twintig automobielen die gereed staan voor 't geval de staf zicli in. veiligheid moet brengen. Op het grasveld vóór 't hotel is een batterij machinegeweren opgesteld Ze zijn voornamelijk als af weer tegen vijandelijke vliegtoestellen bedoeld Verder naar voren bevindt zich een kordon wachtposten, die op 30 M afstand van elkander verdekt zijn opge-' stcld om een altijd mogelijken aanval op het hoofdkwartier te verijdelen. Vóór het postkantoor van het stadje slaat een reusachtige vracht-automobiel, waarin dag en nacht acht veldj-telegra-< fisten aan 't werk zijn De wagen is eenerrijds met het stedelijk telegraafkan toor, anderzijds met de verblijfplaats van den staf verbonden Daardoor worden alle bevelen rondgedeeld zooals langs die draden ook al het nieuws uit geheel Frankrijk en van het ontzaglijk front den staf bereikt. De oud-correspondent van hel Duitsch- Zwilsersche blad bewondert in den Fram- schen opperbevelhebber generaal Joffrc naast zijn militaire eigenschappen zijn karakterkracht, hardnekkigheid en het van, hem uitgaande zedelijke machtsbe wustzijn. Sedert Joffrc zijn tegenwooo- digen hoogen post bekleedt, liceft hij niet minder dan 77 generaals ontslagen of verplaatst; een aantal, dat na dien tijd nog gestegen lean zijn. Natuurlijk ging dit niet zonder tegenstand der sLachloffers. Joffre hield evenwel voet bij stuk en toen ieens op een dag een bepaal^ de, hooggeplaatste persoonlijkheid er bij hem op aandrong, nepaalde besluiten te herroepen, antwoordde de generaal kort en goed, dat hij zijn sabel ter bd- schikking zou stellen, als men die poi- gingen voortzette. Millerand, de minister van oorlog, haiv delt in volkomen eensgezindheid ïnet den generalissimus. Diens organisatie-talent en buitengewone werkkracht bieden hem krachtigen bijstand. De meest beminde legerleider na Jof fre is tegenwoordig generaal Foch, de kom mand an t van de troepen in het Noorden Foch is de eigenlijke bemidde laar tusschen het opperbevel en de lcoml- mando's der bondgenooten, een plaats, die takt en diplomatieke bekwaamheden in hooge mate noodzakelijk maakt Generaal Pau kent ieder Franschman als een man van de daad, van den aanr valsgeest. Hij moei een meesleepcnd troer1 penleidcr zijn Tot vóór korten tijd voer de hij het bevel over de Oost- of Voge-i zen-legers Een der bekwaamste officie-» ren der Fransehe krijgsmacht slaat hem ter zijde, n I generaal Legrand. Generaal Curièrc de Castelnau gaat door voor een uitstekend taktikus Hij heeft voor een deel de strategische plannen van den generalen staf uitgewerkt. Professor Bovet duidt in hetzelfde blad s plaats, waar thans het Franschi© hoofdkwartier is gevestigd, nader aan door de meedeeling dat generaal Joffre zijn. verblijfplaats koos niet ver van het hoekpunt van den Slompen hoek, dien de liniên der Duitsche legers in Frankrijk maken. KORTE OORLOGSBERICHTEN. jongeling, die zich naar de grens begaf, door de Duilschers doodgeschoten Zelfs voor klassieke Duitsche mu ziek wordt bij het Duitsche front in Frankrijk gezorgd. De „Köln. Ztg" verneemt'daaromtrent, dat professor Slein uit Heiningen sinds meer dan vier weken regelmatig in de kathedraal van Laon Duitsche muziek ten gehoore doet brengen. Deze uitvoe ringen zijn nu aanzienlijk in waarde ge stegen door de stichting van een man nenkoor, dat uit 75 soldalen en zieken verplegers bestaal. In de genoemde Go- thische kerk heeft liet eerste optreden daarvan diepen indruk gemaakt. Ook heeft professor Stein met zijn koor tochten gemaakt naar andere pun ten van de linie. Een bekend Italiaansch criticus van militaire zaken, die ook in Duitsche bla den meer dan eens geciteerd wordt, had na dc berichten omtrent den veldtocht in Polen een critiek geleverd waarin hij betoogde, dat de Duitsche opperbevel hebber een mooi succes had gehad, maar toch nog een beter resultaat had kunnen bereiken, wanneer hij de zaak zoo en zoo had aangepakt. Dezer dagen kreeg de criticus een pakket toegezonden. Toen hij het open maalde vond hij er een model van een maarschalksstaf in met een kaartje er bij, waarop geschreven stond „Waarde kameraad, ge zijt wel is waar een jong kapitein, maar ge hebt de zaken zooveel beter ingezien dan ik oude generaal, dat ik u hierbij mijn maarschalksstaf zend. Wees zoo goed en neem u het commando over' Hindenburg." Tot zoo vei* het ,,N v. d DEen •raag slechts: was Hindenburg werkelijk de atzender of een zich voor hem uitge vend grappenmaker? isloren werd iets gemeld over de houding ran het Internationaal Vredes bureau, dat de vorige week te Bern in buitengewone vergadering bijeen was, je gens den Nederlandsche» Anli-Oorlog- Raad. Daar waren ook afgevaardigden uil de oorlog-voerende landen tegenwoordig. Deze hebben de mogelijkheid besproken om aan den huidigen oorlog een einde te doen komen Naai* Zwitsersche bladen mcedeelen, heeft deze conferentie niet tot een goed inde geleid Niemand lean dit trouwens hebben verwacht De aanwezigen had den bovendien geen ambtelijke opdracht om in dien geest werkzaam te zijn De Italiaansche regeering had een nationale leening van een miljard lire uitgegeven. Volgens nog onvolledige berichten, die over den uitslag daarvan de Banca d'I- falia" bereikt hebben, bedragen de ia- schrijvingen ongeveer 1.300 000 000 lire Russische troepen hebben de Boc- kowina bezet. Dat is de landstreek, die zich als het ware tusschen Roemenië en Hongarije inschuift. Die bezetting werd1 verklaard uit de overweging, dat Roe menië, wil het zich in den groolen ood- log mengen, van die zijde tenminste niets van van O os tenrij k-H ongarije te duchten heeft. Veel zegt dit evenwel niet, daar Roemenië overigens nog een voldoende lange gemeenschappelijke grens met Hongarije heeft. Volgens den „Times"-correspondent te Sofia wordt verwacht, dat Roemenië tec gen het midden van de volgende maand in Zevenbergen zal vallen. Men hoopt, dat le dien opzichte een overeenkomst tus schen Roemenië en Boelgarije tot stand zal komen Waarschijnlijk klinkt dit voorshands niet In laatst genoemd land is men de ergernis over den Noordelijken buurman nog niet vergeten, die van de benauwd heid waarin Boelgarije tijdens den Ma- cedonischen of tweeden Balkanoorlog verkeerde, misbruik maakte, om dat laud gewapenderhand binnen le dringen en het een strook van de Dobrocdsja met de steden Dobritsj en Baltsjik af te ne men. In Zevenbergen wonen veel Roeme- niërs. Vandaar, dat hun stamverwanten op dit deel van Hongarije het eerst het oog geslagen hebben. Men meldt ons uit Koewacht. De Duitschers blijven met groole ge strengheid zoeken naar wapenen of naar voorwerpen die er ook maar eenigszins op gelijken. Een paar dagen geleden werd een. vrouw te Belgisch Koewacht gearresteerd en naar Kemseke gebracht, teneinde daar gehoord te worden, omdat op haar erf een oude soldatenspade en een bijltje gevonden werden Zij werd des anderendaags, vrij gelaten Haarwor ning werd onderzocht en de vloer bo ven op een paar plaatsen /opgebroken Twee andere personen werden eveneens in hechtenis genomen en naar Gent ver voerd omdat in een sloot op hun akker een Belgisch geweer gevonden werd, een wapen daar wellicht door een of ander onbekende gegooid of verstopt tijdens of na de bekende vlucht der Belgische militairen op 7 October Bedoelde peri- sonen zijn, na een dag of vijf in hechtej- nis le hebben doorgebracht en toen zij onschuldig bevonden werden in vrijheid gesteld. Hel aantal Duitschers! alhier is nu met een 30 tal vermeerderd en alzoo gebracht op 120 man- Onder de naburige BelgiSche ger mcente Kemseke is Zondag een 21-jarig Terwijl de Turksche overheid zegt, niets le weten van de nederlagen, door hen tegen de Russen bij Sarykamysj en Ardahan(Kaukasië) geleden en beweert, dal de Russische lcrijgsmacht in die streek slechts een troep (Turksche) ge wonden heeft aangevallen, onder wie een zwaar gewonden br igade-komman- dant, loochent het Petrograder Tele- graaf-agenlscbap, dat de otlomanen een overwinning hebben behaald, waarbij de Russische grootvorst Alexander Mi- chaelowitsj zou zijn gevallen. Deze is zelfs niet op het Kaukasische oorlogs terrein geweest. De uitvoer van de Vereenigde Staten naar de onzijdige landen is tijdens den oorlog, vergeleken met het jaar 1913, toegenomen Engeland beriep zich daarop om aan tctoonen, dat de Amerikaansche handelaars bij dien toestand toch niet zoo héél veel klagen hadden en om zijn beleid in zake het scherp doorsnuffelen van scheepsbcvrachthigen naar coutrav bande te rechtvaardigen. Scavenius, de Deensche minister van buitenlandsche zaken, heeft aan een ver slaggever een verklaring gegeven van de

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3