BUITENLAND. ONDERWIJS. Sedert half October hebben de kin deren der openbare school1 te D o m|- burg onderwijs gehad in de ger. kerk, de bewaarschool en zoover betreft het herhalingsonderwijs in de consistorie der Ned herv kerk. Het kan niet anders! ge- zegd worden ,dan dat die gelegenheden, wat betreft verlichting, verwarming en ruimte uitstekend hebben voldaan. Door het uitbreken van roodvonk in de schoof onder de vluchtelingen kon deze eerst Maandag weer in gebruik worden ge nomen. Ze is geheel ontsmet, opnieuw aangestreken en gereinigd en biedt een frisSchen aanblik. - Naar de Stand, verneemt, heeft de minister van oorlog 8 dagen verlof gegeven aan de gemobiliseerde hoof den der scholen, voor wie dit ge vraagd is door den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel. Klein gedoe. De gemeenteraad van Breda heeft in de commissie van t oezicht op h et mid delbaar onderwijs door een plotselinge manoeuvre van R. K. zijde een aan de beurt van aftreding zijnd protestantsch lid vervangen door een roomsch. De afwezigheid in die r aadsvergadering van enkele breeder denkende R. K. ge meenteraadsleden was, naar de N. R. C. meldt, gebruikt, om bij de stem ming de meerderheid te verplaatsen. Thans heeft de geheele commissie van toezicht zich met het lot aftre den gedwongen protestantsch lid soli dair verklaard en haar ontslag aange boden. oorlogvoerende landen bestemd. Een Anil- sterdammer toont een door hem op 16 December geposte briefkaart, die zeer duidelijk het adres eener firma te Barmen droeg, en die, blijkens de stempels van den Engelschen censor en van het post kantoor te Liverpool, daarheen verdwaald Op 5 Januari kwam de kaart te Bar men aan Hbld. RURGERLJIJKE STAND. Vlissingen. Van 9 12 Januari 1915. Bevallen: P. Jansen, geb. Walraven, z. Ml C. Pieterae van Wijcb, geb. Maas, df de Kam, geb. Verrijzer, z. D. Francois, geb. Kempe, z. J. van der Auwera, geb. Alpaerts, d. P. van Loenen, geb. Hendrikse, J. Cijvat, geb. Sijnke, d. OverledenP. T. Ratelband, d. 3 j. C. M. van de Grijp, d. 5 m. M. Hendriksen, wed. van A. J. Buisman, 81 j. C. van der Gruijtgr, vrouw van C. van den Burg, 82 j. M. E. Janse, wed. van W. J. van Hecke. 84 j. RECHTZAKEN. THERMOMETER EN VERWACHTING. 12 Jan Thermometer alhier 8 u. vm. 41 gr., 12 u. 46 grv 3 tl. 45 gr. Telegrafische mededeeling van het Koa Meteorologisch instituut te De Bilt volgent i waarnemingen van heden ochtend: Hoogste barometerstand 754.3 Karlsruhe. Laagste 743.4 te Sylt. Verwachting tot den avond van_ 13 Jan.Meest matige tot krachtige Westelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewelkt tot be trokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Op 33-jarigen leetijd is te Soe- rahaja overleden, de president van den landraad, mr. G. W. A. van Oppenraay. (Tel.) - Het O. M. bij het kantongerecht te Leiden eischle legen W. R., gezagvoer der van het Nederlandsch visschers- vaartuig „Agatha Maria" te Katwijk aan Zee, wegens niet verleenen op 27 Oc tober van bijstand aan een Vlaardinger visschersschuit toen dit buiten de ter ritoriale wateren op een mijn geloopen was in de Noordzee, hoewel hij bij machte was voor redding van die dren kelingen hulp te verleenen, twintig gul den boete subs, vijf dagen. De verdediger, mr Cosman, pleitte vrijspraak, subs, ontslag van rechtsver- LANDBOUW. In de „Magdeburger Zeitung" schrijft een groote heerenboerReeds sedert eenige maanden voer ik metsucf- oes suiker aan paar dén, rundvee, schar pen en varkens. In de suikerfabriek waaarin ik aandeel heb, hebben wij het tweede product gedenatureerd door toe voeging van twintig procent cocoskoek- meel. In een andere fabriek in de buurt is hiervoor het stof van droge pulp ge bruikt. Dit laatste is aan te bevelen wegens de prijsstijging van alle olie-1 koeken Verder deelt de schrijver nog mee, dat dit voeder uiterst, goedkoop komt Hij meent, dal de groote suiker- voorraden van Duitschland niet beter gebruikt kunnen worden dan om in de behoefte aan krachtig veevoeder te voorzien. Besmettelijke veeziekten. In de maand December 1914 werd in Zeeland 1 geval van besmettelijke veeziekte en wel van mond- en klauw zeer geconstateerd onder het vee van een landbouwer te Nieuwerkerk. In het geheele rijk werd bij het vde van 131 eigenaars deze ziekte cJonstateerd LEGER EN VLOOT. De vaandrig L'. A. Versprille van het 14e reg. infanterie is benoemd tot reserve- tweede luitenant. SPORT. Wedloop. A s. Zondag zal bij gunstig weder weer 'n loopwedstrijd gehouden worden. Het zal1 thans gaan over Koudekerke naar Vfissingen (Keersluis). De start zal weder pecies te 12 uur plaats hebben van af den Dam. Deelner-' mers kunnen zich tot 11 uur aanmelden in 't Maastrichts bierhuis. Biljarten. Gisteravond werd bij Krasnapolsky te Amsterdam de beslissingswedstrijd om den K. R A. S. beker gespeeld tus schen den wereldkampioen Seis en Ro bijns den kampioen voor Nederland Seis won verleden jaar den beker, de ze keer was Robijn echter de geluk kige met 20 beurten maakte hij de vereischte 400, terwijl zijn tegenstander nog op 346 stond Robijns maakte één serie van 169, waarmee hij het Ne- derlandsche record, dat sinds Zaterdp; met 127 op naam van Seis stond, 'be langrijk verbeterde POST EN TELEGRAPHIE. Post ver gissingen. Er blijven te Amsterdam vergissingen plaats hebben met brieven voor e< BEKENDMAKINGEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Als zoodanig zijn aangegeven de vol gende voorwerpen, welke zijn terug te bekomen A. Op het Politiebureau. Schort. Redioule inh. boerinnenmuts. Wollen heeren handschoen. B. Bij Particulieren: Zilveren broche, J. Osté, K. Noordstraat, L 88. Meisjeszak inh. portemonnaie J. de Keijzer, Spuistraat, T 104. Zilveren broche, P. NeBteleijn, Nieuwe Vlies, weg (gemeente Souburg) 97/37. Lap Schortstof, N. den Exter, Pijpstraat, N 221. Witte boerinnen regenkap,W. de Jong, Lange Geere. Duim stok, J. C. Peeman, Lambr. straat. Zakkam Jellema, Eigenh. straat. P 119. Zilveren eiligheidspeld, P. de Pagter, Veersche weg, 60. Collier, J. Lorier, a. v. p. Beenh. singel K 70. Kluw en kaartje sajet, J. Koreman, Lomb. straat, C 62. Zwarte hand schoen, Botbijl, St. Janstraat, I 61. Zilveren broche, Jozina Snijders, Lange Breestraat. O 150. Zakdoek met zakschaartj A. J. Rood, N. poortstraat. Sleutel, A. van Schaik, Dam- loortsingel O 206. ZijdeD das, B. J. Bazel, ïogardstraat. Koralen beursje, P. J. Ouwer- kerk. Sleeperssingel, Q 88. (Jouden oorbel letje met 2 pareltjes, Florisse, Vliss. weg, C 155. Zes witte handdoeken. C. Bakker, Lange Burg. Zak inh. koloniale waren, J. C. G. Hoofdman, Seisplein Q 291. Spoor- mand inh. 2 boerinnenmutsen Meijboom. N. Vliss. weg 179. Woensdag Donderdag Vrjjdag Zaterdag Zondag Maasdag Dinsdag IIOOG WATER. .Vlissingen. 13 Jan. vu 16 17 18 19 LIEFDADIGHEID. De Vereeniging Kindervoeding te Mid delburg ontving bij haren voorzitter f 150 van het familiefonds H. Ph. Het ..Verpleeghuis" Lange Viele ont- ing uit het Schorerfonds f 200. De «Vereeniging tot het bezoeken der innen alh ier ontving f 500 uit het H. Ph. fonds. De vereeniging tot Werkverschaffing in Zeeuwsche blinden ontving een gift van f 150 uit het Hurgronje- fonds. VERSCHILLENDE BERICHTEN. - De gewone audiëntie van den mi nister van koloniën op Donderdag 11 dezer, die van den minister van oorlog op denzelfden datum en die van den minister van marine op Vrijdag 15 gaan niet door. HET A. N. W. V. Naar de „Tel." verneemt zal naar aan leiding van de ontevredenheid over de lei ding van het Alg. Ned. Werkliedenver hond devolgende week te Utrecht een bijeenkomst worden gehouden van het hcofdbesluur en de groepsbesturen met den voorzitter DE S. D P. Naai* „Hét Volk" verneemt, bestaat iu sommige leringen van de S. D. P onte- denheid over de wijze, waarop de leiding wórdt gevoerd. Te Amsterdam zou eergis teren een conferentie hebben plaats ge had van de ontevredenen, waarop de grieven besproken en de houding be paald werden, die men tegenover de lei ding zal aannemen Maandag is te 's Gravenhage aan werk bij de Holl. Spoor een zandtrein met locomotief door hel uitzakken der sporen tengevolge van den aanhouden den regen, naar beneden gerold. Ge lukkig kwam het bedienend personeel met den schrik vrij en bepaalde zich de schade in hoofdzaak lot tijdverlies Maandag hebben te Amsterdam on geveer 36 meisjes, werkzaam in de ateliers van Maison Stutlmann aan het Westeinde, het werk neergelegd. Het betreft een loonkwestie. Zaterdag heeft de Amsleridamsche recherche wederom in Oisterwijk en omstreken vertoefd in verband met d|e aanhouding van den Amslerdamschen milicien A. de J, Deze heeft niet minder dan 15 namen van personen opgegeven, die allen zouden kunnen getuigen, dat hij op den dag, dat de postdiefslal plaats had, te Oister wijk vertoefde. De 28-jarige bootwerker, die Za terdag in de Conradstraat te Amster dam zijn vader heeft doodgestoken, is gisteren door de justitie in het Bin nengasthuis gehoord. Ook aan de vrouw ■an den dader is een verhoor afge nomen. Uit dit verhoor schijnt te moe ten worden afgeleid, dat de vader ftys twist is begonnen, em de zoon uitizelf- verdediging heeft gehandeld. De zoon had aanvankelijk geen mes in de hand; doch heeft, tijdens de worsteling, den vader het mes afhandig gemaakt. Te 't Meer bij Heerenveen zijn in den nacht van Zondag op Maandag de polders van de Glee en Gouma ondergeloopen. De dijken bezweken voor den harden wind. Leeuw. Ct. Zondagmorgen is bij Borculo de dijk van de Berkel bezweken, tenge- waarvan het omliggende land overstroomd is. Zutph'. jGt. Vannacht is de Rijndam te Loo- waard, gemeente Duiven, doorgebroken, de landerijen onder water zettend. Een der steenovens heeft veel schade. Het wassen van den Rijn houdt aan. De Waal vóór Nijmegen is zoo hoog gestegen, dat het water tegen de huizen staat. Het verkeer met voertui gen tusschen de Groote Straat en de Markt ondervindt veel vertraging- De paarden moeten door het water waden. De bekende paardenmarkt te Wij- chen is op militair bevel verboden, waarschijnlijk in vertiand met de paar- densmokkelarij aan onze grens. Het meisje, dal te Maastricht werd door den vijand gedwongen te zijn, al leen, omdat de mannen tot aan de schou ders in de modder baggerden Als men zich daarin denkt, verwondert men zich over het betrekkelijk gering aantal ziek te-gevallen, die onder de slrijders schij nen \oor te komen. Die doorweekte bodem beleinmei*l de bewegingsvrijheid van de tegenstandei's natuurlijk aanmerkelijk. Artillerie kan daardoor niet worden opgevoerd. Dus zijn ze, willen ze toch voorwaarts, genood zaakt, dit over enkele smalle stroken droog gebleven land te ondernemen Die komen nog ten Noorden van Nieuwpoort en bij St. George of St. Joris voor (het gehucht en spoorwegstation aan het Yser-kanaal tusschen de zoo even genoemde stad en Dixmuiden): welk gehucht naai* men weet de bondge- nooten bezet houden Het Duitsche legerberichl van giste ren sprak van een artilleriegcvecht in de streek van Nieuwpoort evenals bij Ieperen. Daarmee stemt de zinsnede van hel in dit nummer opgenomen communiqué uit Parijs overeen Anders staal het even wel mei de meedeeling omtrent het krijgsbedrijf bij La Boiselle, ten N. W. van Albert. Melden de Duitschers, dat de Fransche aanval daar geheel en al mislukte, volgens Parijs veroverden de hunnen na een hevigen strijd een loop graaf. Deze tegenspraak moet wellicht women verklaard uit het verschil in de tijdsruimte, waarop de telegrammen be trekking hebben of uit de opvatting der Duitschers, dat het offensief der vijanden weliswaar mislukte, waarbij deze er niet temin in slaagden, een loopgraaf te ne men en te behouden. Het is voorts merkwaardig, hoe het eene bericht het andei*e op den voet volgt Op de genoemde meedeelingen volgt in beider stafbericht iets over den strijd ten N. van Soissons. Las men gisteren daaromtrent van Duitsche zijde, dat de Franschen, die zich in een klein gedeelte van de voorpost loopgraven had den genesteld, vruchteloos aanvielen maar dat de strijd nog voortduurde de Franschen weten enkel van een aanval der Duitschers op dat deel van het front, welke werd afgeslagen, waarbij de eer sten in het bezit raakten van twee linies loopgraven en daardoor van den heuvel 132 Terwijl de Franschen ten N. van Per thes een loopgraaf bemachtigden naar hun eigen zeggen, deden volgens Berlijn Duitschers ten O. van die plaats het zelfde met dat deel van hun eigen loop graven, dat de Franschen hun tevoren ontrukt hadden Do algemeene rust, die in den boven- Elzas heerschle, kan voor een deel haar oorzaak vinden in de sneeuw, die over vloedig in de Vogezen valt. Rust ook en ongetwijfeld sneeuw, veel sneeuw in Oost-Pruisen en Noord-Polen Toch dringen de Duitschers ten Westen van de Weichsel naar hun hoofdkwartier meedeelt, nog, zij het langzaam waarts. Meer naar het Zuiden, aan de beneden j Nidn, een linkerzijrivier van de Weichsel. vermist, is Zaterdagavond teruggebracht die ongeveer in het verlengde van de Du in de ouderlijke woning door de mare chaussee, die haar in Eysden had op gespoord bij de Belgische vluchtelingen Herinnert men zich nog den naam Empress of Ireland"? Weet men nog, wat er met deze stoomboot gebeurde? Och, lang geleden is het niet (in de borsle helft van het vorig jaar) en de ijzingwekkende verhalen over de aanva ring van dit groote passagiersschip in de Canadeesche wateren door de Noorsche kolenboot „Slorstad" hebben de wereld versteld doen staan Maar daarna is de wereldoorlog ontbrand en als een spons heeft die al onze indrukken van vóór dal oogenblik met één veeg uitgewïscbt. Als een stem uit het verleden klinkt nu het telegram uit Ottawa aan de „Köln. Zlg", dal de post in het bezit kwam van de mail, die zich aan boord van de „Em press ol' Ireland" bevond Door duikers werd ze geborgen. najec stroomt, werd hevig gevochten. Uit Weenen komt de tijding, dat de Russen Westwaarts over de Nida trachtten te komen. Meer hooren we daarover niet. Wel worden we van weerskanten vergast op verhalen betreffende overtredingen van het oorlogsrecht. DE 00R10G. De toestand. Regen en sneeuw zijn op het oogenblik voor beide partijen de gêduchtste vijan den. De sombere weersgesteldheid, die ook stralen, gladder geplaveid dan die wij onze naaste omgeving kennen, met een dfkkc modderbrei bedekt, moet den sol daten in de loopgraven en vooral in het geïnundeerde gebied aan de Yser het leven dubbel zuur maken. Wcliswaar is het militair vernuft ooik erop bedacht, de daaruit voortvloeiende nadeelen zooveel mogelijk op te heffen Met metalen platen worden de wanden dier geulen in de aarde afgedekt en for- mcele waterleidingen zorgen zooveel mo gelijk voor afvoer van het overtollig vocht, zooals in sommige dier holen zelfs het electrisch licht niet ontbreekt. Iedere Fransche soldaat is bovendien van een regenmantel voorzien, die het water niet doorlaat en voor 't geval een hevige kou de intreedt Jiggen stapels schapepelzen te wachten. Maai* dit alles verhindert niet dat ook de bondgenoolen ruimschoots tien last ondervinden van de door hen zelf als verdedigingsmiddel toegepaste overstrooming Moest de Fransche staf laatst niet er kennen dat hun soldaten een loopgraaf hadden moeten ontruimen zonder daartoe Aan de gr* ns tellier dit front en met name in Vlaan deren ontwikkelen de Duitsche soldalen groote bedrijvigheid. Beduidt dit, dat hun positie aan de Yser hachelijk geworden is en ze idus óver terugtrekken denken We zouden het niet graag beamen. De Loop dor jongste krijgsverrichtingen heeft ens waarlijk van elke overijldheid in het trekken v.an kenklusies genezen Hoe vaak werd niet reeds opgegeven, dal Rijssel weer in handen van de bondgenooteri was! Wat hebben zij op papier niet dik wijls Dixmuiden, Roesselaere en andere plaatsen opnieuw bezet' Men behoeft voor die Engelsche be richten geen kwade trouw aan te nemen. Dezer dagen heeft men in een spotblad een afbeelding van een stelletje oorlogs correspondenten aan een koffiehuistafel kunnen vinden De heeren gapen en ver velen zich De kellner achter hen gaapt •n verveelt zich. En de dagbladschrij vers mopperen: kwamen de kranten nu maar, dan wisten wc- tenminste waar op het oogenblik gevochten wordt, of iets dergelijks De correspondenten weten het een voudig zelf niet. Nu is het hun tje, te schrijven, en met name wat den Engelschen correspondent aangaat de menschen op te beuren met sen sationeel nieuws Ook beschrijft het ge vechtsfront zulke grillige slingeringen, dat daar waarlijk geen peil op te trekken is. Ten slotte, zij moeten op verhalen van anderen afgaan, die op hun beurt weer werden ingelicht We bepalen ons dus liever tot de feiten al zijn die schaarsch. De correspondent van de N. R. C. Sluis seint, dat in Belgische dorpen dicht bij de Zeeuwsch-Vlaamsche grens ulanen van het eerste garde-regiment uit Potsdam zijn aangekomen Ze zijn bij de burgers ingekwartierd. Verschei den bewoners trokken uit vrees delijk na hun komst met pak en zak over de Nederlandsclie grens. De weg StroobruggeMaldeghem nu ook voor een deel opgedolven doorsneden met loopgraven, waar traljeurs in zijn geplaatst. Deskundigen zijn het er over eens, dal de Duitschers zich in West-VIaan- deren nu zoodanig hebben ingegraven, dat het wel moeilijk zal zijn hen er uit te krijgen Dat ze Brugge geko men hebben als het centrum voor hun nieuwe stelling, waaromheen hun front zoo noodig zal kunnen draaien lol aan Antwerpen toe, acht men vooral van^ belang, omdat de Engelschen slechts noode zullen overgaan tot een ernsti ge beschieting van dit prachtige oude juweel onder de steden Het contrabande-geschil Een oorlog als de legeuwoordigc, die ook Ier zee wordt gevoei-d, van zoo in grijpenden aard, waar zóó veel op het spel staal moet voor de scheepvaart der onzijdigen nadeelig zijn Op dit standpunt stellen zich de En gelschen; dit erkenden ook de Amerjg kanen gedeeltelijk zelf Deze waren evenwel van meening, dat de Britten van hun recht tot onderzoek van de lading Amerikaansche schepen misbruik maakten De yankees zelf gaven daar evenwel aanleiding toe. Van die zijde zelf werd verklaard, dat met onjuiste scheepspapieren werd gewerkt. D vv z. niet alles, en dus in de eerste plaats geen contrabande, werd op die papieren vex*meld, ofschoon ook daartoe behoo" rende artikelen, wel tusschen de andere waren geborgen bleken. Gisteren heeft men onder „Laatste Berichten" een samenvatting van Gre.v's antwoord gevonden Dit, ofschoon in hoofdzaak 't oude standpunt verdedigend, klonk verzoeningsgezind .Van de kwestie is Engeland dan ook te veel gelegen. De genegenheid van Oom Sam wil hel liefst niet verspelen. Reuter seint nu uit NewrYork, dat de ochtendbladen Grey's antwoord vriend schappelijk en verzoeningsgezind noemen. Zij zeggen, dat daar waar Grev in bijzon-1 derheden treedt, het Engelsche en het Amerikaansche standpunt niet zeer ver uit elkaar liggen Maar dit neemt niet weg, dat voor Amerika nog wel het een en ander te wensen en overblijft en dat dus wel na der besproken zal dienen te worden, hoe de voornaamste wenschen van den over- zeeschen handel der V. S. kunnen worden ingewilligd, zonder dat dit de lus, waar mee de bondgenooten het economisch leven in Duitschland willen verworgen, losser maakt. In die antwpord-nola heeft Grey den klagers willen duidelijk maken, dat hier toe niet zoo veel grond bestaat In 't alge meen toch is de uitvoer van de machtige republiek naar neutrale landen in Euro pa vooruitgegaan. Dit kan dus een recht- aardiging van het Britsche beleid in zake het onderzoek van de scheepsla dingen ook van die uit Noord-Amerika in zich sluiten. De onderstelling toch ligt voor de hand, dat die toeneming van den export veroorzaakt wordt door de behoef- an Duitschland aan artikelen, die het niet meer rechtstreeks kan deelachtig orden en die het daarom via neutrale ;rens-) landen betrekt Dal eerste deel van het Engelsche ant woord kan gevoegelijk als een lapje voor het bloeden woi*den beschouwd. Want bloeden doen Amerikaansche handelaars ongetwijfeld, al hebben ze daar gedeelte lijk zelf schuld aan. Hun handel op Duitschland wordt immers in hooge mate bemoeilijkt door de Engelsche leer, die allerlei artikelen tot voorwaardelijke contrabande verklaart en deze voorwaar delijke dan als onvoorwaardelijke con trabande behandelt D w z zonder te bewijzen dat de betrokken goederen be stemd zijn voor het Duitsche leger, ze inpikt Aldus wordt de handel tusschen het onzijdige Noord-Amerika en het in den oorlog gewikkelde Duitschland ernstig be nadeeld, ofschoon naai* men weet het volkenrecht djen handel in die omstandig heden toestaat. Engeland weet dat na tuurlijk ook en erkent dit, maar put juist uit het feit, dat een neutradl land als het genoemde het krijg voerende Duitschland van allerhande artikelen mag voorzien en het zoo doende in staat kan stellen, den oorlog te rekken, een rechtvaardigings grond voor de wijze, waarop zijn oorlogs schepen Amerikaansche koopvaarders op zee aanhouden en naai* een haven gelei den, waar dan de inhoud aan een dege lijk onderzoek wordt onderworpen. Wat ladingen levensmiddelen aangaat, geeft Brittanje zijn standpunt niet prijs Het erkent, dat het deze niet mag aanhol den, zonder vermoeden, dat ze voor den vijand bestemd zijn, maar om dit uit te maken, moet zulk een verdacht schip naar een Engelsche haven worden opge bracht. Lord Salisbury heeft gezegd, dat le vensmiddelen slechts aangehouden mo gen worden, als bewezen is, dat 'ze voor de vijandelijke krijgsmacht bestemd zijn, terwij! dat bewijs door het onderzoek ter zee geleverd moet worden. Op die uit spraak van den vroegeren eersten minis ter in hel Vereenigd Koninkrijk had de protest-nota vn de V S zich beroepen. Op dit punt blijken bijgevolg de opvat tingen der twee partijen elkaar nog niet te dekken KORTE OORLOGSBERICHTEN. De eene partij stelt het voor, alsof onder de verschillende na tionaliteiten, waaruit de krijgsmacht hun* ner tegenstanders bestaat, verdeeldheid heerscht Iets anders leest men in het onderstaande, al houde men in 't oog hier met een, ofschoon in het Duitsch geschreven, Zwitsersch blad

Middelburgsche Courant | 1915 | | pagina 3