LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. LANDKUl. De ministers van Landbouw, Nijver heid en Handel en van Financiën heb- be n goedgekeurd de kantoren der invoer rechten Eed e(Zeeland) en Ittervoort voort open te stellen voor den in- en idoorvoer van de in aid. 5 van het Kon Besl van 24 Dec. 1833 bedoelde gewas sen Boter en eieren te Middelburg. Aan het op de gister gehouden alg. verg. van de afd. Middelburg der Z. L. M. uit gebracht verslag van den markt/etter, den heer J. Goedbloei, ontleenen we het vol gende »Evenals vorige jaren was de aanvoer op de botermarkt vau boter en eieren groot, de handel levendig, waarbij flinke prijzen •werden gemaakt, Totdat de, ook voor on9 land schadelijke, maar vooral voor die landen die er onmiddellijk in betrokken zijn treurige, oorlog uitbrak. Zooals bijna op ie Ier gebied van handel, zoo was het ook met de boter en eieren. De eerste week der mobilisatie was het als of er geen menschen waren die eten moesten; er werd in het begin op dien marktdag 30 cent voor een pond boter en l1,, cent voor een ei geboden wat zich eer de markt afgeloopen was weer voor eeu deel herstelde, doch het bleet niet uit dat de prijs heel wat lager was dan de vorige week. De tweede week waren er zooveel men schen op de markt, als ik nooit te voren op een marktdag gezien heb, en met zoo een bijzondere woeligheid. Ik zie het gaarne druk op de markt en zoo eens een heftig tooneeltje van een of ander daar raakt men op markten aan gewoon, maar zoo een dag als de tweede marktdag der mobilisat-e hoop ik niet meer mede te maken. Geluk kig is de toestand van week tot week beter geworden en ik durf wel te zeggen geheel hersteld. Veel klachten van de landbouwers heb ik moeteu aanhooren maar nog meer van de vrouwen over de lage noteering, wat ook werkelijk zoo was aangezien toch de waarnemende Burgemeester van Middelburg, de heer Tak, my verbood de noteering hooger te doen. Menigen keer is hij zelf ter plaatse aanwezig geweest en ik moest uit zijn naam de boerinnen waarschuwen niet hooger te verkoopen, waarover menige boerin maar slecht te spreken was. In hoever het van pas was om dien maximum prijs te handhaven, zal ik niet be- oordeelen, dit wil ik liever aan meer be voegden over laten. De prijzen der eieren zijn dezon winter tot ongekende hoogte geklom men, een prijs van 12 cent per stuk is dan ook in de noteering van vorige jaren niet te vinden. Die ongekende prijs was voor een groot deel het gevolg van de vele Belgische vluchtelingen die hier in onze omgeving een schnilplaats hadden gezocht. Het bleek dat die hun portemonnaie open durfden te doen voor een versch eitje, want 12 cent voor een ei is tegenover andere voedings artikelen een ongekende prijs te noemen. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De gewone audiënties van de mi nisters van justitie, marine, oorlog, land bouw, financiën en koloniën zullen de ze week niet plaats hebben. Hel lijk van den heer J de .Tong, hoofd-ingenieur bij den provincialen waterstaat te Groningen, is uit hetAdu- arderdiep opgehaald De heer W. Kuit 's-Heeren- berg, die waarschijnlijk onder ver denking van spionnage in Emmerik in hechtenis was genomen, is, na drie weken van zijn vrijheid te zijn beroofd weer op vrije voeten gesteld N. v. d. D. Gistermoregen pleegde te Arnhem de slagersknecht B een moordaanslag op de vrouw van een logementhouder, met wie hij leefde. B. loste twee revolverschoten en wondde de vrouw in den arm. Haar toestand is niet ge vaarlijk. De verdachte is aangehouden. N. v. d D «HERSOHEIEI EN VEIISACHUNIL 22 Dec. Tbt-r r oast»' alhiorS n m. 34 gr12 u. 35 gr., 3 u. 39 gr. rohtrrafiscbe mededeeling var. het Kou, M om,-trologiflch instituut te Da Bilt volgen» 4^ a i.rnemingen van heden ochtend: Hoogste barometeritand 763.0 te Hernosar.d. Laagste 754.9 Helder. V erwaehting tot dea avond van 23 Dec.: matige tot krachtige, later tijdelijk afnemende Zuidwestelijke tot Zuidoostelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring, wellicht regen» of sneeuwbuien, dezelfde tem y f ra' uur. DE ZEEUWSCHE MOSSEL- EN OESTERVISSCHERS. Naar we uit Den Haag vernemen in verband met het gisteren in de Tweede Kamer door minister Treub naar aan leiding van de redevoering van jhr, De Murall afgelegde verklaring (men zie't Kameroverzicht) zou het thans definitief In. de bedoeling der regeering liggen om de vtsschers, die door de tegenwoordige tijdsomstandigheden de pacht hunner ViSchwateren niet hebben kunnen vol- dpen, over dit jaar in geen geval uit te sluiten van mededinging naar de nieuwe 'verpachtingen der mossel- en oester-pereeelen en andere vischwatercu. UIT DEN HAAG. T w e e d e Kamer. Voortgezet werd jflc belmndeling der begrooting van fi nanciën. Na uitvoerig debat trok de heer Duys onder protest in zijn door minis ter Treub onaannemelijk verklaard amendement, waarvan de bedoeling was den nieuw benoemden secretaris-generaal bij de Rijksverzekeringsbank niet zoo hoog le salarieeren als geschied is. UIT ROTTERDAM. Gisteren is in beschonken toestand aangehouden dc straatventer J. R. uit dc Bagijnestraat. Bij fouil leering werd een groot aantal valsche geldstukken op hem gevonden Bij huiszoeking vond men twee matrijzen voor de vervaardiging van valsch geld. Deze werden in beslag genomen. STÏATSLOTEKIJ. 2e kla«<e, 2de lijst. Trekking van haleD Dinsdag. Prijs van 1000 No. 990 6324 12070 15654 400 3857 8769 9132 9416 100 2793 14418 16420 HET SCHIETEN VAN GISTER. Ter verklaring van hel hier gister waargenomen kanongebulder zij gemeld, dat volgens den te Sluis vertoevenden berichtgever van het „Hand." gistermor gen Engelsche schepen Zcebrugge en Heysl bombardeerden. IN BELGIË EN X. FRANKRIJK. KEULEN. 22 Dec. Twee duizend zwaar gewonden zijn hier Zondag van he Yser- linie aangekomen. Een achttal bij Rijs- sel op de Franschen veroverde kanon nen zijn hier eveneens aangebracht. Een Engelschman. verdacht vau spi onnage. werd gearresteerd. IN ANTWERPEN. ANTWERPEN, 22 Dec V D. Ondanks de weinige medewerking der D.uitsclie overheid om den handel ie bevorderen, is het een bemoedigend verschijnsel voor Antwerpen, dat de diamanthandel niet geheel en al is ingeslapen Eenige patroons hebben de werklieden weder aan den arbeid gezet, Het overschrijden van de grenzen door hen, die daartoe niet gemachtigd zijn,' is verboden. De grenswacht is versterkt. De gezonken schepen, welke het Belgische leger vóór zijn aftocht voor de dokken heeft laten zinken, zijn thans gelicht en door de Duitschers in be slag genomen CHOLERA. KEULEN. 22 Dec. In een Russisch gevangenenkamp in Pruisen is cholera uitgebroken. (Men weel. hoe reeds vroeger be richt werd, dat deze ziekten zich heeft vertoond in liet kamp te Friedrichsfeld bij Wezel, waar eveneens voor 't mee- rendee! Russen zijn ondergebracht Waarschijnlijk wordt dus door het bo venstaande op een andere verblijfplaats gedoeld Van verspreiding der besmetting buiten het kamp verluidde tol nu toe niets. Red. M. Ct.) IN ZUID-AFRIKA. LONDÉN. 21 Dec. (Reuter part aan de bladen Bij een wapenschouwing heeft minister Dc Wel (niet te verwar ren met gen De Wet) meegedeeld, dat de regeering geen plan had, algemeene kwijtschelding van straf aan de opstan delingen te verleenen. Er waren 4000 man in de gevangenissen opgesloten, 1200 waren op eerewoord op vrije voe ten gesteld Reuter's correspondent te Bloemfon tein seint, dal het lid van den Volksraad Bram Wessels, die een onzijdige houding tegenover de rebellen had aangenomen, is gearresteerd ONDERSTAANDE BERICHTEN ZIJN OPGENOMEN !N DE TWEEDE OPLAGE VAN ONS VORIG NUMMER. KERSTGAVE. Het comité voor Zeeland voor een j lierstgave aan onze militaire grens- en kustbewakers heeft een bedrag van f 5065 ter beschikking van het hoofd- conhté in den Haag kunnen stellen. UIT MIDDELBURG. In de hedenmiddag gehouden verga dering van de afdeeling Middelburg en omstreken van den Nederlandschen Bond voor Ziekenverpleging, werd de begrooting van 1914 vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 561.62. Tot bestuurslid werd herkozen mej. M. Callenfels. In hel door de secretaresse uitge bracht jaarverslag wordt medegedeeld, dat het ledental door overlijden en ver trek met 5 verminderde en 3 nieuwe toetraden. Het bedraagt nu 68 Woorden van dankbaarheid worden in hel verslag gewijd aan de nagedach tenis van wijlen mejuffrouw A M. Sprenger. een der oprichtsters en ijve rigste leden der afdeeling. Herinnerd wordtaan de poging om een bondsvergadering hier te doen plaats hebben. Naar aanleiding van dit laatste, werd besloten hierop te blijven aandringen, opdat dit als een goede propaganda wordt beschouwd voor het winnen van nieuwe leden. LEGATEN Door wijlen den heer J Pijke te Goes is gelegateerd aan de Ned Herv. gemeen te aldaar f 1500; aan de diaconie dier gemeente f 1000; aan de gereformeerde kerk f 1000 en aan haar diaconie f 1000 UFT DEN HAAG. T w e e d e Kamer. Voortgezet werd de behandeling der begrooting van bin- nenlandsche zaken. Bij de afdeeling Lager Onderwijs be loofde minister Cort van der Lin den aan den heer Gerhard een onder zoek te zullen instellen naar de arbeids voorwaarden van tijdelijke onderwijzers die in dienst zijnde onderwijzers ver vangen en aan den heer ter Laan (Den dl a a g) de gemeentebesturen te zullen wijzen op de wenscheiijkheid in de tegen woordige tijdsomstandigheden considera tie te betrachten met de schoolgcldhet- fing. De minister kon niet voldoen aan liet verzoek om aan te houden de omzet ting van avondnormaallessen in dagnor- maallessen. De begrooting van binnenlandsche za ken werd aangenomen. BERLAGE. De architect, dr, H. P. Berlage, heeft in de Boerliave-kiiniek te Amsterdam een operatie ondergaan. Zijn toestand is vooruitgaande. IN BELGIË EN NOORD FRANKRIJK. LONDEN, 21 Dec (Hand De cor respondent van de „Morning Post" in Noord-Frankrijk meldt dat Noyons in handen der bondgenooten is. Hierdoor en door de inname van Tracy le Val zijn in het centrum voordeelen behaalt. De hoogten ten Noorden van Noyons liggen nu voor de Franschen en Engelschen open. Door dit succes worden de Duit- sche linies verbroken. Ook bij Reims zijn volgens dezen cor respondent belangrijke voordeelen be haald MARKTBERICHTEN Hulst, 21 Dec. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruim, handel goed. Er werd besteed voor tarwe f 13.25 a 10. wintergerst i 12.25 a f rogge f 11.50, haver f 12.ai 0.00, kookerwten f 16.a t kroonerwten f bruineboonen f 16.50 a f witteboonen flijn zaad f 25.a f Rotterdam, 21 Dec. Ter graanmarkt van hedon was van cbealiergerat niet noemens waard aangeboden, wintor- en zomer m«t ruim aanbod, puike onveranderd, afwijkende iota lager verkocht, per 100 kilo t 12.25 tot f 12,90 haver minder ruim aangeboden hooger verfcoebt f 12 70 <ot f 13.15 por 100 kilo, bruineboonen iets minder aangeboden, puike onveranderd, afwijk- nde soorten lager verkocht f 12J tot f 15.25 per mud. DE OORLOG De terugtocht dev Russen. In Duitschlaud en ongetwijfeld ook in Oostenrijk heeefl men de vlaggen uitge stoken en de klokken hebben gebeierd. Als een Kerstverrassing is den bewoners dier landen de overwinning van .von Hin denburg en wie verder de Duitsche en Oostenrijkseh-Hoiigaarsche legers in Po len en Galicië aanvoeren, in den schoot gevallen. Er is geen twijfel meer aan de Russische krijgsmacht heeft, zooals hun generale staf dit welwillend noemt (men zie ónder ..Telegrammen") haai' front beperkt Bij de tegenpartij schrijft men die achterwaarIsche beweging natuurlijk niet aan de uitvoering van een weloverwogen strategisch plan toe. Dank zij de hardnek kige, gedurende weken volgehouden front- aauvallen, moesten de miljoenen Russi sche strijders ten slotte wijken. Dit op zich zelf was inderdaad voor de eersten reden tot innige voldoening. De uitbun digheid, waarmee hieraan werd uiting gegeven, was een welkome maatstaf ter bepaling vau de vrees, waarin men ver keerde. wat een inval en overstrooming door de vijanden van Posen en Silezië be trof De, generale jstaf imeldde het immers, het offensief legen deze Oostelijke streken van Duitschland is ineengestort Voor hoe lang is men geneigd te vra gen. De zin van de bovenstaande woorden vormde immers de kern vau het ambte lijke Duitsche overwïnningsbericht, Wel iswaar heette het aanvankelijk, dat de vruchten van deze zege nog niet konden worden overzien, maar sindsdien heeft men vergeefs op nadere opsomming daar van gewacht. Nu moeten we erkennen: deze verwachting was wellicht niet ge rechtvaardigd. Maar de beslist geniale, koene en tevens berekenende von Hin denburg heeft ons met verbijsterende cijfers verwend, waar het gevangenen en oorlogsbuit na een zege gold En het uitblijven van dergelijk nieuvfs in de afge loopen dagen wees er dus reeds op, dat de Duitschers geen beslissende overwin ning hebben bevochten. Geen enkel Rus sisch leger is verpletterd. Maar ook m dit opzicht moet terstond erkend hot feit, dat de Duitschers door middel van frontale aanvallen het bovenomschreven zij het gedeeltelijk succes hebben be haald. sluit in zich, dat de mogelijkheid van het toebrengen van een definitieven slag vrij wel uitgesloten was. Bij deze wijze van krijgvoeren toch kan de heftigheid van den stoot het front der tegenstanders indrukken en tol wijken dwingen ,maar als de vijande lijke liniën ongebroken blijven, heeft dat doorgaans geen ander gevolg dan dat meer of minder terrein verloren, on- scheidelijk gewonnen wordt. Het groot fljnntfll krijgsgevangenen evenals de mas sa oorlogsmateriaal, die Von Hindenburg bij Tannenberg en andere plaatsen in Oost-Pruisen buit maakte, werd verkveA gen door een omvatlende en omtrek kende beweging. De Duitsche staf heeft de menschen trouwens geen gouden bergen voorge spiegeld. Dat eerste sober telegram werd spoedig door een ander gevolgd, waarin werd gezegd, dat hun troepen de terugmareheerende Russen volgden Hetzelfde dus, wat volgens berichten van dienzelfden kant de laatst genoemde soldaten deden toen ze het Duitseh- Oostenrijkselie front naar de grens van Posen en Silezië drongen. Men voelt het verschil tusschen „vol gen'' en „vervolgen". In het Laatste ge val zijn de beide legers met elkaar in voeling. Dan handelt de vervolgde rechU streeks onder invloed van den vervolger en is deze dus in gunstige omstandig heden bij machte den vijand leelijk af- breuk le doen. Vólgt de een daarentegen den ander, dan hebben geen, althans geen belangrijke gevechten plaats, zooals ge durende de laatste dagen wel uil Pc- trograd, wat aanging hel oorlogstooneel op den 'linker Woichseloever, ten op zichte van de Russen werd gemeld Dal hun front een eind naar achteren is verplaatst, bemerkt terstond, wie zich de moeite geeft op de kaart de lijn le trekken waarlangs zich op het oogenblik de Russen hebben opgesteld. In hoe vci- ze daar weerstand zullen bieden, wagen we niet le beslissen. Eenige factoren wij zen er op. dat hun achterwaarts trek ken inderdaad tot staan is gekomen en ze dus waarschijnlijk de aanvalsbeweging zuilen hervatten Tot staving dezer onderstelling kan men zicli behalve op de waarschuwing van den Russischen slaf beroepen op den aard van het terrein, dat hun troepen thans hebben bereikt De ervaring heeft geleerd, dal een rivier bet dubbele voor deel biedt, een deinzend leger te vergun nen achter die natuurlijke verdediging zich te herstellen en zelfs opnieuw tot hel offensier over te gaan, en tevens den (ver)volger halt toeroept. Ook is 't bekend, hoe het vestingstelsel in Polen zoo is aangelegd,dat uit de stroomeu in dit gebied het meeste voordeel getrokken werd. Begrijpen we bovendien de betreffende zinsnede uil hel Duitsche legerbericht (zie ..Telegrammen") goed, dan is de af tocht der Russen in werkelijkheid tot staan gekomen, maar gelukte liet hun nog niet vooruit te dringen Inderdaad blijken nu de Russen zich langs enkele rivieren (e hebben opgesteld. Ilun front loopl nl. zoowat van een punl bezuiden Sanok (Z.W. van Przemysl) in N W. richting naai- de beneden Dunajec (Z. van Tarnof) en vervolgens Noord-Noordi- Weslelijk langs laatstgenoemd stroompje naar den linker oever van de Wcichsel' Langs de Nida over Opoczno. langs de Rawa en den benedenloop van de Bzocra naar de Weichsel. We kunnen nu evenwel de genoemde lijn met een ernstig gezicht op de kaart schetsen geheel opgehelderd is de toestand daarmee volstrekt niet B v hoe slaat hel met het belangrijke knooppunt van spoorwegen Lowicz'? Volgens de aan gegeven opstelling der strijdkrachten ligt die stad in de Duitsche zone. Uitdrukke lijk is echter daar geen melding van ge maakt. En dit ware toch de moeite waard geweest. We vermoeden dus, dat, zooals dit zich in dezen oorlog meer heeft voor gedaan, geen van heide partijen zich daar als meester kan beschouwen, al verhelen we nieL dat Lowicz thans waarschijnlijk in de vuurlijn, zooals reeds met Lodz het geval was, wellicht spoedig door de Duit. sobers wordt bezet. En juist-van wege de pun daarmee in handen gekomen en door hun genie-soldaten herstelde spoor lijnen zou dit met het oog op den aanvoer van teerkost, munitie en manschappen door hel onherbergzaam land een wel kome buiL zijn. Op hel oogenblik slaan de Duitschers op een afstand van 60 tot 70 K.M. van Warschau. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Het bureau V. D verneemt, dat alle Antwerpsche burgers, die als ge volg van hel bombardement van Ant werpen, schade geleden hebben, zich te Antwerpen kunnen aanmelden tot -het verkrijgen van eventueele schade loosstelling. Er zullen voorloopig geen schattingskosten worden gevraagd De gelegenheid ontbreekt ons, voor t oogenblik op den toestand van het Westelijk oorlogsterrein in te gaan. Slechts wijzen we op de belangrijke dagorder van den opperbevelhebber dei- geallieerden. welke inderdaad de ont wikkeling teener verhoogde bedrijvig heid gedurende de laatste dagen aan die zijde kan verklaren en waarschu wen wc tegen opgeblazen berichten van Engelsche correspondenten over voordeelen. die de bondgenooten zou den hebben behaald. Ofschoon het toch volop licht was, toen de Duitsche oorlogsschepen de Oostkust van Engeland --beschoten, be schikt men (eigenaardig genoeg) alles behalve over duidelijke aanwijzingen be treffende de omstandigheden, waaron der dit geschiedde. Bij het onderzoek, te Scarborough voor het hof van den lijkschouwer gehouden getuigde het hoofd van de kustwacht, dat er twee groote kruisers en twee kleinere schepen vau de vij andelijke zeemacht voor de stad tot een afstand van een kleine 500 M. ver schenen. Er werden 500 granaten van verschillende grootte afgevuurd Zaterdag zijn er, naar Reuter aan de N. R. C. meldt, duizenden menschen met den trein naar (Scarborough ge gaan. Er werden druk zaken gedaan. Jongens verkochten granaatscherven Een was er die ze op een kastanje- oven warm maakte en ze verkocht, al schreeuwende Warme scherven! Nieuws over den geheimzinnigen aanbouw op Duitsche werven van on- derzeeboolen, welke de tot nu toe be kende in omvang aanzienlijk zouden overtreffen, blijven van verschillende kanten toestroomen. We. weten niet, wat daarvan is, doch zijn eenigszins twijfelmoedig gestemd'., Naar hetgeen Wiegand, de bekende Duitsch gezinde, Amerikaansche journa- list van verschillende kanten vernomen zegt te hebben, zouden er veertig van die nieuwe booten met een water ver plaatsing van 900 ton in aanbouw zijn. Zooals de „Nordd. Allg. Ztg. reeds aankondigde te zullen doen, komt ze nu «ambtelijk met een lieele lijst bezwaren en bezwaartjes tegen min of meer, onderge schikte mededeelingen, door de Fransche regeering in het bekende geelboek inge- laschl Het blad betoogt de onjuist- of Onnauwkeurigheid vau de inlichtingen, waarover zij bij het opstellen van dien bundel en het trekken van een slotsom beschikte Onlangs ontleenden we aan de „Korrespondenz Norden", dat voor de eerste maal een lid van den Duitsehen Rijksdag spoorloos verdwenen was, u l. dr. Weill. In overeenstemming met vroe gere berichten werd het vermoeden uit gesproken, dat hij ten gevolge van den op Jaurès gepleegden moord zielsziek ge worden was. Ook heette het, dat Weill daarvoor in een Fransch gesticht werd verpleegd. Thans verneemt de „Köln. Ztg." uit Parijs, dat de gewezen afgevaardigde voor Metz 5 Augustus reeds als vrijwilliger in het Fransche leger dienst genomen heeft. Hij verklaart overtuigd te zijn, daar door het mandaat van een sociaal-demof- cratisch afgevaardigde voor een Elzas- Lotharingsch district overeenkomstig zijn plicht te hebben vervuld, Naar men weet, denkeu zijn politieke vrienden daar anders over, at is hij de eenige niet, die aldus handelde Men weet toch, hoe de gewezen burgemeesl- ler van Colmar Blumenlhal en Helmer, beide eveneens tevoren leden van den Rijksdag, bij het uitbreken van den oor log het voorbeeld hebben gevolgd, dat de spolleekenaar-schi-ijver Waltz (anders gezegd. Hansi) reeds eerder gaf door zich in Frankrijk te vestigen. Sommige hunner namen daar de wapens op. De hoeveelheid veldpostbrieven, die, aan denzelfden geadresseerde gericht, in Duitschland ,ler post worden bezorgd, gaat dikwijls alle begrip te boven, schrijft de „Deutsche Verkehrszeitung". Het re cord dat onlangs een meisje uit Höchst Main) met 184 brieven, dio overigens alle aankwamen, behaalde, is thans gesla gen door een andere bruid, die binnen één maand aan haren bruidegom 250 veldposlbricven en pakjes afzond In omgekeerde richting, aldus de N. R. C is dit misbruik ook waargenomen Er zijn gevallen bekend, dat een enkele soldaat op een rustdag tot 160 briefkaar ten naar huis geschreven heeft. Korset en oorlog lezeres noch le zer behoeft te schrikken: we blijven bin nen de perken van de stipsle voegzaam heid Het Fransche vrouwentijdschrift „La femme moderne" heeft echter ontdekt, dat de Duitsche soldaten, ofschoon ze zich b.v. aan bier wel te buiten gaan, toch in 'l algemeen sterker zenuwen heb ben dan de Fransche mannen. En men weet liet: in dezen tragen oorlog komt het er op aan, wie ten slotte over de meeste zenuwkracht zal blijken le be schikken. Het tijdschrift wijt dit aan de behaagzucht die Fransche vrouwen, ook in den tijd, dat ze een kind onder het hart dragen, zich doel rijgen terwijl de Duitsche vrouwen in die om standigheden zich eer met een ruime ja pon vergenoegen. Dat het een en ander invloed kan hebben op de vrucht, laat zich begrijpen. Het orgaan bezweert zijn lezeressen dan ook het voorbeeld van de Duitsche aanstaande moeders als goede patriot ten na te volgen. Voor verder Buitenland zie men het Bijvoegsel Telegrammen. Hedenochtend door ons ontvangen, doch niet gebulletineerd DE DUITSCHERS IN BELGIË. BRUSSEL, 20 Dec. (Wolff aan de bla gen) der negen Belgische provincies heb ben In de Zaterdag gehouden vergadering besloten iom de door het Duitsche opper bestuur aan. de bevolking van België voor den duur van een jaar opgelegde oorlogsbijdrage van 480 millioen frs., die iu maandelijksche termijnen moet wor den betaald, door de uitgifte van schat kistbiljetten, door de negen provincie^' gewaarborgd bijeen te brengen. De schatkistbiljetten zullen door een

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 2