AdvertentiêiL Scapulieren Dokter Weijl, Te Koop teanin mislukte beide keeren een omsin geling van of aanval op de Duitsche sche pen Of werden die zelfs* niet beproefd? .Waar blijft dan toch de hoofdmacht van de Engelsche vloot, kan men zich ongeduldig hebben afgevraagd. Een vraag, die we "onmogelijk bevredigend kunnen beantwoorden De admiraliteit houdt dit begrijpelijkerwijze geheim. Nochtans zegt de „Tagliche Rundschau" daarmee op dc hoogte te zijn. Volgend dit Berlijnsche orgaan liggen de beste eenheden van de Brits che zeemacht om ze buiten bereik van Duitsche duikbootcn te houden, aan de West kust, in de Iersche Zee en andere veilig? wateren. Dat de beschieting indruk heeft ge maakt, blijkt overigens uit de veel hoo- gene verzekeringspremies tegen bom bardement. In het begin van den oor log werden die op de Oostkust afgeslo ten tegen 5 of 10 shilling op £100, thans worden al premies van 30 shil ling tot 5 pond gevraagd In een van de afgeloopen nachten vlogen twee Fransehe of Engelsche vliegtuigen boven de stad Saarburg in Lotharingen. Ze wierpen in 't geheel tien bommen naar beneden Bern ulanen-onderofficier en een ulaan werden op straal gedood. Een dienstbode werd zoo ernstig gewond, dat aan haar herstel getwijfeld wordt De aangerichte stoffelijke schade is tamelijk aanzienlijk Ook in een naburi ge plaats wierpen de vliegers twee bommen evenals op hel spoorwegsta tion Rieding. Aldus een Wolff-telegram dat we in de „Kóln Ztg." aantreffen, zonder dat dit bureau het, zonderling genoeg, aaq de Nederlandsche bladen schijnt ge- tstuurd te hebben. Men kan er van op aam dat de Duitsche bladen zich op <üe slachtoffers zullen beroepen tegen over het protest, dat in Engeland en1 andere landen, met name in Italië en Noord-Amerika legen de beschieting van onbeschermde s teden aan Engeland's •Oostkust werd aangeteekend Een moord noemden in het Vereen igd Koninkrijk verschijnende bladen, wat de Duitsche scheepskanonnen zonder waarschuwing •den bewoners aandeden Dit het bovenstaande krijgt men evenwel in tegenstelling hiermee den beslisten indruk dal die aanslag op Saarburg enz. was bedoeld ter versto ring ran de spoorwegverbinding tus- schen die stad en hel front en dat de vliegers, die blijkbaar ontkwamen, daar bij per ongeluk ook eenige menschen op straat hebben gedood. Maar het aantal van hen is wel zeer klein, ver geleken met de tallooze personen, die als slachtoffers van het bombardement in Scarborough. Hartlepool en Whitbv gevallen zijn De naam van Clunet is algemeen be kend. Hij is een van de meest bevoegde kenners van hel volkenrecht. Volgens een Reuter-telegram in de Engelsche bladen haalt deze geleerde in de Temps'' (het bewuste nummer van dit blad kwam ons nog niet in handen) verschillende artikelen der Haagsche con ventie aan, welke naar hij betoogt bewij zen, dal de Duitschers zich aan een grove schending van de internationale wetten hebben schuldig gemaakt. We schreven, dat van de onzijdige mo gendheden vooral Noord-Amerika en Ita lië verzet aauteekenden legen Duitsch- land's handelwijze Met name wal het in de tweede plaats genoemde rijk aan gaat, kan men dit protest plaatsen. Onder de zakelijke beweegredenen, die er voor Italië bestonden om zich in den tegen- wóordigen oorlog niet aan den kant zijner bondgenooten ie plaatsen behoorde toch juist het feit, dat de zeer lange kustlijn, welke dit land bezit, in dat geval tamelijk onbeschermd voor de Fransehe en En gelsche scheepskanonnen open zou heb ben gelegen. Indien Duitschland's voor beeld dan ook algemeen aanvaard werd, zou menige Italiaansclie plaats dus gevaar toopen het lol van Scarborough en Whit by te ondergaan De „Kóln. Ztg." beroept zich betref fende art. 8 van de in aanmerking ko mende Haagsche Overeenkomst op dc bepaling, dat die conventie slechts dan van toepassing is, als in een oorlog alle partijen dit verdrag hebben onderleekend. Daiar Servië, Montenegro en Turkije dit niet hebben gedaan, acht het blad blijk baar Duitschland van de verplichting ont slagen. zich daarnaar te gedragen Over Rusland en nog iets Toen na het ultimatum, dóór Oosten rijk aan Servië gesteld, en de afwijzing daarvan door dit rijk, de Europeesche oorlog dreigde, klampte men zich vast aön de hoop, dat Rusland hel niet voor dien kleinen keffer zou kunnen opnemen Kort te voren hadden immers weer woe lingen onder de arbeiders in dat land plaats gehad. En als Rusland zijn handen van Servië aftrok, zou de uitbreiding van den krijg vermeden kunnen worden. Mcitnr toen de regeering le SI Peters- burg zich daarom niet bleek te bekomme ren en inderdaad hij het intreden van den oorlogstoestand de weerbarstigheid in dc revolutionnaire leringen versloinde, ja, vermaarde anarchisten als Boertzef zich aan de zijde van den tsaar stelden, hoopte men in Duitschland nog op een beweging onder de socialistische bestand- doelen der bevolking tegen het heer- schende stelsel, zooals zich ook naar aan leiding van de nederlagen, tegen de Ja panners ondervonden, had voorgedaan. Moer ook deze scheuring in de nationale •eenheid bleef tot dusver uit. Nu kunnen de gevallen ook volstrekt niet gelijk worden gesteld. De strijd te gen Japan droeg ongeveer het karakter van een kolonialen oorlog. De op het oogenblik tegen de centrale mogendheden van Europa ontketende worsteling is in het tsarenrijk populair Zoolang reeds werd ze voorbereid Men wist liet den een of anderen dag moest ze uitbarsten. Nu is ze er. En geheel Rusland neemt daaraan deel. Ook in- dit opzicht bestaat er verschil tusschen den Russisch-Japan- schen en den huidige» krijg. In den eer sten zond het rijk niet veel meer dan een miljoen soldaten naar de Mantsjoerijsche vlakten, Japan (liader zoowat een miljoen. Op hel oogenblik trachten daarentegen eenige miljoenen Russische strijders de aanvallen van Duitschers en Oostenrijkers af le weren en ongetwijfeld is Rusland's reserve aan weerbare mannen nog lang niet uitgeput, al heeft hel reeds Siberi sche en Kaukasische regimenten naar het gevechtsfront in Polen gestuurd. Tot nu toe heeft de regeering do een heid van dc natie weten te bewaren. Zal dit zoo kunnen blijven als Rusland ern stige klappen krijgt? Dit moet worden afgewacht Heel han dig schijnt ze niet op te treden. De re- volutionnair Boertzef, die de laatste jaren le Parijs woonde, maar in een opwelling van vaderlandsliefde bij den aanvang dei- vijandelijkheden naar Rusland terugkeer de, werd daar gevangen genomen, omdat hij nog een vonnis wegens Majesteits schennis te goed had. En behalve de so cialistische schijnen dok de radicale leden van do Doenia te zijn gearresteerd. Even eens verluidde van harde maatregelen te genover do Joden genomen, die aanvan kelijk werden gepaaid door een procla matie van den tsaar aan zijn „lieve Jo den" Maar voor 't verwekken en slagen van een revolutie zijn twee factoren noodig, die in Rusland vrij wel ontbreken: tucht van de massa en organisatie-talent der volksleiders. Bij gebreke hiervan leed im mers ook dc voorgaande revolutionnaire beweging schipbreuk. Uit Sofia verneemt de „ICöln Ztg." thans, dal naar van de Russische grens wordt gemeld, de binnenlandsche onrust in dal rijk zich uitbreidt. Maar alweer, het moet helaas telkens herhaald wij welen niel, in hoe ver dergelijke berich ten betrouwbaar zijn. Ook die, welke hier boven werden weergegeven, kwamen hoofdzakelijk uit Duitschen koker. Uil Rusland zelf verluidt weinig van den daar heerschenden binnenlandschen toestand Weliswaar zijn ambtshalve ingrijpende maatregelen getroffen om verslapping van de volkskracht te voorkomen, doch vol gens datzelfde telegram zouden de men schen, voor wie die besluiten in de eer ste plaats bestemd zijn, kans zien, ze te spraak gemaakt, volgens welke onder controle van neutrale comité'? hulpmid delen van allerlei aard onder de gevan genen van die twee landen verdeeld zullen worden Ook het voorstel tot uilwisseling van voor den dienst afge keurde gevangenen is in Duitschland met wel sympathie ontvangen Men zal zich als eens hebben af gevraagd, of oorlogsvoorraad, met name kanonnen en geweren, die veroverd werd, den veroveraar nog van nut kan zijn behalve als zegeteekens, opgesteld op een of andere openbare plaats Men weet, hoe reeds een tijd geleden werdI beweerd, dat de Belgen niet de munitie voor hun geweren uit deu Franschen voorraad aan zouden kunnen vullen, omdat het Fransehe geweer van ander kaliber is dan het door den Belgischen soldaat gebruikte. Een oorlogscorrespondent van „De Tijd" aan Belgischen kant schrijft thans, dat op het oogenblik in de Fransehe wapenfabriek van Schneider te Creusot (hik ChSlon aan de Saone) een partij kanonnen, die op de Duitschers wer den buit gemaakt, voor het Fransehe kaliber pasklaar worden gemaakt. Don Jaime van Bourbon woont gewoonlijk in 't kasteel Frohsdorf bij Weenen. Eenige dagen na het uitbreken van den oorlog beging hij de onvoorzichtig heid, zich ten gunste van de gealli eerden uit te laten Sindsdien werd hij in zijn eigen, zoo even genoemd kasteel gevangen gehouden. De prins is ml. eerekolonel van een Russisch regiment Don Jaime telegrafeerde naar den keizer van Oostenrijk, om legen die behandeling verzet aan te teekenen, maar kreeg ten antwoord, dat .gene hem niet kon helpen Toen sloeg de prins op een nacht een bewaker neer, hij ontvluchtte uit het kasteel en zwierf als landloopcr vermomd, gedurende langen tijd door het land. tol dat hij de Zwitsersche grens wist over te komen. Don Jaime van Bourbon werd in 1870 geboren. Hij draagt den titel van her tog van Madrid en van Koninklijke Hoogheid, maar is evenals zijn nakome lingen uitgesloten van de opvolging van den Spaanschen troon. Dit verhindert evenwel niet, dat hij dat recht voor zich opeischt. Op het Westelijk front zijn de om standigheden, waaronder gevochten moet worden, al schrikkelijk genoeg aan de Russiscli-Turkschc grens, in of hij den Kaukusus dus, is het nog een ontduiken. Men weet b v. hoe de alleen-graadje erger. Men h'oore naar, wat verkoop door den staat van jenever (wod-eien telegram aan de N. R. C. uit Petro- kaj er is afgeschaft. Deze is daardoor grad daaromtrent meedeelt feitelijk nergens meer in Rusland le krij-1 Volgens de mededeelingen van den gen Het telegram uit Sofia meldt even- burgemeester van Bakoe zouden de Rus- wel, dal spiritus er nu een geliefde drank 5011 'n. buurt van Erzeroem vee in is geworden. j huisjes en leemen hutten stallen, Dc regeering van een anderen staat, teneinde het in die gebouwtjes wat Zweden, heeft een dergelijk besluit als de warm te krijgen Het vriest op het Russische genomen Zij heeft van 1 Ja- gevechtsfront nl. verscheiden graden nuari 'af verboden, sterken drank te sto- Overdag houden de soldaten zich warm ken De bedoeling van het verbod is, om door wedrennen op de heuvels den voorraad graan en aardappelen voor icding tc bewaren KORTE OORLOGSBERICHTEN. In de Belgische grensgemeenten Assenede. Bouchaute en meer andere werden dezer dagen door de Duitsche RUSSISCH LEGERBERfCHT. PETROGRAD, 20 Dec. Off. Aan den linker Weichsel-oever en aan de rivie ren Bzoera en Redka werden gisteren een reeks gevechten geleverd, die op zekere punten een zeer ernstig ka rakter hadden aangenomen. Twee Duitsche compagnièn, die bij Dscovo een half verbrande brug over, de Bzoera waren overgetrokken werden door ons aangevallen en vele man schappen gevangen genomen; boven dien maakten wij mitral jours buit In de buurt van Przemysl hebben de Oostenrijkers getracht een uitval met een sterke troepenmacht te doen, die echter mislukte. Zij werden in de flank door ons aangevallen en teruggedreven. Wij maakten velen hunner krijgsgevan- OOSTENRUKSCH LEGERBERICHT. WEENEN, 20 Dec Off. In de Kar paten hebben wij de voorhoede van den vijand bij Latoerska teruggeslagen. Ten N O. van de Loepkopas hebben zich belangrijke gevechten ontwikkeld Bij onze aanvallen op het front Krasno Zakliczyn hebben wij overigens terrein gewonnen Onze troepen zijn in liet dal van de Biala tot Poechow doorge drongen. De gevechten aan de bene den Dunajec duren voort De Russen zijn aldus met een sterke legermacht in Galicië opnieuw tot staan gekomen. In Zuid-Polen bereikten wij de Nida Marktberichten. IJzehduke 19 Dec. Ter graanmarkt van he rn was de aanvoer ruim met goeden omzet, by veel vraag. Men besteedde voor jarige tarwe f 00.00— f 00.00, nieuwe tarwe t 13.00—14 00, jarige rogge f 00—00, nienwo rogge f 11.0011 50. jarige wintergerst f 0.00—0.00. nieuwe vnn- tergerst f 12.50-12.75. nieuwe zomergerBt f 00.00 —00, haver f 11.0012.00. paardenboonen f 0.00 —0.00, groene erwten t 0.0000.00. kroonerw- ten f 12.00—14.00, bruineboonen f 00,00—00.00, koolzaad f 00,0000.00, karweizaad f 00.00 00,00, per 100 kilo. Rotterdam, 21 Dec. Ter veomarat waren heden aangevoerd600 vette runderen, 150 vette kalveren, 1560 schapen en 884 varkens. 0 nuchter kalf. De prgzen waren voor runderen 92—66, kal veren 125—105, schapen 6460, lammeren 68—70, varkens 7466 lichtsoort 54—57. VI a s. 14946 at. blauw 80—95 8t., 1700 Gron. 7080 at.. 3071 Holl. geel 75—85 stuivers, 3150 wit 6575 stuivers, Zaden. Lijnzaad (voer) f 16.00—20.00, Koolzaad f 00—00 00, Karwei (nieuwe oogst) t 16.75- 17.00, Lgnzaad (zaai) f 30-35 Ajuin. 3500 H.L. Alle kwaliteiten f 4.20 f 4.25 per 60 K. G. Stemminh traag. Aardappelen, Geld. kralen f 0.tot f 0.Zeenwsche blauwe f 2.90 tot f 3.20, Zeeuwsche bonten f 2.90 tot f 3.15, Spuische eigenb. f 2.50 tot f 2.75, Zeeuwsche eigenh f 2.40—2.50 poters f 1.80 totf 2.20, Brielsche kralen f 2.40 tot f 2.60, Bravo's f 2 90 a f 3. Eieren. Zeeuwsche f 8.50 a 19. Over- moasBche f 9 a f 10. boksoefeningen De terugtrekkende Turken hadden graanvoorraden begraven, die door de kozakken werden ontdekt door met stokken op den grond te tikken In de omstreken zijn schapen te krijgen, maar er is gebrek aan zout Omtrent de kosten ran den thans gevoerden oorlog kan men, aldus een Voor de talrijke bewijzen van belang stelling en vriendschap dd. 12 dezer ontvangen betuigen hunnen hartelijkeu dnnl: W. J. BRABER en J. M BRABER—FOUDRAINE. Middelburg, 21 December 1914 Hartelijken dank aan allen die blijken van deelneming gaven bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder. ADRIAN A DOURLEIJN. Namens de familie. S. TAAL Meliskerke, 21 Dec. 1914. in zilver. Groote keuze bij JACQ. FRANK. HERVAT morgen fle praktijk. Heden verscheen de Nieuwjaarskaart met Vredeswensch voor bet jaar 1915. Prachtig uitgevoerd in fijnen klenrendruk. Prijs 5 cent per «tuk. Uitgave Firma F. B. DEN BOER. bezetting hammen gerequireerd Naai* zinsnede uit een beschouwing in het te gelang Van hot aantal inwoners werd voor New-York verschijnende „The Bankers elke gemeente een aantal hammen vast gesteld om die vóór Kerstfeest te le veren. - Het raadsel van de „Audacious de Engelsche opperdreadnouglil, is vol strekt niet opgelost. Men weet, hoe van zooveel verschil lende kanten beslist werd beweerd, dat dit schip ten Noorden van Ierland blijkbaar door het stooien op een mijn was gezonken, dat aan de waarheid daarvan nauwelijks getwijfeld kon wor den Bovendien hulde de admiraliteit te Londen zich tot nu toe in zwijgen. Ook dit maakte, zelfs in Engeland, geen aangenomen indruk. Een Genueesch blad blijkt nu uit de Britsche hoofdstad vernomen te heb- Magazine", eenig denkbeeld bekomen,, als men nagaat, dat de eerste drie maanden daarvan reeds meer geld heb ben verslonden dan de Fransch-Duit- sche oorlog en de Krim-oorlog te za- men gerekend, hebben gekost. Telegrammen. Hedenochtend door ons ontvangen, doch niet gebulletineerd HET BOMBARDEMENT VAN DE ENGELSCHE KUST. LONDEN, 20 Dec Een man, een vrouw en een kind, die te West-Hartle- Heden overleed na een kortstondig lgden, onze geliefde Vader, Beliuwd- en Grootvader de Heer M. A. DE WEERD, in den leeftgd van 69 jaar. Middelburg. J- H. DE WEERD. i A. J. DE WEERD. i J a- M. G. DE WEERD- St. Joosl.nd Tl„ toom H. J. VAN DER HARST— Middelburg j TAK en kinderen. Middelburg, 20 December 1914. Heden overleed onze geliefde Echt genoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder Mej. JOHANNA KOOLWIJK, in den ouderdom van 92 jaar. Uit aller naam, C. A PEETERS. Middelburg, 21 Dec. 1914. ben, dat de „Audacious" niet gezonken P°°' gewond werden, zijn nog overle is. Weliswaar zou 't schip met een mijn in aanraking gekomen, doch door het slui ten van de waterdichte schotten, drij vende gebleven zijn Het werd op de (zandige) kust gezet en later naar Bel fast gesleept, waai- hel nu in het dok FRANSCHE LEGERBERlCHTEN. PARIJS, 20 Dec. 3 uur Tusschen de zee en de Leye hebben wij eenig ter- I rein gewonnen Oostelijk van Nieuw- "SDe N. R. C. bDzestigt dit bericht. Het maakt™ Rotterdamsrh orgaaii kwam ter oope. i T - dat de Audacious' op dc bekende werf1 Jï? lu5sd,m van Halland en Wolff te Belfast wordt sche1 Lgyc e" 0,se hcb!Kn, Mls hersteld eu dal dc helling door een ™ee5t" «"""J1''1 ?m1der vrij hooge schutting is omgeven Sebo^-G? vanchy en La Bassée Ten ZuidOosten van Albert hebben wij de loopgraven bij Meharicourt her- Reuter seint uit Amsterdam aan Engelsche bladen, dat de Duitsche pro- fessor Sackur in Dahlen bij Potsdam ÓVirdT die wij Donderdag hadden werd gedood door een verschrikkelijke „omen en Vrijdag weerverloren, ontploffing, terwijl hij bezig was met jn de buurt van Lions werden twee werkzaamheden in verband met ontplof- hevige Duitsche aanvalleu afgeslagen, bare stoffen en dat professor Jofist. die waarbij de vijand zware verliezen leed met hem arbeidde, de reebterhandaf- Tusschen Oïse en Argonner Woud geslagen werd Werkl onze artillerie steeds beter dan I de Duitsche In het bosch van Givet Tengevolge van een voorstel van hebben wij aanvallen op Fontaire-ma- het Roode Kruis, is er, naar de N dame en St. Hubert afgeslagen R. C. van Duitsche zijde verneemt, tus-1 11 uur. Van het front valt geen ver- schen Duitschland en Frankrijk een af- der n ieuws te vermelden Heden overleed in het Militair Hos pitaal te 's-Gravenhage, tot onze diepe droefheid na een zeer kortstondig lgden onze geliefde jongste Broeder, Behuwd- broeder en Oom CHRI3TIAAN JOHAN ODINK, onderwijzer te St. Annaland, in den leftftgd van bgna 22 jaar Namens de familie. H. W. ODINK. C. J, M. ODINK—Boogkamsk. en Kinderen, St. Annaland, 18 Dec. 1914. Voor de vele bewijzen van deelneming ont vangen bij het overlijden van onzen gelief den Echtgenoot, Vader-, Behuwd- en Groot vader den heer L. DE PRIESTER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. L. DE PRIESTER— Van der Weel. Middelburg, 21 Dec. 1914. Uitgaven van Drukkerij Jacob van C'ampen" té Amsterdam N Z. Voorburgwal 234-240 Keizerrijk 9 T. VAN DER LAARS Wapens, Vlaggen en Zegels san Nederland Bijdragen omtrent de geschiedenis van Nederland en zgn Provinciën, het Konink lijk Huis enz. 176 pag. druks op prima kunstdruk papier met 15 platen in kleurendruk en 350 illustraties tusschen den tekst. Een prachtwerk bij uitnemendheid. prijs in witten band met kleurendruk f 4. in luxe blauwen band met gou den stempel4.50 Feuilleton-Bibliotheek In deze Bibliotheek verschenen tot heden I. Door Schade en Schande (364 blz.) f 0.60 H, De lichtende Stad (603 0,60 III. De patiënt van Dokter Vincent (404 0.60 IV. Daar kwam een vrouw voorbjj(473 0 60 V. Uit het leven van een Detective.' I (873 0.60 VI. Uit het leven van een Detective. II(300 0.60 VII. De Dertiende (472 0.60 nil. De Blauwe Taxi (353 0.60 IX-X. Tejoen.(EonChi- neescbe roman, (363 1. In luxe bandje 1.50 Alom verkrggbaar of rechtstreeks hg de uitgeefster na ontvangst van postwissel, Bü Inschrijving te koop negen Olmenoomen en een Noteboom, staande op de Hotstede Tinkeniue ta RILLAND. InschrijvingsbiJjetten in te leveren tot 5 Januari 1915 bij J. A. KRIJGER, Krab- bendyke, alwaar ook inlichtingen te ver krijgen zijn. een beste BOERDERIJ met 8 H.A. Bouw- en Weiland, met flink en doelmatig ingericht Huis, voor lagen prijs. Hypotheek beschikbaar. Br. tr. lett. H, Boekh. GEBRb. BEUNK, Apeldoorn. Het Belgisch Komiteit zoekt te huur passend lokaal, Huis of ook Benedenkamers om als School te dienen. Aanbiedingen op het Komiteit van 10 tot 12 uur. Krimpvrü Nederlandsch Heel Wollen Ondergoed. JAC». M. nOOREXBOS, MIDDELBURG. Om zelf likeuren, bisschopwyn enz. te maken Hébé-essences per flacon 30 cent Nectar-essences per flacon 25 cent In vele smaken voorbanden bij (.Li

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3