BUITENLAND. Hoe mensehen zich in de omstandig heden leeren schikken, staaft hij met de meedeeling, Iioe hij met zeven anderen gedurende 5 weken gemiddeld ruim 21 uur per etmaal arbeidde en zij in dien tijd toch in gewicht toenamen. Zi. lijden de langslapers het meest aan vermoeidheid en wordt 's menschen be drijvigheid nergens zoozeer door belem merd als door opwekkende middelen en lang slapen. Een slaap van 7 uur acht hij te lang. Hij huldigt de drankbestrij ding en verlangt op den duur ook koffie, thee en tabak ter zijde te zien gelaten. Voorts verdedigt hij de eigenaardige stelling, dat er niet langer armoede zou behoeven te bestaan, indien men niet meer zou willen eten dan men strikt noo- dig heeft. Hij zelf verorbert niet meer dan ongeveer vijf Engelsche onsen V 112 gram) per maaltijd, het watergehalte vnn 't voedsel inbegrepen. Hij doet dat drie maal per dag. Bovendien drinkt hij zeer veel water Over 't geheel acht hij 't hoogst verkeerd, om het lichaam dat niet meer arbeid verricht dan een machine van 4- 3 paardenkrachten „brandstof" in1 te stuwen'alsof jop 50 P.K. gerekend werd. Door overbodig voedsel-gebruik wordt de voorraad beperkt, de prijs opgevoerd en het vermogen van eiken morgen lands, om het menschelijk leven te onderhouden verminderd. In de tweede plaats vermeer dert daardoor het ziekte- en sterfte-eijfer onder diegenen, die zich nidus overeten" want Edison beweert, dat verrotting van voedselbestanddeelen in de ingewanden de meeste ziekten veroorzaakt. ONDERWIJS. Voor vrije- en ordeoefeningen slaag den te Venlo de dames P Roos, C M. J Kort en C J Meeuse, alle van Goes. •Voorts slaagden aldaar de dames G. A Zander van Goes en I. J. Noordhoek van Wolfaartsdijlv. De heer H. Blok hoofd der open bare school te ;C o 1 ij n s p 1 a a t, heeft te gen 1 Februari e. lc eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd wegens ver trek naai* elders. Gisteren is te Groningen prof. dr C. F. A. Koch gehuldigd ter eere van zijn 25-jarig professoraal Waar prof Koch als medicus zeer hoog in aanzien staat en als leermees ter en collega algemeen bemind is, nam de huldiging groote afmetingen aan. RECHTZAKEN. Raad van Beroep (Ongevallen verzekering) Middelburg. In de lieden Donderdag alhier ge houden openbare terechtzitting van dien raad had de uitspraak plaats in zake l .1 D Hoofdplaat, W S„ YHssingen, N. N Mij. tot verv van spiegelglas te Sas van Gent, A. Imanse te Wissenkerke, waarbij de beslissingen der bank werden vernietigd en aan klagers de vorderingen ontzegd. Aan C O L Middelburg en E. H echtg C. P,, Middelburg werd toegekend; de ouderdomsrente en de beslissing der rijksbank vernietigd De vordering werd ontzegd en de be slissing bevestigd in zake W. J v R Middelburg Het beroep werd niet ontvankelijk verklaard in zake C d B. wed J. v. E, Middelburg LEGER EN VLOOT. Lichting 1913. Voor de lichting 1913 werden in Zeeland ingesclireven 2215 jonge man nen. Hiervan waren 42 vrijgesteld we gens eigen vrijwilligen dienst, 373 we gens broederdien-st, 2 in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, 3 gjeestelijken en 12 kostwinners, totaal 432, Uitgesloten waren 3 van rijkswege opge voeden. Te klein waren er 50 en 645 werden ongeschikt verklaard we gens zicklen of gebreken. I was over leden Er werden in totaal dus 1131 personen vrijgesteld, uitgesloten of on geschikt verklaard Van de overige 1114 werden er 868 ingelijfd waarvan 845 bij do militie te land en 23 bij de zeemilitie. Het aandeel der provincie be droeg 19 meer, van wie 5 niet op kwamen bij de inlijving, terwijl 14 voor hunne inlijving vrijgesteld werden Voor het geheele rijk bedroeg het aantal ingeschrevenen 58.714, waarvan vrijgesteld waren wegens eigen vrijwil ligen dienst 1227, broeder dienst enz 11611 en uitgesloten 118 Te klein wa ren er 1002 en ongeschikt verklaard om andere redenen 15 872 Bij de militie te land werden inge lijfd 21 991 jonge mannen en hij de zeemilitie 393, le samen 22.384 Het vastgestelde aantal is 23 000 LANDBOUW. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft op hel verzoek van liet hoofdbestuur dor Zeeuwsche Land- Ijouwmaalschappij om aan personen tot de gemobiliseerde troepen behoorende vrijheid le verleenen de landbouw-winf- tercursusscn voor volwassenen te be zoeken beslist, dat dit verzoek om dei* gevolgen wille en als zijnde in strijd met de belangen van den dienst niet kan worden ingewilligd. (Z. Ldbwbi.) Zeeuwsche Landbouw Onder 1 inge. Na liet reeds gemelde van de verga dering der Zeeuwsche Landbouw On derlinge is alleen nog mede te deelen, dat bij het laatste punt der agenda „wat verder ter tafel komt" besprekingen werden gehouden over het gemengd land- en tuinbouwbedrijf in betrekking tot de verzekering tegen ongevallen. Wanneer het hoofdbedrijf landbouw is, behoeft men geen verzekering aan te gaan bij den Tuinbouw Onderlinge, wat door het bestuur en door den di recteur werd toegelicht en uit de loon lijst kan blijken Mond- en klauwzeer. De minister van Landbouw heeft een uitvoerige circulaire gezonden aan de belanghebbenden naar aanleiding van het heerschen van mond- en klauwzeer in verschillende provinciën. Daarin wordt o.a. gezegd, dat er iets verontrustends is in het aantal waarge nomen gevallen, alsmede in het feit, dat de meest veerijke provinciën niet van besmetting zijn vrijgebleven. Verwacht wordt dat het veeartsenij- kundig staatstoezicht in staat zal zijnj de bestaande besmetting meester te wor den en ook alle verdere invasies hiervan te kunnen beletten. Gerekend wordt op de medewerking en het plichtsgevoel van de veerliou- ders om te voorkomen dat de ziekte verdere uitbreiding krijgt. AFLOOP VERKOOPINGEN. Ten overstaan van notari9 Meulenberg werdWoensdagavond te St.-Maarten s- d ij k in eerste veiling ingezet ten verzoeke van de erfgenamen van mej. de wed. A. van Dam me. Koop 1. 1 H.A. 86 aren 20 cent. bouw land en watergang te St. Maartensdijk in den polder Slabbecoorne, verdeeld in 4 onderdeel en. Het eerste onderdeel, groot 50 A. 40 c.A. voor f 1060het tweede onderdeel, groot 47 aren voor f 1045bet derde onderdeel, groot 40 A. 80 cA. voor f 1055 het vierde onderdeel, groot 48 aren, voor f 925, alles per blooisch gemot (39,24 areD) Koopen 2, 3, 4, 5 6 en 7 zijnde 6 arbei derswoningen staande in de vijt zinnen respectievelijk ingezet voor f 165, 215, f 200, 200, 210, f 235. Koop 8, zijnde 2 arbeiderswoningen staande aan den Groenendijk, verdeeld in 2 onderdeelen. Het eerste onderdeeleen buis en erf, bewoond door 2 gezinnen voor 600bet tweede onderdeeleen buis en erf, thans onbewoond, voor 265. Bevolking. In de eerste helft van December zijn in de gemeente VLISSINGEX. Ingekomen: W. van Dorp, Rijks-hulpkeurmeester, Koudenhoek 44 uit OssH. Algra, Rijks- bulpkeurmeester, Koudenhoek 44, OssG. J. Fros, boekhouder S.S., Houtkade 6, Groningen T. Desmet, directeur bioscoop, Bellamypark 18, Rotterdam L. M. Maree, asp. verificateur, Kasteelstraat 62, Oldenzaal J. L. van Woudenberg, klinker, Emmastraat 10, UtrechtA. A. Schreuder, arbeider S.S., St. Jacobstraat 11, 's BoschJ. Corveleijn, smid, Noordstraat 30, Rotterdam mej. J. C. Krabmer. zonder, Droogdok 7, Middelburg; L. W. Gabrielse-Zuidema, zonder, Nieuw- straat 15, Helder; A. van der Maas, smid, Palingstraat 34, Goesmej. M. R. Vogel sang, verpleegster, Glacisstraat 161, Heem stede A. K.Kamermans, bakker, Nieuwstraat 37, Sas van GentP. Bouman, arbeider S.S., Kanaalstraat 30, 's BoschJ. Slaats, rem mer S.S., Kanaalstraat 30, 's Bosch; J. Kuiper- Schets, zonder, Lange Zelke 15, Helder L. J. van Flierenburg, los werkman, Slijk straat 41, Middelburgmej. E. Th. M. Keijser, onderwijzeres, Breestraat 8, Roosen daal. .Vertrokken: J. Huijsman, Pluimstraat 4, naar Rotter dam T. van der Kuijl, Clijverstraat 5, Koudekerkemej. A. P. Appel, Clijver straat 61, RotterdamC. B. Nachenius, Badbniststraat 24, Den HaagP. Nusteleljn, Molenstraat 14, O. en W. Souburg; M. Ruisaard, Walstraat 62, KattendijkeJ. C. van Unen, Houtkade 6, Zwol'eW. F. van Meerendonk, Badhuisstraat 45,Middelburg; H. van Vlijmen, Koudenboek 11, Middelburg; D. Bruggeman, Verk. Quakkelaarstraat 87, TerneuzenJ. Robbeek, Kasteelstraat 34, Hoensbroek. VERSCHILLENDE BERICHTEN. - Dinsdagavond zijn naar de N. R. C. meldt, te Zwammerdani twee meisjes, de 20-jarige v. H. en de 21-jarige O door de duisternis misleid, te water geraakt in de Wiereke en verdronken Te Grevenbicht (aan de Maas in Limburg) is een Landweerman van het 46c bataljon landweer, terwijl hij op pa trouille was, onder een neervallenden boom gekomen en gedood In de West-Duitsche plaats Hasz,- lingliausen geraakte, door een misver stand een tramwagen „op hol" laugs een hellende straat Zij sprong ten laat ste uit de sporen en botste tegen een boom welks takken het dak van den wa gen. zwaar beschadigden. Bijna alle acht passagiers werden gewond. Een vrouw stierf spoedig ten. gevolge daarvan Bij drie anderen zijn de verwondingen ern stig. BURGERLIJKE STAND. Zierikzee. Van 916 Dec. BevallenJ. Groenleer, geb. Van Dis, z., A. de Graaij, geb. Geelhoed, z., M. C. Lok« ker, geb. Verton, z. OverledenJ. Cannoo, wedr. van Z. van de Wege, 53 j, G o e 8. Van 15—17 Dec. GetrouwdA. N. Broodman, jm. 21 j. met A. Mijnsbergen, jd. 20 j., C. J. Dage vos, jm. 20 j. met A. M. Does, jd. 19 j. Bevallen M. Oldenhof, geb. De Graaff, z. DE OORLOG. Aan de Engelsche kust. WS hebben gisteravond op enkele plaatsen in de stad het vervolg bekend gemaakt van bet nieuws, dat in 't vorig nummer onder »Laatste Berichten" opgenomen werd. Op nieuw zyn Duitscbe kruisers aan de Noord zeekust van Engeland verschenen. Opnieuw beeit daar bet vijandelijk geschut gedonderd, dat men er sinds vele eeuwen (waren het de Hollanders bij bun tocht naar Chatham in de 17de eeuw niet, die bet laatst dit waagstuk ondernamen Diet meer had gehoord. Scarborough en Hartlepool werden gebom bardeerd. De beide steden liggen ten Noorden van de Humber, ongeveer 50 K.M. van elkaar. Daarbij zijn dooden gevallen. Maar daartoe hebben zich de verliezen niet bepaald. Twee fabrieken zouden getroffen, een gashouder in brand garaakt zijn. Maar erger nog schijnt, dat de uit een oogpunt van kunst en verleden belangwekkende abdij van Whitby werd vernield. Whitby ligt tusschen Scarborough en Hartlepool in en is evenals het eerste als badplaats gezocht. De genoemde abdij is op het oogenblik niet meer dan een bouwval. In 650 werd de abdij door Koning Oswald van Northumberland gesticht. Gedurende eeuwen is aan dit gebouw gewerkt, naar uit afbeeldingen, ons uit litteratuur, hier omtrent welwillend ter beschikking gesteld, ten duidelijkste blijkt. De ruïne vertoont toch een uitgesproken Gotisch karakter. Middelburgers met name zal trouwens deze stijl-vermenging volstrekt niet wonderlijk voorkomen. Zoowel door plundering van vijandelijke benden als door bet geweld van de natuurkrachten, waaraan het gebouw bij uitstek was bloot gesteld, is bet allengs in den toestand van verval geraakt waarin bet thans nog de bewonderende aandacht trekt. Aan de Z-Vlaamsche grens. Men schrijft ons uit Koewacht Zaterdag 5 December j I. werd de grens in deze streek door de Duitschers geslo ten. Gemakkelijk is die toestand voor de bewoners van een grensdorp, zooals vroe ger werd gezegd, in het geheel niet, zelfs zeer moeilijk. Toch was het den Belgen en Nederlanders mogelijk, al was het dan ook tersluiks, over de grens te komen; zelfs zag ik Zondag dat een paar Duit schers ecnigo Belgische meisjes vrij en ongehinderd over de grens' lieten gaal maar dat was een eind huiten het dorp in het veld. Een hijzonder levendige, handel werd lot nu toe gedreven in petroleum brood en bloem. Dagelijks zag men karren en wagens, geladen met olie, brooden, bloem en meel, die uit Axel en Hulst hier wor den aangevoerd Eu die kolossale hoe veelheden moesten grootendeels over de grens Dat met dien smokkelhandel een aardige cent verdiend wordt is duidelijk als men weel, dat men in België een afstand van de grens b.v. te Sl. Nicolaas, Lokeren en andere plaatsen gaarne 25 tot 30 centen voor een liter olie betaalt.1 die bij inkoop 10 tot 12 cent kostte Hier betaalt men voor 100 K.G. bloem 16 5 17 gulden; in genoemde plaatsen legt men zonder veel loven en bieden voor dezelfde hoeveelheid 75 tot 80 francs neer en meer. Hoe die artikelen over de grens raken is mij een raadsel en toch gebeurt liet Een smokkelaar van professie, wien ik over die schijnbaar onmogelijke dingen sprak, zeide „wat beteekent dat? Het is zoo gemakkelijk mogelijk, voor geld en goeie woorden krijgt men immers alles gedaan?" Ik vroeg den man aangaande ?zijn uitlatingen niet om nadere, inlichtin gen De goede trouw der Nederlandsche militairen zal niemand wel in twijfel trekken; de man bedoelde wellicht ook de Duitsche grenswacht In elk geval wil de ik feiten constateeren niettegenstaan de de verbodsbepalingen van uitvoer uit Nederland en invoer in België Wel worden dagelijks door Nederland sche en Duilsche grenswachters eenige schoten gelost op personen, die met een en ander over de grens gaan, maar ern stige gevolgen heeft dit tot nu toe niet gehad De grens zóó bewaken, dat ze ab soluut niet meer kan worden overschre den. schijnt mij totaal onmogelijk En dal wil men toch van Duitsche zijde De bedoeling schijnt, om elke gemeenschap, elke communicatie tusschen Nederlan ders en Belgen te voorkomen, wellicht uit vrees voor spionnage, ook door liet overbrengen van brieven Maandagnamiddag kwamen van Gent le Koewacht een 3-lal automobielen waar in een Duilsch generaal en eenige hoofd officieren. Zij brachten een bezoek aan de kerk en lieten zich van oen en ander op de hoogte stellen, vooral omtrent de grensscheiding iu het dorp Die komst heeft tengevolge gehad dat eenigszins strenger zal worden opgetreden. O a zullen de Nederlandsche katholieken, die gewoon zijn eiken morgen de mis bij te wonen na Woensdag met die gewoonte moeten breken; het is alsdan verboden de grens te passeeren. Des Zondags zul len ten opzichte der Nederlandsche kerk bezoekers voorlaan strengere maatregelen worden in acht genomen, wellicht is de kerk voor hen op die dagen ook niet meer te bereiken In Vlaanderen. In de Vlaamsche steden nijpt de nood. In Antwerpen schijnt het nog te schikken, maar te Oostende en Brugge heet de toe stand zorgwekkend. Een correspondent van de N. R. C. te Vlissingen heeft menschen gesprokeD, die pas uit die steden zijn teruggekeerd. Sinds den 7en December was te Oostende geen brood meer te krijgen. De menschen voeden zich daarom uitsluitend met aardappelen. Sinds Donderdag wordt de straatverlichting niet meer ontstoken en is het verboden gas voor verlichting te branden. De melkboeren moeten 10 hank per dag betalen om de melk te mogen ver koopen. Ieder, die Oostende even verlaat, moet bij terugkeer 5 frank boete storten. Personen, die uit België naar ons land vertrekken (is dit dan geoorloofd moeten altijd hun goudgeld, soms ook hun zilver afgeven en ontvangen daarvoor Duitseh bank papier. Wie dit gebod overtreedt, wordt gefusilleerd. Dit overkwam een Franschman te Brugge, die brieven voor kennissen bij zich bleek te hebbeD. Toen het sa vo werd afgevuurd, riep bij »leve Frankrijk" Volgens den bijzonderen correspondent van >De Tijd" te Antwerpen verwacht men in die stad de komst van eenige duizenden Dnitsche landweer- en landstormmanschap pen. De scholen zijn voor hun inkwartiering in orde gemaakt. De niet bewoonde huizen zullen door de officieren en manschappen worden ingenomen. De woningen, waarvan de eigenaars zich door huisbewaarders doen vervangen, vallen eveneens in de termen om een half dozijn soldaten te herbergen. Hiermee in verband staat waarschijnlijk de kennisgeving, in de Scheldestad aange plakt, waarin wordt meegedeeld dat, indien de bewoners van gesloten huizen niet spoe dig terugkeereD, die huizen door de Duit schers in gebruik zullen worden genomen. Ter zee. De marine deskundige van de „Westmin ster Gazette" trekt reeds lessen uit de jongste overwinning van Britsche (en Japansche) oorlogsschepen over het Duitsche smaldeel bij de Falkland eilanden. Daar jnistindeze dagen in verschillende bladen over de waarde van de verschillende soorten oorlogsschepen wordt geredetwist, heeft het ook voor niet Engelseken belang, uit zijn slotsom aan te halen, dat Duitsland niet de schepen in China (bedoeld isKiau-Tsjau, vóórdat dit door de Japanners werd aangegrepen) had, die voor hun taak berekend waren en dat bet verkeerd deed die in een eskader te ver eenigen. Want om koopvaardijschepen aan te vallen, gelooit hij, dat men 't beste doet om groote hoeveelheden kleine en snelle kruisers te gebruiken. Voor een vloot-sctie heeft men daarentegen de machtigste schepen noodig, die kunnen worden gebouwd. Beschermde kruisers zullen altijd voor te kostbaar ge houden worden, om ze afzonderlijk aan zeeroovers-avonturen bloot te stellen, daar ze niet krachtig genoeg zijn om als een heden te worden aangewend in een grooten zeeslag. Ofschoon de oorlog ter zee tot nu toe vrij wel tot geschermntsel is beperkt ge bleven, is het belangwekkend daaruit reeds lessen voor de toekomst getrokken te zien, niet het minst voor ons, Nederlanders. Hoe b.v. in Amerikaansche marine-kringen daar omtrent gedacht wordt, valt af te leiden uit een rapport (we zouden ongeveer kunnen zeggende begrooting) die de minister van marine in de Vereenigde Staten Daniels dezer dagen bij president Wilson indiende. Daarin vraagt bij voor het komende jaar op stapel te mogen zetten 2 dreadnoughts, 6 torpedoboot-vernielers en 8 of meer duik- booten, waarvan een groote, geschikt voor de volle zee en de andere van een klein type, voor de kustverdediging. De andere aangevraagde bodems hebben voor ons minder belang. In zijn memorie van toelichting schrijft de minister, dat weliswaar de uitwerking van den onderzee-oorlog diepen indruk heeft gemaakt op alle leekeD, maar dat de Ame rikaansche marine-officieren, evenals de meerderheid van hun ambtgenooten aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan, niet van meening zijn dat het onderzeescbe materiaal de plaats der slagschepen heeft ingenomen. De algemeene marinestaf in de V. S. heeft dan ook verklaard dat slechts vaartuigen, die in alle weer en wind zee kunnen kiezen en houden en in staat zijn om den sterksten vijand, die tegenover hen kan worden ge steld de baas te blijven, de zee kunnen be- heersohen. De dreadnought blijft dus volgens deze vakmenschen de ruggegraat der vloot. Maar voornamelijk als verdedigingswapen beschouwen de Amerikanen de onderzeeër als een waardevolle toevoeging aan de ge- veehts-eenheden. Uit het bovenstaande bleek reeds, dat de Amerikaansche marine twee soorten van die vaartuigen kent: de duikboot voorde volle zee, die een waterverplaatsing heeft van 1200 ton en 300 voet lang is, terwijl haar snelheid aan de oppervlakte van het water 21 kooopen bedraazt, en die voor de kust verdediging. De overeenkomstige cijfers hiervoor geeft de „Times", aan welker be schouwing we deze gegevens in hoofdzaak ontleeneD, niet op, maar wel kan daarnaast een Engelsche onderzeeboot van het B-type worden geplaatst. Naar we reeds berichtten is b. v. de „B II", die de „Messoedijeh" torpedeerde, maar 150 voet lang, met een snelheid van 13 knoopen. KORTE OORLOGSBERICHTEN. 5 Ofschoon de regeering van Belgie geen ambtelijke verlieslijsten openbaar meakt ontvangt de „Hamburger Nachrichten" uit Brussel daaromtrent een opgaaf, die als betrouwbaar wordt aangediend. In den tijd van 4 Augustus tot 1 Decem ber zonden van bet Belgische leger, dat de berichtgever bij den aanvang van den oor log op 200.C00 man stelt, alles bijeen ge nomen ongeveer 160.000 militairen buiten gevecht zijn gesteld. Uit den aard van de zaak onthouden we ons, deze gissing weergevend, van elke verdere opmerking. Het is wel eigenaardig, dat in dezen oor log, gedurende welken de wijze, waarop de scheepvaart der neutralen wordt belemmerd, werd afgekeurd met een beroep op Hugo de Groot's klassieke verhandelingen over de open en de gesloten zee, die oude Hollander toch school blijkt te hebben gemaakt, maar in eenigszins anderen vorm. We vertelden het dwaze, maar ondanks alles heldhaftige avontuur van den Duitschen reserve-officier, die in een kist uit het in- terneeringskamp te Dorchester wist te ont komen, maar bij het aan boord komen gesnapt werd. De „Figaro" verhaalt nu hoe, toen een Franseh oorlogsschip in de Middellandsche zee een naar Italië stevenende boot aan het gebruikelijk onderzoek onderwierp, daarin een koffer van ongewoon groote afmeting gevonden werd. Toen deze op last van een Franseh officier geopend werd bleek ze een forsch gebouwd man te bergen. Hij stamelde eenige verontschuldigingen. Het scheen een Oostenrijker, die aldus de waakzaamheid der Franschen trachtte te verschalken. Men zal zich al eens hebben afge vraagd, hoe het komt dat men niets meer hoort van generaal von Emmich, die inder tijd de Duitsche troepen vóór Luik aanvoerde. Een Ameribaansch dagbladschrijver blijkt met hen een persgesprek te hebben gehad. Tegenwoordig hee t hij een kommando iu Frankrijk. Daar hij blijkbaar niet aan 't hoofd van een legerkorps staat en de Duitsche stat de namen der bevelhebbers verzwijgt, is daarmee dit ontbreken van nieuws, hem betreffende, voldoende verklaard. Een jong Franseh luitenant was iu Noord-Frankrijk op een toren bezig, de vijandelijke posities op te nemen en deze telefonisch te berichten naar zijn troepen, die meer naar achteren waren opgesteld. Deze toren stond slechts op eenige honderdeu M. afBtands der Duitsche loopgraven. De >Times" verneemt omtrent dezen held, dat men hem, nadat hij een half uur lang regelmatig zijn orders had getelefoneerd voor de regeling van het Fransche geschut, opeens met de grootste koelbloedigheid boorde opmerken Ik hoor de Duitschers de trap opkomen. Ik heb mijn revolver bij me. Geloof niets meer van wat ze u zullen overbrengen." Dat «as alles. Men hoorde den officier niet meer. Wie eenig gevoel voor nationale saam horigheid en ingewortelde tradities heelt, moet getroffen worden door de hardnekkig heid, waarmee de Franschen gedurende de vier en veertig jaar, die na 70 verstreken, het verlies van den Elzas in de eerste plaats betreurden en snakten naar hereeniging van dat gebied met hun land. O, we zien niet over 't hoofd, hoe veel afgunst, hoe veel baat, wraakzucht en speculatie op die hartstochten bij het volk in die liefdesbe tuigingen aan de ingelijfden school. Dat de plek, waar het lichaamsdeel werd geam puteerd, bleet schrijnen, bewees en bewijst, hoe diep en heftig dit verlies het nationali- teitsbeset griefde. Nog steeds honden de Fransche troepen een klein deel van den Boven-Elzas in bet Zuiden (N. O. van Belfort) bezet. Dit heb ben ze terstond na het begin van den oorlog veroverd met de bedoeling, zoo veel mogelijk Duitsche troepen daar te binden. Nu lezen we in de Temps", dat brieven van Frankrijk uit naar 21 met name ge noemde gemeenten in dat gebied slechts voor 10 centiem (binnenlandsch port) verzonden kunnen worden. We vinden in de »Temps" van een eigenaardige gilt uit Nederland gewag ge maakt. Een zekere heer van der Schalk te Am sterdam heeft klaarblijkelijk de klacht ge lezen, in een veldpostbrief in dat Dlad O. a. tot uiting gekomen, dat in het Fransche leger de voorraad kijkers onvoldoende is, althans was. Hij toch zond aan het Parij*che orgaan 100 frank voor aankoop van die dingen voor de Fransche soldaten. Daarbij noemde bij zich »een onzijdig vriend van Frankrijk". De taktiek der Russeu heeft zich tot nu toe tegenover de Duitsche scharen nutteloos getoond. De stoomwals of piet- rol (in welke gedaante de bongenooten van de Drievoudige overeenkomst zich de werkzaamheid van het leger des tsaren liet liefst voorstellen) is in de mod der en de sneeuw van Polen blijven steken De laatste dagen rolt ze zelfs terug. I)e Russische generaal Martinof, die in West-Galiciè werd gevangen genomen, zou zich zelfs, naar de „Taliche Rund schau" uit Weenen verneemt, als volgt tegenover een Oostenrijksch schrijver

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3