Ioqezonden Stokken. BUITENLAND. jurglns' FIJNSTE. PLANTENBOTER ^5 ct. per Pond. Overalverkrijgbaar. Ingezonden Mededeelingen. MANIA, PAPA EN DE KINDEREN HOUDEN ALLEN VEEL VAN „CALIFIG" CALIFORNISCHE VIJGENSIROOP, SMOKKELEN. Uit Limburg schrijft men aan liet Hdbl Sedert eenige dagen verkeert men in een der dorpen van Midden-Limburg in spanning omtrent den afloop van een bijzondere smokkelaarsgeschiedenis, wel ke in hoofdzaak is afgespeeld in DuilsohJand, doch die ook voor hier te lande wonenden onaangename gevol gen kan hebben Het belreft hier den uitvoer uit Duitsebland van in dat land len uitvoer verboden eleclriscbe batterijen voor zaklantaarns. Op een of andere wijze wa ren deze voorwerpen ten getale vaneen '20 000 stuks, overgebracht naar een ca féhouder te Kaldenkirchen. In kisten ver pakt, werden ze van daar per kar onder geleide van een voermansjongen langs een der Duilsche grenskanloren naar Ne derland overgebracht, zonder dat de Duitsdie douane, die meende te doen te hebben met ledige kisten, de fraude ontdekte Aan het Nederlandsche grens- kantoor werd het aangebrachte ten in voer gedeclareerd Op dat oogenblik moet de Duilsche douane lont hebben geroken, want toen de voermansjongen, een Nederlander, die in Duilschiand werkt, weder goedsmoeds naar Kalden kirchen wildé teruglteeren, werd hij ge arresteerd. Door een toeval wist hij echter te ontsnappen en, door het veld rennend, weder op Nederlandsch grond gebied te komen. Bij dén caféhouder in Kaldenkirchen werd direct een huiszoeking gedaan en enkele partijen tabak en koffieboonen, vermoedelijk smokkelwaar, benevens 'al het contante geld in beslag genomen, terwijl de woning bovendien werd ver zegeld en de bewoners in verzekerde be waring werden gesteld. Voorts is. be slag gelegd op de spaarpenningen van den voermansjongen en hebben de Duit- sche autoriteiten last gegeven, dat niets uit Duitschland verzonden mag worden aan de Nederlandsche firma welke de bedoelde batterijen in oijt vangst heeft genomen. Jngeaxide» «tukkec worden in («en #er*J DE ZAAK E. J. D. Omdat het „in de courant stond", wil ik graag even laten bemerken dat ik het gelezen heb. Meer is hier ter plaatse mijns inziens onnoodig. Met dank aan de redactie voor opname dezer regelen, Uw dw. W A. NOEST, predikant te Hoofdplaat. weet zeer goed, dat dam-van niets terecht komt ,als zijn salaris van dien aard is, dat de boel ieder kwartaal schoon op is. Ik weet zeer goed, dat protesteeren niet helpt en betalen de boodschap is, maar ik achtte het toch gewensclit, deze wijze van belastingbiljetten uitrei ken te publiceeren. Tot slot nog een verzoek: Zou het gemeentebestuur soms een polsstok be schikbaar willen stellen om over den modderpoel te springen die mijn woning scheidt van den koninklijken weg? Dan kan ik ten minste mijn lieve belasting centjes gaan offeren, zonder tot over de schoenen in de modder te zakken ,want van het aanleggen van een trottoir, schijnt nooit iets te zullen komen. U geachte redactie nogmaals dankend voor de verleende gastvrijheid, teeken ik hoogachtend, Een belastingbetaler. HOOG WATER, BlUtingas. Donderdag 17 Dec. nm. 102 Vrjjdag 18 1.55 Zaterdag 19 245 Zondag 20 3.85 Maandag 21 y» 4 27 Dinsdag 22 5.16 Woensdag 23 Tm. 5.29 BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Vau 1516 Dec. GetrouwdA. van der Leide, jm. 31 j., met C. G. van Eek, jd. 29 j. BevallenJ. van Satten van der Meer, geb. Koolwijk, d. GeborenEen buitenechtelijke dochter, moeder 20 j. Overleden N. van de Tijver, d. 8 m., J. de Rijcke, man van C. Mesu, 76 j. BELASTINGKLACHT. Geachte Redactie. Mag ik u eenige ruimte verzoeken voor onderstaande meedceling? Bij' voor baat mjjn. harlelijken dank. Dezer dagen ontving ik mijn biljet van de belasting naar het geschatte inkomen Daarop las ik o. a. dat het bedrag invorp derbaar is in 12 gelijke termijnen, waar van er 11 zegge elf verschenen zijn. M. a. w.Ik ben sedert Januari in de gemeente woonachtig en ontvang eerst in December mijn belastingbiljet. Dat ik dit biljet Later zou ontvangen dan andere belastingplichtigen was mij bekend, daar ik op het 1ste suppl. kohier voorkom. Naar dezelfde verhouding berekend, ver schijnen de aanslagbiljetten van het 2e suppl. kohier als dit tenminste bestaat zeker pas in Juni of Juli van het vol gende jaar? Intusschen zie ik mij genoodzaakt in één keer de voor mij hooge som te betalen. Want van termijnbetaling an ders zoo gewenscht voor een ambtenaar met gering inkomen kan nu natuurlijk geen sprake meer zijn. En nu mag déze of gene aanvoeren: „Had' dan ieder kwartaal wat terzijde gelegd voor die belasting, waarvan ge toch wist, dat het biljet komen moest" Maar deze redenee ring gaat niet op, want ieder ambtenaar DE OORLOG. Van het W e s I e I ij k front Het Duilsche legerbevicht van gisteren, bestond uit een reeks vermeldingen dat op verschiltende punten in België, Frank rijk en den Elzas aanvallen der tegen standers afgeslagen waren. Daar de gene rale staf der Fransche», blijkens de me- dedeelingen, die men in dit nummer on der „Telegrammen" vindt, de meeste dier botsingen stilzwijgend voorbijgaat, moet worden aangenomen, dat de Duitsche voorstelling ongeveer met de werkelijk heid overeenstemt. Dat dit trouwens (en niet alleen wal de communique's uit Ber lijn aangaat) in l algemeen het gevat is, hebben we 'nooit betwijfeld. Wat men dien ambtelijken berichten zou kunnen verwij len is, dat ze van 't geheel der militaire verrichtingen een eenzijdig en daardoor onvolledig beeld geven, niet, dat ze klak keloos leugens opdissehen. Wel moet worden erkend een der partijen kan |dcn schijn legen zich hebben En natuurlijk, in het eene hoofdkwartier is men nauwkeuriger en waarheidslieven- der dan in het andere Zelfs kan dit bij denzelfden staf verschillen naar gelang van den algemeenen oorlogstoestand, van hel standpunt beschouwd, dal door die heeren wordt vertegenwoordigd. Het spreekt toch van zelf, dat het militair be stuur in een tijd van voorspoed voor zijn wapens er eerder toekomt, een geval van tegenslag te biechten, vooral indien dit samenhangt met of voortkwam uit het succes, op een ander punt van hel oor- logslooneel behaald, dan datgene, tiet- welk op dat oogenblik aan den verliezen- den kant is. En ten slotte geldt, wal bo ven omtrent die eenzijdige belichting van den uitslag der wapenfeiten opgemerkt werd, ook van een en deuzelfden stag. In de huidige omstandigheden draagt deze toch allerminst een uniform ka rakter. De mogelijkheid bestaat, dat een der oorlogvoerenden plaatselijke en zelfs wellicht mcér dan plaatselijke voordce len behaalt, maar wegens de positie van zijn troepen, over 'l geheel genomen, tol den terugtocht genoodzaakt wordt In dit geval plegen beide krijgsmachten zich de overwinning toe te eigenen, heet de aftocht louter uit strategische overwegingen geschied (wat op zichzelf volstrekt niet onmogelijk is) en verdoe zelt de tegenstander de hem daarvóór toegebrachte slagen. Moeien we dus voor de waardebepaling van die afgeslagen aanvallen uitsluitend op hel telegram uit Berlijn afgaan erg hindert dit niet, daar toch voor beide zijden het sucees negatief was) anders slaat hel met den positieven, doch zui ver plaatsetijken voorspoed, door de Duitschers—'te Steinbach behaald Zuiver plaatselijk, omdat het communiqué uit Parijs-, dat dit uit Ber lijn volgde o. a behelst, dat de Fran- schen zich op de Steinbach beheer' schende hoogten handhaven. Maar overi gens willen we volstrekt niet op den gang van zaken vooruitloopen Zooals de naam reeds kan leeren, ligt Steinbach in den Elzas. Het ligt ten Westen van Sennhcim waar naar men gisteren onder „Nagekomen Berichten" las, de Duit-' schors 300 krijgsgevangenen maakten Sennheim zoeke men niet ver van Thann, het stadje in den Boven-Elzas, dat de Franschen onlangs voor de Duitsche troepen schijnen te hebben ontruimd Het is 17 K. M. N. W. van Mülhausen verwijderd Maai- hier staat een succes voor de Fransche en Belgische soldaten aan het uiterste Westerfront tegenover Dat vindt men in hetzelfde Fransche com muniqué Lombacrlzijde weet men te vin den, ten Noorden van Nieuwpoort De hoeve St. George werd ook at meer1 jenoemd. Deze bevindt zich ten Z. O. van die stad, aan deze zijde van het Yser-kanaal. Een linie ten N.W. van Nieuwpoort blijkbaar aan den zoom der duinón (men lette op den naam'.) werd dus even als de gemelde hoeve bezet. Eveneens rd ten Zuid-Oosten van Ieperen ter rein gewonnen. De Duitsche staf had' daartegenover bekend gemaakt, zonder een nadere plaatsaanduiding te verschaf fen, dat liet offensief Z.O. van Ieperen tegen de Duilsche stellingen mislukte met lievige verliezen voor de tegenstanders. Het kan zijn, dat de beide zinsneden op verschillende aanvallen betrekking heb ben. Waarschijnlijker dunkt het onseven wel, dat, daar de kennisgeving van gister avond elf uur uit Parijs het aanlal meters noemt waarover zij voorwaarts kwamen, dc bondgenooten wel degelijk eenig ter rein aan den vijand ontrukten, dochdoor diens feilen tegenjstand niet bereikten, wat blijkbaar in hun bedoeling lag en zich dus ten koste van wellicht ernstige ver liezen met dien bescheiden buit moesten vergenoegen. Een onschadelijk „vrachten laxeer middel," dat maag, lever en ingewanden reinigt, zonder hoe gering ook, te veroorzaken. kramp, Een prachtig geneesmiddel voor hard lijvigheid, galachtigheid, misselijke hoofd pijn, bedorven maag, slechte spijsver tering, beslagen tong, bleeke gelaatskleur; gebruik „Catifig", Californische Vij gensiroop. Want de oorzaak van at deze aandoeningen is te vinden in eene trage lever en verstoorde verrichtingen der in gewanden. Een eetlepel ervan hedenavond ge bruikt, beteekent dat al de hardlijvig-1 Drogisterijen. Prijs, f 1.25 per flesch heid, vergif, verbruikte sloffen, gistend voedsel en gal op zachtaardige wijze uit Uw lichaam wordt verwijderd, vóór den volgenden morgen, zonder kramp. Denk v.p. niet aan „Califig" als aan een pur geermiddel Denk niet dat gij Uzelf of Uwe kinderen een purgeermiddel ingeeft Dit welsmakend „vruchten laxeermiddel' lean geen nadeel doen. Zelfs een zwak kind kan hel even veilig innemen als een krachtig man Het is het onschadelijkste, doeltreffendste middel voor het regelen der maag, Lever en darmen en het beste tonicum dat ooit ontdekt is. Vraag Uw Apotheker een origineete flesch „Califig' Californische Vijgen siroop, waarop de volledige gebruiksaan wijzing voor zuigelingen, kinderen van elke.n leeftijd,en volwassenen duidelijk is afgedrukt Verkrijgbaar in Apotheken cn Een l w e e de Huig de Groot. We maakten reeds melding van dien Duitschen officier, welke uit Engetsche gevangenschap trachtte te ontsnappen door zich in een kist te verbergen en aldus de reis naai- het vastelanjd aan te vangen Hij was in 't begin vfin den oorlog uit Amerika overgestoken, om zich als reserve-luitenant bij zijn regiment te voegen. De „Potsdam"', waarop hij reis de, was evenwel aangehouden en de man in het inlernceringskamp te Dor chester opgesloten. De kist, waarin hij nu de bewaking wist te verschalken, behoorde tot een voorraad bagage, die. eigendom was van een groep ontslagen geïnterneerden uit dat Engetsche kamp. Deze menschen aldus verhaalt de „Times', allen boven den militairen leeftijd werden onder gewapend eskorte naar Tilbury gebracht, om aldus over Rotterdam naar Duitsch land terug te keeren. Aan de bewuste houten kist was niets verdachts op te merken. Ze zag er uit als die, welke gewoonlijk voor de ver pakking van lucifers worden gebruikt „Niet fosfor houdende veiligheidsluci fers" stond erop. Ze was niet langer dan, 1,35 AL en was gesloten met een klein goedkoop hangslot en een houten pin, die met een stukje touw was vastgemaakt. Uit den spoorwagen was ze van ongeveer 1.80 M. op de sleepboot geworpen, die op haar beurt alles naar het schip bracht, waarmee de reis naar Rotter dam moest worden aanvaard Er wer den op die. sleepboot hoopen andere koffers en kisten gestapeld, waarna de ligplaats van de „Batavier V", een dei- booten van de bekende Rotterdamsehe onderneming werd bereikt. Daar werd de kist door twee man versjouwd, die ze, omdat ze wegens haar vierkanten vorm moeilijk te hanteeren was, om en om kantelden om ze de plaats te doen innemen, die daarvoor bestemd was Maar opeens liet het deksel of een der zijstukken tos en kwamen het hoofd en de arm van een man te voorschijn. Deze werd er terstond uitgehaald, maar omdat deze urenlang dubbel gevouwen had gelegen, was hij eerst niet in staat, overeind te staan. Bijna vijftien uren, aldus' bekende de extract en ongeveer een half dozijn bana nen en bananen-sëhillen aanwezig In twee hoeken waren riemen aangebracht, waarin zijn armen hadden kunnen steu nen. Het merlfwaardigste was een kaoet- joekkussen, dat met zuurstof was gevuld. Hoe de man in de kist kwam, is niet ge heel opgehelderd. Hij beweerde, dat een paar Nederlanders hem daarbij geholpen hadden, maar dit is niet mogelijk .omdat er te Dorchester geen Hollanders zijn- In elk geval bewijst dit zonderling geval eens te meer, hoe het verlangen van een Duitscher, om zijn plaats in 't leger in te nemen, den grootsten gevaren 't hoofd durft te bieden. Belgrado toch Servisch. Het verwarde telegram, in ons vorig nummer geplaatst, scheen, ofschoon dit nergens ui t bleek van eenige dagen terug te dateeren De jnhoiid was althans reeds door de feiten achter haald en on ze twijfel aan de geloofwaardigheid van het Reuterbericht, de herovering dooi de Serviërs van hun hoofdstad meldend, niet gerechlvaard- Mel prijzenswaardige en waarlijk ver kwikkelijke openhartigheid hebben de Oostenrijkers hun tegenspoed erkend even als het gevolg daarvan op het Servische krijgsterrein de nederlagen legen de Servische soldaten, geleden en de ont ruiming van Belgrado Het bewuste be richt bevat, dat dit zonder strijd met den vijand geschiedde. Hoe dit ook zij, in elk geval is daarmee de verwezenlijk king van de hoop, dat hel keizer-kcf- ninkrijk den zgn. Orientspoorweg weer op gang zou kunnen brengen, welke daarvoor met het oog op het verbonden Turkije niettegenstaande ze ook door het neutrale Boelgarije loopt van groot be lang is, vervlogen evenals de mogelijk heid, thans tegenover de Serviërs een omsingelende beweging te ondernemen. Maar deze tegenslagen voor de sol dalen der Donau-monarchie betalen de Bussen De eerste zetten toch in ~W. Galicië hun aanvalsbeweging voort Reeds streden ze tot voor Jaslo t'aan den spoorweg Krakau-Przemysl), welke stad tijdens dezen oorlog reeds herhaaldelijk van meester wisselde De Oostenrijkers namen bij die vervolging 31 000 Russen gevangen En daartoe bepaalde zich bet succes der Oostenrijkers niet Over het geheele Zuid Poolsche front maakten de Russen achterwaarlsche bewegingen wie zich daartoe hebben verstout. Boozc tongen beweren zelfs, dat deze Russische held sindsdien nog veel meer brieven en portretten heeft ontvangen. niet enkel van jonge meisjes' - De bevelvoerende generaal te Saar- brfleken heeft volgens de N. R. 0. aan kaartlegsters enz. gedurende den oorlog de uitoefening van haar bedrijf verbo den, op grond dat door die vrouwen niets dan onheil is aangericht. KORTE OORLOGSBERICHTEN. De „Vossische Zeitung" ontleent aan een ve-Idpostbrief van een Duitsck officier de mede-deeling dat bij Rijssel mohnmmedaansche. Indiërs in de gelede ren der Dnitschers meevechten ingevolge den oproep van den sultan Duitscher, toen hij ondervraagd werd, had hij in dc benauwing doorgebracht De man is aan de militaire overheid uit geleverd. In de kist, waarin hij1 zijn avontuur lij Duitschland heeft de overheid al meer de ernstige klacht laten hooren, dal vertegenwoordigsters van het schoone ge..lacht in steden, waar buitenlandsche militairen als krijgsgevangenen werden heen- of doorgevoerd, zich jegens hen op een onbetamelijke d.w.z. veel te be minnelijke wijze gedroegen Nu hebben drie jonge meisjes te Gör- lilz het wel heet bont gemaakt. Deze waren smoorlijk verliefd geraakt op een in het interneeringskamp aldaar onder- gebrachtcn Russischen vrijwilligerDe -kamp-kommandantnoodigde daarop in het plaatselijk blad de drie jonge dames, die bedoelden Rus haar portretten had den gezonden, uit, die terug te halen aan zijn kantoor, onder de bedreiging, die portretten anders te zullen publiceeren. De onderprefect van Verdun schrijft aan de „Temps", dat de gemeenschap pelijke gebeden ,door roomsche, protes- fantsche en israëlitische geestetijken bij de ter-aarde-bestelling van gesneuvelde soldaten in die streek verricht, niet, zooals wij aan het genoemde blad ont leenden, op zijn aanstichten hebben plaats gehad Losofski, de secretaris van een Parijsche arbeidersvereniging, heeft iij de „Golos", het orgaan van de Russi sche socialisten, een artikel geschre ven, waarin hij erop wijst, dat ixt de zen oorlogstijd sommige industrieën bui tengewoon bloeien, om te beginnen de wapen- en munitie-fabrieken Zoo levert bijv. naar de N. R. C. aan dat blad ontleent, een Fransche wapenfabriek dagelijks 2200 kanonpro jectielen, waarvan zij er echter maar 1200 zelf maakt en de overige van kleinere, fabrieken betrekt. De leverings- prijs is 14 frank per stuk, de kosten, van het maken zijn 6 frank. De kleine fabrikanten krijgen van de groote fa briek 9 tot 11 frank per projectiel. De groote fabriek maakt dus op de pro jectielen., die zij zelf maakt, de onge hoorde winst van 133 pet., op de ove rige 28 tot 55 pet. Behalve Rusland blijkt ook Frankrijk zich verzet te hebben tegen de afkondi ging van een eendaagschen wapenstilstand ter gelegenheid van het aanstaande Kerst feest. Wat voert Portugal in 't schild'? Men weet, dat de volksvertegenwoordi ging de regeering gemachtigd heeft, in den -oorlog in 6e grijpen op hel oogenblik dat haar daarvoor wenschelijk voorkomt. Ook heeft het ministerie zich opnieuw ge constitueerd. Minister-president, tevens hoofd van het marine-departement, is Coutinho. Is deze samen voering van amb ten opzettelijk geschied wegens de moge lijkheid, dat Portugeesche hulptroepen óver zee naar een of meerdere punten zullen worden vervoerd tot steun der bondgenooten en van Engeland als Por tugal's machtigen beschermer in de eerste plaats? Naar men zei, zou deze rm- nisterieele omwisseling op de gedragslijn van wetgevend en uitvoerend bewind geen invloed hebben Toen het nieuwe kabinet zich echter aan den Senaat voorstelde, kreeg bet de kous op den kop. Met één stem meerder heid werd daar een motie van wan (rou wen in de regeering aangenomen. Beter, verging het haar in de Kamer. Daar haal de de motie van vertrouwen het, maar legen 63 vóór-, stonden 39 legen-stem mers. lijke reis deed, bleken een deken, twee Alle andere jOnge meisjes te Görlitz flesschen water, een flesch vleesch- branden van nieuwsgierigheid om te we- De Russische taal zijn wij helaas niet machtig en de „Nowoje Wremja", het bekende, te Petrograd verschijnende, na tionalistische blad, bereikt ons niet. We moeten bijgevolg aan de „Kóln Ztg." het bericht ontleenen, dat de Keulscbe krant zegt, op liaar beurt uit de Russische te; hebben, volgens hetwelk uit een museum;

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3