het voorbereiden van een nieuwen, ver woeden aanval en ten tweede, is het Christendom (wat ik het echter niet ver wijt, maar veeleer zeer betreur) even min als andere geestelijke stroomingen in staat gebleken dezen gruwel ij ken oor log te voorkomen en zou hel inwilligen van het Pauselijk verzoek alleen kunnen bewerkstelligen, dat de aandacht van deze gebleken onmacht werd afgeleid en het Christendom ten opzichte van „Vrede op Aarde'' eene zekere superioriteit boven andere geestelijke stooomingen kon wor den toegedicht, die het in werkelijkheid niet bezit. Mijnheer de Redacteur, ik dank u voor de plaatsruimte. O. Middelburg, 14 12 '14 'Naar men weet, is de inwilliging van de Pauselijke bede inderdaad op den onwil van één mogendheid afgestuit. Red. M. Crt.) VERSCHILLENDE BERICHTEN. De gewone audiënties van de mi nisters van koloniën, mariue, buiten- landsche zaken en justitie zuilen deze week niet plaats hebben. hi Den Haag heeft de S. D A P gisteren een groote demonstratie ge houden voor „Hooger uitkeering voor militairen en werkeloozen". Naar het Ilbld. verneemt heeft de Jaeer J. C. B. een aanklacht ingediend bij de jusitie te 's-Graveuhage tegen de directie van het geïllustreerde blad Pa norama te Leiden, wegens de opneming van een photo met bijschrift van zijn villa Kareol te Aerdenhout, in welk bij schrift onder den titel Zonderlinge vil la-constructie o m. werd verteld, dat er zich in den toren een installatie voor draadlooze telegraph ie zou bevinden. Te Tilburg is uit een bataljonskas van het 7e regiment infanterie een be drag van pl.m. f 9500 aan bankpapier ontvreemd De dader is onbekend. Te Gendringen heeft de heer J. te PaS met hulp van zijn hond een ree in de dorpstraat gevangen. Doordien, de jacht is verboden is er o vervloed wild Vad BUITENLAND. den van inlichtingen door middel van postduiven en seinen enz. Dit alles was, naar de „Köln. Ztggelooft, reeds in vredestijd in orde gebracht. De Duitschers trachten thans de spoor lijn in handen te krijgen, die Parijs met Verdun verbindt. Het in dit nummer op genomen Fransche legerbericht meldt, dat het station van Commercy van grooten afstand is beschoten Die stad ligt aan de Maas, ten Z. van Sl. Mihicl, waar de Duit schers zich genesteld hebben. Flirey, dat de laatste dagen herhaaldelijk ter sprake kwam, vindt men NO. van Commercy aan den weg vandaar naar Pont h Mousson dat zelf naar men weet door de Moezel wordt bespoeld. De kranige duiker. Gisteren heeft men van het kranig stukje gelezen door een Engelsche duik boot uitgehaald. De „B 2" was dit. Zoo vaak reeds deden gewaagde onderne mingen van Duitsche onderzeeërs, wan neer die b v. met vermijding van de mïjnenversperring der Noordzee een Brilsclien oorlogsbodem in den grond boorden en heelhuids aan de talrijke gevaren ontsnapten, de wereld versteld staan, dal in Brittanje in de eerste plaats deze geslaagde en wel buitengewoon hachelijke tocht met voldoening zal wor den vernomen. Hij brengt een ander waagstuk in her innering, door een Ilaliaanscke torpedo- boot lijderus den oorlog van dit rijk tegen Turkije geleverd. Bedoelde boot voer des nachts onder bevel van den latercn mi nister van marine Millo een heel eind de Dardaneilen in, maar moest terug wegen? het geschutvuur van de oeverversterkin- gen. De „Messoedïjeh", het Turksche linie schip, dat geraakt werd, had een water- verplaatsing van 9250 ton, de B-dttikboor len zijn ongeveer 380 ton grool liet schijnt echter nog de vraag, of het Turk sche schip werkelijk tot zinken werd ge bracht Dit was uiteraard moeilijk na te DE OORLOG. Rond Verdun. Gisteren heeft men in ons blad kunnen lezen, hoe het aftreden van generaal von Moltke als chef van den generalen staf in Duitschland zou samenhangen met een meeningsverschil tusscben hem en den keizer betreffende het punt, waar him troepen hun voornaamste doorbraakpo ging op het Westelijk oorlogstooneel die nen 1e ondernemen. Moltke wilde die bij Verdun doen geschieden, de keizer gaf evenwel aan de streek bij Ieperen de voorkeur. Daarbij zouden de Engelschen indien de aanval slaagde, rechtstreeks getroffen worden. Generaal von Falken- hayn, de opvolger van von Moltke, werd l dus met de taak belast, te trachten, om de ..ijnïes van Franschen, .Britten en Belgen op de laatste strook gronds van België die nog niet door de Duitschers bezet werd, Ie splijten en ineens naar Calais door te marchesren. Men weet, wellce gevolgen deze pogin gen hebben gehad. A&n beide zijden wa ren de verliezen gruwelijk. Gedurende de laatste dagen was duide lijk uit de officieele legerberichten te lezen, dat de tegenstanders teu Z. O van •Verdun weer nieuwe bedrijvigheid ont wikkelen. Zou de generale staf der Duit schers hebben ingezien, dat, vooral na de inundatie van het land aan de Yser een doorbraak in die streek welhaast tot de onmogelijkheden behoort en daarom te- ntgkeeren tot de inzichten van von Moltke Men heeft zich tot nu toe kunnen verbazen, dat de Oostelijke verslerkingen- linie der Franschen nog nergens door de vijanden is aangetast, hetzij dan de inne ming van het fort Camp des 'Romains Een gepantserde trein. Aage Madelung, de oorlogscorrespon dent van het „Berliner Tageblatt in de Karpaten, vertelt: Ik hoor een trein aankomen. Ik kijk snel om: een merkwaardig, onguur geval schuift voorwaarts over de rails, een wezen, naar het schijnt, dat verwant is met de reuzen-amphibieén, waarschijn lijk het dier zelf, dat door donder en bloed gewekt, zijn versteende gepant serde ledematen o pgericht heeft. Het is de gepantserde trein Deze is het vuurspuwende dier, de draak van on zen tijd. Spiedend en zoekende glijdt hij over de stalen snaren van den. spoor weg. Langzaam en toch met angstwek kende kracht. Drie wagens in het ge heel met de locomotief in het midden Alles gesloten, dicht geklonken en ge heimzinnig Gaten zie ik in de pantser huid, Luchtgaten, waaruit het monster vuur niest, als iemand hel in den weg komt, knorrend bliksem en wolken los laat, dat men er akelig van wordt De pantserde toein houdt juist stil tegenover de verbandplaats. Wat wil het grijs-groen daaromtrent verstookte opgaven klonken niet betrouwbaar. Ten slotte is de strijd op liet Servische oorlogstooneel voor Oostenrijk immers maar van onderge schikt belang. De Russen in West-Galicië vormden een heel wat geduchter vijand. Krakau bedreigend, dreigden zij daarmee zoowel den toegang tot Ooslenrijk-Hon- garije iats Duitschland (door Sileziê) in. te rammelen. In een „Telegram" van ons vorig num mer werd echter gemeld, dat de Russi sche troepen, die ten Zuiden van Krakau Westwaarts trachtten te rukken, terug waren geslagen Het doel van die beweging was, den rechtervleugel van de Oostenrijkers, die op Krakau steunt, te omvatten en hen van die stad af te dringen. Deze onderne ming is mislukt. De soldaten van het dubbele rijk hebben hun tegenstanders uit verschillende plaatsen van die streek geworpen. Tot een nederlaag voor deze laatste is het evenwel niet gekomen. De afdedilhgen, die dit hebben bewerkstel ligd, schijnen voornamelijk van het Zui den uit door de passen der Karpaten te zijn aangevoerd. Nu kon men weliswaar ia het vlak daaronder geplaatste legerbericht uit Pe- trograd lezen, dat de Russen Donderdag, dus in één dag tijds, kanonnen en milral- jeurs veroverd benevens 4000 vijanden gevangen genomen hadden, maar ten eer ste maakte deze zinsnede niet den indruk dat ze werkelijk op een overwinning be trekking had en ten tweede dient de op gaaf van behaalden oorlogsbuit maar al te dikwijls om een nederlaag of althans het uitblijven van een overwinning te be mantelen Van Berlijn uith eeft men, naar het Duitsche legerbericht in datzelfde nummer behelsde, die meedeeling uit Pe- toograd dan ook spoedig tegengesproken En deze logenstraffing scheen in over eenstemming met den verlegen zin in hetzelfde Russische telegram- ,,in de Kar paten zijn aanzienlijke versterkte Oos- tenrijksehe strijdkrachten verschenen, die trachten het offensief te hervatten Alles bijeengenomen .en vooral gelet op dat „versterkte" ligt de onderstelling voor de hand, dat het legerbestuur van de Donau-monarchie een deel der in Servië kampend*» troepen heeft teruggeroepen om den Riissischen opmarsch in West- Galicië te keeren. Dit is dan voorloopig gelukt, doch slechts ten koste van be sliste successen, door de Serviërs op de onder leiding van Potiorek staande troe penmacht behaald. Want al tracht men het te Weenen voor te stellen, dat merj in den Balkan slechts met een wijziging in de opstelling van 't Oostenrijksche le ger en een terugtrekken van diens rech tervleugel te maken heeft, al is men gaar ne geneigd, de overwinnings-relazen uit Nisj overdreven te achten nu na Wal- jewo en Oesitsje Belgrado door de Ser viërs, Wisegrad (in Bosnië) door de Mon- tenegrijnen heroverd werd. dreigt aldaar voo)- Oostenrijk eenig gevaar Maai' voorshands doet men wellicht verstandig, hel nieuws der herovering yan Belgrado door de Serviërs niet dan onder voorbehoud te aanvaarden tan lis-aandoening bestaat een serum, dat in groote hoeveelheden wordt bereid ia de Pasteur-instelling te Parijs, waar inen dag en nacht daaraan arbeidt. Van grool belang is ook de spoedige behandeling van de wonden met Jodium- tinctuur. Iedere Fransche soldaat heeft daarvan een fleschje om eventueel een wond in te smeren. Duitschland en de oorlog. Dr. Alfred Kuhlo te Münschen heeft een beschouwing gewijd aan de economi sche gevolgen die de oorlog voor Duitsch land heeft Het artikel verscheen in de „Leipziger 111. Zeitung". We geven er de volgende samenvatting van De schrijver schat de rechtstreeksche oorlogsuitgaven per maant) op één mil jard mark De lasten worden evenwel aanmerlceljjk verminderd, daar al het voor wapens enz uitgegeven geld in 't land blijft en doordat den door de Duitsche troepen bezetten gedeelten van België en Frankrijk de zorg voor de verpleging •an bet Duitsche leger voor een deel werd opgelegd Dit neemt niet weg, dat miljoenen aan productieve handen tijdens den duur van den oorlog aan de maatschappij e-n meer bepaaldelijk aan de nijverheid ont trokken zijn. Dit staat met een ernstige vermindering van de waarde der pro ductie en een aanzienlijke verzwakking van de binnenlaadsche markt gelijk En daar er niet meer zoo veel wordt verdiend, worden natuurlijk ook de uit gaven tot liet allernoodzakelijkste be perkt, Een menigte artikelen worden niet meer gekocht, waaraan in gewonen tijd groote behoefte bestaat. Door de groote voortbrengingskracht van den landbouw is Duitschland in staat liet grootste gedeelte van de behoefte aan levensmiddelen zijner bewoners te bevredigen. Slechts moet het gebruik van tarwe en vleescli eenigszins beperkt wor den De schrijver grijpt dit voordeel aan om de beschermende handels-politiek te verdedigen, die de Duitsche regeering sinds 1879 heeft gehuldigd alle voedermiddelen Het is voor alle diersoorten geschikt. Het wordt zonder tegenzin verorberd en in de zelfde hoe veelheid gevoederd als het vleescKmeel. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Volgens een Duilschen veldpostbrief heeff de reservist Dutsch uit Parlstein met twee kameraads bij het graven van schansen aan de Maas een geldkist met 50 000 frs gevonden Het plan is naar de N R. C. meldt, dit geld te besteden ten behoeve van arme nagelaten betrek kingen van de 11de compagnie van het 6de regiment Men weet. dal in Oost Duitschland gevallen van cholera zijn voorgekomen Uit Rusland is de ziekte binnengeslopen Nu verhaalt de N. R C. hoe in de Duitsche plaatsen aan de Geldersche grens met stelligheid wordt verzekerd dat in het gevangenenkamp der Russen bij Wezel cholera zou zijn uitgebro ken, waardoor reeds acht personen zou den zijn aangetast, die streng geïsoleerd zijn Het is voor de personen, krachtens hun nationaliteit behoorend tot een oor logvoerende mogendheid, die gevangen zitten in een land, waarmee deze oa. krijg voert, moeilijk om met hun verwan- ton enz. te correspondeeren. Blijkens de „Köln. Ztg." hebben Duitsche (koopvaar dij matrozen, die door de Engelschen gevankelijk naar Madeira werden ver voerd, daar iets op bedacht. Zij lieten nl. onbemerkt van het schip dat hen daarheen bracht, 52 flesschen met brieven te water. En ze bereikten hun doel: de (alle') flesschen werden gevonden' De berichten werden den fa milieleden toegezonden. In Fransche bladen wordt voorge steld met het oog op de drukte, die uit den aard der zaak toch reeds in den postdienst lieerscht, dit jaar het wisselen van schriftelijke gelukwenscheu, in de geverrde voertuig? Hoe zal het zich thans houden? Vol spanning kom ik naderbij Was het gisteren of eergisteren ge weest, dan zou ik mij wel op een afstand gehouden hebben, omdat hel in den om trek er van vuur regende Nu ychter is de wolkbreuk voorbij Plotseling, ter wijl ik voorwaarts ga, opent zich tie gepantserde borst van den eirsten wa gen en uit het monster springt een man als Jonas uit de buik van de walvisch Een tweede en een derde vol gen hem. De twee eersten zijn offi cieren, de derde is de machinist Ik ga naar de officieren toe en groet Ihen. Zij zien er inderdaad uit als wezens, die uit de diepte plotseling in het |djag- licht komen, bleek, vermoeid en zeer ernstig. Zij vragen of het commando hier is. Neen, dat is meer naar voren. "Veel meer wordt niet gesproken. We staan zwijgend te rooken Dan vraag ik- „Wel kapitein, hoe is het mogelijk, dat gisteren uw officier gewond werd? Over De kapitein wijst met zijn oogen in de hoogte en ik zie nu een pantser-.' (tusschen Tout en Verdun), maar ook, luik in den vorm van een hoed op tien. daar wisten de Duitschers van hun plaat- breed gewelfden rug van den wagen selijk succes niet het noodige profijt te ik had juist uitgekeken, zei de kapi- tfféfeken, ofschoon toch voor hun zware tein, en mijn hoofd naar biunei^ ge- artillerie!' n het begin van den oorlog trokken en wilde hel sluiten, toen de zmifc de sterkste vesting geen stand luitenant vroeg ook even te mogen kij- scheen te kunnen houden. i ken. Toen hij zijn hoofd er uitstak, Maar voordat de belegeringsarlillerie ging een kogel dwars door zijn neus- •n staat is, het fort of de vesting, die ze wortel en sloeg hem de oogen uit tot doel koos, te beschieten, moeten tal De kapitein zwijgt even en zegt dan van voorwaarden vervuld worden Naar nog: „Ze hebben speciale revolverka- bekend is, kost de opstelling van die nonnen voor ons meegebracht tegen de zware- stukken groote moeite En dit kogels, waartegen onze pantserhuid juist juist hebben de Franschen aan hun oost- nog bestand i s Het hoofd buiten het -grens tot nu toe hardnekkig weten te ver- luik te laten zien is gevaarlijk' Goe- 'hinderen. Noch Belfort, noch Nancy, Toul den morgen Voorwaarts!" ivoch Verdun worden door de Duitschers Hij en de twee anderen springen in belegerd, al trachten zij die versterkte t den wagen, de pantserborst klapt toe, rW$- steden steeds dichter te naderen. twee nieuwe stralen stoom stuiven uit onder de kloeren moet worden gedra- Niet alleen heeft de regeering te Parijs de buik van. de locomotief en!weer glijdt gen, verboden, en waarschuwt men te«en die versier Idngswerken na den oorlog van het gepantserde dier langzaam spiedend hel dragen van eeu horloge-armband om 70 krachtig toegerust om den opmarsch met zijn ongure, ingehouden kracht over uit het Oosten te stuiten, maar de groote de rails- vestingbouwkundige Brialmont bracht ge- Belgrado heroverd De uitslag der Servische krijgsverrich no neb a n deling van wonden In een zitting van de Fransche Acade mie van Wetenschappen hebben enkele heelkundigen volgens de „Temps" mee- deeliugen gedaan over de ervaringen, tij dens dezen oorlog bij de behandeling van wonden opgedaan Dr Dastre pleegt te Lyon kogels uit het lichaam te verwijderen door middel an zeer sterke etectoo-raagneten. De Duitsche kogels, aldus deelde hij mee zijn van lood, maar met een mantel van nikkeistaai dal door een eenigszins ster ke electro-magneel wórdt aangetrokken Wanneer men nu den in 't lichaam van den soldaat binnengedrongen kogel de. werking van een dergelijk toestel doet ondergaan, ziefinen weldra de huid op zwellen als toeken, dal dit projectiel zich daarheen een weg heeft gebaand. Door een eenvoudige insnijding kan het Ieelijke ding dan verwijderd worden De heer Delorme, inspecteur-generaal van den gezondheidsdienst in de repu bliek onderscheidde den aard der ver wondingen uitdrukkelijk in twee soorten, nl. die welke door kogels en welke door granaatsplinters veroorzaakt werden Wat de eerste aangaat, vestigde hij de aandacht op 't bekende feit, dat de kogel, wanneer hij t lichaam' binnendringt, zoo heet is, dat hij daardoor een bederf werende uitwerking heeft De door den kogel veroorzaakte wond wordt dus niet zoo licht geïnfecteerdAnders staat ïhet met die wonden, welke aan granaat splinters te wijten zijn. Deze doen gemak kelijk stukjes van de kleeren mee in 't lichaam dringen, waardoor vaak infectie ontstaat. Op dienzelfden grond heeft het mili tair bestuur .in Duitschland dan ook liet gebruik van een soort pantserhemd. dat Het nadeel, door deu oorlog aan den j plaats van naamkaartjes, niet te Duitschen uitvoerhandel toegebracht, is doen plaats hebben, nog al grool, daar niet alleen de export) Naar men^weet, is dit daar nog meer naar de vijandelijke landen geheel heeft t dau hier 'n zwang, daar de beteekenis opgehouden, maai- ook die naar de onzij-1 van Nieuwjaarsdag in de republiek kan digen met groote moeilijkheden gepaard worden vergeleken met onzen St. Nico- gaal. Voeg daar dan nog bij de talrijke Iaas en Kerstviering in Enge- uitvoerverboden, in Duitschland zelf af-'and en Duitschland. gekondigd, om de vijanden te benadeelenj Maar daarbij zie men niet over hel De Duitsche veldmaarschalk Von hoofd, dat Engeland volgens den Duit- der Goltz is te Konstantinopel aange- schen schrijver voor ongeveer 80 van komen. Wal hij daar eigenlijk moet den buitenlandschen liaudel afhankelijk doen? terwijl in Duitschland slechts ougc- Men weet. dat aan hem de re/ojv veer 20 tol 25 o/o op den invoer vallen gpnisatie van het Turksche leger 1e dan - En bovendien moet Engeland voor sui-keil ïs Een Reutertelegram uit Londen ker b.v. na het uitvoerverbod, betreffende deelde mee, hoe men zegt, dat hij iet? dit artikel in Duitschland uitgevaardigd als een onderkoning zal worden De ken- thans twee maal zooveel betalen ais in schets dunkt ons niet gelukkig De be- normale omstandigheden doeling zal wel zijn, dat hij militair ad- De uitvoer van Duitschland verminder- viseur in. het OUomaansehe rijk wordt de gedurende den oorlog met een totaal Met pronk en praal is hij in de Turk bedrag van 4461 miljoen. Maai- voor het scbe hoofdstad ontvangen En ook de overige blijven er verschillende neutrale oude veldmaarschalk scheen in zijïj landen over, waar Duitschland nog af- schik. Hij vertelde, dal het dien dag juist zetgebieden vindt. j 19 jaar geleden was, dat hij den Ottx> Ook het neutrale buitenland lijdt aan- maanschen staatsdienst verliet, zienlijke schade door den oorlog. De Duit- m m tm sclie auteur schat deze daarvoor op twaalf miljard, als de oorlog een jaar duurt. Vooral in Zuid-Amerika doen zich moeilijkheden van geldelijken aard voor, en dit is weer een bijzonder nadeel voor Engeland, doai| dit land de voornaamste geldschieter van de Z -A. staten is, De schrijver gelooft niet, dal Groot- Brittan je, naar het voorgeeft, den oorlog Telegrammen. Hedenochtend door ons ontvangen, doch niet gebulletineerd FRANSCHE LEGERBERICHTEN. PARIJS. 14 Dec. '3 uur .Aan de Aisne woedt een herig artilleriegevecht Waj 20 jaar kan volhouden om Duitschland bra(™en de loopgraven van den vijand uit te hongeren, daar het dan eerst zijn 111 1 ongereede en gingen ra de Ar- koloniën, zijn eigen hondgenooteu en zich i "oime door het aanleggen van loopgra- zelf ton val moei hebben gebracht. I Ind«n Eizas maakteu De werkeloosheid is in Duitschland ïl veel mooier dan in gewone tijden I. PARlJS' {4 Dec11 m? WlJ maak,ett niet veel grooter dan in gewone tijden I, En ten slotte troost dl". Alfred Kuhlo zich met het vertrouwen, dat (de econo mische gevolgen van oen oorlog mogen heei die streek in staat van tegenweer, om aldus een vijandelijk (d. w. z. Duitsch) leger te belemmeren, de genoemde ver sterkte steden en andere te naderen Dit werk bestond in den aanleg van Langs het kanaal van Ieperen en ten Westen van Hollebeeke vorderingen, ten gevolge van den aanval der Fransche troepen De herige tegenaanvallen der ook gevoeliger worden nair mate hij lm-ue'f2£' T «er duurt) alle treurige verschijnselen. DmtscheK .verden afgeslagen Het sta- die de worsteling in Dldtschland na ziel. t,on, v!m 'I fstcre5 sleept, zich in nog heviger mate bij de «T?11 '««hol™ doch de vijanden zullen doen gelden en dat de 15 sle?ht' v"ande- binnenlandsche markt Itch wm lieverlede ïe"'ko aan™1 NooM-Westen aan de veranderde economische toesta..- S6"?,™ -n ff iT'" "'T5 "Ü"1; Vot. hof mvmnö rrMtohlfr, non haf (Vnrt. den zal weten aan te passen j Van het overige gedeelte van het front niets nieuws Bloedmeel als voeder Daar men bij eenigen duur van den oorlog een toenemend gebrek aan ei wit-houdende voedingsmiddelen ver wacht. heeft de Kamer van Landbouw in Hannover voorgesteld, het bloed van dieren te verzamelen dal in de slacht huizen in groote menigte gewonnen wordt en dat zeer rijk aan ei wit is Het product daarvan noemt men TREIN IN BRAND GESCHOTEN. BORDEAUX, 14 Dec Door een Fran sche aeroplane werd een Duitsche trein bij het station Pagny in brand gescho ten i OOSTENRIJKSE!! LEGERBERICHT. WEENEN. 11 Dcc In West-Galicië wordt de vervolging der Russen voortge- bloedmeel. Het moet ter beschikking van zet Overal hebben wij in Noordelijke den landbouw worden gesteld De mi- richting, onder het leveren van groote nister van landbouw heeft daarop de en kleine gevechten, terrein gewonnen besturen win abattoirs gewezen op de Wij hernamen Doekla en namen daarbij noodzakelijkheid om een groote menigte9000 Russen gevangen, tenrijl wij 10 bloed te verzamelen. Het bloedmeel moet zwaar voedsel als machinegeweren buit maakten De toestand ten O van Krakau lijnkoeken vleeschmeel. gerst en maïs. in Zuid- Polen is onveranderd Ten O die voor een groot deel uit het buiten-van Lowicz zijn de Duitschers tot den land komen, vervangen Een tekort eiwit moet bij alle nuttige huisdieren, vooral bij opgroeiend vee en melkkoeien een vermindering van de vteesclv- en melkproductie ten gevolge hebben De voorraden aan voeder raken vol den linkerpols, .daar de ervaring heeft uitgewezen, dat bij de in de loopgraven liggende soldaten deze het eerst getroffen wondt en in dat geval de splinters van het uurwerk natuurlijk de gemeenste won- tingen kón gedurende de afgeloopen we-:den zouden kunnen bewerken ken tot teleurstelling aanleiding geven Waaruit bestaat nu die gevreesde in- Met de Boelgaren waren zij hel toch, die fectie?, kan men in de laatste plaats bcton-vloeren voor zware kanonnen, stel-j in den oorlog tegen de Turken het spit vragen lingen voor infanterie en artillerie, spo- afbeten In den slag bij Kossowo onder-1 -Ook daarop werd in die vergadering ren voor treinverkeer met minder afstand scheidden zij zich b.v. schitterend. Nu van antwoord, gediend: in koudvuur en tusschen beide dan de normale breedte, wérd van dien kant wel beweerd, dat tetanus Als voorbehoedmiddel teen de ondergrondsche tejegraaf- en telefoon-lei- een overweldigende meerderheid aan eerste soort infectie wordt een "aantal1 gering M«"bloedïJf toptmen dtuèto !te ÖosEkschlfro dragen, nauwkeurige voorbereiding van troepen uit de Donau-monarchie tegen inspuitingen met waterstof-superosid geheel te kramen voortien Het bioeds lonncs de Noordelijke hellingen vnn de de bewoners met het oog op het verzen- hen in het veld was gezonden, maar de rondom de wond toegepast Tegen de te-1 meel is het meest eiwithoudende van Karpaten af benedenloop van de Bzoera doorge drongen, RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROGRAD, 14 Dei*. De generale staf meldt, dal op geen. der fronton eenig gens de „Deutscher Kurier" mettertijd op belangrijk gevecht geleverd werd. In Afval van de malerij, zooals zemelenen de richting van MIawa gingen wij voort voedörmeel, vleeschmeel .gedroogde gist, met het terugjagen der Duitschers. Er enz worden schaarsch en de voorraad is had geen verandering plaats op den lin- in verhouding tot de behoefte uiterst ker-Weichseloever. In het gebied van de

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3