^5 ct. per Pond. Overal verkrijgbaar. FIJMSTE PLANTEli BOTER Marktberichten. Duitschers hel offensief geopend had- de overgave der citadel. Deze werd he den Dit was evenwel niet het geval En zet gehouden door 5617 Hollandsche sol en wiende bezetters van't veerhuis het f van Botha en Smuts, legde hij zijn boven- de stad beschoot. Met heldhaftige vast te bont maakten, vrijwilligers gevraagd, genoemde waardigheid neer. Tot een beradenheid verdedigde hij vervolgens om de Duitschers eruit te gooien. aanvallenden oorlog legen Duitscli Z -W j van 29 Nov lot 23 Déc 1832 de citadel Vier honderd man werden voor dit [Afrika wilde hij niet medewerken Tets tegen de Franschen hachelijk avontuur uitgekozen Onder anders ware het geweest, indien de Frankrijk en Engeland verlangden toch hen bevonden zich er honderd van de Duitschers liel offensief veonend had- <fe mmvnvo ru^<, i,.. Fransch-Afrikaansche troepen. De dappere kerels vlogen mei groote sprongen door den hagel van kogels heen, uit de Duitsche machinegewe ren op hen afgezonden, toen de Fran schen het einde van de brug hadden be reikt Maar ofschoon er van de aanval lers velen vielen, bereikten er meer het huis. De Duitschers vochten eerst op en achter de wallen, wélke zij om het veerhuis hadden opgeworpen Vandaar werden ze evenwel verdreven lot bin nen in het gebouwtje, dat met wat daarbij behoort, van schietgaten is voor zien, om een aanval te kunnen weer staan Met een bijl werd de deur ingesla gen. Toen raakten de strijders boven en beneden handgemeen. Een paar Duitsche soldaten ontsnapten naar een zolderkamer. Toen alle tegenstand ge broken was, gaven zij zich over. Het was volgens het Engelsche blad een schitterend wapenfeit in den oud- moidischen stijl. De luitenant, die den aanval heeft geleid, werd dan ook har telijk geluk gewenscht. Bevers gaf den minister van landsverde diging van zijn aftreden kennis in een brief, waarin hij het regecringsbeleid in dit opzicht op forsche wijze afkeurde. Men weet, hoe Beyers in zijn houding volstrekt niet alleen stond. Ook de la Rey had zich als lid van den Zuid-Afrir kaanschen Senaat volstrekt niet met den oorlogszuchligen koers van het kabinet ingenomen verklaard. Toen de beide ge neraals tezamen in de nabijheid van Jo hannesburg een auto-tocht deden, werd dooi* een al te ijverig politieagent op hen geschoten, daar de streek door een bende struikroovers werd veronlrust en daten met ~145 stukken geschut. Een Eransclie krijgsmacht onder veldmaar schalk Gérard, dat uit 66 150 man, 11 300 paarden, 72 veld- en 80 belegeringsl-kay nonnen bestonds, verscheen 22 Oct. 1832 vóór de slad. Behalve de cilatel werden ook de aan de beide Schelde-oevers gelegen forten bestookt, nadat twee sommaties, aan den Nederlandschen bevelhebber ge daan, om te capituieeren, zonder uit werking waren gebleven Nu had Chas- sé weliswaar de slad kunnen plat schie ten, maar hij liet zich daarvan afhou den door dc bedreiging, dat ons land de bestuurder van hun tuf de aanmaning later alle schade zou moeten vergoe tol sloppen van den ordebewaarder, die ten gevolge van t bovenstaande met strenge instructies was voorzien, niet ge hoord of verwaarloosd had. Naar meh weet, werd naderhand beweerd, dal de la Rey met opzet uit den weg was ge ruimd Omtrent generaal Beyers herinneren we eraan, dat hij in den tijd, dat die Duitsche keizer de manoeuvers in Zwit serland bijwoonde, daar eveneens tegen woordig was. De beide heoren raakten daarbij natuurlijk in gesprek. Op den Transvaler moet de persóon van den vorst toen diepen indruk gemaakt heb ben. Een eerbiedige herinnering, die ten opzichte van zijn houding der'laat ste weken wellicht den doorslag gaf. Een aanval met motor booten Aan de ..Daily Chronicle'' werd d.d. 7 dezer uit Duinkerken geseindIn de don kere ochtend-uren deden de Duitschers een wanliopigen aanval door middel van gewapende molorbooten op de stellingen ten Zuid-Oosten van Ramscapelle bij Pervyze. Drie krachtig bewapende motor- booten uitgerust met zoeklichten, nader den de Belgische voorposten tot op 200 meter. De booten sleepten een aantal vletten elk ongeveer 50 man en eenige machine geweren dragend De Belgen ontdekten hen toen zij het geluid der motoren ver namen en openden dadelijk het vuur. On middellijk werden door de Duitschers hun zoeklichten in werking gebracht en het vuur uit hunne machinegeweren ge opend. De stralenbundels der zoeklichten verblindden de Belgen, wier schoten te ver vielen. De Duitschers konden nader bij komen en maakten zich gereed te landen. Inmiddels brachten ook de Bel gen een zoeklicht in werking, waardoor bulletin met een zóó treurig bericht was Zij in staat werden gesteld hun geweer- en bleef hem „te gortig" Meer en meer lekt door van de drijf- veeren der „rebellen" in de Zuid-Afri- kaansche Unie tegen het „wettig" gezag. Dc kwestie is zeer ldesch. Wij geloovcn ons, bij de bespreking daarvan binnen de perkeu gehouden te hebben. Vooral de kenschets, op mannen als Maritz, de IWet, Beyers, Kemp enz. met hun volge lingen toegepast, pleegt de verontwaar diging op te wekken Een abonné van een groot blad bedankte zelfs daarvoor, om- dal de redactie over de Wet's gevangen neming een bulletin had verspreid. Ilij zag daarin een bewijs van waardeering óf blijdschap van de zijde dier redactie aangaande dit wapenfeit en bleek daar om U-ent niet tot rede te brengen. Dat vuur beter te richten. Een gelukkig schol bracht een Duitsch zoeklicht buiten wer king, terwijl de bemanning van het vlot te water viel. Bij de daarop gevolgde ver- Warring zwommen deze manschappen; naar hel land, waar zij gevangen wer den genomen. Het gevecht werd gedu rende eenigen tijd voortgezet; de Belgen verkeerden reeds in moeilijkheden toen het Fransche 75 m.M.-geschut in stelling werd gebracht cn het vuur opende. De motorbooten moesten onder dit granaat- vuur terugtrekken. Twee booten werden ernstig beschadigd, terwijl een in zinken den toestand werd gebracht De verlie zen bedragen aan beide zijden onge veer. 10 dooden en dertig gewonden. De houding van Zwitserland. In Bern is de winterzitling van het Zwitsersche Parlement geopend. De voor zitters van de twee Kamers, waaruit dit bestaat, van den Nationalen- en den StenJ- denraad, betoogden het recht van het be staan der kleine naties. De een verdedig de dit met er op te wijzen, dat juist de kleine staten een schot vormen, tusschen de wedijverende groote mogendheden en aldus de mogelijkheid van vijandelijkhe den verminderen. De andere president betreurde, aldus verneemt de „Kö!n. Zlg." uil Zurich, de schending van het beginsel der onzijdigheid zooals in dezen oorlog is geschied, en sprak den wensch uit dat de onafhankelijkheid en neutraliteit van België en Luxemburg overwinnend uit de smartelijke beproeving te voor schijn mógen komen, waaraan deze staten 'onderworpen zijn Maar zoowel de spreker uit Duitscli Zwitserland, die biet leerst het woord voer de, als de West (of iFransch) Zwitser die voor Üe in dc tweede plaats genoem de inzichten verantwoordelijk is, legden den nadruk' op de eendracht van het Zwitsersche volk boven alle meeningsver- schillen uit. In deze zitting zal worden overge gaan tot het voorstellen van 'de nieuwe belastingen, in verband met de ongunst der tijden, waarvan we reeds vroeger spraken Het zijn in de eerste plaats een oo rlogsbelasling, een tabaks-mono polie, verhooging van de prijzen voor wie van post, telefoon en telegraaf ge bruik maken en verdubbeling van de kosten ,te betalen door wie een ander (rempla^ant) in zijn plaats militairen dienst laat doen. De mobilisatie van de Zwitsersche troepen is tot nu toe (7 December) het land op meer dan 100 miljoen franc te staan gekomen. Generaal Beyers. Na de Wet schijnt de leider van den opstand in Transvaal buiten gevecht 'ge steld te zijn. Een in dit nummer 'opge nomen „Telegram" deelt mee, dat gene raal Beyers, de gewezen opperbevelheb ber van de burgermacht in dat hand., door een schot werd getroffen Mèn gelooft, dat hij overleden is Men kent nu geheel het tragisch ein de, dat ook dezen dappere uit den Boe renoorlog beschoren was. Na het besluit van de v olksvertegenwoordiging op voor tstel van het ministerie en inzonderheid Onlangs heeft de driestarschrijver van" de „Standaard" de vraag, of die scheur makers als verraders móesten worden; beschouwd, ontkennend beantwoord met een beroep op onzen prins Willem I naai- aanleiding van de afzwering van den Spaanschen koning cn het driemanschap (van Hogendorp, v. d. Duyn v. Maasdam en v. Limburg Styrum) in 1813, Maar als alle vergelijkingen gaat ook deze mank. Wat Maritz enz terecht kan wórden verweten, is dat zij in de eerste plaats zich gewapenderhand verzetten tegen hun Zuid-Afrikaansche kameraden, die in den oorlog tegen Engeland schou der aan schouder met hen hebben ge staan, dóch die lot bereiking van het zelfde doel aan een anderen, meer he raden, een in weg, zou men kunnen zeggen, de voorkeur gaven Daarmee heb ben ze den gruwelijkste van alle oor logen, den burgeroorlog in 't leven ge roepen. Noch in 1581 noch in 1813 was daarvan ten onzent sprake. Bovendien mag men mannen als Ma ritz niet met de Wet c. s. over één kam scheren. We herinneren daartoe aan 't oordeel van den Zuid-Afrikaanschen hoogleeraar Bodenstein, die ofschoon van den eerste een vriend, hem een ver rader noemde Maar dat noch hij, noch de andere voormannen der Boeren lust- hadden, een niet uitgeloklen aanval tegen de bekende, Duitsche kolonie te onder nemen, is begrijpelijk, als nien bedenkt, dat na den oorlog legen Brittanje, na den vrede van Vcreeniging dus honderden Boeren uit haat tegen de overweldigers naar Duitsch Zuid-West uitweken en zich daar vestigden. Overigens heeft men gisteren onder „Telegrammen" gelezen, dat Duilschland bereid is te verklaren, dat van dat gebied uit geen vijandelijkheden meer tegen de bewoners van de Unie zullen worden ge pleegd, als de regeering hiervan ook van den, die daarvan hel gevolg zou zijn De oude heer van den Wijngaerdt be doelt dus ongetwijfeld de beschieting van de citadel Natuurlijk bestond de mogelijkheid en deze zal zich wel eens hebben voorgedaan, dal een Hollandsche kanonskogel naar Antwerpen zelf ver dwaalde. Tevens leest men in het Duit sche blad, hoe de vader van den toen zevenjarigen knaap hem mee naar bui ten de slad nam, om hem te loonen,hoe vóór de citadel groote-aardeu wallen opge worpen en diepe grachten gegraven wer den. En als dan verhaald wordt van de ko gels, die door de lucht vlogen, kunnen daarmee zeer wel Fransche projectielen zijn gemeend van kanonnen, die op een bepaald punt in de stad opgesteld, de citadel bombar deerden. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Men is schuw, uitsluitend op grond van getuigenissen, door niet-veranlwooif delijke of willekeurige personen afgelegd, een feit, met den huidigen oorlog in ver band staande vast le stellen. Men hev- innere zich als waarschuwend voorbeeld maar eens1 de verschillende zijden, van- waai" de komst van een Russische hulp- maclil en haar doorvoer naar Frankrijk gemeld werd. Nu hebben we hel oog op alle men- schen, die vertellen aan boord van de „Olympic" de Britsclie opperdreadnought „Audacious" in zinkenden toestand te hebben gezien ten gevolge van het loopen op een mijn evenals het redden van de schipbreukelingen aan boord van de genoemde passagiers- en andere hoof» ten Nu hebben de leider en een lid van hel muziekkorps van de „Olympic" eeu in de fijnste onderdeden aldajend ver slag van die ramp gegeven Men weet hoe allen passagiers, die daarvan ge tuigen waren, geheimhouding werd op gelegd. volgens die zelfde getuigen Met dal al is de schipbreuk toch wel pijnlijk aannemelijk g emaakt 't laatste oogenblik tusschen beide en red de hun uit "bewondering voor dezen moed het leven. - Amhtelijk werd te Parijs bekend gemaakt, dat de vliegers, die boven Freï- bvug (Baden) bommen naar beneden wierpen, Fransthen waren. De bekende Fransdie vlieger Brin- dejpnc des Moulinais zou door de Duit schers gevangen genomen zijn. Hij heeft voornamelijk naam gemaakt door zijn ontzagwekkenden tocht opéén dag (10 Juni 1913) van Parijs over Berlijn naar Warschau. Bij die gelegenheid uitte de spontane keizer van Duilschland, die toen in zijn hoofdstad toefde, zijn spijt, dat hij den kranigen aviateur niet de hand had kunnen drukken. Het Britsclie legerbestuur is bereid, indien er ettelijke honderden Joden) zich laten aanwerven ze bij elkaar te houden |en 'gezamenlijk bij een bataljon in le lijven Op een vergadering van Jo den, le Londen onder leiding van kapi tein Webber gehouden ,is nu, volgens' de N R. C. besloten, openbare bijeen komsten te houden teneinde Joden aan te sporen op die voorwaarde dienst te nemen Er dienen overigens al heel wal 'Jo den in het Engelsche leger en bij de vloot. Bij het uitbreken van den oorlog meldt de Times" waren er ongeveer 500 Joden bij leger en vloot. Nu zijn er meer dan 5000. Niet minder dan 150 Joden zijn officier. Naav aanleiding van Engelsche be richten, dat de Duitschers in Noord- Frankrijk nieuwe geluidlooze kanonnen zouden toepassen, meldt „Aftenposten", en de N R C. ontleent het aan dit blad, dat deze kanonnen bestaan. Ze zijn een uitvinding van een Noor- schen ingenieur Aasen, die ook de in den Balkanoorlog voor het eerst ge bruikte handgranaten heeft uitgevonden We hebben gemeld: dat enkele schouwburgen in Parijs hun deuren weer hebben geopend Het zijn de „Opéra Comique' en de „Co rn édie francaise". Zoo gretig werden de plaatsen genomen door het naai- afleiding snakkend publiek, dat beide theaters be sloten hebben, dezer dagen hun program van den openingsavond nog eens uit te voeren. Naar de Parijsche correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft gaf de „Comedie francaise" „Horace Corneil- le's romantische tragedie, terwijl de „Opé ra Comique" het meer populaire LaFille du Regiment" had uitgezocht. Beide ver tooningen eindigden met het zingen van de „Marseillaise". De opbrengst was in beide gevallen geheel bestemd voor de slachtoffers van den oorlog, de Fransche en Belgische vluchtelingen. In het „The&tre francais" droeg me vrouw Bartel een gedicht voor, dat de groote Belgische dichter Emile Verhaeren voor dezen avond gemaakt had: „Het fiere België" De Russische beweging ten Zuiden van Krakau om te trachten de Oosten- rijksche troepen, welke op deze vesting steunden, daarvan af te dringen en wel licht N. W te trekken, om zoo doende een omvatting te wagen van de in Zuid- geweest is. Aan de Aisne en in Champagne had een artillerieduel plaats Wij drijven in de Argonne op ver schillende plaatsen vijandelijke afdeelin- gen uiteen Bij Pont h Mousson hebben wij eenig terrein gewonnen. (11 uur.) In België is een hevige Duit sche aanval op St. Eloy en ten Zuiden van Ieperen afgeslagen In het Oosten en in de bosschen van Argonne hebben nog hevige gevechten plaats. Andere berichten zijn van het oor logsterrein niet te melden. OOSTENRIJKSCH LEGERBERICHT. WEENEN, 8 Dec. Off. In West-Gali- cië neemt dé strijd in hevigheid toe On ze troepen, die thans ook uit het Westen aanvielen hebben <te Russen van de lijn Dobczyce—Wielizka verdreven. Meer dan 5000 gevangenen w. o. 27 officieren werden verder gezonden. Nieuwe aanval len der Russen ten Z.W. van Piotrkof werden door onze en de Duitsche troe pen afgeslagen In de Karpathen viel niets belangrijks voor. (Piotrkof is hetzelfde als het meer ge noemde Petrokof. OOSTENRIJK EN SERVIË. WEENEN, 8 Dec. off De wijzigingen in de groepeering van het leger in het Zuiden geschiedden geheel volgens het vastgestelde plan De pogingen van den vijand om ze le doen mislukken hebben ten eenenmale gefaald Ons offensief optreden ten Zuiden van Belgrado wordt voortgezet. Wij maakten hier 400 man en 14 officieren krijgsgevangen GENERAAL BEIJERS. JOHANNESBURG, 8 Dcc. (Off.). Gene raal Beyers, de leider van den opstand in Transvaal is door een schot getrof fen; men gelooft dat hij overleden is. Het kanon wordt gemaakt uit geslagen Silezië staande krijgsmacht dan wel deze plaatijzer, weegt S K G kan onder den 1in den rug aan te vallen, deze beweging arm worden gedragen en kost ongeveer schijnt mislukt. 100 kronen. Het kan met de grootste..J11 West-Gaücië hebben de Oosten- zerdere vijandelijkheden wil afzien en het handgranaten schieten en met de groot- Duitsche gebied ontruimt. Mocht het den ste zekerheid op 100 M. afstand treffen Zuid-Afrikaanders gelukken, een onaf- Het werkt geheel geluidloos, hankelijken staat le stichten, dan zou Duitschland dezen erkennen Qp eeQ somberen ochtend als waar- Dil laatste klinkt, ofschoon ongel wij- 0p we schrijven, schijnt de last, die op feld ernstig bedoeld, als grimmige salyre 'geheel de wereld ten gevolge van den Dat van een onaf hankelijken Boerenstaat oorlog drukt, zwaarder dan ooit. En daar- nog iels komt, is toch te eenenmale iiit-!om <ioet het dubbel verkwikkend aan, geslóten. Wat evenwel volstrekt niet in- men van Duitsche zijde dan iets leest sluit, dat de wrok, door Botha s onhan- over de Engelsche tegenstanders, wat niet digheid verwekt, nu plotseling geluwd is jn dien tóón van bitsen haat is gesteld, i waarmee zij over 't geheel in Duitsch- Uit de oude doos. land bejegend worden. In de „Lokal Anzeiger" vertelt de heer De „Köln. Ztg." verhaalt nl. van twee J. J. van den Wijngaerdt zijn herinne- Duitsche soldaten, die in gevecht in N. ring aan het bombardement van Antsver- Frankrijk, tusschen Laventie en Béthunc, pen in 1832, dat hij als kind heeft bij-nadat hun kameraden zich voor een meer- gewoond. derheid van Engelsche, Sehotsche en Indi- Het nummer van het Duitsche blad, sche troepen hadden moeten terugtrek- waarin dit verhaal werd opgenomen, ken, stand hielden en door bleven schie- hebben we niet vóór ons. Zooals' het ten Toen de vijandelijke drommen zich daar staat, is de meedeeling echter niet op hen stortten, stelden zij zich schouder juist. aan schouder en gebruikten de bajonet Men weet toch, hoe de Nederlandsche zoo dapper dat ze 15 vijanden builen ge- generaal Chassé, de beroemde „gene- vecht stelden Goroep om zich over te ge- raal Voorwaarts" zich na het uitbreken ven vond bij hen geen gehoor. En altijdde de vijand aan de Yser meer activi- van de Belgische revolutie in 1830 als dichter naderden de tegenstanders Reeds teit dan in de afgeloopen dagen Rond- commandant der Scheldestad in de cita- waren hun de helmen van 't hnofd gesla- j om Ieperen antwoordde onze artillerie del terugtrok en toen de Belgen zich gen. Talrijke bajonetten richtten zich te- met succes. Wij hernamen Vermelles, daarvan meester trachtten te maken 27 gen hun borst. j een plaatsje, dat twee maanden lang Oct. 1830 gedurende verscheiden uren Toen sprong een Engelsch officier op het tooneel van een hevige worsteling rijkers de Russen thans ook uit het Wes ten aangevallen, aldus het legerhericht uit Weenen. Daaruit blijkt dus, dat Kra kau voorloopig niet veel gevaar van een beleg heeft te duchten De Russen, die Oostelijk van die vesting stonden werden teruggedreven. De steden Dobczyce-Wie- lïzJca, in dit verband genoemd, liggen on derscheidenlijk ten Z. O. van Krakau en ten W Z. W. van Bochnia. Dat de troepeu der Donau-monarchie en van Duitscli land wederom Z. W. van Petrokof Russische aanvallen afsloegen, bewijst, dat het den bondgenooten in derdaad gelukt is, een wig te drijven in de Russische legerscharen. Voor de eer ste kan dit van groot nut zijn Telegrammen. Hedenochtend door ons ontvangen, doch niet gebulletineerd FRANSCHE LEGERBERICHTEN PARIJS, 8 Dec. (3 uur). Gisteren toon- Goes 8 Dec. Upgnai der marktcommiBr e Boter i 1.30. f 1.30 a f 1.30 per kilo. Eieren 1 9.50, f 10.50 a f 10.50 per 104 stuks. Eieren aan particulieren f 0.lioter f 1.40. De aanvoer van boter wae tameljjk. De opgaat van den marktzetter der landb.- zer. afd. Goes lnidt B^ter f 1.30 f 1.30 a 1 1.30 per kilo Eieren f 9,50 t 9.75 af 10.— per 100 etuke, Boter aan particulieren f 1.44, eieren f 0.—. De aanvoer voor den eierenverkoop der onceratdeoling Zuid-Beveland van de V. P. IV. bedroeg 910 etuke. De prjjs wae f 10.per 100 etuke. Goes, 8 Dec. Ter graanmarkt van heden waren alle artikelen ruim aangeveerd. Tarwe f 12.50 tot f 13.25, roggo f tot fvintergeret f 12.totf 13 zomergerst f - tot f haver f 11.50 tot f 12.—, kookexwtcn i 14.50 tot f 15, kroonerwten i 12.50 tot f 13.50, bruïneboonen f 11.tot f 15. 'koolzaad f 00.00, maanzaad f tot f karweizaad f tot f mosterdzaad f tot f OosTBTjno, 9 Dec. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer weinig, handel goed, tarwe gewild, overigens goed in prjjs. De prijzen waren als volgt tarwe f 12.a f 14.25, win tergerst f 11.50 a f 12.75, rogge f 10.50 a f 11.80, zo mergerst f 10.a f 11.25, haver f 10.50 a f 11.paardenboonen f 8.75 a f 9.25, groene erwten f 9.75 a f 10, kroonerwten f 12.50 a f 14.bruine boonen f 13.75 a 1 15.25, koolzaad f a f karwei f f maanzaad f a f per

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3