MIDDELBVBGSCHEfiODlAIT r, 288. 157* Jiargui. Maandag 7 December BINNENLAND. FEUILLETON, BE ONGEKROONDE KONING Uit Stad en Prorineie. 1914 D««« I9VUI ▼•noUjak 4 g lij k i, ait uitxonAtriag to Zoa m /rijt fit kvuWftl, soowtl Toor l£i44*lb*rg alt voor all* plaatua 1* Naitrlait fruuo pp. 1131.' Ai*o*4»rIijk« noairt koitam 5 caaL AlTartaatiga bij aboaaameat op voordteligt roonr*ar4ia, Protptotratiaa daarraa tijm aaa het barest te bekomst, Aivart**ti9m toor het «eriVrolgeade aammei moet»* iet xuiiagi v 6 r 68aar aaa het bare** betergi tya. AAvartutiia i 20 eeat per regel! Bij aboaaeaeal reel lager! Oeboorte-, dooi- ea alle aaiere iamilieberiehU» ea Damkbetaigiage* ru 1—7 regelt 1 1.60} elke ïugei x««§ 20 eeat. Beolaxet 40 eeat per regeL Groot* letter* aaar ie plaat*, ii» «ij iaaexra* Tot ie plaatiiag va* *4vert«ti8* ea reolamaa, aiet at kom* tig ait Ze el aai, batreffeadf fiaa&el, Nijverheid ea Geldwezea, ie gereohtigd het AlgeeaeeE Adverteatle-Bwreil A. i»*S LA IAB Ai., R.Z. TMinrfwal 208, Aaurteriaai. BU wien de rekening? De mijnontploffing die gister te Vlissingen -ontsteltenis en schade veroorzaakte doet ons de vraag stellen, of er dan geen mogend heid financieel verantwoordelijk kan worden festeld voor de ellende en de schade, die de oor haar geplaatste mijnen veroorzaken bij neutralen. De vraag kon eigenlijk ook al gesteld worden toen Dnitschland in den aanvang van den oorlog bekend maakte dat zij mijnen had gestrooid voor de vijandelijke zeegaten, en toen verscheidene neutrale schepen uit gebrek aan nauwkeuriger om schrijving der gevaarlijke plaatsen, op een mijn liepen en zonken. In dkt opzicht heeft Engeland tenminste de neutrale scheepvaart beter ingelicht. We hebben niet geboord dat die vraag naar de financieele aansprakelijkheid daarvoor ooit gesteld is. Misschien wel omdat 'fc na zoo'n ramp onmogelijk is uit te maken tot welke nationaliteit de ontplofte mijn be hoorde. 't Is voor ons gevoel zoo onrecht matig mogelijk, maar we vreezen dat daar niets aan te doen is, zooals met zooveel dingen die aan de nentralen in dezen oorlog overkomen. Maar hier in Vlissingen hebben we met «en geheel ander geval te doen. Men had hier een mijn, door een oorlog voerende ergens in zee geplaatst, onder den srerdragswaarborg, dat die mijn, zoodra ze mocht worden losgeslagen, onschadelijk zou worden. De mijn is losgeslagen, bleek niet on schadelijk te zijn geworden, en ontplofte, op een neutraal strand, tót stoffelijke sóhade van de neutralen. Moeten wij dat nu maar alles als een .noodzakelijk kwaad aanvaarden? Of kunnen wij de mogendheid, die de mijn in zee plaatste, ook aansprakelijk stellen voor bet kwaad door haar vernieliogswerktuigen aan neutralen berokkend Wat gister gebeurde, kan ieder oogenblik herhaald worden, want de jongste storm .heeft nog veel meer mijnen losgerukt, die nu zoetjes aan door den ZuidweBten wind saar ons strand drijven. En de gevolgen kunnen nog voel erger zijn dan gisteren; men moet er niet aan denken, wat er kan gebeuren als zoo'n ontuig eens tegen den gemetselden Boulevard-de fiuyter met zijn huizen ontploft. Bovendien: er zijn nu nog geen menschen- levens te betreuren. Maar hoe licht kan dat wel het geval zijn 1 En zelfs in het geval dat zoo'n mijn niet van zelf ontploft maar tot ontploffing moet worden gebracht wegens het gevaar dat zij oplevert, is er ook dan geen reden om van een vergoeding voor de aangerichte schade te spreken tot de mogendheid die de mijn in zee bracht Roman van RAUL OSKAR HICK EB. naar het Duitsch. Nadruk verboden. ■43). Van dezen dag af kon de jeunessc .idorée van West-Berlijn op twee inte ressante families om aan huis te komen meer rekenen. Mevrouw Evelyne Biggar de protégée van Zijn Excellentie von Erxleben had de beeldige rococo villa der pas overleden vorstin Graez in de Rauchstrasse bij den Tiergarten gehuurd. Op de eerste ontvangdagen zag zij eeu klein, maar uitgelezen gezelschap ver- eenigdhet meest beschaafde New- lYork en de oudste adel van de Mark. JBörries en Ingrid, die nu weer veel hunner oude kennissen zagen, moesten kieskeurig zijn om het ensemble voor de schoonzuster niet te bederven. Zij wa9 zeer veeleischend, haar eerzucht juist in die richting was hun allen niet recht duidelijk, maar zij overlaadde hen dan ook weer met haar attenties. Nau welijks was een wensch uitgesproken, of hij werd vervuld. Zijn Excellentie von Erxleben had niet veel werk als directeur-generaal van de nationale vereeniging Het werk werd gedaan door verscheidene heeren idie aangesteld waren als directeuren en secretarissen Zijn functie was een mid- In zoo'n geval zou men zeer zeker eerst de nationaliteit van de mijn kunnen vast stellen. En in geval de mijn van zeli ont ploft zal het, meenen we, aan de deskundigen allicht gelukken datzelfde te doen uit de brokstukken. We hebben hier nu langzamer hand al ervaring genoeg van de mijnen van verschillende nationaliteit. We brengen deze vr»gen met aandrang onder de a ndaebt van hen, die hierin iets kunnen doen. DE OORLOGSLEENING. De Bond voor Staatspensionneering heeft een adres verzonden aan den mi nister van financiën, waarin gepleit wordt tegen het wetsontwerp-Oorlogs- leening, met verzoek het wetsontwerp in te trekken en daarvoor in de plaats1 te stellen een Oorlogsbelasting, naar draagkracht of in ie dier geval het ont werp oorlogsleening in die richting te wijzigen TWEE VRAGEN. Door mr. Troelstra werden de volgen de vragen gericht tot den Minister van Oorlog le. Heeft de Minister een onderzoek doen instellen naar de omstandigheid en feiten die aanleiding hebben gege ven tot de betreurenswaardige gebeur tenis van 3 Dec in het Icamlp der geïnterneerden te Zeist, naar den aard der gebeurtenissen en naar het optreden van de zijde der Nederland- sche militairen bij die gelegenheid"? Is de Minister bereid zoo spoedig en vol ledig mogelijk de Kamer de resultaten van dit onderzoek mede te deelen? 2e. Is het den Minister van Oorlog bekend, dat de plaatselijke commandant te Helder geweigerd heeft aan de afd. Helder der S. D. A P. vergunning te verleenen tot het houden eener ver gadering om te protesteeren tegen het leeningsontwerp Wil de minister zijn meening over die weigering aan de Kamer mededeelen en is Z.-Exc, be reid maatregelen te nemen opdat niet meer dergelijke belemmeringen van het politieke leven door militaire autoritei ten voorkomen'? HET GEBEURDE TE ZEIST. Men deelt aan de „N. Ct." mede, dat de heer Troelstra naar aanleiding van het gebeurde te Zeist, den Minister van Oorlog zou aangeboden hebben te zamen met den socialistischen, Belgischen volks vertegenwoordiger Camille Huysmans naar het intemeeringskamp te Zeist te gaan; deze laatste zou alsdau zijn landgenoo- ten daar toespreken en trachten hen tot rede te brengen. De 'Minister zou delpunt in de hoogere kringen te vor men. Daar Ingrid intnsschen op den leeftijd gekomen was om uit te gaan fen aan een huwelijk te denken, trof dit uitstekend. Tante Eddy die gaarne een beetje chaperonneerde in beide huizen, was nu meer in Berlijn dan op Rotholz Haar kwaal was als weggevaagd Zoodra er maar iets te doen was, maakte zij het uitstekend. En voor werkzaamheid werd voldoende gezorgd Evelyne had het talent tegelijk een paar dozijn men- schen bezig te houden. Van het jonge paar kwamen korte groeten uit San Sebastiaa» en Pau. In het midden van Juni zou het jacht reis vaardig zijn. Zij zouden dan in Ostende aan boord gaan Hun verdere plan nen hingen van het weer af Het was den baron niet gelukt op intiemeren voet met zijn schoonzoon te komen Klaus mocht een voortref felijk mensch zijn, dë omgang met hem was niet gemakkelijk Het onrustige in zijn persoon had hij bij de eereste ont moetingen aan een licht verklaarbare verlegenheid toegeschreven, hij be schouwde de praatjes die in omloop waren over zijn woeste buitensporighe den als boosaardige overdrijving. Toch was 'hij altijd in groote onrust. Hij kon de post die hem uitvoeriger bericht omtrent Beate zou brengen nauwelijks afwachten Maar de lang beloofde uitvoei'ige brief kwam niet en de briefkaarten werden steeds zeldzamer. Toen Evelyne op haar zomerreis zou gaan zij had met peaige kennissen uit evenwel het aanbod hebben afgewezen en verklaard hebben zelf voornemens te zijn strenge maatregelen te nemen om de orde in de kampen te handhaven. Bij het bedwingen van het verzei in het interneeringskamp te Zeist zijn ge dood Pierre Desnjel, 2e linieregiment uit Burgerhout; Gaston Bontemps genie Molenbeek (17 jaar oud:, Joseph Ri chard Epeykens, 4de linieregiment uil Antwerpen; Camile de Vrieze, 9e linie regiment, Brussel; Joseph de Maver, ge nietroepen, "Willebroek en Francois Ceup- pens. genietroepenfxelles Aan de bekomen verwondingen zijn overleden Honoré Clemens, van het 9e linieregiment uit Gorbeek, en Philippe Haerdt, '1de linieregiment uit Antwerpen. Zaterdagmiddag heeft op de R. K. be graafplaats te Soesterberg met militaire eer de teraardebestelling plaats gehad van 8 geïnterneerde Belgen, die bij het verzet in liet kamp te Zeist Donderdag gedood waren. In den ochtend had een deputatie van de Belgische geïnterneer den, 6 man uil iedere barak, gedefileerd, daarna werd een korte lijkdienst ge houden door den Belgischen aalmoeze nier. De stoel bestond uit een deta chement geleide met omfloerste trommel, onder commando van luitenant Valkhof, vier lijkkoetsen met elk 2 kisten, be dekt met kransen van Belgische offi cieren en soldateneen palmtak van Hollandscke officieren en een krans van de ouders van een der dooden. In den stoet volgden zeer vele Bel gische officieren, de deputatie van de Belgische geïnterneerden en eenige Hol- landsclie officieren. Op het kerkhof wer den de kisten in een gemeenschappe lijk graf ge dragen door Hollandsche sol daten. De beaardutg geschiedde door 2 Belgische geestelijken en een pastoor van Soesterberg. (U. D.) OOST-INDIK. Vermelden van trocpenlicwc- gingen enz Het Bat. Hbld verneemt uit Soera- baja, dat tegen den hoofdredacteur van het Soer. Handelsblad een strafvervol ging is ingesteld wegens het vermel den van een bericht, dat de Einden te Sabang zou zijn binnengeloopen, wat bovendien op een vergissing bleek te berusten Tegen den hoofdredacteur van de N Soer. Courant is eveneens vervolging ingesteld wegens het overtreden van het verbod tot het vermelden van troepen bewegingen. NEDERLAND EN DE OORLOG. Verkeer met Belgi Men meldt ons uit Hansweert: De passagiersboot Eugenie van de de Amerikaansche kolonie van Berlijn afspraak gemaakt samen te komen in St. Moritz stortte hij zijn hart voor haar uit „Lieve Evelyne, lach mij maai- eens flink uit. Dat kan je zoo heerlijk. Daar, in uw linkerwang komt een kuiltje, het rechteroog knijpt u een beetje dicht en dan verschijnt er een schalksche blik die iemand door en door belache lijk maakt en dadelijk weer op zijn gemalc stelt Natuurlijk heb. je uitvoe riger berichten dan ik. Wel, als man en als papa kan ik van een dochter in haai- wittebroodsweken niet het ver trouwen verlangen, dat een moeder of een vriendin bezit. Is het zoo? Ik moet je zeggen, ik heb den laatsten tijd bepaald slechte nachten. Uit be zorgdheid over mijn kind Evelyne zag er in haar zomersch kanten toiletje weer zeer pikant uit Zij kon zich nog permitteeren zich al tijd wat ouder dan haar leeftijd te klee- den. Ze zag er merkwaardig jong uit bij de nieuwe mode, waarin haar slank, lenig, bewonderenswaardig geoefend sports-girl-figuur zoo buitengewoon goed' kwam Zij ging ook meestal voor oom Hugo in een gunstig licht zitten, zon der een beetje coquetberie was zij niet licht denkbaar Tot nu toe had er al tijd een heel prettige, badinee rende toon tusschen hen geheerscht. Maar de bekommerde uitdrukking die den baron iets grootvadersachtig gaf, deed haar van toon veranderen. Eu zoo kwam het voor het eerst tusschen hen tot een werkelijk ernstig gesprek. firma H Braakman te Rotterdam is Za terdag bij het fori Marie op de Schelde door de Duitschers aangehouden Tot nu toe waren de Braakmanbooten op hun reizen van Hansweert gewoonlijk in den voormiddag te Hansweert binnen, terwijl Zaterdag de boot om 5 uur nog niet binnen was Ook te water is het verla ten van Antwerpen dus moeilijker ge worden Nader meldt men Do Telegraaf boot „Eugenie", die Za terdag den geheelen dag bij fort Marie door de Duitschers werd aangehouden, is Zondagmorgen te Hansweert aan gekomen Er werd niets verdachts gevon den. De correspondent le Bergen-op-Zoom van het „Hand schrijft d d Dec De stoomtramverbinding met Antwer pen is van heden af gedurende acht dagen geslaakt Volgens bericht wordt niemand in- of uitgelaten Schending van de onzijdigheid Op bevel van den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage heeft een inspecteur van de recherche te Rotterdam gearresteerd mr. 'C P. van R verdacht van schending van de onzijdigheid door middel van ge schrifte, in liet buitenland verspreid. Hij is naar Den Haag overgebracht. Naai- aanleiding hiervan verneemt de N R. C, dat reeds geruimen tijd ge leden door justitie en politic een ernstig en geheim onderzoek was in gesteld omtrent een in schandelijke ter men gesteld pamflet, ten nadeele van het Duitsche rijk, hetwelk in het bui tenland is verspreid Verscheidene personen zijn van het uitgeven van dit plamfet verdacht ge weest Het schijnt thans, dat het gelukt is, de hand op den vermoedelijken schrij ver te leggen Uit Middelburg. Bevorderd tot rijksklerk 2e klasse der reg. en dom. de heer C Bourdrez, thans rijksklerk 3e klasse, alhier. De kinderfeestdag bij uitnemend heid is weder voorbij, de kalender ver toont reeds 7 December en dus heeft de goede Sint ons land weder verla ten en zijn veilige schuilplaats achter de Pyreneeën weder betrokken. Zeker was ook hij onder den indruk van de treurige tijden, maar hij be greep, dat geheel wegblijven niet goed is, want vooral in het kinderhart mag ook in deze tijden wel een zonnestraal tje doordringen, want juist het kinder- gemoed, zoo ontvankelijk voor indruk-* U kunt overtuigd zijn, beste oom Hu- go, dat Beate gelukkig met hem wordt. Zij heeft het zelf in de hand en ze is verstandig genoeg haar eigen lot niet te bederven Klaus maakt het haar gemakkelijk Hij is te leiden als een kind Maar 't is waar, hij wil geleid worden. Evenals vroeger aan mij, zal hij zich nu aan Beate vastklem men Hij heeft een steun noodig Hij vertrouwt zichzelf nog niet genoeg „Gelooft u aan gevaar van een re- chute, Evelyne Zeg mij dat eens heel eerlijk „Ik heb u al eens meer gezegd naar mijn idee is een rechute uitgesloten Klaus heeft bepaald plezier in zijn nieuwe leven Zelfs niet de geringste verzoeking één enkelen keer een uit zondering te maken heb ik bij hem op gemerkt in dien langen tijd En hoe lan ger de kuur geleden is, des te geringer wordt het gevaar, ja zelfs de mogelijk heid van een weder-instorting. Iedere maand is winst. Daarom heeft de dok ter met zooveel slalisfactie de lange zeereis begroet er is geen enkele flesch wijn of likeur aan boord en het heele personeel dat hij' meegenomen heeft is lid van den Blauwen Knoop. Onder sportmannen, chauffeurs, stuurlieden vindl u die tegenwoordig overal, er is geen bezwaar een keus te doen. Het jonge paar heeft de zon en de zee en elkaar, ik geloof niet dat ze iets mis sen zullen." Generaal von Erxleben slak het jon ge aangenomen nichtje de hand toe „Je stelt mij gerust lieve Evelyne. Ik ken, zou bij te groote gedruktheid rond zich. met ziek worden bedreigd ziju. Daarom, wij zeiden het reeds, niet op zulk een groote schaal en met zaken van minder hooge prijzen, maai- hij is gekomen en heeft ook bij vele oude ren vroolijke oogenblikken veroorzaakt, vooral de afdeeling, waar van de banket bakkers de levering hebben, was niet veel minder dan verleden jaar Zooals wij Zaterdag reeds mededeel den had de heilige ditmaal in onze stad een extrawerk doordat ook de Belgen zeker voor een geschenk in aanmerking kwamen, ook deze heeft de goede grijs aard niet vergeten en op meerdere plaatsen vertoonde hij zich met zijn knecht in hunne lijdelijke verblijven Jammer dat er ook op dezen dag weder meerderen blijk gaven meer van alcohol dan van zoetige lekkernijen te houden en het gevolg daarvan was klei ne oneenigheden onderling, terwijl een enkele werd opgeborgen om uit te slapen O a. werd door een inspecteur van politie op den Noordsingel een jongen gevonden, die dronken lag op den weg. Bij zijne arrestatie ondervond de in specteur zooveel verzet, dat hij van de gummistok moest gebruik maken. Even later werd door den inspecteur en een agent een annere man gear resteerd, die weigerde op hun 'bevel naai- huis te gaan, bij deze arrestatie werd ook verzet gepleegd en moest de burgerij te hulp komen, o a. door meer dere politie te halen. Omtrent de Si Nicolaasviering der schoolkinderen hier ter stede kunnen wij nog nader mededeelen dat door de Da mes-commissie, wplke zicli hiertoe ge vormd had, in den ]oo 'pvan den Zaterdag morgen op alle scholen voor on- en rainf vermogenden, alsook op de Belgische school, aan alle kinderen een klein geschenk en een zakje met snoeperij is uitgereikt: de commissie, geholpen door jonge dames, had zich over de verschil lende scholen verdeeld, zoodat de uit reiking vlot en vlug van stapel liep, en weldra ruim 2100 blijde kindergezichten zich naar huis spoedden Gisteren werden 1196 en heden 1213 porties warm eten aan de vluchtelingen verstrekt. Woensdagavond zal het lid der Tweede Kamer de heer Schaper, op eer» openbare vergadering, die vanwege de, Middel burgsche afdeeling van de S D A P gehouden wordt, op de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging" al hier spreken over „De oorlog en de dekking der mobilisatie-kosten'. En voorts zal, uitgaande van dezelfde afdeeling. op Vrijdag 11 en 18 dezer 's avonds van 8 tot 10 uur Ln de „Vooruit" (Nieuwstraat) zitting worden geiiouden om ben je oprecht dankbaar." „Openhartigheid- tusschen ons is in de allereerste plaats bevorderlijk om de plannen van ons jonge paar niet te storen", ging Evelyne voort, rustiger en zakelijker dan anders. „Ik zou het als een goed teeken beschouwen als zij' besloten ook nog een gedeelte van den volgenden winter aan boord te blijven Ingrid en Haunsheinz zouden hen zoo gauw mogelijk hier wenschen Maar het is verstandiger hen daartoe niet te ani- meeren. Beate moet geheel zeker van hem zijn voordat zij zich in de wereld begeven Ik meen hij moet blindelings aan haar onderdanig zijn." Deze verklaring bleef den baron nog langen tijd bij. .Evelyne mocht haar schoonzuster nog zoo ernstig en nadruk kelijk over haar (plichten, over haar zware verantwoordelijkheid hebben ingelicht wie kon weten of Beate,-die tocli eigen lijk een niets kwaad vermoedend kind was, opgewassen was legen de taak van „redster", waarin zij Evelyne moest aflos sen? Zeker, een pi te zacht, ai te buig zaam mensch was Beate niet, als zij beve len wilde kon zij bevelen, maar oe rustige beslistheid van deze in de Amerikaansche school gevormde vrouw bezat zij nog lang niet. En het lag in den aard van de Duit sche vrouw, door olie tijden heen, slechts een hulpc te fzijti yoor den man. Hier ech ter was het onverbiddelijk noodig haar wil door te zetten: hier heette het; heer- schen. (W/ordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1