MIDDILBURGSCHR COURAST, I*, 287. 1S7* Jaargang. Zaterdag 5 December BINNENLAND. Kameroverzicht FEUILLETON. DE ONGEKROONDE KONING Dit Stad en Provincie. D«>» «oarut TineWJat 4 a g 1 ij k n*t aifao»4*ri»g vaa Zo»- sn Ja*it4agca} pil kwartaal, soowtl voor Miidtlbmrg ali voor all* pla&tsaa ia N«(«rlui tr»»eo pp. f121} Afxo»4arlijke auamara koata» 8 oaat. A4verteatiö» bij abonnemeat op voor4e«liga Toorwaaréaa. Proapactaiiea daxrvaa aija aaa het baraaa ta bekoraoa» A4?ert«ati9a voor bet aaritvolgeado aammer moats* 4ea middag» vóór ééa mar s«a bat baraaa bezorgd zija. AivartaxtiBa A 20 east par regel. Bij aboaaaaiaat vaal lager! Geboorte-, 4oo4- ta AÜa aalare laaüliabariobtaa aa Daakbataigiaga» vaa 17 regale f 1.80alke isgal ataaf 20 out. Baolamai 40 eaat par regeL. Groot* latten aur 4a pluta, 4ie zij iaaamrs« Tot de plaateiag vaa advertaatiBa aa raolamei, aiat afkomstig ait Zaalaad, batraffaadf Haadel, Nijverheid se Galdwezea, it gerechtigd bet Algegieel Ad verten tfw-Bstr*»*!! A. oB LA «AU Aa., N.Z. Voarbarffwa] 9«6, Aauierdan- Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag -1 12. De heer Men dels was een beetje kriebelig in psijn veixlcdiging van zijn wets ontwerp. Hij zei het zeLf dat liij dal was. Hij meende dat de Kamer een heel ande ren maatstaf had aangelegd voor de be- oordeeling van zijn ontwerp, dan voor die van regeeringsvoorslellen. Er is voor zijn wet geen sprake geweest van overleg tusscheu de Commissie van Rapporteurs ©n deïi voorstellermen heeft van hem ver langd dat hij in een vloek en een zucht zijn antwoord op liet zeer uitvoerig ver slag zou inzenden, en in dat voorloopig verslag „zijn groote boomen opgezet" die feitelijk thuis hoorem in dat over de uit- winningswet, terwijl men wapens gebruik te die men ook had kunnen gebruiken te gen wetten der Regeering maar toen liet rusten. De spreker was wel wat erg uilvoerig in die uiteenzetting dier grieven De mor- genzitling ging er mee heen In de middagzitting was hij zakelijker en kwam hij ook met een concessie aan. nl. om te gemoet te komen aan den; wen sell van sommige leden tot sanclio- neering van het werk der steuncomités door het opnemten in de wel van een ar tikel voorschrijvend de instelling van! huurcomité's die den kantonrechter van advies kunnen dienen Voorts betoogde hij nog dal het onbil lijk is te vragen of dit ontwerp thans noodig is. Het bedoelt geen dam op te werpen tegen den nood die er is, maar wel tegen den nood die komen zal Toen kwamen de replieken. Maar het zal den heer Mendels ook -wel weer kriebelig gestemd hebben, dat die replieken bijna geheel en al zijn rede negeerden Want de eerste repliek, nl. die van den heer- Van Hamel, eindigde met het voorstellen van een motie, die bij het verdere debat, als een roode vlag in een stierengevecht, alle aanvallen tot zich trok. In die motie werd uilgesproken, dat te gen het aanliangige wetsontwerp gewich tige bedenkingen rijzen, dat echter een aanvulling der uitwinningswet gewenschl is ter voorkoming van gedwongen ont ruimingen, na huuropzegging speciaal voor weekhuur woningenin gevallen waarin de huurder uitsluitend of hoofd zakelijk door de buitengewone tijdsom standigheden niet in staat is zijn huur te voldoen en aangedrongen wordt op onver wijlde voorziening in deze aangelegen heid De minister van justitie stond dadelijk op om nog eens te herhalen dat de Regeering sLeeds nagaat lóf het woning vraagstuk voldoende wordt bestreken en zij aanstonds met maatregelen zal komen, zoodra zij zulks noodig acht. En na die verklaring vonden de heereii Loeff en de Savornin Lohman dal de motie onnoodig was. Maar de heer van Raai te verdedigde haar als een mtoreele steun voor de Regeering. Naar aanleiding van een bezwaar van Roman van PAUL OSKAR II5CKER. naar het Duitsch. Nadruk verboden- 42) Toen de kersversche luitenant bij de lijfwacht voor 't eerst bezoeken aflegde om zich bij zijn chefs te melden had hij naluurljjk zijn Licht blauwe uniform ook in de Kaiscr-allée willen vertoonen, maar hij had zijn vader niet thuis getroffen Met een verwonderlijke snelheid was de overplaatsing geschied Den 8sten Maart was het verzoek met het bewijs van goed keuring van het hoofdbureau op het mi nisterie van oorlog vertrokken en een gunstig toeval wilde, dat het verzoek reeds bij net eerste rapport van den ge- neraal-adjudant bij Zijne Majesteit op de lijst gebracht kon worden. Op den dag voordat het militair weekblad uitkwam, telegrafeerde een oude kennis van zijn vader hem reeds de veelbeteekenende woorden- „Geluk gewenscht met de gar den heer Rutgers liet de voorsteller hel woordje „onverwijld" uit den la'alslen zin vervallen. Maar voor den heer Troe Is tra was toen weer hel eenige houvast uit de motie vervallen. Immers met dal woord werd erkend dat de nood dringt. Mam- uit de verdere, discussie bleek dat men die motie onmogelijk achtte zoolang ook liet wetsontwerp aanhangig was. Dus eerst stemming over art 1 daar van Het werd verworpen met 37 tegen 14 stemmen. Behalve de negen aan wezige socialisten stemden nog vijf unie- liberalen voor. Toen stemming over de motie De Stemmen slaakten Tegen stemde de heele rechterzijde en nog zeven leden van links. Dus in een volgende zitting nog eens. De heer Mendels trok inmiddels zijn ontwerp in. en de baan is nu vrij om Dinsdag het leeningsontwerp te be handelen MINISTER TREUB'S ANTWOORD OVER DE LEENING. Het is nóg vlugger gegaan dan ver wacht werd. Reeds gistermiddag is de Memorie van Antwoord betreffende liet leeningsont werp aan de leden der Kamer rondge deeld Het komt in het kort op het volgende neer Hel ontwerp bedoelt allerminst een definitieve oplossing v,an het financieele vraagstuk tengevolge van den oorlogs stand. Wachten met consolideering der vlot tende schuld ware niet overeenkomstig voorzichtig regeeriugsbeleid. De Regeering zal zooveel in liaar ver mogen is medewericen om rechtslreek- sche wikkeling van Nederland in den oorlog te voorkomen De Ned Bank vraagt voor de beleening der obligaties dezelfde rente als voor andere fondsen. De dekking van rente en aflossing door opcentenlieffing wordt voorloopig slechts 3 jaar vastgelegd De Regeering is voornemens aan ge meenten met bewezen dringende behoef ten, voorschotten te geven Een bedrag van 150 raillioen is ontoe reikend tot dekking der oorlogstoestand uitgaven De f 275 millioen worden ge- handliaafd en het volle bedrag is om streeks April of Mei noodig. De rente der vrijwillige leening moei de Minister op 5 pCt. handhaven, zoodat hij 41/2 pCt ontraadt Ernstig bezwaar heeft de regeering tegen niel-aflossing der leening in de eerste jaren Een voorstel tot vervanging der op centen op bedrijfs- en vermogensbelasting door gelijk aantal op de inkomstenbe lasting zal spoedig volgen Overigens wijzigt de Minister het ont werp volgens zijn toezeggingen aan de Commissie van Rapporteurs Er zullen 33 opcenten op de bedrijfs- en 20 op de grond--en personeele belas ting worden geheven Men zij er echter op verdacht dat nog dester!" Berries was opgetogen. Morgen vroeg om zeven uur had hij voor 't eerst dienst bij het nieuwe wapen. Hij kwam zoo juist van den fotograaf „Ik heb u beloofd eens in groot tenue te komenriep hij, zijn vaders kamer binnen stormende, waar hij volgens hel nieuwe kamermeisje van Beate de heele familie vereenigd zou vinden. Hij straalde, en de groote vreugde op zijn vaders gezicht, verdreef eensklaps de geheele droevige stemming. Hij werd omringd en bekeken men had Beate inlusscnen laten roepen en zij kwam haastig terug en Erxleben, die voelde "dal hij iets goed te maken had, sloeg zijn sirm om zijn oudste heen en trok haar zacht naar zich toe. „Prachtig ziet de jougen er uit, hét" Börries had in zijn regiment nog twee jongelui die gelijk met hem eind examen hadden gedaan Dat zij hem nu een paar maanden voor waren, hin derde hem wel Maar zijn nieuwe ka meraden waren allen heel aardig voor hem, alleraardigst! En hij had al weer honderd plannen „De. kleine graaf Dein fur th komt dan sen leeren bij barones von Alvers, voor niet alle oppositie uit de Kamer zal zijn verdwenen. Dat was reeds op te merken uil de opmerkingen van enkele rechlsche bladen, en het wordt bevestigd door de bewering van den Ilaagschen correspon dent van liét „Hand dat de twee rap porteurs van rechts, de heeren De Geer en Bongaerts, in geen geval als vertegen woordigers van de gansche rechterzijde bij het overleg niet de Regeering opge treden zijn Er zouden ter rechterzijde namelijk niet weinige leden wezen, die allerminst in genomen zijn met de zware opcenten op vermogens en bedrijfsbelasting en het daartegen laten rallen van opcenten op de indirecte belastingen Desnoods zou den zij nog liever zien dal de accijns op t gedistilleerd in het compromis werd heirokken KAPITEIN DUYMAER VAN TWIST. De kapitein der inï. op nonacli vilei t L F. Duymaer van Twist, lid van de Kamer, is, volgens de ranglijst van offi cieren, no 5 aan de beurt om te warden benoemd tot majoor. In verband hiermede zal hij, naar hol N. v d. D verneemt, gedurende ecnigen tijd in aclieven dienst treden, 0111 blijk te geven van zijn geschiktheid 0111 voor, bevordering tot den hooïdofficiersraug in aanmerking te worden gebracht. Het „Vad." noemt dit bericht absoluut onjuist. De heer Duymaer van Twist zou. om tol majoor bevorderd te kunnen wor den ,nog eerst actief als kapitein moe ten dienen en dus reeds Januari j.l naar het leger hebben moeten terug-; keeren. Naai- het blad verneemt, heeft hij dit toen niet gedaan, en eigen wenscli prijs gegeven aan den aandrang van 7. ijD pariijgwfoolen, die het district Steeuwijk toen niet iu gevaar wilden (brengen Hij kan dus niet meer den ver- eischten tijd vinden om te dienen NEDERLAND EN DE OORLOG Bivakxnutse n. Het aantal mutsen, ter beschikking van hel hoofdcomilé gesteld zal waar schijnlijk meer dan 35 000 zijn; reeds aan ongeveer 20.000 is een beslemming gegeven Het in Zeeland gevormde comité van predikantsvrouwen ontving er tol nu toe 1068; nl van de volgende plaat sen: Middelburg 265, Vlissingen 211, Goes 101; Koudekerke (dorp) 100, Borsselc 88, Wolfaartsdijk 71. Hoek (bij Terneu- zen) 39, Wissekerke 37, Souburg 34, Heinkenasznd 30, Rilland Bath 29, Ka- pelle 23, Kleverskerke 11, Breskens 10, Biggekerke 9, St. Annaland 7 Deze zijn door bemiddeling van den territorialen bevelhebber verdeeld, en ook hel hoofdcomité zond groote be- zendingen naar Zeeland. Maar er zijn -er nog lang niet ge noeg, en vriendelijk wordt daarom ver zocht om te blijven door breien Nogmaals wordt verzocht de mutsen goed rekbaar en ook niet te los te breien. Voor 't geven van inlichtin gen daaromtrent en 't in ontvangst nemen van geld voor aankoop van wol zijn onderstande dames gaarne be reid: de hofpartijen. Zij heeft een clubje op gericht voor een half jaar Men kan niet vroeg genoeg beginnen als men voordanser wil worden Ingrid, jij moet natuurlijk mee Dat staat toch vast, papa. Ingrid wordt den volgenden winter ge presenteerd!" Ingrid klapte in de handen ,,Ja, pa pa, heusch?" Zij danste om hem heen en eindelijk omhelsde zij Beate en riep: „Ik verheug er mij verschrikkelijk op En jij zegt en wijst mij alles wal ik,' moet doen aan het hof, je zegt mij alles.Zij zweeg eensklaps verschrikt En toen lachte ze verlegen „O, neen, dan ben jij al lang jonge vrouw en dobbert met Klaus op je hemelschc jacht op de MiddelLandsche Zee." Het was maar een heel korte pauze geweest, even was zij maar blijven ste ken in haar woordenvloed. Toch had het een pijnlijken indruk gemaakt op allen „Den volgenden winter kan ik niet meer aan het hof komen, lieve Ingrid", zei Beate en zij maakte zich met een ernstig gezicht luit )de (armen van haar zus ter los. Den 3en Mei had in de Kaiser-WiN Mevrouw Jonker—Prins, Middelburg: mevrouw v Empel—Bouuian, Middelburg, mejonkvr E. van Reigersberg Versluijs, Middelburg; mevrouw Voorhoeve Serlon, Vlissingen; mevrouw Hogerzeil -Mijnssen, Vlissingen; mevrouw v. Alphen de Veer— Fles, Vlissingenmevrouw Postmfl- van Leeuwen. Koudekerke. OVER DEN TOESTAND IN BELGIË. (Vervolg). We konden in ons vorig nummer on der Nagekomen Berichten slechts een deel opnemen over het vraaggesprek met den heer W A. van der Veen- Hier volgt er nog het een en onder uit: Om hel platteland te helpen, heeft zich ntx een comiteit gevormd, dal aan vankelijk in de provincie Antwerpen op tredend zich hoopt uit te breiden na dat de middelen dat veroorloven. Ook de Boerenbond houdt zich Uier mede bezig en waarschijnlijk zal 11 Dec een vergadering worden gehouden om sa men te gaan voor hetzelfde doel. Er zal dan wel een beroep worden gedaan op den steun van de Tuin- en Landbouwers van Nederland en Amerika, Denemarken en Skandinavië, voor hel verkrijgen van land- en tuinbouwzaden Ook zijn in vele plaatsen de land bouwgereedschappen afwezig Hoofd doel zal wel zijn de productie van tar we, Van beetwortelcultuur is natuurlijk geen sprake Bijzondere ellende heerselil rondom Antwerpen bij de Rupel en liet land van Waes, toch is daar een vrij dicht Opeen gepakte bevolking uit de minder bevoor rechte klasse, hoofdzakelijk hun bestaan vindende in de steen- en andere fabrie ken Het kapitaal ontbreekt daar ten eeneo- male om de industrie aan den gang te brengen en de bevolking verkeert in hopigen toestand, terwijl de gemeenle kassen ledig zijn en - men weinig kan doen tot leniging van den nood Hier ligt een heerlijk arbeidsveld voor Neder- landsch initiatief en Nederlandsch ka pitaal Nog ontving de heer van der Veen een schrijven van den burgemeester van Leuven, waarvan het laatste gedeelte voor openbaarmaking geschikt is om een inzicht te geven in den toestand aldaar; dit gedeelte luidt „Het niet in brand gestoken gedeelte van onze stad is bewoonbaar gewor den, maar de levensmiddelen zijn niet overvloedig, nog minder dan kleeren, dekens en beddegocd. die stelselmatig verscheidene keeren beschadigd zijn Hel aantal onzer werkloozen is ontzet tend Slechts de molens en de brouwe rijen houden hun personen De ellende in de geheele streek is afschuwelijk en de middelen om den nood te lenigen (finantieele en andere) zijn belachelijk, in vergelijking van de ramp en tengevolge van de moeilijkhe den die zich eiken dag voordoen, als moeilijk en herhaaldelijk onderbroken verkeersmiddelen, onzekerheid omtrent de toestand der banken, die al de kapi talen vasthoudt, enz. Brand of plundering hebben zooveel woningen verwoest, dal wij alleen die helm-Gedachtniskerk hel huwelijk plaats van barones Beate von Erxleben met den heer Klaus Teerbrügge De „groote klok" begeleidde de plechtige gebeurte nis. Dreunend klonk het overhel Tauent- zien-straat en de beide promenades. Een rij deftige equipages stond bij de kerk te wachten. De nieuwsgieri gen verdrongen elkaar tot aan denroo- den looper. die van de trede der rij tuigen over de lcerktrappen gelegd was Onder de officieren in den stoet waren alle kleuren van laken vertegenwoor digd, vooral het dragondcrblauw Ook een knappe, bereden veldjager in zijn gala werd algemeen bewonderd: Erwin von Scrolt Het oudere geslacht dat ver scheen ter eere van den vader der bruid droeg bijna algemeen de breede roode biezen aan den pantalon. Zijn Excellen tie baron von Erxleben kon tot zijn spijt geen uniform aandoen hij liep te veel kreupel, vooral op dagen wan neer hij zenuwachtig was Maar ook in burgerkleeding zag hij er zeer gedistin geerd uit ten minste wanneer hij stond of zat. Hij geleidde de zuster van den bruidegom; toen deze op het roode ta pijt zichtbaar werd hoorde men van de kindermeisjes, winkelmeisjes en an- personen kunnen aanraden hier terug te lcomen, die middelen van bestaan hebben Degenen, die reeds voor den oorlog in bescheiden positie leefden en wier kleine handel verwoest, of wier betrekking vervallen is, kunnen hier slechts de grootste en volkomen ellen de vinden Hel is onmogelijk om nieuwe werk krachten op te nemen voor de stadsbe- drijven. Er zijn reeds 3000 die halve weken werken aan sommige min of meer nuttige, openbare werken en wij moe moeien er nog velen ontslaan oui te doen plaats maken voor onze ongeluk kige burgergevangenen die men ons wel dra vanuit Duitschland zal terugzneden, waar men er sedert drie maanden reeds duizenden houdt Uit Middelburg. Hel was van morgen op de meeste scholen in onze stad wederom Sint Nicolaasprel; maar ditmaal was zeker wel hel meest sympathieke feestje op de Belgische school, waar door enkele Middelburgsche dames de vluchtelin- geljes bedacht werden. Wij hebben er een kijkje genomen en hebben ons kunnen overtuigen hoe blijde onze Zuidelijke nabuurtjes wa ren met de stukjes speelgoed en de zakjes met lekkers Alvorens de dames met de uitdeeling begonnen, nam de heer Joh. Demaegt, de leider der School, het woord en richtte zich lot de dames, mede namens de kleintjes om haar te bedanken voor de goede zorgen, die men voor de kin- kinderen gehad heeft; de attentie zat nimmer worden vergelen. De heer G. Morrees, voorzitter van (het Belgisch Komiteit, sprak ook woorden van dankbaarheid, en wees er de kin dereu op, hoe veel er in Nederland voor hen en hunne ouders gedaan is en Inog wordt gedaan Deze- kinderen zullen moeten werken om het arme, verwoeste België weder op te heffen; hij ispoorde hen daartoe met kracht aan Gisteren werden 1196 en heden 1210 bons voor warm eten afgegeven Ten bate van het steuncomité wil de onder-afdeeiing van den Chr Nat. Werk mansbond, „Oefening kweekt kunstVrij dagavond 11 Dec ten 8 ure in de Bo- gardzoal een muziek-, zang- en voor drachtavond geven Door de keurmeesters van vee en vleesch alhier is in de afgeloopen week afgekeurd, negentig K G reuzel, spek en rookworst, benevens eenige or ganen van verschillende slachtdieren Een en ander is onder toezicht der politie begraven geworden KUNST EN WETENSCHAPPEN. Er beeft zich een voorloopig comité gevormd tot huldiging van Herman Heyermans. Behalve tal van kunstenaars en kunstvrienden uil Nederland, hebben dere vrouwelijke personen, die in dich te rij langs beide zijden stonden, een langgerekt ,,o! Daar ook de gezant en zijn vrouw het huwelijk bijwoonden, dacht men dat hel een hoog huwelijk was, De diadeem van brillonten die door kenners getaxeerd werd op een kwart millioen waarde, was trouwens veel te zwaar voor Evelyne's teer slank figuur. Zij zag er be too verend uit Niemand zou haar voor de zuster van den brui degom gehouden hebben. Bij zijn rood, opgewonden gezicht stond het kort ge knipte, vlasblonde haar niet heel mooi Zijn geheele houding maakte een eenigs- zins burgerlijk figuur naast zijn slanke bruid. Börries' kameraden amuseerden zich in stilte dat de bruidegom zoo, erg transpireerde. „Von angst?" vroeg de een aan den ander En gedurende de geheele toespraak was er niet de rechte aandacht onder de jonge bruidsjonkers. Trouwens, de alleraardigste bruidsmeis jes die tegenover hen zaten, leidden, hun aandacht a.f (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1