Marktberichten. brieven aanwezig waren. Den volgenden dag wilde men hem echter zonder be zwaar met de meegebrachte instrumon- ten toelaten. Te Brugge wemelt het op het oogen- blik van de soldalen. De straten zijn overdag overvol 's Nachts worden de soldaten in particuliere huizen inge kwartierd, omdat men bij een verblijf in de kazerne vreest voor bomaanslagen uit vliegmachines •Onwil en toe wij ding. Op een andere plaats in dit nummer stelles) we de toewijding en de geestdrift van bewoners uit allerhande Britscbe ..dominions", wal dienstneming bij het leger betreft, als een beschamend voor beeld, tegenover den onwil, die daarom trent in '1 algemeen onder de leren be staat Engelsclie bladen hebben op dat verschil gewezen. En de Ieren vormen niet de eenïge groep bewoners van T moederhnul, welke van den oorlog in daadwerkelijken zin maai*" weinig moeten hebben. De uitgebreide Icategorie dei" voetbal lers en voetbal-vrienden, welke zich des Zaterdags in Gmot-Brittanje in dichte hagen rond de velden scharen (en wie voelt in dat land niet voor die daar zoo innig nationale sport laai zich volstrekt niet m voldoende hoeveelheid voor dat doe! inschrijven. Maatregelen lot verbe tering werden getroffen en. beraamd, tot nu toe vrijwel te vergeefs. Sprekers her innerden in de „rust" -aan den plicht der jongelui 0111 dienst te nemen, maar wei nigen gingen daarop in. Ook heeft men (in het Lager Huis) het denkbeeld aan de hand gedaan, om die toeschouwers bij voetbalwedstrijden, welke in de ter men vallen, doch geen uniform dragen, extra te laten betalen. m tegenstelling met die laksheid seint Reuter uit Londen De inboorlingen van de twee provincies van Fidzji hebben bij een inschrijving voor den oorlog 600 bijgedragen. 0,ok hebben zij 1500 soldalen aangeboden Het eigenaardige van laatst genoemd aanbod is, dat de bewoners van die eilanden yroeger kannibalen waren, doch zich nadien lol de Wesleyaansche ge loofsbelijdenis hebben bekeerd. Dit zal evenwel de Duitscliers niet verhinderen, te smalen op het gehalte hunner bestrij ders. t Staal voor 't overige blijkbaar nog niet vast of de regeering te Londen het aanbotl zal aanvaarden, ja dan neen Naar men weet liggen de Fidzji-eilau- den in den Stillen Oceaan. Ze kunnen als een afdeeling der Vriendscliapseilanden beschouwd worden. Tezamen zijn het 154 eilanden, waarvan er 65 bewoond zijn. S li a w en Ierland. Shaw, de Ierschc tooneelsehrijver is •een clown naai den geest- Ge denkt hem te pakken te hebben cn wip, dan staat hij in eens op zijn hoofd' Mén weet, hoe hij in hvee opzienba rende artikels de Engelsclie oorlogspoli tiek, Rusland enz. lieeft uitgemaakt voor al .wat leelijk is. En zie daar seint Reuter uit Londen, dal dezelfde in de Iersche bladen een krachligen brief over den plicht van. Ierland in dezen oorlog heeft geschreven. Daarin zegt hij, dat ieder Ier, die beweert, een vriend van Potsdam "te zijn zich tot vijand van Frankrijk ver klaart en dal, indien ooit ter wereld een instelling den onverzoenlijken politieleen tegenstand van eiken democraat heeft werdiend, het wel Potsdam is Deze afstraffing, indirect door den -paradoxen-minnaar daarmee zijn landge- nooten (in engeren zin) toebedeeld, komt van pas Het is bekend, hoe het met de aanwerving voor het leger op hel groene .eiland niet vlot. En 'dat, terwijl verschei den afdeelingen uit de overzeescho ge bieden van liet Britsche rijk zich bij het leger in Frankrijk voegen! Tevens lieeft een Ier, sir Casement, bij de regeering le Londen tot dus ver in aanzien, liét op pergezag te Berlijn gepolst omtrent de verhouding lusschen Duitscliland en Ier land. Uit het voor de bewoners van dit eiland vriendelijk antwoord hebben we de hoofdzaak weergegeven. Dit incident heeft in Engeland de -vaderlandsliefde natuurlijk alleronaange naamst getroffen. Gelukkig lieeft de ..Westminster Gazelle" van pen vriend van Casement een bewijs van ontoereken baarheid betreffende den laatste gekre gen, De man zou malende zijn, althans op dat oogénblik geweest zijn' Te ge 11 de Russen. De Russen dachten de Duitsche troe pen tussclien Weiehsel en War la al om singeld te hebben. Die gedeelten van het Duitsche leger, welke ten Oosten van Lodz tegen den vechterflank hunner vij anden en in den rug der Russen stredcu, werden hunnerzijds weer door sterke Russische strijdkrachten uit hel Oosten en Zuiden in den rug ernstig bedreigd. De Duitsche troepen maakten, aldus geeft een bericht uit hun hoofdkwartier viau en kele dagen geleden de stoutmoedige ma- noeuver weer en Onaannemelijk 'dunkt ions deze voorstelling niet, in I aangezicht ran 'den vóór nen staanden vijand rechts omkeert en sloegen zich in verbitterde gevechten, welke drie dagen duurden, dooi den reeds door de Russen gesmeden, ijzeren ring. Daarbij namen ze nog dui zenden Russen gevangen en maakten ze verscheiden kanonnen buit, zonder dat hel de tegenpartij gelukte, hen maar van één stuk geschut le berooven. Tot goed begrip van het voorgaande en van wat volgt doet men het best zich de frontlijn te denken, getrokken van een plek, ergens ten Noorden van Gombin eau de Weiehsel, dan Zuidwaarts over ;die stad en meer naai- het Z O over de Bzoera lol aan Strykof Daar beschrijft de linie, waarlangs de slag woedt, een scherpe zwenking naai- het Westen, loopt naar Zgiersz. dat eveneens aan de boch tige Bzoera ligt, vandaar naar Zdoenska Wolja en ten slotte blijkbaar in Z W-.-rich- ting, dus naar den kant van de Silczischc grens Hel gisteren gebrachte Russische le- gerbericht behelsde, dat zij aan hun rech ter of Noordelijken vleugel bij hun aan vallende beweging succes hadden De ac tie bij Lodz, dus dn het centrum, bepaalde zich lol een zeer krachtig artillerie-duel Zou het den troepen toch nog gelukt zijn, ondanks de vorst zich daar in te graven Tegen den rechtervleugel der Russen wer den aanzienlijke versterkingen aangevoerd. Deze kwamen uit Kalisj en Sierals, (ZO. van Kalisj). Ze dienden natuurlijk, 0111 den kameraden, ten N van Lowics in de eerste plaats, wat lucht te verschaf fen en hadden waarschijnlijk ten doel een omvattende beweging tegen de Rus sen te beproeven Bij Laslc slootte die krijgsmacht op de Russen De genoemde plaats vindt men ten ZW. van Lodz. Dit gedeelte ju bet ambtelijke telegram uit Pe trograd klinkt voor de Russen weinig hoopvol. Meer naar jiet Zuiden zijn ze gelukkiger geweest. Daar hebben ze de stad Stjersof aan een zijrivier van de Warla. genomen, Dit beleekeut een bedreiging voor de ver bindingslijnen van de Duitsche soldaten die van Kalisj Oostwaarts marcheerden. Ook rukten de Russen ten Zuiden van Kralcau een stad binnen, waardoor de be legering dier vesting althans aan deze zijde weder een schrede is gevorderd. Maar daar slaat tegenover dat Russische aanvallen ten N.W. van Kralcau volgens Weenen mislukten. Belgrado genomen De Oostenrijksche troepen hebben den N W boelc van Servië bezet Voortdurend heeft de fortuin hen daar in de afgoloo- pen dagen toegelachen, zij het ook onge twijfeld ten koste van bloedige verliezen Ondanks dat voortrukken uit het Noord westen en liet Westen over de Drin land inwaarts bleef Belgrado, de hoofdstad, in handen der Serviërs. Behalve een gebied, ongeveer zoo groot als Ilerzegowini heeft de krijgsmacht der Donau-monarchie tnans ook Belgrado hi handen. De opperbevelhebber van het Oostenrijksche leger op dat deel van hel foorlogstooneel heeft ze keizer Frans Jozef op den gedenkdag van het feit. dat zijn oom afstand deed van den troon en de vader van den tegenwoordigen heerscher van de pp volging jafzag, ,(2 Dec 1S48) pre sent kunnen doen. Strategische gevolgen kan dit succes voor de invallers niet hebben. Men had de overgaaf van Belgrado al eerder ver wacht Terstond bij het intreden van den oorlogstoestand hebben hof, regeering enz, zicli vandaar naar Nisj begeven. Do hoofdstad is al le zeer aan het vuur van de Donau af blootgesteld, Bovendien heb-, beu de Oostenrijkers in den loop der krijgsverrichtingen Belgrado herhaaldelijk beschoten. En de verdedigingswerken Schenen niet van eerste kwaliteit. Van <ie stad,zo 1 dus nog al wat verwoest zijn. De Wet gevangengenomen. Zoo vergaat de roem der wereld! Vanochtend ontvingen we het bericht en men vindt hel in dit nummer onaer „Telegrammen": generaal Cluisliaan de Wet, de schrik der Engelschen in het tweede stadium van den Boerenoorlog is gevaugen genomen! Welk een opschudding zou ditzelfde nieuws een vijftien jaar terug verwekt hebben over heel de wereld. Nu blijft men er betrekkelijk kalm bij. Er zijn zoo veel andere dingen meer in de buurt, die ons nader aangaan en die dus onze aan dacht van liet ondergeschikte krijgsbe •drijf in Zuid-Aïrika afleiden. Dat Beyers, de Wet en Marilz met dezen opstand zou den bereiken wat ze zich voorstelden de vestiging nl van een onafhankelijke Zuid-Afrilcaansclie republiek, was ondenk baar. En dat zij zich tegen liun eigen regeering, met name legen liun vroege- ren kameraad Botha verzetten op liet oogénblik dat Duitschland de gemeen schappelijke vijand is en zij dus automa tisch door die rebellie zich aan de zijde van dit rijk in Duitsch Z, W Afrika stel den, hun lot meer of minder vast aan dat dier Duitsche kolonie koppelden, beroof de hen van veler sympathie"; De Wet heeft na het vredesverdrag van Vereen i- gïng zijn landgenootcn uitdrukkelijk aan gespoord, zich loyaal jegens het Britsche rijk te gedragen. Maar dit verhindert niet, dat we innige deernis gevoelen om hel feit, daL deze dappere op zoo roemlooze wijze zijn krijgsmansloopbaan eindigt Of de kogel hem wacht? Het Fraasche geelboek. De Fransclie regeering heeft dus een geelboek het licht doen zien over de on derhandelingen die den oorlog vooraf gingen Het doel dier openbaarmaking is Duitschland voor den huidigen oorlof verantwoordelijk te stellen Als elke an dere verzameling van ambtelijke beschei den aangaande dezelfde zaak is dit, naar van zelf spreekt, eenzijdig. Slechts wie de verschillende regeerings-publicaties omtrent de aanleiding .tot den krijg met elkaar vergelijkt, is wel niet veel wijzer geworden in zoo verre dat hij bezwaarlijk den schuldige daarvoor .zal kumym aan wijzen. maar hij zal dau toch groolen- deels de bezwaren kunnen ontzenuwen die de onderlinge tegenstanders lang* diploiuatieken weg tegen elkander inbren gen en aldus komen tot het vermoeden, dat méér dau bepaalde personen of groe pen de omstandigheden tot de geweldige ontknooping hebben geleid, die we op het oogénblik beleven. Dit geelboek bevat o.a. den inhoud van een officieel en geheim rapport, over de versterking van het Duitsche leger, dat de Fransclie minister van oorlog, Jonnart, uil betrouwbare bron ontving en daL hij den 2den April 1913 aan den minister van buitcnlandsche zaken meedeelde. Daaraan ontleenen we de volgende, kenschetsende zinsneden „1-Iet denkbeeld, dat onze Duitsche) bewapeningen een antwoord zyn op de bewapeningen en de politiek van de Fran se-hen moet het volk ingeprent worden Het volk moet er aan gewend worden te meenen, dal een aanvallende oorlog van onzen kant een noodwendigheid is. wan neer wij de uittartingen van den tegen stander moeten bestrijden. Wij moeten met voorzichtigheid ban delen, opdat wij geen verdenking opwek ken en aldus de crisis vermijden, die ons econöbhsche leven zou kunnen schaden. De dingen moeten zoo geschikt worden dat het uitbreken van den oorlog onder hel drukkende besef van de machtige bewapening, aanzienlijke opofferingen en politieke spanning als een bevrijding be schouwd zal worden, omdat daarna tien tallen van jaren van, vrede en welvaart zouden komen, evenals na 1S70 De oor log moet van financieel standpunt af voorbereid worden In deze richting is er veel te doen De argwaan van onze financiers moet niet opgewekt worden, maar er zullen lal van (dingen zijn, die ron- mogelijk verborgen kunnen worden Later leest men dan in (het eigenaardige Duitsche document, hoe het vóór alles noodtg is, dat de Duitscliers door welge kozen agenten in verbinding komen met invloedrijke personen in Egypte, Tunis, Algerie en Marokko ten einde de nood zakelijke maatregelen in geval van eeu Europeeschen oorlog voor te bereiden. Opstanden in oorlogstijd, aldus meent de opsteller van diL geheime stuk, moe ten, voorzoover ze werden uitgelokt door politieke agenten, met stoffelijke middelen zorgvuldig worden voorbereid De Egyptische school is hier voor in 't bijzonder geschikt. Na deze beschouwing volgt er een stuk, dat ons, Nederlanders persoonlijk raakt en waaromtrent we de vertaling van de N. R. C volgen: „Maar in. den volgenden Europeeschen oorlog moeten, de kleine stalen wor den gedwongen ons le volgen of bang- gemaakl Onder zekere omstandigheden zouden liun legers en hun vestingen snel veroverd of geneutraliseerd worden (dat zou waarschijnlijk het geval kunnen zijn met België en Holland) ten einde onzen westelijken vijand te beletten ecu operatiebasis tegenover onze flank te verkrijgen." En na enkele regels volgt daarop, dat hel Duitsche Noordelijke leger ..waar van de sterkte door Hollandche troepen aanzienlijk verhoogd zou kun nen worden", een uiterst krachtige ver dediging zou kunnen stellen tegenover eiken aanval uit de richting van Dene marken, voor 't geval dit land zijn on zijdigheid ten nadeele van 't keizerrijk opgeeft. Ook een inval in België wordt onder 't oog gezien. „Een ultimatum op korten termijn, onmiddellijk door een inval gevolgd, zou ons de Duitschers) in staal stel len onze houding van hel standpunt van volkenrecht voldoende ie recht vaardigen." Men heeft wel gewaagd, wat Duitsch land met deze worsteling in Europa denkt te kunnen winnen. Ook daarop geeft dit merkwaardig document, aan welks echtheid we voorshands niet mo gen twijfelen, antwoord, Het herinnert er nl aan, „dat de provincies van het oude Duitsche rijk. hel graafschap Bourgondië en een groot stuk van Lo tharingen nog in handen der Fr.m- schen zijn, dat duizenden van (onze, Duitsche broeders in de Baltischc pro vincies kreunen onder hel juk van den Slaaf Het is een zaak van de natie om aan Duitschland terug te geven wat het vroeger bezat. Men moet met de gemeenplaatsen aangaande de verantwoordelijkheid van den aanvaller geen rekening houden," zeide generaal von Moltke „Als de ooi-log noodig is geworden, moet hij gevoerd worden, door alle kansen aan zijn eigen kant te brengen Het succes alleen rechtvaardigt dit,"'1 aldus schreef de Fransclie gezant te Berlijn, Jules Cam- bon, 6 Mei 1913 aan Pichon, toenmalig minister van buitenlandsclie zaken te Parijs. Dezelfde diplomaat heeft overge bracht, wat verhandeld schijnt tusschen koning Albert van België en keizer Wil helm, die 111 de maanden, welke den oorlog voorafgingen, in een oorlogszuch tige stemming schijnt te zijn genaakt Dal onderhoud werd door den chef van den genera len staf in Duitschland von Moltke bijgewoond. Toen wees de vorst der Belgen Wil helm op hei onjuiste von zijn meening omtrent de oorlogszuchtige gevoeleus der Fransclie natie in haai- geheel. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Men weet het: in België heerscht gebrek aan koren. Daarom liet de Duit sche gouverneur-generaal von der Goltz (op hel oogénblik is hij reeds via Ber lijn op weg naar zijn nieuwe standplaats in Konstantinopel) beetwortelen stampen en door het brooddeeg mengen, Hij liet een medewerker van de „National Ztg" daarvan proeven. Deze vond den smaak niet kwaad doch iets le zoetig 1-Iel recept is 700 gram rogge. 300 gram tarwe, 500 gram gestampte bieten jen dan nog gist en zout: Naar aanleiding van een' vorig be richt, waarin een oproep om steun lot Nederland voor de Vlaamsche Uant-nijver- lieid werd gedaan, kan aan het „Hónd- ontleend worden, dat zich onder leiding van het gewezen lid der Belgische Ka mer J. Strubbe te Brugge een jegn. kant- comité heeft gevormd, dal zal trachten in 'l buitenland afzet voor het "bekende voortbrengsel dier stad te vinden. - Naar aan de „Tel wordL geseind, schrijft de correspondent van de „Voss Ztg." te Berlijn uit Brussel 0. a. het volgende Binnen enkele dagen zal de Belgische Nationale Bank niet meer als circulatie bank in aanmerking komen Deze maat regel was noodzakelijk omdat de be stuurders van deze Bank een uaamloore vennootschap, als staatsbank) alles gedaan hebben om het werk van het civiele be-! stuur van liet generale gouvernement te bemoeilijken, wiens taak hel was om zoo spoedig mogelijk handel, verkeer en in dustrie le doen herleven. In vredestijd trok de Duitsche kroon prins reeds de aandacht iu den loop van dezen oorlog is dat weinig minder ge worden. Een voorstelling van een E11 gelsch oorlogscorrespondent afkomstig, weet den terugtocht van het Duitsche le ger indertijd van de Marne naar de Aisue en vooral van zijn rechtervleugel on-1 der generaal von Kluck aan een neder laag, die bij zou geleden hebben, waar door ook de andere afdeelingen van die krijgsmacht moesten wijken De a.s kei zer zou nl. liet plan 'hebben gehad aan h"i hoofd van zijn troepen, hel eerst Parijs binnen te rukken We maakten van. deze onderstellin gen (anders mag men 't niet noemen) geen gewag Niemand kan zulke dingen weten en 'l tieele bericht van dien ern stige» tegenslag voor de kroonprinselijke armee kwam ons onaannemelijk voor. I11 de laatste weken werd beweerd, dat hij in Polen werkzaam was Nu lezen we. een opmerkelijk onderhoud, dat een Amerikaansch dagbladschrijver met een Duitschen naam, Karl von W'iegand, met den kroonprins 111 de Argon ne had en dal opmerkelijk is, omdat men den jon gen man daaruit van een geheel andere zijde leert kennen, dan gewoonlijk wordt belicht. - - Ten gevolge van den oorlogstoestand maken verscheiden fabrieken in Duitsch land andere voorwerpen, dan waarvoor ze bestemd zyn, b v. een dynamo-fabriek te Berlijn granaten (in andere werkplaat sen van dezelfde maatschappij worden metalen knoopen en andere militaire be- noodigdheden vervaardigd), de bekende Siemens-Schuckert-fahrièken telegraaf- en telefoon-artikelen voor 't leger fn een aantal ijzergieterijen en machine-fabrie ken worden granaten, in naaimachine-fa brieken „shvapnells" geproduceerd - De Russen spannen zich in. om de door hen bezette gedeelten van Galicië en Boekowina te „verrussen", aldus ver neemt de „Neue Züricher Zlg.uit Pe trograd. Twee en dertig personen zouden in Galicië tot een gevangenisstraf vau een tol drie maanden veroordeeld zijn, omdat ze weigerden, Russische banknoten aan te nemen. En volgens het Russisch nationalisti sche blad „Nowoje Wremja" komen da gelijks geheele detachementen Russische polilie-dienaren in Galicië aan - Onder „telegrammenleest men van een gevecht lusschen den bekenden, mo- liammedaanschen stam der Senoessi en Fransclie troepen in Noord-Afrika Zon der ons eenigszins te willen begeven in de vraag, of dit bericht vertrouwen ver dient, halen we uit een telegram van den correspondent der „Neue Freie Prcsse" te Konstantinopel aan, dat de Senoessi en de met hen vereenigde stammen over •150 000 strijdbare mannen met 50 ka nonnen, 19 machine-geweren en den noo- digen oorlogsvoorraad beschikken Telegrammen. Hedenochtend door ons ontvangen, doch niet gebulletmeerd FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 2 Dec. (3 uur I11 den strijd ten Zuiden van Ieperen zijn de aanval len van den vijand op een loopgraaf, die door onze troeepn den vorigen dag was genomen, afgeslagen Een groep van 3 batterijen zwaar ge schut brachten wij tot zwijgen. Te Fermelles werden het kasteel, het park en twee huizen met de daar ge maakte loopgraven op schitterende wij ze door onze troepen genomen Bij Fay ten Z. W. van Péronne had den vrij levendige kanonnades plaats In de streek van Vandrez had een hevig bombardement plaats, Onze artil lerie beantwoordde het vuur en verniel de de batterij In de Argonne werd een aanval der Duitschers op Fontaine—Madame afge slagen iWij wonnen eenig terrein. wr~ DE NIEUWE DUITSCHE OORLOGS- LEENING. BERLIJN, 2 Dec. De Rijksdag heeft gisteren na een rede van den rijkskanse lier een oorlogsleening vau 5 milliard toegestaan. Alleen de sociaal-democraat Liebkneclil stemde tegen DUITSCHLAND EN PORTUGAL. LONDEN', 2 Dec. Reuter verneemt, dat Duitschland aan Portugal zijn ver ontschuldigingen heeft aangeboden we gens bet binnenvallen in Angola RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROGRAD, 2 Dec. Aan alle ge vechtsfronten heevschl betrekkelijke kalm te. In de streek van Lowiez Worden de operaties voortgezel, doch minder krachtig. De vijand deed op 2 Decem ber een onsUiipiigen aanval in dichte colonnes op de Russische stellingen ten Noorden van Lodz, doch werd terugge slagen. In de streek bezuiden Krakau zijn onze troepen Veritsjlco binnenge rukt. OOSTENRIJKSCH LEGERBERICHT. WEENEN, 2 Dec Off Hedenmorgen duurde de rust in Galicië en in RüSsisch- Polen nog voort. De aanvallen der Rus sen ten Noorden van Wolbrom werden afgeslagen Ten Westen van Novaradoks en bij Lodz ontwikkelden zich de ge vechten ten gunste van onze troepen. De Russen voor Pzremysl bleven dooi de laatste uitvallen passief. Vijandelijke vliegers wierpen bommen zonder resul taat Iu de Karpaten leverde de actie nog geen resultaat op. OOSTENRIJK EN SERVIË. WEENEN, 2 Dec (Off.) Op het Zui delijk oorlogsterrein werden gisteren geen "belangrijke gevechten geleverd, daar de vijand nog steeds terugtrekt De Oostenrijksche voorposten scholen op de vluchtende achterhoede en maakten eenige honderden krijgsgevangeneu EEN NIEUWE TURKSCHE OVERWINNING. KONSTANTINOPEL, 2 Dec Off Onze troepen hebben een nieuwe overwinning behaald en de stad Ardanoets, 20 K M ten O van de Tsjorok, bezet. Zuidelijk van Marocco heeft eeu ge vecht plaats gehad lusschen Senoessi en Fransclie troepen. De Senoessi be haalden een schitterende overwinning bij Canim en Wadai, daarbij werd Sjeik Abdullah gedood. De Franscheu werden op de vlucht geslagen DE WET GEVANGEN GEXOJIEN. PRETORIA 2 Dcc Officieel wordt ge meld, de* generaal de Wet gevangen is genomen DUITSCHLAND EN CHILI. LONDEN, 2 Dec. Een telegram ui'. Santiago meldt, dat te Valparaiso anti- Duilsche betoogingen hebben plaats ge had, uit protest tegen de schending van Chili's neutraliteit door de Duitsche oor logsschepen. Middelburg 3 Dec. Ter graanmarkt van heden wa3 de aanvoer redelijk van peul vruchten, tarwe, gerst, rogge weinig getoond, witte boonen 50 cent hooger, overigens on veranderd, handel vlug. De prijzen waren als volgt: jarige tarwe t af nieuwe tarwe f 13.a 14.per 100 kilo rogge f 0.a t 0.—; wintergerst f 0.a f 0.zomergerst f 13.a t 14.haver t 0.a f 0. per 100 kilo's paardeboonen f 0. a f 0.groene erwten i a f kroonerwten f 12.50 a f 13.50; tuinbooneu f 0.a f 0.witte boonen 1' 18.50 a f 20.ronde bruineboonen f 18.50a f 19,50; lange dito f 13.ai 15.koolzaad f af karweizaad f a f alles per mudmaanzaad t a f per 50 kilo's. Middelburg 3 Dec. Officieele noteering van den marktmeester. Boter f 0.70 a f 0.80, voor particu lieren f 0.80 per kilo. Eieren i 11.60, voor particulieren i 12. per 100 stuks. Noteering van den marktzetter der landb. ver. Boter t 0.70 a t 0.80 voor parti culieren f 0.80 per kilo. Eieren f 11.60, voor particulieren f 12 per 100 atuks Noteering van deVeilings- verBeniging „Walcheren" alhier. Eieren V. V. W. f 10.45 a f 0. eenden f 7.40 a 1 8.ganzen f 0.aft), kalkoen f 0.a t 0.kieviten f 0 a 1 Olie, van Inl. zaad, Raap- f 47.00, Pa tent- f 49,00, Lijn- f 38.00 per heet. a cont.; op 6 w. f 1.00 p. h. hooger. K 0 e k en, van Inl. zaad. Raap- f 90.00 per 1040 st., zachte lijn- f 14.00 per 104 st. harde lijn- f 13.50, lijumeel f 13.50 pee 100 kilo. Vlissingbn. 3 Dec. Op de pistoren n.m alhier geboudeo groenten-, fruit- en eioren- veiliag werden de volgende pijjzen besteed: Andijvie 6 a 41 et., kroten 9 a 21 et., rapen 20 a 21 et., peen 24 a 36 ct., boe- rekool 7 a 25 ct., spruiten f 0.92 a f 1,10, prei 5 a 6 ct., peen 31/, a 4'/t ct., schor- seneeren 8 a 9 ct., rapen 1 a 2 ct., alles per boa Bloemkool 3 a 10 ct., savoijekool Sa 41/, ct„ beiden per stuk. Eieren f 1.50 per 13 stuks. Mispels 31 a 40 ct., per vijfkop. Uien f 4.16 a 4 40, goud reinetten f 6.80 a f 7.04, kleiperen f 3.16 a f 3.24, alles per HL.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3