LAATSTE BERICHTEN. Nagekomen Berichten BUITENLAND. POST EN TELEGRAMHE. Op de correspondentie bestemd voor het Belgische leger, (waaronder de in Nederland geïnterneerde Belgische mi litairen niet zijn te begrijpen) is als plaats van bestemming Calais te ver melden. Voor Ingezonden stukken was heden geen plaats. huldebewijs. Wegens overplaatsing van zuster Ro- drigez Pereira van Aarden burg naar Sluis, werd haar Dinsdagmiddag door de Belgische vluchtelingen uil do barak een bouquet en blijvend souvenir aangeboden als blijk van waardeering voor al het goede wal zij voor de arme Belgen ge daan heeft Genoemde zuster stond bij de bewoners der barak in hoog aanzien. DE OORLOG. bel vno hijk nieuws. De N. R. C. verneemt van Belgische, zijde, dal, naar de berichtgever uit dc heslc bron te weten kwam, reeds op het oogenblik toen Luik nog stand hield en de regeering te Brussel verhleid, luit - generaal Dufour, toenmalig gouverneur der vesting Antwerpen, den eer-dén mi nister stellig heeft afgeraden, om met de regeering en het bof in de ure des ge- vaars op de Schcldestad terug te trekken. Hij ried de Broqueville zich rechtstreeks te gaan vestigen in een der kleine sleden van den West-VLramschen uithoek, dus aan gene zijde van dc Yser, cn ook de vrijwilligers en jonge recruten daar te oefenen Deze aandrang was te ernstiger, daar, zouden regeeering en hof in Ant werpen zijn gebleven, er gevaar voor op sluiting bestond. De zegsman van het Rotterdamsch blad gelooft aan ook, dal de mogelijkheid, eens op de Yser le moeien terugtrekken, in België door het militair bestuur van 't begin af aan in 'toog is gehouden. De deskundigen hadden volgens hem niet veel vertrouwen in de weerstandskracht der vesting Antwerpen. belgic en engeland vnór den oorlog. BERLIJN, 25 Nov. De half-ambtelijke „Nordd Allg. Ztg." maakt thans in fac simile openbaar een rapport van gene raal Ducerne aan den Belgischen minister van oorlog van 10 Augustus 1906 dat werd bewaard in het Belgisch ministerie van ccrlog in een omslag met het opschrift: ..Convention Anglo-Beige" Engelsch- Ëelgische overeenkomst'. Op dit document bevindt zich aan don rand de opmerking: ..de komst der Engclscheu in België zal eerst plaats hebben, nadat deze de Belgische; neutraliteit door Duitschland za! zijn geschonden"' Wal dat beteekent, blijkt uit aanleekeningen omtrent een on derhoud. dat de Engelsche militaire at taché te Brussel, luit.-kol. Bridge met den chel van den Belgischen gen. staf Jung- bluth had. Deze aanleekeningen zijn eveneens ge vonden en vermoedelijk afkomstig uit het jaar 1912. Daarin wordt gezegd, dat En geland België in dat geval 160.000 man ter beschikking zal stellen De militaire attaché merkte generaal Jungbhith op een desbetreffende vraag op, dat daar voor de toestemming van België noodig was, en dal hij wist, dat de Belgen niet in staal waren, den Duitschers den door tocht door België te beletten. De „Nordd Allg. Ztg.' merkt hierbij op, dal daarin dus ronduit wordt ver klaard, dal de Engelsche regeering voor nemens was, in geval van een Franscli- Duilschen oorlog terstond België bin nen te rukken, en aldus de Belgische onzijdigheid le schenden du1tsc1i legerbericht. BERLIJN, 2 5 Nov. Het groote hooM- k war lier deelt meeDe Eng. oorlogssche pen vervolgden gisteren hun aanvallen op de Belgisch-Fransche kust niet meer. De toestand op het Westelijk oorlogstoo- neel is onveranderd Bij Atrecht maak ten wij een kleine vordering. In Oost-Pruisen slóegen we alle Rus sische aanvallen af Hel tegen-offensief der Russen uit de streek van Warschau is hij Lowicz, Slrykof en Brzêziny mis lukt. Ook in dc streek Oostelijk van Tscnstocliau zijn allo Russische aanval len voor ons front ingestort. na roberts' dood. Een F ransche krant vertelt, en de N. R C vertelt het over, hoe het kwam dat Lord Roberts een noodlottige kou hesft gevat bij zijn bezoek aan de. Indische troepen. Toen hij zag dat de Indiërs hem zonder jas aan eer kwamen bewij zen, ,trok hij ook zijn overjas uit en wachtte zoo de troepen af Dit ge baar heeft hem het leven gekost. Den zelfden avond kreeg hij zware koorts en den volgenden dag longontsteking. servië in de klem. LONDEN, 25 Nov. De „Times" ver neemt uit Sofia, dat Servië onlangs te Boekarest liet onderzoeken, of Roeme nië bereid zou zijn tot afstand van grondgebied aan een naburigen staat, klaarblijkelijk daarmee op Boelgarije doe lend. Roemenië antwoordde, met blijd schap te zien, dat alie geschillen tus- schcn de naburige rijken waren gere geld De regeering- ran Servië, rekeninghou dend met de noodzakelijkheid van den toestand, is geneigd tot een staatkunde van concessies. De Servische regeering vecht alleen voor het behoud van de onafhankelijkheid. Hun beslaan is afhan kelijk van het slagen van de mogend heden van de Triple Entente. Ze is der halve genoodzakt, toe te stemmen in de maatregelen, die zij in de gegeven om standigheden noodig oordeelen. fondsenbeuhs te new-york. NEW-YORK, 25 Nov liet bestuur van de fondsenbeurs te New-York heeft be sloten de beurs a s. Zaterdag te openen onder beperkende bepalingen voor den handel in obligaties. uit vlissingen. Bij de lieden gehouden verkiezing voor leden van de Kamer van koophandel zijn de heeren Auer, Bcijerman, Dommisse en Laernoes herkozen, mei 17 slem- men, en de heer Klijberg met 16 stem men Het totaal der geldige stemmen ■was 18. mijnen opvissciien. Halverwege de vaart Folkestone —V lis-; singen zijn 12 Engelsche st,oom-traw lers bezig mijnen op le vissjchen. Op ou derlingen afstand van twee mijlen wordt door ï'oode punt-boeien de vaargeul, die van mijneu gezuiverd is, aangegeven. uit den haag. De Nederlandscho anti-oorlogsraad heeft naar aanleiding van zijn, tot een groot aantal buitenlanders gericht, schrij ven om ook in andere landen centralisa tie der verschillende vredesstichtingen lot een lichaam le verkrijgen, van lal van invloedrijke personen uil verschillende landen, blijken van instemming ont vangen. De. Koningin belrok hedenochtend te 9 uur, de prins en de prinses te 12 uur het Koninklijk Paleis in hel Noord- einde voor het winterverblijf. Dc Koninklijke standaard wappert nu weer van hel paleis Z K II de Prins woonde gisteravond gedurende ruim 3 kwartier dc uitvoering bij in liet tehuis voor katholieke mili tairen Z K. II. werd o.a ontvangen door liet hoofd vim de inrichting pater Ver beek; pasloor-deken Wylenburgh; hoofd aalmoezenier Evers en het bestuur. Op een vergadering van de vereeni- ging vau regenten op Java en Madoera, gehouden tc Semarang op 17 dezer werd besloten de tusschenkomsl van den Gou verneur-Generaal in te roepen teneinde aan H. AI. de Koningin de eerbiedige ver zekering over le brengen dat dc In- landsche bevolking dankbaar voor haar zegenrijke regeering, onder alle omstan digheden loyaal zal blijven en zal mede werken lol handhaving van Nederlands souvereinileit over Nederlandsch-Indië. uit russische bron LONDEN, 25 Nov (Tel Uit Warschau wordt bericht in twee Poolselie distric ten maakten de Russen meer dan 30 000 man krijgsgevangen Fr waren knapen bij van 16 jaar en wat ouder. Verschei dene leden min typhus ten gevolge van hon ger en ontbering. servh; ,en boelgaihje SOFIA, 25 Nov 'via Berlijn). Te So fia heeft een groote betooging plaats ge had De menigte verlangde dat Macedo nië (onmiddellijk door hel Boelgaarsche leger zou worden bezet. PETROGRAD, 25 Nov De Russische minister van builenlandsche zaken, Sa- sanof, sprekend over de gevaren, die Ser vië bedreigen, heeft de noodzakelijkheid der samenwerking lusschen alle Slavische volkeren bepleit en verklaard, dat de Russische regeering alle mogelijke maat regelen heefi getroffen, oni wrijving tus- schen Servië en Boelgarije te voorkomen afloop aanbestedingen. Bij de Maandag door het besluur dei- Godshuizen alhier gehouden aanbeste ding van levensmiddelen, brand en licht stoffen werden leveranciers- J. C. Janso, 20 IJ. L. boekweitnteel r 12; 3000 K. G. rijst f 18; 500 K G. kof fie f 0.99; A. G. van 'L Hooft 10 H. L. blauwe erwten f 18; 20 H L. bruine boonen f 16 50, 20 H L. gort f 18; 1000 K G 6 9 cent, 300 K.G zeep 23 ct 200 K. G. stijfsel 17 ct.. 2000 K G soda li/2 ct.; A. van Sorge 450 H.L aardappelen f 3.52; H L. Zegers 1200 K G witte Amsl. Melis 47 ct 1000 K G. gele Amst. bast. suiker 471/5 ct.; 300 K.G bruine Eng. id. 16 ct J N. Cohen cn Zn 3000 K G. rund- vleescli 79 ct G. J van Riel 1400 K.G (varkens- vleesch 82c. t.2500 K.G runderschen kel 36 ct.300 K.G. kalfsschenkel 44 cent: Fa S, van Os 1000 K.G. spek 70 ct. J. Verhage 1300 K .G stroop 10 8 ct.; 3 H.L patentolie f 46; J. C. Burrink 40.000 K G Ruhr steen kolen f 1.12; A Bliek, 6000 K G. Belgische anthr.i- eiet f 1 90; J A Pietcrs, 3 st. olmen vaamhout f 6 75; 10.000 turven 63 cent. Aan hel gebouw van het provinciaal bestuur alhier werd hedenmorgen aan besteed het onderhoud van hel Nedcr- landsch gedeelte ran het kanaal van Terueuzen met bij beboerende wer ken, gedurende de jaren 1915, 1916 en 1917. Raming f 27.000 per jaar. Inschrijvers de heeren G. J. Balken- stein Jr. Terneuzen, f 25.720 en G. A. van der Straaten, Terneuzen f 25.483 per jaar. Nog werd aanbesteed het onderhou den van en het doen van herstellingen aan provinciale gebouwen le Middel burg van 1 Januari 1915 tol 31 Decem ber 1915. Inschrijvers de heeren: A. Wal raven f 1477, P Krijger en Zoon f 1250, G. H. Verlregt f 1241, II J. Keulemans f 1161, M. J. Sanderse f 1110, L Pie- terse f 1130, J N. D Bijl, Vlissingen f 1125, J Jansen f 1120, K, A. Moe- renberg f 1116.50, A Lois f 1112, J de Buck f 1105, J A. Deckers f 1084, II. Jansen Jz. f 1068 en P de Wit f 1050. Behalve den heer Bijl wonen alle in schrijvers te Middelburg. DE OOR106 Aan de Vlaamschc k u s t. We meldden gisteren, dat Engel sche oorlogsschepen Zeebrugge bescho ten hebben. Het doel daarvan was dui delijk. Het is toch bekend, dat de Duit schers ,die haven als steun- of uitgangs punt voor operalies niet duikboolcn te gen de Britsche zeemacht willen aan wenden. Het heet, dat ongeveer vijf on derzeebooten overland en natuurlijk uit- eengenomen (gedemonteerd) daar heen werden aangevoerd. De correspondent le Sluis van tie „Maasbode" schrijft, dat de bewuste En gelsche oorlogsbodems blijkbaar ter hoog te van Knocke lagen Reeds tevoren hadden de Duitschers den bewoners van het plaatsje bevolen, hun huizen te ontruimen en zich in Knocke of Heyst te vestigen. Volgens hel officieele Duit sche bericht van gisteren werd een aan tal Belgische inwoners door dat bombar dement gedood of gewond Waarom dit opzettelijk bericht wordt, is duidelijk Na het bovenstaande kan dit aantal ge lukkig niet groot zijn, al behelst het telegram uit Berlijn, dat ook Lombaert- zijde (ten N N. O. Van Nieuwpoort) on der vuur genomen werd. De Brits'chc admiraliteit deelde mee, dat het twee Engelsche schepen waren en dat alle punten van strategische beteekenis bij Zeebrugge vernield werden De correspondent van „De Tijd" te Sluis seint nader, dat reeds Maandag ochtend de door dc Duitschers versterk te Belgische kustplaatsen en vooral de behendig in de duinen opgestelde Duit- sclie artillerie liet doel van een En- gelsch-Fransche vloot was. Engelsche vliegers verkenden eerst ,de kuststrook en verstrekten langs draadloos-telegra- fischen weg de gewenschte inlichtingen aan Me oorlogsbodems Tevens rukten' de troepen van de bondgenooten uit het Zuiden op. Later nam een tweede vloot der geallieerden de streek tus- schen Oostende en Wenduyne onder vuur. Geen van beide partijen behaalde ech ter beslissende voordeden. Twee bat terijen der Duitschers werden Weliswaar bij Wenduyne lot zwijgen gebracht, maar, naar ook uit Berlijn werd mee gedeeld, moest hel aan de kust operee- rende Fransch-Engelsclie eskader afdein zen wegens hel rake schieten hunner tegenstanders, waardoor een torpedoboot- jager ernstig werd beschadigd. Het tweede smaldeel richtte zich daarop naar Zeebrugge, waar de cokes- loodsen en eleclriciteitswerlcen benevens het Palace-hotel i n brand werden ga- schoten. Ook dc kerktoren le Heysl is ernstig beschadigd. De aanlegplaatsen hebben schrikke lijk van l vuur geleden en talrijke ha venwerken zijn vernield. Duilsche on derzeeërs deden een uitval tegen de vijandelijke vaartuigendie zich lang zaam terugtrokken Ecnige gedeelten van Zeebrugge slaan, in brand Volgens de „Maasbode" had in hel (nu vernielde) Palace-hotel de Duitsche marine-staf onderdak gevonden Uit Sluis verneemt dit blad, dat ook de sluizen te Zeebrugge verwoest zijn Van het N. W. f r o n l. Wegens de betrekkelijke kalmte der krijgsverrichtingen -zijn er heden cn gis teren, aldus werd Zondag uil Noord Frankrijk aan de „Times" geseind, meer zieken dan gewonden naar de hospitalen toegevloeid Een groot aan Lil komt van de verbindingslijnen en daaruit zou blij ken, dal de spanning van den strijd de manschappen minder vatbaar voor ziekte maakt. Er zijn nu eenjge geval len van bevroren ledematen, dysentrïe en rheumatick. Mannen, die licht gewond in de hos pitalen binnenkomen, «zien er Ruiten- gewoon goed uit. Zouden sommige hun ner onder gewone omstandigheden kou gevat hebben, wanneer zij eens in den tocht hadden gestaan, nu stonden zij den geheelen nacht tot den eiikel in het water en hadden in natte kleeren den scherpen wind getrotseerd, zonder daarvan kwade gevolgen te ondervin den. Dit wijst er op, dal de troepen -der bondgenooten of dat gedeelte, dpt lang in de gevechlslinie is geweest, geacclimatiseerd is Hoewel men be hoefte aan rust heeft, zijn er tot nog toe zeer weinig gevallen van longont steking voorgekomen I n 's v Ij a n d s macht. Men kan zich al eens hebben afge vraagd, hoe die gedeelten van Frankrijk het stellen, die, sinds het begin van den oorlog door de Duitsche troepen bezet en dus onder Duitsch beheer, aan de grenzen liggen achter hun gevechtsfroni. Tot deze gebieden behooren bijv. de Fransche Ardennen. De Temps" verneemt daaromtrent, dat; het moeite kost Le vernemen, wet er ach ter den haag van Duitsche bajonetten; voorvalt Toch zijn berichten van bewo ners uit dien N. W. hoek der republiek in Parijs aangekomen. De Duitsche. of ficieren willen, dat ze hun bestemming bereikten Elke van die brieven is voor zien van een bijzonderen postzegel. Een zegel op een brief uit Mézières vertoonde I) v de woorden; „Mézièi-es-Duilschlaud Aan die brieven wordt ontleend, dat te Sédan sommige huizen stelselmatig ge plunderd zijn en dat nien te Charleville do inwoners aan het maken van verschan singen zet, terwijl de vrouwen gedwongen worden, naaiwerk te verrichten, hoofdza kelijk voor de militaire uitrustingstukken bestemd Te. Mézières zijn de selvolen her opend. Duitsche onderwijzers staan voor de klas. Een ander, die een tocht heeft ge- aaan door de streken van Frankrijk en België, welke in 't bezit der Duitschers zijn en .vervolgens over ons land en En geland naar de republiek is terugge keerd, schrijft in de .Temps" o. a.,hoe verschillende burgemeesters van Bel gische gemeenten als de Duitsche troe pen naderden, bij den ingang van het aan hun hoede toevertrouwde dorp groole biljetten deden aanplakken, waar op met dikke letters .te lezen stond „Typhus. Kookt uw drinkwater". De Duit sche soldaten zouden dit dan geloofd en bijgevolg dé plaats vermeden hebben. 't Is ons evenwel meer om de laatste zinsneden van liet artikel te doen,wel ke zoo heilzaam afsteken bij hel, overi gens terstond en van ambtelijke zijde verloochend geschrijf van een correspon dent van hel „Giomale d'Italia" over hetzelfde onderwerp. Ziehier. „In Nederland heb ik kunnen eon- slaleeren dal de Belgische vluchtelingen er een waarlijk broederlijke onvangst genoten hebben Er is nauwelijks een Ne- derlandsch gezin, dat niet een Belgische familie heeft gehuisvest. In alle rechl- vaardigheid moet erkend worden, dat hel Nederlandsche volk zich groot en edelmoedig heeft betoond voor zijn on- gelulckigen en heldhaftigen nahum'." In het Oosten Iïel is den lezer niet kwalijk le nemen als bij het nieuws, gisteren onder „Nage komen Berichten" opgenomen en volgens hetwelk de Duitsche troepen in Po'en waren teruggeweken naar een lieele reeks plaatsen met de meest onuitsprekelijke namen, niet terstond in zijn volle bet>e- konis heeft doorzien Toch valt deze nieL le miskennen. Maar om zich oaarvan le vergewissen, moet men een fatsoenlijke lcaarl van dit uitgestrekte oorlogsterrein voor zich nemen. Daarop zal men dc meeste van de bedoelde sleden vinden. Strvkof en Zgicrz liggen beide aan de spoorwegverbinding tusschcn I.odz en Lowicz, Szadek zoeke men ten W.Z.W. van Lodz, terwijl de andere, opgesomde punten waarlangs die linie zich uit strekte) ongeveer ten Zuiden van Sza dek zijn gelegen. Dal de Duitschers ach teruittrokken tot de lijn, die men tusschen uie steden getrokken kan denken, bewijst aal zij na de rivier de Bzoera overge trokken te zijn, reeds een stuk waren' voorwaarts gemarcheerd Op dal front wordt Ihans blijkbaar mei de uitersle verbittering gevochten Tevoren Streden de Russen in die streek met omgebogen vleugels. Hun centrum was naar Posen gekeerd, de rechtervleu gel mo'akte front naar von Hindenburg's legvr, dat van Thorn was opgemarcheerd en hun een zoo ernstige nederlaag heeft toegebracht, terwijl de linkervleugel der soldaten van den Isaar jn een naar het Z.W. gerichte linie in Z.W. Polen de Oos tenrijkers te lijf gingen of zich tegen hen te weer stelden. Hel is nu mogelijk, dat de Russische, scharen door het terugdringen van hun Duitsche tegenstanders naar het N.W. in staal zijn, hun front rechter te maken. Dit zou natuurlijk een groot voordeel be duiden, in zoover diL met een verlenging van hot front gelijk zou staan, waardoor ce poging, door von Hindenburg's sol daten ondernomen, om bun rechtervleu gel om te trekken, voorloopig verijdeld zou zijn. En bovendien een 'leger-op- s'clliug met omgebogen vleugels is ook ongunstig aangezien deze strijdwijze licht iri ecu gevecht met twee fronten ont aardt De mogelijkheid daarvoor schijnt o.ooi dat terugdrijven van den vijand ra dc omgeving van Lodz uit den weg ge ruimd. Men overschatte dat voordeel van de Russen echter niet. Ons gisteren ver schenen nummer bevatte ook de gewich tige tijding, dal aan de zijde van Wjeloen (lusschen Kalisj en Tsenstochau) versche Duilsche strijdkrachten werden ontdekt, die blijkbaar den linkervleugel hunner tegenstanders om wilden trekken Uit wat boven gezegd werd, volgt ,dat wij de kans daarop voor de Duitschers ge ring achten. Daarvoor komt deze poging te Laat 'Juist aan dit front nam de strijd volgens den genernlen staf der Russen voor hun wapenen een gunstig verloop Dit zette zicli meer tastbaar in het ge vangen nemen van meer dan 6000 vijan- aelijke soldaten om. Op zich zelf hech te men aan dit verlies evenwel geen waarde Dal de bondgenooten er vol strekt niet verslagen zijn, blijkt uil de meedeeling van Pelrograd. dat zij tegen aanvallen dedèu. Dal die mislukten, is op 't oogenblik niet aan de orde. Trou wens ,ook bij de Lerugwijkendc beweging der Duitsche infanterie in de omgeving van Lodz leed deze zware verliezen en moest ze zwaar geschut aan de vervol gende cavalerie prijs geven. Aan het front ICrakau—Tsenstochau is de pijl van de weegschaal nog evenmin lol rust gekomen. Wolbrom en Pilica, waar de Oostenrijkers zeggen, terrein gewonnen te hebben liggen ten N. W. van Krakau. De Turken aan 't Suez-lean aai Doordat Turksche troepenafdeelingen aan het kanaal van Suez verschenen zijn, is deze waterweg opnieuw in ieders aandacht op den voorgrond ge komen Van den geregeldjen voortgang van het scheepvaartverkeer daarlangs hangt toch te veel af. Voor ons land is het -onmisbaar als aanzienlijke ver korting van de reis tusschen Ncderhuul en zijn koloniën. Vergissen we ons niet, dan staan wij, wat het aantal schepen betreft, dat jaarlijks dit kanaal gebruikt, van alle staten der wereld op de derdf plaats.. Deze waterstraat was niet de eerste, die de 113 K.M breede landengte, wel ke Azië en Afrika scheid}, moest door snijden. Reeds onder deri Pharao Seti I (1400 v C.) werd een kanaal glegra- ven, dat van den Nijl uit langs de Oostgrens van liet rijk en waarschijn lijk tot 'de Roodie Zee leidde Later werd deze onderneming meer dan eens her haald. Sinds de achtste eeuw na Chris tus geraakte het laatst gegraven kanaal in verval Eerst den Franschen consul-generaal de Lesseps gelukte het, de beide zeeën met elkander in verbinding le brengen. In 1859 werd daartoe de eerste spade in den grond gestoken. In 1869 had de feestelijke opening plaats in tegenwoor digheid van keizerin Eugenie van Frank rijk, den keizer van Oostenrijk, den kroonprins van Pruisen en andere vor stelijke personen. Het Suez-kanaal is 160 K.M. lang Het begint bij Port Said met twee pie ren van 1600 en 2250 M. lengte die het door de Westelijke kuslstrooming aangevoerde Nijl-slik tegengehouden. De bouwkosten van den geheelen, groot- schen waterweg beliepen ongeveer 19 millioen pond sterling Naar dit kanaal zijn de Turken nu in twee koloxnies opgerukt. De Noor delijke heeft den ouden karavanenweg gevolgd, waarlangs sinds duizenden van jaren de verbinding tusschen Palestina en liet Nijlland plaats heeft Daarvoor moest een aanzienlijke afstand door een woestijn (op het schiereiland van Sinaï) worden afgelegd. Dat bet den ottomaan- scheu soldalen nochtans gelukt is, langs dezen weg het kanaal le bereiken, pleit voor hun intendance. Ernstigen legen- stand van Engelsche of Egyptische troe pen hadden ze niet te overwinnen, Men weet, hoe in de buurt van (EI) Kanlara, waar hoven genoemde weg het kanaal raakt of snijdt, gevochten is lusschen de Turksche krijgslieden en Britsche kameelruiters. Daarbij zijn blijkbaar de eerste aan de winnende hand gebleven. Fen tweede, ottomaansche kolonue be gaf zich van de golf van Akaba (welke het schiereiland Sinaï van Arabië scheidt) op marscli langs den weg, welke de Mekkagangers plegen te gebruiken. Deze mannen hebben de §tad Suez ten doel, welke naar men weet aan liet Zui- del'jlc einde van het kanaal aan de Roode Zee is gelegen, op den linker of weste lijken oever van dien kunstmatigen water weg schuin tegenover Port-Ibrahim, dat als poort van het kanaal aan die zijde kan worden beschouwd. Door natuur lijke en andere omstandigheden is het oversteken van het kanaal niet gemak kelijk. korte oorlogsberichten. Volgens de „Daily Mail" is het Brit sche ministerie van oorlog voornemens, een nieuwen vorm in te voeren voor dc pijlen van de vliegers De nieuwe pijl zal veel gevaarlijker zijn dan de tot nu toe gebruikte Hij zal ook in staat zijn het dak van een loopgraaf te door boren. Voor Soo ver we weten bedienden zich tot nu loe slechts Fransche avia- teurs van dat wapen. In Ierland gaat het uiet die wer ving niet naar wenscli. ;F.r scjvijnefn daar verscheiden menschen te zitten, die mei (de gedragslijn der regeering in zake Home Rule onder invloed der tijdsomstandigheden, allesbehalve ingeno- inen zijn. Men herinnert zich, hoc in het Parlement over de schorsing van de dpor de x-egeering ondernomen ver zoeningspogingen evenals over hel in middels wet geworden zijn van liet eigenlijke ontwerp tamelijk harde woor den zijn gevallen, al beseffen de op positie-leden in beide Huizen le slerk den ernst der tijden, om den pfclilieken Godsvrede te breken. Ook heeft lei'sLond bij bet uitbreken van den krijg die slim merd van een John Redmond, leider, der Ierschc nationalisten (Horue-Rutors op dat eiland) de vrij williger s-strijdf- maclil ten dienste van liet land gesteld. Ook hun prolestantsclie tegenstanders hebben de wapens opgeborgen of ge bruiken deze insgelijks legen den ge- meenschappelijken vijand Nu komt een Engelscli blad (wolk meldt dje N. R. C niet) met een bericht, dat ontsteltenis kan wekken

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 2