H1IIEL1UMSGHH COURANT. r. 27i, 1944 Dinsdag 17 November BINNENLAND. De Tlachtelingen. Uit Stad en Provincie. Verschillends Berichten. 157* Jaargang. Bit* «ooruil terioJUjat J g i ij k i, ait litxoWiriig m Zom- u fuitligii] ,rrija p«r kwartaal, ïoowel voor MiMtlbmrg all roor alia plaatiaa La Naiarlul fruoo pp. 11.26, Afsoiderlijke amamari koitaa 5 ceat. kdrartoatie* bij abouemeat op roordeeliga voorwaarlaa. Proipaotaasem daarna xija au bat baraaa ta bekomaa, Advirtmtiöa voor bet aaritrrolgaada aammer moeten dei middag! vóór één mar ua bat baraaa bazorgd xija. AirartaatiBa ft 20 eaat par ragab Bij abouamaat vul lagar. Gebcort»-, dood- aa alia udara lamiliabariobtsa aa Dukbataigingaa tu 17 ragali 1 1.60; alka i gal a«n 20 eaat. fiaolamai 40 oaat par ragab Groot» lattari aaar da pluti, dia tij iaaamim. Tot da plutiiag iu aévort»ati8n aa reclame», aiat atkomitig ait Zaal a id, betraffu'5 Budal, Nijverheid aa Geldwezea, i» gerechtigd het Alxeaeei Adverteatla-Burear A. I»lfi LA IAB Aia, N.Z. VaarDiriwal «66. Amterdaai. Men heeft thans de offieieele mededeeling. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp voor een leening van '275 mil- lioen, vrijwillig en dan rentende 5 pet. Mochten die vrijwillige inschrijvingen tegen bedragen aan 100 of veelvoud daarvan minder bedragen dan 150 mil- lioen, dan zal een gedwongen leening worden aangegaan, rente 4 pet. Die gedwonge leening zal worden omge slagen over hen die een vermogen van f 75.000 of meer hebben, en wel zoo dat het percentage van het vermogen waarvoor men dient deel te nemen, voor de vermogens van 75.000 bedraagt 1 pet., en geleidelijk opklimt totdat het voor vermogens van 5 millioen en hooger 1 pet bedraagt. De aflossing is zoo berekend dat de leening vóór eind 1829, dus in 15 jaar, gedelgd is. Als middelen ter dekking, te storten in een afzonderlijk fonds, worden aangewezen 20 opcenten op de grondbelasting, de bedrijfsbelasting, de personeele belasting, de vermogensbelasting 50 opcenten op de zegelrechten van bui- tenlandscbe effecten 10 opcenten op de registratie-rechten 20 opcenten op de successie-rechten 10 opcenten op de invoerrechten, behalve voor azijn, bier en zout 10 opcenten op den gedistilleerd-accijns 10 opcenten op den accijns voor geslacht vee 10 opcenten op den suiker-accijns 20 opeenten op den wijn-accijns. De eerst geheime nota over de financiën is thans bij het wetsontwerp gevoegd. In de nota worden de kosten der mobili satie tot 1 April geschat op 185 millioen, waaronder begrepen zijn de verleende kredieten van 105 millioen. De kosten der maatregelen van socialen aard worden geraamd op 60 millioen, die voor de vluchtelingen op 5 millioen. De mindere opbrengst der belastingen wordt geschat op 75 millioen, totaal 273 millioen. De regeering zegt zich met het denk beeld van een heffing in eens van een oorlogsbelasting niet te kunnen vereenigen. Principieel omdat het niet wel gerecht vaardigd schijnt buitengewone uitgaven, die in het belang van bet geheele volk noodzakelijk zijn, te doen dragen door een zeer kleine groep van meervermogenden. Practisch schijnt het ongeraden, om waar straks voor maatregelen van socialen aard, voor verbetering van het volksonderwijs, voor bijlegging van den strijd op onderwijs gebied, voor de verdediging der Koloniën, in één woord voor verhooging van de volkskracht en van 's lands weerbaarheid, nieuwe belastingen zullen moeten worden opgelegd en daarin het vermogen, zonder twijfel, een belangrijk deel zal hebben bij te dragen, nu op eenmaal aan de vermogens een aderlating te doen ondergaan van 275 millioen. Voorts wordt betoogd dat zoo'n oorlogs belasting al bijzonder ongelijk zon treffen, daar voor de vermogens de inkomsten van een heel jaar of zells meer zouden moeten worden betaald, terwijl hiervan bij de in komsten uit bedrijf geen sprake kan zijn. En eindelijk acht de regeering het haar plicht thans geen partij te kiezen tusschen de denkbeelden die de verschillende poli tieke groepen op belastinggebied huldigei zamen voorbereiden tot de taak om hun bemiddeling aan te bieden >Een machtig woord kan gesproken wor den en het zou tot groote eer van ons land strekken, indien de komende geslachten eens konden getuigen, dat het Nederland's Ko ningin was, die den hoogen moed had ge had het eerst het woord te spreken, dat den volkeren van Europa den weg wees toe dunrzamen vrede. Misschien kan zulk optreden niet dadelijk de gewenschte gevolgen hebben. Al komt wat wij wenschen niet onmid dellijk tot stand, toch zal het voorstel, dat zeker in Amerika warmen bijval vinden zal, de mogelijkheid van een oplossing door duizenden doen overwegen. Het zou in elk geval dwingen tot verwe zenlijking alom in de wereld van den wan hoop van tienduizenden in Europa." DE RIJKSMIDDELEN. Dc opbrengst der rijksmiddelen mOct. bedroeg f 16.371.801, tegen f 18.118.462 in Oct. 1913. De opbrengst over de 10 eerste maanden was f 157.722.798 te gen f 160.311.077 in 1913, terwijl tien- twaalfden der raming f 166.354.166 be draagt. IS BEMIDDELING MOGELIJK Het is de „Van Dag tot Dag" schrijver in het „Hand." die deze vraag stelt, en de meeste landgenooten zullen het wel met hem eens zijn dat het „onduldbaar is zonder iets te doen dan langer toe te zien bij 't moorden van de bloem van Europa's jonge mannen, van de hoop der toekomst". Maar of er met eenig uitzicht op succes een poging tot bemiddeling kan worden ge daan De schrijver acht ons land en de Vereenigde Staten aangewezen voor die poging Neder land omdat het geen vijanden heeft, en sinds jaren mocht zijn het middelpunt der ont wikkeling en handhaving van het volkenrecht. De groote Republiek, omdat ze door haar geographÏBche ligging en door de zoo alge meen gewaardeerde beginselen en gevoelens van baar geëerden president zonder den arg waan van een der strijdenden te wekken, haar goede diensten, haar tusschenkomst kan aanbieden. Kunnen de beide regeeriDgen zich niette NEDERLAND EN DE OORLOG. Geïnterneerden. Eenige geïnterneerden in het kamp in Gaasterland, die hun nachtverblijf in de- steenfabriek aldaar hebben, zullen naar een ander kamp worden overge bracht. Verbod van uitvoer. Bij Kon. Besluiten van 16 Nov. („St. bl." No. 534, 535 en 536) is, met ingang van genoemden datum, verboden de uitvoer van pyriet, gosolie en benzine, beenderen. (St. Ct.) Militaire verloven. Door den generaal opperbevelhebber van de land- en zeemacht is, ter tegemoetkoming aan de eonomische belangen der gemobili seerde strijdmacht, bepaald, dat de onder de wapenen zijnde militairen die door een schriftelijke verklaring van den burgemeester der gemeente hunner woonplaats kunnen aanneembaar maken dat zij in het banket bakkersbedrijf werkzaam zijn eu daarin ge durende de St. Nicolaasdrukte niet kunuen worden gemist, een extra verlof kunnen be komen van 28 Nov. 's avonds na afloop van den dienst tot en met 6 Dec. daaraanvol- W olgebrek. Al meer en meer dreigt ons land door het Engelsche uitvoerverbod een groot ge brek aan wel te zullen ontstaan. Komt er niet spoedig verandering, dan zal men zelfs allerwege het breien van borstrokken voor onze soldaten en de geinterneerden moeten staken. Engeland is blijkbaar, zooals met andere artikelen, bevreesd dat via ons land der vijandelijke landen zal worden voorzien. Aangezien hier echter een verbod van uitvoer bestaat, valt dit niet te vree zen. Daar het ook niet aan te nemen is dat Engeland, de stapelplaats van de geheele wereldproductie, al deze wol voor zijn leger noodig heeft, worden er nog pogingen ge daan om voor Nederland, althans wat de vroeger gedane bestellingen betreft, een uitzondering te verkrijgen op het verbod van uitvoer. Teneinde daarbij ook den steun te ver krijgen van de Nederlandsche autoriteiten, hebben, naar het Hand. meldt, eenige groothandelaren in Engelsche brei- en maaswol een adres verzonden aan den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Bede om hulp. Het Provinciaal Vluchtelingencomité in Zeeland verzoekt dringend hulp voor de duizenden vluchtelingen welke nog in de Provincie vertoeven en daar den winter znllen moeten doorbrengen, dewijl zij in hun land geen verdienste hebben, of be roofd zijn van hun huis en haard, in den vorm van levensmiddelen van allerlei aard, van kleederen (in 't bijzonder onderkleede ren zoo voor mannen als voor vrouwen en kinderen) en dekens. Ook bedden en i itrasBen voor ouden van dagen en zieken I zijn hoogst noodig. Al deze goederen moeten gezonden worden aan het adreB van Mr. P. Dieleman, Station, Vlisaingen, alwaar de het magazijn van het magazijn van het Comité is gevestigd en van waaruit over de Provincie wordt distribueerd. De Engelsche philantropie hondt zich prachtig door belangrijke toezendingen van levensmiddelen en kleederen. Laat toch ons eigen land, waar het onze zoo zwaar geteisterde Zuiderbroeders be treft, niet achter blijven. De nood is werkelijk groot. Vermisten. Door de verwanten, adres Prov. Inlich- lingbureau, Lange Delft 120, Middelburg, worden gezocht Jirm. .Verschuere—Brunau, corp. sold 6 !in. 4/4 forteresse, van Anvers. Louis Brunsson en fam., brigadier der douanen van Alene. Eug. Denau, muzikant 7 Reg. cue ligne Hedenmorgen vertrokken alhier met den trein van 9.09 76 gratis reizigers en met die van 7.26 6. Tot twaalf uur waren 40 biljetten voor morgen uitgegeven, Het aantal bons voor warm eten bedroeg 1508, Uit Middelburg. Daartoe uitgenoodigd door eenige dames en heeren zal de heer Hullebroeck, de bekende Vlaamsche zanger, op Dinsdag 1 December a. s. hier een liederenavond komen geven. De netto opbrengst van dezen avond zal gelijkelijk verdeeld worden tus schen het plaatselijk steuncomité en het comité voor de Belgische vluchtelingen. .Uit >Villssfageu. Een correspondent uit Vlissingen meldt ons In aansluiting met uw bericht over de Zondag gehoorde zware slagen (zie Laatste Ber.) kan ik u mede deel en, dat wel degelijk mijnen zijn ontploft. Persoonlijk boorde ik een zeeofficier van een der torpedobooten vertellen, dat een mijn op 50 M. afstand ontplofte en 't water tot boven de mast deed opspatten, waarna de stukken ijzer rondom het vaartuig in zee neerploften. Uit Walcheren. Omtrent het aangespoelde lijk te Westkapelle wordt nog meegedeeld, dat het van een volwassen persoon is, lang 1.70 M., op de linkerhand een anker ge brand, waaronder 211. Gekleed in een blauw-grijzen broek, bruine kousen, rood baaien onderbroek, bonker vanbruin zeildoek, s zonder merk. In de zakken werd niets gevonden. Uit Z.uid-Beveland. De laudbouwersknecht J. v. d. Dries te Heinkenszand kreeg van een zijner paarden zoo'n slag tegen het hoofd dat hij een gapende wonde kreeg en geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. In de Maandag gehouden raadszitting te's Gravenpolder werd de begrooting voor 1915 gewijzigd met het oog op de ver hoogde jaarwedde van den ambtenaar van den Burgerlijken Standda wedde is gebracht van f 65 op 80. Het suppletoir kohier H. O. werd bepaald op 3 aanslagen en dat van de hondenbelasting met 6 aanslagen op f 10.50. Tot secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer A. Geelhoed. De hoogaars B. O. Z. 86, geladen met suikerbieten is gister namiddag door den krachtigen wind tei hoogte van de Boomkil (Ierseksche oesterbank) omver geslagen. De bemanning, schipper en zoon, redde zich op het bovendrijvende vlak (den bodem) van het vaartuig en werd na een uur daarop rondgedreven te hebben door de korstoom- boot Ooster-Schelde van den kweeker J. A. van Sprnndel uit haar benauwden toestand gered en te Ierseke aan wal gebracht. Uit Noord-Beveland. In de Maandag te Colijnsplaat gehouden raadsvergadering, waarin alle leden tegenwoordig waren, was aan de orde de benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. K. Boone. Uit een voordracht, bestaande uit de heeren P. van der Weele Az. en W. Adriaanse, werd met 6 van de 7 stemmen eerstgenoemde Het suppletoire kohier der hondenbelas ting werd vastgesteld op 11, terwijl dat van den hoofdelijken omslag werd opgemaakt en in handen gesteld van den gemeente ontvanger. De melkboer M. K. te C o 1 ij n s p 1 a a t had het ongeluk een zijner hesten koeien te verliezen, doordat het beest door het eten van natte bladeren van bieten het bij het huiswaarts keeren zoo benauwd kreeg, dat het in de sloot sprong en gebarsten is. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Uit Schouwen-Dulveland. Men meldt ons uit Bruinisse: Zuterdagmiddag werd het Lemster jacht Bru 149, eigenaar J. Okkerse, geladen met mosselen, bestemd naar Rotterdam, voor die stad door een stoomboot aangevaren waar door het ernstige schade opliep zoodat het met behulp van andere vaartuigen naar zijn bestemming moes| gesleept worden. BSSWy IIFT VREESELIJK ONGELUK TE WESTKAPELLE. IIcl was een triestige tocht gisteravond naar liet uiterste hoekje van Walcheren, het lief gelegen Westkapelle, dat des mid dags getuige was geweest van een wreed ongeluk een gevolg van den grooten we reld-oorlog, dien wij thans medemaken. Geheel de bevolking en niet minder de militaire bezetting was diep gelroffei Wij vernamen dat het even voor halx drie was, toen men bezig was de derde mijn van dezen dag te ontladen. De mijn lag op de bazaltsteenen tusschen do palen. Door een ooi-zaak, die wel nooit zul wor den gevonden, sprong het helsche voor werp uiteen en de direct toesnellende mensclien zagen een ontzettend schouw spel. De personen, die bij de mijn ston den waren allen op slag gedood en op ontzettende wijze verminkt. De opzich ter van den polder Walcheren, sacker, was het best herkenbaar Over al lagen stukken van menschelijke li chamen, zelfs aan de landzijde van den dijk. Ofschoon het vast staat dat min stens negen mensclien omkwamen^ kon men slechts de lijken of althans dee- len daarvan van den heer Elsacker, van den heer Ockhuizen, kapitein van het Indische leger, thans commandant te Westkapelle, van een sergeant der ma rine en van den milicien Smit en de dijkwerker Roelse, beide laatste namen slechts uit belangstelling een kijkje Dc lijken van de beide luitenants te zee tweede klasse Bruinsraa en Munck wa ren niet terug le vinden en zijn of geheel in stukken gescheurd of in zee geslagen. Van verschillende zijden werd ons. verzekerd, dat er nog een dijkwerker niel tehuis was, en men vreesde, dat er nog een tiende slachtoffer zou zijn, maar hel politierapport spreekt van ne gen dooden. Op de plaats waar hel ongeluk voor viel zijn de palen ten deele weggesla gen en is zelfs de bazallsteen stuk, ter wijl er een gat in den dijk kwam De stukken paal en ook een anker, waar mede de palen verbonden zijn lagen tot over den dijk. Het anker zat diep in den grond. De lijkeu werden naar het lijkenhuisje overgebracht, dat van den heer Elsacker laler naar de ouderlijke woning. De namen der slachtoffers van de ma rine zijn luit. I zee 2e kl C J J. Bruins- ma, N. Munk, majoor torpedomaker B Nijssen, korporaal torpedomaker L. N. van der Knaap en matroos le klasse J. Francois, Veersche weg, Gem. St. Lau rens. (Bovenstaande werd reeds vermeld op het hedenochtend uitgegeven bulletin. We verbeteren nu tevens de daarop voorkomende vergissing, n 1. dat als de omgekomen matroos le kl. werd ver meld J. Beaufort uit Middelburg. Wij hebben hedenmorgen andermaal een bezoek gebracht aan Westkapelle, waai- een ieder nog onder den indruk is van het vreeselijk ongeval van gisteren. Het bleek ons dal de plaats des onbeils juist bij hel wrak van het op 1 October 1911 gestrande schip „City of Benares' ligt. Alom lagen nog stukken van klee- dingstukken van palen en van steenen, terwijl lnen bezig was de laatste over blijfselen van menschelijke lichamen weg te halen. Juist toen wij moesten vertrek ken vernamen wij dat er weder deelen van lijken aanspoelden aan den ijzeren toren. Het gerucht, dat een tiende slachtof fer te betreuren zou zijn bleek ons ge lukkig ongegrond. De nationaliteit van de mijn konden de autoriteiten nog niel vaststellen. Ver schillende familieleden van de slachtof fers waren heden te Westkapelle en maakten den treurigen gang naar het lij kenhuis, waar de reeds gevonden lijken liggen, door een liefderijke hand met bloemen omringd. Vooral ook onder de militairen heerscht groote verslagenheid, daar zoo wel de kapitein als de milicien, die het leven verloren, bekend stonden de een nis een uiterst humane chef, de ander als een uilerst aangenaam kameraad. Indien de justitie ,die nog verwacht werd, verlof geeft, zal het lijk van den overleden milicien Smits naar Breda worden vervoerd en daar Ier aarde besteld worden. Omtrent de slachtoffers van de ramp te Westkapelle wordt nog meegedeeld, dat luitenant ter zee Bruinsma, geboren was in 1886, hij was commandant van de mijnenvisscher „Zeemeeuw", zijn fa milie woont te Leiden. Luit. t. zee Munk was geboren in 1889, hij was geplaatst aan boord van H. M „<lc Ruijter'Zijn familie woont in Den Helder. Even eens op „de Ruijter" was geplaatst de majoor-torpedomaker Nijssen, die in 1874 geboren werd en wiens familie te Rot terdam woont De beide andere slachtoffers van de marine korporaal van der Knaap en J. Francois woonden beide te Hellevoet- sluis. zij behoorden lot de rol van H. M. „Schorpioen", doch waren geplaatst op de „Zeemeeuw". Bij de begrafenis, die Donderdagmor gen om 11 uur zal geschieden met mili- litaire eer, zal generaal Snijders, de op perbevelhebber van zee- en landmacht zich doen vertegenwoordigen. Van het honderdtal mijnen, zoo wordt ons voorts nog meegedeeld, dat reeds is aangespoeld of opgevischt, waren er reeds talrijke door luitenant Bruinsma on schadelijk gemaakt. Dit onschadelijk maken kan op 2 wij zen geschieden, door dat men de mijn doet springen, of door ze le demontee- ren. Deze laatste methode werd te Westkapelle toegepast. Ook de eerste manier is (niet zonder gevaar met hel oog op de schade die in de omgeving kan worden aangericht, terwijl ook het leven van personen daarbij in gevaar wordt gebracht. Van andere zijde deelt men ons nog mee, dat de kapitein Okhuizen een wedu we met 2 kinderen eu Roelse een we duwe achterlaat Van Elsacker en de milicien Smits waren ongehuwd. Het is nog niel zeker dal Nijssen en Smits te Westkapelle zullen worden be graven, de begrafenis van N zal wellicht te Amsterdam, die van S. te Breda plaats vinden. Niet 4, doch 5 lijken werden gisteren in het lijkenhuisje te Westkapelle ge borgen, daaronder was ook dat van den majoor torpedomaker. Onze correspondent te Westkapelle meldt nog, dal eenige dijkwerkers, die op een lÖOlal meters van de plaats van het onheil aan het werk waren niet wis ten, waar zich le bergen, toen de stuk ken hout en vleesch over hun hoofden heenvlogen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. ^Beroepen te Zierikzee F. C. A. Pantekoek, Zaltbommel. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het op 15 Dec. bepaalde concert alhier van het Röntgen-trio is voorloo- pig uitgesteld. Marcel Casadesas, de cellist van 't Ca- pit-lrwarlet is gesneuveld. Een musicus van buitengewone talenten is daarmee van het muziektooneel verdwenen. De hoe veelste? En hoeveel zullen er nog vol- Op een overweg van den spoorweg nabij Hoensbroek is Zaterdagavond, naar de N. R. C. meldt, een petroleum wagen aangereden. De wagen werd vernield, en de beide zich daarop bevindende personen werden zeer ernstig verwond. Zy zyn in het ziekenhuis te Heerlen opgenomen.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1