liÉlitf ijate toni BIJVOEGSEL Binnenland. De Vluchtelingen, Verschillende Berichten. BDITENLAND. VA» DB 'VAS Jï: Vrijdag 13 Nov. 1914, no. 268. DE TARVVE-KWESTIE. In een dezer dagen door ons ontvan gen brie! uit. een gemeente in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen werden de vol gende opmerkingen gemaakt: Een andere kwestie is die van bet graan; kleinhandelaren kunnen geen tar we koopen, omdat men niet wil verkoo- pen of omdat meer gevraagd wordt, dan wettelijk is bepaald, er moeten groo- te kooplui zijn geweest die een gewaag den prijs van f 14 betaalden, maai- dan was het „zaaigraan"; zoo is ongeveer alle tarwe tegenwoordig „zaaitarwe", soms wordt gekocht tegen den maximumprijs plus een fooi, ja de menschen zijn hier niet beter noch slechter dan in Gro ningen beroerd is het in eik geval, dat, nu er mooie prijzen zouden zijn te ma ken en de suikerbieten voor velen de zaken in het niet sturen, er maximum prijzen zijn vastgesteld- De verplegingscommissie voor Z. Vlaanderen W.D beeft reeds meermalen getracht door verschillende maatregelen voor te stellen vorenbedoeld euvel te strijden, maar tol nu toe schijnen die voorstellen bij hen, die de lakens heb ben uil te deelen geen genade te heb ben gevonden, althans naar ons werd medegedeeld is dezer dagen aan de ver schillende gemeenten een schrijven ge zonden omtrent inbeslagname van tarwe waarbij die commissie zeer duidelijk doet uitkomen ,dat ze best voelt, dat ze tot nu toe slechts voor „spek en eieren" heeft gediend. (Intusschen schijnt er eenige verandering te zijn gekomen, daar nu meel en blom verkrijgbaar wordt gesteld.) Uit Middelburg. Voor vertrek op heden waren voor den trein van 9.09 totaal 91 gratis kaarten ver strekt, terwijl daar kedenmprgen nog enkele betalenden en enkele personen uit Domburg bij kwamen. Ook uit Vlis»ngen hadde„ velen in den trein plaats genomen. Door het reisbureau waren ook een 5 tal kaarten voor een reis per trein van 7.29 uitgegeven naar Maastricht, terwijl ook meerdere kaarten voor vertrek over Ter- neuzen werden afgegeven. Aan de beambten van bet Ministerie van Landbouw en van Openbare Werken in België, uitgeweken naar Middelburg en ometreken, wordt verzocht ten spoedigste aan den heer Yvon Paris, secretaris van bet Comité der réfugiés C. F. B., Koi te Delft F 16 te Middelburg, een schrijven te richten vermeldend hun naam en voornaam, rang, plaats waar zij werken traktement ol salaris bruto en netto, den dag tot welvien zij betaald zijn en hun adres in Nederland. Deze inlichtingen worden met spoed gevraagd door den minister, den beer Helleputte. De stoomboot Lady, die een geregelde diensttnsschen Bansweerten Antwerpen onderhoudt voor de vluchtelingen heeft Donderdag niet gevaren, by gebrek aan reizigers. De eenige gelegenheid is dus de Telegraaf der fa. H Braakman Co. Ook op deze boot was niet veel animo tot reizen. Te Hulst is aan bet correspondent schap der Nederlandscbe Bank voor onge veer lr 700.000 aan Belgisch geld gewisseld. Men meldt ons uit IJ z e n d ij k e Woensdagavond jl. omstTeekB zes uur kreeg de Burgemeester van de Zeeuwsch- Vlaamsclie tram berioht dat er aan de Bel gische grens drie personenwagens met vluch telingen stonden. Deze werden met expresse machine naar bier vervoerd. In een oogwenk was bet ijverige dames-comite weder aan bet werk om te zorgen voor koffie en brood en door de welwillende zorgen van de mi litaire commandant waren de 110 vluchte lingen spoedig in het stroo. Deze vluchtelingen waren kinderen van af 3 tot 15 jaren, die deB morgens om zes uren op de vlucht waren gegaan uit Min- dutn bij Blankenberghe en naar Egmond aan Zee moesten. Zij zijn langs den eenigen weg die nog open is (tramlijn Eecloo IJzendijke) gekomen want de brug aan Watervliet over het Leopoldkanaul is nog niet gesprongen. De kinderen zijn gisteren via Vlis9ingen naar hun bestemming ver trokken. De Belgische vluchtelingen, die in een tent te Oadzaud ondergebracht waren, zijn Woensdag naar een schuur gebracht, omdat het in de tent met het oog op den storm, gevaarlijk werd. De terugkeer dei- vluchtelingen gaat niet vlot. Het vluchtelingenkamp te H o n t e n i s s <e; Uit Hontenisse schrijft men ons. Het vluchtelingenkamp gelijkt wel een klein dorp, en wordt reeds „Nieuw Kloosterzande" genoemd Een groote barak, een vijftigtal me ters lang en circa 15 .M breed, is zoo goed als gereed; twee dergelijke zijn nog in aanbouw Verder staat op het met prikkeldraad afgesloten terrein een groole houten eet- tent, een ziekenlent en njog eenige klfli- nere houten gebouwen Een ruime tent voor lijders aan be smettelijke ziekten is geïsoleerd ge plaatst nabij den Kruisweg. Op het terrein staan verder linnen soldatententen, waarvan momenteel 10 rijen, van 12 tenten elk, in gebruik zijn. Schat men, dat in elke tent gemiddeld 10 personen verblijven, dan zijn op het oogenblik reeds 1200 vluchtelingen in het kamp bijeen. Rondom eenige tenten is de grond netjes geharkt of is er een kleine wa ter afloop gemaakt, het moeten zeer zindelijke menschen zijn, die er in wo nen, welke meening gesteund wordt, als men er op ïet, hoe ordelijk het van binnen is ingericht. Een aantal onzer tenlbewoners zakt overdag naar de Schelde om mossels te rapen, en aan de eene zijde van hel kamp kan men dan ook nu en dan, vuurtjes zien, waarboven hel voor de delgen zoo aanlokkelijk gerecht wordt gekookt Opvallend is, dat men zoo goed als geen bedrukte gezichten bemerkt, zoodat het allen schijn heeft, dat de vluchte lingen zich in hun lol weten te schik ken, waartoe de goede voeding en ver zorging zeker niet weinig bijdragen; of moet men aan eenige luchthartigheid denken? 7 De tallooze opschriften en teekenin- gen, die men op de linnen tenten heeft aangebracht, getuigen mede, dat men in 't algemeen goedsmoeds is. Slechts drie opschriften doen ernstig aan, en twee van deze verraden heim wee. Zij luiden: „Heidezichl, faim et soif et sans culotle", ,Oost "West, Thuis Best", en „Hoe lang nog?" Maar al de andere wijzen op iels an ders. Ziehier een kleine bloemlezing er uit. In de dertien Leugenaars, Cinema Ru bens, In het Negerkamp, In de Harwich- boot, Prins Albert, Villa nooit gedacht, Villa SLrijdlust, Fata Morgana café, In het kamp der Arabieren, Leve koning Albert, Circus Barnum, In de Apenclub. Een tweetal tenten herbergen stellig een eersten snaak- Op de eene leest men Ons België is te klein, Duilschland moet er bij zijn! Op <le andere zijn twee koppen getee- kend, die in groote letters het onder schrift dragen: „In de drie gapers", waar onder weer met kleinere letters staat: „De andere is U." Een compliment alzoo aan al te nieuws gierige bezoekers Kamp te 01de broek. De regeeringscommissaris in het Vluchtoord legerplaats bij Oldebroek, dr Hendrik Muller bericht, dat zij die trots zijn herhaalde verzoeken voort gaan met vluchtelingen naar dat Vlucht oord le zenden zonder verlof van den minister van binnenlandsche zaken, zich bloot stellen aan afwijzing dier vluch telingen. Voorts wijst liij, naar aanleiding der tallooze bij hem ingekomen navragen betreffende de aanwezigheid in het vluchtoord van bepaalde militairen, er op, dat Oldebroek nog geen interneer- ringskamp is ,en dat ook in het nieuwe \luchlelingen-kamp, dat de Nunspeet wordt gebouwd en onder zijn bevelen zal staan, 'geen militairen zullen wor den opgenomen Zendingen uit Amerikja- Hel Roode Kruis in Amerika heeft met het stoomschip Potsdam, dal 10 Nov. New-York heefl verlaten, met be stemming naai- Rotterdam, een groote hoeveelheid materieel, verbandmiddelen enz. verzonden, Ier doorzending van een gedeelte aan het Amerikaansclie hospitaal te Munchen, het andere ge deelte aan hel Duitsche Roode Kruis. Verder brengl het schip 5 groole kisten mede met kleedingstukken voor de Belgische vluchtelingen in Neder land Door lusschenkomst van helAine- rikaansch gezantschap in Den Haag zul len de kleeren onder de belioefligen worden verdeeld Bovendien hebben burgers te Phila delphia per „Thelma" den I2den ver trokken, een lading levensmiddelen ge zonden bestemd voor het Steuncomité in België Tevens zijn door de zorgen van den gezant van Rotterdam in twee treinen naar Luik en Brussel afgezonden 2500 Ion levensmiddelen, die gisteren in ge noemde Belgische steden zijn aangeko men, begeleid door den militairen at taché bij de Amerikaansclie Legatie ka pitein Sunderland, die met de regeling der verdeeling belast is. N. R. C. Het vluchtelingenvraagstuk. DeHaagsche correspondent van het »Hand« heeft naar aanleiding van verschillende mee ningen, die worden geuit omtrent de wijza waarop de Belgische vluchtelingen naar den wenéóh der Regeering bBhooren te worden behandeld dienaangaunde eenige inlichtingen ingewonnen. Duurbij is hem gebleken, dat de nood zakelijkheid van een schifting sterk wordt gevoeld, en dat duarmode dan ook reeds een aanvang is gemaakt. Et zijn vier cate gorieën te onderscheiden. Ten eerste die der min of meer gegoeden, die met of zon* der hulp van purticnlieren in hun onderhoud voorzien, en met wie de regeering dus geenerlei bemoeienis heeft. Dit laatste geldt trouwens ook voor de beboeftigen, die door particulieren worden onderhouden. Het gansche probleem raakt alleen degenen, die ten laste der Regeering komen. Deze nu worden in drie andere catego rieën onderscheiden. Die der gevaarlijke elementen die der min-gewenschten en die der fatsoenlijke behoeftigen. In normale omstandigheden zouden al deze personen, als zonder middel van bestaan over de grens worden gezet, doch daaraan meent men thans bij een mime opvatting der gastvrij heid niet te mogen denken, en zoo wordt dan de eerstbedoelde groep saamgebracht te Veenhuizen en daar onder streng toezicht geplaatst. De tweede groep in een vluchte lingenkamp bij Putten op de Velnwe (het kamp te Oldenbroek moet voor geïnterneer - den worden ontruimd) en de derde elders. Nóch op de min, noch op de meer ge- wenschte elementen mag eenige pressie in welken vorm ook tot terugkeer worden geoefend. Er mogen hun inlichtingen wor den verstrekt omtrent de rust en orde, die in Antwerpen en elders zijn weergekeerd, maar wanneer de vluchtelingen desondanks wenBchen te blijver, mag hun dat op geene wijze hoegenaamd, ook niet door eenig ver schil in behandeling, moeilijk worden ge maakt. Wel verwacht men, dat het verblijf in een kamp, ook bij de beste verzorging door de geringe verstrooiing, die men daar heeft, in vergelijking met het leven in onze steden juist de min gewenschte elementen allengs uit eigen beweging zal doen afdruipen. Dit zal echter de tijd moeten leeren, en wanneer deze verwachting niet mocht uit komen, zal men zich het onderhond ook van de moreel in solventen hebben te ge troosten. De eenmaal opgenomen gastvrij heid moet ten volle worden aanvaard. KERKNIEUWS. Tot voorlezer en voorzanger bij de Geref, kerk te Rilland-Bath werd be noemd de heer M Nieuwdorp. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Hoorn J. E. B. Base, Stads kanaal. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Oostermeer J. Y. Tiemersma te Drogehamte Overtoom R. E. van Arkel, Soest. KUNST EN WETENSCHAPPEN, De datum van het uitgestelde concert van do verooniging voor Instrumentale Muziek alhier ten behoeve van het Steun comité is nu vastgesteld op 27 dezer. Het wordt druk met concerten. Den 20sten dezer wordt het concert ge geven door Belgen georganiseerd ten be hoeve der Belgische school. Voorts staan op het lijèfcjeop 8 December concert Constant Becker e. a.; 15 December concert-Röntgen22 December concert de dames Flament en Vreelust en den heer Camby. SerieOnze groote man nen, Hollandia Drukkerij. De twee jongste nummers in deze serie „Groen van Prinsterer" door jhr. mr de Savornin Lohman, en „Willem van Oranje" door dr. P. J. Muller hebben OH6 nog weer eens overtuigd van het nut van deze uitgave. Niet iedereen beeft tijd om dikke levensbeschrijvingen te lezen, en zeker niet om er veel te lezen. En dan zijn jnist deze beknopte biografieën zoo bij uit stek geschikt om weer eens thuis te komen in de periode waarin de beschrevenen een rol hebben gespeeldom nauwkeuriger in 't gelid te stellen wat in de herinnering is blijven hangen van vroeger geleerde feiten. Dat boekje van Willem vsn Oranje heeft ons weer in eens de groote beteekenis doen voelen die bij voor ons land beeft gehad en dat van Groen van Prinsterer heelt ons weer een in vele opzichten verhelderd in zicht gegeven in de wordingsgeschiedenis van de [anti-revolutionnaire beweging in ons land. ONDERWIJS. Geslaagd voor diploma kraamvrouw- verpleegster Mej.Maatje de Jonge geb. te K a p e 11 e. Voor vrije- en orde-oefeningen zijn te Rotterdam geslaagd de heer en J. P. Roo- zemond van St. Philipsland, M. A. Hulst en P. H. v. d Weele van Zierikzee. De gehuwde onderwijzeres. Zooals we reeds meldden hebben Ged. Staten van Nooid-Holland besloten lxun goedkeuring te onthouden aan het besluit van den Haarlemschen Gemeenteraad, waarbij aan mevr. M. A. DikVrijer ongevraagd eervol ontslag verleend is. Ged. Staten overwogenDe Raad heeft het ontslag uitsluitend verleend op grond van het aangaan van een huwelijk daarbij als regel aannemend, dat het aangaan van een huwelijk eteees een reden tot ontslag zal opleveren. Ged. Staten overwegen echter, dat het de blijkbare bedoeling van art. 80 eerste lid lett. b en c der wet op het L. O. is, dat de gronden waarop een eervol ontslag wordt gegeven voor elk bijzonder geval op zicb zelf moeten worden beoordeeld en niet aan algsmeene redenen mogen worden gebonden. Overwogen wordt voorts, dat ook in dit bijzonder geval niet vooraf vaststaat, dat door het huwelijk van genoemde onderwij zeres aan het baar toevertrouwde onderwy9 schade zal worden toegebracht. LANDBOUW. In de vergadering der landbouw ver- eeniging te K a p e 11 e werd tot secretaris benoemd in plaats van P. Mol die bedankte, de beer D. Mallekote. Onze Banier, het orgaan der Chr. Onderofficieren Vereeniging, bevat het vol gende Toen H. M. de Koningin voor eenige weken Scheveningen bezocht om daar met eigen oogen te aanschouwen op welke wijze Haar gemobiliseerde soldaten gehuisvest waren, stroomde begrijpelijkerwijze weldra een groote menigte samen om de geliefde Vorstin te zien en te huldigen. Voor Hare Majesteit vertrok, noodigde Zij de schare uit met Haar aan te heflèn Psalm 33:9. En spontaan klonk het uit den mond van de Hooge Vrouwe en Haar volk, wijd uit over strand en golven 't Brieschend paard moet eind'lijk sneven, Hoe snel het draav' in 't oorlogsveld 't Kan niemand d' overwinnig geven; Zijn groote sterkte baat geen held. Neen, de Heer der beeren Doet ons triumfeeren Hij, geducht in macht, Slaat elk gunstig gade, Die op Zijn genade In benauwdheid wacht. De" storm heelt in den nacht van Woensdag op Donderdag te Loosduinen een groot gedeelte van het kamp omvergewaaid, o. a. ook de tent voor de administratie. De soldaten kregen van dra commandant verlof een onderkomen te zoeken, als ze Donderdag morgen te 9 uur maar weer present waren. Een groot getal soldaten trok toen met de dekens het dorp in en was daar al spoedig bij particulieren ondergebracht. Eenigen gingen zelfs naar Den Haag.*§gjv£, Woensdagavond omstreeks 7-J uur reden drie woonwagens van den Eldenschen dijk bij het Eerste Verlaat aldaar naar beneden, om onder het Verlaat gedurende den nacht een standplaats te vinden. Door den hevigen storm werd plotseling een der wagens omgeworpen. In den wagen bevond zich de 52-jarige vrouw L. Deze werd tegen de wanden van den wagen ge slingerd, waarbij zij een hooldwonde bekwam en het rechter elleboogsbeen brak. Een begin van brand, ontstaan door het van de zolde ring vallen van een brandende petroleum lamp, kon spoedig worden gebluscht.* Een dokter uit Arnhem was spoedig ter plaatse, die overbrenging van de vrouw naar het ziekenhuis aldaar gelastte. Arnh. Ct. J jTusschen Schijndel engSt. Oedenrode, ontspoorde een met meel heiaden wagen van de stocmtramwegmaatschappij de Meyerij. De wagen sloeg om en kwam in de sloot terecht, tegelijkertijd de lijn ver sperrend. Het tramverkeer onderging aan zienlijke vertragingde reizigers moesten ter plaatse van het ongeval telkens over stappen. Geen persoonlijke ongelukken kwamen voor. („Tel.") Te Terborg is een vergadering van B en W. der bij de Geldersclie Westfaal- sche Stoomtrammaatsehappij betrokken gemeenten met het bestuur dier Mij. gehouden om over de financieele moei lijkheden dier Maatschappij, ontslaan door de stremming van het verkeer ivegens den oorlogstoestand, le beraad slagen Besloten werd de Mij. te steu nen. De Minister van Waterstaat wil de helft der gevraagde steun door hel Rijk verschaffen indien de belangheb bende gemeenten f 9000 bijdragen. Arh. Ct. Eenige zonen en ex-pupillen van de Leidsclie Minerva, thans grootendeels gematamorfoseerd in zonen van Maas, hebben door de mobilisatie hun goed humeur en gezonden fuif lust niet verloren. Als immer vierden zij ook dit jaar weer 't was 'de 8e male hun clubdies, voorzoover althans strenge krijgsoversten daarin hadden toege stemd Onder 't motto „Hou,dt je kruit droog, maar je lceel nat" werd een smakelijk etentje opgepeuzeld, waarvan de spijsorde, terwille van de neutraliteit in zuiver Hollandsch was gesteld en aan gepast aan de tijdsomstandigheden Ter inleiding kwamen „Eenige spijs- resten (van wege de geboden zuinig heid; of Zeeuwsche oesters (wel willend verstrekt door het steuncomi té)', waarna kippen „verdronken in de Hollandsche Waterlinie" het eerste sub- stantieele vormden. Voorts stonden om nog op hel pro gram „Korhoenders, gefusilleerd als ver dacht van spionnage (door onwetende landweermannen bij vergissing voor Tau- ben aangezien)" en „Fruit, nog juist ge red uit de vernielde boomgaarden „Omgehakte boomen uit de stelling Amsterdam", werden door de disclige- nooten met moeite als céiéri au jus herkend De bij dit alles geschonken dranken waren evenals de Hugcnooten van Fransch origine, evenals dezen ongeloof lijk oud, en reeds zoolang binnen onze grenzen, dat ze veilig als genaturali seerd konden worden beschouwd. ANTWERPEN—ROOSENDAAL. Een der medewerkers van het »Haud." sohrijft Bestond er tot voor kort nog een vrij goede verbinding tusschen de Hollandscht grens en Antwerpen, sedert de enkele Brus» selsebe spoorbeambten, die weer in dienst waren gegaaD, het werk hebben gestaakt, is de verbinding zeer ongeregeld en gebrek kig geworden. Er loopen drie treinen heen en weer tusschen Roosendaal en Antwerpen, maar op de uren van vertrek valt niet meer te rekenen. Reizigers, die van Antwerpen gisteren naar Holland wilden, hebben ran twee uur tot half zes op het spoorweg emplacement bij Merxem moeten wachten tot de trein van Roosendaal kwam. Deze vertrok ongeveer half zeven, twee en een halt uuv na den vastgestelden tijd geheel zonder licht en vol reizigers. Even voor Heide kon de trein evenwel niet verder, om dat de machine geen water meer had. Na in Esschen water te zijn gaan innemen, is de machine na twee nur oponthoud in stik- donkeren regennacht, teruggekomen en heeft de trein naar Roosendaal gebracht, steeds voorzichtig rijdend omdat natuurlijk alle seindienst is opgeheven waar hij om half twaalf aankwam. Toen was er natuurlijk geen enkele verbinding meer, terwijl nergens in Roosendaal onderdak te krijgen was. De reizigers bleven tot één uur in de wacht kamers, toen stelde de stationschef den Bel gischen trein tot hun beschikking om daarin te overnachten. Hij was zoo vriendelijk er een machine voor te laten plaatsen om de coupés te verwarmen. DE OORLOG. Een charge. Men heeft opgemerkt, dat in dezen oor log de ruiterij-charges hun waarde groo tendeels verloren hebben. Keizer Wil helm moet dan ook in een 'toespraak ge zegd hebben, dat zijn cavalerie in dezen veldtocht nieuw werk beeft gedaan, nl. mei de spade. Dal die stormaanvallen toch nog wel voorkomen en succes hebben, bewijst, wat aan de „Köln Ztggeschreven wordt over het negende Duitsche huza- renregiment. Bij zijn verkenning tegen vijandelijke gemengde kolonnes stiet het op een groo- ten tros der bondgenoolen, die op een sl raat weg voorbijtrok ouder sterke infan- terie-dekldng en met een afdeeliug Spulii. (Moorsche ruiters). Met bruisend hoera stortten zich do Duitsche huzaren in ver spreide orde (dit maakt dus een verschil met de charges, zooals men die bv. nog uil '70 kent) en snelsten rit op den vij and, wiens schutters onder de wagens en in greppels toevlucht zochten en een le vendig vuur openden Volgens dat Duit sche bericht werd die tegenstand echter spoedig gebroken. Wie niet gedood waren gaven zich over Zeer dapper weerde zich een Spahi-officier lol hel laatste oogen blik. Hij moest worden gedood. De Duit sche verliezen waren gering, de buil rijk. En geland en Turk ij e. De Britsche minister van financi ën, Lloyd George, heeft Dinsdag te Londen hel woord gevoerd, om de jongelingschap van de Vrije Kerken aan te sporen tot dienst nemen En naar Lloyd George is het altijd de moeite waard te luisteren. .Zoo al niet om den inhoud zijner rede, dan toch om den vorm. Ook deze toespraak heeft weer het frissche, pakkende en vurige wat die geheele figuur onderscheidt Na te hebben gezegd, dat Duitsehland als een gier neerstreek op België, dat ze voor een konijn hield, maar dat een stekelvarken bleek, liet George zich als volgt over Turkije uitfwe onllee- nen het verslag aan de N R C zonder te kennen te geven, dat we het met 'l gesprokene eens zijn. „We zijn aangevallen", zei Lloyd George, „door een tweeden versprei der van de hoogere beschaving, Tur kije. (Gelach Ik merk dezelfde trek ken op, dezelfde geringschatting voor de beginselen, het fatsoen van -den oorlog Engeland deed zijn best om den vrede te bewaren, ondanks de be ledigingen die hel had te verduren van „dal armzalige, ellendige, verachtelijke rijk aan den Bosporus(Toejuiching) iWe gaan nu onze rekening met den Turk vereffenen Wat hebben de Tur ken ooit bijgedragen aan beschaving, kunst of eenigen mensclielijken voor uitgang? Ze zijn een menschelijke pest (toejuiching) een sluipende pijn in hel vleesch van de landen, waarover zij" hun wanbestuur hebben uitgeoefend, hen verrotting voor alle levensvezelen lk ben blij dat de groote dag van de afrekening is gekomen. Ik ben blij, dat de Turk eindelijk voor zijn lange lijst van schauddaden legen de menscli- heid Ier verantwoording wordt geroe pen in dezen reusaclitigen strijd tus schen recht en onrecht Het ïs in den haak, dat de Turken ten strijde gaan schouder aan schouder met de verwoesters van België Ze hebben el kaar tot gepaste kameraden gemaakt. De vernielers van .Armenië en de ver nielers van Vlaanderen De Turk van het Oosten en de Turk ran het Westen, beide onmedoogende mili taire staten met slechts één god, het geweld Hun val zal vreugde, veilig heid en vrede brengen in de wereld, die geslachten lang verdrukt, en ver duisterd is door hun grimmige aanwe zigheid."

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 5