MIDDELBUUGS OERA i§7* jaargang. 1944 Maandag 9 November BINNENLAND. De Tlnchtelingen. Uit Stad en Provincie. i*. 264. Dmv Mirut versehynt Aagelijki, *«t uitzondering m Som! am Jaaittagam) {MJ| pel kwartaal, zoowel roor Middelburg ala roor alia plaatna im NaiarinaA iramoo pp. 11.25 AfxoaJerlijka nnmmara koataa 5 ceat, Aivarteatiöa by abommamamt op voordaeliga Toonraariom. Proapaotraaaem daarram sya aam hat bmraam ta bekomaa, AdvartamtiOm voor hat aoritvolgouda ammmar moeten dea middag* vóór éém mar aam hat bmraam baaargd aym. Advartamtiea i 20 eamt par ragalj Bij abommaMamt vaal lagar. flaboorta-, dood- a& alia amdara tmailiabariohtam am Damkbatmigimgam vam 11 xagali 1 1.60 J alka ragal waai 20 oamt. Baolamtaa 40 oamt par ragaL Groota lattara maar da plaats} dia sy imaawam. Tot da plaatsimg vam advartamtiea am reolamei, aiat afkomstig mit Zaalamd, betraffasdf Hamdel, Nyvarhaid am Geldwezea, is garechtigd hat Algemeei Adverteitie-BiraaB A. »fi LA 1AB Aii, N.Z. Twwrowr*wsd Amsterdam. Bij dll nummer behoort een bijvoegsel. In de anti-revolutio naire part ij „Weinig, zoo schrijft de Unie-Libe rale „Vaderlander", hebben wij ver moed toen wij in de Staatscourant die benoeming lazen van J. H. de Waal Malefijt tot burgemeester van Katwijk, dat de nieuwbenoemde titularis nie mand minder was dan de oud-minister van dien naam. Niet, dat wij ooit zou den veronderstellen, dat de oud-minis- ier van koloniën in 't Kabinet-Heems kerk, het burgemeestersambt bencuen zijne waardigheid zou rekenenals er toch iemand is die vindt, dat de be scheidenheid is een sieraad, waarmede men ver genoeg komt, dan is -het deze man, die juist door deze eigen schap naast noesten vlijt en getrouwe plichtsbetrachting, zeker niet een van de minst sympathieke figuren was in het Kabinet van het jolige Chris tendom, al stond hij dan ook in de joligheid zeker niet in de eerste rij. Maar als wij ons over deze be noeming hebben verwonderd, dan is. het, omdat daardpor de algemeene vlucht van de kopstukken van de anti-revolutionnaire partij wordt voort gezet. Heemskerk zit in den Raad van State, Tahna is weer zieleherder, en verdeelt zijn pastoralen arbeid tusschen het leger en Bennebroelc, Colijn zit in de Eerste Kamer, en nu eindelijk De Waal Malefijt op het stadhuis te Katwijk En opvallend is het, dat, waai' „De Standaard" over Hcemskerk's en Talma s en Colijn's nieuwen staat des ilevens haar woordje heeft gezegd, die van De Waal Malefijt haar gansch sprakeloos 'deed worden. En toch zou den wij zoo gaarne ingelicht zijn om trent de oorzaak van de algemeene vlucht, het is nu niet meer een per soonlijk verschijnsel, het is een politiek verschijnsel geworden. Toch zou het niet onmogelijk zijn, dat ook persoonlijke redenen den oud- jninister hebben genoopt zich uit de ■politiek terug te trekken; hij kan toch met Gosewijn uit de Gijsbrecht zeg gen, dat ook hij zijn deel heeft gehad in de algemeene ellende; was "hij, van wien zóó onomstootelijk vast stond dat hij was oprecht in de anti-revoluti onnaire leer, dat zelfs zijn felste po litieke tegenstander dit nooit in ver denking zou hebben durven brengen,, niet de eenige minister in het Kabinet- Heemskerk, wiens zuiverheid in de leer werd betwijfeld? Waarlijk toch ge noeg, om van de politiek voorgoed zijn bekomst te krijgen. Wij wenschen den nieuwbenoemde^ burgemeester nog vele gelukkige dagen too. in het schoone dorp in Holteods Üuin." Engeland en de onzijdige handel. In een hoofdartikel over de nieuwste Britsche maatregel tegenover den onzij- digen handel, schrijft de N. R C. o a het volgende Wat natuurlijk niet meer verwonderen kan, is dat Engeland in do, den Order of Council aanvullende, proclamatie van 29 October de contrabandelij sten ver uitbreidt boven het door de Londen- sche Declaratie toegelaten maximum en aankondigt, in die lijn nog door te zul len gaan; evenzeer wisten wij reeds, dat Engeland daarbij feitelijk liet ver schil tusschen de twee categorieën van contrabande, heeft opgegeven door de conditioneele contrabande met eindbe stemming voor de vijandelijke overheid reeds neembaar te verklaren op hare reis naar eene onzijdige doorvoerha ven, alsmede door een stel, thans in den Order of Council nog aangedikte, vermoedens, waaruit de bestemming voor de vijandelijke krijgsmacht of over heid moet blijken en waardoor feite lijk alle voor het vijandelijk land be stemde conditioneele contrabande go- troffen wordt. De Britsche regeering gaat dus voort op den reeds ingeslagen weg om alles, waarvan zij niet wenscht, 'dat het den tegenstander zal bereiken, de facto tot absolute contrabande te stem pelen, en den handel in die artikelen op Nederland dus vrijwel onmogelijk te maken. Engeland deed en doet aldus jets veel ernstigers, dan wat het vroeger als neutrale staat in oorlogvoerenden lui de wraakte, maarde Londensche Declaratie werd nimmer garatificeerd en dit beteekent, dat den oorlogvoeren den hier zeer groote speelruimte is gelaten Toch is de Britsche regeering nog niet tevreden; nog krasser maatregelen heeft zij in voorraad: wanneer haar zal blijken, dal eene vijandelijke regeerrtig voorraden (supplies) voor haar gewapende mgacbb van of door een neutraal land betrekt, zai zij kunnen decreteeren, dat alle voor waardelijke contrabande, naar dat neu trale land vervoerd, neembaar zal zijn; m. a. w. dan zal het neutrale laad ten deze volkomen worden gelijkgesteld met hel vijandelijk land. Er beh'oeft slechts eene bezending sigaren geen contra bande uit ons land naai' liet Duitsche leger te gaan, om ons gehcele laud, dus ook onze koloniën de Order in Council spreekt zoo algemeen mogelijk wat den zeehandel betreft, met vijandelijk land op eene lijn te stellen, dien handel dus nage noeg geheel lam te leggen. Het lijdt geen twijfel, dat zoodoende het neutraliteits- vechl, dat bij contrabande ver voer door onzijdige schepen toch als minimum de bestemming voor werkelijk vijandelijk land eischt, volkomen genegeerd wordt, dal hier een maatregel in het uitzicht gesteld wordt, die wonderveel gelijkt op eene omnium consensu ook door Enge land, vgl. het toepasselijk verklaarde ar tikel 18 der Londensche Declaratie! onoirbaar geachte handelsblokkade van onzijdig gebied, en hel lijdt evenmin twij fel, dat die maatregel volkomen in strijd zou zijn met het beginsel van den vrijen uitvoerhandel der onzijdige staleu, welk beginsel ons ook door Engeland gewaar borgd is bij de gelijkluidende artikelen 7 der twee Haagsche onzijdigheids verdra gen van 1907. Wij hopen, dat het beleid van den han del en der beide regeeringen hier toepas sing van den uitersten maatregel zal weten te voorkomen; mocht dit niet het geval kunnen zijn, dan zal onze regeering ook na het einde van den oorlog dit punt tegenover de Britsche regeering ongetwij feld niet loslaten. Een bivakmuts voor de soldaten te velde. We hebben een plaatje voor ons ons waar van 'tons spijt dat wij het niet in de courant kunnen afdrukken. Het toont een soldaat getooid met de wollen bivakmuts, waarvoor een beroep wordt gedaan op den brei-ijver der Nederlandsche vrouwen. Maar zonder plaatje kan men zich toch wel voorstellen boe zoo'n muts er uitziet. Iedereen heett wel eens een helm met ringkraag van een maliënkolder gezien, rond van bol, bet heele hoofd omsluitend, en met breed uitstaanden rand rustend op de schouders. Een ronde opening is er in gelaten voor het gelaat. Maar ooren, kin en hals zijn lekker ingepakt. De sjako of uniformpet wordt bovenop deze muts gedragen. De muts wordt niet door een gewapende troep bij dag gebruikt. Ze is bestemd om des nachts op bivak of bij noodlogies in koude, tochtige lokalen te dienen, en kan overigens ook worden gedragen door schild wachten aan grenzen en kusten of in forten. Hoe nuttig zoo'n muts in de te verwach ten koude dagen zal zijn voor de soldaten, behoeft geen betoog. Er wordt in Duitsch- land en Engeland dan ook reeds door dui zenden vrouwen ijverig gebreid om de sol daten in de wintercampagne van zoo'n practische muts te voorzien. En nu is er ook in Nederland een vrouwen commissie die de andere vrouwen opwekt zich aan het breien te zetten, en die met medewerking van luit-generaal b. d. W. G. F. Snijders de verdeeling en verzending zal regelen, in dier voege dat de mutsen zullen worden ontvangen daar waar ze het meest iioodig zijn. Het Legerbestuur heeft verklaard er grooten prijs op te stellen. Het ligt in de bedoeling de uitreiking der mutsen te doen geschieden omstreeks het a s. St. Nicolaasfeest. Einde November dienen ze dus ter verzending gereed te zijn. Presidente van het comité is A. M. E. M. baronesse van Voorst tot .VoorstCremers, Walburgplein 5, Arnhem le secretaresse jonkvr. B. A. G. van de Poll, v. Blanken- burgstraat 64, Den Haag2e secr. mevr. M. A. LuteijnWillems, Pastorie, IJsel- monde; penningmeeateres mevr. J. H. M. Snijdersvan Meurs, Prinse-Vinkenpark 11, Den Haag. Aan die adressen kan men nu exempla ren van den oproep (me! aangehecht en in te vullen toezepgingsbewijs van 'fc aantal te breien mutsen) krijgen, benevens een blad met afbeelding en hreiaanwijzing. We zullen echter die laatste ook hier laten volgen, om ze zoo algemeen mogelijk bekend te Aanw ij zingen voor het Breien. Men heeft noodig: 4 fijne houten breinaalden (voor hen die stijf breien) of 4 grove stalen breinaalden No. 12. Voorts per muts 60 gram vier-draads wol van donkere kleur. De muts wordt gebieid als volgt; 30 steken opzettendus 10 steken op elke naald. le toer: 4 recht, 1 averecht, enz. 2e toer: idem. 3e toer: één steek maken (door heffing), 4 recht, 1 steek maken, 1 averecht, enz. 4e, 5e en 6e toer6 recht, 1 averecht, enz. 7e toeréén steek maken, 6 recht, 1 steek maken, 1 averecht, enz. 8e, 9e en 10e toer8 recht, 1 averecht, enz. 11e toeréén steek maken, 8 recht, 1 steek maken, 1 averecht, enz. 12e, 13e en 14e toer10 recht, 1 averecht, enz. 15e toeréén steek maken, 10 recht, 1 steek maken, 1 averecht, enz. 16e, 17e en 18a toer: 12 recht, 1 averecht, enz. 19e toer: één steek maken, 12 recht, 1 steek rnaköD, 1 averecht, enz. 2Ce, 21e en 22e toer14 recht, 1 ave recht, enz. Nu zijn er dus op elke naald 32 steken. 24e, 25e en 26e toer: 15 recht, 1 averecht, enz. Nu volgen 24 toeren (met houten naalden) of 28 toeren (met stalen naalden) telkens 2 recht, 2 averecht. Daarna 28 steken afkanten, en op de overige 8 toeren heen en weer, 2 recht, 2 averecht breien. Zoo komen er 4 kantlusaen. Nu weer 28 steken bij opzetten en weder in 't rond2 recht, 2 averecht breien tot de wol is opgebreid. De opening aan het begin dichthalen. N.B. Men moet zéér los breien, anders wordt de muts te klein. Men moet zéér Iob afkanten, anders valt de onderste rand van de muts niet als een kraag. Aan te bevelen is, de eerste gebreide muts te doen passen. Uit Middelburg. Bij het plaatsingsbureau is nog steeds groote vraag naar huizen, gedeelten van huizen oi kamers met gebruik van keuken. De lijsten geven echter niet meer van deze woongelegenheden aan, en reeds moest geadviseerd worden te trachten elders een woning te vinden. Waar het hier geldt personen die niet onbemiddeld zijn en die zeker voor vele winkeliers welkome klanten zouden zijn, is het zeker te betreuren, dat hier niet meer gelegenheid is. Ieder, die meent nog plaatsen te kunnen aanbieden, zal zeker voor onze stad een goed werk verrichten door dit op te geven, Gisteren werden 1858 en heden 1873 bons voor warm eten afgegeven. Te Aagtekerke is de voormalige openbare school ook bewoond door vluch telingen. Aandezangvereeniging>Nut en Genoegen" aldaar is door kerkvoogden de consistorie der N. H. kerk voor haar wekelijkscbe oefeningen in gebruik gegeven. Men meldt one uit Hansweert: Een afgevaardigde van het Amerikaansche comité is heden naar Ter Neuzen vertrok ken om te trachten het graan op te koopen, dat daar in Belgsche schepen ligt, die bij 't beleg van Antwerpen zijn gevlucht. Zaterdag middag zijn weer 2 schepen met graan van Hansweert vertrokken bestemd voor de noodlijdende ^bevolking in België. De Nederlandsche onderwijzers hebben tot nu f 3951 bijeengebracht voor hun nood lijdende Belgische collega's. Roosendaal Merxem. Ter aanvulling van het bericht over de verbinding Roosendaal—Merxem op ons bulletin van hedenmorgen, kan nog gemeld worden, dat de oorzaak van het niet rijden gelegen is aan moeilijkheden met bet Bel gisch personeel, dat weigert verder voor de Duitschers dienst te doen. De mannen van 18 tot 30 jaar. Gisteren hadden wij op het reisbureau een onderhoud met een inwoner van Antwerpen die Zaterdag van daar is teruggekeerd, na er tien dagen vertoefd te hebben. Hij lichtte ons in het bijzonder in over de kwestie van het aanhouden van personen tusschen 18 en 30 jaar. Dit geschiedt, maar zij, waarvan geen bewijzen ten stadhuize aan wezig zijn dat zij dienstplichtig zijn, worden weder in vrijheid gesteld. Zelf kwam hij hierheen in gezelschap van twee zijner zonen, die tusschen 25 en 30 jaar oud zijn en dio zonder moeite Antwerpen en ook Belgie verlieten, terwijl hij geen ander bewijs had dan zijn trouwboekje voorzien van Duitsche stempels. Alleen de dienstplichtigen ondervinden dus begrijpelijkerwijze moeilijkheden. De man die zelf een zaak drijft, verzekerde dat de Duitsche soldaten alles met Duitsch geld betalen. Uit Middelburg. Door Gedeputeerde Staten is bepaald, dat voor Walcheren, met uitzondering van de gemeenten Veere en VlissiDgen, de jacht op klein wild op Maandag 16 Novem ber 1914, met zonsopgang geopend en de jaebt op waterwild op genoemd tijdstip heropend wordt. Wij meenen goed te doen onder ver wijzing naar de meermalen iu ons blad opgenomen spoorwegdienstregeling, er nog maals aan te herinneren, dat tusschen 7.29 morgens en 12.35 des middags geen trein in de richting Roosendaal vertrekt. De laatste dagen komt het herhaaldelijk voor dat personen die rekenen op een trein tusschen 9 uur en half tien teleurgesteld terug moeten keeren. In het belang van hen, die Dinsdags van den vluchtelingentrein van 9.9 voorm. willen profiteeren voor het bezoek aan de markt te Goes, deelen we mee, dat zoolang de treinverbinding van Roozendaal naar Merxem niet hersteld is, ook die vluchte lingentrein Liet zal rijden, Heden morgen had op het Molenwater de registratie van de op Walcheren aanwe zige antomobielen plaats door de militaire autoriteiten. Heden morgen had op den hoek van de Molstraat en den Dam eene botsing plaats tusschen een auto en een wielrijder. Laatst genoemde kwam ander zijn rijwiel terecht, en bezeerde zich licht, ook het rijwiel was eenigszins beschadigd. De automobilist reed door zonder zich over den wielrijder te be kommeren. Een onderzoek voor het al of niet schuld hebben van den automobilist wordt ingesteld. U.it Vlissingen. In de VI. Crt. van Vrijdag j.l. was ons oog ontgaan de volgende, onder ge meentelijke bekendmakinge geplaatste «waar schuwing De burgemeester vun Vlissingen vernomen hebbende dat den 4en November ongeveer 9 uur 's avonds 2 zeilscheepjes (vermoedelijk visschers) zijn waargenomen, zeilende over de reede brengt ter kennis van belanghebbenden dat de vaart op de Wester-Schelde van zonsondergang gesloten is, behalve voor de mastscbappij «Zeeland» en de Provinciale boot dat schepen, behalve de bovengenoemde, gevaar loopen beschoten te worden, indien zij na zonsondergang varende op de Wester- Schelde worden aangetroffen. Uit Walcheren. Het gemeentelijk herhalingsonderwijs wordt te Domburg gegeven in de con sistorie der Ned. Herv. kerk aldaar. Uit Zuid-Beveiand. Benoemd tot chef van het bijkantoor der Coöp. Vereeniging Centraal Beheer te Goes, omvattende o. m. de Landbouw- Tuinbouw-onderlinge, de heer mr. H. C. J. Zaaijer aldaar, zulks in de plaats van wijlen mr. J. de Witt Hamer J.Gz. Te Heinkenszand heeft zich ook een commissie gevormd onder de dames om sokken en handschoenen te breien voor de soldaten, eenige dames uit het comité zamelden niet minder dan 55,10 in. Zij togen aan het werk en breiden 34 paar welke aan het comité te Middelburg werd gezonden. Nog altijd vol ijver zetten ze hunne werk zaamheden voort om handschoenen en mutsen te breien. Door het jachtgezelschap „het Klopje" werden te Wilhelminadorp in 3 da gen 472 hazen en 31 fazanten geschoten. Uit Zeeuwseh-.Vlaaadecen .Wi. D. Men meldt ons uit Sluis: Vervoerde de tram BreskensMaldegem jaarlijks miilioenen K G. suikerbieten naar Sluis, om verder per scheepsgelegenheid naar België ter bestemde plaats gebracht te worden thans zagen wij Zaterdagmiddag 6 waggons beetwortelen u i t onze gemeente naar Breskens en verder naar Selzaete vervoeren. Ruim 50 groote schepen (waaronder die meer dan 300.000 KG. kunnen laden) en eenige sleepbootjes liggen in de haven en in het kanaal Daar Brugge precies tot aau de Nederlandsche grens. Zondagnamiddag 2 uur is het tramver keer tusschen Anrdenburg en Brugge stop gezet. Een schreef door de rekeniDg voor hen, die Zondagmorgen hun familie te Sluis bezochten. De raad der gemeente W a t e rl a nd- kerkje koos Zaterdag tot wethouder den heer M. M. Wadde van Roon, ter vervan ging van den heer F. van Prooijen, die vertrok. Vrijdagavond zijn in IJzendijke 3 Belgische soldaten geinterneerd, wat de daaraan voorofgaande week ook gebeurde met een Duitsch soldaat-wielrijder. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De 27ste druk van de „Camera Obscura". Het zou anders een feestuitgave zijn ge weest ter gelegenheid van de eeuwherden king van Beets' geboortedag. De gebeurte nissen van nu laten echter weinig gelegen heid ook nog te denken aan de dingen van vroeger. Maar de «Camera» zal ook dezen tijd overleven, en deze 90-cents volksuitgave in zakformaat zal daartoe meewerken. We hadden het boek voor ons liggen, maar we hebben het weer weggelegd, want o't is zoo gevaarlijk in dit boek te gaan neuzen, als men nog andere dingen te doen heeft. Die heerlijke humor pakt je zoo, dat je van zelf blijft lezen en lezen. En toch is er nog meer aan te kondigen. Want de Erven Bohn te Haarlem die dezen 27sten druk bezorgde, liet tegelijkertijd verschijnen»De Student Beete" van mr. H. Ph. 't Hooft, een schets van persoon en omgeving van Beets in den tijd dat hij de Camera" schreef. Dit boekje is bovendien nog voorzie» van een aantal aardige teekeningen van Louis Raemaekers van de me68t bekende typen uit de „Camera". Het werd uitgegeven ten bate van het Hildebrand-gedenkteeken. Voor de Zuidelijke noodcompetitie A werden gisteren de volgende wedstrijden gespeeld. Te Middelburg M. V. V. O.— Zeelandia I, uitslag 01Vlissingen Vlis singenZeelandia II, uitslag 90, en te Goes Zeeland VooruitE M. M. 02. Bij de ontmoeting M. V. V. O.Zeelan dia ging het in de tweede speelhelft weder ruw toe. De aanvoerder van de le klassers had het ongeluk te vallen over het been van Olympia's spil, naar zijn zeggen, omdat deze dit lichaamsdeel moedwillig voor hem plaatste, nadat de bal reeds gepasseerd was, op unfaire wijze dus. De scheidsrechter echter, die zich toevallig in de onmiddellijke nabijheid bevond en 't geval dus juist kon beoordeelen, constateerde geen overtreding en liet doorspelen. De speler wilde zich toen zelf recht verschaffen en sprong op zijn tegenstander toe. Hy werd door den scheidsreohter daarop uit het veld verwij derd. Dit betreurenswaardig feit was de aanleiding tot een verder hoogst ruw op treden.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1