MIMILMIGMIB ('ill R.4NT 7 November 487* Jaargaag. 1844 Zaterdag BINNENLAND. I*. 263. Dik «oirait rtnihijit 4 a g 1 ij k a, met mitiomierimg tu Zoal fmUigii; jfrfji pw kwartaal, loowal voor Middalbarg ali roor all* pl&atie» La Nadarlud fruoo ppj 11.25 üioadarlijka luuntra koitea 6 oeat, A4verte*tiëM. bij abouemeat op voordeeliga voorwaarde*., Proapaotaaaea daarraa sija aaa hat bareaa t» bekome*# Adrartaatiam voor hat aaratrolgeada mmmmer moete* dea middaga vóór één mar aan hat baraam berargd rijn. Adverteitiê* 4 20 oant par ragal. Bij aboaaantant vaal lager. 3eboorta-, dood- an alia andara funiliabariohtan an Dankbataigingaa ra 17 ragal- i 1.601 alka ragal meetf 20 oant. Baolnaai 40 oant por ragal. Groota lattara naar da plaatij dia rij iuaaaa. Tot da plaatiing Tan adTartantién an reclame», niat afkomitig nit Zaal and, batraffand; Handel, Nijvarheid an Geldwezan, i« gerechtigd het AlfeBMl AdTertentlo-Birail JL. »H LA 1AI Ai., H.Z. TNiDirgvil SM, Awterdua, Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. DE STAATSBEGROOTING. Op de conferentie tusschen de voorzit ters der Kamerfracties en de ministers Cort van der Linden en Treub is men, naar gemeld wordt, tot overeenstemming gekomen over de wijze van behandeling der begroeting. In verband hiermede vor dert het afdeelingsonderzoek buitenge woon snel. Verwacht werd, dat hel af deelingsonderzoek gisteren zou afloopen. In de openbare vergadering van de Kamer zou men principieele waagstuk- hen en beginselpunten laten rusten. LIBERALE UNIE. De Vaderlander meldt, dat het hoofd bestuur van de Liberale Unie besloten heeft, de algemeens vergadering, die anders 3 December gehouden zou wor den, uit te stellen. Dit uitstel is, behalve door de tijds omstandigheden noodjg, omdat de com missie, die het gemeenteprogram ont werpt, door die tijdsomstandigheden 'vertraging in haar arbeid heeft onder vonden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is het aan den ingenieur van deiK-Rijks waterstaat M. C. E. Bongaerts verleende onbepaald verlof, te rekenen van 1 No vember 1914, ingetrokken. REGELING VAN HET OORLOGSRECHT? Prof. mr. dr Slruycken, lid van den Raad van Stale h eeft Donderdag in Den Bosch een rede gehouden waarin hij na ging welke pogingen de menschen ge daan hebben om oorlog en recht met elkaar te verzoenen. Hel slot van die rede laten we hier volgen ,naar hel verslag dat we ervan vonden in het „Centrum". De spreker wees er op, dat dat alles slechts een ideaal is gebleken - Wreed heid en woestheid waren aan de orde en wij zien die practisch in onzen tijd verdubbeld, aan alle hartstochten wordt <vrij spel gegeven Langzamerhand kwam .evenwel een oorlogsrecht. De neutrali- teilsgedachte komt tol ontwikkeling, thans ontslaat een recht der neutralen ten opzichte van vriend en vijand. De soldalen en deze alleen staan tegenover elkaar, de goederen der menschen staan daarbuiten, er komt tot uitvoering de gedachte ,de oorlog is een oorlog van staat tot staat van soldaat tot soldaat Zoo scheen het in de 19e eeuw, dat men op dal thema voortbouwde. Men ziet de Kaapvaart afgeschaft, de handel der neutralen werd aanmerkelijk ver gemakkelijkt; verschillende tractaten vol gen tot omschrijving van volkerenrecht, eindelijk komt een conferentie tot rege ling van den landoorlog, herhaaldelijk worden de bepalingen gewijzigd in ver band met het maken van prijs en buit- Tol slot komt het Vredespaleis, de 20e eeuw ziet met trots op dat ge bouw. De groote menigte verwonderde zich in den beginne, dal het zoo weinig zag van de opening .Dat was goed; het was goed, dat onze Koningin niet het woord nam bij' die opening. Het was niet een feest voor de vredesbeweging, maar het was een feest van Carnegie Als het ware in den geest zag men, wat komen zou In den beginne noemde spr zelf die vrees al te sceptisch, maar de werkelijkheid heeft zich spoedig doen gevoelen. Duitschland overschreed politieke tractaten nog pas bekrachtigd, maar en fin, tractaten worden zelden opgevolgd, doch wal ziet men van behandeling van gevangenen We zien open steden bom- bardeeren. Wat ziet men gebeuren met kerken, hospitalen, wat gebeurt er met spionnen, die zonder vorm van proces worden gefusilleerd? Gemeenschappelijke straffen worden opgelegd aan bevolkin gengen voor de wandaden van één in dividu. Ziet wat wordt bepaald betref fende in- en uitvoer van neutrale staten; tot contrabande wordt alles bepaald naar willekeur. J j Legt men dit alles naast elkaar, dan schrikt men van het onderscheid, dat men ziet tusschen oorlogspractijk en oorlogsrecht. Wat is de oorzaak daarvan, waarom moet de 20e eeuw zien een achteruitgang zonder grens? De schuld ligt niet in den oorlog, maai- in het oorlogsrecht; dat recht, dat slechts kent vernieling, ver woesting, heeft men willen veredelen, maai' men vergal, dat menschen met ge weren schieten, dat menschen met bajo netten steken; men vergat, dat in een wereldworsleling als deze, de volkeren meenen, dat, nu het gaat omleeji wedstrijd/ van cultuur tegen cultuur, het er om gaat wie de machtigste is. Men zag voorbij, dat de staten het niet ernstig namen bij de regeling van den Haag; men heeft die regelen niet aangepast aan het leven van den soldaat. En toch is er 'n lichtpunt, zegt men,, de oorlog brengt ten bloei de cultuur van een volk. zeggen velen; spreker wil dat niet beamen,e r zijn voorbeelden te over, waarin oorlog de diepste degeneratie over een volk bracht. Neen oorlog gaat om de macht. Men moet niet trachten nieuwe regelen vast te stellen voor een volgenden oorlog, trachten de werkelijkheid te verbergen achter een papieren omhulsel van re gelingen bij verdrag en conferentie. Het gezicht op het verleden zal ons doen vasthouden aan het afschrikwekkend beeld van dezen oorlog. NEDERLAND EN DE OOBLOG. Uitvoer van vee Op de vraag van den lieer Schaper; Acht de minister niet den tijd gekomen om den uitvoer van vee, in het bijzonder van varkens te verbieden, in het belang van een behoorlijke voeding onzer min- en onvermogende landgenooten? heeft de heer Treub, minister van landbouw, nijverheid en handel a. ihet volgende geantwoord Het verbieden van den uitvoer van vee, in het bijzonder van varkens, zou een tegenovergestelde werking hebben dan er mede wordt bedoeld. Het zou de fokkerij en mesterij, die tegenwoor dig toch al mei buitengewone moeilijk heden hebben te kampen, nog meer belemmeren en daardoor de vleeschpro- ductie doen afnemen. Daarentegen wordt een uitvoerverbod van gezouten, gedroogd en gerookt var- kensvleesch en spek, alsmede van reu zel en van gesmolten varkens- en rund- vet, voorbereid. KrentennaarNederland. Volgens ee n mededeeling van hel mi nisterie van nationale economie te Athe ne hieeft, tengevolge van de door den Grieksclien gezant te Londen gedane stap pen, de Britsche regeering vrijen door tocht verleend aan met krenten beladen, voor Nederland bestemde schepen. Uitvoerrechten. Het hoofdbestuur der maatschappij van nijverheid heeft aan de departemen ten de volgende vraag gezonden. „Naar aanleiding van de indiening van het ontwerp van wet tot het hef fen van een tijdelijk uitvoerrecht van 8 pet. van die goederen, waarvan jde waarde in verband met de tijdsomstan digheden is geslegen, verzoeken wij u ons spoedig te willen berichten of te gen een 'dergelijke heffing in uw kring bezwaren bestaan." Geld voorde vluchtelingen. Het Provinciaal Comité tot Hulpver leening aan vluchtelingen in Zeeland ont ving sedert de laatste opgave bij zijnen penningmeester Mr J. F van Deinse de navolgende giften; Collecte Zoutelande f 82.81 en frs. 1.93; S. K. f 12.50; J G. N f 10; fam J. d. C. te D f 8; Intern. Women's Relief Committee f 4779.20; door bemiddeling Kon Nat. Steuncomité Rm 500. Tezamen met de vorige opgaven f 24.278.965, frs. 296.52; £30 en Rm 500. Uit Middelburg. Het aantal uitgegeven gratis kaarten voor Antwerpen bedroeg heden weder maar ongeveer 70. De trein van 909 is thans gehalveerd. Eerst bestond hij uit 25 personen wagens, thans slechts nit 12. Heden bedroeg hel aantal uitge geven bons voor warm eten 1899. Voor de Belgische school. Wij ontvingen heden de volgende gif ten voor de Belgische school te Middel burg: Van mejv-wN. N. 1' 1; collecte „L. C. D." f 10; firma M. W. H. f 3; van S W. Co f 5; totaal mei de reeds in vorige nummers verantwoorde giften f 21.50 Door het Belgisch comité werd lot heden ontvangen G. Moorrees f5, L. Leclercq f 1; Em Rijpens f 1; K. Meerbergen f 1, Mej Georgina f 2.50; L Deroover f 1; drie kameraden f 3 50; nog een kameraad 1' 1; totaal f 16. Tezamen f 37.50 De terugtocht der vluchtelingen van Hansweert naar Antwerpen ondervond dtze week veel moeilijkheden. Oorzaak daar- vam is de mist. Om 12 uur staan de arme stakkerds al met heel hun hebben en houden gereed voor 't vertrok. Zoo ook Woensdag. Om 4 uur kwam de boot eerst aan, zoodat ze niet verder kon varen dan Walsoorden. Om die reden giDgen velen niet mede, en trokken weer naar hun verblijf op de schepen terug. Men meldt ons uilST holen: Vrijdagmorgen vertrokken onder geleide iar het kamp te Bergen op Zoom, op eenige wagens daarvoor beschikbaar geBteld, de laatste vluchtelingen welke door het comité werden verzorgd. Het grootste aantal vluchtelingen dat hier een onderdak vond bedroeg circa 1000, rvan ongeveer 450 personen door het comité werden opgenomen. Voor het laatBt werd hedenmorgen nog aan 160 personen eten verstrekt. Eenige zieken zullen tijdelijk hier nog verzorging behoe en. Men vermoedt dat zich hier nog een 150 personen bevinden welke een huisje hebben gehuurd öt op kamers wonen óf bij particulieren inwonen. Een der openbare scholen en de bijzon dere meisjesschool *e Koewacht zijn sinds eenige dagen door Belgische vluch telingen ontruimd en dezer dagen ook de school aan den Oude Molen. De menschen, die er nog waren, een 100 tal, zijn over gebracht in de veldtenten onder Hontenisse. a De minister van binnenlandsche zaken heelt aan de commissarissen der Koningin bericht, dat het hem aangenaam zou zijn, ten spoedigste na 1 November een rapport te mogen ontvangen, waarin de volgende vragen worden beantwoord Hoeveel is, naar raming, het grootste aantal Belgische vluchtelingen geweest, dat tezelfder tijd in uw provincie heeft verblijf gehouden Hoe is in het algemeen de houding van de bevolking in uw provincie tegenover de vluchtelingen geweest? Is het noodig gebleken, in uw provincie bijzondere maatregelen te treffen in verband met de komst of de aanwezigheid van do vluchtelingen Zoo ja, welke zijn die maat regelen geweest? Hoe gaat het in het algemeen in uw pro vincie met den terugkeer van de vluch- Hoeveel vluchtelingen ongeveer waren op 1 November nog in uw provincie aanwezig verwoest, maar toch niet zoo of men lom zich door samenwoning behelpen. Vergoeding voor dekens, ver warming enz. De minister van binnenl. zaken heeft aan de commissarissen der Koningin mee gedeeld, dat ook. vergoeding zal worden gegeven voor extra-kosten van toezicht, verwarming enz. en voor de aanschaffing van dekens, stroozakken enz. Goederen die vrijkomen zag de minister gaarne ter zijner beschikking gesteld voor de in te richten vluch lelingen kampen. Uit Stad en Provincie. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering Westkapelle, waarin alle leden tegenwoordig waren, behalve de beer W. de Visser, werd in de eerste plaats een schrijven voorgelezen van den ingen. verifi cateur, waarin meegedeeld werd, dat het noodig was om een drietal kaarten van het kadaster te vernieuwen, welke een bedrag vorderen van 56,87. In de tweede plaats werd een schrijven voorgelezen van het gemeentebestuur van Zontelande, waarin dat bestuur voor de tweede maal aan den Raad van Westkapelle voorstelt om den tol op Zontelande op te heffen. Na langdurige beraadslaging besloot de Raad met algem. stemmen andermaal op het voorstel van Zoutelande niet in te gaan. Besloten werd daarna een gratificatie van 10 uit te betalen aan de politie voor buitengewone diensten, verleend op de kermis. Daarna werden de heeren Houtekamer en Van den Berge met algemeene stemmen herbenoemd tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Terugkeer. Hel Antwerpsche Cenlraalbureau voor Inlichtingen aan vluchtelingen heeft op een desbetreffende aanvraag van de steun- comité's hier te lande het volgende ant woord gezonden. Burgemeesters en lagere gemeente ambtenaren, neringdoenden in consump tieartikelen en van dagelijksch gebruik, welgestelden en landbouwers moeten te ruggaan. Het is begrond op persoonlijk herhaal delijk bezoek met eenige Nederlandsche hoogleeraren, besprekingen met Belgische autoriteiten, enz. Van Aerschot is heel wat verwoest en nog meer leeggeplunderd. Van Leuven is het betere stadsgedeelte (tusschen sta tion-tuchthuis-stadhuis en studentenhuis) geheel een ruïne. Woonruimte is er wel te viuden. Lier is grootendeels verwoest en met levers voorraad is ïnet slecht gesteld Van Mechelen weet men zeker dat veel geplunderd is, de meeste huizen open gebroken zijn en er haast geen meel is De autoriteiten kunnen lieden zonder middelen, niet aanraden, terug te keeren. als men ze elders voedsel wil geven- In Antwerpen is het heel wat anders, doch een fout is het o. i. nu tot overai terugkeeren te generaliseeren. Bij aanvraag zullen wij onderzoeken of de woning er nog staat en of de bewo ner bepaaldelijk kan verdienen. Veel boerderijen zijn ook in die streken Uit Zeeuwach-VIaanderen W. D. Met ingang van 1 Nov. is de rijkski 2e kl. L. Pekelder te Hans weer t be vorderd tot rijksklerk le klasse De kommies der belastingen C. L v. d. Linde te Aardenburg is van 3e klasse tot 2e klasse bevorderd Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Een onzer correipondenten vertelt dat een 4 a 500tal Belgische dapperen, die hun weg over Koewacht namen, volgens afspraak in den daar welbekenden avond van 10 October jl. eenige geweerschoten deden knallen en het zoodoende lieten voorkomen, alsof zij op de hielen gevolgd werden door den Dutscb, die tot in het nabijgelegen Stekene doorgedrongen was en daar geschoten had. Een paniek was het gevolg. Alles kwam over de grensburgers en militairen, de laatsten met achterlating van wagenladingen geweren, mantels, jassen, patronen, dekens enz. Alles lag zoo maar langs wegen, slooten en in bosschen voor het rapen. Dat er bij die gelegenheid dan ook veel bruikbare voorwerpen gestolen zijn, is te begrijpen, zelfs ook en dat is niet van eenig gevaar in de toekomst ontbloot, geweren er patronen. Nabij Koewacht, op den weg naar St. Jansteen staat een wachthuisje voor militairen. Eenige malen werd dezer dagen van over de grens in de richting .van die wacht geschoten; ook kwam een kogel in de schuur van een landbouwer terechtzoo iets ban een ernstig gevaar oplevereo voor de openbare veilig heid en het leven der dienstdoende militairen. Een ernstig onderzoek zal worden ingesteld, teneinde de onverlaten te ontdekken. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Dalcroze banneling, f" We Doemden onlangs den naam van dezen Fransch-Zwitser jn één adem met den (even eens Zwitserschen) schilder Hodler. Beidé kunstenaars, tevoren in Duitschland warm gewaardeerd (een waardeering, die zich ook in klinkenden vorm omzette), hebben hpt daar plotseling verbruid. Men herinnert zich wel, waarmee. Ze onderteekenden het protest tegen de beschieting van Reims' kathedraal. Uit ons laatste bericht nu viel reeds op te maken dat Dalcrcze de toegang tot het Duitsche rijk zoo al niet ambtelijk, dan toch feitelijk ontzegd is. Uit Berlijn wordt nu aan de »Corriere della Sera" bericht, dat Jacque Dalcroze niet alleen zijn onder richt in de door hem gestichte instelling voor rhythmische gymnastiek te Hellevau bij Dresden niet zal kannen hervatten, maar dat hij inderdaad uit Duitschland verbannen zou ZÏjD. Tengevolge van artikelen, over hem in Duitsche bladen verschenen, heeft Dalcoze woedende brieven van een zeker aantal zijner leerlingen ontvangen. Waardig heeft de kunstenaar daarop geantwoord met een open schrijven in Zwitsersche bladen. Terwijl sommige leerlingen hem meedeel den, dat zij het door hem .gegeven onder wijs verloochenden, kondigden andere prac- tischer aan, dat zij op bun beurt de rhyth mische gymnastiek zouden onderwijzen zon der zijn (Da'croze's) naam te noemen. »Made in Germany" dus. Daarop antwoordde de leeraar»sommigen willen mijn werk boycottenze hebben ongelijk. Laat men mijn naam en mijn persoon boycotten, dat doet er weinig toe, want de beginselen, volgens welke ik u heb opgevoed, zijn belangrijker dan ik zelf. Of die beginselen zijn nuttig voor de ontwikkeling van het menschelijk ras, of ze zijn niets waard. Als u voelt, dat ze juist zijn, hoe kan dan hun innerlijke opvoed kundige waarde worden verzwakt door het teit, dat ik tegen het bombardement van Reims heb geprotesteerd". BEUfllIAKEN. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Kruis J. F. Zijlker, em. pred. Winschoten. Geref. Kerken. Beroepen te' Goes A. Jansen, Barneveld te Lollum S. G. de Graaf, Oosterzee. Geref. Gemeenten. Beroepen te Leiden J. Fraanje, Rotterdam. Naar men uit goede bron ver neemt, heeft de heer Beuekens, pastoor d er parochie te Philippine als zoo danig wegens gevorderden leeftijd ont slag gevraagd. Hij Ihoopt zijn overige levensdagen door te brengen in zijn ge boorteplaats, Oud-Gastel, prov. Noord- Brabant. De heer C. Kranendonk alhier Rotterdam voor vrije en orde- Kantongerecht te Middelburg. Toen op 29 September de vrachtrijder Barentsen van Vlissingen naar Middelburg reed, terwijl zijn knecht Geertvliel naast hem zat, zagen zij even voorbij Davidse in de verte een licht aankomen, dat zij aanvankelijk voor dat van een snel'rijdend rijwiel aanzagen. Barentsen had de leid sels aan zijn knecht gegeven. Plotseling ■zag men dat het een auto was en vóór dat men voldoende had kunnen wijken reed de auto tegen de wagen op Geert vliel viel uit den wagen, terwijl het piard op hol sloeg. Gelukkig werd hel spoedig tol staan gebracht Ook twee andere ge tuigen hebben goed gezien dat er slechts één licht brandde De gerant van het hotel Zeeland, die naast den beklaagde, den niet verschenen chauffeur Hzat, en die zelf uit de auto werd geslingerd, ver klaarde dat er bij het wegrijden te Mid delburg beslist twee lichten brandden, maar na zijn val zag hij er ook raanr een meer II is in tusschen uit den dienst van het hotel uit eigen beweging weggegaan De eisch luidde f 10 of 10 dagen. Vervolgens stond terecht de slagers knecht S uit Vlissingen, aan wieu ten laste was gelegd, dat hij een lever, die door den keurmeester de Wit, in de stal ran de weduwe Racke was afgekeurd, heeft getracht te verkoopen aan aen sla ger Glerum De getuige de Wit zeide aan den mees terknecht van de wed. Hacke verlof te hebben gegeven met het vernietigen van de lever te wachten tot na de aflevering ran een spoedbestelling voor een der oorlogsschepen. De kantonrechter zeide hem niet zulk een verlof te geven. Eisch f 10 of 5 dagen. Nog werd behandeld eene zaak tegen J V. uit Zoutelande, die beklaagd was van hefcemet opzet werpen van een steen tegen eene woning Beklaagde zeide op een kat te hebben willen gooien, de steen kwam op de sloep terecht en sprong terug tegen «e deur. De eenige getuige, de landbouwer P. C had voor den gemeenteveldwachter verklaard geen kat te hebben gezien, nu verklaarde hij evenals beklaagde De kantonrechter en de ambtenaar ran het O. M. onderwierpen hem aan een

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1