BERLUNSGHE BRIEF. Isaezonden Stukken. ïsrssMiiÊiide iterisfilBR A d vertentië n. STOOMTRAM-MAATSCHAPPIJ BRESKENS-MAIDEGHEM 1 B nationale gendarmerie wier taak het zal zijn Europa en hetgeen Wester6che beschaving heet te beschermen en de decreten van het Intern. Hof van Arbitrage ten uitvoer te leggen. De samenstelling van dat Hot zou dan ten eenenmale gewijzigd moeten worden, en den vorm van een internationaal-parle- ment moeten aannemen. De schrijver zegt niet te schrijven voor de pessimisten die het plan onzinnig noemen en die geen vertrouwen hebben in de mensch- heid en haar schitterende toekomst. We vreezeu echter dat hij heel weinig lezers zou hebben als al die pessimisten worden uitgesloten. Maur toch zullen ook velen van hon met instemming het laatste deel der brochure lezen over het gevaar van hot militairisme, en over de bedreiging van nieuwe oorlogen als de vrede weer op de oude manier gesloten wordt. Zeeuwsch Genootschap der W eteuschappen. »Iels over volksgeneeskunde" heette de onderhoudende voordracht, welke de heer E. Scheps zich voor de j.l. Woensdag gehouden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen tot onder werp hud gekozen. Bij dit stukje Folklore kregen wij eone opsomming, dikwijls met vernuttige verklaring, te hooreu van talrijke, zonderlinge en meest uiteenloopende mid delen, welke door het volk tot genezing of voorkoming van ziekten werden aangewend. Spreker onderscheidde die volksmiddelen in vieren: lo. die op instinct berusten. 2o. die strekken tot verzoening van booze geesten ot' aan vertoornden god, 3o> die stammen uit den tijd der magiërs en toovenaars, 4o. wier oorsprong meer in het duister ligt, zooals genezing door signatuur (dat wil zeggen dat tegen eene ziekte van eene bepaalde kleur of vorm een geneesmiddel van dezelfde kleur oi vorm wordt aange wend). sympathische behtadeling (tusschen- persoon tusschen zieke en geneesmiddel, aanwending van amuletten en reliquieën.) Het behoeft trouwens geen bevreemding te wekken dat dergelijke wondermiddelen zonder eenigen redelijken ondergrond bij het volk gretig geloot vindeö, waar immers onze ont wikkelde dames (ook heeren zich nog dagelijks door «afkloppen" tegen onaange' name gebeurlijkheden meenen te kunnen vrijwaren. Zooals gewoonlijk bracht de Voorzitter, de heer iur. H. J. Dijckmeester verslag uit van de ingekomen boekwerken, terwijl ver der als aanwinst te vermelden viel een zilveren gedenkpenning op het 25-jarig huwelijk van Johan van Ferny en Debora Willekens, in 1737 to Middelburg gevierd. LANDBOUW. Maandagnacht zijn er in de Haar lemmermeer ten nacleele van den land bouwer D. twee schapen uit de weide ge stolen. De politie heeft de twee daders opgespoord en aangehouden Hel zijn T. C. en C. C. Het vieesch is in hun wo- ningen onder den vloer gevonden. Op het station Rozendaal is Woensdag middag, naar de N. R. C. meldt, de naar Rotterdam vertrekkende trein, vermoedelijk door verspringing van een wissel, gederail leerd. De reizigeis werden hevig door elkaar geschokt, doch hebben geen noemenswaardig letsel gekregen. Alleen is er wat materieele schade. In den Loidschen Rijn te Utrecht ter hoogte van het Merwedekanaal is gisteren het lijk opgehaald van een militair, die op 23 October uit zijn garnizoen to Ede met verlof vertrokken was en sedert dien ver mist werd. Men vermoedt, dat hij door de duisternis te water is geraakt. N. R. C. Op last van de justitie te Amster dam is Donderdagmiddag, naar de N R G meldt, te zijnen kantore aldaar aangehou den de heer H. A M koopman en pro motor, onder verdenking van verduiste ring van effecten. - De Vereenigde Staten van Amerika zullen biunenkort twee vredes-postzegels laten verschijnen ter herinnering aan den den vrede, honderd jaar geleden tusschen Amerika en Engeland gesloten, in de waarden van 2 en 5 cent. Het 5-cent-ze- gel zal een symbolische voorstelling van vrede, honderd jaar geleden tusschen paai' vrouwenfiguren met de Amerikaan - sche en Engelsche vlag. N. R C. 8. Bij nieuw te geven geld wordt dragen, waarvoor zij betaald worden uit deze rekening daarvoor gecrediteerd. de maandelijksche bijdragen, die de da- 9. De gelden benoodigd voor even- mes gedurende den oorlog opbrengen tueele 'aflossingen worden aan liet ad- Ook lezingen van bekende auteurs, die ministratiekantoor door of vanwege de thans niets verdienen worden op deze regeering verschaft, ouder garantie van wijze ingericht. Onuitputtelijk is de vin- alle daarbij betrokken belanghebbenden, dingrijkheid der hulp, de orde die bij dit 10 Terugneming van effecten kan ge-alles heerseht, die zoo vaak als pc- schieden door betaling van de waardedanle degelijkheid den Duitschers ver- op 28 Juli 1911 weten wordt. En toch is juist deze 11 Verplichte terugneming wordt ge- het geheim van zoo menig succes, vorderd door betaling der fondsen, wan- Sven Hedin heeft uit Stockholm een neer deze den koers van 28 Juli 1914 Langen brief geschreven, waarin hij zijn wederom zullen hebben bereikt Het j bewondering voor dezen geest van mi- surplus komt pas vrij bij algeheele afbe-milieuze orde uit, die reeds in vredes- taling OORLOGSDAGEN. BERLIJN, 2 November 1914. stukken worden \n seen fe»; Door de landbouwvereeniging „Ons Voordeel" te Poortvliet, werd Dins- digavond j.l. een algemeene vergadering gehouden, omtrent het bespreken, op wel ke wijze kunstmeststoffen en veevoeder- artikelen zullen worden aangeschaft. Door de aanwezige leden werd hun superphos- phaat, hetgeen door tusschenkomst van de regeering zal worden geleverd opge geven; doch voor veevoederartikelen, ach jle de vergadering het beste, eerst te trachten, het zelf aan te besteden Mocht door gebrek aan ingekomen inschrijvings- bitjetten blijken, dat deze aanbesteding niet door kan gaan, dan zal de levering en de hoeveelheid, die voor den 20s*en November e.k. ingeleverd moet zijn, aan de Regeering worden opgegeven en over gelaten. I'ïliïl Hoe ver dringt kunongedroun door? Een lezer van het Vad. te Oude-Wetering (12 KM. N.O. ^an Leiden), schrijft, dat men daar sinds Zaterdag 17 October, elfeen dag, bijna onafgebroken het schieten bij Nieuwpoort hoort. »Uit het Zuidwesten dringt een zwaar gebulder tot ons door, dofzwaar en daar tusschen heviger slagen als van het uiteen slaan van groote granaten. Nu de wind Oostelijk is, is het geluid minder sterk. Des avonds kan men zien hoe met zoeklicht gewerkt wordtook dit is heel goed waar te nemen. Zelfs meenen we, hoewel niet duidelijk, vuurstralen te kunnen waarnemen, lichte, vurige plekken aan den horizon, die eensklaps opschieten en snel weer verdwijnen. Ook deze laatste verscnijuselen duren den ganschen avond en nacht door." Trouwens ook uit andere plaatsen in het midden van het land komen berichten dat men daar het kanongebulder hoort. Zoo bijv. uit Sliedrecht. HANDEL EN NIJVERHEID. Mals. Het Neder landsch Landbouwcomilé schrijft ons Door de groote schaarschte aan maïs. die overal in om land heerseht, nu de rogge, het meest gebruikte varkensvoe der, door de regeeriug voor menschelijk voedsel moest worden opgevorderd, is het gevaar niet denkbeeldig, dat aan de varkensfokkerij en -meslerij een zware slag zou worden toegebracht. Met groote voldoening kan thans wor den medegedeeld, dat de regeering be sloten heeft de op dit oogenblik be schikbare maïs af te geven aan het cen traal bureau uit het Nederlands'ch land bouw-comité, waarvan het bijkantoor ge vestigd is te Rotterdam (Regentessehuis, Elke veehouder kan, door tusschen komst van de plaatselijke Uuidboivwi- organisalie en onverschillig of hij al of niet lid is van die organisatie, zijne bestellingen van mals doen Hij zal ech ter moeten nemen, wat op hel oogen blik voor de regeering wordt aangebo den, daar deze met een voorkeur voor een bepaalde maïssoort geen rekening kan houden. Door dit voor den landbouw zoo ge wichtige icin zeer te waardeeren besluit der regeering bestaal er dus zekerheid, dat thans elke veehouder eene hoeveel heid maïs binnen betrekkelijk korten tijd zal kunnen verkrijgen, mits hij zich ter stond met de landbouworganisatie uit zijn woonplaats in verbinding stelt. In verband hiermede moet nogmaals met kraclit worden aangedrongen bij onze varkensfokkers en -mesters om zich niet door angst voor gebrek aan veevoeder te laten verleiden de fokkerij en mesterij in te krimpen. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de achterblijvende betrekkingen van de Markers, dia met de VI. 40 op 27 October jl. zyn omgekomen, houder gulden geschon ken. (St.) De Engelsche regeering en d Beurs. De plannen der Engelsche regeeriug in zake de afwikkeling van beleeningen op fondsen zijn thans officieel gepu bliceerd. De regeling komt hierop neer, dat de regeering het risico op zich neemt voor 60 pCt. van de waardevermindering van fondsen door geldgevers, behalve de groote banken ,als onderpand van leeningen aangenomen, terwijl de groo te banken fep de door hen verstrekte leeningen zelf hel geheele risico zullen dragen Voorts is door deze regeling verkregen, dat bij de heropening der beurs geen leeningen zullen worden aangezegd, zoodat geen andere waarde vermindering behoeft te worden ge vreesd dan die welke noodzakelijkerwijze voortspruit uil den invloed van den oorlog op het bedrijf van vele onderne mingen. Het groote gevaar voor een stroom van executies is hierdoor afge wend en de heropening der Londeusche beurs acht men nu waarschijnlijk nog slechts een quaestie van korten tijd Plant ot regeling der loopende belceningen, In de N R C vonden wij, overge- genomen uit de Dag. Beurscourant liet plan, dat door de meerderheid der le den van de commissie tot behartiging van de belangen van den geldnemer wordt aanbevolen tol regeling der loo pende beleeningen Dit plan luidt als volgt: 1 Van Regeeringswege worde een Administratiekantoor opgericht 2 De oorspronkelijke geldgever moei het pand, onder zijn berusting, bij dat kantoor deponeeren 3, De geldnemer verstrekt opgave van do door "hem verpande effecten, met vermelding voor wiens rekening zulks is geschied e n welke fondsen tegenover hel debetsaldo van jden correspondent of particulier nog onder zijne berusting zijn. 4 Het administratiekantoor maakt van de opgaven 2 en 3 een volledig kaart systeem. 5 Het administratiekantoor maakt een fondsenrekening voor den commissio- nair-geldnemer. 6. Hel administratiekantoor maakt eveneens een geldgiro rekening voor dezen commissionai -geldnemer, waarop pro memorie geboekt wordt hel hoogste bedrag, dat deze eventueel debet zal kunnen worden, zijnde maximum het totale bedrag zijner engagementen 7 Bij terugvordering door den geld gever wordt de geldgirorekening van den 'geldgever daarvoor belast. tijd tot het aantal veiligheidspelden en het aantal grammen der medicijn toe in de duizenden doosjes en kastjes der j ambulancetreinen bepaalde en waardoor het geheele mechanisme der Duitsche oorlogsvoering thans als een uurwerk af- loop! Hedin was i n Berlijn, waar hij niets veranderd vond en reisde vandaar naar het oorlogsterrein, zijn bewonde- Een nieuwe bladzijde is opgeslagenrjng en zjjn zekerheid dal Duilschland in de kroniek van den wereldslnjd. Het overwinnen moet groeide daarbij. Hij oude Turkem'ijk schaarde zich aan spreekt ook uitvoerig over de uitsleken- Dmtschland s zijde, aan de zijde van het de behandeling der Fransche gevange land, dat de woorden van Keizer Wil- nen) die hij hier zag en sprak Jer helm II bij een bezoek aan Konstan-. de deeineming en svmpathic van het tinopel gesproken aan het graf van sultan Duitsche Volk en hot Duitsche leger de vrie11; vaa voor Frankrijk, waarover hij geen hard 300.000 000 mohammedanen noemde, niet woor(i heeft gehoord, en welks verblin- vergeten heelt. Doch niet alleen woor- djn„ bij den waren het. Duitschlands diplomatie, ivoora 1 de bekende Turkenvriend Mar- j schalt von Bieberslein, die lange jaren als Duitsch gezant aan den Bosporus werkzaam was, heeft er veel toe bijge- dragen dat de Turken thans tot dezen slap bestolen Hun haal gaat natuurlijk ook tegen Engeland, al begonnen de j vijandelijkheden tegen Rusland, dat steeds (lea W zodil die mr Kowtantiaopel N 0M me)d a t voerde. Engellmd echler is voerde Tur- ,a mn lknndi' zijde „ngMooht kende onderdrukker van Egypte, van de N.derl.ndsebe vrouvea den Wam. En juist op den dag vant'B bweBfcken ,ot het ,erï,ardigen vaa het Beiramfeesl heeft lurkije naar dej. „;i;»,.L wapenen gegrepen. En ik denk weer aan onvergetelijke dagen aan de oevers van den Bosporus, aan het water van den Gouden Hoorn doorgebracht, pas een goed jaar geledenaan de welda dige tegenstelling, die dit zachte volk van oeroude beschaving en nobele Oos- tersche gratie vormde met den tocht j door het wilde Servië en het, weliswaar t met e en vernisje van beschaving over- j trokken Roemenië waarachter echter i nog veel onbeschaafds te voorschijn kwam Een oase was liet serene won- derschoone Stamboel, vlak voor den tweeden Balkanoorlog. Ik leerde er be schaafde, en zeer taktvolle Turken ken nen, die pns rondvoerden tusschen de sprookjesschatten der bazars, Turkscbe vrouwen, levend achter de getraliede houten vensters barer huizen en aan gedaan met een sluier op straat, doch tevens medewerktsers aan groote dag bladen op welk bureau zij dagelijks werk ten en alle talen sprekendhel was als een wonder temidden van dit Ooslersche leven, dat den Westerling pakt met een onweerstaanbare bekoring. Een land van wonderen, een land uit de duizend en één nacht. Een nuttig geschenk. verwarmingsgordels voor de militairen, die aan onze grenzen de posten bezetten. De bedoeling is om, indien de poging slaagt, de gordels als een geschenk het leger aan te bieden. De koude en vooral do vochtigheid knnnen voor vele jonge mannen noodlottige gevol gen hebben, daar ze ingewands- en nier ziekten veroorzaken. Het Comité bestaat uit: mevrouw A. "W. van der Voort—Metman en mevrouw Gevaerts van Geervliet-baronesse Sijtsama te Haarlem, mevrouw BackerCramer Bezuidenbout 21 te 's Hage, mej. C. Hoog vliet te Arnhem, mevrouw Noorduijn Backer, Binnenhaven 48c Nieuwediep en R. C. Venema, arts te Haarlem. Bij de leden van bet Comité zijn door de inspectie van den geneeskundigen dienst der landmacht goedgekeurde modellen en inlich tingen omtrent de te gebruiken materialen te bekomen. Vóór de winter invalt, dus vóór den len December, hoopt men het geschenk gereed te hebben. Bovenstaand stuk bevond zich dezer dagen in verschillende couranten, en wordt hierbij door het Vrouwen-Comité alhier in deze courant geplaatst ten einde ook de vrouwen in Zeeland op te wekken aan dezen oproep gehoor te geven. Moge dit verzoek een even gunstig resul taat opleveren als ons vorige voor sokken, polsmoffen enz., waardoor wij in staat waren velen onzer manschappen met een warm geschenk te verblijden.;(0. a. konden bijna 1500 paar sokken worden uitgereik). Het recept voor de gordels is 152 steken opzetten 25 toeren boord recht en averecht. 40 toeren recht 25 toeren boord. Een der laatste toeren gaatjes breien om een baud door te doen, klein split laten en vooral los breiën en los afkampen. De gordel wordt in de rondte gebreid met dikke naalden No. 10/0 van grijze of jaeger kleurige 6a jet. Met de verzameling, verzending en 't geven van inlichtingen belast zich gaarne Mevrouw KLONTJE—SPOELSTRA. Molenwater 263. Kioiiinkl. Wekel\jkgcite Maildienst via de Kaap. Ma-i'ndelykscke dienst via het Snez-Kaiiaal. Nadere inlichtingen bjj de AgentenStoomvaart-Maatschappij ZEELANDVtiaaiugen. GEWIJZIGDE DIENSTREGELING aauvaugeude 1 November 1914 tot nadere aankondiging. (Amsterdamsche lijd.) genootschap begroet met een betooging. Daarvoor is de PosLdamer Plalz thans steeds liet gegeven middelpunt Nu het koninklijk slot niet bewoond is, trekt iedere groote stoet naar dit plein in hel centrum der stad Eeu Turksche bey hield een luid toegejuichde toe spraak, toen begaf de menigte zich naar hel paleis van den Turkschen ge zant, Mamoed Mockiar Pasja, gehuwd met een Egyptische prinses, en bracht hem een ovatie. Tenslotte droeg men de Turksche en de Duitsche vlag teza men naar een groot café, waar alles staande vaderlandsche liedereu zong. De beweging der Boereu, de hulp van Turkije, zal de loop der zaken er anders dan indirect door beïnvloed wor den'? „Times en „Figaro" die men hier nog steeds kan koopen evenals of het geen oorlog, ware, denken' (of schrijven! hier natuurlijk anders over dan men het hier doel. Toch is men I reeds gewend geraakt aan de gedachten, dat er geen sprake lean zijn van een zoo tijdigen vrede, dal de troepen hun geliefd Kerst feest thuis kunnen vieren. Men is reeds begonnen met toebereidselen voor Kerst miszendingen aan de soldalen en voor een doeltreffende verzorging der armen en der weduwen en weezen ter gelegen heid van dit zoo bij uitstek nalionaléj feest, waarbij zicli ditmaal een nog niet gekende liefdadigheid, op groote schaal ontplooien zal. Uiterst aangenaam doet doel liet aan, wanneer men bij elk pogen den nood van zooveel beschaafden te le nigen, telkens wéér hel streven;]bembrkt de gave nooit een aalmoes te dqen schij nen, doch waar het gaat er 'een iprestalie tegenover te stellen (lie gevels noch be- begifligdeu demoraliseert Ik zag een der tehuizen voor beschaafde, in deze tijden door allerlei -omstandigheden verarmde wouwen, ingericht in een groote villa in den Tiergoxten, met een eigen gerief lijke kamer voor elke bewoonster en een gemeenschappelijke zitkamer, waar alle die niet buitenshuis werk hadden gevon den ijverig kousen breien voor de soldar ten legen een werkloon, waarvan zij hun gering pension dan zelf kunnen betalen Ilc ken een vereeniging van dames, die zich over geheel Groot-Berlijn uitstrekt, waarbij de clubjes van veertig a vijftig barer in verschillende stadswijken een maal per week een brei-bijeenkomst hou den uitsluitend met het doel om bij die gelegenheid arme actrices zonder engage ment of arme musici iets te laten vootj" Num. d. Treinen. 2 1 4 6 8 10 12 14a Breskens Oostburg Stroobrugge (DS) V A Y A 6.40 6.55 6.20 6.30 6.41 7.01 7.19 7.28 7.45 7.57 8.36 8.46 8.57 9.16 9.34 9 40 9.55 10.10 10.42 10.52 11.03 11.22 11.40 11.45 12.— 12.15 1.35 1.46 1.58 2.19 2.40 2.50 3.05 3.17 4.20 4.30 4.41 5.— 5.18 5.25 5.40 5.52 7.15 7 25 7.36 7 55 8.13 8.23 8.38 8.48 9.06 Num. d. Treinen la 3 5 7 9 11 13 14 Stroobrugge Oostburg V A V A 6.20 6.38 7.— 7.15 7.20 7.39 7.58 8.08 8.18 9.— 9.12 9.27 9.35 9.53 10.12 10.23 10.33 11.— 11.15 11.30 11.40 11.58 12.17 12.28 12.3S 2.18 2.30 2.45 2.55 3.15 3.35 3.46 3.56 4.50 5.04 5.19 5.35 6.03 6.24 6.35 6.45 7.42 7.55 8.10 8.20 8.38 8.58 9.09 9.19 8.40 8.55 Numm.en Lett.d. Tr. A C E G I K M Sluis1 A 6.50 7.25 7.40 9.40,11.43 9.55(11.58 2.46 3.01 5.20 5.35 8.23! 8.38 Numm.en Lett. d.Tr, D F H J L N V A M i 7.15 9.19 11.15 9.34 11.30 2.20 2.35 5— 5.15 8.— 8.15 8.40 8.55 Num. d. Treinen la 3a 5a 7a 9a 11a 13a V A 6.40 6.51 7.03 7.40 7.51 8.03 9.55 10.06 10.18 12.- 12.11 12.23 2.20 2.31 2.43 6.05 6.16 6.28 7.56 8.07 8.19 Num. d. Treinen 2a 4a 6a 8a 10a 12a 14a V 7.10 7.22 A| 7.33 8.40 8 52 9.03 10.50 11.02 11.13 1.50 2.02 2.13 2.50 3.02 3.13 7.27 7.39 7.50 8.23 8.35 8.46 N.6. Dn uren van vertrek op de tnsschenstations zjjn bjj benadering aangegeven. De treinen zullen te Schoondijke, zoo noodig, 5 minuten wachten op de aansluitingen der Zeeuwseh-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij. De dienst op het baanvak Nederlandsch-Belgische grens (Stroobrugge) Mal- 3lv blijft tot nadere aankondiging gestaakt. De Directeur, E. DE THOUARS. Stoomdrukkerij. Firma D. G. Kröbor Jr. Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 6