Uit Stad en Provincie. LAATSTE BEBICHTE8, Nagekam-n Ssrietaten. BP1TENLAMB. De beambten van het ministerie van justitie worden uitgenoodigd, hun betrek kingen behoudens moreele of materi- eele onmogelijkheid te hervatten. De machtiging, zich in Duitschen dienst te stellen, wordt geweigerd aan spoorweg ambtenaren, aan die bij de posterijen, telegraaf en telephoon, evenals aan de ambtenaren ressorteerende onder het mi nisterie van publieke werken. Wat de staals-ambtcnaren in het alge meen betreft, behalve de magistraten, be dienaren van den godsdienst, de leeraren en onderwijzers, die hun functies uitoefe nen binnen de versterkte stad Antwerpen, van hen wordt verwacht dat zij, aangezien hun posities nöcli zeker, nócli waardig zouden zijn, hun jambtcn pas op een nader te bepalen tijdstip zullen aanvaarden Conform aan de voorschriften zijn de beambten, die hun functies weer aanvaar den, gemachtigd tol hel teekenen van de volgende verklaring: „Ik, ondergeteeken- de. beloof hierbij, dat ik, conform aan de conventie van Den Haag van 18 October 1907, op naumgezelte en loyale wijze zal voortgaan met het vervullen van mijn functies, niets te ondernemen en alles na te laten wat zou kunnen schaden aan de Duitsche administratie op Belgisch grond gebied." Het is nadrukkelijk verboden, den eed van trouw te zweren aan de thans heer- schende mogendheid. Uit Middelburg. Het iteuncomité alhier ontving nog aan giften Bijdrage porsonoel N.V, de Automaat 20; door dr. Wap, uit de bus b/d. betaalmeester bijdragen uit de pensioenen 47.79door mevr. Verhulst, gilt van een Belg f 10; gilt v/d. vereenigde wagenmakers van Wal cheren 5 door dhr. Hendrikse, inkwar- titringsgeld ƒ2.40; tooneelgezelschap Ant werpen 47. Tot agent van politia le Vlissingen is benoemd do heer J. C. Pluijuiers, thans tijdelijk ambtenaar bij het kadaster alhier. Gisteravond gaven de heeren Boltini in~de >Werkman8vereenigiDg" de hier reeds aangekondigde voorstelling voor de soldaten. Al was het karakter van hun publiek bier geheel anders dan dat bij de voorstelling van Woensdagmiddag, zij wisten de toe schouwers weer even goed te pakkeD. Zoo wel de talrijke gocbeltoeren als de athletische oefeningen vielen bij onze mannen goed in den smaak, wat met een dankbaar applaus werd bewezen. Geen die berouw gevoelde over zijn overigens zeer lage entróe, en allen zullen de heeren Boltini gaarne nog eens weerzien. Uit Walcheren. Te Souburg kwam gister in een herberg een persoon die zich voordeed als een Belgische vluchteling. Maar men hoorde spoedig dat hij geen echt Vlaamsch sprak, en het bltek toen weldra dat bij een Duitsch soldaat was, gedeserteerd uit Mechelen. Hij werd daarop aangebondenhij was zeer vermoeid. U.lt Zuid-Beveland. Benoemd tot gemeente-secretaris van Bellingwolde, de heer J. Reitsma, commies ttr secretarie van Goes. Aan het verslag van de werkzaamheden van den „Chri3telijkeu Volksbond" te Goes van 1 October 1913 tot 30 September 1914 is het volgende ontleend Aan 56 werklooze hoofden van gezinnen of kostwinnende zonen werd in den afge- loopen winter werk verschaft door tusschen- komst van de Commissie tot Werkverschaf fing. Wegens het vertrek van den lieer J. de Haagb, penningmeester naar elders, is er een vacature in het bestuur ontstaan. In de week van 16 tot 21 November zal een rondgang voor bijdragen voor het nieuwe boekjaar bij de ingezetenen gehouden worden. Als leermeester in de wischknnde zoo meldt de secretaris van de commissie tot werkverschaffing trad weder op dhr. Blom, mandenmaker, te Tie!. Op 1 Dec. 1913 begon de commissie weik te verschaffen, wat tot 28 Maart 1914 werd voortgezet. In de bezem makerij werd in de zomer maanden nog eenigen tijd gewerkt om aan de vraag naar bezems te kunnen voldoen. Te zamen werd aan 39 van de 56 inge schreven werkloozen 1505 dagen werk verschaft verdeeld over 105 werkdagen. Verkocht werden 16572 blokken, 12639 bosjes kachelhout, 20 manden kleinhout, 834 bossen bezems en 426 manden. De vacaturen in de commissie, ontstaan door het overlijden van den heer J. de Jonge Az. en bet bedanken van den heer C. Bruggeman wegens hoog<n leeftijd, wer den vervuld door de heeren L. de Beste en P. Verburg Azn. De ontvangsten hebben bodragen ƒ2534 265 w.o. 1005.53 van opbrengst van verkochte goederen en wegens verrichte werkzaamheden van particulieren. De uitgaven bedroegen 2839.68, w.o. aan arbeidsloon 1376,38. Het nadeelig saldo is alzoo 305.41s. Uit Noord-BevelanÜ Onder voorzitterschap van Dr. J. van der Drift hi&ld de Groene Kruis verpen i ging te Colijnsplaat Woensdagavond haar jaar vergadering. Uit het jaarverslag bleek o. a. dat de vereeniging 333 leden telt en dat in 177 gevallen gebruik was gi maakt van .de verplegingsartikelen. De rekening van den penningmeester wees aan, dat er f1085.15' was ontvangende uitgaven bedroegen f 878.115. Nadat door den voorzitter de voordeelen waren uiteengezet van een wijkverpleegster, werd bet Bestuur machtiging verleend, samenwerking te zoeken met de zusterver- eenigingen te Kortgene en Kats, om dan later met de definitieve voorstellen te komen. Naar aanleiding van ingekomen klachten van vervoerde patiënten over het schokken der brancard werd besloten deze te laten vermaken. Uit Tholen. Te Oud-Vossemeer zal in het thans gerest ureerd wordende kerkgebouw ook weder opgehangen worden een tweetal koperen lichtkronen, die men, hoewel er geld voor geboden is, niet heeft willen verkoopen. Een dezer kronen is in 1731 door Ambachtsheeren aan de kerk geschon ken en was aangekocht voor de te gelde gemaakte zilveren sieraden van het danr sedert de 17e eeuw bestaan hebbende gilde van St. Sebasriaan, dat toen was opgeheven. Waterschapsbenoemingen. Bij kon. besluit zijn benoemd in do pro vincie Zeeland tot raad van den polder Walcheren, H. W. Allnnrt, te Middelburg tot gezworene van den Nieuw-Noord-Be- velandpolder, G. J. de Looff, te CoJijnsplaat; tot lid van het bestuur der waterkeering vin den calrmiteuzen Nieuw-Nenzenpolder, A. Bareman Wz., te Hoek. KERKNIEUWS. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Goes zijn Donderdagavond herkozen de aftredende ouderlingen, de heeren W. S. Duvekot en P Verburg Az als diaken werd herkozen de heer A. L. van Melle en ia de vacature C. Stok, die niet voor een herbenoeming als diaken in aanmerking wcnschte te komen, gekozen de heer G. C. Dun. Door kerkvoogden der Ned. Hterv. gemeente te Stavenisse is benoemd als organist de heer J. Oudesluijs, hoofd der school aldaar, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. A. Bencker als zoodanig. Ned. Herv. Kerk. Beroopen te St. Johannisga en Delfstra- huizen H. K. Wolfeiisbergen, Noordeloos. Bedankt voer Staphorst A. v. d. Sluis te Huizen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het Vlaamsche gezelschap dat hier deze week in den Schouwburg optrad, zal .Maandag hetzelfde programma geven te Vlissingen in de zaal „De Oude Vriend schap". ONDERWIJS. De heer J. Prins van Middelburg slaagde gisteren te Rotterdam voor vrije- en ordeoefeningen. De heeren J. Lous, H, Molendijk en P, P. Paul, alle van Middelburg zij1' te Rotterdam geslaagd voor vrije- en ordc- oefenihgefo RECHTZAKEN. Ar rond. Rechtbank te Middelb urg. Voor de rechtbank werd heden als eerste zaak behandeld die tegen M. W. v. d. L., zonder bekende woou- of verblijfplaats, beklaagd van landloopsrij te Middelburg. De eisch luidde 2 dagen hechtenis en2| jaar opzending. Bekl. vroeg vrij te mogen blijven van opzending. Het direct gewezen vonnis luidde 2 dagen hechtenis en drie jaar opzending. Vervolgens werd behandeld de zaak tegen II D. M W,31 jaar, letterzetter, wonende le Middelburg, wien ten laste gelegd is, |d at hij ongeveer in bet begin van September 1914 le Middelburg, op den openbaren weg en in de militaire wachten onder de militairen in grooleD getale heeft verspreid en door een kind dat daarbij (eenvoudig als werktuig han delde, heeft doen verspreiden en rond- deelen gedrukte biljetten, die hij be klaagde vooraf had gelezen en waarvan hij den inhoud kende, en waarin, begin nende met „Aan de militairen" en ein digende met de samenwerkende ar beidersorganisaties", de militairen wor den opgeruid om gezamenlijk hun dienst als zoodanig le weigeren en om gezamenlijk zich te verzetten tegen de bevelen, die hun door hunne meerderen zouden worden gegeven, tévens tot mis bruik van hunne wapens in strijd met die bevelen en lol openlijk geweld met vereenigde krachten tegen personen en goederen, met de woorden: „zeker daar heb je gelijk in, maar wat zult je er tegen beginnen. Alleen misschien niet veel, maar als allen zeggen wij willen niet, dan is het gedaan", ;ien met de woorden' „maar er is ook een weldadig geweld, dat is hel geweld, dat van onderen op wordt gebruikt", al deze woorden gebezigd in verband met den inhoud van hei geheele stuk, met het oogmerk om aan den opruiende» inhoud ruchtbaarheid le geven en de ruchtbaarheid daarvan le vermeerderen Na het voorlezen der verschillende stuk ken werd overgegaan tot het getuigenverhoor. Als eerste getuige werd gehoord de mili cien H. A. Drabbel die op 5 September te Middelburg op schildwacht stond voor het kantoor van den territorialen commandant, en toen zag, dat bekl. van de biljetten aan de ordonnances af gaf. Het was in den voormiddag. $ehl. ontkende in den voormiddag op den Dam te zijn geweest hij heeff alleen des Zaterdagsavonds en Zondagsmorgens ver spreid. De tweede getuige J. de Schipper, even eens milicien, zat Zondagsmorgens voor het stadhuis toen bekl. langs kwain met zijn dochtertje, die aan getuige en andere bil jetten gaf, welke echter even later door een luitenant werden afgenomen. Bekl. zeide dat het meisje niet op zijn last handelde en dat hij den inhoud van het stuk niet kende. Voorgelezen werd de verklaring van bekl. voor den rechtercommissaris, waarin hij zegt na het pamflet goed te hebben gelezen te bekennen dat het opruiend is en hij het niet. in dezen tijd had moeten verspreiden. Op een ander oogenblik verklaarde hij het wel gelezen te hebben. De laatste getuige L. J. Vreke, hoold- agent van politie, kreeg Zondags bericht van een sergeant dat iemand opruiende ge schriften verspreidde en na aanhouding wer den op beklaagde nog eenige exemplaren gevonden. Het O. M. meende bier met een hoogst ernstig feit te doen te hebben en eischte zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Beklaagde trachtte zijn onschuld aan te toonen, maar deed dit op een voor ons onverstaanbare wijze. Wegens het niet op verzoek van J. Flipse, koffiehuishouder en van don agent J. A. Dootjes zich verwijderen uit het café van eerstgenoemde, werd bij verstek tegen J. K. te Goes 15 of 15 dagen geCiacht. Wegens lichte mishandeling van F. de Jonge, landweerman te Hansweert in een herberg aldaar werd tegen E. v. E., die zeide dronken te zijn geweest, 10 of 10 degen geüiseht. De volgende zaak maakte op alle aan wezigen een akeligen indruk,'omdat het hier een bekl. betrof, die doofstom is, namelijk F. A. M. uit Hansweert. De vader van bekl. fungeerde als tolk, terwijl de ondervragingen gedeeltelijk schrif telijk plaats hadden. De eerste getuige, P. J. de Boer, zeide, dat bekl. haar in het café van haar vader een klap gegeven heeft, waardoor zij een blauw oog kreeg. Bekl. maakte duidelijk, dat hij van niets af weet. De eisch luidde 10 of 10 dagen. Daar tengevolge vfcn den mist verschil lende getuigen uit Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet aanwezig waren, werd de zitting ge schorst tot heden middag half twee. In de middagzitting werd tegen J. v. E., 21 j;* arb. te Axel, wegens het toebrengen van messteken aan den jeugdige Adr. Corn, de Kraker, die dientengevolge overleed, zes jaar gev.straf geöischt. Voorts werd geëiseht tegen M. S. v. H., Sas van Gent, wegens ver wonding van een ander met een revolver, 1, in. hechtenis H. de Vr., wegens oplichting te Zaamslag 2 m. gev. met aitrek voorarrest. HedeD, VrijdBg, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds breedvoerig meegedeelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens vernieling: K. F. H. S., 42 j., zonder beroep of vaste woonplaats, uit anderen hoofde gedetineerd alhier, conform de eisch tot 6 m. gev. strnf, en dezelfde wegens 1 a n d 1 o o p e r ij tot 12 d. hechtenis en plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 jaren, en J. S., 56 j., zonder beroep of vaste woonplaats, mede alhier ge detineerd, tot 12 d. hechtenis, beiden con form de eisch verduistering: H. A. T. N., 15 j., smidsknecht, Middelburg, tot 4 m. tucht school, de eisch was 6 n., en J. S., 57 j., bvr. van J. K., Vlissingen, conform de eisch tot 15 b. s. 12 d. h. d i e t s t a J M. A., 18 j., koopman, Ber gen op Zoom, alhier gedetineerd, conform de eisch, tot 6 m. gev. straf, met aftrek van het voor-arrest en A. M., 26 j., werk man Eede, mede alhier gedetineerd, conform de eisch tot 4 m. gev. straf, eveneens met aftrek van het voor-arrest s t r o o p e r ij A. v, O., 58 j„ koopman, Zuiddorpe, tot 5 b. s. 5 d. h., de eisch was de helft meer desertie: J. T. M., 21' j., matroos, Vlissingen, conform de eisch, tot 14 d. gev. straf; en mishandeling: G. S., 42 j., koffie huishouder, Middelburg, tot fi J5 b. jS^.15 d. h., de eisch was 1 in. gev. straf. Ln zake W. K., 25 jschippersknecht le Hansweert, beklaagd van wederspannigheid, is de dagvaarding nietig verklaard. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank zijn naar de openbare terechtzitting verwezen d9 zaken tegen H. A. T. N., 15 jaar, zonder beroep, geb. en wonende te Middelburg, en P. W. N., 38 jaar, kermis reiziger, geb. te 's Gravenhage, zonder vaste woonplaats, beiden alhier in hechtenis, de eerste ter zake van oplichting en de tweedo voor landlooperij. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Het bouwen van een kantoor en gas- meesterswoning en het uitvoeren van eenige werkzaamheden aan de gasfabriek te G o e s' is door de gascommissie gegund aan den heer M. Jacobs, aannemer aldaar voor de som van 12.790. Heden werd door Notaris H. J. vaD Nou- huijs uit Zierikzee in het openbaur te Brouwershaven verkocht ten verzoeke van de erven de Korte-Bakker het huis en erf te Brouwershaven, aan do Noordzijde van de Haven, groot 1 are 20 centiaren. Kooper E. Leeuw te Brouwershaven voor f 550. UIT DEN IIAAG. Mocht de poging tot gedeeltelijke be schikbaarstelling van bloera in bepaalde hoeveelheden door de meelfabrikanten, waarmede Maandag as. een aanvang wordt gemaakt, mislukken door onvol doende medewerking der verbruikers, dan zal waarschijnlijk weer het thans geldende stelsel worden ingevoerd, dat alleen van ongebuild meel zal mogen worden gebakker De maximumprijs voor Groningsch rog gebrood wordt vanaf heden van 10 op IO1/2 ct. per kg gebracht met machti ging van burgemeesters om zoonoodig, in verband met plaatselijke omstandighe den dien prijs te verhoogen tot 11 ct. De minister van landbouw enz. ad.in terim acht het wenschelijk, dat de broo- den het vastgestelde gewicht van 1, 2 3 of 4 K G. hebben. De Turksche ambassadeur le Londen en de leden der ambassade zijn heden nacht alhier aangekomen. IN VLAANDEREN. De Duilschers zijn, naar aan „de Tijd" wordt geseind, bezig een verdedigingslinie le maken van Zeebrugge tot voorbij Dud- zeele langs hel kanaal, dat vandaar in Oostelijke richting voortloopt. De ver sterkingen worden zeer behendig .aan gelegd, mede onder leiding van marine officieren, die in inolorbooten rondvaren De versterkingen bestaan uit loopgraven en. het gemaskeerd .opstellen van bat terijen. Vooral de sluizen bij Damme zijn sterk verdedigd. BELGISCH OPTIMISME. HAVRE, 6 Nov. De Belgische minister raad heeft besloten de volksvertegen woordiging niet Le Havre op ie roepen, in de hoop, dat dit spoedig op Belgisch grondgebied zal kunnen geschieden. DE EERSTE? De „Köln. Zlg." deelt mede dat, aldus de N. R C., een Duitsch vliegtuig der in Noord-Frankrijk staande troepen over het Kanaal is gevlogen en ten Noorden van Dover twee bommen heeft geworpen. Na een tocht van 51/2 uur is het vlieg tuig behouden bij de troepen terugge keerd. DE TSAAR AAN IIET FRONT PETROGRAD, 5 Nov De Tsaar be vindt zich bij liet leger le velde DE ZEESLAG BIJ EOROMI. Uit telegrammen uit Valparaiso in En- gelsche bladen blijkt, dat admiraal von Spree het Duitsche eskader aanvoerde Hel gevecht begon Zondag een uur vóór hel vallen van den avond en eindigde eerst, toen het donker was. Wegens het stormachtige weer waren de Duitsche zeelieden niet in staal bootea uit te zet ten, om schipbreukelingen van de Monmouth" te redden. Men vermoedt, dat de. „Glasgow" en de „Olranlo" slechts licht beschadigd zijn. VLIEGONGELUK. PARIJS, 6 Nov. Twee Fransche vlie gers vielen op een huis bij Issy les Mou- lineux en vonden daarbij den dood. IIET AANHOUDEN VAN BELGEN OP DE MAILBOOT. In eenige bladen is gemeld, dat op 5 dezer op de uit Vlissingen naar Londen vertrekkende mailboot op last van de militaire auLorileilen een onderzoek is ingesteld en dat een aantal personen zijn aangehouden op vermoeden van het voornemen bij hel Belgische leger in dienst le willen treden V;an bevoegde zijde wordt ons mee gedeeld, dal dit onderzoek op een mis verstand berustte en dat aan de aan gehouden personen is vergund met de eerstvolgende gelegenheid hun voorge nomen reis naar Engeland te volbren gen. UIT VLISSINGEN. Bij een vechtpartij werd zekere S. gis teravond met een scherp voorwerp door de De N. een diepe steekwond in den "hals toegebracht. De politie stelt een onderzoek in EEN MIJN IN 'T NET. Door den stoomtrawler „Jhr. K. II. van den Brandelcr" is hedenmorgen te IJmuiden binnengesleept de Vlaarding- sche logger Flcvo I", welk schip door hel ontploffen van een*mijn in het net aan den boeg was beschadigd De schip per en de stuurman wilden dc vleet kappen, toen zij bemerktendat zij een mijn gevisfcht hadden. Bij dit werk ont plofte de machine echter, met het ge volg dat beiden over boord sloegen en verdronken. DE FRANSCHE OORLOGSVERKLARING AAN TURKIJE. Het Fransche gezantschap in 's Graven hage deelt ons mede Daar de vijandelijke daden bedreven door de Turksche vloot onder commando van Duitsche officieren tegen een Fransch koopvaardij schip en waardoor de dood van 2 Franschen en ernstige beschadiging van het schip veroorzaakt zijn, niet gevolgd zijn door het wegzen den der militaire en maritieme missies, een maatregel waardoor Turkije zijn ver antwoordelijkheid nog had kunnen' afwen telen, is" de Fransche regeering ver plicht vast te stellen dal door de daad van de Turksche regeering de toestand van oorlog beslaat tusschen Frankrijk en Turkije. Dientengevolge hebben de Fransche ambassadeur e n de leden der ambassa de le Konslantinopel, benevens de Fran sche consuls in Turkije dat land verla ten. De Turksche ambassadeur te Bordeaux is zooals gisteren vermeld werd even eens vertrokken, DE VERWIKKELINGEN IN MEXICO. EL PASO, 6 Nov. Ilier zijn berichten ontvangen, dat 20 mijten ten Zuiden van Aguas Caliantas slag geleverd wordt tus schen de.oprukkende strijdkrachten van Carranza, wier aantal onbekend is en 10.000 man van Villa's troepen. DE GÖRLOG. Het ge vecht in de Slille Zuidzee. Dat is voor de Engelschen een leelijke klap geweest: de „Monmoulh" in den grond geboord, de „Glasgow", „Good Hope" en „Otranto" beschadigd. Niet alleen uit stoffelijk oogpunt. Uit de op gave van gisteren heeft men gelezen, dat de Engelsche schepen, ofschoon fLinke vaartuigen, geen dreadnoughts waren. Maar nog afgezien van het ver lies aan menschenlevens zal de terug werking van die besliste nederlaag in hel Vereenigd Koninkrijk zich pijnlijk doen voelen Nu haasten we ons hierbij te ver melden, dat we, dit schrijvend, nog slechts beschikken over de Duitsche le zing van den strijd evenals de aanvulling die door Havas van Chili uit daarop werd geleverd. Hel officieele Britsche nieuws daaromtrent laat nog op zich wachten. Doch deze zwijgzaamheid op zich zelf is voor de Britten al een veeg teeken. Naai* men weet bestond het Duitsche smaldeel uit 5 schepen. Van deze waren de „Gneisenau" en de „Scharnhorst" de haven van Valparaiso binnengevallen om kolen in te nemen. Blijkbaar hebben de Duitsche kruisers, die op den Grooten en den Indischen Oceaan rondzwalkten zich vereenigd, om de Britsche zeer macht opnieuw afbreuk le doen. Die anders onafhankelijk van elkan der opereerende Duitsche oorlogsbo dems zijn dus gevaarlijker gebleken dan de Engelsche admiraliteit wel wenschte toe te geven. Als stukken wild werden die schepen, tezamen negen in aantal, beschouwd, zich ophoudend in de tal rijke schuilplaatsen, die eilandengroepen enz. vormen, hun slag slaande als een Vijandelijke koopvaarder zich in de buurt waagde. Het verlies van die Britsche handelsvaartuigen evenals het besef van de tegenstelling, die deze ongrijpbaar heid en daadwerkelijke schade boden met de geliefde leus, spoedig na het openen van de vijandelijkheden opnieuw naar voren gebracht, dat Brittanje de golven beheers'clit, was krenkend voor de Engelsche nationaliteitstrots en het geloof in eigen onoverwinnelijkheid ter zee. Weliswaar dunden onophoudelijk Duitsche duikbooten de rijen der groote, Britsche oorlogsschepen, maar daar zette men zich liefst, zij het met een zucht, overheen ,in de gedachte, dal dergelijke verliezen bij de taktiek, door hun vloot- overheid gevolgd ,niet le vermijden wa ren. Ook nam men het den Duilschers liaasl kwalijk, dat zij hun groote schepen binnenhielden Deze liggen in de buurt van Helgoland, om op hel eerste teeken in Noord-of Oostzee eventueel gewensch- le hulp le gaan brengen. Twee maal voor zoo ver we ons her inneren, is* een tamelijk aanzienlijk smal deel naar de open zee gestoomd De eerste maal waren de Duilschers door de Britten uil liun schuilhoek gelokt. Maar deze perzik smaakte den eersten keer niet naar meer. De kleine bodems van de Engelschen bleken den Duitschers in alle opzichten de baas. Met bebloede koppen en verlies van eenige booten moesten deze afdeinzen. Nu pas heeft nog een Duitsch eskader zich ter hoogte van Lowestoft vertoond. Daarbij werd de En gelsche kruiser „Halcyon" beschadigd en zonk een hunner onderzeeërs, doordat deze op een Duitsche mijn liep. Nu is' het waar, dal de Britsche zee macht wel legen een stootje kan. Haar meerderheid over de Duitsche of liever- de superioriteit der verbonden Engelscli- Fransch-Russische vloten wordt door die verliezen niet ernstig aan 't wankelen ge bracht. Ook dc Duitsche admiraliteit heeft schepen moeten afschrijven. Doch de ze delijke uitwerking, die dit nieuwe wapen- feil der Duitsche matrozen en zeesoldaten in het eilandenrijk moet hebben teweeg gebracht, heeft daar niet mee te maken. Reeds het Ifeit dal de 70 (borlogsschepen door do mogendheden van de Drievou dige Overeenkomst en Japan afgezonden, de Duitsche roovers niet konden bemach tigen, deze integendeel (men zie ook el ders in dit nummer) doorgingen met hun bedrijf, heeft onder de Engelsche bevol king een onaangename stemming verwekt. Nu hebben 5 Duitsche oorlogsschepen aan liet verlangen der Engelschen vol daan In volle zee zijn zij den strijd be gonnen Met het bekende, noodlottige ge-

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 2