NIIBSLBDUS0K8 G0I1AIT, 137* Jaargiag. Donderdag 5 November BINNENLAND. Dit Stad en Provincie. De Vluchtelingen. Verschillens Berichten 3j", 261. 1614 »ocrwsi -veziohjjinii dagoly ki, mot «itzomdering van 2obS m T«aot4ug«&; i>*s pa? kwtMl. loowel 700? Middelburg al* voor all* plaat*en ia N*4erlaaé irauoo pp. 125 Afzonderlijk® summer» koatea 5 cent, Aiverteakiöa bij aboasemeat op voordeelige voorwaard#*. Pro»peetw9B6* daarra* rijn aas het bureau te bekomes, Aérarfceatiöz »oor het eerotvolgeude summer moeten de» middags vóór éés uur '-na het bui-eau bezorgd rijs. w AivtïtsaüBn A 20 coat pes rsgeL By abouemeut veel lager, Gcboort»-. dood- es. alle audore familiebariohton os Daskbetuigiugeu vau 17 regels 1 1.50 j elke regel meoi 20 oest. Beolaaei 40 oesi per regel. Grooto lettore uaar de plaat», die ly isaemeu. Tot de plaataisg 7au advertestiöa es reclame», uiot af kometig uit Z e 1 a s d, betreffend Handel, Nijverheid on Geldwezen, ia gerechtigd het 41gesse«l Advartestle-Blïea A. JOJK ïiA MA» Ax., N.Z. Voerburfwal 866, Aurterdsas, Uitvoerrechten. Nauwelijks is het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van uitvoerrechten be kend geworden of er worden reeds ernstige bezwaren genoemd. Den dag na de indiening hield de Rotterdamsche Kamer van Koophandel er zich mee bezig. De gerezen bezwaren gelden minder het beginsel der wet dan wel de uitvoe ring zooals het wetsontwerp die wil. Dat beginsel isvoor de schatkist een aandeel te vragen in de buitengewone winsten die sommige handelaars maken door den uitvoer van artikelen, welke door den oorlog aanzienlijk in prijs zijn gestegen. En dat denkbeeld vindt weinig Maar nu de uitvoering. Welke artikelen zijn dat, en hoe zullen zij worden aangewezen De methode in het wetsontwerp aan gegeven is zeer eenvoudig, zij 'tookmet een zeer groote macht aan de regeering. Het zal nl. de regeering zijn, die de door een uitvoerrecht van 8 pet. te tref fen artikelen aanwijst. En als maatstaf daarvoor zal zij nagaan of de gemiddelde waarde der goederen tnsschen 1 Aug. 1912 en 31 Juli 1914 zoo zeer gestegen is dat er van een oorlogswinst kan wor den gesproken. Daar komt dan nog een tweede maat staf bij te pas, ul. dat er een oorlogs winst aanwezig wordt geacht, wanneer zij minstens 16 pet. van de -waarde van het artikel bedraagt. Immers bet bedrag van het uitvoerrecht mag hoogstens de helft van de winst bedragen. Door de handelaars te Rotterdam wordt echter die regeling afgekeurd als een be lemmering van den uitvoer. De Kamer Koophandel diende reeds een adres iu. Immers de winst hangt niet alleen af van den verkoopprijs, maar ook van den prijs der grondstoffen, die in veel ge vallen aanzienlijk is verhoogd. Of wel, bijv. bij zuivelproducten, van den prijs van het veevoeder. Een andere vraag is of van die winst niet eerst behoort te worden afgetrokken wat de bandelaars en fabrikanten iu de voorafgaande maanden door den oorlog hebben verloren. Zooals men ziet komen deze bezwaren bijna alle neer op de vraag, of de regee ring al of niet rekening zal houden met de omstandigheden voor ieder artikel afzonderlek. We meenen dat hetgeen tot nu toe door onze regeering gedaan is niet tot de slotsom mag leiden, dat zij bij de aan wijzing der te treffen artikelen die om standigheden zou negeereu. Integendeel En al moge de grief gegrond zijn, dat de minister niet vooraf den handel heeft geraadpleegd voor dit wetsontwerp, we meenen toch zeker te mogen verwachten dat de r^geering dat overleg met den handel niet zal nalaten als 't op de uit voering aankomt, zooals zij ook voor de uitvoering der Beurswet deed eu doet en zooals zij over 't algemeen bij al haar buitengewone maatregelen heeft gedaan. Het blijft een kwestie van groot ver trouwen. Maar de regeering, en in dit bijzondere geval: minister Treub, heeft zich dat vertrouwen wel waard betoond. dat deze pogingen eenigen invloed zullen hebben. NEDERLAND EN DE OORLOG. Vertrek van Belgische ei andere militairen. De minister vanbinnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters door tusschen- komst van de commissarissen der Koningin in de provincie doen weten, dat de raad van ministers in zake vertrek van Belgische en andere militairen de volgende gedrags lijn heeft vastgesteld Het is niet mogelijk ton aanzien van alle mannelijke vreemdelingen, in het bijzonder Belgen, die Nederland binnenkomen, een onderzoek in te stellen, ol zij tot het leger van een der oorlogvoerende partijen behooren. Bij het vertrek uit Nederland is een zoo danig onderzoek evenmin mogelijk. Er zal evenwel uit volkenrechtelijk be ginsel moeten worden gewaakt tegen een min of meer georganisoerden uittocht uit ons land van de in burgerkleeding hier vertoevende personen, behoovende tot de Belgische strijdkrachten, zoodra er redelijke 'grond is voor het vermoeden, dat zij ver trekken om zich wederom bij de legers der bondgenooten te voegen. Zulks zou naar het gevoelen van den ministerraad zooveel doenlijk moeten wor den verhinderd, evenals pogingen in Neder land om de zich hier in veiligheid bevin dende Belgische militairen aan te sporen of geldelijk te helpen, zich wederom bij hun leger aan te sluiten. De minister hoeft doen verzoeken over eenkomstig het bovenstaande te handelen, voorts te bevorderen; dat dienovereenkom stig worde gehandeld en ten slotte te waken, dat in strijd daarmede worde gehandeld. Belgische ministers van Staat. De heer Cooreman, Belgisch minister van staat, heeft gisternamiddag het nieuwe in ter neeringdepót van Belgische soldaten te Zeist bezocht. Hij was vergezeld door de heeren graaf de Baillet-Latour, lid van den Senaat, en Yan Cauwelaert en Wauwermans, leden van de Belgische Tweede Kamer. Geïnterneerden. Het interneeringskamp voor Belgische soldaten, op de heide te Zeist, is op het oogenblik ruim halt voltrokken. Maandag zijn 6000 Belgische soldaten van Amers foort, waar ze voorloopig in de tenten waren ondergebracht, naar het kampement van Zeist overgegaan. Het wordt daar een heele stad van langwerpige houten loodsen, waarvan elk voor 250 man slaapgelegen heid biedt. Verder zullen er nog twee groote depöts voor Belgische soldaten worden ingericht te Harderwijk en Oldehroek. Al de overige interneeringtplaatsen zullen worden ont ruimd. Waarschijnlijk zullen reeds over een week of drie de Belgische soldaten zich op hun vaste legerplaats bevinden. Het geheele aantal der geïnterneerde Belgen bedraagt 31.000 man. e interneerden in onze Oost. Een officier, tien onderolficieren en tien gekwetsten allen overlevenden van den Franschen oorlogsbodem Mousquet, ter reede van Penang in den grond geboord door de Emden zijn in Sabang aangekomen. De officier is in hot hospitaal te overleden. N. R. C. !Kon. Nat. Steuncomité 1914. De eltde lijst der bijdragen van 25 tot en met 31 October vermeldt aan giften en toe zeggingen een bedrag van 73 821.99, wat te zamen met de vorige lijsten een totaal maakt van 713.765. Uitvoerverboden. De St. Ot. 260 bevat de besluiten van 4 November houdende de verboden van uit voer van calcium-acetaat, van loodlegeerin- gen en van ruwe cacaoboonen, allen met het, voorbehoud van tijdelijke opheffing ot van ontheffing in bijzondere gevallen. om haar werkzaamheden te kunnen aan vangen, heeft men uitgezien naar een andere gelegenheid om de vluchtelingen die tot nu toe in het lokaal van Kindervoeding kwa men eten daartoe elders gelegenheid te ver schaffen. Men is bier, dank zij de welwil lende medewerking van den commissaris der Koningin en den rijksarchitect uitstekend in geslaagd. Yam; heden zal het eten ge- schieden in de zaal van de Munt, waai verleden jaar de panorama's waren opge steld. Hedenmorgon brandde er reeds een keukenkachel, tafels waren geplaatst en hedenmiddag werd een gasverlichting aan gebracht. Do toegang is aan de zijde van het. Koorkerkhol. Ook zij die in de zaal De Vergenoeging aten, zullen dat voortaan hier doen. Zij, die in hot Oosb-Indisch Huis en in meerdere andere Jobalen het middagmaal gebruikten, blijvenldit doen. Het aantal mét den trein van 9 09 vertrokken passaélers was heden groo- ter dan de vorigö dagen en bedroeg on geveer 140; van Vlissingen was het aan tal ongeveer even groot. Heden werden - 1960 bons voor warm eten afgegeven, t Het Belgisch comité. Wij ontvingen .de volgende inededec- ling: Hel Belgisch Sleunkomiteit drukt de hoop uit dat zijn oproep lot geldelijken onderstand weerklank zal vinden, bij zonder bij de hier vertoevende Belgen. Het schoollokaal is van nu aan veel te klein en moet voorzeker verdubbeld wor den. Verder igliet dringend dat ook een Kinder tuin" (school voor de kleinsten) ingericht worde, /an wege het gemeente bestuur hadden wij alle voorkomendheid waarvoor dank. Het B. S. T. is samengesteld als volgt; G. Moorrees, voorzitter; L. Leclercq, sekretaris; K. Meerbergen, penningmees ter; E. Beuckeleers—-Douche; Em. Ry- pens-, Gh. Leclercq; Pi-of. Vincent, Prof. Deinaeght. Wij ontvingen voor de Belgische school van N.N. f 1.50. s Het Gewestelijk Comité tot hulpverloe- ng aan vluchtelingen in Schouwen en Duiveland heeft in zijne vergade ring van 3 Nov. in verband met de cir culaire van den Regeerings-Commissaris en j Gedelegeerde voor Zeeland van ;28 Oc tober 1.1. besloten zich te ontbinden en op to lossen in verschillende plaatselijke comité's die met den burgemeester der be trokken gemeenten in den geest dier circu laire zullen samenwerken. De oorlogslcening, Naar men aan de N. R. C. meldt, wordt in parlementaire kringen de oppositie de plannen der regeering, om een leening uit te schrijven over een vrij grooten ter mijn, tot dekking van de oorlogskosten, grooter. Niet alleen de sociaal-democraten en de vrijzinnig-democraten, doch ook de «r-n groote meerderheid van de Liberale UnieRaad der Nederlanden, jhy. mr. U. W. F. en van de Katholieke staatspartij voelen i van Panhuys, thans substituut-griffier bij zich moer aangetrokken tot het door dr. I gemeld college. Bos geopperde plan, om door een oorlogs UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is benoemd tot griffier van den Hoogen Bos geopperde plan, 0. belasting te heffen, die over enkele ^kren zou kunnen worden betaald, uit de financieele moeilijkheden te geraken. Er znl zoo ver neemt dat blad, door vrijzinnige Kamerleden n die richting worden gewerkt. Daar de plannen der regeering nog niet geheel vast- Uit Middelburg. Daar de vereeniging Kindervoeding de staan, acht men het niet onwaarschijnlijk,beschikking moet hebben over haar gebouw Uit Middelburg. In het begin der vorige week is van uit Middelburg een door 130 personen onderLeekend adres gezonden aan den directeur der S.S en aan den minister van Waterstaat met verzoek om inleg ging van een markttrein Dinsdags njaar Goes, die 's ochtends te 9.09 v.m; van .Vlissingen v ertrekt. Een kwestie van veel belang, daar de vroegere "boemel trein op dat uur in de jongste dienstregeling niet is opgenomen. Inmiddels is de vluchtelingen-trein olmslreeks dat uur ingelegd, en naar aanleiding daarvan is gevraagd voorloopig van dien trein gebruik te mogen maken. Daarop is het volgend antwoord ont vangen „Indien vluchLelingentrein loopt, van Vlissingen S.55 v.m., Middelburg 9.9, Ar- nOniliiden 9.18, Noord Kraaijert 9 30, 'SïI. Arendskerke 9.41, kunnen marklbezoekers Dinsdags voorloopig daarmede 3e klasse naar Goes ir'eizen Dus zoo lang die vluchtelinigjentreih rijdt De belanghebbenden dienen er dus' op te letten of die trein ook wordt op geheven. - Heden morgen te ongeveer kwart voor acht is de werkman F. v. d. Z-, die in de vestibule van het station bezig was den muur at te bikken, door het uitslieren van de ladder op den vloer gevallen. De man bezeerde zich aan do henp en op genees kundig advies werd hij pel rijtuig naar zijn woning in de Volderijlaagte vervoerd, —o U11 Vlissingen. Hr. Ms. stoomschoener «Zeehond» kwam gisterenmiddag te Vlissingen I binnen, öm buitengaats losgeraakte drijvende mijnen op te visschen. Uit Walcheren. Te Koudekerke eindigde de dank dag voor enkele jongelui dia naar de stad waren geweest en voor jongens der gemeente Biggekerke die daar in de herberg de Vriendschap, hun laatste aanlegplaats voor zij naar huis gingen, elkander weder ont moetten minder aangenaam. Een vechtpartij ontstond waarbij de messen getrokken wer den. Dit zou buiten worden voortgezet maar werd door de inmiddels gewaarschuwde politie voorkomen. Twee der belhamels werden ter kalmeering tijdelijk in arrest ge bracht. Uit Zuid-Beveland. Te Hansweert zijn de laatste veel mos8elhengsten gepasseerd, be stemd voor Antwerpen en Brussel. De han del wordt levendiger. Van af heden zal de sneltrein no. 101 naar Vlissingen to V1 a k e stoppen tot het in en uitlaten van reizigers, vertrek 11.23 voorm. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. De St. Ct. van heden bevat de statu ten (bijv. 2055) van de «Marïavereeniging» G r a au w. In de Dinsdag te Axel gehouden vergadering van den gemeenteraad werd besloten, dit jaar voor de in November te A»el te houden veemarkt geen premiën uit te keeren en alzoo ook geen keurm96sters te benoemen. De voorziter deelde nog mede, dat, in verband met de tijdsomstandigheden, in overleg met het militair gezag, besloten is, dit jaar geen dansmuziek toe te staan op de aanstaande veemarkt. Tot lid van het A'g. Burg. Armbestuur werd herbenoemd de heer I. Brakman. De begrooting voor de gemeentelijke gasfabriek voor het jaar 1915 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op ƒ22577.55. De gemeentebegrooting voor 1915 werd vastge steld in ontvang en uitgaat op f 54457.30s met een post van onvoorziene nitgaven, groot 275.49s. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van het personeel der o. 1. school, om de pensioens-bijdrage voor rekening van de ente te nemen, omdat, in vergelijking met vele andere gemeenteD, de jaarwedden te Axel niet ongunstig kunnen genoemd worden. De voorzitter deelde nog mede, dat aan den gewezen gemeente-bode P. Visser een pensioen is toegekend, groot 142. Aangezien hij vroeger een toelage genoot, van 250, zal door de gemeente de rest worden bijbetaald. Gunstig werd beschikt op een verzoekschrift van den heer Kolfer om ontheffing van schoolgeld. Ingekomen waren 19 reclames inzake den hoofdelijken omslag op 6 reclames werd afwijzend beschikt. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Gisteren namiddag is te Aarden burg een Duitsch ordonnans geinterneerd. Hij was bij Moershoofde door de grenswacht ontwapend en van daar naar Aardenburg gebracht, van waar hij ter interneering zal worden opgezonden. Beimetteiyke ziekten. In de week van 28 Oct. tot en met 3 Nov. kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Domburg, '8 Heerenhoek, Hoek, Middelburg en Vlissingen 2 gevallen van diphteritis te Wemeldige, 1 geval dier ziekte te Neuzen, Hulst en EUewoutsdijk en 1 geval van roodvonk en diphteritis gecom bineerd te Aardenburg KERKNIEUWS. Geref. Kerken. Beroepen te Hommerts-Jutrijp J. Scholten, Roden te Harlingen C. J. Hakman, Hollum. Bedankt voor Maasdijk J. H. Broek Roelofs, Scbildwolde. ONDERWIJS. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 November 1914 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg, dr. K. Kooiman, thans leeraar aan de R. H. B. S. te Sappemeer. Te Rotterdam slaagde voor vrije- en ordeoefeningen de beer W. de Jager van Middelburg. Ged. Staten van Noord-Holland hebben huu goedkeuring onthouden aan het Raads besluit van de gemeente Haarlem, waarbij ontslag werd verleend aan een onderwijzeres die in het huwelijk was getreden. RECHTZAKEN. Raad van Beroep (Ongevallen- ver ze kering) Middelburg. In de heden alhier gehouden openbare terechtzitting had de uitspraak plaats in W. S., Goes, waarbij klager in zijne vordering voor zoover die een tijdelijke uitkeering betreft, niet-ontvankelijk werd verklaard, de vordering voor het overige werd ontzegd de beslissing werd bevestigd. Vernietigd werd d8 beslissing der Bank in zake G. D. P., Koewacht. Ontzegd werd de vordering en de beslis sing der Bank bevestigd in zake: J. J. G,, Nieuw Namen, A. J. v. W. N., Poortvliet, M. D. wed. C. P. B St. Maartensdijk, S. d. R., Retranchement, A. V., Oostburg, W. P. L. wed. J. F., St. Maartensdijk. POST EN TELEGRAPHIE. - Bij Kon. besluit is met ingang van 16 December 1914 benoemd tot directeur van het post- en telegraaikantoor te Zierik- zee, S. Benmóe, thans te Veenendaal. LEGER EN VLOOT. De heer H. B. Berghuys is afgéfcredéh als president der onderofficiersvereeniging Ons Belang en voorloopig vervangen door den heer W. Wijk. De minister van oorlog heeft afwijzend beschikt op een door het hoofdbestuur van Ons Belang gedaan verzoek, om sergeant- majoors en opperwachtmeesters na 8 jaar in dien rang en 20 jaar als onderofficier te hebben gediend, te bevorderen tot adjndant- onderofficier. Blijkens bij het Departement van Marine ingekomen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer", onder bevel van den kapitein luitenant ter zee L. P. W. van der Wal, 3 dezer van Horta vertrokken, met bestem ming naar Willemsoord. 1 De gewone audiënties van de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken zullen Zaterdag niet plaats hebben. - Naar aanleiding van geruchten, als zou de stichting van het hotel op den Dam te iterdam gevaar loopen te mislukken, deelen de leiders van het syndicaat mee, dat deze geruchten volkomen uit de lucht ge grepen zijn, en dat de stichting verzekert )lijft. Alleen hebben belanghebbenden het onverantwoordelijk geacht, met den bouw te vangen, voordat de zekerheid is ver kregen, dat Nederland niet in oorlog wordt gewikkeld, en bovendien de geldmarkt zich weer eenigszins hersteld heeft. Het blijft evenwel de bedoeling, binnen den kortst mogelijken tijd tot uitvoering van het plan over te gaan. Te Terapel zou gisteren het lijk van in winkelier H. B. S. worden begraven, aar de justitie heeft een onderzoek inge steld naar de doodoorzaak. Er beslaan ernstige vermoedens, dat S. geen natuurlijken dood is gestorven. Van het in aanbouw zijnde rijks krankzinnigengesticht te Woensel is de machineriënloods afgebrand. De Schade wordt op f 12000 gesteld en ruim 150 personen zullen minstens 3 weken werkeloos zijn. De Zutpb. Ct. meldt, dat Zondag al daar drie Fransche soldaten en een onder officier waren aangekomon, die ontsnapt waren uit het Dnitsche interneeringskamp voor krijgsgevangenen bij Wesel. Drie zouden gisteren doorgaan naar Rot terdam om weer naar hun land scheep te gaan, de vierde wil trachten in ons land werk te vinden by vindt, dat hij nu ge noeg gewaagd heeft en voor zijn gezin moet blijven leven. In een buitengewone algemoene ver gadering van de marktvereeniging „De Tuinbouw" te Grootebroek, tor oorzake van het tekort in de kas van den betaalmeester bleek, dat, nadat in Augustus deze zaak

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1