-een onderstelde, in d,e nabijheid poe rende, Duitsche onderzeeër een prach tige schijf biedt De zeeoorlog toch der laatste maan den heeft o a geleerd, dat zoon onder de oppervlakte van het water manoeu,- vreerend vaartuig veel gemakkelijker oen andere boiol torpedeert die s'lil lijgt dan wanneer deze vaart. Nu heeft een deel der Duitsche zee macht eindelijk weer eens haar werke loosheid verbroken. Een smaldeel is de Noordzee iogestoomd. Ter hoogte van Lowestoft, ook uit een onzer, in het mid den van de 17de eeuw met Engeland* gevoerde zeeoorlogen bekend, sliet het eerst op den Brilschen kruiser „Hat- cion" Toen deze de andere oorlogsbo1- dems in de buurt waarschuwde, wareu Duitsche booten genoodzaakt, terug te trekken. Bij de overigens vruchlelooze vervolging van den vijand liep een En- gelsche onderzeeboot op een zgn. „wil de" mijn en zonk. Bijna dagelijks heefl aldus de Eu- gelsche viool verlies aan manschappen en materiaal le betreuren En al zijn de bevelhebbers wel zoo verstandig.; hun kostbare slagschepen binnengaats le houden, nu de Duitschers desgelijks doen, al wordt dat gevaarlijke werk van het speuren naar contrabande enz: voor namelijk aan oude oorlogsschepen opge dragen, waarvan sommige, was de krijg niet ontbrand, al buiten dienst zouden zijn gesteld, niettemin hebben diesucl- cessen van de Duitsche wijze van strijde- voering in dit land een sterke, zede lijke of bemoedigende uitwerking en kunnen in gelijke mate de Eugelschen wel eens gaan twijfelen of ze wal aan gaat de worsteling ter zee, wel op den goeden weg zijn. Doch overigens moet erkend, dat de meeste daar verschijnende bladen de droeve zaak waardig als iets onont beerlijks aanvaarden De „"Westminster Gazette" is zelfs geneigd, zich eer le verbazen, dat de schade door Duitsche onderzeeërs aan de Engelsche zeemacht toegebracht .niet grooler is, En dit is geen zinledig optimisme. De bevolking in het eilandenrijk kan inderdaad voldaan zijn over wat haar vloot positiefs heeft tot stand gebracht We deuken dan boj- lialve aan het zoo veel hiogelijk zuiveren der zeeën van Duitsche koopvaarders aan de vlotheid, waarmee het Engelsche hulpleger naai' de Fransche kust werd en wordt overgezet. Ofschoon de Engelsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de geheele Noordzee moei worden beschouwd als militair gebied, hebben de betreffende maatregelen, naar de N. R. C. uit Londen verneemt, in 't geheel geen invloed op de scheepvaart tusschen de Oostkust van Engeland en de Ne,derlandsche ha vens. Ons handelsverkeer zal er weinig last van ondervinden. 'Van de Z-Vlaamsehe grens. Men meldt ons uit W. Z. Vlaanderen: Maandagnamiddag werden de grenzen van België te Weslcapelle gesloten, zoó- dat niemand België kon verlaten. Op bijzondere wijzen wisten eenige Hollan ders over perceelen bouwland Sluis toch te bereiken. De burgemeester van Dudzeele (tus schen Brugge en Blankenberghe) kreeg van de Duitsche overheid bevel legen den avond stalling voor 700 paarden gereed te maken. Tc Knessclaere (tusschen Brugge en Gent) zijn vele wagens hout aangeko- komeu. Later bleek dat de Duitschers daar een loods voor hunne vliegmachi nes bouwden Turkije en de oorlog. Akaba, dat volgens een telegram in dit nummer Zondag door een Engelsch smaldeel werd gebombardeerd, ligt aan het einde van de gelijknamige golf, wel ke het Sinaï-schiereiland san Arabië scheidt. Mohammera, dat in een ander tele gram doorkomt, ligt op de grens van Aziatisch Turkije en Perzië Uit Konstantinopel seint de correspon dent van het Wollff-bureau dat twee Engelsche torpedobooljagers binnen tien minuien de overgave ei santen van het Turltsche stoomschip „Kinaliaga" en hel onder die vlag varende jacht ..Beyruth", die wegens de sluiting van Smyrna's haven op de reede van Vurla voor an ker lagen Beide gezagvoerders weiger den, aan die sommatie te voldoen Zij zetten de bemanning aan land en lieten de schepen, zinken. Met die daad zou Engeland zich aan een schending van hel volkenrecht heb ben schuldig gemaakt. De schepen wa ren volgens het telegram nl. onzijdig. Wat inzonderheid de „Beyruth" aangaat, wordt opgemerkt, dat dit vaartuig naar de Ronde Zee was gestuurd, 0111 boeien te leggen Iïel diende v olgens de Duitsch- Tnrksche opvatting bijgevolg weten schappelijke oogmerken, hetgeen een boot tegen vijandelijke aanvallen be hoort te vrijwaren. Aldus de bedoeling van het Wolff-bcriclit. Ook op deze beschuldiging zal de regeering le Londen het antwoord niet schuldig blijven. Groot-Briltanjc teil mil joenen en miljoenen mohammedaansclic onderdanen. Het moet dat rijk dus een lief ding waard zijn, als die met hun sympathie aan de zijde van het moeder land cn diens organen blijven. Voorloopig blijkt dit nog al los te loopen Doch natuurlijk is men voorals nog lol bcoordeeling van mogelijke ge volgen van den Turksclien slap nopens de muzelmannen in de overzeeschej Brilsclie gebieden, op Engelsche be richten aangewezen. Toch doel men ver standig, om de evenlueele uitwerking van deze uitbreiding van den krijg, m. a w de aanvuring van het islamitisch fanatisme In anti-Britschcn geest, niet te hoog aan le slaan De inlandse he bevolking in Voor-Indié moge lal van onbekookte anarchisten en staatsgevaar lijke raddraaiers bevatten, (men denke b.v. aan den aanslag op den g g. Ilardin- ge), de ervaring heeft geleerd, dal het gros der inlanders de imperiale regee ring trouw is. Ook van de nederlaag, door Turkije tegen do christelijke Balkauslalen gele den, ten gevolge waarvan dat rijk hier aan groole brokken van zijn Europeesch gebied moest afslaan, vreesde men even eens een nadeeligen terugslag op de Azi atische mohammedanen. Toen, noch bij de verdrijving van de oltomaansche macht uit Tripolitanië, lieefl zich in tie bedoelde, Britsche „dominions" een op roerige beweging voorgedaan De „Times" ontvangt van haar cor respondenten in Engelsch-Indië en Ma rokko berichten, waarin staat, dat in vloedrijke mohammedanen het optrede^ van Turkije tegen Engeland en zijij bondgenooten alleen aan de Jong-Turkeu in Turkije toeschrijven en het hoogelijk afkeuren. Een bekend mohammedaansclie Engelsch-Indiër heeft, volgens den Bom- bayschen correspondent van de „Times", gezegd, dat ;de mohammedanen in Indiè Engeland trouw zullen blijven, wat ook de Turksche staatslieden doen En de correspondent voegt er bij, dat, naar hij gelooft, de overstelpende meerderheid van den Islam in Indiè cr evenzoo over denkt. Uit Kairo verneemt de „Times", aldus de N R Cdal Bedoeiuenhoofden daar uit alle streken van Egypte aan de re geering en het Engelsche gezantschap hun trouw komen betuigen, Over de Egyptische pers is de censuur ingesteld. Kranige kerels. De correspondent van de „Times in N, Frankrijk doel het volgende, aangrij pende verhaal. Na de vermees tering van Le van lie (teil Westen van Rijssel) hielden 15 Britten in een afgelegen stelling zich vierentwintig uur huig legen 700 Duitschers in een schans staande. Op hun rechterflank was een .in puin gevallen boerderij met een tuin, waarin prikkeldraadversperring' was aangebracht. Aan den anderen kant van den tuin was eeu bosch, achter hetwelk de hoofdmacht van de bondgenooten zich verschanst had. Voor liet front ran dc schansen was een dubbele rij prikkel draadversperring aangebracht, een op 15 M. en een tweede op 135 M. afstands. Dc Duitschers begonnen hun aanval over de heete linie 's nachts. Raketten stegen boven de stellingen der verbon denen op, waardoor de oprukkende vij and af en toe de stellingen tegenover,, zicli kon waarnemen. De Duitschers be reikten de buitenste Unie van de draad versperringen. Toen vielen blikken bus sen, die er op neergezet waren, met een Idellerend geluid neer. De verdedigers vuurde het eene salvo na het andere af De vijand deinsde af, rukte weer op, en groef zich op eenige honderden meiers van dc verdedigde schansen in. Zevenhon derd Duitschers vielen de eenzame schans links van den tuin van dc boerderij aan Den gobeelen dag hielden de 15 verde digers luen legen en openden het Vuur, telkens als zij op durfden rukken. Slechts een van die 15 werd door een kogel in de dij getroffen. Een van dc vijftien kroop onder het prikkeldraad door naar den tuin en be reikte de hoofdstelling achter het bosch Hij bracht 30 bandelieren vol niet patro nen terug. Het dappere troepje hield het uil tot 1 uur 's ochtends Toen werd hel ontzet. Aldus de N. R. C. Verleden en heden. Dc oorlogscorrespondent van de „Ivóln. Ztg" (een professor doctor!) heelt een bezoek gebracht aan hel eenvoudige land huis te Donchery CWesleJijk van Sedan) waar ook in dezen oorlog weder heftig gevochten werd en waar in '70 keizer Napoleon III met Bismarck het onder houd had, hetgeen ten gevolge had, dat de eerste, overwonnen, zijn degen aan den koning van Pruisen aanbood. Het eigenaardige is, dat in die woning nog dezelfde oude dame huist als vier en veertig jaar geleden! Deze ontving den dagbladschrijver voor komend. Hij en zijn reisgezellen wensch- ten haar geluk, dal haar eigendom er bij net laatste artillerie-vuur goed was afgekomen. Zij vertelde, dat ze zelf tij dens het gevecht in den kelder was ge kropen. Aan den wand hingen vier gou den „Napoleons", welke de keizer haar destijds bij liet verlaten van' het huis ter hand had gesteld. Dc bewoonster vertelde, wat ze zich van Bismarck's verschijning herinnerde. Vooral zijn „ondeugende oogen" hadden haar getroffen. En daarna deed ze verslag van een ander bezoek, dat op IS October j 1 plaats had Toen kwam een hoog Duitscli officier met een aantal andere bij liaar binnen. Ilij deed zich alles toonen en sprak zeer vriendelijk en levendig met de oude dnme. Hij betreurde het zeer, dat Donchery verwoest was en voegde haar in het Fransch toe „geloof me, mevrouw, wij voor ons. wij hebben dezen oorlog niet gewild. Dat kunt u iedereen zeggen Toen de liooge officier wegging, liet hij haar vier goudstukken met den beel denaar van Wilhelm II achter als een tegenhanger tol de vier Napoleons. Toen bemerkte ze opeens, dal de Duuilsche keizer in eigen persoon vóór haar stond. Hij lachte minzaam, toen ze haar ont dekking meedeelde cn voldeed aan haar verzoek om zijn naam le schrijven op de achterzijde van een willekeurig visite kaartje Ook von Bethmann Hollweg heeft de oude vrouw te gast gehad De Duitsche rijkskanselier stelde liaar eveneens een goudstuk ter hand En ten slotte heeft ze prins Waldemar, zoon van prins Hein- rich van Pruisen, ten harent ontvangen. Ooorlogsgcbruiken Men herinnert zich de beschuldiging, tegen den Duïtschen kroonprins en zijn staf uitgebracht, dat zij, verblijf hou dend op een prachtig, Fransch kasteel, daai' leelijk zouden hebben huis gehou den en o a pakken met daaruit geroof de kostbaarheden naar huis zouden heb ben gezonden. In hoe ver die beschuldi ging gegrond was, blijve in 'l midden Men herinnert zich, hoe een Zwitsersch blad h et beweerde feit tegensprak. De „Temps" gewaagt van een „anderen keizerlijken dief." Daarmee wordt prins Jiilil Frits bedoeld. Deze zou kostbaar heden en kunstwerken uit een kasteel bij Compiègnc hebben gevoofd Toen de Duitschers terugtrokken, liet hij een kaartje achter met deze woor den, tot d en eigenaar gericht„ik verbaas me, dat ik u niet thuis vond, toen ik u met mijn bezoek vereerde." Deze woorden, die men van een twee den „meneer Kegge" zou kunnen ver wachten, maken liet verhaal voor ons niet waarschijnlijker. Ook herinueren we eraan, hoe een hertog van Saksen—Wei- mar, met zijn. gevolg tijdelijk op Franf- schen bodem in hel kasteel van een bekend nijveraar Loevend, in een achter gelaten schrijven er opzettelijk op wees, dat in 'l mooie liuis niets beschadigd was Dit moest als weerlegging of tenminste verzwakking van de bewering gelden, dat de Duitschers barbaren zijn De bedoelde industrieel was Clément Bayard, KORTE OORLOGSBERICHTEN. Pol de Mont, museumbestuurdei', dichter, flamingant, temperamentvol re denaar, wat niet al heeft het bombar dement van Antwerpen doorstaan Als bewaker van de aan zijn hoede toever trouwde kunstschatten is hij op zijn post gebleven, evenals trouwens de be gaafde letterkundige en stedelijk „bock- waarder" Emmanuel de Bom V-.ÏU zijn ervaringen, daarbij opgedaan vertelt dé eerste in „Antwerpsche Tij dingen" Van belang is, wal hij opmerkr over de deelneming van luchtschepen aan 't bombardement De in hun wo ningen gebleven sinjoren twistten over die vraag. Pol de Mont verzekert van ja. In den nacht van den bcfaamden Woensdag op den s'chrikkelijken Donder dag zag hij, toen het artillerie-concert aanving, hel donkere gevaarte van een luchtvaartuig, dat heel hoog en nage noeg beweegloos zweefde boven de onl- ruste stad. Aan „Anlwerpsche Tijdingen" ont- leenen we, dat in de Scheldestad een comité is gevormd tot schalling en be schrijving der beschadigingen, door de beschieting van Antwerpen van S en 9 October veroorzaakt. Het is steeds de moeite waard, Fran sche en Duitsche legerberichten, die op dezelfde krijgsbedrijven betrekking hebben, althans over ongeveer hetzelfde tijdeverloop verslag doen, met elkaar te vergelijken. Zoo trekt het, doet men dit thans weer, de aan dacht dat, terwijl Berlijn gisteren erkende dat de Duitschers, blijkbaar in de streek van Roye, eenige honderden manschappen als vermisten (lees hoogstwaarschijnlijkge vangenen) verloren benevens twee stukken geschut, de generale stat' bij de Fransche troepen dit treffen stilzwijgend voorbijgaat. "Voorts pleit het sterk voor de betrouw baarheid van die Frensche telegrammen in 't algemeen, dat de wederzijdsche lezingen omtrent het Duitsche succes ten Oosten van Soissons aan de Aisne bijna woordelijk overeenstemmen. In het laatste communi qué van Parijs leest men echter weer dat hun troepen ten N. van Vailly, dus ten N. 0. van Soissons, voordeel hebben be haald. De inspanning, door den modernen oorlog' den militairen opgelegd, dc ont beringen, daardoor van hen gevergd, het is gelijkelijk ontzettend, aten begrijpt niet, hoe mensclien dit gedurende zoo langen tijd volhouden en daar him goed humeur bij bewaren Dus is men wel genoodzaakt aan te nemen, dat de massa-suggestie, die de geleerden als hoogst belangrijken fae Lor in de oorlogspsychologie op den voor-,' grond schuiven, inderdaad een geweldi gen invloed heeft. Aan een particulier schrijven onllec- nen we, dat een Duitsck soldaat in twee maanden niet uit de ldeeren geweest was. noch gelegenheid gevonden had zich in dien tijd te verwarmen Zijn ouders, een voudige lieden uit Baden, hadden tot nu toe een knaap van 16 jaar In huis. Ook deze is voor den oorlog opgeroepen' Volgens de ..Breslauer Ztgis zelfs oen jongen van 15 jaar en 5 maanden op de slagvelden België dezer dagen tot officier bevorderd I Wegens diefstal had zich voor hel gerecht te Charlottenburg een jonge man van Russische afkomst le verantwoor den Hij was uit de streek van Kaliscli geboortig, maar hield zich sinds gerui- men tijd als arbeider le Berlijn op en was bij het uitbreken van den oorlog op vrije voeten gelaten, met de ver plichting zich op geregelde tijdstippen bij de politie aan te melden. De president van het college liicld hem voor, hoe het toch zeer ondankbaar is, dat een Rus de hem in deze omstan digheden verleende gastvrijheid met een diefstal vergeldt. De man beweerde ech ter, dat hij geen Rus, maar een Dut. scher is Toen de president hem daarop voor hield, dal hij toch in Italisch geboren is en daar meestal gewoond heelt, ver klaarde de beklaagde zijn bedoeling na der met de behendige uitvlucht- .jamaar Italisch is nu toch een Duitsche stad en ik ben dus eeu Duitschei'!" Aldus de „Tagliche Rundschau' Men weel dal Kaliscli (in Polen) sinds hei be gin der vijandelijkheden inderdaad irf Duitsche handen is. Dit feil verhinderde evenwel niet, dal de bewuste man zes weken moet brommen, ofschoon de rech ters óm zijn snedig antwoord een glim lach niet konden onderdrukken. Een artillerie-oorlog, zoo mag deze krijg in de eerste plaats omschreven worden Uit een dagboek van een Engelsch of ficier haalt de „Daily Telegraph" hel volgende- een bom barstte in de nabij heid van een Engelsch soldaat, die dooi den luchtdruk S voet hoog in een. boom werd geslingerd Een sergeant, die hem in de lakken opmerkte, vroeg, met militaire gestrengheid wat hij daar uit voerde, Toen het slachtoffer uit zijn zon- linge verblijfplaats was verlost, bleek hij haast geheel ongedeerd, behalve, dat liij de spraak verloren had. Hij bleef ech ter in de loopgraven, werd drie dagen later gewond en keerde naar huis terug. Later nieuws bevat, dat hij nog niet het vermogen over zijn spraakwerktui gen terug gekregen heeft Men moet eenige geoefendheid bezit ten om de verschillende legerberichten te lezen en daaruit te pnreD, wat voor de toekomst van belang kau zijn. Dit is trou wens niets nieuws. In Napoleon's lijd ging het ook zoo. Dc woorden dienen nu eenmaal in dit verband dikwijls om Ce gedachten te verb ergen. De Oostenrijksc.be generale stal is daarin een baas. Zijn mededeelingen maken soms een haast vermakelijken indruk. Onlangs las men in één daarvan boe de betreffende troepen de Russen hadden toegelaten de San over te trekken, om ze op den linkeroever te verslaan. Het bericht omtrent de ge vechten ia bet Zuidwesten vat Russisch-Polen ia ook weer raadselachtig Hun troepen hadden een sterk Russisch le^er gedwoDgên Zich t6 ontvouwen. Daarna braken de Oostenrijkers den siriju kïj Lysa Gora af. Naar men weet is dat de naau! van het, gebergte tusschen Kielce en Opatof. Ze willen nu de gevechten voortzetten, waartoe ze last hadden gekregen Het lijkt wel alsof we in manosuvre-tijd zijn. Men mag echter betwijfelen, of de vijand daartoe mee zal werken. O, die Slavische namen Telkens koeren ze terug, telkens struikelt de Wes- tersche long daarover Daar hebt ge b v Przemysl. Aan de li and van een deskun dige verklaring hebben we al eens ge poogd, d en lezer duidelijk te maken, hoe die naam ongeveer moet worden uit gesproken i Het „"Vaderland" verneemt nu van een electrortechnicus, dal zelfs de gewone schrijfwijze niet deugt- ,,Dc- naam is nl Przemysl, met een accent op de s. Ik vermoed, dat dit ac cent in de couranten steeds ontbreekt, omdat de Westersche letterkasten deze lPoolsche letter niet bevatten. De uil- spraak van dc s is ongeveer si Dc rz vormen samen één Poojsche letter, uil te spreken als de Fransche j in jour, dus ongeveer zj De e klinkt in 't Poolsch steeds als de onze in pet. De klemtoon valt hier op de eerste lettergreep, zoo dal de uitspraak ten slotte wordt Pzjem- misjl." Reeds tijdens den Balkanoorlog is in Boclgaarsche hospitalen een twist ont brand tusschen geneesheereu en gewon den om de uit de wonden der laalslen verwijderde kogels. We hebben van die eigenaardige rechtsvraag toen gewag ge-! maakt Juristen stelden naai' aanleiding, daarvan, vast, dal de behandelende dok ter er geen aanspraak op kan laten gel den. Of het projectiel overigens hetzij het militair bestuur, hetzij den gewonde behoort, moge, naar de „Kóln Ztg". welk blad dc oude vraag oprakelt, schrijft, de rechtsgeleerden beslissen. DE STRIJD OP HET WESTELIJK FRONT. (Van onzen oorlogscorrespondent). (Nadruk verboden.) In West-Vlaanderen. (Vervolg.) Calais, 26—27 October Hel midden der week kenmerkt zich door aanvallen en tegenaanvallen, voor namelijk van Slype en Fuytsaermoede uil, en uil de richting ran Koeckelaere. Hier is inen algemeen overtuigd, dat de Duitschers versterkingen hebben gekre un van Beiersche troepen die in de Vogezen opereerden eirook van troepen die tegenover Soissons vochten, daar on der de vele krijgsgevangenen en gewon den zoo enorm veel Beieren wórden' .ge vonden. Inmiddels had op het gevéchUvcld rechts van ons eenige wisseling plaats. Evenals de uiterste linkervleugel aan zienlijke versterkingen had bokomeuvau den nieuwen Engetschen troepen-aanvoer, kregen de Engetschen, die tegenover Ar- menlières streden belangrijke versterkin gen, terwijl ook de Fransche colonnes die om Ieperen opereerden door Engelsche infanterie en cavalerie werden bijgestaan. Deze Engelsche versterkingen Icwkmen 7,eer te rechter tijd, daar de Duitschers nieuw aangevoerde zware kanonnen had den in stelling gebracht en een hevige kanonnade den geallieerden zware ver liezen op sommige puulcn reeds aan t weifelen had gebracht Naar wal ik zoo hoorde schijnt hel moreel .der troepen het minst geschokt le zijn geweest juist waai de aanvallen der Duitschers hel hevigst waren, dicht bij de kust, voor Nicuw- poorl, waai' zij werden aangevuurd dooi de verbijsterende kanonnade, die van uit zee plaats had De Duitschers hadden zich echter uit stekend ingegraven en hoewel zij bij het allaquceren aan de Yser-overgangen tel telkens in een al-vernielend vuur werden opgevangen, was hun artillerie beslist de 'meerdere. Donderdagmiddag, nieuwe aan val, gevolgd door aanvallen in den avond. Dc Engolsch-Bojgisehe legermacht blijft stand houden en niettegenstaande liet moordend vuur doen de Belgen mocilc de toch reeds flink gewassen Yscr voor inundaties le gebruiken teneinde liet opc- ratielcrrein te versterken Vrijdagochtend moeten de Duitschers die op den Weg langs het kanaal naatf Nieuwpoort een nieuwen aanval deden, wel ontmopdigd zijn geworden, loen zij inplaats van op de Belgische uniformen en de gehate Engelsche khaki-petlen, op de fezzen der Goerkha's stieten Tot mijn spijt heb ik van die merk waardige Engelsch-Indische troepen nog geeri detachementen gezien. Ik zag slechts een aantal hunner gewonden, prachtige gebruinde kerels, die mij zeer sterk ion de Turco's herinnerden Huu kleeding is veel eenvoudiger, daar zij ook reeds khaki-aehlige stof dragen, zij 't dan oolc wijd er, weinig sierlijk van makelij. Zij dragen alle gebogen „kortjans", die, een maal ui do vuist, met fanatische kracht worden vooruilgeslooten. Niettegenstaande de aangevoerde ver sterkingen, die op sommige punten, voor al om Dixmuiden nauwelijks liet verde- digingsleger numeriek op peil konden houden zoo verschrikkelijk hield de Krupsclie artillerie in de loopgraven huis vorderden de vijandelijke troepen en telkens opnieuw werd een lJser-over-( gang genomen zoodat de Zaterdag intrad met het voordeel aan Duilschen leant. Evenwel eer de avond viel waren de Duilschers slechts als gevallenen, gewon den en gevangenen aan den Zuidkant der User. Alle aanvallen waren niet alleen afgeslagen, doch de Duilschers hadden zich Ripcten opvouwen lol achter de loopgraven naasl den )veS Oostende— Dixmuiden De artillerie })!Cv^ echter doorwerken en Zondag werd alle hraclii van den aanvaller geconcentreerd op Lovie en de stellingen voor Nieuw poort Vermoedelijk is deze dag de meest bloedige, de meest heete geweest Een artillerist zei mij „we stookten den heelen dag een hel", doch wat wel hel merkwaardigst mag heelen do meeste gewonden waren overtuigd dat de Belgen, die hier de felste .stooten hadden op te vangen, zouden wijken. De Engelschen die vooral langs de duin strook door legen-aanvallen de Duitsche attaques trachtten te breken werden telkens teruggeworpen Het gevecht duurde 's nachts voort met de hevigheid van het daggevecht en verminderde gis teren in kracht, vermoedelijk door de uit putting van beide zijden. Denkelijk was geen van beide partijen meer krachtig genoeg om een zekere succesvervolging te ondernemen Op den tienden dag van den slag in Vlaanderen is dus de lijn Middelkerke— Tliourout—Rousselaere Meenen nog al tijd de rooilijn tusschen de geallieerden en de Duitschers. precies als bij den eersten dag! Ge kunt niet gelooven welke lange gewondenlransporten hier voorbij komen. Daar zijn geen woorden voor le vinden en ik duif met cijfers er geen gooi naar doen De verliezen aan beide zijdien móe ten ontzettend zijn want transporten, vier, vijf achter elkaar van honderd, tweehon derd gewonden, dal zijn zoo de gewone hoeveelheden Hier zijn minstens al een vijf duizend gewonden voorbij gekomen. Dat zijn er die vervoerd worden naar de Zuidelijke ambulances en hospitalen, Maai- aan de duizenden die in de plaatsen langs de grens en op andere wijzen een rustplaats zoeken'? Tusschen de ge.wonden-lransporten door lange files Duitsche krijgsgevangenen Ik zag een groep van ruim, laat ik zeggen twee onzer infanlerie-bataljons op vre- desslerkte, omgeven door bereden gar des' Het was 'n armelijk, bijna haveloo- ze stoet, ondanks de goede uitrustingen. De jongens en de mannen zagen Ier verfomfaaid en gebroken uit. Een vreemd gezicht zooveel jongens van zestien, ze ventien jaar tusschen de mannen/ met groote baarden cn verweerde gezichten. De menschen waren totaal „afen sjok ten moeizaam voort, terwijl sommigen werden verwijderd en naar de ambulan ce werden overgebracht, ziek en ellen dig als de arme kerels waren i Het volk hier slaat hen dan ook niet gade als krijgsgevangen vijanden, doch met veel medelijden in het gemoed, want de aan blik van een troep vluchtelingen ban niet ellendiger zijn Al deze krijgsgevangenen hebl>en een ontzettende vuurdoop gehad en weten wat het zeggen wil door het vuur te gaan,

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3