MIDDELBlIKCrSCH 187* Jaargang. 1914 Dinsdag 3 November BINNENLAND. FEUILLETON. DE ONGEKROONDE KONING. De Ylnclitellngen. Uit Stad en Provincie. r. 289. Dtit aourut veneldjmt 1g 1 y k a, ait mitzoslariag tu Zo*3 m fMithguj flQs par kvartul, loowal toor Miidslbarg all roor all* plaat»*;ia N«i»rl**J fruoo pp.' f 1.25] Afxo*4*rlijk* mmiti koita* 5 oast. AiT*rt**ti8* bij abouamaat op roorlaalig* Toorwaarla*. Proipaotwiem daarraa «y* aaa kat baraam ta bakomaa* Aivertoatiö* voor kat aaritrolgeada limmir moetea del naUagi v 6 6x 6 m max aaa hat baraaa bazorgl sija. AdTtrtaatiSa A 20 eaat par ragal. By aboaaaaiamt vaal lagar.' öaboorto-, dood- a* all* aadara familiabariohtaa am Daakbataigiagam ram 17 ragal» t 1.50alka ragai 20 oaat. Raoluaat 10 eaat pax xagaL Groota lattara aaax d* plaat») dia sij iaaamaa. Tot da plaatiiag tu adxartaatida aa raalamai, aiat afkomitdg ait Zaalaad, batraffaad Haadal, Nyvarkaid aa Galdwezaa, i« gerechtigd kat Alfeueei Adverteitle-BaNKs A. 1MH ItA 1AB Aa., If.Z. TMrbVgwilglM, AvrtardiH. DE POSITIE VAN NEDERLAND. Het Engelsclie weekblad „Fairplay" maakt in zijn laatste aflëvering over de positie van Nederland in dezen oorlog de volgende opmerkingen Elke week wordt de positie van Ne- Nederland moeilijker en men begint nau welijks te beseffen met hoeveel wijs heid en hoe eervol het de wetten der neutraliteit uitlegt. Dat het aldus handelt is niet bevreemdend, want zijn positie is vrijwel eenig onder de natiën. Slechts enkele eeuwen geleden streed h©.l met ons hardnekkig om de heerschappij der zee; zijn zeelieden waren de dapperste die we ooit ontmoetten; in den han del was het onze meest geduchte me dedinger; en het was flink op weg in het Oosten de oppermacht te verkrijgen. De ^vorsteling met Groot-Brittanië putte hel land uit en elk ander volk zou verzonken zijn in dien staal van apathie, die het kenmerk is van die koninkrijken die alles hebben verloren behalve hun trots. De geest van Holland echter was onverwin- Jtijk en wij zien het heden ten dage hoe wel beroofd van zijn bezittingen (de koloniën die het behield zijn modellen zelfs,.voor ons) en met een bevolking klein van aantal, een onbetwiste plaats, 'innemen in den raad van Europa en' op de markten der wereld. Aan den anderen kant erken ik volkomen dat er niets moet zijn tusschen den strop en den nek van Duitschland. Ongetwij feld, indien Nederland zich bij de bondgenooten voegde, zou het proces om den vijand uit le hongeren, be langrijk worden verhaast; en hetzelfde geldt inderdaad, zij' het in verschillen de mate, van alle neutrale landen, welker grenzen direct of indirect met die van Oostenrijk of Duitschland sa menvallen. Maar welk recht hebben wij om Nederland zijn plicht jegens zich zelf te leereuen zelfs indien we dwaas genoeg waren te meenen dat al zijn neigingen vriendschappelijk waren voor ons en vijandig jegens Duitschland, wat zouden we dan nog kunnen aanbieden? Ik denjk dat Bel- giê's lot niet zwaar in de schaal zou wegen ten onzen gunste. De vurige patriotten moeten eens even naaen- ken. Nederland bevind,! zich letterlijk tusschen den duivel en de diepe zee, want aan de eene zijde wordt het bedreigd djOor Duitschland's gewapende afpersing, terwijl aan de andere zijde onze vloot haar best doet de deur van zijn provisiekast te sluiten. Ik weel niet wat het ten slotte zal doen om zich tegen zijn vrienden te bescher men, maar hiervan kunnen we zeker Zijn dat als zijn staatslieden slechts, een haarbreedte waren afgeweken van Roman van PAUL OSKAR IIöCKER. naar het Duitsch. Nadruk verboden. ■1 23). Elisabeth Hillern heeft tien assisten ten. zeven dames en drie heeren Zij heeft mij beloofd mij met October over een jaar aan le nemen als ik voor dien tijd mijn Amerikaansche examens ge daan heb. Ik werk nu theoretisch en practisch op hel laboratorium van haar eersten assistent Ilc heb een arbeidsdag van achttien uur. Dat is de uitwendige reden dat ik zoo zelden tot schrijven kom. En de innerlijke -? Ja lieve Ati, ik heb geen flauw vermoeden hoe jul lie allen mijn vlucht uit het huis van de familie Walker zult opnemen Maar of ge knort of mij gelijk geeft; aan mijn besluit mij zelfstandig en onafhankelijk te maken is niets meer te veranderen. Door doctor Hillern heb ilc twee fa milies gekregen om privaatles te geven. Ik geef aan vijf kleine jongens Les in 't Fransch en Duitsch. Ik word zeer benijd in hel boarding house waar ik logeer. (Een paar Duitsche dames, die op goed geluk af naar het Land van den Dollar gegaan zijn, door zeer vage begrip pen gedreven, geven zich reeds weken lang moeite om leerlingen te krijgen. De nood is hier zeer groot onder kle vreemdelingen die naar Amerika zijn ge- de rechten der neutralen, noch Groot- Britanniê, noch Duitschland een oogen- blik zouden hebben geaarzeld om van die fout gebruik te maken. Het feit dat geen van beide gelegenheid^ liad tot aanmerking op Nederland s optre den, is het beste bewijs van zijn twil en bekwaamheid om mgt breedheid van opvatting te doen wat juist is. AAN DE DUITSCHE VROUWEN. Mevrouw H. van Biema-Hymans, presi dent van den Nalionalen Vrouwenraad van Nederland, heeft aan dr Gerlrud Baumcr, presidente van den Nalionalen Vrouwenraad van Duitschland, een ant woord gezonden op de verklaring van een dertig in de kunst of in de vrouwenbe weging vooraanstaande Duitsche vrouwen die zich lot de vrouwen van het buiten land hadden gewend, om in de pogingen van Duitschland's tegenstanders, het we zen van het Duitsche volk in het neutrale buitenland verkeerd voor te stellen, de slem van de waarheid te laten doordrin gen door den chaos van hartstocht en haat. De Nieuwe Gt. geeft dit antwoord van mevr. van Bierna en wij ontleenen er aan Wij, die zonder hartstocht toeschou wer zijn en geen aanleiding hebben een der oorlogvoerende natiën te haten, we len meer van de waarheid en kunnen reeds een meer onbevangen oordeel heb ben dan zij, die mede in den oorlog zijn betrokken. Het eenige echter, dat wij volkomen zeker welen en dat ik hier getuigen zal, is de waarheid, dal in dezen oorlog, dapperheid die tot den dood bereid is en barbaarsche verniel- Woedc hand aan hand gaan en dan deze waarheid evengoed doorgaat voor het Duitsche leger ais voor de andere le gers En hoe zou het anders kunnen zijn? Gij, vrouwen van Duitschland kunt dit wellicht nog niet begrijpen en toch hebt gij evengoed als wij reeds lang toege geven, dat onze beschaving nog zeer onvolkomen is en gij hebt gestreden voor hel vrouwenkiesrecht, om in den strijd voor de beschaving beter te kunnen me dewerken. Evengoed als wij. wisl gij, dal in Duitschland zooals in alle landen in tijden van vrede, meisjes verkocht, vrouwen onteerd worden en dat in de meeste gevallen de politie daarlegen niets vermocht, dat de schuldigen zelfs niet le vinden waren. Wanneer gij hierover nu verder doordenkt, zult gij mede moe ten erkennen, dat onder de soldaten nog heel andere elementen voorkomen dan de echtgenooten en zonen van hoogstaande, fijngevoelige vrouwen. De souteneurs van Berlijn zijn b.v. ook erbij en lallooze misdadigers van ver schillenden aard, die hebben gezondigd, zonder dat hun misdrijf is ontdekt. En meent gij, dat zij, die zich in vredestijd reeds aan de gemeenschap vergrijpen, dit komen. Ik bewaar mijnheer Walker's reisgeld als een appeltje voor den dorst. Het geld dat ik verteer in mijn kosthuis en dat ik moet uitgeven voor mijn in strumenten, verdien ik zelf. Eén verzoek, lieve Ativerzwijg al deze dingen voor allen. Zooals mijn ver houding is met Erwin kan en wil ik het ook voor h-pm niet weten. Hij Iieeft mij nog een afscheidsgroet gezonden en mij verzekerd dat hij nooit een andere vrouw zal aanzien behalve mij. Het is een lieve, beste jongen, maai- ik be schouw hem als een flirt en pretmaker; het begrip bovenmenschelijke trouw is met hem niet in overeenstemming te brengen. Vat hij vandaag of morgen een hartstochtelijke liefde op voor een an der, dan zal hij den moed wel hebben het mij te bekennen Hij is (nu bij hel veld jager corps geplaatst en moet weldra voor een jaar naar het buiten land. Het is mogelijk dat hij geplaatst wordt te St Petersburg, Rome, Londen of Parijs. Als je hem ziet groet hem dan voor mij maar zwijg ook tegenover hem over wat ik je geschreven heb. Ten minste tot Kerstmis. Vóór het feest vraag ik nog eens om verlenging van verlof. Krijgt papa dan vermoeden, dan leg ik de bekenteuis af Vergeef mij dat ik zooveel over mij zelf gesproken heb en nu zelfs in 't ge heel niet op jou belangen inga Maar mijn vrije tijd is om. Ik ben dit half jaar een echte oude werkezel gewor den Doctor Hillern zou zeggen een plicbtmensch onze goede Borries zou het (noemen een Streber Ik heb van avond nog een heel caoutchouc gebit te zullen nalaten in, oorlog, waai- het zoo veel gemakkelijker is, de ontdekking te ontloopen? Gij spreekt van/ de „onnoemelijke gru welen van de op een dwaalspoor ge voerde Belgische, bevolking'' en van de „barbaarsche vijanden, die Oost-Pruisen hebben verwoest". En gij duidt het het kleine ongelukkige Belgische volk ten kwade, dat het van zijn barbaarsche vij anden spreekt, die het land verwoesten en onnoemelijke ellende over de bevol king hebben gebracht Geloof mij, geachte mejuffrouw, wan neer ik u verzeker, dat niet alles waar heid is wat in het boekje geschreven slaat, dat uit Berlijn aan ons „Vrouwen van het buitenland" is gezonden en dat in België veel is gebeurd, waarover het zwijgt. Dit is ook zeer natuurlijk, daal de feilen slechts eenzijdig zijn voorge steld. Gij Duitsche vrouwen, verzoekt ons niet te gelooven, dat uw echtgenooten en zonen wreedheden plegen, maar gij ver langt, dal wij het zullen gelooven van de echtgenooten en zonen van een andere nationaliteit. En locli verbinden banden van persoonlijke yriendschap de vrouwen van Duitschland met de vrouwen van andere landen, die op een zelfden trap van beschaving slaan. Is het dan denk baar, dal de opvoeding der mannen over-' al zou zijn mislukt en slechts in Duitsch land niet? Zou men niet veel eerder mogen be weren, dat de slechte elementen, die door den dienstplicht overal in hel leger worden, opgenomen, ook overal zich aan gelijksoortige misdaden zullen schuldig maken, zonder dal de betere elementen in staat zijn dit to beletten Wij allen beminnen ons vaderland, gij Duiiscber* nie! ninder. maar ook sniel op betere wijze dan wij. Ik lean u ver zekeren, dal Rusland en Engeland en Frankrijk en België vast er van over tuigd zijn, dat zij strijden voor hun va derland, voor vrijheid, onafhankelijkheid en rechtvaardigheid. Zouden wij dan moeten aannemen ,dat deze overtuiging bij het eeue volk oprecht is en bij an dere volkeren onwaar? Wij Nederlandsche vrouwen zijn dank baar, dat onze mannen lot nu loe de vuurproef niet hebben behoeven te door staan en wij hopen dat het zoo zal blijven ,tot deze oorlog geëindigd is Maar wjj voelen reeds thans, dat wij even goed als alle beschaafde volkeren mede schuld hebben, dal deze oorlog nog in onzen tijd kon ontbranden, dat onze beschaving, die wij mannen en vrouwen met elkander hebben gekweekt, slechts schijn is geweest. Wij moeten daarom niet vragen, wie gelijk heeft, wij moeten niemand van wreedheid beschuldigen, wanl iedere oorlog is wel hel wreedste, het verJ scbrikkelijkste, dat men zich kan voor bewerken, dat ik morgenochtend moet inleveren in het laboratorium. Elisabeth Hillern laat mij nu en dan proefwerk maken. Veel ban ze zich niet met mij bemoeien want ze heeft het zelf woe dend druk Jammer dat haar broer al maar Góttingen teruggekeerd is. Zijn ver loofde wacht hem daar. Ze zijn van plan met Paschen as. te trouwen. Als ik maar een half uurtje geen werk heb dan heb ik dadelijk een gevoel van heimwee In gedachten omhelst en kust je je zuster. Gwendoline. In het eerste oogenbiik was Beate nog veel te veel onthutst door de plotselinge verandering in het lot van haar zusier, die geheel haar eigen schuld was, om er zich een oordeel over le kunnen vormen! Mis schien kwam er een gevoel van schaamte bij haai- eersle verbazing. Het was onge looflijk welk een energie dat jonge ding bezat. Een moeilijke, zeer moeilijke tijd wachtte haar Beate voelde dat zij de kracht niet zou hebben zoo onverschrok ken zich een eigen leven te vormen En zij dacht aan Erwin, die Gwendoline liefhad, op haar wachtte en in het geheel niet vermoedde dat zjj zieti dagelijks verder van hem verwijderde! En niet alleen van hem! Er was geen twijfel aan! Door dien taalgeleerde uit Góttingen en zijn Ameri kaansche zuster had Gwendoline zich tol een kolossale domheid, laten verleiden. Zulk een schitterende positie weg le gooien en dat ter wille van een gril Neen! daar, kon zij niet bij Dat was overspannen, dat was ziekelijk. Beate moest zich steeds weer voor den stellen en tegen zijn wreedheid bestaat geen middel. Onze gedachlenwereld is geschokt en troosteloos zien wij naar op hel leven en zijn ellende. En wij gevoelen sterker dan ooit, dat slechts door de overluid ging van elk individu, dat men zijn va" derland het beste zal dienen door be strijding van de oorlogsidee, slechts door door den vrede als het hoogste goed te leeren erkennen, de echte beschaving in de toekomst ingang kan vinden. Uit Middelburg. Met den trein van 9 09 vertrokken ongeveer 100 personen, overeenkomende met het uitgegeven aantal kaartjes, voor den Irein van 10.43 waren slechts 5 kaartjes uitgegeven Heden werden 2032 kaarten voor warm eten uitgegeven. De vermeerdering sedert gisteren wordt ten deele ver klaard uit het feit, dat personen, die aanvankelijk zelf hun eten bekostigden zich thans genoodzaakt zien door achter uitgang hunner financiën bons aan te vragen. •l' Prov. Inlichtingbureau. Op het Prov. Inlichtingbureau in de Lange Delft is men den laatslen tijd druk bezig mei het alphabetisch lexiooT gvaphisch rangschikken van de ingeko men adressen van vluchtelingen over geheel Zeeland Met ruim 70 gemeenten is men daar al gereed, de lijsten der overige gemeenten zijn in bewerking of worden binnen niet te langen tijd verwacht. Ook de bemoeiingen betreffende het terugvinden van verloren geraakte ba gage hebben in den laatsten lijd een gi-oolen omvang aangenomen, evenals het verstrekken van inlichtingen omtrent personen, zaken en toestanden in Ant werpen, hetgeen in samenwerking met het Antwerpsch comité, op vlotte en volkomen betrouwbare wijze geschiedt Het aantal personen, dat zich aan" meldt om inlichtingen is sterk vermin derd, het aantal aanvragen per post daarentegen buitengewoon toegenomen, terwijl van de gelegenheid om in de leeszaal gegevens uit andere provincies en Roódei-Kruislijsten na te zien nog steeds druk gebruik wordt gemaakt. Al moet uit den aard der zaak op vele aanvragen een onbevredigend ant woord worden gegeven, over het alge meen mag men mei de behaalde resulta ten tevreden zijn. Ook met het „Belgian War Refugees Comiltee" in Londen en het Belgisch comité in Frankrijk wordt door het pro vinciaal bureau samengewerkt. geest brengen dat dit stijfhoofdige meisje dgezelfde was als het bedroefde kind, dat men na moeders dood naar een kostschool in Dresden gestuurd had. Onbegrijpelijk, onbegrijpelijk! Als er voortaan gesproken werd van het zusje in Amerika of van de Walkers en hun ontzettenden rijkdom, dan moest zij zich steeds geweld aan doen om het ge heim niet te verraden. In Zelilendorf had men eindelijk na lang zoeken een tamelijk aardige woning gevonden. Gravin Czernin had zich zeer edelmoedig gehouden tegenover haar neef; liet waren niet alleen afgedankte voorwerpen die zij zond, om het huisje te nieubileeren, maar ook een paar bekende stukken uit den glanslijd van het oude Rotholz. In hel midden van October deed Zijne Excellentie baron von Erxleben zijn in tocht in Zelilendorf. De geheele familie, behalve Gwendoline, vereenigde zich den daarop volgenden Zondag in de zounige benedenwoning Tonle Eddy was reeds vooruit gekomen met Beate om Ingrid te helpen en het dienstmeisje te inshJlce- ren. De beide zoons kwamen dadelijk na kerktijd. Het was een prachlig diner met lekkere dingen van het Rotholzer seizoen, De kadets ontwikkelden een ontzettenden eetlust zoowel bij de Rotholzer baars als bij de Rotholzer eendvogels. En ook de stapels Rotholzer wafels die bij dc koffie gepresenteerd werden, bewezen zij veel eer. (Wordt vervolgd) De Belgische school Voor de drie klassen der morgen al hier te openen Belgische school, waar in lager onderwijs wordt gegeven, meld den zich te samen 128 leerlingen aan; terwijl voor middelbaar onderwijs 3 leer lingen werden aangegeven, voor dit laat ste. verwacht men echter nog grootere opgaaf Behalve om aan de jongens en meis jes ontwikkeling te geven ,is het doel ook hen van de straat te houden, en hen. aan te toonen, wat zij aan Neder land le danken hebben, hen zoo mogelijk de bezienswaardigheden van hun tijde lijke woonplaats fe leeren kennen en waardeeren Des Woensdags en Zaterdagsmiddags zal geen school worden gehouden. Volgens een aan het bureau van het Belgisch Comité aangeplakte aankondi ging zal geen enkele bon voor klee ren worden uitgereikt zonder bewijs van inschrijving voor de school van kinderen van 7 tot 12 jaar. Dc inschrijving zal nog kunnen plaats hebben de komende dagen van half tien fot elf uur en van twee tot half vier ijn (de sociëteit St. Joris. Een nieuwe Engelsche toe zending. Hedenmorgen hebben wij een kijkje genomen in den winkel van den heer Grauss op het Hofplein, welke beschik baar is gesteld voor het sorteeren van de kleeren welke een gedeelte vormen van de groole zending, die door het Provinciaal Comité uit Engeland is ont vangen. Door een der Belgische heeren wordt alles netjes gesorteerd. Er zijn maatregelen genomen om te zorgen ,dat zij kleeren ontvangen, die daaraan wer kelijk behoefte hebben Niet minder belangrijk is een kijkje in een der pakhuizen van den heer Meertens waar verschillende dames be zig waren eetwaren uit te pakken. Jam mer is het, dal er een zoo'n groole hoe veelheid brood bij is, dat het onmoge lijk zal Blijken dit alles uit te deelen, voor het oneetbaar is Beter zal dit gaan met het pekelspek, cacao, jams, enz. Men verwacht nog meerdere zen dingen. Uit Westkapelle zijn thans 95 vluchtelingen, die bij ingezetenen kos teloos onder dak waren gebracht, ver trokken, waarvan enkele met bestem ming naar Engeland, andere naar België Nog enkele vluchtelingen bevinden zich alhier en pension, die het nog niet raad zaam achten naar hun heimat terug te keeren. Uit Middelburg Hedennacht werd een begin van brand ontdekt in een thans onbewoond vertrek van de oude school in de Lange Delft llians door vluchtelingen bewoond Een paai- plankjes, die op het stroo lagen, waren in brand en een paar luci fers lagen er bij, deze zaken werden door de politie in beslag genonieu. Het vuur was spoedig geblusclit. De door de Openbare Leeszaal ge organiseerde lezing van rev. Pfanostiehl is nu vastgesteld op Woensdag 11 No vember en zal alleen 's avonds plaats hebben, doch tegen halve prijzen voor de scholieren In een advertentie in dit nummer vindt men nadere bijzonder heden De spreker zal dan in het bijzon!- der hel leven op de boerderijen in Ame rika behandelen Een deel der op- bi-ongst is voor het Steuncomité. Zooals wij reeds gemeld hebben ge ven de heeren Boltini Woensdagmiddag om 2 uur een kindervoorstelling in de Werlcmansvereeniging, goochelen en licht beelden uit de geschiedenis, waai- de leerlingen der hoogste klassen van de lagere scholen vrijen toegang hebben. Op de lijst, die hiervoor circuleer de werd voor f 116 60 geteekend, van welk bedrag f 50.25 werd afgedragen aan hel Middelburgsch steuncomité Donderdagavond geven de Boltiui's in de Werkmansvereeniging een voorstelling voor militairen, waarbij goochelen en atbletiek op hel program slaan Derge lijke voorstellingen voor de militairen hebben in andere plaatsen, o. a. te Neu zen en te Westkapelle veel succes ge oogst

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1