bare velden, bloeiende dorpen, nijvere en vooral schoone stedekens, waarvan vooral hel lot van Ieperen mij aan het hart gaal. Wal moet er worden van dit geleis.erde land, waarvan vuur en staal niets over laten en welks heerlijke dreven tol één onmetelijk doodenveld worden verdord. Heel die West-Vlaamschen hoek, mis schien hel beste deel van 'l Vlamenland, de velden en dorpen tnsschen de zee kust en de lijn Oostende, Thourout, Roes selaere en Meenen 't wordt lot een woestenij geslagen door het krijgsgeweld dal er met hellekracht neerslaat al wat cultuur en vlijl hadden opgericht. Van Hoogslaede en Loo uit heb ik dal arme land kunnen gadeslaan, met in mij de angst en beklemdheid, het toegesnoer de om al het vreeselijke wat in den hori zont brulde en brandde. Wat was Vlaanderenland somber en zielig. Een paar gouden October-dagen hadden de najaarsldlle niet van de dras sige velden kunnen vagen en zoo klit en kleddert hier alles door het woeste wa- genhedrijf, dal veld en weg gelijk maakt, 't Is één ontredderde massa Vlies is leeg en plat, kil en vertalen, doodsch en dor en waar het leven wordl gevonden, is liet de immense lcrioeling van onafzien bare soldatenlagers of het bedrijvig ver keer van talrijke transporten Over Hondschoole was ik naar Alverinf- ghen geloopen waar ik niet verder mocht doch een interessant verblijf liad. Van daar in den middag Zuid-Oostelijk den steenweg over naar Hoogslaede Daar la gen veel versterkingen die nog dien mid dag zouden worden doorgezonden naar hei front Vertrouwend dat geduld en geluk mij wel in de gelegenheid zouden brengen verder door te dringen, bleef ik tc Hoogstaede, dat als omringd scheen door duelleerende artilleriën. Zóó on ophoudelijk dreunde hel kanonvuur, dat 't was alsof de bodem meetrilde. De streek is hier zeer laag. Heeft zelfs veel weg van ons polderland, doch is minder waterrijk Toch komt men hier vaak voor de vreemdsoortige kron kelingen der User en van tal van zij riviertjes. terwijl ook een groot aantal kanalen hel operatiegebied doorsnijden Gemakkelijk terrein voor krijgsdoeleinden is het aldus niel Hoogstens voor de verde diging. En na de zware regens, die hel vette land doorweekt hebben, is de grond zoo drassig, dat sommige velden op moe rassen gelijken Oostelijk zie ik, in den einder niets dan bosch. Het is de houtrijke streek om Poperinghe, Langhe- marcq ie'n om Ieperen; de uitgestrekte bosschen van Crombeke en Peselhoek, het Woud van Houtlust, langzamer hand opglooiend naar Ieperen en de Fransche grens Maar wat 'n verwoesting zullen die verloonen nu hel zware ge schut er in heeft geveld en hel vuur er heeft gewoed? Heel de horizon naai' Noord en Oost verraadt rookende puinhoopenoverdag door de grauwe rookkolommen, die aller- svege opstijgenbij duister door den spokigen gloed van den rossigen sikkel, uren ver in het rond. Er waren gedurende eenige dagen on gemeen fetle nachtelijke aanvallen ge" daan Dan was plotseling het zware ge rommel der kanonnen aangevangen en uren lang had het voortgeduurd tot ont zetting van de weinige, anne bewoners, die hier nog steeds niet vandaan willen. Daarom ben ik gisteravond in het veld gebleven omg de rossige voortzetting van hel dagdrama bij te wonen. Tegen den avond was hel heftige losdreunen wat verminderd, doch nauwelijks was de duis ternis gevallen of het leefde weer op, pm na een uur te zwijgen en rust Le nemen lol één uur na middernacht en dan voort le duren tot dat het vanoch tend overvlocid werd door het regel matig huilen der projectielen van het zwaar bombardement in het Noord-Wes ten, dal vermoedelijk afkomstig was van het Engelsche scheepsgeschut voor de kust van Nieuwpoort—Middelkerke Maai- hoe wreed-fel, hoe angstaanja gend zulk een brandenden horizon er uit ziel, het had niet dat vreesaanjagende wat de donkere wegen hebben bij het enorme troepen- en ambulancevervoer in het nachtduister, dat alles tot schim maakt De nacht was donker, frisch, doch niet bepaald koud De vochtige grond was echler hinderlijk kil. Ik bevond mij tus" schen een paar veldhospitalen en kon nu en <Lan hulpbehoevenden van dienst zijn, zoodat ik een ongezochte gelegen heid tot praten had Voornamelijk Bel gen waren er opgenomen. Die hadden {ontzettend geleden bij de jongste ge vechten .Zij werden hier voorloopigbe handeld om zoo spoedig doenlijk naar dc Xoord-Fransche hospitalen te wor den vervoerd Him aantal was ontzet tend groot. „Hel gaat om de laatste strook grond", zei mij een officier, „en die wordt duur afgestaan, zoo wij het verliezen moeten. Maar ik geloof 'l niet. Wij houden hel hier wel en als we maar genoeg aanvoer op den rechterflank hebben, dan slaan we den vijand terug." Maar daar zijn er wat gevallen Als wij het hier houden kost het ons toch tienduizenden De Dnitschers scnijnencr alles op te zetten hier zich een doortocht te banen maar vier keer zijn ze reeds over de IJser geweest en telkens heb ben we hen nog teruggeslagen Dal er (man tegen man werd gevochten, bewees het feil, dat hier nog meer bajo net-wonden werden verbonden, dan ko gel-verwondingen Echter het aantal gra naat-verwondingen was ook buitengewoon grool. Sommige oogenblikken ben ik ver baasd dat ik het uithoud tusschen die honderdtallen gewonden, doch hel leed is te verschrikkelijk, al wat gebeurt ge schiedt op te omvangrijke schaal en is te ontzettend om het anders te bekijken dan als toeschouwer De afschuwelijke reatiteit is te wr'eed om nog als werke lijkheid te worden aanvaard. Sommige oogenblikken voel ik mij dan ook als verbijsterd en moet me geweld aan doen om mij rekenschap le geven wal ik eigenlijk zie. Daarbij komt, dat de vaagheid van hel verloop der gebeurtenissen mij zwaar drukl. Vanavond sluit reeds den lien den dag rau den slag in We»s!-Vlaande ren Zelden ben ik meer dan 30 K.M. van hel front verwijderd geweest enke le koeren kon ik liet tot op ander half uur afstands naderen, zoodat ik den krijgsbrand vlak voor mij zag en toch bleef ik dageu lang in het onzekere over wat er plaats viel en vooral waar het plaats viel. Toen ik de zekerheid had dal de recht van Zuid naar Noord loo- pende lijn Armenlières, Ieperen, Dismui- den, Middelkerke de vuurlijn aangaf, kon ik zulks toch niet opmaken uil het krijgs- lawaai in den horizon-sikkel in Noord en Oost en het duurde dagen eer ik op de verspreide mededeelïugo.n een sleutel had, die nijj de mogelijkheid open de een overzicht te krijgen van wit de slag in West-Vlaanderen is. Vandaar dal ik mij ook dagen lang onthouden heb over de krijgsverrichtingen hier iets stelligs mede te deelen Trouwens voel houvast is er nog niel. Want lal van plaatsen bij voorbeeld Dixmuiden, dat onder Vladsloo verdedigingswerken heeft, werd beurte lings stormender hand genomen, terwijl de nachtelijke bajonet-aanvallen aan de geallieerden terug gaven wat zij des daags de vijandelijke arlillerie hadden moeten prijsgeven Riviertjes werden overschreden ter wijl even later cavalerie iden vijand inhei water dreef. Loopjgraven werden met de bajonet genomen en even later weer om den granaat-regen verlaten Zoo ging liet aan beide zijden, want de Engelsche artillerie, deed voor de Kruppsclie in strumenten niel onder de Fransche Ian- eiers wilden zich met de uhlanen meten, de Belgische en Engelsche infanterie chargeerde even stoutmoedig als de Duilsche reserves voorwaarts drongen De hardnekkige verdediging der geal lieerden bleek evenwicht te houden met de gerorceerden pogingen der Prui sische en Beiersche reserves, die voor al in de achterhoede hevig bestookt} wer den door het ver-dragend Engelsch scheepsgeschut. Waai- op vier, vijf plaat sen gelijk hoofdmachten botsten, bleven plaatselijke successen niet uit, zoodal de vuurlijn weldra zig-zag liep met inbui- gingen van vaak 26 K. M. In hel Oosten boden de Beieren wel eenigen steun aan den heuvelrug die 40 k 50 M. hoog. ach ter Roesselaere om, op Iiortrijk aanloopt en die een goede basis voor de artillerie vormt Het nijverlieidsdislrict vergoedt echter in zijn fabrieksplaatsen aan de geallieerden het gemis van natuurlijke operatie-steunpunten. De toevallige for ten, als de verdedigde bouwwerken zijn kosten veel vijandelijk bloed. Hunne be wapening met wat mitrailleusen en hun ne bezetting door gemakkelijk dekking vindende scherpschutters veranderen de textiel- en pannen-fabrieken de alleen-1 staande woningen zelfs en de kleine ge huchten in ware bolwerken, die den vij- ïnd hel voortrukken beletten. Het ge volg is bohibardement en nog eens bom bardement. Zoo zijn tal van kleine ge meenten zoo heftig beschoten, dat zij nog slechts ruinen zijn Ik kom daar echter in volgende brie ven wel op terug Mijn doel was n het verwarrende van het gevechtsveld hier te doen gevoelen en het samengestelde van den toestand, waardoor plaatselijke suc cessen lang niet altijd de doorgaans beslissende verzwakking toebrengen aan den vijand op het naast gelegen gevechts terrein Vandaar, dat hier, aan den zoom van hel gevechtsveld eigenlijk niemand weel hoe de lean sen staan In Duinker ken of in het hoofdkwartier, maar an- frlers ook nergens is eenig overzicht mo gelijk Laat ik niettemin beproeven uit den chaos van gegevens een overzicht op te maken van den slag De slag in West-VIaandcren ving aan met 'n reeks kleine schermutselingen te gen ide Duitsche voorposten die den veertienden uit Brugge en Thielt in de richting van Oostende en Roesselaere de groote wegen verkenden en den laden in Roesselaere hun kwartier hadden opge slagen Inmiddels hadden de Beieren, die bij Armentières vochten hun cava lerie op den uitersten rechtervleugel Noordwaarts gedirigeerd tusschen Coroi- nes en Ledegliem, dus Westelijk van Mee nen om uit de richting Bailleul-Iope- ren omtrekkende Franschen op te hou den Het land is hier wel golvend, doch de glooiingen zijn uiterst uitgestrekt Toch bieden sommige hoogten krachtige stellingen voor de artillerie. Noordelijk van Bailleul loopen sommi ge heuvelruggen plotseling snel op en bereiken een hoogte van 150 zelfs 175 meter (Zoo de omgeving van Gode- waersvelde aan de spoorlijn Hazebroek- Icperen Ik herinner mij den verassen den aanblik van de hoog opgolvende vruchtbare veldqn van le Mont Noir en le Mont des Cats. Dit moeilijk te nemen terrein schij nen de Duitschers te hebben vermeden Zij breidden den vleugel uit door naar den heuvelrug om Kortrijk—Ingelmunster Iseghem—Hooglede Lichtervelde, en hadden daardoor tevens gelegenheid on middellijk versterking te ontvangen uit Thielt, Wijnghene en de over Brugge— Oostende en Brugge—Ghisselles aanruk kende reserve-troepen Den volgenden dag vermochten de Duitschers ook via Oostende een opera tiebasis le maken en zonden zij divi sies langs de wegen achter de duinen in de richting van Nieuwpoort en door de lage landen naar Dixmuiden. Nu waren mobile colonnes van het Belgi sche leger vooral de uitstekende wiel rijders deden daarbij goede diensten en ook de lanciers, voortdurend denDuil- schen opmarsch blijvend verkennen en het harceleerend optreden van Engel sche en Fransche cavalerie Oostelijk op de lijn Cruyshoulem—Thielt—Thoeroet, dekken genoegzaam den aftocht der ge allieerden Toch drongen de Duitschers vrij ge makkelijk door in de bosclirijke streek. Noord-Oostelijk van Langhemarck en van Meenen tot Hooglede, zoowel als van Lichtervelde lot Oostende waren de 15de reeds alle gemeenten geoccupeerd Het Belgische leger had zich echter langs de kust in zoo voorbeeldige orde teruggetrokken dal van een achtervolging geen sprake had kunnen zijn. Met de jongst ontscheepte Engelsche troepen nestelde zich een groot deel, ter sterkte van anderhalf legercorps op de lijn Oosl- Duinkerken-Veurne-Hoogstaede en zond zijn colonnes Noordwaarts lot over het kanaal dat Nieuwpoort met Dixmuiden en Ieperen verbindt. Zoowel de Engelschen als dc Belgen brachten hun 15 c.M. artillerie in stelling en veel licht veldgeschut en onmiddellijk nam de infanterie de spade Ier hand Vooral om Dixmuiden waren uilgebreide veldversterkingen gemaakt van waaruit veel bajonet-charges zijn ondernomen. Op liet vinden van deze nieuwe verde digingslinie moesten de Duitschers in al lerijl hunne reserves voorwaarts dirigcc- ren en van Slype tot Ichteghem brachten ■zij een verdedigingslinie tot sta ad van "waar uil de zware arlillerie het Zuid-Wes- len ging bestoken en van waaruit ook de aanvallen zouden plaats hebben. In den ochtend van den 16den begon hel kanon le dreunen terwijl de Fran schen op de rechtervleugel plotseling te Langhemarck en Roesselaere verschenen en daar de Duitsche voorhoede terug dreef. Over een front van 40 K M joeg de arlillerie haar granaten. Dit artiüeriege- vechl duurde drie dagen zonder dat aan een van beide zijden vorderen mogelijk was. De Duitschers wachtten liunne ver sterkingen; de Belgen met op hun vleu gels de Britten en roodbroelcen maakten groeven langs de wegen en in de velden achter de riviertjes en kanalen, dal alles ondanks den verpletterenden granaatha- gel Doch Zondagochtend beproefden dc Duitschers den aanval over het geheele front, doch voornamelijk op twee punten met ongekende hevigheid: tegenover Vladsloo en tegenover Mannekensveerc Zij drongen op tot aan de Yser, een waterrijk riviertje, dat hier tal van over gangen heeft. Zij stuitten in hoofdzaak op Belgischen tegenstand, doch werden in hun aanval niet weinig aangezet door een onzïchtbaren vijand in den weg. De van den straatweg Nieuwpoort—St. Pie- terskapelle uit opereerende Duitschers werden verontrust door een hevig gra- naalvuur, dat van uit zee over de duinen aansuisde en dat van een Engelsche flot tielje kwam, die voor Mariakerke—Wes- tende lag. De Duitschers beproefden de Yser over te komen doch ondervonden zulk een heftigen tegenstand dat zij in den middag reeds hun aanvallen vermin derden, vooral nu een groot deel der zware artillerie naar den breeden weg achter de duinenstrook werd gedirigeerd om zich tegen de vloot le richten. Enkele geslaagde pogingen om de Yser le over schreden konden nu door Belgische ba- jonetaanvallen worden te niet gedaan, zoodat 's avonds hel offensief aan heide zijden duizelingwekkende verliezen had gebracht doch geen duim breedte gronds had opgeleverd. Toen -nu bovendien een nachtelijke aan val Noord Oostelijk van Nieuwpoort Maandagavond eveneens werd afgeslagen en het front regelmatig versterking kreeg zoowel van Engelsehen en Franschen als van hervormde Belgische regimenten, werd helden Belgen duidelijk dat zij de Duitsche opmarsch zouden kunnen be letten Het zoo zeer gehavende leger voelde zich daardoor door nieuwen moed bezield en waagde den volgenden dag èn voor Nieuwpoort, èu voor Dixmuiden. eu bij Elverdinglie den aanval. De eerste vijf dagen van den slag waren wellicht de bloedigste uit den Belgischen strijd doch herinnerden aan het moedig standhouden hij de Maas Een nieuwe phaïfe werd met dit standhouden ingeluid. I ERNEST KVYPER. Telegrammen. Onderstaande berichten zqn door ons reeds per bulletin bekend gemaakt. Zondagmorgen lO'/a uur. WEER EEN ENGELSCHE KRUISER I\ DEN GROND GEBOORD. LONDEN, 31 Oct. (Off). De Britsche kruiser „Hermes" is gisteren in de Straal van Dover door een Duitsche duikboot in den grond geboord bij zijn terugkeer van Duinkerken. Bijna alle officieren en matrozen werden gered. (De „Hermes" was een beschermde kruiser, die in 1898 van stapel liep Het schip mat 5700 ton. Zijn bemanning be liep 130 koppen. Red. M Ct FRANSCII LEGERBERICHT. PARIJS, 31 Oct. (Communiqué van 's middags 3 uur). Gisteren deden de Duit schers een algemeenen aanval op het front van Nieuwpoort tol Atrecht en de den ze eveneens hevige aanvallen op an dere punlen van het front. Da bondgenoo- ten mankten over i algemeen vorderin gen Tusschen La Bassée en Atrecht werden alle aanvallen afgeslagen mei zware verliezen voor de Duitschers. IN OOST-EUROPA. PETROGRAD, 31 Oct. (off) De groote generale staf deelt mee: Aan het front in Oost-Pruisen is het plan van den rij and om in het gouver nement Soewalki door het centrum van onze versterkte stellingen bij Baklarge- wo door te breken, mislukt. De Duit schers doen gedurende 5 dagen vergeef- sche aanvallen en lijden enorme verlie zen. In verschillende districten van het Oost-Pruisisch front maken onze troe pen vorderingen. Aan de overzij van den Weichsel heb ben wij Postynim, Lenerika, Lodz en Oslrowic bezet. In Galiciê duurt de strijd voort, doch is geen verandering van beteekenis inge- itreden WEENEN, 31 Oct. In de nabijheid van de Galicische grens in Boekowina ten Noorden van Koety, werd op 30 October een gemengde Russische kolon- ne verslagen. In midden Galicië hielden onze troepen de veroverde posities ten Noorden van Toerka bij Slary-Sambor ten Oosten van Przemysl en aan de be neden-San bezel In de buurt van Nislco werden vijandige aanvallen afgeslagen. Honderden Russen werden gevangen ge nomen In Russisch- Polen werd ook gisteren niet gevochten. DE TITRKSCII-RUSSISCIIE OORLOG. LONDEN, 31 Oct. Een officieel tele gram uit Konstantinopel te Rome ontvan gen meldt, dat de Russische vloot bij Se- bastopol de Turksche vloot heeft aange vallen Bijzonderheden ontbreken nog. BERLIJN, 31 Oct. Een telegram uit Konstantinopel aan het „Berliner Tage- blatt" meldt, dat do Turksche vloot bij de vervolging van de uiteengedreven Rus sische vloot de steden Sebaslopol en No- worossisk met succes heeft beschoten 50 petroleumlanks stonden in brand, 14 militaire transportschepen, verscheidene korenpakhuizen en een radiotelegrafiscli station werden bij de beschieting van Odessa vernield, een Russische lcruisjer werd vernield en een andere zwaar be schadigd, terwijl eveneens een schip van de vrijwillige hulpvloot zonk. Er staan nu nog eenige petroleum- tanks in brand. Het artillerievuur werd door de Rus sen beantwoord. Russische gevangenen, die tot de be manning van de Russische vloot behoor den, deelden mede dat de vloot wilde trachten, den mond van den Bosporus door mijnen te versperren om zoo de Turksche schepen in de Zwarte Zee te scheiden van de andere schepen, die in de zee van Marmora liggen. De gezanten van de Triple Entente zul len waarschijnlijk heden vertrekken. FRANKFORT, 31 Ocl. De „Frankfur ter Zeitung" meldt uit Konstantinopel dat een Turksche kruiser Sebastopol met succes beschoot. De stad staat in brand. LONDEN, 31 Oct. Reuter vernam dat op 30 October een nota aan de Porie zou worden aangeboden, waarin Enge land vraagt- ten eerste verklaring van den aanval in de Zwarle Zee, len tweede verwijdering van de Duitschers van de Turksche vloot, ten derde ontwapening van de „Breslau" en de „Goeben". Als geen voldoening wordt gegeven, zullen de betrekkingen tusschen Turkije en de ver bondenen (van de Triple Entente) worden afgebroken. Het antwoord van Turkije is nog niet ontvangen, maar men hoopt, dat het van dien aard zal rijn, dat de vijan delijkheden niel worden voortgezel. WASHINGTON, 31 October Naar uit Konstantinopel wordt gemeld, heeft de Turksche minister van financiën aan den Franschen gezant te Konstantinopel mee gedeeld, dat de actie der Turksche oor logsschepen is geschied zonder voorken nis van de otlomaansche regeering. KONSTANTINOPEL, 31 Oct Heden is de Italiaansche vlag geheschen op het Russische gezantschapsgebouw, ten tee- ken, dat Italië de bescherming op zich neemt van de Russische belangen. LONDEN, 31 Oct (Off.). Het ministerie van builenbndsche zaken deelt mee dat de Turksche regeering Vrijdag zonder voorafgaande kennisgeving de verbindin gen mee de Britsche legatie te "Konstan tinopel heeft verbroken en dat dit zeer ze ker zal worden gevolgd door andere op den aanval gerichte handelingen van de Por te De Britsche regeering zal de noodige stappen doen, om de belangen van Groot- Brittanje en van het Engelsche gebied in Egypte te beschermen. DUITSCIILAND EN JAPAN. TOKIO éofj.) 31 October. De beschie ting van Tsing-tau door de (Japansche) oorlogsschepen is den 29sten en 30sten voortgezet. De forten zijn met succes gebombardeerd Ze konden nl vernield worden Maandagmorgen 10 uur. „VERDEEL EN IIEERSCII!" LONDEN, 31 Oct. De „Morning Po.st" bevestigt het bericht van de „Daily Chronicle" waarin gemeld werd, dat Duitschland aan Frankrijk vredesvoor stellen heeft gedaan. Het is volkomen juist, zegt dit blad, dat door dit voorstel Frankrijk geheel Lotharingen en een ge deelte van den Elzas zou terug krij gen, terwijl Duitschland een gedeelte van België zou behouden teneinde den weg vrij te houden naar de Schelde. IN ZUID-WEST-BELGIÊ. PARIJS, 1 Nov. (Off.) Van het front Nieuwpoort—Dixmuiden valt niets nieuws tc vermelden. De aanval der Duitschers wordt in de geheele Noordelijke streek voortgezet. Wij maakten vorderingen ten Noorden en ten Westen van Ieperen Op hel overige gedeelte van het front hebben hevige kanonuades plaats gehad met eenige tegenaanvallen, die zonder resul taat bleven. In dc week van 14—20 Octo ber namen wij 7683 Duitschers gevangen. FRANSCII LEGERBERICHT. PARUS, 1 Nov. (communiqué van 31 Oct. 11 uur 's avonds). Naar de laatste berichten valt er niets bijzonders te mel den. In het centrum hebben wij in de streek ten Noorden van Souain vorderingen ge maakt. Overal elders handhaafden wij onze stellingen DE „HERiMES DOVER, 1 Nov. Volgens de laalsle ont vangen berichten werden er van de ge torpedeerde kruiser „Hermes" veertig man vermist. DE RUSSISCHE OPMARSCH. PETROGRAD, 1 Nov. In Oost-Pruisen zetten wij onzen opmarsch voort tot Wiadilawoff en hel bosch van Romenti" gen De vijand heeft, na belangrijke ver liezen le hebben geleden zijn aanvallen in de streek van Bakalasjewo gestaakt Aan de overzijde van de WeichSeJ rukken wij voorwaarts en hebben Petro- kof, Okowska en Pjarof bezet. Bij Le- zachowo aan de San nam een Russisch regiment een naburig, fort stormenden" hand in en maakte 5 officieren en 50 man gevangen. Een vijandelijke colonne werd bij Nanvorma aangevallen en ver dreven. RUSLAND EN TURKIJE. BERLIJN, 31 Oct. Een extra edilie van het „„Berliner Tageblall meldtdat de Russische gezant gisteren en de Fran sche en d e Engelsche gezanten heden uit Konstantinopel vertrokken zijn. De Fransche bemiddelingsvoorstellen- hebben schipbreuk geleden. Rusland wilde wegens het voorgeval lene in de Zwarte Zee tegemoetkomingen doen; doch Turkije verlangde de demobi- iiseering van de Russische Zwarte zee vloot. EEN INVAL IN EGYPTE. LONDEN, 2 Nov. Een Reutertelegram uit Constantinopel van 31 October maakt melding van het gerucht, dat 2000 gewapende Bedouinen een inval in Egypte zouden hebben gedaan. VOOR KIAU-TSJAU. LONDEN, J2 Nov. Uit Shangai wordt aan het Central Ncwsagentschap geseind, dat jop het hevige "bombardement van Tsingtau door de geallieerden slechts het fort Huichuan antwoordde. Een Duilsche onderzeeboot werd tot zinken gebracht. Olietanks inde haven zijn op geblazen. De overgave van Tsingtau kan elk oogenblik verwacht worden DE OPSTAND VAN MARITZ. KAAPSTAD, 31 October Kolonel van Deventer heeft nog 50 rebellen gevangen genomen, onder wie den adjudant van Maritz. De volslagen nederlaag der opstande lingen wordt in Zuid-Afrika met vol doening begroet. Voortdurend worden protest-meetings gehouden tegen de re bellen in de Hollandsche centra PRETORIA, 1 Nov. Commandant Al- bert rapporteert, dal hij Donderdag aan hel station te Treurfontein aankwam en daar verscheidene troepen rebellen ont moette. Commandant de Villiers zond een verkenningstroep uit, die een sterk com mando rebellen ontmoette welke aan hun geweren de witte vlag hadden gebonden. De rebellen vielen echter bij de nadering het commando van Villiers aan en namen 10 zijner mannen gevangen. Zij rukten vervolgens tegen Albert op, die hen ech ter versloeg en over 10 mijlen op den voel achtervolgde. De verliezen van de regeeringsiroepen zijn onbekend. Die der rebellen zijn 13 dooden, 36 gewonden en 32 krijgsgevangenen onder wie comman dant Klaassen. Onder de gevangenen zou den zich Ben Goetzee, de adjudant van Maritz en kapitein de Villiers bevinden. AAN BOORD VAN NEUTRALE SCHEPEN, LONDEN, 2 Nov. De regeering heeft opdracht gegeven dat alle vijandelijke re servisten aan boord van neutrale sche pen krijgsgevangen worden gemaakt. Zulks is noodzakelijk gebleken als ge volg van het optreden van Duitschland, maar de Britsche regeering wil zorgen, vooral met het oog op de belangen van de neutrale naties, dat deze maatregel met den meestén tact ten uitvoer wordt gebracht. Stoomdrukkerij Firma D. Q Kröber Jf. Middelbar*

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 6