MlDMLBVBGStllB COERAiT r. 2ss. tS7* Jaargiag. im Donderdag 29 October. Zij, die zich nu op ons blad abonneeren ontvangen de nog in deze maand ver schijnende nnmmers gratis. BINNENLAND. De Vluchtelingenstroom. Uit Stad en Provlnde. .'Ingezonden Hededeellngen. TANDPASTA ^T-in1T" Dew uuui verlthijmt 4 a g 1 ij k t, met mitzouderimg m Zoa« u fHiUigiij jPrfli per kwartaal, looirel voor Middelburg ale voor alle plaatiea'im NederUud frauco ppJ f 1.25) Afzonderlijke mummeri koitem 5 cut. Adverteutiëu by abouemeat op voordeelige voorwaardti. Proipeotmnea daarraa iyu aaa bet bare am te bekomea* Adverteatida voor bet eerifcvolgeade aammer moetea dei middagi róór één aar aaa bet bareaa bezorgd zijn. Advirtaatifo 4 20 aeat pec regel. Bij aboaaeneeat Ytel lagtri Geboorte-, dood- ta alle aadere familieberichte* ea Daakbetalgiagea yu 17 regele 1 1.60 elke regel aeet 20 oeat. Reclames 10 eeat per regeli Groote letten aaar de plaatij die xij ianemea. Tot de plaatiiag ram adverteatië* ea reolamea, aiet afkomstig ait Zeal a ad, betreffend Haadel, Nyverheid ea Geldwezen, ii gerechtigd bet Algeaeel AdYerteitle-BlKKH Jk. PU LA 1AI Ai., H.Z. TMrowrfwalgldd, Awterdaa. Nederland en Dnitschland. Het reeds kort door ons vermelde ant woord, dat mr. Troelstra bij zijn verblijt te Berlijn kreeg van den Dnitschen onder staatssecretaris van bnitenlandsehe zaken, Zimmermann, verdient uitvoeriger meege deeld te worden. Zooals men weet was een geruststellende verzekering van den Münchener socialist, dr. Adolf Müller, voor mr. TroelBtra aan leiding om daarover ook de meening van de Dnitsche regeering te vragen. Het verslag van het onderhoud met minister Zimmer mann heelt hij aan dezen ter goedkeuring voorgelegd, en wordt door mr. Troelstra als volgt in een reisbrief in »Het Volk" Ik deelde den heer onderstaatssecretaris mede, dat partijgenoot Adolf Mtiller mij had gezegd de verzekering te kunnen geveD, dat de Duitsche Regeering er niet aan denkt, de onafhankelijkheid en de vrije wilsbepa- ling van ons land te schenden en dat zij op geene wijze zou trachten Bolland een ver houding tot Dnitschland op te dringen, die niet overeen zou komen met den eigen vrijen -wil onzer natie. Ik wees op de beteekenis dezer verklaring van de verhouding tusschen beide staten en verzocht den heer onderstaatssecretaris mij te willen zeggen of hij zich ermede kon Het antwoord dat ik kreeg, luidde als volgt »Ik ban u de woorden van den heer Müller slechts bevestigen. De Duitsche regeering bent de Hollanders, zij weet, dat deze een zelfbewust en evenals mijne Oostpruissiscbe landgenooten eigenzinnig volk zijn. Wat zouden wij met hen be ginnen Geen ernstig mensch bij ons denkt eraan, den Hollanders geweld aan te doen, om uw land bij het Duitsche Rijk in te lijven. Wat ook deze of gene privaat per soon vroeger wel moge gezegd of geschreven -hebben, in de Duitsche regeering bestaat ten opzichte der onvoorwaardelijke erkenning der Hollandsche onafhankelijkheid en inte griteit de meest volledige eenstemmigheid. Dit kan ik u niet slechts persoonlijk, maar ook ambtelijk verzekeren. »Dit, wat de politieke onafhankelijkheid betreft, die u wel het eerst interesseert. Over de economische verhoudingen na den oorlog is thans nog niets zekers te zeggen. »Ik zou mij kunnen voorstellen, dat zich in aansluiting aan den oorlog eene econo mische toenadering tusschen verschillende staten ontwikkelt en dat Holland het dan zelf in zijn belang zou achten, zich daarbij aan te sluiten. Maar ook in zuik een geval zou iets nieuws tusschen ons en Holland slechts op vriendschappelijke wijze tot stand komen". In. een beschouwing over deze tnee- deeling brengt de N. R C. naai* aanlei ding van de evenluecle economische toe nadering in herinnering, dat, terwijl Ne derland zich, met Engeland, als vrijhan delsland heeft weten te handhaven, Duilschland tot nu toe, voor zooveel de oeconomische verhoudingen tus schen de staten aangaat, bij uitnemend heid een protectionistisch land is ge bleven. Hooge tarieven, echter, zijn nooit goede middelen geweest tot oeco nomische toenadering. Deze wordt, naar het blad meent, het best door een politiek „van de open deur" verkre- NEDERLAND EN DE OORLOG. Auto's aan de grenzen Op wat voor wijze de tegenwoordig in he Belgisch gebied gestationeerde Duitsche officieren optreden tegen auto's en de inzittenden moge blijken .uit het verhaal van wat het gezelschap van den heer Laane, den Belgischen consul te Roosendaal overkwam en dal vrij' vonden in de N. R. C- De heer Laane, vergezeld van zijn vrouw, benevens mevrouw Wijtema, prof. Meijers uit Leiden en den geestelijke Batenburg, bevond zich met een ofTi- cieele zending van de commissie tot behartiging van de belangen der Belgi sche uitgewekenen, op een inspectie tocht door Lier, Aerschot, Leuven, Me- chelen en Duffel Op den terugweg werd de auto op een kruisweg nabij Antwerpen aangehouden. De heer Laa ne, die den zeer barsch optredenden Duitschen officier met zijn hem door de Kommandatur te Antwerpen ver strekte papieren wilde bewijzen, dat hij zich op een officieele zending be vond, kreeg hiertoe geen gelegenheid. De officier zeide, dat hem het te Ant werpen gegeven verlof niets aanging. Hij stond onder bevel van Brussel en moest ondanks de protesten van den heer Laane de auto naar Brussel sturen Daarop nam een Duitsche chauffeur plaats aan het stuurtoestel en bracht het voertuig, waarin mevrouw Laane en pastoor Balenburg nog gezeten waren, naar "Brussel terwijl de overige leden van hel gezelschap moesten achterblij ven Met veel moeite kreeg men langs offi- cieelen weg de auto terug, nadat ook een Antwerpsche auto, waarin men zich met papieren van den commandant van Ant werpen opnieuw naai* Brussel had bege ven, in beslag was genomen en de chauf feur van die auto in de gevangenis ge worpen was, waaruit het heel wat moeite kostte hem le bevrijden. Ook pastoor Batenburg had 5 uur op de „Kommandatur" gevangen gezeten, waar hij werd opgesloten, toen h ij een brief van hel Nederlandsch ge zantschap wilde overreiken. Hoe jninder-officieele personen behan deld worden laat zich gemakkelijk begrij pen. Een chauffeur, die niet van voL- doende papieren voorzien was, zitnu al 18 dagen gevangen. Ook met de terugbetaling van gelden voor auto's aan de grenzen gestort, wordt naar het Hand. meldt hoogst zonderling gehandeld. Uitvoer van paarden. De St. Ct. van heden bevat %e voorschriften vast gesteld voor den uit voer van paarden voor zoover die ge oorloofd is. Deze uitvoer zal kunnen geschieden per schip via Rotterdam en per trein via Venlo, Zevenaar, 01- denzaal en Nwe. Schans Voor bij zonderheden zie men de St. Ct. De VI. 40. Omtrent het ongeluk met de VI. 40, waarvan wij gisteren gewag maakten, ver- lelt de schipper van de Kw. 152, die in de nabijheid vischte eenige bijzonderhe den. Dc schippers waren met elkander sprekende, toen het ongeluk plaats had. Hel schip scheen den stoot aan het voor schip te krijgen, dat plots uit de zee op rees Een der jongens, die met een ke teltje van voor naar achter ging, wera met een stuk in de lucht geslingerd en een, drietal der opvarenden aan dek sprongen in zee. Allen werden door de zuiging na au* de diepte gelrokken en in tien seconden was er van den logger en van de beman ning niets meer fce zien. Uit Middelburg. Van de ongeveer 300 personen, die gratis biljetten voor de treinen van heden genomen hadden, zal er wel geen enkele achterge bleven zijn, want er heerschte heden morgen bij het vertrek van den extratrein, die weder nit 25 personen- en twee goederenwagens bestond, een bijzonder groote drukte. Ten eerstede vertrekkenden, maar in niet minder mate degenen, die huD landgenooten uitge leide deden, vulden weder perrons en wacbt- Toen de trein voorreed, vocht men bij sommige wagons om een plaatsje, terwijl er in andere wagons nog plaats open was. Gisterenavond was het aantal naar hier terugkeerenden weder vrij groot en velen kwamen beladen met koffers en pakken, zoo dat het leek of zij zich hier nog voor een poosje willen vestigen. IntusscbeD komt er toch al meer en meer ruimte en is thans de loods van den Thee tuin geheel ontruimdterwijl morgen de enkelen, die nog in het Schuttershof resten, worden verplaatst naar andere lokalen en genoemd gebouw dus ook leeg komt. Onze opmerking dat het plaatsingsbureau maar enkele uren meer open is, omdat het werk bijna geëindigd is, dient eene verbe tering te ondergaan bet is namelijk geble ken, dat de toeloop van vlachtelingen toch nog zoo groot is, dat het aantal uren van openstelling weder moest worden uitgebreid en nu ook 's avonds van 7 tot 8 uur het bureau weder open is. Het aantal uitgereikte bons voor 'warm eten, daalde heden tot 2348. De laatste stadsbedienden zijn van Hans weert .naar Antwerpen teruggekeerd. Met de telegraafboot „jSugenie" vertrokken weer ruim 150 Belgen aaar hun land. Toch is de terugtrek niet groot geDoeg. Het steun comité schat het aantal uitgeweken Belgen hier op nog 6000. En dat op een bevolking van 1500 zielen. Men schrijft ons uit T hol en. Om 4 uur melden zich 40 vluchtelingen aan om den volgenden morgen te vertrekken om 5 our zijn er weer 30 bepraat dat het toch eigenlijk niet veilig is te Antwerpen. Zij willen weer niet weg. Morgen zouden er 60 vertrekken en plots, komt iemand vertellen, dat heel Antwerpen vol zit met den Duts, Niemand wil meer weg. Yan de 1000 zijn er nu ongeveer 400 vertrokken. Het comité verschalt nog aan ongeveer 250 tot 300 driemaal per dag voedsel, Kunnen en mogen wij ze wegzenden, de menscben, die in België geen dak meer boven hun hoofd vinden en misschien geen voedssl Wij maken in ons advies om terug te keeren, onderscheid tusschen de vluchtelingen uit Antwerpen en die nit de omliggende dorpen. 5 Belgjes zijn hier geboren. De gezond heidstoestand is gunstig, de stemming is dankbaar. Uit Roosendaal zyn Dinsdag naar Ant werpen vertrokken 14 500 Belgische vluch telingen en 2500 teruggekeerd Woensdag waren die cijfers Respectievelijk 12.850 en Bij het Steuncomité te Breda is Dinsdag avond gebracht een ongeveer vierjarig schamel gekleed jongetje, dat op den weg tusschen Chaam en Ginneken zwervende is Zijn voornaam is George en hij moet af komstig zijn uit de streek tusschen Turn hout ea Herenthals. In Oldebroek. Aangezien het departement van oorlog weder de beschikking wenscht te ver krijgen over de Legerplaats te Oldebroek, z.ft vóór 15 November a.s. door de zorgen van den regeeringscommissaris voor dc Belgische vluchtelingen, dr. Hendrik Mul ler, hel vluchtelingenkamp te Oldebroek overgeplaatst worden naar de buurt van Nun speet. Van regeeringswege zullen weder de 400 tol 500 lastige elementen onder de Belgische vluchtelingen, van Harderwijk ter inlerneering naar Oldenbroek wor den overgebracht. ntwerpsehe Stadsambtenaren en bedienden. Het college van Burgemeester en Schepe nen van Antwerpen heeft bij beraadslaging van 26 dezer aan het gevluchte stadsperso- neel nog tot het einde dezer maand tijd ver leend om, onder voorbehoud, zooals voor al degenen, die hun post verlieten, zich voor hun dienst aan te bieden. Wie op gezegden datum zijn dienst niet hernomen heeft, zal als ontslagen worden beschouwd. Uit Middelburg. Toen gisterenavond de tram van 10 voor zes van de Markt alhier vertrok was vergeten de beugel om te zetten, hierdoor werd deze op de Potterunarbt geheel verwrongen en kon de tram niet verder. Hel duurde meer dan een uur voor dat door een uit Vlissingen ontboden motorwagen de tram weer kon worden weggetrokken. Intusschen was ook de andere tram van Souburg doorgekomen. De passagiers, het waren er zeer vele, luidden dus een leelijk oponthoud, ter wijl de dienst |den geheelen avond in de £var was. In de advertentie van de concertvoor stelling in de Schouwburg op 3 Nov. a. s. staat ten onrechte dat de opbrengst geheel ten goede zal komen aan het steuncomité, dit moet zijn voor een vierde. Uit Zuid-Beveland. In de Woensdag, 28 October, gehouden vergadering van den raad der gemeente Woiphaarta k werd de gemeente- begrooting voor 1915 vastgesteld op een bedrag van f 23537,98s. Tot lid van bet burgerlijk armbestuur werd herbenoemd de heer A. Huisson. Voorts werd afwijzend beschikt op een verzoek der Commissie van toezicht over den door de afdeeling Goes van bet N. O. G. opgeriehten cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers en onderwijzeressen om een gratificatie toe te kennen aan de onder wijzers dezer gemeente, die dien cursus be zoeken op grond, dat met ingang van 1 Jan. j.l. een nieuwe regeling der salarissen is in werking getreden, die rekening hield met eventueel te maken studiekosten voor jonge onderwijzers. .CIIt Noord-Bereland. In de Maandag te W issenker- ke gehouden vergadering van ingelan den der polders Heer Jansz eu On rast zijn de volgende voordrachten voor dijkgraaf opgemaakt Heer Janszpolder: no. 1. J. J. v. d Velde; no 2 Jac. de Kam Cz.; no. 3. Abr Verhulst. Onrustpolder no. 1. J Rottier; no. 2. A. C van Nieuwenhuijzen; no 3. Iz. Wisse Lz. In de Woensdag j.l. gshouden verga dering van den dijkraad van den calami- tenzen polder Anna Priso, gem. Wisse- kerke werd onder dankbetuiging voor 36 jaar lang als secretaris-ontvanger bewezen diensten eervol ontslag verleend aan den heer L. v. d. Heijde. Hem werd daarna, krachtens de nieuwe pensioenregeling een pensioen van 140 's jaara toegekend. Met algemeene stemmen werd de heer N. D. v. d. Heijde, kleinzoon van den vo- rigen titularis, als secretaris-ontvanger be noemd. Vervolgens werd de aanbeveling opge maakt voor voorzitter van den Dijkraad, in de vacature Marcusse. De aanbeveling luidt no. 1 W. de Looff Thz., no, 2 C. M. de Lange, no. S Ad. A. v. d. Maas. Uit Zeeuwsch-Vkanderen O. D. Door den gemeenteraad van Neu zen is, overeenkomstig een wenk van den minister van binneniandsche zaken het .aan den ontvanger ,den heer J. A. KLaassen. verleend ontslag gewijzigd in een eervol ontslag Volgens een besluit van de Duit sche overheid te Gent is de scheepvaart slechts voor neutrale vaartuigen voor- loopig geopend, die zich te Neuzen met overlegging van al hunne documen ten wenden moeten tol den Duitschen vice-consul. De schippers van Nederlandsche sche pen ,die thans het kanaal Terneuzen- Gent willen bevaren op het gedeelte, dat door de Duitsche {roepen Is bezet behoeven geen patent meer te nemen; de vaartrechten zijn daar afgeschaft. Dezer dagen werd te Lokeren de auto van de stalhouderij „Wilhelmina" te Neuzen aangehouden. Voor die auto was wel een bewijs van passeeren ver leend, doch daarop kwam de naam van den chauffeur niet voor. De laatste kwam dus zonder auto thuis De eigenaar wendde echter aanstonds pogingen aan zijn auto terug le krijgen, welke pogingen terstond een gunstig resultaat hadden. Dinsdagnacht is bij den landbouwer A T. onder de gemeente Axel een jstrool mijt afgebrand Militairen waren met de brandspuit er heen gegaan, om den brand te blusschen. De oorzaak van den brand is onbekend. Door Gedeputeerde Staten is aan den beer J. C de Koning, hoofd der bij zondere school te Axel vrijstelling ver leend tot het bekleeden der betrekking van tusschenpersoon ter uitvoering van de artt 369 en 370 der Invaliditeitswet. Te Axel is Woensdag aanbesteed bet bouwen van een hulpkazerne voor circa 150 militairen. Het werk is gegund aan de keeren A. van 't Hoff en H. van Luijk, beiden te Axel, voor 3790. Zoodra deze hulpkazerne in orde is, zal de openbare lagere school, waarin nu de militairen zijn, worden ontrnimd, zoodat dan bet onderwijs weer geregeld zal kunnen worden gegeven. .voorkomt het aanzetten van .tandsteen en houdt de tanden rein en gezond. Cr. tube Fl. —.75. KI. tube FL —.45 KERKNIEUWS. - De Kerkelijke Courant bevat een be richt omtrent het afscheid van ds. A. Keuzen kamp, te Kolderveen, die is vertrokken naar Nieuw-Buinen. Deze predikant had zijne afscheidspreek, naar aanleiding van Jesaja 5511, 13, geheel in versmaat gesteld. Bij Kon. besluit is benoemd tot veldprediker in algemeenen dienst bij het leger te velde ds A. S. Talma, predikant le Bennebroek. ONDERWIJS. Geslaagd voor rijksklerk 2e klasse bij de registratie en domeinen de hee- ren C. Bourdrez en J. Ornée le Mid delburg Te Rotterdam slaagden voor vrije en orde oefeningen de heeren J. A. v. d. Broecke, G. de Bruin en A. Dees van Middelburg te Breda mej. N. Nieuwenhuijze van St. Maartensdijk. RECHTZAKEN. De ambtenaar van het O M. bij het kantongerecht alhier heeft be rust in het vonnis van den kantonrech ter. waarbij J H Ddirecteur-hoofd redacteur der Middelburgsche Courant werd ontslagen van alle rechtsver volging, ter zake van het bekende artikel over de Brievenkweslie te Sas van Gent. Voor het kantongerecht alhier werd hedenmorgen in buitengewone zitting beeedingd de heer W. F. van Meerendonk, als inspecteur der Rijks- veldwacht ter standplaats Middelburg Voor de Amsterdamsche recht bank heeft gisteren het eerste deel plaats gehad van het getuigenverhoor in de zaak tegen W die beschul digd wordt getracht te hebben zijn familie te vergiftigen door cyaankali te mengen in melk en water, voor het gebruik door de familie bestemd .Vrijdag wordt het getuigenverhoor voortgezet. LANDBOUW. Ejen klacht uit Zeeuwsch Vlaanderen. Het Zeeuwsch landbouwblad bevat een uitvoerig verslag van de 21 October te Goes gehouden vergadering van bet Provin ciaal Bemiddelingsbureau. De vergadering bad hoofdzakelijk een be sprekend karakter. Meedeelingen werden gedaan over de middelen tot verkrijging van een deel van de door de regeering aan gekochte maisbesproken werd de aankoop van kunstmeststoffen, de verkoop van suiker bieten, de maximum-prijs voor tarwe. In verband met dit laatste punt werd dooi de afgevaardigden die Zeeuwsch Vlaan deren vertegenwoordigden verklaard dat zij bet algemeen gunstig oordeel over den graanoogst beamen, en geen afschaffing van den maximum-prijs verlangen. Maar, zoo luidden de woorden van een hunner, den heer Leenhouts. waarmede al len instemden, hij zou wenscheu, dat de Regeering bij de bepaling der maximum prijzen niet zoo eenzijdig optrad, maar daarbij meer alle factoren van het landbouw bedrijf en van den daarmede verwanten han del in aanmerking nam. In Zeeuwsch- Vlaanderen wonen vele en gioote paardenfokkers. In het najaar is daar in gewone omstandigheden in September en October een groote afzet van paarden veulens, achttien meanders en tweejarige. Thans staat die handel stilde fokker kan niet verkoopen, ontvangt geen geld om zyn bedrijf behoorlijk voort te zetten, terwijl

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1