MIRDELRFRGSCHS ((I! RAIT. r. 284. 187* Jaargui. 1914 Woensdag 28 October. Zü, die zich dd op ons blad abonneeren ontvangen de nog in deze maand ver schijnende nnmmers gratis. BINNENLAND. De Vlnctateling enstra om Dit Stad en Provincie. i>«tt jouraat vewohynt 4«g»lyk», »«t uitsondering ra Zon- <m Feestdagen rii* ?*r kwartaal, toowl toor Middelburg s!« voor aJl* plaatien'in Nederland franco pp, f I 25, Afzonderlijke nummer» koeten 5 cent. td Terinotifie bij abonnement op voordeelige voorwaarden. ?ro»peotno»en daarvan zijn ui hat burenu te bekomen, >oor het oeretvoigendo nummer moeten dei middag» vóór bón nue e*n het bureau bezorgd «yn. AdvartentiB* k SO cent par rcgoi By abonnement veel lager; Geboorte-, dood- en %Ue andere familieberichten en Dankbetmigingen m 17 regel» f 1.50elke regel meet 30 cent. Beolnmei 40 cent per regel. Groote letter» naar de plant»! ''a rij innemen. Tot de plnntiing ran ndrartentiSn en reclame», niet afkomttig uit Zeeland, betreffend Handel, Nijverheid en Geldwezen, ie gerechtigd het Alfemeel Adrerteitle-BireeK A. IMS LA 1AB An,, N.35. ToerDirgwalgiM, Anuterdm, Bij dil nummer behoort een bijvoegsel. DE NIEUWE MINISTER VAN LANDBOUW. De in de tweede oplage van ons vo rig nummer meegedeelde en nu in de eersie herhaalde bijzonderheden over den nieuwen minister van Landbouw, de heer Posthuma, worden door het Va derland nog aangevuld met de bijzon derheid dat hij behoort tot de vrijzin nig-democratische partij, en herhaalde lijk is aangezocht voor een Kamer-can- didatuur maar die steeds heeft gewei gerd. BEZUINGIINGEN. Van de talrijke bezuinigingen bij nota van wijziging door de verschillende mi nisters in hun oorspronkelijke begrooting voor 1915 gebracht vermelden we in 't bijzonder het terugbrengen van den post voor verbetering van de kustverdediging van f 2.980.000 tot f 900.000, welk bedrag ndodig is voor betalingen van reeds ge sloten contracten; het terugbrengen van het bedrag voor •werken aan de stelling Amsterdam van f 655.000 op f 61.700 De minister van oorlog behoudt zich evenwel de vrijheid voor, om, zoodra daartoe aanleiding bestaat, bij supple- to ire bcgrooting de noodige. gelden aan te vragen om de voltooiing van de onder handen zijnde werken met kracht voort te zetten. RIJKSKOSTEN VOOR DE VLUCHTELINGEN. Men meldt ons uit Den Haag- Het aanvankelijk voorgestelde bedrag van f 100.000 voor kosten van onderhoud en verdere uilgaven van ten gevolge van den oorlogstoestand uit het buitenland naar Nederland uitgewekenen en van ten gevolge van den oorlogstoestand behoeftig geworden in Nederland verblijvende bui tenlanders, zal ten «enenmale ontoerei kend zijn Hoeveel noodiig zal zijn. is nog niet te overzien, maai' als zeker mag wel worden aangenomen dat een be drag van f 3 000 000 dichter bij de wer kelijkheid zal bomen. Dit bedrag wordt nu aangevraagd. De omvang van hetgeen noodig is ter hulp verschaffing hangt ten slotte af van den loop der krijgsverrichtingen in België- EEN WAARSCHUWING. Ter aanvulling van de reeds in "ons vo rig nummer onder „Laatste Berichten" opgenomen waarschuwing zij nog eens meegedeeld dat de Minister van Buiten- landsche Zaken, van het gezantschap te Brussel bericht ontvangen heeft, dat auto mobilisten en wielrijders, die zich voor hun genoegen naar België begeven aan groote onaangenaamheden en gevaren blootstaan. Op 25 October b.v. werden 14 Hollandsche wielrijders en 3 Holland- sche automobilisten gevangen genomen en op wielrijders mag zelfs geschoten wor den. Door den Territorialen Kommand-,ml in Zeeland zijn maatregelen genomen, dat automobilisten en weirijders, die zich over de grenzen begeven, gewaarschuwd zullen \Vorden. Men seinde gister uit Roosendaal aan her N. v d. D. De Duitschers hebben hedenmor gen weer 16 Nederlandsche auto's, die de .grens overgegaan waren, in beslag genomen. De Beiersche troepen aan de grens zijn door andere vervangen, wier officieren veel strenger optreden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is benoemd tot hoogleeraar aan de Rijks-academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. J. Bronner, Haarlem. is, met 1 Febr. benoemd tot dir post- en telegraafkantoor te Varsseveld. M. W, Bos, fhans comm. post tel. 2de klasse. NEDERLAND EN DE OORLOG. Nederland en Dnitschland. Naar «Het Volk> meldt, vernam mr. P J. Troelstra, die op het oogenblik te Berlijn vertoeft van zijn partijgenoot A Mtiller, dat de Duitscbe regeering er niet aan dacht de onafhankelijkheid met vrije wilsbepaling van Nederland te schenden. Op geen wijze zou zij trachten Holland een verhouding tot Dnitschland op te dringen, niet in overeen stemming met zijn vrijen wil Mr. Troeletra heeft hierop den onderstaats secretaris Zimmerman bezocht, die verklaarde, dat hij de woorden van den heer Müller slechts tot de zijne kon maken Uitvoerverbod op kaas. De Minister van Landbauw enz. brengt ter kennis, dat belanghebbenden bij den uitvoer van kaaB zich ter bekoming van in lichtingen kunnen wenden tot het Rijks- Centraalbnreau voor den uitvoer van kaas (dir. V. R. T. Croesen), 42a Buitenhof, '8 Gravenhage. Gisternamiddag heeft te JJmuiden plaats gehad de teraardebestelling met militaire eer van de lijken, door een stoomtrawler aangebracht, van twee Duitsche zeelieden van den torpedojager S 117, te weten Prescher, kwartiermeester, en Hom ver moedelijk stoker. Geïnterneerden. Het inlichtingsburean der Belgischelegatie, Nassau Dillenburgstraat No. 25 te 'a Gra venhage, verzoekt boeken, zoowel Fransche als Hollandsche, tijdschriften, geïllustreerde weekbladen, spelen enz. te willen geven voor de geïnterneerde soldaten. Gaarne ontving genoemd bureau een en ander toegestuurd aan Hotel Paulez, Korte Voorhout No. 2 Nederlanders in Antwerpen. Men deelt ons mede, dat mr. Rutgers, de Regeeringscommïssari9, belast met de rege ling der belangen van uitgeweken Neder landers, zijn kantoor gevestigd heeft te Ant werpen, Keizeriei 11, ingang Ertbornstraat alwaar hij gedurende eenige dagen des na middags tusschen 2 en 4 nu'" zitting bondt, om personen, die zich naar Antwerpen mochten begeven, ten einde hnn belangen met hem te bespreken, te woord te stann. In herinnering wordt gebracht, dat zij die met schriftelijke aanvrage wenschen te volstaan zich daarmede knnnen wenden tot mr F. Donker Curtius, Javastraat 18, Den Haag, secretaris der commissie voor de be hartiging van belangen van Nederlanders in België. In het Interneeringakamp. Ben correspondent van het Persbureau Vas Dia8 geeft de volgende beschrijving van een Zondag gebracht bezoek aan het Inter- neeringskamp bij Harderwijk op een unr buiten de stad gelegen. Ik werd zeer welwillend ontvangen door den kampcommandant, kapt. Hoedt, van het Indisch Leger, die gaarne voor den persman een kwartiertje ter beschikking bad, hoewel zijn tijd inderdaad bezet was. Er is zooveel te regelen in zoo'n kamp met vreemde sol daten. Van nit de vaste oifioieiscantine (het is een permanent kampterrein) waar de bureaux gevestigd zijn, heeft men een gezicht over het geheele kamp, een onafzienbare vlakke heide. In een oogopslag ziet men dat er regel heerscht en orde. Stonden de vorige week de tenten nog als een knikkerspel verspreid, thans zjjn ze alle verplaatst m Techte lijnen, waardoor veel ruimte gewonnen werd voor den bouw van 30 barakken, ieder ingericht voor 250 man, benevens voor de op te richten houten cantines. De barakken, zoowel als het ter rein zelf zullen electrisch worden verlicht. Het bouwen der barakken wijst evenals den aanleg van electriscbe kabels op een lang durig verblijf vermoedelijk, van de geïnter- Het is verwonderlijk in hoe korten tijd alles naar vast systeem geregeld is. Binnen de hooge afrastering, die het ge heele terrein omgeeft, zijn weer kleinere aideelingen omheindzoo is vlak bij den ingang een vak, waarop een 6-tal ledige tenten. Dat is de ontvangkamer. Daar worden toegelaten familieleden van geïnterneerden, die zich voor een bezoek aanmelden. De te bezoeken persoon wordt dan door een der wachthebbende Holland sche soldaten opgehaald. Zoo heeft daar reeds menige hartelijke ontmoeting plaats gehad tusschen man en vrouw, tusschen kind en de ouders. Want vtfle van de hier te lande vertoevende BelgeD, komen naar hier, op goed geluk om vaak hun familieleden ondér de soldaten aan te treffen. Een tweede op zichzelf afgerasterd gedeelte eveneens met een aantal ledige tenten dient om pas aan komende geïnterneerden (de stroom houdt nog steeds aan) onder te brengen zoolang ze nog niet definitief zijn ingedeeld. Dan is er nog een groote afrastering voor de Hol landsche bewaking8troepon. Deze afrastering is aangebracht, niet om de Hollandsche soldaten het uitgaan ts beletten, maar wel om hnn kwartier van het Belgische af te zonderen. Onze jongens hebben daar een zwaren dienst, 't Is ean wacht, al wacht, alle dubbelposten. De administratie in het kamp staat reeds geheel voor elkaar. Op de bureaux werken een 15-tal schrijversde geheele troep is ingedeeld naar Belgisch systeem. Zaterdag is aan de geïnterneerden ondergoed verstrekt. Met een zekere trots toonde de kapitein ons de stapels fraai goed, tricot broeken en zwaar katoenen hemden, alles gloednieuw. Ook kon aan ieder soldaat een geëmailleerd bord worden verstrekt. De inkoop van deze laatste leverde 'n groote moeilijkheid opde voorraden hier te lande waren gering en het buitenland voert niet uit. Toch zijn ze er gekomen, hoewel een honderdtal soldaten zich meteen sehaaltje zullen moeten behelpen. Of de krijgsman zich er veel van zal aan trekken De aanvoer van levensmiddelen gaat ge regeld, meest van .Harderwijker neringdoen den. De broodiè:iaring eiseht een enorme administratie, omdat dit door tal van bak kers, groote en kleine geleverd wordt. Is de militaire administratie in gewone tijden reeds niterst secuur, vooral is dit hier het geval met het oog op de latere afrekening met den Zuidelijken buur. Het achterste gedeelte van het terrein, zal door de Belgen zelf tot sportterrein worden ingericht. Het moet voor dit doel geheel geëgaliseerd worden en omheind. Het dooden van de verveling wordt zoo op twee erlei wijze bereikt, eensdeels door werkver- chaffing, anderdeels door de sport zelf. De geest onder de Belgen is uitstekend, verzekerde ons de commandant. Doch waar noodig wordt met gestreng heid opgetreden. De Hollandsche »doos" staat ook voor Belgische liefhebbers open! Het was tegen het middaguur, toen ik de bureaux verliet om het kamp eens door te slenteren. De aangeboden geleide meende ik te knnnen missen. Het was er een en al drukte en bedrijvigheid. Het heerlijke najaarsweer had schier allen uit de tenten gelokt. Bij troepjes lagen ze te kaarten, anderen namen een bad of maakten hun ■wolletje" op. Dat de soldaten zich reeds voor een deel in den nieuwen toestand heb ben geschikt, daarop wezen de verschillende opschriften van de tenten. Haast geen tent die niet met de potloodstitt had kennis ge maakt. Laat ik enkele opschriften, gansch verschillend Jan heteekenis even noemeu Villa des Roses", »Villa des Esprits Malaise", »De bannelingen" en don de meeet- sprekende: >Liquidation l'Armée Beige". Een aantal oefenen hun oude vak uit. Coiffeur" is het opsch Tift van tal van ten ten. Een pakkist met scheergereedschap er op uitgestald vormt de primitieve inrichting. Het baden geschiedt bij de waterkranen van de waterleiding die hier en daar zijn aangebracht. Onder de Nederlandsche vlag, die op een dertig meter hoogte in het midden van het kamp wappert, maakte een aalmoezenier de voorbereiding voor een godsienstoefening, en hst. duurde niet lang, of rondom hem ver zamelden zich eenige duizenden ter bij woning er van. Treffende aanblik, die dui zenden soldateD, het hoofd eerbiedig ontbloot, geschaard om den priester. Na de ceremoniën der R. K. Kerk te hebben verricht, daarin bijgestaan door eenige soldaten hield de geestelijke een indrukwekkende toespraak, eerst in het Vlaamseh, daarna in hetFransch. En als hij dan over het Vaderland sprak en over het gastvrije Holland, onder de vlag waarvan de godsdienstoefening plaats had, en in zijn toespraak telkens het „beste jon gens" deed uitkomen, dan werd het velen onder de ruwe soldaten te machtig en met de grootste inspanning moesten ze hun aan doening verbergen. Het meerendeel nam echter niet aan de godsdienstoefening deel, zij gaven er de voorkeur aan zoo langzamerhand zich met de etensemmer naar de keukens te begeven. De wacht die voor de keukens het terrein houdt, vertelde me dat er soms uren van te voren, wachtenden zijn met hun emmers, die ze dan zoolang omgekeerd als stoel gebruiken. Zoolang het weer zich goed houdt is het leven in het kamp zeer dragelijk, maar straks als de seherpe oostenwind langs de dan dichte houten tenten giert over de kale vlakke hei, dan zal het daar binnen moeite kosten, zich wel te voelen in het vreemde land, al ia het dan gastvrij Nederland. Maar ik, die gezien heb alles wat reeds voor de menscben is gedaan, die gehoord heb de plannen voor do naaste toekomst, ik ben vol vertrouwen, dat de door onze Regeering met de zorg voor de geïnterneerde soldaten be laste officieren, alles zullen doen om hun leven hier dragelijk, kon bet zijn, asngenaam te maken. En met die gedachte verliet ik het kamp; de wacht met de bajonet op het geweer sloot zorgvuldig het hek achter me toe. Op den terugweg deed ik de kazerne even aan, waarin ook nog een paar duizend Belgen zijn gehuisvest. Een groot aantal vrouwen, vele moeders met kinderen, pas met den trein aangekomen, verdrongen zich voor het hek, om haar man te zoeken, ot haar vader, haar broer ot althans te infor- seren of ze nog in leven zijn. Het bek echter bleet onverbiddelijk ge sloten. Een vrouwtje vooral had mijn aan dacht, vrouwtje met twee aardige kindertjes. Onophoudelijk vroeg ze om toch even na te willen zien, of haar man hier was en nog in leven. De wacht achter het hek kon echter geen antwoord geven. Ze moeBt maar eens terugkomen. En als ze dan enkele meters de straat was ingeloopen, kwamen om den boek een aantal soldaten die een wandeling door de a'gezette straten hadden gemaakt. Op een er van vloog de vrouw af. en snikkond lag ze in zijn armen. Aan do soldatonrok klemden zich twee kin dertjes vast „papa", „papa". Heerlijk weder zien. Geld voor de vluchtelingen. Het Provinciaal Comité tot hulpverle ning aan vluchtelingen in Zeeland ontving bij zijnen penningmeester, mr. J. F. van Deinse, sedert de laatste opgave nog de navolgende gilten International Women's Relief Committee f 2405.60; H. v. M„ Maastricht f 25.— dienstboden tam. v. T. te O. f 7.50laatste collecte van mej. Labrant i 19.93s en ïrs. 9.28 (totaal der collecten van mej. Labrant f194 en frs. 78.59)te zamen met de vorige op gaven f 14.478.24' en frs. 294.59 en 30. Uit Middelburg. Het aantal vertrekkenden neemt met den dag toe, gisteren werden niet minder dan 300 gratiB kaarten voor den trein verstrekt, en de stampvolle uit 26 wagens bestaande trein van 9.40 bewees heden morgen dat er niet veel achter bleven. "Wel komen er iederen dag ook velen terug, gisteren alleen met den trein een zeventigtal, maar het bleek des avonds dat velen daarvan echter heden weer vertrokken met hunne hier achtergebleven familie. Het Ploatsingsbureau op het Vreemdelin genverkeer is met haar taak bijna geheel ge ëindigd en i9 dan ook slechts nog enkele uren per dag geopend. Bij het pi. steuncomité te Goes was gisteren en eergisteren aan giften in geld van Belgen te Antwerpen ingekomen 70 frs, van anderen f 9, van de „Symphonie" f 25.50 (opbrengst concert) verloting kleedje f 13 75, uit Londen 24 blikken biscuit, potten jams en andere ingrediënten. Aan de vluchtelingen, die in het vroeger woonhuis van den heer Bonjaert-, die Goes metterwoon heeft verlaten, zijn gehuisvest, is aangezegd, dat zij dit gebouw Zaterdag moeten verlaten. Er zijn hier meer den 100 personen onder dak gebracht. werpen, heeft het Comité voor Belgische Vluchtelingen te Rotterdam van het British Hospital of Antwerp 500 p. st. ontvangen. In Roosendaal. Te Roosendaal vertoeven volgens officieele telling nog 7708 vluchtelingen. De heer J. Nijkerk te Amsterdam, eigenaar van de voormalige suikerraffinaderij Java te Roosen daal, heelt deze op verzoek van den burge meester kosteloos afgestaan voor opneming van behoeftige vluchtelingen. Daarin kunnen 6000 personen ondergebracht worden. Van regeeringswege zal Roosendaal als kamp voor de vluchtelingen worden aange wezen. Gisteren zijn met de treinen uit Merxem ongeveer 2500 vluchtelingen teruggekomen; in die richting vertrokken er 13.480. N. R. C. Gemeenteambtenaren. Hedennamiddag zal, zoo meldt de Telegr., een bijeenkomst te Amsterdam van stads- bedienden en -ambtenaren van Antwerpen het voor hen zeer belangrijke antwoord van koning Albert op een Zondag j.l. verzonden telegram worden medegedeeld. In bet tele gram doet koning Albert een beroep op de gemeente-beambten, om terug te keeren. De bedoeling der bijeenkomst is, dit terng- keeren georganiseerd te doen plaats vinden. Uit Middelburg. Uit het vijf en twintigste jaarverslag van de vereeniging „Kindervoeding" loopende over den winter .9131914 blijkt, dat de vereeniging met genoegen op dat jaar mag turngzien. De eigen exploitatie bleek weder om een succes te zijn. Door den laeeren prij9 der voelingsmiddelen bd een zuinig beheer mocht het gelukken den prijs per portie eten terug te breDgen tot 93/, cent. Hulde wordt gebracht aan het echtpaar Willemsbn, dat steeds de noodige zuinigheid en overleg betrachtte. Van de 210 kinderen, voor wie voeding is aangevraagd werden er 176 aangenomen en slechts 18 afgewezen, terwijl 16 voor- loopig werden afgewezen. Waar we thans een zorg vollen winter tegemoet gaan, waarin een veel grooter aantal kinderen gedurende langeren tijd zullen moeten worden gevoed, om eenigszins den algemeenen nood te lenigen hoopt en ver trouwt het bestuur dat men het geen finan- cieelen steun zal onthouden, maar eerder door extra-bijdragen zal medewerken, om dit streven mogelijk te maken. De in den Schouwburg alhier te geven tooneelvoorstelling van eenige hier vertoevende leden van het gezelschap van den Kon Ned. Schouwburg te Antwerpen zal niet deze week plaats hebben, maar Dins dag 3 November. Gisteren is in het Oost-Indisch Huis alhier een 8-jarig zoontje van een der vluchtelingen van een ladder gevallen en met gebroken beentje naar het gasthuis overgebracht. Uit Vlissingen. De burgemeester van Vlissingen heeft de volgende maximum-prijzen vastge steld koffie (Santos) per Kg. f 1.16, ko'fie (Preanger) per Kg. 1.76, thee per Kg. 2.20,' suiker (witte geraffineerde) per Kg. 0.55, suiker (basterd of bruine) per Kg. 0.55, stroop per Kg. 0.35, brood per Kg. 0.15, margarine per Kg. f 1.04, zoete kaas per Kg. 0 80 1.10, rijst per Kg. 0.25, havermout per Kg, 0 28, gort per Kg. 0.28, bruine boonen per Kg. 0.25, groene erwten per Kg. 0.18, soda per Kg. f 0.06, zeep per Kg. 0.24, zout per Kg. 0.10. Eergisteren beklaagde een vrouw nit de Slijkstraat te Vlissingen, die gedu- Dinsdag morgen ongeveer elf uur arri- ™nde eer"«en tij^ Bdgijiche^vlnchteHngen veerde de Commissaris der Koningin in IL~ Zeeland per automobiel te Axel. Doorhem werd een bezoek gebracht aan de inrichting van het Roode Kruis en de barak voor be smettelijke ziekten, benevens aan enkele ver blijfplaatsen der vluchtelingen. Halt één vertrok hij naar Hulst en Sbb van Gent. Het aantal behoeftige Belgische vluchte lingen te Axel bedraagt nog ruim duizend. Met het oog op het bezoek van Z.Ex. den Commissaris der Koningin werd de raads vergadering, die Dinsdag aldaar zou worden gehouden, uitgesteld. Door tasschenkomst van den heer J L Dekkers, lid der firma Ruij» k Co te Ant tegen zeer lagen prijs had geherbergd, zich hij de politie dat de vluchtelingen bij hun vertrek de Zondagsche jas van haar man hadden medegenomen. Uit Wittlcheren. Wat gij niet wilt dat n geschiedt, doe dat ook aan anderen niet. Maundag werd door een bakker op een onzer dorpen bij de bevoegde autoriteiten kennis gegeven, dat door een paar collega's bakkertjes niet vol gens het voorschrift 80 pet. brnin 20 wit werd gebakken. Een onderzoek, waarbij monsters van het meel en het gebakken brood in beslag wer den genomen, was hiervan het gevolg.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1