Ingezonden Mededeelingen. ?emf!ill8Krte Berieftten '"''"'"llTTifuTir"'' DE OORLOG. PRIJS FL 1- in apotheken en drogisterijen. Monsters n Brochures Agentschap Sarphatisir. 34. Amsterdam De Minister van BiDnenlandsche Zaken heeft verklaard dat er geen termen bestaan om de verkiezing van den beer A. Somers tot Wethouder van Bergen op Zoom on wettig te verklaren. Maandaganacht is de militair K afkomstig uit Rotterdam, die per fiets van Utrecht kwam, te Jutfaas in een gracht gereden en verdronken. De 32-jarige slager H. uit Rotterdam is Woensdag nacht naar de N. R. C. meldt, door de duisternis misleid, in de fortgracbt je Zutfen verdronken. Te Zaltbommel werd Zondagavond het 7jarig dochtertje van den wissel- wachter V. door een goederentrein een been afgereden Zaterdagnacht heeft de grenswacht te Beek, gem. Bergh drie personen gear resteerd, toen zij trachtten twee paarden over de grens te smokkelen. De paarden zijn in beslag genomen. Te Winschoten is, naar de N. R Ct. meldt, de 35-jarige B., vroeger wonende te Winschoten, thans te Zetel (Oldenbnrg), verdacht van poging tot uitvoer van rijst, peulvruchten en ledige zakken, in voorloo- pige hechtenis gesteld. Hondentrouw. Een zwarte poedelhond is van Antwerpen af een trein met Belgische vluchtelingen nageloopen tot Dordrecht toe. Na vijf dagen rond het trouwe dier zijn meester te Gorin- chem terng. KERKNIEUWS. Proponentsformule en belijde- nisvragen. De Alg. Synode der Ned. Herv. kerk heeft in zijn 30ste zitting de met zooveel spanning afgewachte beslissing genomen inzake de hierboven genoemde onderwerpen. Allereerst werd aan haar oordeel onder worpen het voorstel der heeren ds H. A. J. Ltitge en zijD medestanders, om in de pro ponentsformule in te voegen bij „de be ginselen en het karakter vun de Hervormde Kerk hier te lande" de woorden»zooals deze gekend worden uit hare Belijdenis schriften", en eveneens bij de belofte „te verkondigen het Evangelie van Jezus Chris tus" >overgeleverd om onze zonden en opgewekt om onze rechtvaardigmaking (Rom. 425)". Het voorstel werd bestreden door prof. Kroppert en prof. Canuegieter en door den secretaris. Vooral laatstgenoemde betoogde uitvoerig dat de wijziging onnoodig en bedenkelijk is. Voorts wezen verschillende leden er op dat de Ned. Herv. kerk wel een belijdende kerk maar geen belijdeniskerb is. Belijden bestaat allereerst in getrouwe Evangelie prediking 6d haar invloed in woord en leven tot uitdrukking te brengen. Herinnerd werd, dot de tijden der onder- teekening van de belijdenisschriften niet de meest, gelukkige tijden der kerk zijn ge- weeet. Ketterijen werden er niet door ver hinderd tn het leven er niet door verbeterd. Men kan de personen niet binden aan een belijdenis, drie eeuwen geleden opgesteld, maar niet herzien bij het licht, dat sedert is opgegaan. De verdedigers achtten de toevoeging noodig om nan te wijzen, welke Christus bedoeld is, n.l. die in de Schrilt ons wordt voor oogen gesteld. De conclusie werd ten slotte ver worpen met 11 tegen 8 stem men. De elf tegenstemmers warende heeren Franke, dr. Visser, Picard, dr. Weyland, Menthen, Convret, Eilerts de Haan, Cremer, prof. Van Veen, Schrieke en Tammens. Vóór stemden de heeren Bloem, Timmers, Creutzberg, Steenbeek, De Groot, Koopmans, Weener en Leenmans. Hierna werd behandeld het voorstel van de heeren prof. dr. H. U. Meyboom en dr. tl. Oort, waarin gevraagd wordt de aan- nemelingen na voldoend gebleken mate van kennis, zonder het doen van belijdenisvra gen tot lidmaten dpr gemeente te verklaren. Dit voorstel wordt eenparig afge wezen uit vrees voor te groote losbandig heid. Vervolgens werd door de confessioneelen de strijd gewonnen met het voorstel van de heeren Ltitge c.s. om uit den belijdenisvrage weg te nemen de veelbesproken woorden, »in geest en hoofdzaak." Na een warm debat waarin de bekende argumenten vóór en tegen werden aange voerd, werd het voorstel tot verwijdering dier woorden uit art. 39, Regl. Godd. Onderw. met 10 tegen 9 stemmen aan genomen. Vóór schrapping der woorden stemden de heeren Bloem, Timmers, Creutzberg, Steen beek, Couvret, De Groot, Van Veen, Koopmans, Weener en Leenmans, terwijl de heeren Franke, Visser, Picard, Weyland, Menthen Eilerts de Haan, Cremer, Scbieke en Tammens tegenstemden. Het voorstel volgde om, na de wegneming dezer woorden, die in te voegen in al. 4 van het artikel, zoodat de vragen wel letter lijk moeten worden gedaan, maar door de aannemelingen naar geest en hoofdzaak of naar wezen en bedoeling kunnen worden beantwoordmaar ook deze wensch werd niet vervuld met 10 tegen 9 stemmen. ONDERWIJS. Te Breda is geslaagd voor de vrije en ordeoe'eningen de J. M. Maat van K1 o e- tinge. Geslaagd voor machinist diploma A de heer J. van Bel, leerling van de >De Ruyterschool". Tot tjjdelijk onderwijzeres aan de openb. school te Stave^aisse is benoemd mej. M. J. Flnijt van Sir Jansland, Prof. dr. Gustave Cohen, hoogleeraar in de Frnnsche taal en letterkunde aan de Univeisiteit van Amsterdam, wordt than8 te Efreux (departement de l'Eure) opgeleid tot reserve-officier. Na zijn opleiding zal hij naar het front gezonden worden. In België's Zuid-West hoeh. De slrijd aan hel uiterste Westelijke front ontwikkelt zich op belangwekken de wijze. Op het oogenblik is dus de kans op een omvattende of omtrekkende bewe ging aan de vleugels verkeken om de eenvoudige reden, dat het einde der linies in 'l Westen tegen de Kanaalkust of wil men, tegen de Nederlandsche grens, in het Oosten tegen de grens van Zwitserland is gestoolen Hiermee moei ongetwijfeld het legevbericht uit Parijs van eergisteren in verband worden ge bracht, dal de Duitschers op verschil lende punten van het ontzaglijk front heftige aanvallen ondernamen, welke al le konden worden afgeweerd. Maar de voornaamste belangstelling richt zich nog naar den linkervleugel der bondgenooten. Hier vecht het Bel- sche leger, door Fransche en Britsche afdeelingen ondersteund En niel alleen, dat deze daar aan de User bij Nicuw- poort en Dixmuiden dapper stand hou den ze hebben ook met succes een voorwaarlsche beweging weten uit le voe ren. Uit particuliere berichten, die de „Telegraaf' uit Sluis bereikten, moet toch worden opgemaakt, dal de bondgenoo ten ten slotte Roesselaere hebben bezet gehouden. Maar opmerkelijker dan de volharding en de moedige krachtsinspanning, waarvan de Belgen getuigen na hun geheel ontwrichten aftocht uit Antwer pen en alle ontbeeringen, die ze daar vóór op hel oorlogslerrein hadden te doorstaan, is de deelneming van oor logsschepen van verschillende partijen aan of in nauwe aansluiting bij de ge vechten te land. De aanval van de Duïl- sche onderzeeboolen moet toch ongetwij feld eveneens in de nabijheid van Oostende zijn uitgevoerd En al schijnen deze geduchte vij anden vooralsnog den tegenstanders niel veel schade le hebben toegebracht, loeli kan hel verschijnen van de onderzee- sche monsters ddér, zóó ver Zuidwaarts, de angst van de Engelschen voor hun vloot vergroolen en de geheele, neif- trale scheepvaart weder aanmerkelijk be- nadeelen. Immers hoe zijn die metalen duikers daar gekomen? Te land en dan natuur lijk gedemonteerd, dus per spoor over Antwerpen naar Oostende of Zeebrugge, of over zee9 Het laatste schijnt voors hands het waarschijnlijkste, al behoort het in de eerste plaats ondersteld geval in ae toekomst volstrekt niet tot de onmogelijkheden. Maar hebben die Duit- sche onderzeeërs het inderdaad aan gedurfd, de verre reis van him steun punt uit te ondernemen, dan hebben die opnieuw de loerende, Engelsclie oor logsschepen verschalkt. De organisatie in 't Belgische leger. Een oorlogscorrespondent van de N. R. C. heeft zich bij de belegering van Antwerpen (in zoo ver men daarbij van een belegering kan spreken) grondig op de hoogte gesteld van de inwendige organisatie der Belgische strijdmacht. En daar ontbrak nog al wat aan. In de eerste plaats ton opzichte van de levensmiddelen-voorziening. De halve mik, die elk soldaat 's ochtends kreeg, was voor de voeding gedurende een heelen dag onvoldoende. Do Duitsche soldaat daaren tegen kan, waar het terrein het toelaat, rekenen op een pond vleesch per dag, met wijn en bier en de rest naar verbonding. De lezer kan verwonderd opkijken, deze klacht lezend, evenals de correspondent deed. Binnen het vestinggebied bevond zich immers een groote hoeveelheid vee, waarom dan niet eon paar koeien nit de weide gehaald voor de hongerige manschappen Wie zoo spreekt, onderschat den in het Belgische leger (en daar alleen heerschen- den bureaucratischen geest. Geen enkel offi cier zou zoo maar een koe durven koopen, zelfs al hebben de soldaten honger. Daar voor zon een heel pak papier beschreven dienen te worden. Maar ook de borger trok voordeel van den soldaat. De dorpsherbereier liet zijn eigen, onder de wapenen zijnde hongerige landgenooten bedaard 50 centiemen voor een broodje met vleesch betalen, voor twee dunne sneedjes met kaas 30 centiemen. En dat, ofschoon de toestand, waarin de meeste Belgische krijgers hier werden geïnterneerd, toch waar lijk wel aantoonde, dat hun voeding gedu rende den afgeloop'en tijd overvloediger had kunnen zijn Voor zijn kleine uitgaven kreeg de Bel gische soldaat 32 centiemen per dag. Ook dit, gevoegd bij het feit, dat de officier in 't algemeen zijn maaltijden op tijd en wel verzorgd krijgt, vervulde den mindere met wrevel. Bovendien wa9 het officierenkorps volstrekt niet voltallig. Een der Antwerpsche forten met een bezetting van 400 man stond onder bevel van een onderluitenant. De man werd geacht, maar het spreekt van zelf, dat deze menschen niet het overwicht op hun onder geschikten kunnen uitoefenen, hetgeen een officier, die, als zijn Duitsche kameraden gewoonlijk in den oorlog, werkelijk te velde lief en leed met de soldaten deelt, dus van zijn rang geen misbruik maakt tot eigen beveiliging of beter lichamelijke verzorging, kortom een vtroupier" is, op de aan zijn hoede toevertrouwde manschappen hebben kan. Vele soldaten gingen zoover, dat voor hen eigenlijk de onderofficieren hen aan voerden. Toch besluite men uit het bovenstaande niet, dat het den gemiddelden Belgischen krijgsman aan persoonlijken moed ontbreekt. Dat hebben zij in dezen oorlog niettegen staande de talrijke tegenwerkende factoren toch wel anders getoond. Ook de corres pondent, dien we boven aan het woord lie ten, legt daar den nadruk op. Is er, aldus schrijft hij, voor een of ander gevaarlijk werkje een man noodig, dan bieden er zich terstond uit de troep een vijf en twintig aan. De Belg heeft niet alleen moed, maar zelfs bravoure. Hij waagt niet alleen zijn leven, maar hij meakt hiervan gaarne een kunststuk. Ook van dien geest, welke uit den aard van de zaak hoofdzakelijk bij het individu, niet bij de massa blijkt, bebben we in de verstreken weken nu en dan een voorbeeld aangehaald. Hoe staat bet nu met dien geest, met de inrichting, voorziening en bewerktuiging van bun leger in Frankrijk De vraag is gerechtvaardigd, aangezien we ons verplicht achtten, in het verhaal der bevindingen, door den Nederlandschen dagbladschrijver tijdens de aanvallen der Duitschers tegen de Scheldestad opgedaan, den tegenwoordi- gen door den verleden tijd te vervatgen. Het succes, door het overschot van het Belgische veldleger in 't ZW. van hun land voorloopig behaald, kan bewijzen dat da oude dapperheid nog onder de mannen leeft. Het verwoeste België- Heinrich Binder, de oorlogscorres pondent van het Berl Tagebl. bij het groote hoofdkarlier, geeft een zeer dramatische beschrijving van het ver woeste België. Na geschetst te hebben, hoe de land wegen vol zijn met droeve boerenge zinnen, die naar de plaats, waar zij gelukkig waren, willen terugkeeren. doch dit niet meer vinden kunnen, omdat de oorlogsfakkel alles vernielde, gaat hij voort „Wel geen oorlog in de wereld geschiedenis, is zoo verwoestend ge weest alsi liet groote volkerennoodlot van 1914. Vooral in België heeft de oorlog hel land verwoest en vernield. Zoo kwamen wij Zondag door de stad Lier Zes en twintig duizend in woners vonden hier vroeger werk en brood. In hel midden der stad troon de de Gommarius-kerk, een der schoon ste en aanzieiilijkstle kerken van het Belgische land. De heele stad is plat geschoten. Zoo totaal plat als, wel geen andere stad in dezen oorlog. In verlammende, woeste wanorde ligt de heele stad. Een groote steenhoop, samengemaaid door granaten De daken der huizen zijn op den grond gevallen, heele huizenreeksen liggen in elkaar gevouwen In deze stad zat voor de ledige, uitgebrande muren van een huis, een geheel gebroken, stokoude vrouw in een broeden leunstoel De helle mid dagzon lag op dif bizarre tafereel. Zij keek ons aan met lichliooze, onver schillig-koude oogen. Van beneden Antwerpen keeren de menschen thans weer terug. Zij zoe ken him huizen en vinden die niet meer. Zij kunnen niet eens de puinen van him huis bezoeken, want heele straten zijn geworden tot een h euvel van steen, begraven en toegedekt in reuzengraven. De menschen slaan geheel ontzind er hij en zwijgen tegenover al het wee, dat over hen kwam en him oogen kijken met weemoed naar een paar huizen, die onder de witte vlag be scherming zochten en vonden En als de avond komt, kunnen zij niet meer naar bed gaan en zij trek ken maar weer vervier op de herfst achtige wegen van het land, dat voor haar kinderen een slechte en dwaze moeder was." Over die laatste zinsnede zon nog veel le redeneeren zijn De redactie van het Berlijnsche blad voegl aan dezen brief een onderschrift toe aandringend op voeding der bevolking en op vergemakkelijking en verhaasting van den opbouw der vernielde woningen Sluit de Noordzee! Niets meer of minder stelt de marine- medewerker der »Times" voor. Kruisers als de »Hawke" en de »Hogue" met haar twee zusterschepen zijn verloren gegaan, omdat zij io de Noordzee patroelje- dienst moeten doen ter bewaking van de neutrale scheepvaart, waaronder gemakkelijk vijandelijke schepen kunnen doorloopen. Krachtens bet volkenrecht, zegt de »Times" heeft een oorlogvoerende mogendheid het recht een zee voorde koopvaardy te sluiten. De schrijver zou een lijn getrokken willen hebben van de Shetland» naar de Nooreche kust, met desnoods een smal open vaarwa ter door het Skagerrak. SohepeD, die in Eogeland moeten zyn, zonden dan onder geleide naar de Westkust worden gevoerd. Elk schip, dat zich ondanks bet verbod in de Noordzee waagde, zou zonder waarschu wing in den grond worden geboord. Voor den patroeljedionst. ïd de Noordzee behoefden dan niet meer kruisers met een talrijke bemanning gebruikt te worden, maar 8toombootnn die een 16 mijl loopen, en trawlers, die met een paar stukken zijn bewapend. De Russen in Polen. In de lnatstc dagen zag hel er voor de Russen in Polen, Galicië evenals aan de Oost-Pruisische grens maar magertjes uit. Hielden ze in laatstgenoemde streek stand, zonder de grens te kunnen overschrijden van 'l vijandelijk land, in de twee andere gebieden trokken ze terug na de aanvan kelijke voordeelen, voornamelijk in Oost- Galicië op de Oostenrijksche soldaten be haald. En het resultaat van die achter- waartsche beweging over heel liet front was, dat in Warschau reeds hel gedonder van het geschut werd gehoord Maar zij, die dit retireeren als om strategische overwegingen ondernomen beschouwden, zijn in 't gelijk gesteld. Een bericht uit Pelrograd heeft, op het bulletin van he denochtend, daaromtrent aanwijzingen ge geven. De Pililsa, daar bedoeld, is een lin kerzijrivier van den Weichsel, bezuiden Warschau Daar hebben de Russen het offensief hervat. Ten Zuiden van dien stroom lot Sandomir bieden de Duitsche troepen evenwel nog tegenstand laatst genoemde stad ligt aan de samenvloeiing van den Weichsel met de San. En ook ten Noorden van Przenivsl, aan den Westelijken oever van deze rivier, vielen de Russen aan, om de Oostenrij kers den weg naar Lemberg te versper ren Vóór Przemysl, dat de Russen gedu rende eenigen tijd belegerden, maar dat door de Oostenrijksche troepen kon wor den ontzet, voordat de verwoede aanval len op de vestingwerken, gedaan onder leiding van generaal Radko Dimitriëf, tot een dcfinilieven uitslag leidden, schijnen zij groote verliezen geleden te hebben. De correspondent van de „Reichspost", een Ooslenrijksch blad naar nien weet, heeft daar groeven van reusachtige af metingen gezien, waarin een menigte van manschappen tezamen begraven wordt Niettemin lagen volgens hem nog duizen den lijken op het veld. Voorts schrijft hij hoe de oorlogscorrespondenten overeen stemmend melden, dat de Russen elke poging van de verdedigers der vesting, om de lijken van vijandige soldalen op het glacis te begraven, door heftig „shrap- nell"-vuur verhinderden, blijkbaar om te bewerken, dat de lucht verpest, en langer verblijf in de vesting op die wijze onmo gelijk zou worden. Arlillcristische li erinne- r ingen. Het zal menigeen bekend zijn. dat het zwaar-kaliber-geschut, zooals dal inde zen oorlog aan Duitscheu kant slag op slag triomfen viert, niet van vandaag of gisteren is. Integendeel, den laatslen tij a was men weer teruggekeerd, van den bouw dier reusachtige kanonnen In de praktijk waren ze van weinig nut gebleken. Juist tegen Antwerpen is, en wel in 1832, toen een Fransch leger de stad, die door generaal Chassé verdedigd werd, aanvielbelegeringsgeschut aan gewend, welks kaliber dal der beroemde 12 c.M -mortieren nog verre overtrof Het bedroeg n.l 60 cM Het nauwelijks1 2M lange stuk woog 7750 K. G. Een daaruit verschoten bom had liet gewacht van 587 K G De uilwerking daarvan beant woordde evenwel niet aan de verwach tingen Elk schot kostte 100 frank, voor dien lijd een flinke som Dit kanon vormt volstrekt geen „re cord1 In de „Köln Ztg." vinden we gewag gemaakt van een mortier met 90 c.M. kaliber, dal een bom van 1550 K G. kon afvuren. Na het vierde schot geraakte de smeedijzeren loop evenwel dermate ontredderd, dat het stuk verder niet meer gebezigd scheen te kunnen worden. Maar ook hier heeft men baas boven baas. Voor het Kremlin le Moskou staat een kanon, welks kaliber zelfs 1 M. meet. Het is echter de vraag, of uit dit stuk ooit een schot is gblost Het af vuren van de op 2000 K G berekende lading ware toch voor de bedienende manschappen veel gevaarlijker dan voor den vijand Zoo ontplofte bij de bele gering van Konstantinopel een 80 c M kanon waarbij de geschulsïneester, met zijn helpers om loven kwam. In l al gemeen bezaten de Turken steeds een voorliefde voor buitengewoon groote ka nonnen. Tol in den allerlaatste» tijd bestond een deel der bewapening der Dardanellen-forten uit dergelijke reuzen Abdul Azis heeft een daarvan aan de Fngelsche regeering ten geschenke ge geven Dit bevindt zich thans in het museum le Woolwich Het kanon bestaat uil twee aan elkaar geschroefde stuk ken Reeds in 1170 was men er op uit, de Uitwerking van hel projectiel door over eenkomstige vergrooting van hel kaliber te verhoogen Een stuk geschut van dit jaar, in hel artillerie-museum le Parijs te zien, getuigt daarvan Het bleef ech ter tobbe», totdat door wijziging in de smecd-teclmick do kanonloop steviger kon worden gemaakt. Maar langen tijd daarna scheen een kaliber van 30 c.M de grens, die niet overschreden kon worden De bekende Engelsche firma Armstrong bouwde voor Ilaliaansehe oorlogsschepen stukken van 45 c.M., die nutteloos bleken en tegen woordig als curiosa in bel tuighuis van Spezia liggen KORTE OORLOGSBERICHTEN. Een correspondent van de „Tijd" heeft een onderhoud gehad met kardinaal Mercier. den aartsbisschop van Mecholen, die in de eerste plaats aandrong op den terugkeer van de vele naai- Nederland uitgeweken priesters, wier hulp in de pa rochie van liet aartsdiocces hij dringend noodig noemde. Van de toezeggingen, door hem van de Duitsche overheid verkregen inzake d n terugkeer (dcr Belgische vluchtelingen, ha len we het volgende aan Indien ergens het politie-reglement door enkele personen overtreden wordt, zal de overheid de daders opsporen en de scnuldigen straffen zonder de schuld aan de gansche bevolking toe te schrijven. De Belgische troepen hebben, alvo rens Antwerpen le verlaten, groote voor raden levensmiddelen vernietigd, om te verhinderen, dat ze in 's vijands handen vallen zouden Ook elders hebben dege nen die een plaats ontruimden, ditzelfde gedaan. In een der afgeloopen dagen werden 50 duizend centenaars broodkoren, voor de Duitschers bestemd, vernietigd. Geen landsvijand heeft daaraan echter schuld Dit moet uitsluitend aan den Heiligen Bureaucralius geweten worden In de onmiddellijke nabijheid van de slad Branswijk brak brand uit in of bij een bergplaats van dat gewicht aan rogge. Terstond werd naar de slad om de noo- dige blusclimiddelen geseind. Tevergeefs! De stedelijke brandweer had streng ver bod, buiten de grenzen der gemeente hulp te verleenen De burgemeester was niet te bereiken en hoewel de directeur dor brandweer in eigen persoon op de plaats, waar liet vuur woedde, verscheen, wees hij op den genoemden grond eiken bijstand af- Eerst toen minister Boden \nn een en ander op de hoogte werd ge steld, gelastte deze de gemeentelijke brandweer in te grijpen. Aldus lezen we in de „Deutsche Ware" met het besef, dat de vermelde heilige niet alleen in Duilschland aanbeden wordt. Een te Londen binnengekomen stoomschip rapporteert in de Noordzee bet Engelsche stoomschip „Cormorant" te hebben zien zinken. De „Cormorant" was blijkbaar op een mijn geloopen. Waarschijnlijk is de bemanning door een torpedoboot gered. De bemanning van Engelsche oor logsschepen zal voorzien worden van zwemkragen, met lucht gevuld, die aldoor gedragen worden alleen als de man schappen slapen worden ze afgelegd en in het water den drenkeling boven waler helpen houden. De Duitsche kruiser „Einden" heeft de Engelsche stoomschepen „Cliilkana", Troilus", „Benmoor" en „Clan Grant", benevens een baggermolen tot zinken ge bracht en het stoomschip „Export" ge nomen. Men kan niet loochenen, dat de ■Duitschers alle voorzorgen treffen met liet oog op den toestand na den oorlog, in de onderstelling, naar van zelf spreekt, nat deze in hun voordeel afloopt Jn een Eugelscli blad viuden we, hoe in een vergadering in de zaal van het Pruisisch Heerenhuis de Duitsche mode in zake het dragen van den hoed is be handeld De eerste spreker zeide, dat de krijg tot het betrachten van eenvoud zou lei den en tot onderdrukking van de per soonlijkheid, wat aangaat den vorm of de soort van hoofdbedekking De Duit sche hoed zal in de toekomst dus blijk baar een uniform karakter (of wal men: géén karakter?) dragen. Volgende spre kers twijfelden daar nochtans aan. Zij verklaarden meer zakelijk, dal Duilsch land modellen moet vervaardigen, die de internationale markt kunnen verove ren En dat zou met inachtneming van hel beginsel, tevoren ontwikkeld, toch bezwaarlijk bereikt kunnen worden. Op de Deensche duikboot „Havman- den" zijn Dinsdag, terwijl ze buiten de territoriale wateren voer, twee torpedo's afgeschoten door een andere onderzeeër, die evenwel niet kon worden opgemerkt.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3