Ingezonden Stukken. wordt dan veel vastberadenheid, veel m,oed en geduld van de inwoners ge- eischl, doch zij voorkomen daarmee veel foltering. Luik, Brussel, Doornik, Rijssel zijn er om het te bewijzen. De plattelandsbewoner verkeert echter in moeilijker omstandigheden. Hij voelt te genover het mogelijk gevaar geenerlei be scherming. Hij is eenling en kiest ten slot te lusschen ontloopen van het gevaar voor eigen leven misschien en zijn have en goed, zijn vee vooral. Wat dal belee- kenl voelt hij die weet hoe de buitenman met zijn dieren meeleeft. Hij weet echter dat de soldaten kunnen komen om zijn vee te eisclien, om zijn voorraden weg te voeren, om hem zelf lot allerlei werk te dwingen Hij weet wat oorlogsschatlingis en hoe dreigementen dwingen. Is het te verwonderen wanneer hij vlucht? Tal van buitenplaatsbewoners zijn ge bleven. Wat men echter hoort van de be zoeken door den vijand bij hen afgelegd is waarlijk angstaanjagend genoeg om an deren tot de vlucht te nopen Velen vluchten voor den vijand uit, om niet te lijden tijdens de komst en het voorbijtrekken der troepen doch koeren terug zoo spoedig de bezetting van het gebied heeft plaats gehad en een toestand van regel zij het dan ook oorlogsregel intreedt. Zoo heb ik meer dan eens menschen hooren verzuchten- och waren ze maar reeds voorbij. Als ze er eenmaal zijn, och dan zal het wel gaan, maar zie je hel komen! Hoe vrccselijk de vlucht is voor wal achterblijft... Ik heb er in het begin van den oorlog reeds van verteld. In België en ook in Frankrijk heb ik in zulke ver laten dorpen veel vertoefd en ge kunt niet gelooven hoe sinister het daar is, zelfs nog voor het eigenlijk oorlogsgevaar er heeft gewoed. Het verlaten vee, dat maar klagen blijft, de verdwaalde huisdieren, dc blinde hijizen, de doodschc verlaten heid daar waar het welvarende leven zijn moest dat alles maakt van zoo'n plaats een oord, waar het is alsof een engel des doods zijn verderf brengende hierogly- phei. heeft geschreven. Al wat ge ziet draagt het rampsmerk, al wat ge hoort klaagt u toe En treft ge in zoo n verlaten heid nog eens achterblijvers ouden van dagen gebrekkigen, of een paai- eenvou dige zielen, die vast vertrouwen dal geen geweld hunne armoede zal genaken, dan is het of daar besmette lijders ronddolen, die ge maar liefst niet moet genaken en die ook zelf schuw zijn voor deu gezon den mensch. De velden zelfs geen Zondagsrust, doch een angstige verlatenheid Hier en daar angstig loeiend vee, dwalend over de akkers; veel zieke dieren bovendien Overal is de beangstigende verlatenheid aan te voelen Als de mensehen, die allen eenzelfde richting weg van de naderende oor logsbrand gaan, toevallig eens iemand tegen komen, die niet aan den algemeene uittocht deelneemt, dan kijken ze hem vragend aan, mistrouwen hem zelfs Zelf heb ik daar vaak geducht last van ge had In België zoo goed als in Noord- Frankrijk Hel wekt oogenblikkelijk wan trouwen op en men vraagt u uit wat toch wel de drijfveeren mogen zijn die n bezielen, daar te gaan, waar alle anderen vluchten Het is een overeen komstige vermoeienis, als die van de voortdurende visitatie der papieren de grootste afmatting voor den oorlogs1- eorrospondent. Daar zijn bij de vluchtende stoeten de allerzonderlingste gevalletjes] Vaak comische vrouwen die met het pFncher- tje op den arm of met een volgelkooi- tje in de hand wegvluchten Ze zijn talrijk onder de Belgen, die van dieren houden Die zullen over de grens wel een ietwat vreemden indruk maken, maar enfin, er zijn er wel die juet andere dingen vluchtten. Zoo zag ik een zwaarlijvige dame, van zeer gevorderde leeflijd behalve een koffertje meeslee- pen een vioolkist. Een burgervrouw tje droeg een prachtig blinkende, geel koperen glazenspuit Een ander had een pendule onder den arm Een deftige matrone torste behalve een guitig mal- thezer leeuwtje, een kcur-kollectie van minstens zes parapluies, parasols, en tout cas en zelfs oen Alpcnstok er bij. Een ezelwagen was behalve een dik moe dertje met een viertal kinderen, bela den met een geit. een hond, een paar kisten, een kolomkachellje en eenige schilderijen Behalve karretjes doen vooral krui wagens dienst en zijn beladen met pakken, dekens, trommels, kinderen, en lot vijfmaal toe zag ik er een heel droe vige last op. Een zieke vrouw, een oude to ceder, een ziek kind; - neen dat is niet comiscli. dat is zoo naargeestig, dat de aanblik van verminkte gewonden mij min der had aangegrepen Al die vluchtende stakkers worden door de soldaten voorbeeldig geholpen. Vooral de Engelsche proviand-auto s die van don troep terugkceren laden heel wat vluch telingen op Zelfs heb ik geheele batte rijen Belgische artillerie naai- Oostende zien rijden met op de caisson-wagens vluchtelingen en zelfs vluchtelingen in de matten naast het affuit Bij ,de Haan" reed ik een heel eigen aardig transport voorbij Twee mennen liepen met het hoofd tusschen de uiterste sporten van een ladder. Aan sommige sporten hadden zij zakken goed gehangen en op de ladder nog doozen en kisten ge plaatst Vrouwen en kinderen sjokten mee doch een paar kleine dreumessen, die den stoet niet bij konden houden, waren ook op de ladder geplaatst en troonden er als de drijver op een kameelrug. Er zijn nog vrachtrijders die een paard hebben behouden en nu enorme zaken doen. Ze vragen schandelijke prijzen voor een vrachtje doch worden nog geslagen door de eigenaars van booten en schepen, die prijzen maken, die afzetterij nabij komen. Gisteren en vandaag zag ik uit de haven te Ostcnde schepen vertrekken zóó over laden, en zoo weinig voor het tenormc per sonenvervoer berekend, dat velen met mij er schande over spraken dat de autoritei ten hel zee kiezen niet beletten. Hier ge voelde ik wat de in deze dagen zoo ge makkelijk gehanteerde doch zoo weinig doorvoelde gemeenplaats a Ia'' guerre, copime la guerre! beduidt •i" Ontzettend hoe de families uil elkan der zijn geslagen. Wie maar iemand uit de plaats zijner inwoning ziet, vraagt naai* verwanten of kennissen. Vooral in de, groolc gezinnen is men elkander deerlijk kwijl. Een advocaat had een jon getje van drie jaar gevonden, een vrouw miste drie barer kinderen en had vijf kinderen bij zich van buren In een groep vluchtelingen van een dertig per sonen waren vier kinderen die niemanjd kende en die te jong waren om be hoorlijk aan te wijzen van waar ze kwamen Maar de kinderen konden bij him ouders zelfs geen trouwer toezicht vinden De panieken bij de tramhalten voor al scheuren vele families uileen Wat moet er van vefe kinderen worden? Laat elk liever vragen wat lot ver- scheiu-t vele ouders Want de hooge nood, doch ook de kumauileit hoog op vlammen en allerwege gevoelt men zich een met den evenmensch en helpt men elkanders lasten liefderijk torsen Doch die arme ouders, die niets weten om trent het lot der kinderenwelk een lijden welk een angst. Neen, I oen ik langs de kusjt snelde, de laatste strook van België, toen voel de Ik wat het zeggen wil hel land door den vijand overrompeld Ik daclil terug aan de eerste oorlogsjdagen aan de gindschc zijde, aan de verre grens achter de Maas en ik zag heel dal land als platgetreden, heel dat bloei ende rijk als een gruwelijke woestenij Het land vertreden, hel volk uileen gereten en in goed en bloed zoo fel ge havend De vaders en de zonen gedood, gewond, gevangen, gevlucht; de ouders eu vrouwen met de kinderen en magen verdreven van hof en huis, rondzwer- end in den vreemde Het leven dei- nijvere steden, hel arbeiden van hel vlij tige land verstoord. Geen blijheid meer, geen stille vrede zelfs, geen kerkkloks ionen, geen beierende carillons Niets dan gekletter van wapens en het ruwe bevel van den overweldiger Dat is wat de bevolking hoort die bleef en den vader- landschen grond voelt als een kraterbo dem toch maar beproeft voort te werken, zuchtend en van sombere ge dachten vervuld. Mooi Walenland, weelderig Vlaanderen, wanneer zullen uwe beffroys en uwe klokkentorens weer het geluksuur ver kondigen, dat een duurzame vrede uwe families weer bijeenvoerl in het herstelde huis wanneer zal uw kloek en opge wekt volk den rouw kunnen afleggen en weer lachen in den zonnigen meersch en leulen in uw lachende stedekens? Eempaal zeker, doch wanneer ERNEST KUYPER. Bevolking. In de eerste helft van de maand October zijn in de gemeente MIDDELBURG Ingekomen: I P. Dubois, kantoorbediende, Bree E 278 uit Schotland; P. I. Dubois, kan toorbediende, Bree» E 278, Zwitserland; J. Jonker, klerk-telegrafist, St Pieter straat F 37, Esschen; L. van Brakel, com mies, Lange Geere K 248, 's Gravenha- ge; J A Riujlenburg, bankwerker, Noord singel, S 189, Rotterdam; M. A. van der Lijcke. Ie luit. der infanterie,Loskade P 249; H de Kruif, electricieptt, L Noord straat C 31, Sehoondijke: P Modderkree- ke, boekbinder L Gortstraat K 26, Ber lijn; J. Scherders, onderwijzer, Vlasmarkt L 8, Bergen; mej. C P Ludikhuijze. Hee- rengrachl M 285, Amsterdam, mej. wed. P Koppejan, Penninghoeksingel, L 72e, Bergen op Zoom, P Vey, schoenmaker, Ivorte Geere K 368, Vlissingen. Vertrokken: Mej. J Paardekooper. Markt C. 10 naar Borsselemej M C Willemse, Noord singel R 53 Nijmegen; G M Nagelkerke, Langdelft I 28 Rotterdam; F A M Bots, Lange Noordstraat C 15/16 Rotterdam: jkvr W C de Cascmbroot, Spanjaard straal ,E' 68, s Gravenhage; P J W Slegtenhorst, Lange Noordstraat L 107, Leiden; mej. wed W A de Vroom, Seis- singel R 205, Vlissingen; P. J Nieuwen- huis, Lange Noords'traat L 185, Nieuwer Amstel; W. P J van der Sluijs^ Turfkaai H 177, Ginneken. GOES Ingekomen G van Os, paarden luie cht uit Voorst, L Vorstslr 128; O Günther, barbiers- bediende. België, Koningstr 7/8- W A Kolkman, Lellner, Arnhem, Groole Markt 3; A M J. Scheffers, werkman, Kloe- linge. s H. H. Kinderendijk 261. Vertrokken: A P Benjaminse, commies posterijen naar 's-GravenhageJ. Oosterkerk. win keljuffrouw, Bodegraven. HOOG 11V£I. lining** Dinsdag 20 Oet. om. 1.33 Woensdag 21 2.13 Donderdag 22 r 3 00 V-jjdag 23 3.55 Zaterdag 24 o 4.54 Zondag 25 vm. 5.21 Maandag 26 6 39 hifgzofidec stukken worden in gaen gevt teruggezonden. Mijnheer de Redacteur. Hedenavond word ik attent gemaakt op een ingezonden stuk in uw courant, waarin collega Gieben de wijze, waarop de gewonden in t hospitaal verpleegd worden, aan kritiek onderwerpt. Nu heeft voor zoover mij bekend de schrijver van deze kolom klachten de laat ste weken 't hospitaal niet bezocht. Had hij dit wel gedaan en eerst bij mij inlich tingen ingewonnen, ik geloof, dat hij mij de moeite van dit antwoord bespaard zou hebben. De dienst op de ziekenzalen is, zoo geregeld, dat op iedere zaal overdag aanwezig zijn één of twee gediplomeer de verpleegsters^ onder wier leiding en toezicht een of twee dames werkzaam zijn. ,s Nachts, heeft een verpleegster twee zalen op dezelfde verdieping. 't Geheel staat onder leiding van een directrice eveneens een gediplomeerd verpleegster. Bedrieg ik mij niet, dan is de ver houding in de gewone ziekenhuizen, wat betreft de verhouding der gediplomeerde en niet-gediplomeerde (leerlingNverpIeeg- sters niet eens zoo gunstig. Ons land bereidde zich voor op de gevolgen van een oorlog. Daartoe behoort in de eerste plaats, 't oprichten van noodhospitalen om de groote massa's ge wonden te verplegen. Een direct ge volg is een tekort aan beroepspersoneel. Een groot aantal dames in 't geheele land biedt zich aan dat tekort te ver vangen en vele medici waren bereid door hel geven van cursussen hen voor die laak voor te bereiden. Als coll. Gieben zich zoo s/erk meent te moeten verzetten tegen ongeschoolde hulp aan 'l ziekbed, begrijp ik niet hoe 't hem mogelijk is de huispraktijk uit te oefenen. Is daar dan steeds oen gediplomeerde aanwezig om de kamer zindelijk te hou den, de patiënt te wasschen en te ver bedden, de hoofdkussens op te schud den, leen invalide te helpen bij 't kleeden, de voeding, 't voorlezen of 'l schrijven voor den patiënt? Ik begrijp niet hoe hij nog een oogen- blik rustig thuis; zitten kan als hij weet dat een niet gediplomeerde een lepel van 't zoo nauwkeurig gedoseerde drankje precies op tijd aan een zieke toedient, of als slechts een moeder, 't zij ook een intelligente de temperatuur van haar kind opneemt. De haren moeten hem wel te berge rijzen als hij bedenkt, dat een ongedi plomeerde 't waagt een huisgenoot te verbinden, die zich in den vinger snijdt. Ziet daar, mijnheer de redacteur een lossp greep uil de ontelbaar vele bezig heden, die tot de taak van de verpleeg ster behooren en die ieder ontwikkeld mensch met een beetje leiding even goed doen, of heel gauw aanleeren kan. Ik leg er nog eens met klem den nadruk op, de verantwoordelijkheid te genover den medicus voor den dienst op de zaal berust bij de verpleegster. Onder haar leiding kunnen vrijwillige verpleegkrachten zich zeer verdienstelijk maken. Coll. Gieben zou t zeker niet zoo treurig vinden als hij de dankbaarheid der 80 patiënten zag voor de hulp der dames die hun taal versitaan, hun cor respondentie voeren en daarmee hun ge heele vertrouwen winnen. Tegen 't monopoliseeren van de ge neeskunde verzet zich een kleine par tij, legen t monopoliseeren van de ver- pleegkunst zou zich terecht de geheele maatschappij verzetten. Ik neem dan ook de verantwoordelijk heid voor den medisclien diensj 'n 't hos pitaal geheel op mij en ik stel gaarne den heer Gieben dag en nacht in de ge legenheid zich daar te komen overtuigen of er medische ongerechtigheden gebeu ren die in een gewoon ziekenhuis niet mogelijk zouden zijn. Ik apprecieer 't in een afdeelingsvoor- zitter van den Bond voor Ziekenverple ging, dal hij 't zwaard ./uit de schede trekt en ridderlijk opkomt voor de be langen der verpleegster^, 't Is alleen jammer dal de windmolens, waar hij tegen vecht, de achtergrond vormen van een figuur die niet bij de zijne past. U dankend voor de plaatsruimte M. d. R Hoogachtend, L. WEIJL, Geneesheer bij 't Roode Kruis. Telegrammen. Onderstaande berichten zijn reeds per bulletin door ons bekend gemaakt. Zondagmorgen 10',4 uur. 4 DUITSCHE TORPEDOBOOTJAGERS IN OEN GROND GEBOORD. LONDEN, 18 Oct. Off. De lichte krui ser „Undaunted" vergezeld van 3 torpedo- bootjagers ontmoette Zaterdagmorgen in bel gezicht van de Nederlandscbe kust 4 Duilsche torpedobootjagers en bracht deze alle tot zinken De verliezen der Engelschen bepaal den zich tot 1 officier en 4 gewonde ma trozen. De Engelsche torpedobootjagers belie pen geringe schade. 31 Duitschers zijn gered en krijgsgevan gen gemaakt EEN ZEESLAG. 1JMUIDEN, 18 Oct. Het s s. „Eem- slroom" dat heden alhier binnenkwam, rapporteerde op 20 mijlen N W. halfweg van het vuurschip Haaks getuige te zijn geweesl van een zeegevecht tusschen een Duitsch en een Engels'ck eskader. GEVECHTEN IN BELGIË? SLUIS, 17 Oct. Naar bier verluidt heb ben er gisteren en hedenmorgen gevech ten tusschen Duilsche en Fransche troepen plaats gehad bij de plaatsen Zar- ren, Ave Capelle en Veurne-Auibacht. De Duitschers hebben Kortrijk en Yperen verlaten. Deze morgen hebben vele Duil sche troepen haastig Brugge verlaten en trokken met hun geschut iu de richting van de Fransche grenzen. DE FRANSCHE LEGERBERICHTEN. PaRIJS, 17 Oct. De officieele mede- deeling van hedenmiddag 3 uur luidt: De Duilsche troepen, die Westelijk België hebben bezet, hebben de lijn Ostende-Roesselaere-Mecnen niet over schreden. Op onzen linkervleugel zijn geen ver anderingen te melden. In de buurt van Yperen maakten wij eenige vorderingen en hebben wij Fleur- baix bezet, benevens de streek van Ar- mentières In de streek van Alrechl en van St. Mihiel blijven wij eenig ter rein winnen. Aan den Midden-Weiclisel bepalen zich de Oosteurijksch-Duilsche troe pen over de geheele linie tot het defen sief; ten Zuiden van Pzremysl durende gevechten voort. De Russen maakten 500 gevangenen. PARIJS, 18 Oct. Het legerbericht van Zaterdagavond 11 uur luidt- Op hel front wordt slechts licht ge schoten Op den linkervleugel blijven wij vorde ringen maken. Wij maakten ons mees- ster van Fromelle Langs het kanaal van Yperen naar zee hebben onze fuse liers en matrozen Duilsche aanvallen afgeslagen DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 17 Oct. (Gisteravond ont vangen) Ambtelijk wordt meegedeeld dat van hel F ransclie krijgstooneel geen we zenlijke gebeurtenissjen te melden zijn. In het gouvernement Soewalki hiel den de Russen zich gisteren rustig. i Het aantal gemaakte krijgsgevangenen bij Schirwindt is reeds gestegen tol 400. De veldslag ten Noorden van Warschau duurt voort. OOSTENRIJKSCH LEGERBERICHT. WEENEN, 17 Oct. Off. De slagen langs) de linie Stary—Sambor-Medijka en bij de San, alsook de opmarscli bij de Djnes- ter hebben een gunstig verloop. Ten N. van Wijscof zijn de Russen opnieuw aan gevallen en verslagen Ónze troepen heb ben de h oogten ten Noorden van Synou- cke bezet, ten Noorden van Pzremysl hebben zij op den Noordelijken Sanoever vasten voel gekregen. Het aantal gevan genen bedraagt reeds 15000 man DE „NOORDAM" OP EEN MIJN GE- LOOPEN! I-Iet Ncd. stoomschip „Tubanlia", Zater dagmiddag van Zuid-Amerika te IJmui- den aangekomen, rapporteert, dat op de Noordzee een draadloos telegram werd ontvangen dat het Ned. stoomschip „Noordam" in het Kanaal op een mijn is geslooten, doch dat het schip nog naar Rotterdam is door gevaren Ook werd nog geseind dat er verwon den aan boord zijn tengevolge van de explosie. Bij de Holland Amerika-lijn is bek richt ontvangen van den kapitein van de „Noordam" dat het schip lichtelijk beschadigd is. Van gewonden werd niets gemeld. DE VERBINDING MET BRUGGE. De Iram Brugge-Aardenburg rijdt weer. Maandagmorgen 10 uur. FRANSCHE LEGERBERICHTEN - HET BELGISCHE LEGER NOG STEEDS IN ACTIE. PARIJS, 18 Oct. Hel legerbericht van hedenmiddag 3 uur luidt: Hel Belgis c li e leger heeft verschil lende aanvallen, die door den vijand werden gedaan o.p de punten waar de User lean worden overgetrokken, krachtig afgeslagen Op onzen linkervleugel hebben wij ten Noorden van het kanaal van La Bas- sée de lijn Givengay—Fromelles. bezet. De verbondenen hebben Armentières hernomen. Wij maakten gisteren merk bare vorderingen. In de streek tusschen Atrecht en de Oise hebben wij terrein gewonnen. PARIJS, 19 Oct. Het legerbericht van Zondagavond 11 uur luidt De Duitschers beproefden in den af- geloopen nacht twee heftige aanvallen Noordelijk en Oostelijk van St. Diézij werden echter met ernstige verliezen te ruggeslagen. Verder werd geen nieuws van beteo- kenis ontvangen. DE ENGELSCHE TROEPEN IN FRANKRIJK. LONDEN, 19 Oct. Het persbureau meldt. De Engelsche troepen, die in het Noorden echten zijn flink vooruitge gaan de verbondenen hebben den vijand meer dan. 30 mijl aehleruitgedreven. DUITSCH LEGERBERICHT BERLIJN, 18 Oct. Off. Op het Wes telijk oorlogslooneel is het over het alge meen rustig ,de toestand is onveran derd. Onze troepen zijn op hel Oostelijk oorlogsgebied in hevige gevechten ge wikkeld in de buurt van Lvck De ge vechten in den omtrek van Warschau duren, voort. DE VERNIELDE DUITSCHE JAGERS. BERLIJN, 18 Oct. (Off) Op den 17 October 's namiddags raakten onze lor- pedoboolen S 115, S 117 en S 119 niet ver van de Hollandsche kusj; met de Engelsche kruiser „Undaunted" en 4 En gelsche torpedobootjagers slaags Vol gens hel Engelsche officieele bericht zijn de Duilsche booten alle tot zinken gebracht. (Dit officieele bericht erkent a. h. w. dat de Duitsche booten verloren zijn gegaan, doch spreekt slechts van 3, terwijl de Engelschen steeds van 4 boo ten gewaagden OOSTENRIJK EN RUSLAND. WEENEN, 18 Oct. (Off.) Wij zetten onzen aanval aan de beide oevers van de Slrwiaz, welke gisteren aangevangen was, voort en naderden langzamerhand de vij andelijke linie. Gisternacht werden ver schillende aanvallen der Russen met suc ces afgeslagen. Ook heden is de slag over de geheele linie aan den gang, terwijl on ze zware artillerie meewerkt. Wij zetten de vervolging van den vijand die ten Noorden van Wyscof werd te ruggeworpen voort. Andere gedeelten onzer troepen, die over de Karpathen rukten zijn lol Lu- bience gevorderd. De Russische verliezen op de hoog ten van Orof en ten Noorden van Pzre mysl worden op 40.000 man geschal. EEN ENGELSCHE VERKLARING Dc Engelsche legatie in Den Haag deelt ons het volgende mede: Een zeer betreurenswaardig artikel is verschenen in de „Saturday Review" van den lOden dezer, van de hand ,van „Vieille Moustache" waarin de aankoop van Zeeland aangeraden wordt en dei overdracht daarvan aan België. De Hol landsche nieuwsbladen namen hel met ongunstige commentaren over. De Engelsche gezant vestigde de aan dacht van zijne regeering op dif ar tikel en hem wordt thans door Sir Ed ward Grey verzocht met den. meesten nadruk te verklaren dat de dwaze denk beelden in bedoeld artikel vervat in geenerlei opzicht de inzichten van de Britsche regeering weergeven. Den gezant is opgedragen hieraan toe te voegen, dat vertrouwd wordt dat het volk van Nederland goed zal begrijpen, dat geen artikelen, in Engeland gepubli ceerd, de bedoelingen van Z. M's. re geering weergeven, tenzij uitdrukkelijk en beslist is vastgesteld ,dat zij van offi- cieelen aard zijn. De gezant vertrouwt, dat de Hollan ders zullen gelooven dat Groot Bril- tannië de onzijdige houding van Neder land ten volle waardeert en warme er kentelijkheid koestert voor de belang- loozc en liefderijke hulp aan alle vreemdelingen, Engelschen zoowel als an deren, die door de omstandigheden ver plicht zijn een beroep op zijne gastvrij heid te doen. DE TOESTAND IN ANTWERPEN. Gisteravond hadden wij het geluk een sladgeno-ol te ontmoeten, die zoo juis^ uil Antwerpen "terugkeerde, waar liij een blik had geslagen op de eigendom men zijner Belgische 'familie en van eenige bevriende Belgen. Hij deelde mee, dat de trein rijdt tot Berchem, waar midden op de lijn het eindpunt is. Hier worden de pas^ sen nauwkeurig gecontroleerd. IS; dat geschiedt dan kan men in de onmiddel lijke omgeving bij Dam de tram nemen naar Antwerpen-Zuid, zoodat de reis vrij eenvoudig is Trein en tram worden door het Belgische personeel bediend, terwijl ook de politiedienst door de Bel gen wordt uitgeoefend. Van eenige bemoeilijking, als men een maal in Antwerpen binnen is, is geen sprake, wat hieromtrent verleid wordt zijn' praatjes Dc bevolking, die thans te Ant werpen vertoefd heeft van de Duitsche troepen in geen enkel opzicht iets te lij den gehad. Van roof en plundering is geen sprake geweest, sinds de Duitschers de stad binnenrukten. Huizen en winkels die door het bombardement open liggen worden door soldaten of door politie bewaakt. De verwoesting hier en daar is erg, doch buiten de Schoenmarkt en om geving en hel Zuid Lang niet zoo erg als sommige verhalen zouden doen ge looven. Onze zegsman heeft dan ook zijn fa milie en kennissen aangeraden onver wijld terug te keeren. „Zij, die reeds te Antwerpen vertoe ven, lachen u uit", zoo zeide hij. Stoomdrukkerij Firma D. G. Kröber Jr Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 6