leenden, beschrijft, hoe onder koeien, die tusschen de eerste en tweede forten- linie graasden, het mond- en klauwzeer bij het slechte voedsel gedurende de laatste dagen van het beleg vreeselijke vorderingen heeft gemaakt. De beesten gingen voorzichtig, den eenen poot vóór den anderen op den grond drukkend, de omgekrulde, ziekelijk uitgegroeide tee- neu uit vrees voor te groole pijn op lichtend. Duizenden Duitsche matrozen qn in fanteristen trokken zingend in geregelde {roepen door de stad. Ze zagen er keurig uil Uit alle huizen stale nog de Belgische vlag. die de bezettende troepen ong'- moeid-hadden gelaten. De Duitschers had den aan de politie nog geen orders gege ven en haar in 't bezit gelalen der wa pens. De ontredderde schepen. Alvorens Antwerpen over te geven, hebben de verdedigers 32 Duitsche sche pen, die daar in de haven lagen, ontred derd. De Duitsche pers is daar woedend over Ook dit wijdt men weder aan Enge land Het „Fremdenblatl" behandelt de vraag van de schadeloosstelling daarvoor. Daar toe beroept het zich op de Haagsche conventie van 18 October 1907, art. 2 „een koopvaardijschip, dat ten gevolge van overmacht de vijandelijke haven niet binnen het genoemde tijdsverloop heeft kunnen verlaten of hetwelk het uitloopen niet veroorloofd is, mag niet verbeurd worden verklaard. De oorlogvoerende mag er slechts onder de verplichting, hel na den vrede zonder schadevergoeding te cischen terug te geven, beslag op leggen of tegen schadeloosstelling voor zich op vorderen." Geheel hetzelfde geldt ook voor de la ding. De deskundige schrijver, meent op grond daarvan, dat de verplichting tot het vergoeden door Engeland en België van de aangerichte schade niet betwijfeld lean worden. In Duitschland gelooft men ech ter, dat België en Antwerpen lang zullen moeten wachten, voordat de Brilsche bondgenoot him de vele miljoenen zal te rugbetalen, welke zij nu aan de Duitsche eigenaars der schepen en ladingen of aan de assuradeurs daarvan dienen te betalen. De Duitschers in Gent. Belgische en Engelsche soldaten even als imarine-troepen, welke laatste wel uit Engelschen zullen hebben beslaan, heb ben dc Duitschers, die naar Gent op rukten, nog weerstand geboden. Van veel beleekenis zijn die ontmoetingen evenwel niet geweest. Blijkbaar waren het schermutselingen, om de Duitgchie krijgsmacht op weg naar de zeekust op te houden. Ze hebben hen niet kun nen verhinderen, van Gent bezit te nje- men, gesteld, dat ze dit ernstig wilden Wel meldt Havas uit Oostende, dat dc Duitschers in een hevig gevecht bij Qualrecht en Melle meer dan 600 doo- den en gekwetsten kregen. Vier honderd Duitschers werden daarbij gevangen ge nomen. De Duitschers moesten zich toen terugtrekken. Maar later is een zwakke macht der hunnen dan toch naar Gent doorgemar cheerd. Men weet, dat ze daar, toen onder bevel van generaal Böhn, al vroeger hun opwachting hebben gemaakt. Toen kwam de stad er genadig af. Zij moest een lieelen voorraad levensmiddelen en an dere voor de troepen vereischte dingen opbrengen, waarna het Duitsche leger naai- het Zuiden trok. Men weel, wat onder het Land van •Waes verslaan wordt. Hel is hel Ooste lijk deel van Oost-Vlaanderen tusschen Gent en Antwerpen. liet is een merk waardige streek, in meer dan één opzicht, waar na den overtocht der Duitschers over de Schelde de'strijd werd heenge plaatst. Het is een der dichtst bevolkte stre ken van Europa, nl. 277 inwoners per vierkanten K M Vroeger uil dorre heiden beslaande, is het land nu overal zorgvul dig bebouwd. De natuurlijke bodem, die nauwelijks beter was dan zand, is door kunstmatige middelen met vruchtbare tuinaarde bedekt. De voornaamste plaatsen zijn Beveren, St NikoJaas en Lokeren. Pe Duitschers in Frankrij'k. De oude linies van de vijanden in het Noorden van Frankrijk worden meer en meer uitgewischt De gevechtslijncn worden merkwaardig uitgerekt. Zooals al vóór eenige dagen werd bericht, na deren de cavalerie-geveehten de zeekust Op ons Zondagochtend uitgegeven bul letin werden aan de hand van een Fransch legerbericht de juiterij-gevech- ten bij Cassël zeer verward genoemd. Daaruit blijkt ,dal de poging der Duit schers, om te trekken, nog niet is ge stuit. Hel groole Duitsche hoofdkwartier deelde Zondag mee, dat hun cavalerie Zaterdag een Fransche divisie ruiterij bij Ilazebrouck volkomen en een andere Fransche divisie cavalerie onder ernstige verliezen, verslagen heeft. Het gevaar voor een omtrekkende be- weging van de in N. W. Frankrijkslaan- de Franschen en Engelschen is nu ver groot door den val van Antwerpen Hei verzet in Vlaanderen zal toch de Duit schers vermoedelijk niet verhinderen, $en sterke macht, die om Antwerpen heeft dienst gedaan, ter versterking van het Duitsche leger in Frankrijk zoo spoedig mogelijk daarheen te zenden Maar aan den anderen kant, hebben de bondge nooten daardoor eveneens weer troepen te hunner beschikking gekregen. Deze zullen Waarschijnlijk van Oostende over zee naar een Noord-Fransche haven-veri- voerd worden en komen dus in de eer ste plaats in aanmerking, om den Weste- telijken vleugel te versterken Maar dan nog zijn de bondgenooten wat het aantal betreft in 't nadeel De tegenstanders kunnen toch ongetwijfeld meer soldaten daarvoor missen. Doch volgens een Duitsche meedee- ling geeft in Iaatsten aanleg de meer derheid in lichaams- en geestkracht dei- soldaten den doorslag Welke partij daar over beschikt zal als overwinnaar te voorschijn komen. Nu, geestkracht heb ben de Franschen in deze worsteling niet minder dan hun vijanden getoond Maar wat den lichamelijken toestand, het fysieke uithoudingsvermogen aangaat, met de Duitschers vergeleken ,dal moei worden afgewacht. I n Ga 1 icien Zuid-Polen. Het getij is op dit deel van hel oor- logstooneel gekeerd. De Russen hebben het beleg van Przemysl moeten opgeven. Niet lang geleden werd van Russische zijde de hoop uilgesproken, dal men erin zou slagen, deze sterke vesting le ver meesteren voordat de Oostenrijkers lot ontzet zouden opdagen. Maar niet alle le gers weten zoo snel een vesting in te ne men als de Duitschers. De Russen hebben in de afgeloopen dagen verwoede aanval len op de verschansingen gedaan, maar zonder succes. De OosLenrijksche solda ten bezetten achtereenvolgens verschil lende plaatsen aan den spoorweg van, Tarnow naai- Jaroslaw. Daürvoor moesten de vijandelijke belegeringslroepen het veld ruimen, wilden ze zich niet aan 'l gevaar bloot stellen, omgetrokken te worden. Voor Rusland beduidt dit een ernstige tegenslag. Men rekende 'daarop, dat Prze mysl zou vallen. Dan had geheel West- Galicië voor hun gewapende drommen open gelegen en zouden de Oostenrijkers en Duitschers hnu bij Kralcau den toegang tol Bohemen en Oostenrijk hebben moe ten betwisten. Men weet, hoe deze huid al verdeeld werd, vóór de beer geschoten was. West- Galicië zou bij hel in uitzicht gestelde, zich zelf besturende Polen worden ge voegd. Oost-Galicië met Lcmberg daar entegen zou bij Rusland zelf worden ge trokken. En nu loopt laatstgenoemde stad zelf not- gevaar! Trekken de Oostenrijkers toch door over de San, dan loopt de hoofdstad van Galicié ernstig gevaar, her overd te worden. En het is sterk te be twijfelen, of de Russen dezen buit prijs zullen geven. Lemberg in Russisch be zit was sinds lang hel ideaal van Russi sche nationalisten en Al-Slaven Daarom is het le verwachten dat hel leger van den tsaar den Oostenrijkers in Oost-Ga licië spoedig slag zal leveren. Hel is bekend, hoe dank zij de hulp van Duitschland de laatstgenoemde soldaten den aanval hebben kunnen hervallen. Ze waren door de Russen niet dermate ach teruil gedrongen en verslagen, of ze kon den zich herstellen en betrekkelijk spoe dig weer lot hel offensief overgaan. Naar men weel hadden de Duitschers stellingen ingenomen langs een lijn, die over Tsjentochau, Wilocn en Kalisj vrij wel evenwijdig met de Silezischc grens op Russisch gebied zich uitstrekte. Van daar zijn ze onderleiding van den popu laire n von Hindenburg opgemarcheerd. Reeds brachten ze een Siberisch leger korps op niet meer dan 10 K.M van Warschau een nederlaag toe. Ook in <le nabijheid van die stad kan dus spoedig een groote strijd verwacht worden. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Volgens berichten, van verschillende kanten ontvangen, loeft de koningin van België in Engeland De Belgische regeering zou reeds van Oostende naar Bordeaux zijn vertrokken. Men kan zicli in de laatste dagen hebben afgevraagd, wal er met den Bel gischen koning zou zijn gebeurd als deze over onze grenzen gekomen ware. Een Duilseli advocaat beantwoordt die vraag in de „Kóln. Ztg.". Ze is van bet- lang, daar naar men weet, de koning het opperbevel over de troepen op zich heeft genomen. De vorst zou hier evenwel niet geïnter neerd kunnen worden Op grond van hel volkenrechtelijk gegarandeerde recht der exterritorialiteit is de koning aan geen der werkingen der staatsmacht in vreem de landen onderworpen Dus zou men, hadde hij onze grens overschreden, hem hier niet kunnen hebben vastgehouden. Maar ook deze kwestie is nog aan twijfel (onderhevig. Dat een koning of keizer idoor den vijandelijken slaat wel krijgsgevangen kan worden gemaakt m. a. w dat hij in dat opzicht niet van het voorrecht der exterritorialiteit geniet, is bekend en spreekt, de huidige opvallingen in aan merking genomen, van zelf. Het is gemakkelijk gekscheren met het aanroepen van God's naam, waar aan de leiders van bijna alle oorlog-voe rende volkeren zich schuldig maken vood hun bijzonder wapen-succes. De Fran sche overheid maakt zich aan wat me nigeen aanstootelijk dunkt in dit verban^, niet schuldig. Van Hollandsch-kerkclij- ke zijde is ze daarvoor geprezen. Een vertegenwoordiger van de katholieke kerk in de republiek heeft evenwel verzocht, den naam van God ook in die krijgsbe- richten te pas te brengen, zooals ook geweuscht werd, dat liet staatshoofd als zoodanig de kerk bezoeken zou. Uit Karlsruhe verneemt nu de „Köln Ztg.", dat de keizer aan de grootherto gin van Baden heeft getelegrafeerd: „Antwerpen is vanmiddag zonder strijd bezet God zij voor dit succes in diepsten deemoed gedakt. Hem zij de eere. Wilhelm." Na elke den Duitschers in ban don gevallen vesting of versterking s,tijgt hel ontzag voor de 12 c.M.-mortieren. Een Duitsch soldaat, gewond op Zwit- sersch gebied loevend, heeft daarover wat losgelaten. Men doet ze op rails be wegen, welke door soldaten worden ge legd. Alle tien minuteu kan een der gelijk stuk geschut een gehot lossen. Dan moeten de bedienings-manschappen zich een eind verwijderen. De ontla ding geschiedt door middel van electri- citeil. Ieder schot zou 31.300 frank kos ten. Alle batterijen worden vergezeld door kleinere kanonnen, die den afstand van het doel moeien merken. Naar men weet worden voorts vanuit kabelballons of vliegtuigen den artilleristen de noo- dige aanwijzingen verschaft. In Duitschland verschijnt hel „Bul letin pour les prisonniers Francais en Alleinague", dus een in 't Fransch ge steld blad voor de op Duitschen bodem zich bevindende Fransche krijgsgevan genen. I-let blad, dat twee maal in de week verschijnt, bepaalt zich lol militaire be richten aangaande den huidigen oorlog en biedt ook afbeeldingen Een deel' van de opbrengst is voor het Roode Kruis: bestemd. DE STRIJD OP HET WESTEL. FRONT. RIJSSEL-GENT. Brugge, 12 Oct. 1914. Na een moeilijke, inspannende Locht van vier volle dagen is het mij gelukt vau uit Noord Frankrijk een plaats te berei ken vanwaar ik hopelijk een koerier kan wegzenden. Ik moest „maken-dat-ik-weg- kwam" wilde ik mijn weg niel afgesne den zien tusschen Duinkerken - misj- schien en Rijsspl, wat voor mij zelf niet veel zou beleekenen, doch voor mijn ar me brieven fataal zou zijn. Het speel mij geweldig Noord Frankrijk le moeten ver laten, want de toestand ontwikkelt zich daar op ongemeen interessante wijze. Evenwc 1de kopy hoopt zich op, dank zij een geslaagde poging om de vuurlinie te bereiken, en eenige „uitstapjes" in de richting van het kanongebulder. Ook mijn terugtocht over Nieuwpoorl, Osten- de, zoo de gelieele Belgische kust langs tot Knocke om vervolgens over Brugge Gent te bereiken, gaf een hoeveelheid indrukken om in geen dagen le ver werken. In België vond ik den treindienst vol komen voor het publiek gesloten. Alle materieel, maar vooral alle lijnen wer den gereserveerd voor het ontzaglijke militaire vervoer, dal de versche Fran sche en Engelsche troepen naar het Belgische gevechtsfront voert en naar ik aanvankelijk meende, nog naar Ant werpen. Heden, Maandagochtend was langs de gelieele Belgische kust nog niets', be kend "omtrent het lot van Antwerpen, dal ik zelfs in Brugge nog niet ver nam, doch eerst le Somergem waar de Engelsche colonnes die de voorposten moesten dekken mij terugjoegen, doch daardoor in contact brachten met vluch tende soldalen, wier mededeelingen geen twijfel meer lieten Mijn besluit was toen spoedig genomen. Terug naar Brugge, vandaag zelf maar naar Aarden burg, om op de Nederlandsche grens mijn brieven le posten en eenige «ogen blikken rustig te schrijven. De terugweg was een slakkengang, doch bood overvloedig gelegenheid met eenige kanonniers Le pralen, die tot dc verdediging ,dcr forten hadden behoord. Alleen vermeld ik voor het oogenblilc liun totaal indruk dal tegen het over machtige Duitsche belegeringsgeschut geen fort bestand is en dal de Engel schen veel te Iaat zijn gekomen. Er werd zelfs bijgevoegd, dat de Engel schen de forten te spoedig gaven, maar dat behoort toL die looze mededeelin gen, die men na elke débacle gratis kan bekomen. Hel Antwerpsche garnizoen en het Bel gische veldleger heeft moeilijke dagen beleefd. De troepen hebben onder lei ding van den koning, die tol het laatst bij zijn troepen bleef en die Vrijdagmid dag te Zelsaete en gisteren te Oostende aankwam zooals ik u lieden seinl-j de de Duitsche hoofdmacht zoolang mogelijk opgehouden en eenige vëif woedde uitvallen ondernomen, die den Duitschers ernstige verliezen hebben be rokkend. Naar ik te Oostende vernam hadden de Engelschen twee legercorpsen be stemd om Antwerpen le bezetten en le verdedigen. Het Belgische leger dat reeds negen harde weken voortdurend in gevecht is geweest en dal deerlijk gehavend is, zou dan naar de zeekust terugtrekken om zich te herstellen'. Ondanks de geweldige ontschepingen, die ik te Oostende zag, is het zeker dat de '■Engelsche hulp, zooal niel onvol doende, dan toch in ieder geval veel te laat is gekomen, wat voor Engeland wel een gevoelige les zal beteelcenen, daar mij de Noordelijke vleugel nu uiter mate verzwakt voorkomt en de zeekust vooral Zeebrugge thans gemakkelijk zal zijn te bereiken. De val van Antwerpen zal een nieuwe phase in dezen oorlog opleveren. Na den val van Antwerpen is de aan komst der Duitschers te Gent nauwe lijks een feit van beteekenis. Brugge komt nu aan de hemd en Oostende zal hel evenmin lang houden. Alles komt nu aan op de ontwikkeling van het gevtecht in Noord-Frankrijk, waarheen ik mij per keerenden begeef De Duitsche frontlijn in België loopt thans van Antwerpen over Lokcren-Gent- Deynze-Thounal naar Yperen, zoodat ook de Engelsche debarkeeringsbasis Oslende ernstig gevaar loopt en er alle kans is, dal het Belgische legeroverschot den uit weg naai* Frankrijk wordt afgesneden Ostende wordt in staal van verweer gebracht, althans toen ik mij daar giste ren nog ophield liep reds het gerucht als een loopend vuurtje door de stad, dat de badplaats zooveel mogelijk geëva cueerd moest worden. Naai- liet verluid de om kwartier te maken voor de mi litairen Doch hel publick, dat sinds Vrijdag niets meer vernam van Antwerpen en niet wil inzien, dat een debarkeeringsplaals een legerkamp zou zijn, mistrouw ae deze reden en maakte zich terecht be angst. Zondagochtend reeds heerschte op de „vicinaux" langs de vele badplaatsen een ware paniek, zoodat noch de tramrijtuigen noch het wagenmateriaal konden voldoen aau de vervoerbehoefte van die stroom beangste menschen, waarvan hel meeren- deel reeds voor de zooveelste maal werd opgejaagd In de badplaatsen, in West-Ende, Mid- delkcrke, Oostende, de Haan, Blanken-, berge, Heijst noem ze maar allen zijn de badhotels, de restaurants, de vil la's, de scholen, kortom al wat maar zie kenzaal kan inrichten overvuld met ge wonden, terwijl de particulieren in een dankbaar hoekje een veldlied of een strooleger gereed hebben gemaakt om de vluchtelingen te herbergen. Ik huiver als ik denk aan het lot der honderdduizenden diejn een ellendigen toestand heden mis schien reeds zijn opgejaagd. Wat dal voor een treurige exodus wor den moet en waarheen die ongelukkigen moeten gaan 't is mij een raadsel. InLusschen zal de beteekenis van den val van Antwerpen voor den strijd in Frankrijk vooralsnog niet van groote be teekenis zijn. Wel zullen de Duitschers cr kracht uit putten om op de Aïsne-lijn zoo lang mogelijk stand te houden om daardoor den geallieerden te beletten het front, dat zich in het Noorden reeds vrij wel tot de verdedigingswerken van Duin kerken uitstrekt, op Belgischen bodem door te trekken over Korlrijk tot Gent, wal aanvankelijk het pogen was. Op den duur zal het bereiken van de Noordzee kust voor den strijd in Noord-Frankrijk van beteekenis worden, als het den Duit schers zou gelukken van Zeebrugge een basis te maken voor de torpedo- en on- derzeeërvloot, die de Engelsche troepen transporten hel oversteken zou bemoeilij ken. Er kunnen, wat het bereiken der Noordzeekust betreft, nog verrassingen genoeg komen. Trouwens voor geheel Frankrijk moet de val van Antwerpen zij het dan ook in mindere mate dan voor Engeland, een kwade surprise zijn. Antwerpen had als stelling een goeden naam, doch blijkbaar een totaal onvol doende bewapening, wat over het hool'd werd gezien. Maar zelfs rekening houdend met dc geweldige draagkracht van liet Duitsche belegeringsgeschut is Antwer pen mij persoonlijk zeer tegengevallen, daar ik juist van de zeer uitgebreide ver dedigingswerken voor hel veldleger uit gevoerd veel meer belemmering voor de Duitsche geschutsopslelling had verwacht. Inmiddels gaan de Engelschen voort met de ontzaglijke troepen-ontschepingen en men kan er op rekenen dat tot achter de duinreeks de tegenstand zal worden volgehouden. Zal vóór dien de slag in Noord-Frankrijk beslist zijn? Beide le gers schijnen over de zelfde linie te balanceeren. Hel succes van den eqn gisteren behaald, wordt morgen door den ander teruggenomen. Sinds ik van Lens vertrokken ben kan ik me geen voorstelling meer maken van een spoedig einde. De slag die nu reeds een volle maand voortduurt - onafgebroken, op plaatsen zelfs dag en nacht verkeert nog steeds niet in (hel stadium Van afwik keling, al is hel voor de geallieerden en voornamelijk voor de Franschen reeds een feit van zeer groole beteekenis, dat zij de overmacht beletten op welk punt dan ook voort te dringen Er is in de laatste dagen in die lijn eenige teeke- ning gekomen, doch over het algemeen ondergaal zij geen andere wijziging dan de dagelijksche uitbreiding in het Noor den zoodat het geveclilsfront van Nan cy lot Duinkerken zich thans uitstrekt over St Millie] en de Woevresche for ten, Elain, door het Argonnerwoud over Varennes en Noordelijk van Reims, Zui delijk van Laon en La Fère, Noordelijk ombuigend bij Lassigny over Chaulnes, Bapaume Atrechl, Lens, Roubaix en ver volgens naar het Westen buigend over Armentières naar Yperen. Omtrent bet geen ik op hel meest Noord-Westelijk deel van dit front, vooral bij Lens en Atrechl zag bleek mij wel dat de Fran schen nog steeds voorlgaan hun front met aanzienlijke versterkingen te voe den. Aan beide zijden zijn de verliezeD echter ontzettend De houding van de bevolking blijft in Noord-Frankrijk kalm, al ontstaan hier en daar bij het ontruimen van dorpen paniekjes, Het treinenverkeer is hier ook geheel ondergeschikt aan de mili taire autoriteiten zoodat ik van uit Ha- zejbroek met groote moeite naar Fur- nes ben gekomen en van daar naar Nieuwpoort en Ostende. Maar ook over dien locht vindt u het een en ander in mijn brieven. ERNEST KUYPER. Telegrammen. Onderstaande berichten zijn reeds per bulletin door ons bekend gemaakt. Dinsdagmorgen 11 uur. DE BEZETTING VAN GENT. SAS VAN GENT, 12 Oct. Omtrent de bezetting van Gent wordt vermeld, dat van Zondagochtend 10 uur af kleine troe- penafdeelingen Duitschers aankwamen en zich naar het stadhuis begaven De com mandant vervoegde zich bij den burge meester en de wethouders van Gent. Daarna werd van het stadhuis de Duit* sche vlag geheschen. Een kleine macht Duitsche soldaten trok, voorafgegaan door de wethouders Ansecle en De Bruyne, over de brug St. Michel en door de Hoogstraat. Een grootere kolonno kan elk oogenblik worden verwacht. Een kleine bezetting is le Gent achterge laten. Sas van Gent, 12 Oct. Ook le Wachte- beke zijn de Duitschers aangekomen Vijf honderd man hebben die plaats bezet. Uit Gent waren de Belgische troepen wegelrokken, zoodat de bezetting daar zonder eenig verzet geschiedde. DE ENGELSCHE TROEPEN IN VLAANDEREN. Na Zondag bij Qualrecht en Melle in gevecht te zijn geweest, trokken de Engel sche troepen door Gent terug naar Zee brugge Gent is naar men weet door de Duitschers bezet De spoor- en telegra- phische gemeenschap is gestoord. FRANSCHE VORDERINGEN. PARIJS, 12 Oct Het communiqué van 's middags 3 uur luidt De poging van den ri j and om dioor onze linies te breken bijAtreclit en aan den Noordelijken oever van de rivier tus schen Lassigny en Rove zijn mislukt. In het centrum wonnen wij eenig terrein op de hoogten aan den rech teroever van de Aisne beneden Soisspns. Ook hebben wij terrein gewonnen ten Oosten en Zuid-Oosten van Ver- dim. Aan onzen rechtervleugel werd een nachtelijke aanval van den vijand afge slagen in de streek van Ban dc Sampt ten Noorden van St. Didicr Vrijdag en Vrijdagnacht was een bri gade fuseliers handgemeen met Duits'che troepen, die onder zware verliezen wer den teruggedreven. De Duitsche verlie zen bedroegen 200 dooden en 50 krijgs gevangenen. De Franschen hadden 9 dooden, 39 gewonden en 1 vermiste. BOMMENWERPERS. PARIJS, 12 Oct. Opnieuw is hedenmor gen een Duitsche vlieger boven Parijs verschenen en beeft 6 bommen gewor pen op de stad. Battignoles en de Gare du Nord dienden tot mikpunten 5 Fransche vliegmachines verareven den Duitscher. Nieuwe Fransche luchtbrigades worden gevormd om dergelijke aanslagen voor den vervolge le voorkomen. IN POLEN EN GALICIE. PETROGRAD, 12 Oct De groole ge nerale staf aeelt hel volgende mee- Op 11 October hebben de gevechten aan den rechter Weichseloever in de rich ting van Ivangorod en Warschau een aan vang genomen. Overigens is van het front geen verandering le melden. Af deelingen Russische ruiterij zijn door verschillende passen in de Karpalhen in de laagvlakte van Hongarije binnengeval len. DUITSCHE LEZING. BERLIJN, 13 Oct. Off. Na de Russen uit Oost-Pruisen verdreven te hebben, hebben wij hen tot in het eigen land achtervolgd. Daarna is echter het zwaar tepunt der krijgsoperaties verlegd naar Polen .waardoor wij troepen uil dal ge bied moesten terugtrekken Ten W van de Weichscl is geheel Polen in ons be zit, behalve Warschau ,waar de Russen nog stand houden De ontruiming van eenige K M. vijan delijk gebied nabij de Oost-Pruisische grens is van minder beteekenis, te min der daar wij nooit het gouvernement Soewalki definitief hebben willen be zetten. Van opbreken van het beleg van Os- sowitz is geen sprake, daar de vesting nooit belegerd is, doch slechts bescho ten werd met het oog op de Brobrover- gangen. Bij het terugtrekken van onze legers was er van een achtervolging geen sprake. IN ALBANIË. ROME, 12 Oct. Naar een hier verschij nend blad meldt, is Essad Pasja thans de finitief verkozen tot president van Al banië. PROV. STOOMBOOTIMENST. De provinciale sloorabootdienst wordt vanaf heden weer op de gewone wijze voor reizigers uitgevoerd. REISGELEGENHEID. Personen welke inlichting willen heb ben betreffende reisgelegenheid kunnen zich aanmelden in het Stadhuis tusschen 11-12; 2-3 en 7-8 uur Ingang Helm 4e deur links. RENSEIGNEMENTS POUR VOYAGEURS. Les étrangers pourront obtenir tous les renseignements nécessaires afin de se rendre aux autres provinces desPays-Bas, 1 Angleterre ou autre part. Le bureau a son siège dans l'Hotel de Ville. entrée Helm, dernière porie gau che du corridor. II est ouvert tous les jours de 11—12 h, et de 2—3 h. et de 7—8 h. de l'après-midi.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3