BULLETINS. ABONNEERT U OP ONZEN BULLETIN- DIENST: 2 CENT PER STUK IN DE STAD AAN HUIS BEZORGD, 2>/2 CENT PER STUK FRANCO PER POST. EEN OORDEEL OVER NEDERLAND EN NEDERLANDERS. De „Duitsche Pers-conferentie" te Ber lijn zendt ons het volgende stuk, uit Duitsche bladen vertaald, hetgeen we als een curiosum onzen lezers niet wil len onthoudeS. De correspondent van liet „Berliner Tageblatl' te Brussel schrijft. Ik ben naai' Maastricht gereisd om daar de menigte van vluchtende Bel gen te zien en te hooren. De kleine Hollandsche stad schijnt een Belgische stad geworden te zijn. Overal vluchten de Belgen Er wordt niets dan Fransch gesproken. De hotels zijn overvol In de woonhuizen is alles volgepropt met Bel gen tot aan den zolder. De Nederlanders zijn prachtig in hun gastvrijheid, in hun dienstwilligheid, in hun goedheid Met hun groote harten, hun kostelijke melk en him heerlijk vee verzorgen zij gelijkmatig en rijkelijk de Duilschers en de Belgen, de Rus sen en de Engelschen, 'de Fransehen en de Japanners, die naar hun land gevlucht zijn. Maastri clitsclie burgers hebben mij verteld, dat al deze naties in de laatste weken bij hen te gast ge weest zijn. De medewerker van de „Berliner Lo- kal Anzeiger" te Roosendaal schrijft: De burgemeesters van de plaatsen tusschen Rosendaal en Eindhoven heb ben tot de inwoners het verzoek ge-! richt zich kalm te houden, wanneer, vreemde soldalen mochten binnen drin gen en zooveel mogelijk in de huizen te blijven. Den menschen is de ver zekering, gegeven, dal de ontwapening van vluchlelinlgen geen verontrustende gevolgen zal hebben. Bijzondere maat regelen z.ijn getroffen in Rosendaal en in Nispen. Sedert Woensdagmorgen toont Rosendaal een bont militair tooneel. Den vreemdelingen valt in de eerste plaats op de flinke fietsers-afdeelingen, die stil op him nieuwe rijwielen rennen, De uit rusting van de Nedcrlandsche soldalen is uitstekend. Het zijn sterke, over hel algemeen groote menschen, wien men aanziet.d at zij plezier hebben in den velddienst. De bevolking behandelt de officieren en manschappen zeer harte lijk. In de kerken waarschuwden de geestelijken voor de gevaren, waaraan jonge meisjes tijdens de inkwartiering! bloot slaan, maar toch lieerscht er een vroolijke eensgezindheid tusschen de' knappe soldaten en, (vrouwelijke jeugd. Om te verhinderen, dat deze vroolijk- heid de grenzen van het geoorloofde overschrijdt, worden de herbergen 's avonds om acht uur gesloten Alleen verraden de verlichte vensters den gen darmes, dat de menschen nog lang na middernacht thuis samen zitten De bewakers van de openbare orde klop pen dan zachtjes aan de vensters en dit is voldoende om de gehoorzame Nederlanders le herinneren aan hun plicht. B I TEN LAN 1). DE OORLOG. Omen le Antwerpen. Schenden we de neutraliteit, met open lijs neer te schrijven ,dal liet zeer doet te denken aan hel lot van Antwerpen's ingezetenen en het lot dat hun wacht? Is het wonder dat honderden en duizen den met wal ze mee konden nemen, lijf- en goed binnen Nederland's grenzen hergen? Bladen en prentjes hebben van de onmenschelijke verwoesting, welke do moderne granaten aanrichten, een te gruwzaam beeld gegeven, dan dal men zich zelf en zijn naasten noodeloos daaraan bloot zou stellen Al die uon- ooiubattanten kunnen immers bij de ver dediging locli iiicL helpen "Ze loopen integendeel maai' in den weg en vei*" meerderen de agitatie. •Vandaar, dal na de aanmaning, gister ochtend door den militairen gouverneur gegeven aan de burgerij, om de stad te verlaten daar deze gebombardeerd ging worden ,ei' een algemeene volksverhui zing begon. Hoe deze m haar werk pleegt te gaan, we hoeven hel voor de bewoners van deze provincie waarlijk niet te verhalen. Elders in dit nummer vindt men trouwens hierover met be trekking tot onze stad in bijzonderheden een en ander verhaald. Maar zooals hel hier gaat, gaat het ook en op ruimer schaal over Rosendaal. Daar zien de wegen naai' onze gren zen zwart van vluchtelingen. De N R C verneemt, hoe eindelooze extra-treinen duizenden aan het station Roosendaal aanbrengen, .waarvóór voortdurend let terlijk gedrang heerscht De aanblik is hartverscheurend. Nonnen brengen zieken en weezen mee De menschen schreien en wringen zich wanhopend de handen Kinderen zijn hun ouders, ouders hun kinderen kwijt geraakt. Roozendaal is welhaast in alle huizen vol en nog dui zenden werden er gisteravond ovcy Es- schen verwacht. Zoo buiten Antwerpen; hoe staat het daarbinnen Het is niet mogelijk „zonder ontroe ring van de aangrijpende daden van on verzettelijke plichtsvervulling en over den nood, over zoo veel onschuldige men schen. gebracht le spreken en te schrij ven. Onder onze oogen bijklus zien we daar een drama afspelen, zo,o afschuwen lijk, dat het een feit van beleekenis in de wereldgeschiedenis blijven zal, ook al vermogen we met te bevroeden, wat hiervan de gevolgen zullen zijn, noch in hoever liet verloop van den Euror peeschen strijd de geleden ellende zal herstellen. Thans helpt geen bewimpelen van de macht dei' feiten meer. naar men op ons bulletin van hedenochtend kou le zen, deed de Duitsche bevelhebber Dins dagochtend bekend maken ,dat, indien de stad zich niet overgat, het bombar dement om half lieu zou beginnen. De laatste tijdsaanduiding dunkt ons een vergissing. De belegeraar pleegt toch aan de "bevolking van een belegerde stad 21 urn- lijd le gunnen, om deze le verlaten, voordal de beschieting een aanvang neemt. Dit zou dan ook voor een deel kunnen verklaren, waarom uil de ge gevens, die we op 't oogenblik, dat we dit schrijven te onzer beschikking heb ben nog niet blijkt dat de aanvallers in werkelijkheid de stad zijn beginnen te bombardeeren. Maai' och, ook dil schijnl een kwestie van tijd. Het persbureau le Londen ver klaart immers zelf, dal (je Duitsche troef- peu steeds nader ouder den binnensten forlengondel samenschuiven en in het telegram uit liet groote Duitsche hoofd kwartier leest men, dal zij het fort Broechem genomen hebben en de Nelhe (overgetrokken zijn. Iiun granaten vielen reeds nabij de stad Maai' de Belgische bevelvoering blijft vast besloten de stad lot bet uiter ste te verdedigen. O. a mei behulp van de zware kanonnen der Engelsehen, die achter de tweede forten-linie staan opge-! sleld. Ook ontbreekt het niet gehee.1 aan be moedigend nieuws. Oeneraal Guise riep alle weerbare mannen op, om hun va derland te verdedigen en de „Nieuwe Gazet" wijst erop. hoe ieen bombardement meestal niets dan stoffelijke schade ver oorzaakt en een oorlogscorrespondent van de „Daily News" betoogt ,dal men de verdediging van Antwerpen niet met die' van Luik en Namen vergelijken kan, O De Russen naar Hongarije. Bladen, verschijnend in landen van de „Drievoudige Overeenkomst", bevatten de laatste dagen ijselijke verhalen vau den angsl, die in Wcenen heerscht. De open bare liefdadigheid zou zich, wat de ge volgen van den oorlog aangaat, niet vol doende doen geldeu. In hoe ver dit waar is, blijve onbesproken. Wel bezitten we een onverdaent getuigenis, dat verschil lende personen uit hel straat-publiek de ongelukkige slachtoffers van den krijg, die voor de verdediging der nationale zelfstandigheid hun huid op het spel zeilen, niet met de zorg en den eerbied behandelen, welke hun op grond daar van toekomt. Een min ol' meer bekend schrijfster beklaagt zich nl in de „Neue Freie Presse" over de lomp- en ouge-> voeliglieid van die trara-passagiers, die zelf over een zitplaats beschikbaar en ge wonde militairen laten sldari. Ja, zelfs zijn er „dames", die zeggen last te ondervinden van die van 't slagveld ge kwetst teruggekeerden, die naar carbol rieken Hel is toch bekend, hoe tusschen Krems (Westelijk-en Pressburg (Oostelijk van de hoofdstad versterkingen worden aangelegd langs de Donau ter verde diging van Weeuen. Zeker, de betreP- fende lastgevers hadden een smoesje bij de hand Men moest dit schans graven enz eer als een middel lot werkverschaffing in dezen nijpenden tijd beschouwen En, behoeft hel gezegd9 de Russen staan nog niet voor Weenen. Maar met dal al hebben voorhoede- korpsen vermoedelijk uit afdeelingen dei- gevreesde kozakken bestaande, in de Habsburgsche monarchie gedurende de weer achter ons liggende dagen vol doende schrik verspreid Men had er daar blijkbaar niet op ge rekend dat de Russische strijdmacht na de bezetting van Lemberg (voor welke slad ze volgens de meedeeling vaneen Óostenrijkscli vlieger-verlcenner drie da gen zouden hebben gelegen, de werke loosheid der bezetting wantrouwend, ofschoon deze tijdig, afgetrokken was) ver naar hel Zuiden rukken zou Spoe dig na den val der Galieische hoofdstad daagden Russische soldalen te Slrvj.len Zuiden van Lemberg op" en ook kwam al ras het bericht van Russische zijde, dat ze aan den voel der Karpathen stonden, maar zouden ze dezen ontzagwelckenden bergketen durven doortrekken9 Het legerbestuur in het dubbele rijk beantwoordde die vraag blijkbaar ont kennend De vijand dacht er evenwel anders over Hem was aan het berei ken van dat deel van Hongarije, het welk zich aan (deze zijde der Karpathen uitstrekt te veel gelegen. Daar toch vormen de Roethenen een sterk element van de bevolking En deze zijn mee- rendecls den Russian vriendelijk gezind Of deze gezindheid evenwel sterk ge noeg is, om hen tol daden te drijven, m a w. hen zich bij de vijanden van hun land te doen aansluiten? Twijfel hieraan is geoorloofd Maar zoo ver behoeven de Roethenen niel te gaan In Galiciê heeft men evenmin iets van een alge- meenen p pstand bij de nadering der Russen, tegen de Öosjenrijksche monar chie bemerkt. Toch moeien verscheiden .bewoners van dat grensgebied zich wal aangaat spionnendienslen jegens de in vallers zeer verdienstelijk hebben ge maakt. Dil besef kan de Russin genoopt hebben, enkele oorhoede-afdeelingen zoo snel mogelijk door passjen van de Karpathen le doen oprukken De meest bekende hiervan is de in de laatste dagen vaak genoemde Uzspk ^Oess^k) pas Hier zijn de Russen blijkbaar terug geslagen Veel le beleekenen heeft zoo'n plaatselijke tegenslag in die omstandig heden niel- Hoofdzaak is, dat de indrin gers erin slaagden, op verschillende punlen de ongeveer 100 K M breede Karpathen door le ffiarchceren, zonder op een enkelen verdediger te stoolen Dil, gevoegd bij het feil, dal de ver dedigingswerken rond Weenen deze stad waarschijnlijk toch niel afdoende legen hel moderne belegeringsgeschut kunnen; beschermen, maar ze integendeel aan! U vuur daaruit bloot stellen, daar ze door dit feil van een open stad in een vesting herschapen wordt, heeft er on rust en wrevel verwekt Waarom die passen niel met een handvol mansphap- pen afgesloten Met weinig had men daar veel kunnen doen. En men was vol strekt niel voorbereid Niel alleen aan den ingang, ook bij het uiteinde van de bergpassen ontbrak de hoogst noodige verdediging Nu was het een geluk, dat de plaat selijke gesteldheid de Russen dwong, daardoor maar betrekkelijk zwakke troepenmachten te zenden Een blijven de bezelling van een bepaald ge bidp laat slaan den opmarsch naar het een of ander punt konpen ze met in den zin hebben Met hel opduiken op enkele plaatsen op IJongaarsclien bodem, de daar wonen de geestverwanten aan hun beslaan als het ware door eigen aanschouwing te herinneren, ware hel doel van die ver metele tochlen bereikt. En wal dit aan gaat, kunnen de drieste ruiters van de overzijde der Karpathen tevreden zijn, al moei worden afgewacht, of werkelijk van de Hongaarsche Roethenen of Po len sleun te wachten is. Gisteren meldde een Wolff-telegram uit Boedapest, dat de Qostenrijkscli-lioa-l gaarsche troepen bij Maramaros Sziget aanvallend legen de Russen zijn opge treden Anders slaat het evenwel met de „kleine afdeelingen dezer Russische Iroepen-kolonne, welke langs bergwegen hi liet komilaal Beszterec Naszod (Z. O. van hel komilaal Maramaros en aauBoe- kowina grenzende) zijn binnengedrongen. En hel Leiegram uil Hongaarsche bron voegt daar geruststellend aan toe, dat hun oprukken voorloopig door eenige, zicli in de nabijheid bevindende gendar men opgehouden is Gendarmen tegen over kozakken of andere Russische ca valeristen hel schijnl geen waardige partij Terwijl lonslolte het Wolff-bericht hier op doel volgen dal de Ooslenrijk-Hon- gaarsche troepen bij alle overige pas sen over de Hongaarsche grens voor waarts dringen, behelst een ander tele gram van hetzelfde pers-agentschap, dat volgens het bericht van een ambtenaar uit Iiuszl (komilaal Maramaros, naar men weel in liet N O van Hongarije de Oostenrijksche troepen Dinsdag' in he- vigen strijd met de Russen gewikkeld waren Het gevecht duurde van Maan dagmiddag af De vijand werd aldus die Hongaarsche „ambtenaar", uit zijn stel lingen geworpen. Hieruit /ou men dus afleiden, dat de Russen niet in zoo beperkte hoeveel heid naar Hongarije waren doorgedron gen .als we boven meenden le mogen aannemen Ook bij een andere. Hongaarsche plaats zijn de Russen met de verdedi gers van hun land slaags geraakt De 'natste /ouden de bovenhand behouden hebben. Twee duizend Poolsche vrijwilli gers maakten toen bij de soldaten der Donau-monarchie de voorhoede uit Dit is volstrekt niel onmogelijk Het is bekend, hoe Poolsche legioenen tot hlet verleenen van hulp aan de zaak der Oostenrijkers gevormd zijn Daartegenover is het den Russten dub- 'bel veel waard, den anderen leden van dezen slam door schoone beloften of .schooner concessies aan hun zijde te krij gen Westelijk Galiciê. waar zij over de meerderheid beschikken, zal door de Russen, aan hel zich zelf besturend Po len. door hen immers in uitzicht gesteld, worden toegevoegd, Oost-Galiciê komt daarentegen, aldus verhaalde iemand, die langen tijd in Rusland heeft ge woond en laatstelijk met kennissien uit dat land gesproken heeft, als zijn mee ning in de N R C., onder rechtstreeks' Russisch bestuur De hoogeschool te Lemberg zou dus Russisch moeten worden, die te Krakau 'Poolsch blijven Ook de universiteit te Warschau zal Poolsch worden De be stuursambtenaren zullen er volgens, dien deskundigen zegsman Polen zijn In Lemberg hebben ambtenaren reeds hel bestuur in handen genomen Ook de politie is daar Russisch Ten slotte blijkt de bedoelde zegsman van meening, dat de Tsjechen in Bo- hemen (ook van Slavischen stam, naar men weet) er wel de voorkeur aan zul len geven, zich, mei behoud van zelf bestuur bij Rusland aan te sluiten, daar dan de groote Russische markt voor de Boheemsche nijverheid geopend wordt. i De onderzeeboot terecht Reuter weet wal meer van de duilcL bool le verlialen, die op de ltaliaansche werf te Spezia voor Roemenië gebouwd, wegens de neutraliteit van llaliü dooi de marine-overheid le Boekarest niet kon worden overgenomen en welk vaar tuig naar gisteren vermeld werd plotse ling verdween. Feu zekere Angelo Belloui, een kapi tein bij de ltaliaansche marine-reserve is ermee van door gegaan. In een brief aan de scheepsbouwers-firma deelde liij mee, niet gek le zijn. Men zou daar an ders aan kunnen twijfelen. In een schrij- ven aan zijn moeder toch gewaagt hij van „droomen betreffende een slach ting", die hij mei die duikboot hoopte le verwezenlijken. Tevens verklaarde hij daarin, zich ten slotte met dal vaartuig op den bodem van de Adrialische zee le willen begraven. Dit nu is niel geschied. Beiloni is met het vaartuig en een bemanning van 15 menschen le Baslia (Corsica) opgedoken. Naar dezen zonderlingen loelil stelt het marine-bestuur le Rome een onder, zoek in Tevoren moet de zonderlinge bestuurder als zijn verlahgen verklaard hebben aan de zijde van Rusland te vechten De schuldige schijnt vóór zijn vertrek een brief aan zijn chefs te heb-, ben geschreven .waarin sLond, dal de equipage van zijn plan niet op de hoog te was. De oorlog moet den man erg hebben opgewonden Reeds betuigde hij dc overheid zijn leedwezen over Italic s! onzijdigheid. Pers en ne uIr a I i t e il De „Tagliche Rundschau" is niet met de houding der Nederlandsche bladen ingeniopnen Of ze lol oordeelcn bo- voegd is, is een andere zaak Dat kan men uit het onderstaande voor zich zelf uitmaken. De negende week van den oorlog oversehouwend, schrijft het Duitsche blad „De regeeringen van de onzijdige sla-, len hebben in 'i algemeen tot nu toe hun neutraliteit gewetensvol gehandhaafd Niet evenwel de pers dezer staten De wijze waarop een deel der ltaliaansche, door Fransch geld betaalde pers de strijdende mogendheden van liet drievoudig verbond fDuitschland en Oostenrijk) heeft ge smaad, grenst aan het ongelooflijke en is des te gevaarlijker, daar «leze getltuslreer- de bladen ook Zwitserland overslroomen. welk land eveneens een groot aantal le gen Dnitschland vijandige couranten lelt Niel anders is h e t in N e d e r I a nd. De regeeringen dezer landen moesten toch overwegen, of een dergelijke pers- veldtoclit met de door hen gevolgde on zijdigheids-politiek overeen is t<- brengen en hun bedoelingen niel in het tegen deel doet omslaan Maar dan sleekt het blad de hand in eigen boezem en erkent, dat de schraal heid van dc berichten uit het groote, Duit sche hoofdkwartier aan die geprikkelde nieuwsgierigheid voor een deel schuldig is, waardoor de Duitsche bladen hun oor logsnieuws meest uit vreemde bron, ni. aan ltaliaansche. Nederlandsche en En- gelsehe bladen le ontleenen hebben, De „Tagliche Rundschau" is blijkbaar niet op de hoogte van de pijnlijke zorg, waarmee men in den Haag over onze neutraliteit waakt en die de bevoegde overheid wat de journalistiek aangaat, maatregelen tegen de ..Telegraaf'' deed nemen wegens een door dat blad open baar gemaakte afbeelding, waardoor Dnitschland zich gekrenkt zou kunnen voelen. De „K a is er W i 1 li e 1 m d erfiros ze" en ..Highflyer'. ITel is al weer verscheiden weken ge leden (liet geschiedde nl. 26 Augustus)dat de Britsche kruiser .Highflyer" den Duik- schen liulpkruiscr, welks naam men hier boven leest, aangreep en de bemanning van deze boot dwong, ze te doen zinken na ze verlaten te hebben Ofschoon we dus met oude kost aankomen, zijn de bij zonderheden, die de „Köln Ztg" thans omtrent die ontmoeting verhaalt, te eigen aardig, om den lezer mei hel kortelings oververtellen daarvan niet een denkbeeld te geven van de wijze, waarop een der gelijk treffen plaats heeft De Kaiser Wilhelm der Grosze" lag in de Spaansche haven Rio del Oro, mot twee kolenboolen langszij, terwijl een derrie Duitsche stoomboot ongeveer 500 M. verder zeewaarts voor anker lag Te gen den middag Icwam toen de Engolsche kruiser „Highflyer" in zicht Daarna ont spon zich lusschen beide vaartuigen hel volgende gesprek door middel van licht seinen. Engelsch schip: ..Highflyer" geef u over ..Kaiser Wilhelm der Grosze"' geen antwoord. „Highflyer"; ik vorder u op, u over te geven „K W d G" Duitsche oorlogssche pen geven zich niet over Ik verzoek u, de Spaansche neutraliteit te handhaven U neemt voor de tweede maal in deze haven kolen in Ilc vorder u op, u over te geven. Zoo niet. dan zal ik ter stond op u schieten .K W d G": ik neem hier voor de eerste maal kolen in. Overigens is dat een Spaansche aangelegenheid ,.IT": Geef u dadelijk over ,.K W. d. G." Ik heb u niets meer te zeggen Daarop opende de „Highflyer" het vuur. dal door de „Raiser Wilhelm der Grosze" aanstonds beantwoord werd Dit scliip voerde den slrijd, terwijl het on geveer 2000 M vóór de kust voor anker lag. Het bevond zich volgens het Duitsche bericht dus in de territoriale wateren van Spanje. Om onnoodige verliezen aan menschen- levens te voorkomen, deed de comman dant van den Duilschen hulpkruiser het niet voor de bediening van het geschut enz. noodige personeel evenals de zich aan boord bevindende leden van de equi pages der vroeger opgebrachte Engelsche (ltoopvaardij)schepen aan boord van de boven bedoelde kolenboolen gaan, welke vervolgens naar hel Zuiden stevenden Bij t begin van den strijd waren de beide oorlogsbodems zoo wat 9 K M van elkaar verwijderd. Onmiddellijk bij 'l be gin van hel gevecht hadden twee schor ten het voorruim van de „K. W d. G getroffen en de daar geborgen helft der munitie onbruikbaar gemaakt. De Duit sche boot sukkelde dus 't eerst met gebrek aan schietvoorraad. Daarom beval de ka pitein, ze lé Ialen zinken en de bemanning, een goed heenkomen in de booten te zoeken. Dil geschiedde, nadal naar schatting van den Duilschen bevelhebber de „Highflyer". 100 lol 600 schoten af gegeven had Van deze zou maar zoo wat 2 pCt doel getroffen hebben De Duit sche schepelingen roeiden naar de Spaansche kust, waar zij goed werden opgenomen Dc Engelschen achtervolg den hen nog, maar tevergeefs. B e d c n ke 1 ij k na 1 i o n a 1 i s m e. We hebben meer dan eens gemeld, hoe de verhooging van het nationaliteitsgevoel in Rusland zich o. a. openbaarde in hel „vernissen" van stads- en eigen namen. We herinneren in dc eerste plaats aan Petrograd (St. Petersburg) Maai' ook Rus sen met Duitsche namen pasten daarop dezelfde methode toe. Dil kan vermake lijke gevolgen hebben, zooals het onder staande bewijst lil hel leger van den tsaar zijn drie ge neraals die de namen Bjegoboi Podwal en Kartinnik dragen. Ze zullen den lezer niel bekend voorkomen Ook de Russische soldaat kenl hen niel of eersl sinds kort onder die benamingen. De daarmee aan gewezen personen zijn beleend genoeg. De in de eerste plaats bedoelde is nie mand anders dan generaal Rennenkumpf. En de twee andere hoofdofficieren heet ten voor deze inwendige russificatie Kei ler en Bilderling. De Duitsche klank was den patriotten evenwel onaangenaam Dus vertaalden ze eenvoudig hun namen. Dal is een hachelijke onderneming. Hel overzetten van de eeue in de andere taal is gemakkelijk genoeg, alleen is het ge- wenschl, dat men den naam in zijn ontstaan doorziet. En daarmee hebben de tieeren geen rekening gehouden Van daar dat de Russische naam van Renuen- kampf uit een letterlijke overzetting van 1 de woorden,,rennen" en „kamp" beslaat, terwijl de naam moet worden in verband gebracht met de plaatsnaam Reunen- kampf, welke op zijn beurt van „Katnpf" - veld en „renne" verstandig afkom stig is. Zoo verging het den beiden anderen aanvoerders ook Generaal Keiler vcrlaal- ae dil woord, dut in 'l Duilsch aar. ons „kelder" beantwoordt, klakkeloos, niei be denkend, dat het oude „keiler" kelder meester beteekent. En ton derde werd Bilderling in t Russisch overgebracht met een woord, dal beelden-maker of -vor- lcooper beduidt, terwijl volgens de „Köln. Ztg" daaraan een oud-Duitsche strijders- naam ten grondslag ligt, welke van bil strijdbijl is afgeleid KORTE OORLOGSBERICHTEN. Van hel zware Duitsche geschut heb ben de soldaten der bondgenooten het meeste last Men moet zich deze overi gens volstrekt niel ontmoedigd of som ber voorstellen. De Engelschen met name houden er den moed, de fut en de lenigheid in de door hel lange liggen in natte loopgraven anders liclit verstiji- vende botten in door het spelen van voetbal-wedstrijden tusschen de ver schillende afdeelingen Men begrijpt toch wel, dat niet voortdurend dezelfde man schappen in de voorste linie blijven, niel gestadig de druk van het loeren en afwachten onder de ontploffende grana ten en de ten gevolge daarvan hen be- heerscbende zenuwspanning door de zelfde soldaten geleden wordt- Zij wor den afgelost en wie dan voor een poos naar achteren verhuizen, ontspannen zich b v op de aangegeven wijze of op een andere Ook daarvan verhaalt de Parijsche ..Times' -correspondent „Er gaal schier geen nacht voorbij zonder alarm De manschappen leggen koelbloedig een kaartje bij kaarslicht. Zij dagen eikaar uit om dwaze dingen te doen. Een van hen sloop in een donke1- ren nachl weg om een Duilsch machine geweer buil te maken ITij schoof op zijn buik voort tot hij op enkele meiers van zijn doel was. Hij overrompelde de waehl van vijf soldaten maakte hen af en keerde in triomf naar zijn schans te rug, met het machinegeweer als een schaap over zijn schouders. Aangemoe digd door het slagen van zijn poging ging hij er weer op uit om de munitie te halen, die hij op zijn eersten tocht had achtergelaten Dr. Terwagno. lid van den Aut- werpschen gemeenteraad en socialistisch afgevaardigde in de Belgische TCamer, loeft tijdelijk te Amsterdam Volgens het „Hhld", van welk blad een medewerker met hem een onderhoud liad, wil hij trachten, eenheid te brengen onder de sociaal-democraten van alle landen ten opzichte van den oorlog De regeering van zijn land zou volgens Terwagne naar Oostende of misschien

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3