MIRBELBURGSCHE (MRAIT. i'. 236. 137* Jaargang. W oensdag 7 October. BINNENLAND. FEUILLETON, DE ONGEKROONDE KONING. 1914 Dune eoarazt vsraohyat 4 g i ij k i, met mïtiomdirïag w Zo*- Fmtdag»»; Filji pa* Kwartaal, loowel voor Middelbrug alt voor alia plaatiea ia Nadarlaad traaco pp. 11.25| Afzonderlijk# aammert koitea 6 oeat. Advartaatiöa by aboaaemeat op voordeeliga voorwaardaa. Proipectaaaea daarvaa zijn aan bet bureau te bekomen* Ad otrUitiöa voor het eeritvolgeade anmmer moeten dei middagi vóór één ut aam het bmream bezorgd zyn. i.dvertanüöa 20 oaat par rigal. Bij abonnement vaal lager.' Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Damkbotaigingea van 17 rogeli i 1.50elke regel mee 20 oeat. Beolamei 40 cent per regel. Groote lettere naar de plaati,' dia ry innamen; Tot de plaatiing van advertantien en reolamei, niet afkomstig nit Ze al a ad, betreffend^ Handel, Nijverheid en Geldwezen, i* gerechtigd het ilfeneei Adrertentle-BiKH A. 1)12 LA HAB An., N.Z. Vonrbvrgwal Ü«6S Aauterdmn. BESLAG OP TARWE EiV ROGGE. Naar aanleiding van de (onder nagekomen berichten in ons vorig nummer vermelde) maatregelen door den minister van Land bouw enz. genomen om beslag te doen leggen op alle tarwe en rogge in Groningen, heeft het Ned. Corresp. Bureau een onder- boud gebad met minister Treub. Deze verklaarde daarin o. a. het volgende Ik ben tot dezen krassen maatregel zeer tegen mijn zin overgegaan, maar hij was noodig, omdat de Groningsche graanhandel niet alleen zich aan de zachtere maatregelen, die eerat genomen waren, in het minst niet stoorde, maar er toe medewerkte, dat het ontzag voor de door de Bpgeering genomen maatregelen dreigde geheel te loor te gaan. Wat de boeren betreft, ook dezen hebben het aan zich zelf te wijten, dat zulke krasse maatregelen genomen moeten worden. Het is inderdaad ergerlijk, zoowel van de zijde van sommige graanhandelaren als van die van 6en, belaas al te groot aantal boeren, boe weinig zij den ernst van den toestand beseffen en hoe snel zij er bij zijn, pogingen te doen, om maatregelen, die hun een de3l van hun oorlogswinst zonden doen derven, met alle middelen tegen te gaan. Dat door boeren rogge, ten einde in beslagneming voor bakkerijen te voorkomen, vermengd wordt met haver of met ander veevoeder, werd mij uit (verschillende ge meenten bericht. Het schandaal van den Huizenschen boer, die de reeds in beslag genomen rogge met petroleum overgoot, is reeds gepubliceerd en gisteren werd mij mededeeling gedaan van een boer in een Groningsche gemeente, die om beslagneming van rogge te voorkomen, deze had vermengd met fijn glas. Set zal geen verwondering wekken, dat waar zulke dingen voorkomen de reg ering wel verplicht is, zonder veel pardon krasse maatregelen te nemen. Mijn voornemen is heden aan alle Commissa rissen der Koningin een brief te doen uit gaan met verzoek om opgaaf der gemeenten die naar hun oordeel in aanmerking komen voor het ontvangen van eene gelijke circu laire als die aan de Groningsche burge meesters. Waar sedert eenige weken ook de prij zen derpeulvrnchtenop schrome lijke wijze stijgen en het waarschijnlijk is, dat dit niet hot gevolg is van minder goeden oogst, maar uitsluitend of hoofdzakelijk van terughouding van voorraden met specula tieve doeleinden, ben ik voornemens dezer dagen ook maximum-prijzen voor den groot handel in peulvruchten vast te stellen. Mocht deze maatregel opnieuw door tegenwerking van handelaars en boeren illusoir gemaakt worden, dan zal ik'mij verplicht zien het zelfde, wat ik nu gedaan heb ten aanzien van de tarwe- en rogge voorraden in de provincie Groningen, uit te strekken tot de boonen en erwten. Ik ontveins mij geenszins dat deze maat- Roman van PAUL OSKAR HSCKER. naar het Duitsch. Nadruk verboden. regelen in de uitvoering verschillende moei lijkheden zullen opleveren en dat daarbij ook meermalen rechtmatige belangen zullen worden geschaad, Intusschen zal mij dit niet kunnen terug houden om, nu de winter voor de deur Btaat, de werkloosheid naar alle waarschijk- heid in verschillende bedrijven nog zal toe nemen, het aantal personen, die bij steun comités hun toevlncht moetén zoeken, naar alle waarschijolijkheid zal vermeerderen en dientengevolge de inkomsten van een groot aantal huisgezinnen aanmerkelijk zullen ver minderen, met alle kracht waai over de Re geering beschikt, tegen te gaan, dat levens middelen in prijs znllen stijgen alleen om aan enkele categoriön van personen specu latieve oorlogswinsten te bezorgen. Wat de boeren betreft begrijp ik natuur lijk zeer goed, dat het onbillijk zou zyn in de beoordeeling allen over één kam te scheren, maar het is niet te vermijden, dat, nu de kresse egoïsten onder hen zulk een groot deel van den boerenstand blijken te vormen, de beter gezinden mede moeten lijden onder maatregelen, die tegen de eersten gericht zijn. Bovendien doet de Regeering alles wat in haar vermogen is om den toe voer van maïs en veevoeder zoo spoedig mogelijk weer geregeld te doen plaats heb ben, zoodat vrees dat door da genomen of te nemen maatregelen, de veefokkerij en inzonderheid de vurkensfokkerij ernstig zou worden bedreigd, niet behoelt te bestaan. Wij willen hier nog aan toevoegen dat in de door den ministar aan de burgemeesters in de Provincie Groningen gezonden circulaire zij worden uitgenoodigd zonder verwijl over te gaan tot het aankoopen vsn alle partyen rogge en tarwe, binnen hun gemeente aan wezig, tegen een prijs vsn ten hoogste 25 cent per 100 K G. beneden den maximum prijs genoemd in da circulaire van S0 Sep tember 11. Voor zoover de eigenaars dier partijen tot verkoop niet geneigd zijn ver zoekt de minister de rogge en tarwe met toepassing van Art 76c der Onteigenings» wet in bezit te nemen. Voorts herinnnren we er aan dat in die circulaire van 30 Sept. door den minister van landbouw met ingang van 2 October de volgende maximum-prijzen zijn vastge steld beste Zeeuwsche tarwe met uitzon dering van zaaitarwe per 100 KG. f 12 50 de andere soorten van inlandsche tarwe en inlandscbe rogge met uitzondering van zaai- rogge per 100 K.G. f 11tarwe-bloem »inlandscb 0" per 100 K.G. f 16.25 tarwe meel, ongebnild, per 100 K.G. f 14rogge meel, ongebuild, per 100 K.G. f 13. zijn geweest als die lauden ertoe hadden kunnen besluiten dezen oorlog tot hel Europeefiche ras te beperken en er geen andere rassen bij in te balen Maar het werd ons toch wel wat eigenaardig te m<jede, toen we in „De Zeeuw" van gisteravond een zin lazen als de volgende. Een der meest stuitende zonder lingheden in dezen oorlog is wel dat een Christenland als Engeland in bond genootschap trad mei een overwegend niet Christenland als Frankrijk en een lieidenland als Japan, terwijl hel zicli door Mohammedanen uil Indië laai bij slaan; bij dit bedrijf is de inroeping van de hulp der halfapen uit Afrika lurco's geheeleu door Frankrijk le gen een beschaafd Christenvolk als Duilscbland nog slechts kinderspel Die men sclilie veilde beschouwingen worden dan verder nog aangedikt door een beschrijving der Tureo's, als „men- schen notabene wier brullend en bral lend attaqueeren ,meer aan brulapen en gevleeschde duivels doet denken En aan de Indiërs, „Üeze doodsvijanden van Christendom en Christelijke beschaving" wordt als een soort verwijt ten laste gelegd dal „ze tot zelfs hun gebeds matjes hadden meegebracht". Zou de schrijver van at dal moois ooit zelf een Turco of een Indiër hebben gezienV Of ooit hebben gelezen over de beschaafde manieren der Indiërs, over de aristocratische hoogheid onder de Mooren? Voor hem slaat blijkbaar ieder mensch die niet blank en niet christelijk is, op hel peil van een Hottentot. Hel is bovendien nu wel een erg on geschikte tijd om onze Europeesche be schaving boven ene der Indiërs en Moo ren le stellen Ze konden hier wel eens de overtuiging krijgen, dal hun vecht- wijze heel wat beschaafder is. HALFAPEN EN BRULAPEN. We belmoren zeker niet tot de be wonderaars van hel door Frankrijk en Engeland gevolgde stelsel om in dezen oorlog ook gebruik le maken van inland sche troepen uit hun kolonies fn Afri ka en Azië. Het zou ons veel liever IIET VEE VAN VLUCHTELINGEN Door dc regeering zijn maatregelen getroffen dal vee, door Belgische vluch telingen medegenomen, onze grens mag overschrijden. De ambtenaren der invoer rechten zijn ingelicht omtrent de le stel len voorwaarden. NEDERLAND EN DE OORLOG. Sigaren en tabak voor mili- t a i r e n- De commissie voor de inzameling van gelden lol verstrekking van sigaren en tabak aan militairen te velde en in versterkte plaatsen heeft van II M de Koningin-Moeder ten tweeden male een bijdrage van f 100 ontvangen, ten be hoeve van en als hernieuwd blijk van belangstelling in het door de commissie beoogde doel. I Gravin Czemin keurde hel volstrekt goed, dal de dwaze liefdesgeschiedenis)! van Gwendoline, die haar zeer verraste j aan het ontbijt zoo eventjes zou worden afgedaan. Daar was het gevaar te gr col voor. Zij vergezelde haar ouden vriend j naar zijn kamer en raadde hem aan in ieder geval die Amerikaansche invitatie voor het jonge meisje aan te nemen, dan i zou er wat gras groeien over de zaak. „En het is ook beter voor Beate dat zij van den winter nog geen aanhangsel heeft Geloof mij, Hugo, je lieve vrouw' zou er precies zoo over oordeelen „Ja. ja, het zou heel goed zijn als ze een poosje wegging Maar moet ik haar dan naar den eersten den besten patser zenden? Ik baat dat Dollarika. Als een van Mama's familieleden nu eens voor 1 'den dag gekomen was. Graaf Keudjdrich of de oude mevrouw Neuperg dje had den het meisje ook best eens kunnen in- vileeren niet waar Ik heb het ze in den mond gegeven Maar ze zeggen mis schien: wat moet ik met haar uitvoeren zoo lang ze nog niet uitgaat? Het is een vervelende overgangstijd Je hebt eigenlijk gelijk. Zij moet dan maar tot Maart of' April bij die Amerikanen blijven. Onkos ten zal het mij gelukkig niet geven." Dn gravin knikte en gaf hem de hand. „Ziezoo, nu doel het mij toch plezier dat ik juist op 't goede oogenblik gekomen ben." Hij hield haar hand vast. „Wil je pro fessor je weer verleidelijk jongmaken, Eddy?"' „Ja Met een maagpomp en dergelijke schrikaanjagende middelen." „Er is natuurlijk niets van waar, hé?" „De hemel beware mij! Het gaat el lendig. Die nachten, Hugo. Dikwijls hoor ik hel nog vier uur slaan." „En dat noemen zij nu het gezonde buitenleven" „Ja, beste vriend, zulke sterke men- schcn als jij zijn met een kaarsje te zoeken Ik heb je vaak bewonderd! Die friscliheiid en kracht. Vandaag weer. Oudje, 't is ongeloofelijk zulke jonge oogen als je hebt." Zij lachte. „Nu krijgt hij nog een kleur ook. Je bent een unicum, Ex cellentie." Erxleben lachte mee. „Ja, daar is van daag ook wel reden voor. Ik ben van een zwaren last ontheven." „Is Kfllmin niet bij je geweest?" „Ja, hij is eindelijk verstandig gewor den Hel spijt mij werkelijk Eddy, dat ik je van den zomer zoo verschrikt heb Het water stond mij toen werkelijk na aan de lippen „Integendeel, voor mij was het een verf- driet, een heel groot verdriet dat ik je niel helpen kon. Dal ellendige proces. Maar dat zal ik je nu voor goed besparen, ik heb het mij heilig voorgenomen Dus je hebt met Kalinin een vrij goede schikking getroffen „Alles op rekening van zijn Excellentie. Hadden ze mij nu bij de manoeuvres af gemaakt dan zou ik voor geen cent cre- diet bij hem kunnen krijgen Maar nu be rekent hij het zoo een legercorps zal hij wel krijgenIk moet hem wel zeven percent betalen, dat is bijna woekerwinst niet waar? In ieder geval de volgende week lcomt hij met een som voor den dag die het mij mogelijk maakt van al die on aangename kleine schulden af te komen En dat hoopt zich langzaam op." De gravin zuchtte. Daar weel ik alles van Hugo' Maar nu toch werkelijk adieu oude vriend Voordat Gwendoline op reis gaal, zendt je haar toch wel een paar dagen naar Rolliolz niet waar? Ik moet je zeggen je Walkuren zien er prachtig uit. Beate is precies haar moeder. Ik kan best begrijpen dal de meisjes den Keizer in 't oog gevallen zijn. Hoe is het, wou je in December de drijfjacht bij Vnij mee ma ken?" „Neen Eddy, dank je. Je jachtgebied is goed daar is geen quaeslie van Maar de leiding van dien opperhoutvester bij jou! Je bent steeds in gevaar Nu adieu; mijn beste wensthen voor je maag lieve Eddy en al hel aangename dal er om heen ligt." ^„Booswicht Zij ging heen Erxleben begaf zich naar zijn kleedkamer waar Neumann reedd Bloembollen Syndicaal Naar hel Haar). Dbld meldt, zijn de inschrijvingen voor bet garantiefonds voor het aangevraagde voorschot dooi de commissie tol oprichting van hel Bloembollensyndicaal niel voldoende, om le beantwoorden aan de eiscbeu, door den minister gesteld Naar de Asser Cl verneemt, wordt een regeling overwogen, strekkende lot bescherming van de belangen van even- tueele hypotheekhouders, bij liet doen van uitbetalingen voor eventueele scha devergoedingen ingevolge de Onteige ningswet, de Wet op den staal van oor log en van beleg en bij liet verleenen van Voorschollen op die schadevergoedin gen Koslcloo s vervoer voor mili tairen. Met intrekking eencr desbetreffende vroegere beschikking heeft de minister 'van oorlog bepaald lo om een bewijs van kosteloos ver voer voor spoorweg, tramweg of stoom boot c. q veer le kunnen verkrijgen, moeten met verlof gaande militairen be neden de rang van officier daarvoor een verzoek richten lol hun onmiddel- lijken yhef, onder verklaring, dat hun beperkte geldmiddelen hun niel toe slaan zelf (resp. telkenmale zelf) hun reis tc bekostigen Gcencrlei bewijsstukken mogen lot staving dezer verklaring worden ge vraagd. Een bewijs van kosteloos vervoer kan Worden afgegeven aan gezinshoofden telkenmale, dal aan hen op grond van de door den opperbe velhebber van land en zeemacht uit gevaardigde bepalingen verlof wordt verleend aan niel-gezinshoofden hooglens één maal in de vierliendagen, wanneer hun op grond van vorenaangehaalde bepa lingen verlof wordt verleend De bedoelde ver voer be wij zen kunnen voor de heen en terugreis uitsluitend worden gegeven naai" de woonplaats of tijdelijke verblijfplaats van het gezin van den verlofganger of naar het daar nabijgelegen station, dan wel naar de plaals, waar de aanwezigheid van den verlofganger dringend noodzakelijk is. Goede en goedkoope voeding. Hel hoofdbestuur der Maatschappij tol Nul van t Algemeen acht het gewenscht om vooral in deze buitengewone tijden de kennis van goede en goedkoope voe ding in den ruimsten kring le versprei den. Het stelt zich voor, in de eerste plaats; aan de departementen, maar ook aan an dere vereenigingen en aan steuncomité s die zulks wenschen, kosteloos voordrach ten over dit onderwerp aan te bieden, waarbij verschillende gerechten zullen worden voorgekookt. De bedoeling dezer voordrachten is, alles had klaar gelegd, de hooge verlak te laarzen met de bruine kappen, do witte breek, de hooge wille jachtdas, de roo- de jas en de zwart fluweelen jachlpet Hij schelde om den oppasser, die hem bij hela ankleeden moest helpen In zeven minuten was de parforce ruiter klaar. Erxleben was ongeloofelijk vlug in het verkleeden. Hij beschouwde den tijd als een te kostbare zaak om er één enkele minuut meer dan noodig was aan te be steden. Rinkelend met de sporen kwam hij de huiskamer binnen, waai" hij de bei'" de oudste dochters vond juist een eind makende aan een pijnlijk gesprek Zij hadden Ingrid de kamer uit gestuurd want natuurlijk spraken zij over Erwin Schnott. „Om elf uur veertig komt de auto voor, kinderen", zei hij Gwendoline wilde de stoute schoenen aantrekken „Papa. ik wou u een verzoek doen. U zei daar straks Beate vindt nu ookHel is toch wel wat hard voor mij. Hij bad de armen om den rug gesla gen, stond met de hielen legen elkaar en wipte op de teenen op en neer Hij zag er uit als een jeugdige luite nant in zijn rooden jachlrok, die pre cies sloot om zijn nel, elegant figuur. „Nu wat is er dan Gwendoline? Heb je nog altijd te pruttelen! Vooruifdai? maar, wat heb je le vragen!" „Ik heb overhaast gehandeld Papa Ik moest u natuurlijk laten beslissen of Erwin mee mocht gaan Maar is aan te toonen, dat voor lage prijzen goed voedende en smakelijke maaltijden kun nen worden samengesteld, waarbij door moderne bereidingswijzen brandstof en arbeid gespaard worden. Om de denkbeelden beter vast te leg gen, zal na de voordracht, die ongeveer 2>/i a 3 uur zal duren, een, door de Maat schappij speciaal voor dit doel uitgege ven, klein geschriftje kosteloos voor het publiek worden beschikbaar gesteld, waarin het medegedeelde is saamgevat en eenige eenvoudige recepten zijn afge drukt. Voor het houden van deze voordrach ten stellen de leeraressen der „Reizende Keuken" en der „Reizende Huishoudeur- sussen", benevens andere deskundigen, zich voor hel hoofdbestuur beschikbaar Voor inlichtingen wende men zich tot het secretariaat van het Nut, N.Z Voor burgwal 212, Amsterdam. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon- besluit: is, met Nov. aan B P. Bilheimer, c i op verz. e o. verl als lid van den Raad van Toezicht op dc Spoorwegdiensten, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. OOST-INDIË D e 1 i-s p o o r w e g. Naar wij vernemen, heeft de Deli Spoorweg Maatschappij, krachtens de bepalingen van de concessie, haar in 1913 verleend, de Regeerings goedkeu ring verkregen, tol aanleg en exploita tie van eene tramlijn tol Siantar Deze lijn zal een verlenging zijn, over een afstand van circa 26 kilometer, van de in aanbouw zijde lijn Tebing Tinggi naar Dolok-Merawan De Maatschappij heeft den aanleg direct ter hand genomen In de voor- loopig benoodigde geldmiddelen moet voorzien zijn. Hand. GIROVERKEER VOOR RIJKS BELASTINGEN. Bij resolutie van den minister van fi nanciën van 7 September j.l. is een in structie vastgesteld, waarin de regelen zijn opgenomen volgens welke met ingang van 1 November a s. belasting kan wor den betaald door middel van overschrij ving bij ae Nederlandsclie Bank Hel kan zijn nut hebben omtrent deze nieuwe wijze van betalen een en atiaer mede te deelen. Wel zal ze in dezen omtrek voor het oogenblik nog niel veelvuldig worden ge bruikt, maar er zijn lat van factoren die er op wijzen dat de toekomst ons ook in dit opzicht verandering brengen zal Om van het nieuwe middel gebruikte hel nu niel beter. want het spreekt van zelf dat hij allerlei vragen zal doen als ik hem verklaren moet waarom u het niel wou hebben Vindt u ook niet'" „Hm! Ik verander toch niet van opir nie Gwendoline Opperhoutvester met drie duizend mark, een mooi sommetje voor een burgerman maar voor mijn dochter niel geschikt Meerijden naar Döbcritz, nu enfin, dat kan mij niet schelen, laat hem dal maar doen. Hel is toch een heel ding voor een jong baasje voor 'l eerst in een rooden rok Laten we zijn plezier niet bedel ven. Maar na het hallali moet je maar dadelijk afscheid van hem nemen tot aanstaande lente. Tante Eddy wou j'e nog op Rolholz hebben En in Decem ber kan je dan naar Hamr burg verirekken dal is Gwendoline zag hem met groote oogen aan, Was het een gunst, een bewijs van genegenheid of was het een soort van verbanning? Als haar vader zoo kortaf op lievelenden toon sprak, met smalle lippen en kou de oogen, dan was hij ondoorgrondelijk voor haajr, Ook Beate had zeer verbaasd opge keken. „Je vindt het toch goed, kindlief?" „Zeker Papa Ik dank u wel zeer." Zij haalde diep adem „Zal ik vandaag nog lelegrafceren 9" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1