I*. 233. 137* jaarsdag. Dinsdag 6 October. BINNENLAND. FEUILLETON. DE ONGEKROONDE KONING. Dit Stad en Provincie. Dm eoaraat Ttnihijmi Ia g 1 ij k i, nat aitiom4»riag ram ZoaZ cm f aaitlagai) par kwartaal, toowal voor ICiddalbmrg mla voor mlla plmatiam im Nadarlmmd framoo pp. f 1.25] Afiomderlijka mamman koitam 5 oamt AdTartamtiëm bij abommemamt op voordaeliga Toorwaardam. Proipectmuem daarraa lijm aam hat bareaa ta bakomta. AdTartamtiem moor hat aarttrolgamda ammmar moatam dei middag» vóór a mar aam hat bmraam bazorgd zija. Advartaatifla k 20 oaat par ragaU Bij abomaamaat vaal iagat. Qaboorta-, dood- aa alia aadara familiabariohtaa aa Daakbataigiagea Tam 17 ragal» 1 1.50alka regel m«o 20 oaat. Baolama» 40 oaat par ragal. Groot» lattar» aaar da plaati] dia «ij iaaaaua. Tot da plaataiag ram adrartaattóa aa raolame», aiat afkomftig ait Zaal a ad, betraffamdf Haadal, Nijvarhaid aa Galdwezea, i» gerechtigd het Algemeal AdTOrteitle-Bireai A. JOB LA IAB Ax., H.Z. Voaroartwal Md, Amsterdam. TWEEDE KAMER. Tweede buitengewoon krediet van f 50 millioen Ingediend is een suppleloire oorlogs- begrooting 1914, om den post: „Uitga ven, voortvloeiende uit het buitenge woon onder de wapenen roepen van de dienstplichtigen der militie en van de landweer en uit alle verdere maat regelen, verband houdende met de bui tengewone omstandigheden, die lot dat onder de wapenen roepen hebben ge leid", te verhoogen met een som van f 50,000,000 en ïnitsdien te brengen op f 100,000,000 In de Memorie van Toelichting deelt de Minister van 'Oorlog o. a. mede, dat de som, die ter bestrijding van de uit gaven over Augustus, September en Oc tober ter beschikking van de korpsen en onderdeden van liet op oorlogsvoet gebrachte leger moest worden gesteld, in rond cijfer f 28,500,000 beliep, waarvan een niet onbelangrijk gedeelte voor uitgaven in ééns, zooals voor liet in slaat van verdediging brengen van stellingen en liniën en afzonderlijke for ten en het doen van noodzakelijke aan schaffingen van allerlei aard. De be talingen, die rechtstreeks door de korp sen geschieden en in gewone tijden in den regel nog geen 11/2 millioen per maand beloopen, zullen voor den ver deren duur der mobilisatie allicht 7 A 8 millioen 's maands bedragen. De paardenvordering, die groolendeels in de eerste dagen der moblilisalie heeft plaats gehad, eiscïit een uilgaaf, die opftf 7,000.000 kan worden gestelbd, behalve de nog aan die vordering ver bonden kosten van reis- en verblijfkos ten en vaeanliegelden voor de vorde ringscommissarissen en taxateurs, enz. Het bedrag van de vergoedingen ten behoeve van de gezinnen van militie- en landweerplichtigen uit te betalen, zal weinig minder dan f 3,000,000 per maand beloopen Aan de oproeping zelve waren bovendien belangrijke uitgaven verbonden, inzonderheid wegens de telegraphische oproeping en reiskosten van in liet bui tenland vertoevende dienstplichtigen De Minister wijst dan nog op de uil gaven voor aanvulling van den voorraad kleeding- en uitrustingsstukken, aanschaf fing van levensmiddelen, enz. Uitgaande van de veronderstelling, dat de aanvankelijk toegestane som voldoen de zal zijn tot dekking van de uitgaven over het tijdvak van het begin der mobi lisatie lot het einde van September en dat in den loop van dit jaar nog niet tot demobilisatie zal kunnen worden overge daan, wordt daarom bij dit wetsontwerp andermaal een buitengewoon krediet van vijftig milioen gulden aangevraagd In hoeverre hel mogelijk zal blijken, hieruit ook de schadevergoedingen te be talen, die zullen moeten worden uitge keerd ingevolge de Onteigeningswet, de wet ibpdfcn Slaat van oorlog en van beleg, Roman van PAUL OSKAR IIöCKER. naar het Duitsch. Nadruk verboden. 6) Maar wonder boven wonder vandaag trad hij met een stralend gezicht en schit terende oogen de ontbijtkamer binnen. Hij had zijn oehtend-burgerkleeren nog aan, was pas geschoren en in het badgewcèst. zag er weer uit als een eerste luitenant of een ritmeester en bracht een prachti- gen eetlust mede. Tante Eddy wisselde een vluggen, schalkschen blik met de dochters; de za ken met Kalmin schenen beter afgeloopen te zijn dan men verwacht had. „Hoe aardig van Zijne Majesteit am aan de meisjes te denken", zei hij, toen ze allen aan de ontbijttafel zalen. „Hel was maar een invallende gedachte Wij liad- aen juist de rechlergalop gedaan en slop ten aan den Westelijken doorgang; daar steken ze beiden in schuine richting bet hippodroom over en vliegen over hot hek en toen over een dikken boom heen. Nu, dat maakte een goed effect, hel is wel geer heldenfeit, maar Zijne Majesteit was de militaire Inundatiewet en de z.g. Krin- genwiel van 21 Dec 1853, valt nog niét te zeggen; het beloop dier vergoedingen kan trouwens nu nog niet geraamd wor den, ook omdat de werkzaamheden, die aanleiding geven lot de schadevergoedin gen, nog voortduren Tegenover enkele van de hiervoren vermelde uitgaven zullen, zij het dan ook tot een lager bedrag, buitengewone ont vangsten kunnen worden gesteld. Zoo zul len, tenzij onverhoopt de/oorlogstoestand biochl intreden, de gevorderde paarden groolendeels weder kunnen worden ver kocht, hfetzij aan de vorige eigenaars, het zij aan derden, en zal ook een deel van de opgelegde verplegingsmïddelen voor zoover zij niet in Rijksinrichtingen ver bruikt kunnen worden ten verkoop wor den bestemd. IIET BELGISCHE GRIJSBOEK. De Belgische gezant in den Haag •deelde nog aan de N. R C. naai* aan leiding van zijn bericht van 10 Augus tus jl. aan den Belgischen minister van buitenlandsehe zaken, mede, dat hij, melding makende van zijne „verwon dering over die poging tol bemidde ling" geenzins gelijk de lezer zou kunnen denken de handelwijze van/ jhr. Loudon op het oog had, doch wel de poging van Duitschland om, eerst door lussclienkomst van hel Ame- rikaanschc gezantschap te Brnss|el en daarna van de Nederlandsche regee ring, opnieuw te trachten België over te halen de wapenen neer te leggen. Wat de tussckenkomst van jhr. Lou don betreft, deze bestond slechts daar in, dat de minister, na geweigerd te hebben den Nederlandschen gezant te Brussel op te dragen de bedoelde me- dedeeling aan de Belgische regeering over le brengen, aan den Duitschen ge zant alhier zeide, dat hij er geen be denking legen had aan baron Fallon te vragen, of deze zich soms met de overbrenging wilde belasten. De gezant verklaarde zich daartoe bereid en bracht de medcideeling aan zijne regee- 'ring over met de toevoeging „om den minister van buitenlandsehe zaken der Nederlanden een genoegen te doen' zonder met deze woorden te willen uitdrukken dat jhr. London op die overbrenging eenigen prijs stelde. NEDERLAND EN DE OORLOG. Een vredesraad Op aanstichting van het hoofdbestuur van Vrede door Recht is er een Ne derlandsche vredesraad opgericht, waar in vrienden van den vrede van alle politieke partijen en de vakbeweging zit ting hebben genomen. Het is de bedoeling dier oprichters, dezen raad advies le lalen uitbrengen voor alle vraagstukken de vredesbewe ging betreffende, opdal er overeenstem- in een goede bui en wou de meisjes eens pleizier doen." „Gelukkig dat de dpmes niet meer zoo als verleden jaar roode pakjes dragen", zei de gravin, „want dan zou Gwendolinje erg in 't nauw zijn gekomen. In één dag een nieuw toilet klaar te krijgen! Een man denkt daar natuurlijk niet aan „De (dames die vorige jaren hebben meegereden hebben ze zeker nog wel, dan had ik wel wat kunnen leenen," zei Gwendoline. „Leenen, altijd leenen!" merkte Inigrid de grappenmaaksler op „Van wie zou zij dat nu hebben?" Gravin Czernin maakte de opmerking: „Eigenlijk jammer dat rood geen modve meer is. Hel stond tocli bepaald kranig. Vindt je ook niet?" „Een beetje operelte-achtig," meende de (baron „Papa ziet dames niet graag rijden," zei Gwendoline, „en vooral niet meerij den op een jacht. Is het niet waar?" Erxleben haalde de schouders op. „Het is een geluk als er geen ongelukken ge beuren op een jacht met dames Zij kun nen de paarden geen van allen in be dwang houden." „Maar Papa, wat een laster!" riep In- grid „de vorige week heeft Eitel Fritz Beate nog zoo, geprezen. Zij was de eeni- ge die goed achter djen jagermeester bleef!" Allen lachten ming zal zijn omtrent de wijze, waarop de meest belangrijke kwesties tot oplost sing zijn te brengen De pogingen van den heer Guidde, voorzitter van den Duitschen Vredes- Bond, die eenigen tijd in den Haag heeft vertoefd, om een groot aantal bekende pacifisten uil verscheiden lan den samen te brengen, teneinde deiji huidigen toestand en de vredespogingen le ibespreken, zijn voorloopig mislukt, door de moeilijkheden verbonden aan het vervoer. Om deze reden is ook een poging, om hel Berner Bureau bijeen te roe pen. voorloopig opgegeven. Evenwel worden cr maatregelen genomen, die een samenkomst mogelijk zullen maken, daar gebleken is, dat van alle zijde met veel pvmpalhie het plan werd ontvangen. - Neutraliteit in het goederen vervoer. Aan de verschillende goederenstations te Amsterdam is een bezoek gebracht door een len luitenant der marechaussee, vergezeld van eenige manschappen. .Van de aanwezige vrachtbrieven ,be- hoorende bij zendingen welke reeds ten vervoer waren aangenomen, werd de om schrijving van den inhoud nagegaan, bo vendien vastgesteld of de op do vracht brieven vermelde goederensoort werke lijk den inhoud der betrekkelijke balen, kis Len enz vormde (N. v. d. D.) Wolff meldt, dat Duilschers, die Sai gon hebben imoeten verlaten, op Java met hartelijkheid zijn ontvangen Te Buiten zorg heeft zich een commissie gevormd, die twee huizen voor deze Duitschers heeft ingericht. Uit Middelburg. We vesligen de aandacht op het in gezonden slulc in dit nummer van de commissie van spijsuildeeling aan min vermogenden a I h i e r. De gewone lief dadigheid mag dit jaar zeker niet in '1 gedrang komen. Woensdag 11 Nov zal het bestuur van de Leeszaal alhier eene lezing doen houden door den heer Pfann- sliehl uil Chicago over Amerika. Het grjoote succes dal hij gedurende hef vorige seizoen met zijne lezingen had, heeft hem er toe gebracht nog eenigen tijd in ons land te blijven. De spreker is gefortuneerd en doel dit alles voor de goede zaak om juiste idééën over Ame rika te verspreiden. Zijn moeder was een Hollandsche en van haar heeft hij de liefde voor ons land. De opbrengst zal voor een deel aan liet vluchtelingencomité worden afge staan. -- 's Middags zal hij spreken voor sfcliolie- j ren, 's avonds voor volwassenen Dal Erwin von Sclirolt mee zou rijden naar Döberitz had de baron al gehoord, Daar Gwendoline het hem beloofd had wilde hij er zich niet tegen verzetten. Maar hij vroeg op weinig opgewekten loon-, „Heb jullie zoo bijzonder veel met hem op meisjes?" Een algemeen stilzwijgen volgde op die vraag Gwendoline staarde onbeweeglijk voor zich uil op de tafel. Beate zal look met neergeslagen oogen En toen zij ze even opsloeg, zag zij hoe bleek Gwendo line geworden was „Nu, antwoordt dan!" moedigde de ge neraal haar aan Hij ging voor! met ont bijten Daarbij zag hij met groote opmerk zaamheid beurtelings zijn beide dpchters aan. Toen hij zijn bord en eierdopje weg schoof, Nvierp hij zijn nicht 'een vluchligen blik toe mei een zweem van een lachje en zei „Hm' jullie zwijgt- Goed Dat heb ik pok liever dan dat je een lans voor hem gebroken hadt. Schjortt is een inne mende jongen, daar is geen twijfel aanc maar het zou mij toch ontzettend spijlen als hij zich dwaasheden in het hoofd' haalde Weder een pauze. Eindelijk kwam er heel bedrukt en verlegen over Gwendo line's lippen „Dwaasheden. Hoe meent u dat Papa?" „Wel, als hij zich verbeeldde dpt liij in aanmerking kwam als echtgenoot van een van jullie tweeën Met zijn drie duizend; mark inkomen Het was gisteren aan de ponton te Vlissingen weer zoo vol, dal des avonds weder verschillende clubjes vreemdelin gen werden doorgezonden naar hie r, zoo kwamen er met de tram van tien uur een kleine veertig mee, waaronder een zestal Chinee zen, die bijzonder veel pak ken aan de bekende jukken bij zich had den Voor deze lieden, die lioopeu met den verkoop van waaiers iels te kunnen verdienen, moest een onderkomen gevon den worden en een der trouwe helpers van hel dames-comité trok er bijgestaan door een paar heeren en vrijwillige dra gers der bagage op uit. Deze Jaatsten, aan hel dragen der ju Idee n niet gewoon, de den dit op een wijze, die nog al eens hun eigen en anderer lachlust opwekte, maar de aanhouder overwint en men kwam na een paar vergeefsche pogingen aan een voor de menschen geschikt logement aan. Wij wanen le Vlissingen nog getuige van een treurig en treffend feit Er kwam een familie aan, waarvan de moeder niet loopen kon en een volwassen dochter hoogst ernstig ziek is Met een loeivulo die voor ziekenauto was ingericht, wer den de ongelukkigen naar liet gasthuis alhier overgebracht. Hel verbod van invoer van honden in Engeland brengt hen die hun honden brachten naar Vlissingen, in moeilijkheid Een dame wilde onder geen voorwaarde noch lijdelijk noch voor goed van haar: viervoetigen vriend afstand doen en be sloot het dier liever le lalen dooden, Het geen dan ook geschied is. De hond zelf zou wellicht aan een minder opofferende liefde de voorkeur hebben gegeven. An dere personen slaan hun honden aan. Viissingers af onder belofte dat zij ze in dien de omstandigheden dat toelaten we der mogen terug komen halen. Gisterenmiddag werden door een inspecteur van politie op de Markt a 1- h i e r aangehouden een viertal Belgische jongens van 15 tot 18 jaar; die te Leu ven door de Duitschers gevangen ge nomen waren, maar later door tusschen- komsl van een Duitsch officier weder in vrijheid gesteld. Na hun vrijlating waren de jongens te voel naar Gent geko men, waar zij van papieren voorzien werden. Hun doel was hunne ouders le zoeken, en zij wilden nu le voel naar Maastricht. De jongens waren vol lof over de hartelijke wijze waarop zij over al in Zeeuwsch Vlaanderen waren ge holpen, gratis waren zij per boot naar Vlissingen vervoerd en weder per voet hier aangekomen De inspecteur begreep ,dat het niet aanging de jongens den grooten af stand te voet te laten afleggen: en bracht hen naar het bureau van het vreemdelingverkeer, waar hun door het steuncomité hulp werd verleend, door hel betalen van kaartjes tot Venlo De inspecteur bracht nu de jongens naar het slation, alwaar een hunner zeide in twee dagen geen eten le hebben gehad Heil werd toen nog voor liet vertrek eenig voedsel verstrekt, terwijl een rei" zïger hen nog ieder een gulden gaf. „Drieduizend mark inkomen?" vroeg de gravin „Hoe weet je dat?" De generaal lachte „Eergisteren bij de Rahnkes trof hij mij ongelukkig heel alleen in de rookkamer en toen wij hij zoo vrijpostig mij al zijn familieomstandig heden op te biechten." Nu kon Gwendoline zich niet langer inhouden „Eerlijk is hij papa. maar niet vrijpostig Als u zegt vrijpostig, dan geloof ik dal u hem heelemaal verkeerd begrepen hebt „Bij zoo iets is er niet veel verkeerd te begrijpen Gwendoline. Gravin Ralinke was ook van oordeel dat hij je ontzettend het hof maakl Zij hoeft je onlangs er gens met hem gezien Toen hadl je el kaar zeker onderweg onlmoet Toevallig. Ja wel. In ieder geval heeft hij tegen de gravin een onvoorzichtige opmerking ge maaktHij zweeg daar Gwendoline hem met haar groote oogen zoo angstig aanzag „Heb je iets over dit punt op Ie merken, mijn lieve kind? Ik wil het je niet beletten, hoor." Gwendoline haalde diep en zwaar adem Zij was achleruitgeschoven van de tafel Smeekend dwaaldp haar blik van haar vader naai- de zusters en dpn naar tante. Beate was doodsbleek geworden. Zij perste de lippen op elkaar, het was of zij haar adem inhield „Ja papa", zei Gwendoline eindelijk. „Ik wou uw vraag van zoo straks nog be antwoorden. Ik heb Erwin van het begin De jongens waren vol dankbaarheid en verklaarden „Nu nog onze ouders en alles is in orde" Jol zoolang het slalion nog in het gezicht was wuifden de knapen van uil het porlierraamplje Door de politie is wegens landloo- perij aangehouden zekeren M W. v. d. L een oude bekende der justitie Uit Vlissingen. Daar sedert half Augustus de Duit- sche mailtreinen niet meer loopen, zijn de dienslvrouwen op die mailtreinen bui ten betrekking Thans heeft de directeur- generaal der Staatsspoor bepaald dal eenigen (de oudsten in dienstjaren) drie dagen en de anderen twee dagen per week, bezoldiging zal worden uitgekeerd. o Uit Walcheren. In de gisteren gehouden vergade ring van den gemeen leraad van O' en W S ouburg deden de anli-revolulion- uairen voor de zooveelsle maal eene po ging om de kermis af le schaffen Met 9 tegen (2 vóór) werd 'l voorstel verwor pen. Van dezelfde zijde kelderde een voorstel om hel schoolgeld der O L school te verdubbelen Bij de gister le Nieuw en Sint J00sland plaats gehad hebbende ver kiezing voor een li^ vau den raad de zer gemeente in de vacature J. de Vo gel zijn de volgende personen candi- daal gesleld: P Dingemanse AzC. Roo- ze, on L. Wattel. De stemming heeft plaats op 14 Oc tober as. De collecte voor het Roode Kruis te Vee re, reeds eenigen tijd geleden ge houden, heeft f 140 opgebracht. Dat men Ln die gemeente het „mobili- satiewerk 'flink aanpakt moge o a. hieruit blijken, dat er door den res -officier van gezondheid van Westendorp en dr van den Hamum een cursus wordt gegeven in Eerste hulp bij Ongelukken, terwijl hel zangkoor van mevr Weijland reeds twee uitvoeringen gaf voor de sol dalen, de laatste keer Vrijdagavond jl met medewerking van mej Heijse, vio liste uil Middelburg Zooals de lezers bekend zal wezen vertoeven ook te Domburg talrijke uitgewekenen Om liet dezen menschen zoo aangenaam mogelijk te maken wor den niet alleen de boeken uil de volks bondbibliotheek tol hun beschikking ge steld, maar hebben eenige dames aldaar een aantal Fransclie, Engelsche, Duilsche en Italiaansclie boeken bijeenverzameld, welke des Woensdags- en Zaterdagsmid dags gratis aan de vluchtelingen worden uitgeleend Dat hiers van een druk ge bruik wordt gemaakt is zeker een genoegen voor de bovenbedoelde dames Uit Zeeuwsch-VlaanderenO D. Zondagmorgen kwamen te Sas van Gent weder kort na elkander drie vlicg- af aan heel sympathiek gevonden Bij zonder Men kan veel meer met hem bepraten dan met anderen Hij is verstan diger, beschaafder En ook als menscli En ik moet het u maar zeggen Papa, ik ik heb hem lief. En hij ook mij. Ja Zij zweeg, als uitgeput „Hm. zoo, zoo Erxleben nam het liee- le (geval voorloopig niet al' le tragisch op „Ten eerste ben je nog veel te jong, lieve Gwendoline, om je te bekommeren of mijnheer Schrolt wat te wachten heeft in de wereld. Ten tweede duurt het nog jaren en jaren voordat hij een aanstel ling krijgt nis opperhoutvester En ten derde denk ik zoo bij mij zelf met drie duizend mark inkomen komt hij voor mijn dochter in 't geheel niet in aanmer king Want jullie bent arme drommels, jullie meisjes Erxleben Dus zullen we dien jongen mijnheer liever niet mee nemen hij mag heel kalm met den Span- dauer trein naar Döberitz rijdenDit zeggende legde hij zijn servet op tafel Gwendoline zweeg- Terwijl Beate en zelfs Ingrid spoedig over alles heen kon den komen, bewaarde Gwendpline haar zorgen en twijfel, dagen lang iq haar hart, zonder er een enkel woord van te kunnen toevertrouwen aan wie dan ook. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1