Verschillende fieriGhten. lAATSTEIBEBIGHTEM. Nagekomen Bericliten. 8 0 I T E 8 L «I 8 3. *06e STAATS-t.rtTKttlJ 3e fclaiae, 4de lyst. Trekking van Vrijdag •2 Oct. Prijs van 1 5000 No. 15512 100 4998- 1006 12318 Een 20-tal afdeellngen van den Volksbond tegen drankmisbruik hebben het voornemen opgevat lot het organisce- ren van Militaire Huisvlijt-wedstrijden voor de militairen van alle wapens en diensten behoorende tot het bezettingsle ger in en om de forten in de verschillen de verdedigingsstellingen van ons land. Men is bij t organiseereu daarvan uil- gegaan van de overweging, dat het bij hel lengen van de avonden en het guur worden van het weer voor de militairen een genot moet zijn de vrije uren door le brengen met een nuttige en aangename bezigheid, op t gebied 't zij dan vaneen prettigen lichten geestes- of handenar beid. Zij roept nu alle bedoelde militairen op tot zulk een bezig zijn, 't welk niet vermoeid maar verkwikt, geen inspanning maar ontspanning beteekent. Het plan bestaat in de verschillende afdeelingcn van hel vervaardigde tentoon stellingen te houden in het begin van De cember. De werkman J. van S., te Hazers- woude, heeft eenige dagen geledpn bij het herstellen van een cementen: pul een hijschloestel top zijn lichaam gekregen De man is aan zijn verwondingen over leden. Het politie-onderzoek heeft uitgc wezen, dat de torenbrand) te Hilversum werkelijk een gevolg is geweest van door een Joodgieter en een 1 immerman ver richte werkzaamheden, waarbij een spi- rituslamp gebruikt is. De schade is be trekkelijk gering; alleen aan de Zuid zijde is zij ernstig, 'en Uot ver naaft* boven is er veel hout aan de binnenzijde verkoold. Het teer onzer gai*fat>rieken. Wij wezen onlangs op de mogelijkheid schrijft de N. K. Chet zich thans op- hoopende teer onzer gasfabrieken als brand stof te gebruiken, hetzij ais zoodanig, hetzij in den vorm van briketten. Nu verzending naar Duitschland weder kan plauts vinden en de daar wonende contractanten voor teer bereid schijnen te zijn geregeld te blijven afnemen, rees bij de gasfabrikanten de vrung, ol koolteer en jvatergasteer vallen onder het uitvoerverbod voor vloeibare brandstof. Het bts'uu vu' de vereeniging van gasfa- brikanten in Nederland heett zïcb daarom gewend tot den minister van oorlog, ten einde dienaangaande Zekerheid te erlangen. Het antwoord luidde, dat koolteer niet valt onder do artikelen, waarvan de uitvoer ver boden is. Wat aangaat het verbruik van het over tollige teer kan nog vermeld worden dat in de gasfabriek te IJsselsteiD teer achter in de retorten werd gebracht telkens nadat de steenkolen geheel waren afgewerkt door een lange buis voorzien van kleine gaatjes. Daar de gasvorming terstond zeer hoog is, moest het teer bij kleine hoeveel heden tegelijk worden ingevoerd. Een gas van hoogere calorische waarde dan bij het invoeren van stoom werd verkregen, de cokes waren echter lastig uit de retorten te verwijderen. Wellicht zoo zouden wij willen voorstellen zal het gelijktijdig invoeren van stoom hierin verbetering kunnen brengen. Te Utrecht heeft de electrische centrale haar brandstof (steenkolen) met goed gevolg gemengd met cokes en teer. Y'JERMOMSTSR EN VERWACHTING- 3 Óet. Thermometer alhier 8 u. vm. 55 gr., 12 u. 61 gr., 2 u. 63 gr. Telegrafische medodeellfig van het Kon, meteorologisch instituut te De Bilt volgens I. waarnemingen van heden ochtend: H oo"'.:? b r o m e t e r 8 t a n d 771.3 'o München. Laagste 758.2 Memel. Verwachting tot den avond van 4 Oct.: aanvankelijk matige tot krachtige Z.W. tot N W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later wellicht opklarend, waarschijnlijk regen buien, dezelfde temperatuur. BRIEFWISSELING. Nog eenige ingezonden stukken moes ten wegens plaatsgebrek tot pen volgend nummer worden aangehouden UIT MIDDELBURG. Hel provinciaal comité tot hulpver- leeming aan vluchtelingen in Zeeland ontving sedert de laatste opgave nog de navolgende giften M. V te 's Hage-f 3; N M M. f 2 50; W O S. f 10; Z. f 10 K. f 10. H A v A. B f 10, A. A d. V. f 10; Z. V X. f 25; K f 5; F J. S f 50. allen te Middelburg Te zamem met de vorige ppgaven f 706 25 UIT DEN HAAG. Blijkens een uit Indië ontvangen te- ram is in het Noord-Oosten van het eiland Lomblem .residentie Timor en on- derhooriglieden een milit. patrouille door kwaadwilligen overvallen Daarbij zijneen Europeesch sergeant en twee inlandsche soldaten gedood, en zeven inlan|dsche fu siliers gewond, terwijl een inlandsch mi litair vermist wordt De verzetslieden kregen vijf dooden en vele gewond(caf DE OORLOG. FRANSCII LEGERRERICI1T. PARIJS, 3 Oct. Het officieel legerbe- richl van gisteravond 11 uur luidt Op onzen linkervleugel moest een troepenafdeeling, die uil Arras optrok zich terugtrekken ten Noorden en ten Oosten van de stad. Ten Noorden van de Sonme zijn wij opgerukt lol voorbij Albert. Tusschen Rove en Lassignv heeft de vijand een liq- vigen aanval ondernomen, die op krach1* tigen tegenstand onderzijds stuitte In den omtrek van St. Mihiel zijn op den linker Maasoever geen Duilschcrs meer. RUSSISCHE MARINEBUIT. PETROGRAD, 2 Oct. Sedert het uit breken van den oorlog heeft de Russi sche vloot 73 Duitsche en 13 Oostenrijk- sche koopvaarders opgebracht. ROND WEENEN. ROME, 3 'Ocl. De Weensclie bladen pubiiceeren een mededeeling, waarin het publiek gewaarschuwd wordt bepaalde gedeelten van het district Weencn te be treden. Het betreft hier voorzorgsmaat regelen, die volgens de militaire autori teiten slechts van elemenlairen aard zouden zijn. doch die de bevolking met schrik vervullen. EEN SENSATIONEEL BERICHT. ROME, 2 Ocl (Hand). Levendigen in druk heeft het gerucht gemaakt, dat in diplomatieke kringen de rondje doel en volgens hetwelk de Ooslenrijksche regee- j£ng den keizer zo uaangespoord hebben, met het oog op <fe huidige crisis het hof met de departementen van bestuur over te brengen naar Praag of Salzburg De keizer echter moet geweigerd heb ben, wegens den slechten indruk, welken een dergelijke maatregel in het geheelc land zou maken Bovendien zou men te Praag rekening moeten houden met de gezindheid der bevolking en te Salzburg is niet voldoen de huisvesting voor de regeerïngbureaux. VREEMDELINGENPROCESSEN IN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 3 Oct. Volgens geloofwaardige berichten besloot de mi nisterraad dat, zoolang dp wetgeving naar het voorbeeld der Europcesche wellen niet geregeld is, vreemdelingcnprocessen gevoerd zullen worden voor den betrok ken populairen rechter DUITSCIIERS EN OOSTENRIJKERS IN EGYPTE EN SOUDAN. LONDEN. 3 Oct (Hand De „Times" verneemt dd. 1 Oct uit Kaïro: De opper bevelhebber van het bezettingsleger heeft gelast, >dal alle Duitsche en Ooslenrijk sche onderdanen zich voor 10 October moeien doen inschrijven, op straffe van arrestatie door de militaire autoriteiten. Een dergelijk bevel is in Soudau uitge vaardigd, waar dp betrokken vreemdelin gen hun woonplaats niet mogen verla ten zonder pas UIT MIDDELBURG. Wij zijn dezer dagen een paarmaal ge tuige geweest van 'n onwillekeurige over treding van een verbod, dal ons aanlei ding geeft tot een waarschuwing aan onze le/.t-rs 'en* lezeressen. Het is verboden in de vestibule van hel station alhier rijwielen te plaatsen, die niet voor vervoer als passagiersgoeu bestemd zijn. Niettegenstaande dit verbod aan den ingang van het station is opge hangen, zagen Nvij deze week tot tweemaal toe. dat een dame, die haar rijwiel in de vestibule had geplaatst, terwijl zij he kenden naar den trein uitgeleide deed, bij terugkomst tot haar verbazing, haar rijwiel miste. Het is dan intussclien door een beambte op het bagage-bureau ge plaatst en de deur van dit bureau is ge- sloten, men moet dan wachten tot een beambte komt, die het rijwiel afgedft. Rechtens zou dan staangeld kunnen vonten geheven; men zij dus gewaar schuwd en plaatse zijn rijwiel buiten het station. UIT DEN IIAAG. Onder buitengewone deelneming werd hedc-n onder militaire eer ter aarde be steld hel stoffelijk overschot van den landweerman Bovet, die deze week bij een avond-oefening op zoo noodlottige wijze het leven verloor. De voorbereidende maatregelen zijn reeds genomen om de schade, door den brand aan hel Muntgebouw te Utrecht toegebracht, ten spoedigste te herstellen. Binnenkort zal de regeering een nieuw krediet van f 50 000 000 aanvragen waar voor schatkist-papier zal worden uitgege ven ter voorziening in de kosten voor de mobilisatie enz Het denkbeeld, om de traktementen der rijks-ambtenaren mei het oog op de bui tengewone omstandigheden halfmaande Jijks uil to keeren is opgeheven, nadat bleek, dat de ambtenaren zelf het niet wenschten. IN MAASTRICHT. Hel trein-verkeer Maastricht-Aken is weder hersteld. In Visée is' een Duitsch stations/chef aangesteld. Te Maastricht kwam heden een trein met 35 wagens zeep uit Gouda. Te Maastricht is van Maandag af ver boden het voorradig hebben of te koop aanbieden van bruin en wit of Fransch brood Hiervoor treedt in de plaats krop- brood, waarvoor 15 ct per K G. moet worden betaald. De prijs van het rogge brood is verhoogd tot 20 ets. per ili/g K G IN DE MIJNEN. In de staatsmijn W'jlhelmina bij Heer len viel de gehuwde mijnwerker E. S. in een schacht. De man bekwam een sche delbreuk en overleed aan de gevolgen van zijn val. EEN ASSISTENT-RESIDENT GESTORT- VEN. De N. R C. meldt blijkens een bij de familie ontvangen telegram is Donderdag overleden de heer M. R. Veenslra, assis- tenl-resident der Batak-landen DE OORLOG. TE AALST. GENT, 3 Ocl. De Duilschers hebben mitraljeurs geplaatst te Aalst en wel in het N. W. deel -der stad. TE LEDE. GENT, 3 Oct. Te Lede hebben de Duil schers doen aanplakken, dat als een bur ger cp een Duitsch soldaat schiet, de ge meente in brand zal worden gesloken. Tevens wordt hun de raad .gegeven, om in geval een Duitsch soldaat een onge oorloofde daad begaat, hiervan de Duit sche overheidspersonen in kennis te stel len. De Duilschcrs zijn op het postkantoor binnengedrongen ,doch ze vonden er slechts een ledige kas. Vrijdag hebben de Duitsche troepen Lede opnieuw bezet Do Duilschers hadden er een burgemeester aangesteld Lede ligt ten Z. W. van Dendennonde. TE DENDERMONDE. GENT, 3 Oct. Te Dendernionde hebben de Duilschers de beschieting op een af stand van 3 K M van de Belgische stel lingen hervat- poor de granaten is hel station van Grimborgen geraakt. Het schijnt, dal de Duilschers niet voornemens zijn de Schelde over te ste ken, doch dat zij slechts de Belgen wil len beletten, dit te doen. BRITSCIIE IIULP. De correspondent van het V. D.-bureau te Roosendaal seint. Ik verneem uit ver trouwbare bron, dal in Oostende 38 000 taan Engelsche troepen zijn geland Ilier aangekomen vluchtelingen deelen mede, dal die troepen reeds voeling hebben met het Belgische leger. DE MIJNEN IN DE NOORDZEE. LONDEN, 3 Ocl Pari. Hand. De Lon- densche ochtendbladen keuren het goed, dat de admiraliteit besloten heeft mijneu te leggen in de Noordzee, waardoor gedu rende den winter dp Britsche patrouille- diensten kunnen worden verminderd en dat tevens een waarborg biedt legen dp aanvallen van onderzeeërs. DE DUITSCHE ONDERZEEBOOT. LONDEN, 3 Oct. (Part. HandDe „Times'' verneemt uit Kopenhagen uit betrouwbare bron, dat er mei koortsach tige energie in de Duitsche dokken ge werkt wordt Naar men meldt worden er 50 onderzee-booten gebouwd en zul len er nog meer gebouwd worden, wijl het succes van de ,,U 9" een roep heeft dc'en opgaan in Duitschland over dit soort booten AMBTELIJKE FRANSC1IE TEGEN SPRAAK. Het Franschc gezantschap in Den Haag spreekt de in een Duitsch communiqué dezer dagen vermelde wreedheden door franc-lireurs te Orchics begaan, zoo be- blist mogelijk tegen en zegt, dal dergelijke wreedheden wel voortdurend bij de Duit sche troepen in zwang zijn, maar dat zul ke daden nooit de eer van de Fransclxe na lie zullen bezoedelen. ONTWAPENDE KRUISER VERLOREN. BORDEAUX, (via Londen, Hand) 3 Oct Een officiecle marinc-mccdeeling zegt op 22 Sept. hebben de Duitsche kruisers „Scharnhorst" en „Gneisenau" voor Papeete op hel eiland Toliite den kleinen kruiser „Zélée" tot zinken ge bracht. De „Zélée,, was sedert 1-1 Sept ontwapend en had dus geen geschut noch bemanning aan boord. De „Zélée" bad oorspronkelijk 98 man aan boord. BIJ KIAU-TSJAU. TOKIO, 2 Oct (Hand.) Uit gezagheb bende bron wordt verzekerd, dat de Ja- pansehe regeering op de vcrtoögen der Chineesche regeering over de bezetting van de spoorlijn van Sjanloeng door de verbonden troepen zal verklaren, dat die lijn door de Duitschers werd geëxploi teerd uitsluitend ter versterking der ver dedigingswerken van Tsjingtau tegen de Engelsch-Japansche macht. De bezetting meet dus worden beschouwd als een volstrekt militaire noodzakelijkheid, die bij het einde van den oorlog in geen en kel opzicht de belangen van China zal benadeelen. •4- BE OORLOG. De Duitschers in België.. Het is merkwaardig hoe hoopvol de stemming in België onder de bewoners blijft. Niet alleen in Brussel, waar be halve de N R C. enkele Duitsche bla den alleen maar gelezen mogen'worden, hetgeen dus aansporing is, te trachten, zich legen veel geld een Belgische of andere, met de stalen van de drievoudige entente bevriende krant aan le schaf fen, welk nieuws dan verslonden wordt. Ook in Antwerpen trachten de voor<- lichters van de openbare meening er bij de ingezetenen den moed in te bonden Van een algemecne paniek 'scheen men daar in de achter ons liggende dagen nog niet te kunnen spreken Wel erkende het „Hbl. van Antw.", dat het voortdu rend hooren van kanongebulder evenals de aanblik van vlammengloed aan den horizon in staat is, de menschen te ver ontrusten, maar men voelt zich daar opgenomen in het ontzagwekkend geheel, dat hardnekkig de Duitschers bestrijdt. En in die stemming gelooft men gaarne wat men wenscht. Op zich zelf wellicht onbeduidende gebeurtenissen kunnen dan dienen als versterking van 't geloof, dat de dagen der Duitsche heerschappij op Belgischen bodem geleld zijn. We denken hierbij, afgezien van het gerucht, volgens hetwelk hel groote hoofdkwartier der Duitschers, naar Mainz zou zijn overgebracht, aan het bericht, be helzend, dat de Duitsche gewonden van Brussel naar hun eigen land gezonden worden. Dit stijft de Belgen in hun vertrouwen dat hel uur dei- bevrijding nabij is De Franschen en Engelschen rukken uit het N. W. van Frankrijk op. Een .corresf- 'pondenl van de N. R. C. seint, hoe Rijs- sel hcelemaal herleeft. Troepen, die bin nentrokken werden langdurig toege juicht. Valenciennes was bij het afzenden van hel leiegram nog in handen der Duitschers. Franschc troepen rukten evenwel, met Engelsche vercenigd, te gen die stad op. Ook hoorde de dagbladschrijver, dat iii Duitnlcerken onophoudelijk Britsche afdeelingen worden ontscheept. Marine- troepen met den bekenden, vluggen tred trekken door tie straten. Honderd auto bussen van Londen, nog met reclames beplakt, vervoerden Donderdag 5000 man naar Rijssel. Ook ontmoette de bericht gever Afrikaansche soldalen in boernoes en turban, die er fantastisch uilzien. Bij Doornik vochten Franschen en Bel gen zij aan zij. Geen wonder, dat de Belgische troe pen zich in die omstandigheden als den uitersten linkervleugel der bondge- nooten beschouwen. Men zegt daar dat de keten, die de Duitschers insluit, vol tooid is. Men gelooft zelfs in België eerder van belegering der vijanden in Brabant en Noord-Frankrijk le kunnen spreken, dan van belegering der stad Antwerpen. Wo onderschrijven dit optimisme niet, ofschoon we terstond en ernstig waar schuwen tegen overdreven zwaartillen de gevolgtrekkingen naar aanleiding van het officiecle Duitsche bericht, dal ze het Zuidelijke fort St. Kathelijae-Wavre evenals de redoute Dorpweldt met de daartusschen gelegen versterkingen bij bestorming genomen hebben Blijkbaar volgen de Duitschers weder de taktiek die hun bij vroegere gelegenheden geen windeieren heeft gelegd, n.l. om een sector van den versterkingen-gordel le doorboren, daardoor binnen le dringen en van een bepaald punt binnen de for ten-reeks het vuur te openen op die wery ken, welke nog stand houden. Daarbij zullen, ze hier evenwel op het Belgische veldleger stopten. Hel „H, vait Antw." zinspeelt op eeD geheim, waarvan, als de Belgen hun plan uitvoeren, de belegeraars de slechte ge volgen zullen ondervinden, als ze erin slagen hun zware geschul in slelling le brengen. Volgens de „Gazette van Gent" be schikken zij over houwitsers van 15 en 21 c.M. De krijg sgevangenen in Duitschland. We hadden onlangs gelegenheid, le melden, dat voor de krijgsgevangenen op Duitschen bodem 60 pfenning per dag wordt betaald Van overdreven weelde, zooals daar menigeen vreesde, <zal djus stellig geen sprake zijn. Hoe die menschen gehuisvest en be handeld worden, vertelt de Berlijnsche correspondent van de N R. C. Principieel worden officieren en man schappen niet tegelijk op de zelfde plaats ondergebracht. Officieren en ambtenaren die mei hen in rang gelijk staan, ko men in vestingen. Generaals krijgen een woon- en slaapkamer, Officieren van den staf een kamer, andere officieren een klein vertrek, of eenigen le zamen een groote kamer. Onderofficieren én manschappen gaan naar groote oefenterreinen, scliietter- reinen voor de artillerie en 'in hel bij zonder kanspen bij open steden. Onder officieren, vooral als zij ouder zijn, moet zooveel mogelijk een afzonderlijk onder komen bezorgd worden Wal ruimte per man, meubileering der kwartieren, vuur, licht enz. betreft, gel den in 't algemeen de bepalingen voor hel gewone verblijf van troepen in een barakkenkamp of in garnizoensinjrich- tingen Hel is echter niet geoorloofd,, gevangenen bij de burgerij in te kwar tieren. De gevangen officieren krijgen oppassers van hun eigen nationaliteit te hunner beschikking. Zij mogen zich op eigen kosten van buiten af van eten voorzien. Onderofficieren en manschappen, krij gen dezelfde kost als Duitsche onder officieren en manschappen De 60 pen ning. waarvan tevoren sprake was, zijn ongeveer liet bedrag, dat men in Duilsch- dagelijks aan zijn onderofficieren be steedt De hospitaaldienst in de gevangenkam pen is dezelfde als die in de Duitschei legerkampen in vredestrijd. Van dp dien sten van gevangen officieren van ge zondheid en van gevangen hospilaalper- soneel wordt gaarne gebruik gemaakt. De dagbladschrijver merkte bij een tocht langs het groote kamp te Döberltz bij Berlijn met genoegen op, dal het daar zeer gemoedelijk toegaat. De gevan genen werden volstrekt niet streng be waakt. Sommige van hen waren bezig, het terrein *af te rasteren M/en scheen erop te vertrouwen, dat het gezond ver stand de gevangenen zelf duidelijk zou maken, dat ontvluchten vandaar toch een hopelooze zaak zou zijn. Verschillende Bussen blijken dit niet te hebben ingezien. Tijdens een hevigen storm trachtten toch ongeveer 200 krijgs gevangenen van die nationaliteit te ont snappen De geweren van de compaguje der wacht stonden op dat oogenblik in rotten. De schildwacht opende even-- wel dadelijk het vuur, waardjoor de wacht werd gewaarschuwd. Toen do voorste gevangenen vielen, werd de po ging om te ontvluchten opgegeven Drie Russen zijn gedood, acht zwaar en verscheidene licht gewond. Een held. Daden van zelfopoffering worden dezer dagen op het slagveld zooveel gepleegd, dal de vermelding van die, waarvan een verslag in de bladen komt, tot de onmoge lijkheden behoort. Voor het volgende, van een „Central News"-correspondeut af komstig, willen we evenwel een uitzon dering maken. De 18-jarige Frausche soldaat Berger, Elzasser van geboorte, was in een hevig gevecht aan de Marne ongedeerd geble ven. Toen hij later het veld overliep, dat bedekt was met doode of gewonde Bril len, Franschen en Duitschers, vond hif zijn kolonel. Deze was gewond. Dus bracht hij hem naai* de achterhoede. Terwijl hij daarmee bezig was, riep een eveneens gewond Engelsch officier, dat hij erge dorst had. Berger beloofde binnen enkeie minuten bij hem te zullen te rugkomen. Inderdaad keerde de Fransch- man, na zijn kolonel te hebben afgele verd, met wat eetwaar en een veldflesch vol wijn terug naar de plaats, waar de gewonde Engelsche officier was gevallen. Toen hij d^zen echter liet drinken, schoot een kogel den dapperen kerel drie vin gers af. Hij versaagde evenwel niet, maar werd bijna dadelijk daarna door een tweeden kogel in den rug getroffen, welke het lichaam boven de lies weder verliet. Toen viel Berger neer naast den militair, dien hij zoo trouw ter zijde had geslaan. Terwijl de twee daar naast eilander lagen uitgestrekt, werd hun aandacht ge trokken door het kreunen van een Duitsch soldaat, die in hun nabijheid lag Op zwakken toon vroeg hij om drinken. Daar op sleepten de Engelsche officier en de Franschc soldaat zich naai* dezen man van het vijandelijke leger, maai* de in spanning, daartoe noodig, was zoodanig dat beiden in onmacht vielen. Toen ze weder tot bewustzijn kwamen, was hel diep in den nacht. De Duitschor bleek gestorven. Ook begon de slag spoe dig weer om hen heen. Weldra zagen ze dc Duitschers opnieuw naderen. Een af- deeling uhlanen reed langs hen heen. Berger riep den officier aan. Deze steeg af en vroeg met den revolver in de vuist, wal hij verlangde. „We willen wat drin ken", was hel antwoord De Duitsche- bevelvoerder werd daarop de leege veldflesch van den Éranschraan. naast hel lijk van den Duilscher gewaar. Deze aanblik ontroerde hem diep. Hij knielde naast de gewonde mannen neer en voldeed aan hun verlangen. Den geheele dag bleven ze daar nog liggen. De Duitschers trokken terug Daar de Britsche officier teelcenen van ver- slandsverhijsteriug vertoonde, sleepte de Franschman, niettegenstaande zij eigen verwondingen, zijn kameraad naar het front der bondgenooten. De moderne slag. De oor logs-taktiek is wèl veranderd! Hoe veel verschilt de moderne slag van dien, zooals hij honderd, zooals hij vijf tig jaar geleden werd geleverd. De romantiek is er uit weg. Voor be langstellende leeken heeft de oorlog weinig aantrekkelijks of boeiends meer. Voor de soldaten is hij ongetwijfeld in-" spannender en afmattender geworden. Dagen kunnen de soldalen vechten, zon der dal ze een vijand zien De persoonlijkheid treedt hierbij in 't algemeen op den achtergrond. De slag is meer een massa-beweging geworden, geleid door het strategisch inzicht van den bevelhebber, <lie daarbij van .de tech nische kennis zijner artilleristen omtrent hel bepalen van den afstand, waarop de vijand zich bevindt, gebruik maakt even als natuurlijk, als de kanonnen hun voor bereidend werk hebben verricht, van menschengroepen infanterie en cavalerie. Maai* ook de commandanten der korpsen zelf doen weinig van zich spre ken Iloe weinig namen komen in de hui dige krijgsverrichtingen op den vooip grond! Daar hebt ge den Duitschen gene raal von Emmich, den aanvoerder van de troepen, die Luik aanvielen en de forten vermeesterden. Toen de vesting gevallen was, is zijn naam plotseling verdwenen Waar is hij? Niemand weet het. Zoo schielijk en afdoende ging hij in d(e mass® op, dat hel verhaal zelfs waarschijnlijk! leek, Idat hij krijgsgevangen was ge maakt, al mocht verwacht worden, dat de tegenstander dan eerst recht met den naam op de proppen zouden zijn ge komen Klaarblijkelijk dient von Em mich, dan ook als eenvoudig generaal in een van de legerkorpsen, waarvaiy alleen dev namen der opperbevelheb bers evenals die van een enkel soldaat of officier, die zich bijzonder verdfien- slelijk maakte, bekend zijn. I Bij de Franscheh is hel trouwens hetzelfde Joffre, Pau, Castelnau, d'A- made, zie daar dp namen der meest

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 2