BUITENLAND. ■plaatsen, o- ja. Groningen en Leeuwar den, zonder betaling verliet, nam hij een aan een logeergast behoorende handtasch mee, waarin zich o m. een bedrag aan 35 bevond. (Alkm. Ct.) KERKNIEUWS. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, beeit, nnar de Zeeuw meldt, aan de Oud- Gereformeerde gemeente te Borssele f 2000 geschonken voor de nieuwgebouwde kerk. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar De Bilt B. Batelaan, Ouderkerk a. d. IJssel. Geref. Gemeenten. Beroepen te Ridderkerk A. Makkenzie, Bruinissete Oosterbierum F. Wiersma, Yeenwoudsterwal. •«'-Christ. Ger. Kerk. Aangenomen naar Zwolle A. M. Berkhoff, Leeuwarden. ONDERWIJS. Voor het nog te houden vervolg- eindexamen der R. H. Burgerscholen i» Zeeland is door den Commissaris der Ko ningin aangewezen dhr. J. de Koning te Middelburg, ter vervanging van dhr. J. Bauwen9 te Zierikzee, die verhinderd is. LANDBOUW. Woensdag namiddag werd in het Zon dagschoolgebouw te Kruiningen eene openbare les gehouden van den tweej. cursus in landbouw-buishoudkunde vanwege de Afd. Kruiningen der Z. L. M gegeven door mejuffrouw van Prooijen en de beeren J. Verhage M.z. en M. van Weele. Tegen woordig waren de Rijkslandbouwleeraav te Goes, de beer Stevense en eenige leden van de Commissie van toezicht met eenige be langstellenden in het gevolgde onderwijs. Aan alle 14 meisjes werd een diploma uit gereikt onder een hartelijke toespraak van den Rijkslandbouwleeraar, die de deelneem sters op het hart drukte het hier geleerde te verwerken en toe te passen, zoo mogelijk door verdere studie uit te breiden. Mevrouw Geil wekte de deelneemsters op bij de toe» passing van het geleerde tijd te zoeken om tevens zich te bekwamen voor maatschappe lijk werk. Een der leerlingen bracht aan onder wijzeres en onderwijzers den hartelijken dank voor het genoten onderwijs, terwijl een stoffelijk bewijs van dank de erkente lijkheid bevestigde. Om hel voedsel vast ineen le persen moet men af en toe, zoolang de hoop daarvoor nog niet te hoog is, met volle voeren daarover heen rijden Hoofd zaak voor goed gelukken is vast aantrappen Komt men bo ven den grond, dan neemt men de hoop iets in, om uitzakken te voorkomen. Men kan de hoop maken tot ongeveer 21/2 M. boven den grond Vervolgens dekke men ook mei een zeer dunne stroolaag af en brengt men bovenop direct pl m 25 c M grond. Natuurlijk zoo dat geen ongelijkmatig zakken kan plaats hebben Den volgenden dag dekt men met pl. m GO c.M. grond, terwijl men ook op de zij kanten minstens 10 a 50 c M. grond aan brengt De bedekking van de zijkanten is ter halver hoogte niet zoo gemakkelijk. Daarom is aan te bevelen daar met be hulp van paaltjes schuine planken aan te brengen, die hel afzakken van grond voorkomen Nogmaals, tolate afsluiting van de lucht dus gebruik van zeer dunne stroolagen, sterk aantrappen en zwaar belasten. Snel vullen van den kuil en voorkomen van uitzakken, zijn noodzakelijke voorwaarden om goed te slagen. Later neeft men aan den kuil niets meer te doen, dan de scheuren, die er in ae bedekking ont staan, snel te vullen en vast te trappen. De kuil mag niet inregenen. Wanneer men over weinig tijd en werkkrachten be schikt, kan men den kuil natuurlijk ook op hol bietenveld makeh. 'sW inters is er meer tijd voor het vervoer De gisting is in pl m. 6 weken afgeloo- pen en het voeder kan aaarna gebruikt worden, Men moet dan den kuil, van de lage zijde te beginnen, bij gedeelten openen en eiken dag het benoodigde voor er uil halen. Van 100 K.G. versch voeder houdt men plan. 67 K G'. zuur voeder over Ook de samenstelling daarvan is door de gisting belangrijk veranderd. Hel bevat 0.6 pel. verteerbaar zuiver eiwit en 6 pet. zel- meelwaarde, Wanneer men 85 pet. van de bladen en koppen per H.A oogst, ver krijgt men gemiddeld 15370 K G. zuur- voer. 100 K G zuurvoer zijn gelijkwaardig met ongeveer 70 K G voederbieten plus I1/2 K G. Amerikaanscli lijnmeel. De waar de van dit voeder bedraagt dus minstens f 0 65 tot f 0 70 per 100 K.G. De oogst •an 1 H A. vertegenwoordigt voor de voe ding een waarde van ruim f 100 De totale kosten voor vervoeren en inkuilen komen op f 20 a f 25.- per H.A. Hel voeder wordt door het vee gaarne genomen. Goed reinigen van de voeder bakken is echter ook zeer noodzakelijk. Onderstaand weer eenige rantsoenen met dit voedsel: A. Melkkoeien van 600 K.G. levend ge wicht, die 12 K.G. melic geven: 6 K.G. weidehooi, 0.5 K.G. tarwekaf, 0 5 K.G. haverkaf, 1.25 IC.G. Amerikaanscli ,SIa lijnmeel, 1.5 K.G. grondnotenkoek, 20K.G en werkverschaffing Mden» de vieteBieten en K.G. zuurvoer B. Mestossen van 575 K.G., tegen het einde der mestperiode Ten slotte moei dan nog de rest vanl 2 K.G. weidehooi, 0.5 K.G gesneden de bietenkoppen en bladeren op een der-kanthooi, 1 K.G gesneden erwtenstroo, de manier voor de voeding gebruikt wor- j 0.25 K.G. tarwekaf, 025 K.G. haverkaf, den Zooals ik reeds zei, alles vegsjch, j 0.5 K.G. Amerikaanscli lijnmeel, 1 K.G opvoeren gaal in de meeste bedrijven grondnotenkoek, 3 K.G. tweede kwaliteit niet De koppen kan men ook niet ge-1 tarwe. 15 K.G. voerbielcn, 10 K.G. pulp makkelijk langer dan tot half Januari en 20 K.G. zuurvoer ken, indien ze nu kalf vaarzen en mis schien ook jonge paarden opkochten. Deze dieren zullen zeer waarschijnlijk a s voorjaar tegen den weitijd, veel meer ge vraagd zijn. Men verzuime vooral niet per dier en per dag 20 tot 45 gram phosphorzure kalk bij le voeren. Dit kost pl.m. f 1.25 5 KG en moet bij betrouwbare voe derhandelaren worden gekocht. De kwestie van hel goed benutten van bietenkoppen en -bladeren is altijd, maar speciaal dit jaar, voor onze Provincie van zeer groole beteekenis. Ondergeteekende hoopt daarom dal de bieten verbouwers het door hem aanbevo len systeem zullen willen beproeven. Hij is gaarne bereid aan hen, die nog meer gegevens wenschen, (mondelinge of schrif telijke adviezen te geven. Tevens bevoelt hij zich aan voor mededceling van opge dane ervaringen. De Rijks-zuivelconsulent voor Zeeland, C. ZWAGERMAN. Het winnen vsm goedkoop veevoeder rkverschaftiug tyd> bietencampagne. (Slot). Voetbal. Voor de Zuidelijke afdeeling A opent Zondag a.s. het competitieseizoen met de wedstrijden E. M. M.—Zeelandia (scheids rechter J P van Bel) en Zeeland Vooruit Zeelandia II (scheidsrechter Ed. v. d. Ouderaa). goed houden. Ze gaan dan schimmelen, worden om te voederen gevaarlijk en gaan achteruit in voederwaarde. De rest moet men daarom door inkuilen tegen bederf behoeden. Belangrijke proeven daarnaar in Zeeland ingesteld hebben ge leerd, dat: a. na 5 A 6 weken het ingekuilde voer te gebruiken is, doordien dan de gistin gen afgcloopcn zijn; b. dat de ingekuilde koppen en bla deren een uitmuntend voedsel vormen voor tnundvee, schapen en paarden; c. dat men van 100 K.G. ingekuilde koppen en bladeren gemiddeld pl.m 70 K.G. voedsel overhoudt, waarvan nog 2 A 3 K.G. afgaat voor bedorven voer aan de kanten d. dat dit voedsel gemiddeld bevat 0 6 Pet verteerbaar, zuiver eiwit en 6 Pet zelmeelwaarde. Om teleurstelling te voorkomen moet DE OORLOG. it De slag aan de Aisne In bet Aisne-gebied geen beslissend nieuws Het gisteren daaromtrent ver melde, op geruchten gegronde telegram wordt niet bevestigd De omtrekkende beweging der bond- genooten op den rechtervleugel derDuit- scliers is dus nog niet gelukt, ten eerste, omdat de beweging, waarmee de Duit schers in het tegenovergestelde geval de ze zouden beantwoord hebben, n 1 een omzwenking naar rechts is uitgebleven en ten tweede aangezien hel groote Duilsche hoofdkwartier bekend maakt, dat Fransche troepen ten N. W. van St. Quentin werden teruggeslagen Vol gens bet Fransche legerbericht bleef gis teren evenwel bun actie aan hun lin kervleugel zich naar het Noorden ont wikkelen Het is dus de vraag, in hoei ver die Legenspoed voor de wapenen der bondgenooten, waarvan bet Duil sche bericht gewag maakt, op den uft- slag op dit deel van het oorlogstooneel van doorslaande beteekenis zal zijn. Do operaties bepalen zich trouwens daar niet toe. Ten Oosten van St. Mihiel ,dus aan gene zijde van de Maas op de hoogte van de versterkingen tusschen Tont en Verdun, zijn de Franschen vooruitge drongen, aldus de Dinlsche troepen met omtrekking en omsingeling bedreigend, die de forten ten Z van Verdun en deze stad zelf aangrijpen Naar Antwerpen. Duilsche troepen hebben dus den Z O.-sector van Antwerpen's buitenster* forteukring, met name Waelhem en Sl Kalhelyne-Wavre aangetast Volgens een Rcuter-bericht uit de Scheldeslad heeft dje beschieting in gee- nen deele invloed uitgeoefend, op dei} zedelijken toestand van het garnizoen dèr forten De Duilsche infanterie heeft op geen enkel punt een beweging legen de eerste Belgische verdedigingslinie ondernomen, De eenige poging was gericht op de forten Groeiend jongvee vanv 400 K.G 3 K.G. weidehooi, 2 K.G. gesneden ha- verslroo, 1.5 K.G. gesneden erwtenstroo, 15 K.G. voederbieten, 10 K.G. pulp, 20 K.G. zuurvoer en 1 K.G kaloenzaadmeel Wanneer men dezen herfst in Zeeland op vooromschreven wijze le werk gaat, zal men de voedernood in onze provincie niet sterk behoeven te voelen. In het kort komt hel systeem dus op het volgen de neer opstallen van een grool ge deelte van het vee bij hel begin van den bielenoogst. Afgrazen van de weiden door goedgedekt jong vee. Op stal voeren Liezele en Breendonck. De Belgische troe- dsl Moll niet verwoest is. Enkel hel station is beschadigd Na een korte schermutseling met Belgische soldaten, die terugtrokken, werd de plaats dooi de Duilschers bezet Deze bliezen de spoorlijn op, en vertrokken in de rich- ling Heerenthals, dus naderden Antwer pen Veel vluchtelingen zijn uil de streek van Moll le Eindhoven aangekomen Men heeft gelezen, dat ten Z.W. van Antwerpen, Aalst door de Duitschers werd gebombardeerd. Tevoren had de over heid gelast, de stad le ontruimen Aalst had 33.200 inwoners. Na Maandagmiddag drie uur was volgens een bericht aan dc „Daily News" geen Belg meer in de stad. Burgemeester Ma'x. De „Gazelle van Gent" deelt de be kendmaking mee, waarbij de bevolking van Brussel van de iu-hechlenis-nsming van haar burgemeester op de hoogte werd gebracht. Ze luidde: „De burgemeester Max, zijn verbintenis sen tegenover de Duilsche regeering niet nagekomen zijnde, ben ik verplicht hem in zijn ambt te schorsen. De heer Max bevindt zich in eervolle opsluiting in een vesting. ("Men zegt in Namen Red M. C.) Brussel, den '26 September 1914. De Duilsche krijgsgouverueur, (Gel.) Baron von Lüttwitz,generaal. Volgens de „Köln. Ztg" bestond de ongehoorzaamheid van Max daarin, dat hij weigerde de door hem geteckcnde promessen van de stad te betalen De zaak was ml dat de stad Brussel voor hei onderhoud der Duitsche bezet tingstroepen een oorlogsbijdrage van 50 miljoen frank was opgelegd De Duil sche militaire overheid had zich ani- derzijds verbonden, alles, wat tol het onlderlioud noodig was, in klinkende munt te doen betalen en bij de burgers geen soldalen in le kwartieren But- gemeester Max had daar genoegen mee genomen Hij betaalde de eerste 5 miljoen en stelde voor dc volgende 15 miljoen pro messen van de stad beschikbaar. Toen nu het gemeentehoofd dezer dagen ver dere betaling weigerde, werd volgens het Keulsche blad besloten, het voor hel on derhoud der Duitsche soldaten noodige le requireeren tegen afgifte van bons, welker betaling de stad Brussel later zou hebben te regelen Zoo werden ook andere Belgische ge meenten behandeld. Een officieele Duitsche be schuldiging ontzenuwd. In de Memorie, door den Duitschen rijks kanselier samengesteld (in het bijzonder voor de Vereen igde Staten) als bijlage aan het Duitsche Witboek toegevoegd, waren zooals men weet, allerlei bijzonderheden verzameld ten bewijze, dat door Belgen wreedheden waren begaan tegen gewonde Duitschers. Belgische vrouwen en meisjes hadden zoo heette het daarin stervende oi gewonde Duitschers, die zij op het slag veld vonden, de oogen uitgestoken, en Duit schers, die bij hen ingekwartierd waren, in den slaap den bals aigesneden. enz. enz. Deze beschuldigingen werden tegen de Belgen ingebracht op gezag van iemand, ge naamd Herman ConsteD, en aangeduid als Zwitserscb onderdaan, die te Luik in dienst van het Zwitsersche Roodo Kruis was g< met hoofdzakelijk versehe koppen -en bladeren tot pl.m. 14 dagen na hel be ëindigen van den bielenoogst. Daarna opstallen van al het vee. Vier tol zes weken een rantsoen met overwegend! bielenkoppen. Ten slotte in den nawin- ter van af pl m. half Januari, een rant soen met veel ingekuilde koppen en de inkuiling goed geschieden en daarom bladeren wordt aanbevolen het volgende zorgvul- Een moeilijkheid van dit systeem is, Jig in acht te nemen De kuil maakt men bij voor kern- in vas ten grond. De breedte wordj niet te groot genomen, bijv. 2 a 21/2 M. De vulling moet zoo mogelijk binnen twee dagen gescliied|eneen duur van 3 of 4 dagen is niet wenschelijk. Men neme daarom de lengte zoo, dat men zeker is een kuil in 2 dagen te kunnen afwer ken. De bodem van den kuil moet bo ven den hoogsten stand van hel grond water liggen. Men geeft cenig verval, tertwijl' 'liet' atan te hevelen is aan den' laag ste n leant met draineer bui zen een. afvoer kanaal le maken. Dc lengtezijden wor den recht afgestoken, de korte zijden schuin, zoodal men met een voer over den hoop kan rijden. Bodem en zijwan den worden met een zeer dunne laag stroo bedekt. Veel stroo is sterk af te keuren, omdat er geen lucht mag worden ingesloten I11 de vier hoeken plaatst men loodrecht gestelae latten. Daardoor gelukt het be ter zoo op le stapelen, dat later uitzak ken voorkomen wordt. Men moet den kuil hij voorkeur ook zoo maken, dat men er aan alle zijden om heen kan rijden. De opvolgende voeren worden dan aan verschillende kanten gelost Men moet trachten het voer zoo zindelijk mogelijk bijeen le brengen. Bij het lossen is hel zeer wenschelijk een paAr mannen op het voeder te zetten, die het voer ge lijkmatig verdeeleri, vasttrappen en met de spa stuksteken dat het nogal arbeid vraagt in een uiterst drukken tijd. Dit bezwaar is ech ter dit jaar wel te ondervangen. De wer keloosheid in verschillende andere be drijven is van dien aard, dat men wel eenige extra "krachten zal kunnen krij gen En dit uitstekende voer is wel wat extra loon waard Ook is de arbeid ver bonden aan verzamelen en vervoeren van koppen en bladeren gemakkelijk te leeren Bij het verzamelen van kop pen en bladeren moet men er naar streven deze zoo zindelijk mogelijk bijeen te brengen. Dit geschiedt het best indien men voor het vervoer koppen en bladeren met hooi vorken op kleine hoopjes laat brengen. Op die wijze lean er heel wat aarde wor- den afgeschud Ook in bedrijven, waar men veel bieten en weinig vee heeft, of daar, waar raeu over veel voederbieten beschikt, mogen dit jaar geen koppen en bladeren worden ondergeploegd. In het eerste geval kan men trachten dit voeder aan andere land bouwers te verkoopen, in hel tweede ge val kan men een gedeelte zijner voeder bieten van de hand doen. Deze zullen ze ker dit jaar een goeden prijs opbrengen En nog iels anders ware misschien te overwegen. Gewoonlijk verkoopt Zeeland in den herfst een groot aantal kalf vaarzen, cn jonge paarden Dezen herfst zijn de prijzen daarvan bijzonder laag Zij die over veel goedkoop voeder beschikken, zouden misschien voordoelige zaken ma- pen, die de open ruimten tusschen dpze defensiewerken bezet hielden, lieten den vijand naderen lot zij hem goed onder schot konden krijgen. Artillerie en in fanterie begonnen toen op bewonderens waardige wijze samen te werken en be dolven de aanvalscolonne onder een ha gel van projectielen, welke wanorde brachten in de gelederen van dje Duit schers en hen noodzaakten lot een over haasten terugtocht Deze poging is den Duitschers op groole verliezen te staan gekomen Zij is dan ook niet hernieuwd. Men zal zich al eens hebben afge vraagd of de Duitschers tegen dje stelling van Antwerpen ook de plotseling be roemd geworden 42 c.M -mortieren zul len doen brommen Uit Maastricht ver neemt „Het Vaderland" dpor iemand, die uit Luik daar aankwam, dat daar zes van die kanonnen waren aangekomen, die naar de Scheldeslad zouden worden ver voerd Ook ten Oosten van Antwerpen blijkt de herleefde roerigheid der Duilsche troepen in België Ook Moll hebben ze bezet. Deze plaats ligt aan de spoorlijn van Antwerpen over Lier, Heerenthals en Gheel eenerzijds naar Eindhoven en recht door naar Weert en Roermond Van alle kanten willen de Duitschers Antwerpen dus afsluiten. Het spreekt van zelf, dal de in-sluiting nog vrij gebrekkig is In hoe ver deze ondernemingen waarlijk de voorbereidselen tot een formeel beleg zijh, moet worden afgewacht Het schijnt niet waarschijnlijk, dal zij dit in dit stadi um van den oorlog zullen beginnen Waarschijnlijk willen ze zoo doende trachten, de actie van het Belgische leger te beperken, dal hun vooral, als de in Frankrijk staande legerkorpsen naar Bel gië terug moeten trekken, het vuur na aan de schenen zou kunnen leggen De N. R. C. verneemt uit Eindhoven Hij had verklaard, tijdens het beleg van Luik in iet hospitaal aldaar naar Duitsche vrienden van hem te hebben geïnformeerd, en daar was hem door den Belgischen chef van het hospitaal medegedeeld, dat ann- gaande hen niets kon worden medegedeeld, omdat reeds verscheidene Duitsche soldaten begraven waren, die men moedernaakt had gevonden, zelfs zonder den metalen herken ningspenning, dien iedere soldaat om den hals heeft. Men had hem daar ook verhaald van het oogen-uitsteken, en 0. a. ook dat ge vangenen door de Belgen de beenen waren afgezaagd, de ooren afgesneden en tal van andere afschuwelijke gruweldaden meer. Thans blijkt uit een rapport van het hootd der politie te Bazel, dat van dit alles geen woord waar is. Er bestaat wel is waar een persooD van den naam Herman Consten (hij heeft in Bazel gewoond), maar deze wis niet in dienst van het Zwitsersche Roode Kruis. Verder is hij geen Zwitser, maar een slecht bekend staand Duitscher, die sedert 2 jaar onder politietoezicht stond als verdacht van verschillende bedriegerijen. Hij had te Bazel een agentuur van verdachten aard, en 9tond den laatsten tijd onder verdenking een Duitseh spion te zijn. Alleen tusschen 9 en 14 Augustus is hij buiten Zwitserland ge weest, maar bet is absoluut onmogelijk, dat hij in Luik is kunnen wezen toen de stad belegerd werd. Op 19 September i6 hij Zwitserland uitgezet. Het geDoemde hoofd der politie voegt er aan toe, dat Consten een persoon is, wiens crediet in materieel en moreel opzicht ge lijk nul is. In T u r k ij e. Ta Iaat en Halil bei, de minister van bin- nenlandsche zaken en de voorzitter van de Kamer in Turkije, hebben een vergeef- sche reis naar Boekarest gedaan. Daar onderhandelden ze met de regeering Van Roemenië omlrent een belere gebieds- verdeeiing ten aanzien van het ollomaan- sche rijk sinds den vredie van Boekarest Men kan er van op aan, dat die bespre kingen in de eerste plaats de eilanden kwestie in de Egeïsche zee betroffen Dat Turkije de meeste blijvend aan Grieken land moet afstaan, kan het maar niet ver kroppen. Meu weet overigens, dat het Helleensche rijk deze niet alleen, na ze veroverd le hebben, voortdurend' in bezit heeft gehouden, zoodat de lijdelijke toe stand slechts bestendigd wordt, maai' dat hel bovendien die, welke, aan den mond van de Dardanellen gelegen, krachlens besluit der groole mogendheden aan Tur kije moest afslaan, eveneens nog onder zijn hoede heeft Ti Iaat hei is het hoofd der Jong-Turk- sche, dal is de regeeringspartij, in da', rijk. Zij bereidt zich voor, zoo mogelijk, en noodig krachtig in Le grijpen ten aan zien van den huidigcu oorlog. ITel ottomaansche leger is gemobili- erd, maai- tegen Griekenland kan dit weinig aanvangen, daar beide rijken geen gemeen schappelijke grens meer hebben. E11 Boelgarije wil geen Turksche strijd macht ongehinderd door de strook van zijr. grondgebied laten trekken, dat Tur kije van Griekenland scheidt. De openbare meening en ongetwijfeld ook die van de machthebbers is op dc hand van Duilschland en Oostenrijk. M: 11 Leeft liet er voornamelijk op Rusland voor zien Dc plannen van «lil rijk ten opzichte van Armenië vertrouwt men le KonstanG- nopel niet, evenmin als betreffende den toegang tol de Zwarte Zee door Bosporus en Dardanellen Zoo ernstig vreest men daar do Slavische macht, dal den bladen verboden werd, den Russischen naam St. Petersburg (Pctrograd) te ge bruiken. Ook Engeland staat bij dc Timken niet in een goed blaadje Dc behandeling, die dit rijk Egypte deed ondergaan, zette kwaad bloed. I11 naam tot Turkije be- hoorend, moest de bevolking hel aanzien, dat ze door de regeering aan de Theems, evenals de andere deelcn van het rijk in den oorlog legen de middel-Europee sche staten werd meegesleept. Wel protesteerde de chedive en wei- jert hij, uil Konslanliuopel, waar hij tij delijk vertoeft, terug te kceren. maar wat kon dit helpenZelfs heeft Engeland troepen uil Indië naai* Egypte doen ko men om de gaten le vullen, ontslaan, doordat soldaten van daar naar Europa werden vervoerd. Toen hebben zeelieden van de lijn, met welker booten die ransporten zouden plaats hebben, gewei gerd, zich daartoe te leenen en in 'islami tische bladen is deze handelwijze toege juicht. Men vergete immers niet, hoe dil alles hoofdzakelijk een geloofskwestie is de gcloovige mohammedanen tegenover den „Kaffir". En dien ïnohammedaanschen 1 rots heb ben de Britten meer gekrenkt Ze verno- den o.a. onlangs het vertrek van een ka ravaan naar Mekka Toch begrijpt men, dat hel juist dit volk met zijn miljoenen mohamniedaansohe onderdanen in Voor- Iiicïic er alles aan gelegen is, met hel ka lifaat op goeden voet le blijven. Wel werd nog niet van onlusten of ernstige onte vredenheid 0111 die reden gehoord, maar men zal goed doen, de mogelijkheid daar van in 't oog le houden. Zooals hel Turksche leger gedurende achter ons liggende jaren door Duitsche officieren werd opgeleid en gedrild, zoo stond lum zeemacht onder toezicht van Engelsclie bevelhebbers. Het hoofd van aeze marine-missie was admiraal Limpus. Deze hoeren nu hebben hun taak neerge legd Volgens berichten van Duitsche zijde tennisten zc meer dan dat ze zich aan hun eigenlijke taak wijdden Men in sinueerde, dat het voor hen van belang was, het materiaal van de Turksche vloot maar liefst in verwaarloosden staat te houden. De begeerte is begrijpelijk van hun standpunt, ofschoon ze daarmee met de door hen op zich genomen plicht in botsing kwamen. In hoever deze bewerin gen waar zijn, is bovendien niet 11a té gaan. Van aen ijver en de kennis, door von der Goltz pasja en zijn officieren gedurende geruinien tijd aan de hervor ming en verbetering van de ottomaanscne verdediging te land besteed, heeft men gedurende den Balkan-oorlog bitter wei nig bespeurd De Turken schijnen uu een maal lastig materiaal om te bewerken. Maar hoe dil ook zij, de Engelsche missie is door de Porte ontslagen. Hoe zit het nu met haar vloot? Afge zien van een enkelen, snellen en kranig bestuurden kruiser heeft ze in den laat sten oorlog weinig tot stand gebracht Bo vendien nam hel Britsche legerbestuur hvee oorlogsschepen, die op een Engel sche werf voor rekening van Turkije wer den gebouwd en voor een deel zelfs al betaald waren, in beslag Daarentegen zochten »naar men zich herinnert de twee Duilsche oorlogsschepen „Goeben" en Breslau' in de Dardanellen een toe vlucht voor de op de loer liggende Engel sche en Fransche bodems. Men zei, dat hel ottomaansche marine-beheer die sche pen zou aankoopen. Voor de Turksche macht zou dil een aanzienlijke verster king beduiden, al kwam van Fransche zij de dc schampere opmerking, dat de Tur ken niets aan de „Goeben" zouden; hebben zonder dc Duilsche bemanning, daar de inrichting van dit schip zoo ingewikkeld, is, dat personeel, dat met de behandeling daarvan niet vertrouwd is, er niets mee weet aan te vangen. En zou de ottomaansche regeering ze overnemen, dan moest de Duitsche be manning ze natuurlijk verlaten. Dil nu schijnt niet te zijn gebeurd, maar of de „Goeben" en de .Breslau voortaan tot de vloot der Turken behooren is evenmin duidelijk De iaatste dagen werd bericht, dat ze in de Zwarte Zee oefeningen hielden. Daar kunnen ze een bedreiging voor de Russische oorlogsvaartuigen vormen. Ze zijn dus blijkbaar niet ontwapend, wat locli had behooren te geschieden, als ze werkelijk maai- alleen in Turksche wa teren zich voor vermeestering of bescha diging door Engclschc of Fransche scheepskanonneü of torpedo's hadden wil-

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3