MldAirysÉ Courant BIJVOEGSEL FEUILLETON. DE ONGEKROONDE KONING. BUITENLAND. VAN Dl TAN Woensdag 30 Sept. 1914, no. 230 Dit voer suikerbieten naar België. We lezen in liet Zeenwsch Landbouw weekblad de volgende belangrijke mede- deeling Ofachoou de uitvoer vau suikerbieten naar bet buiteulaud iu het algemeen is verboden, kunnen wij mededeelen, dat de uitvoer vau reeds gecontracteerde bieten naar België toegelaten blijft. Namens het Bestuur der Z. L. M., G. A. VOBSTERMAN TAN OYEN, Secretaris. Het wiiineu vau goedkoop veevoeder eu werkversetiuftiug tijdens de bietencampagne. I. Yau veel grooter beteebonis nog don anders, wordt dezen winter voor de vee- boaders de vraaghoe brengen we on9 vee zoo goedkoop mogelijk door den winter? I)e Zeeuwscbe veestapel telt ongeveer 32500 paarden, 83000 runderen, 30800 schapen, 8000 geiten en bokken, 44000 varkens. De kosten, verbonden aan de voeding van dezen veestapel gedurende 14 a 15 staldagen, zijn enorm. Grootendeels wordt dat vee met voedermiddelen uit het eigen bedrijf gevoe derd. Als zoodanig beschikt de Zeeuwsche boer gewoonlijk overweidehooi, klaverhooi, lucernehooi, kantkooi, stroo van granen en peulvruchten, kaf, voederbieten, pulp, haver en afval van het graan en van de peul vruchten. Daarnaast wordt echter ook in Zeeland een groote hoeveelheid krachtvoeder aan gekocht. Graan en peulvruchten uit eigen bedrijf worden grootendeels verhandeld eu in de plaats daarvan koopt men verschillende krachtvoedermiddelen. Dezen winter hebben we nu te rekenen met de volgende feiten Allereerst is de veestapel grooter, omdat jonge paarden eu kalfvee dezen herfst niet voldoende konden worden atgezet. Tweedons zijn de prijzen der krachtvoedermiddelen bnitengewoon gestegen. De prijzen in onderstaand lijstje maken dit nader duidelijk. Ze zijn hoofdzakelijk ontleend aan de prijscourant vau een groote coöperatieve vereeniging. per 100 K.G. per 100 K.G. Sept. '13 Sept. '14 Maïsmeel. 7.40 f 13.07 Gerstemeel 8.33 12.16 Gron. zw. haver 7.90 10.75 Gr. OdesBa erwten 8.25 12.50 Bruinrijstvoederm. 6.10. Katoenzaadmeel 10.50 13.25 Soyakoek 11.65 12.40 Grondnotenkoek 11.50 12.50 Amer. lijnmeel 9.90 11.60 De meerdere uitgaven, die van deze stij ging van de prijzen dar krachtvoedermid delen het gevolg zijn, beteekenen ook voor de Zeeuwsche landbouwers een groot verlies. Onder deze omstandigheden vooral, is het een groot voorrecht voor de veehouders in onze provincie, dat het bedrijf zelf zoovele voedermiddelen voortbrengt. Door een ver standig gebruik biervan en door zoo weinig mogelijk verloren te laten gaan, moet de Zeeuwsche boer trachten dezen winter aan krachtvoeder zooveel mogelijk te sparen. Roman van P A IT I. o S K A It II C K E R naar het Duitsch. Nadruk verboden. De hooioogst is niet groot, maar de kwa> liteit over het geheel is uitstekend. Daarvan mag alleen verkocht worden, wanneer zeer groote overvloed aanwezig is. De oogst aan voederbieten staat er goed voor en van de suikerfabrieken komt weer heel wat pulp beschikbaar. Deze moet men zorgvuldig inkuilen, opdat de verliezen zoo gering mogelijk zijn. Wanneer men voor de verschillende dier soorten rantsoenen samenstelt uit de voe dermiddelen, waarover de Zeeuwsche boer uit eigen bedrijf beschikt, blijkt dat vooral het bestanddeel eiwit daarin moet worden aangevuld. Daarom moeten ook erwten- en boonenstroo, klaver- en lucernehooi, als voedermiddelen die een vrij hoog gehalte aan eiwit hebben, met overleg en spaar zaamheid gevoederd worden. Verder moet men ook niet blijven zweren bij de kracht voedermiddelen, die men vroeger steeds ge bruikte, maar diegene onder de eiwitrijke voedermiddelen uitzoeken, waarvan de prijzen het minst gestegen zijn. Daarvoor komen in aanmerking: Amerikaansch lijnmeel, vleeschmeel, soyakoek, grondnotenkoek en misschien ook katoenzaadmeel. Het ligt echter hoofdzakelijk in mijne bedoeling in dit artikel de aandacht te ves tigen op een bijproduct van het eigen be drijf, waarover Zeeland in ruime mate be schikt en dat vooral ook door zijn beteeke- nend gehalte aan eiwit, dit jaar bijzondere waarde heeft. Ik bedoel de suikerbieten- koppen en bladeren, die tot heden voor de voeding in Zeeland nog niet voldoende tot hun recht komen. Vopr drie jaren werd op mijn voorstel door de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij een commissie benoemd, die tot plan had dit onderwerp in 't bij zonder te bestudeeren. Mijne gegevens ont leen ik dan ook voornamelijk aan hel mate riaal, dat ik als secretaris van deze com missie verzamelde. In Zeeland verbouwde men in 1912 21.213 H.A. met suikerbieten. Per H.A. worden gemiddeld 27 000 K.G. versche kop pen plus bladeren verkregen. De totaal-op brengst bedraagt alzoo in Zeeland 573 751.000 K.G. Dit voeder bevat per 100KG. gemiddeld 1.1 KG. verteerbaar, zuiver eiwit, 9.1 K.G. zetmeelwaarde. 100 KG. van dit voedsel is gelijkwaardig met 100 KG. voederbieten plus 2'/, KG. katoenzaadmeel plus 0.5 KG. maïsmeel. Ook staat bet gelijk met 120 KG. ingekuilde pulp plus 2 KG. katoenzaadmeel. Het heeft dan ook bij de tegenwoordige voederprijzen minstens eon waarde van f 1 per 100 KG. Nu dezen winter de voederprijzen zoo buitengewoon hoog worden, en er misschien voedernood zal komen, moeten de landbou wers al hun best doen om van dit koste lijke voedsel zoo weinig mogelijk verloren te loten gaan. Elke H.A. suikerbieten levert ons in de koppen en bladeren voor een waarde van gemiddeld t 270 aan voeder. Wanneer we dit voeder in Zeeland geheel konden benutten, kon de Zeeuwsche land bouw daardoor pLm. 21.000 X 270 f 5.670.000 uitgaven voor voeder sparen. De koppen en bladeren zonder beteekenend verlies voor de voeding tot waarde te bren* gen, is niet mogelijk. Echter mogen dit jaar de verliezen niet zoo groot zijn als in gewone jaren in Zeeland nog het geval is. Op grond van de verzamelde ervaringen van vele landbouwers en de onderzoekingen van de reeds vroeger genoemde commissie, meen ik de volgende wijze van handelen als de voordeeligste te moeten aanraden. Zoodra de suikerbietenoogst begint, stalt men een deel van het vee op. Men laat zoo veel vee, met goede dekken op, in de weide loopen, dat de dieren nog behoorlijk gras hebben. Deze dieren blijven buiten tot het weiland zoo goed mogelijk afgegraasd is. Daarna gaan ze ook op stal Bij voorkeur laat men het jong vee van 1 tot 2'/, jaar buiten loopen. De opgestalde dieren worden nu hoofdzakelijk gevoed met bietenkoppen en bladeren, die met paard en wagen regol- m&tig van het bietenland naar huis worden gevoerd. Een man met kar en paard kan Z6er goed pi. m. 20 dieren verzorgen, zoo dat de kosten niet hoog worden. Het gelukt zeer gemakkelijk 85 pet. van alle koppen en bladeren weg te voeren. Men heeft extra stroo noodig, maar maakt ook veel mest. Onderstaand eenige uitstekende rantsoenen voor dezen tijd „Zou hol zijn om Erwin?" ging In- voort' „Denk je, omdat ik schiet- Kchijfmaimetje gezegd heb?" Zij lachlc kort „De vrouw van een opperhout vester iu Tirsehlicgel. Of in Kelraiscli- keiten. .Wat een idéel" f Beate stampte even met haar rechter voet. De zilveren spoor rinkelde. Op hetzelfde oogenblik werd er gebeld. Anna stond liaastig op om open ledoen, want de pppasser was bezig mei het poetsen van de laarzen van den luitenanl-gene- inaalL „Heb ik weer kwaad gedaan?" vroeg Ingrid lachend »Gch Ingrid, terwijl liet dienstmeisje in de kamer is Hoe is liet mogelijk!" ingrid sloeg haar arm om de slanke gestalte van Beate Zij moesten Gwendo- .v°lgen' Het was hoog tijd om te ontbijten „Nu wat dan, Ati? Je gunt haai'_ toch wet het sprookjesachtige ge luk ui het geheim, niet waar?" Beate trachtte zich los te maken. „Och wal kun jij iemand toch plagen, In grid." „Wil ik je dan liever troosten vroeg ze lachend; „dat wit zeggen, als jc troost noodig hebt. Want nu weel ik heel zeker, dat hij plannen heeft Nu bleef Bealp staan Vlak bij de deur. „Erwin? Iloe weet je dat Och, je wilt iemand maar nieuwsgierig maken „Dit is nu de derde keer in acht dagen, dat zij elkaar „toevallig" ontmoeten Op vallend, hé? En hij staart haar altijd zoo aanbiddend aan....' Waarom kijk je mij zoo kwaad aan. Ati?" Beate schudde het hoofd. „Kwaad Waarom kwaad? Maar Zij sprak niet door maar deed haastig de deur open en vloog weg. Ingrid volgde haar op den „Ati, luister dan loch'!v Anna kwam in de gang aanloopcn „Freule, gravin Czcmiu is er!" Dadelijk herstelde Beate zich. „Hel» je haar in den salon gelaten?" „Neen, freule Zij is met de freule in de eetkamer; zij wou u niet sloren Ingrid kneep Beate in de nauwe mouw van haai- rijkleed „Dat noemt zij niet slqren! Zoo'n oude daine zoo vroeg en dan op je nuchtere maag, ba!" In de eetkamer traden beiden vlug op de gravin toe. Ingrid kuste haar de hand Zij liet hel toe en tikte liet meisje op de wang zonder veel op liaai- te letten. A. Melkkoeien met een levend gewicht van 600 KG., die 12 KG. melk per ge^en KG. weidehooi, 0.5 KG. tarwekaf, 0.4 KG. haverkaf, l'/j KG. grondnotenkoek, 40 KG. bietenkoppen en bluderen. B. Mesltssen van 500 KG., bij het begin van de mestperiode 2 KG. weidehooi, 3 KG. haverstroo, 1 KG. katoenzaadmeel, 60 KG. bietenkoppen en bladeren. C. Groeiend jong vee met een levend ge wicht van pl. m. 400 KG. 1 KG. weidehooi, 3 ICG. haverstroo, 0.5 KG. katoenzaadmeel en 40 KG. bietenkop pen en bladeren. In plaats van katoenzaadmeel kan men ook wel lijnmeel, lijnkoek, grondnotenkoek of -meel of ander eiwitrijk krachtvoer ge ven. 5 KG. haverstroo is ongeveer gelijk te stellen met 2'/i KG. goed hooi. Later moet men mestdieren iets minder ruw voer en iets meer krachtvoer geven. Het eiwitgehalte in het krachtvoer mag dan iets dalen. Opstallen voorkomt veel voederverlies en bekomt de dieren veel beter dan-bet beweiden der bietenvelden. Daarom moet het vooral in dezen tijd zeer worden aanbevolen. Ter bestrijding van di&rrhee is het zeer wenschelijk per dier en per dag 20 tot 45 gram phosphorzure kalk over het voeder te strooien. Hooger mag men niet gaan. Men moet de gilt regelen naar het ge-vicht. Men moet ook de voederbakken goed zuiver houden. Het veld waar de koppen eu bladeren zijn weggevoerd, kan men nog beweiden met schapen of jong vee, dat nog buiten loopt. Het is echter beter op zwaren klei grond geen rundvee te brengen. Bovenbeschreven wijze van voeren kan men bij uitblijven van vorst, tot eenige weken na hel beëindigen van den bieten- oogst voortzetten. De bietenverbouw is echter in de meeste bedrijven van onze Provincie zoo uitgebreid, dat bet niet gelukt alle koppen en bladeren in dezen tijd te vervoeren. Daarom moet worden aanbevolen met een tweede gedeelte der koppen en bladeren als volgt te han delen. De koppen en bladeren worden van elkaar gescheiden. De koppen naar de boerderij vervoerd, worden daar op een droge plaats, liefst op een grasvlakte, op een hoop gelegd met een voet van 1 M. en »lm. 1 M. hoog. Te zwaar mag men de ïoopen niet maken. Ze moeten een paar maal worden omgezet. Alleen bij vorst is het noodig met wat stroo te bedekken, vooral aan de windzijde. Deze koppen zijn een uitmuntend voedsel voor paarden, run deren en schapen. Het afhakken en vervoeren der koppen komt te staan op plm f 15 per HA. Men oogst gemiddeld 6700 KG. koppen per HA. Deze bevatten in doorsnee 1 pet. verteer baar, zuiver eiwit en 14.9 pet. zetmeel waarde. 100 KG. van deze koppen zijn on geveer gelijkwaardig met ruim 100 KG. voederbieten pl. 10 KG. gerstemeel. Tegenwoordig hebben ze voor de voeding een waarde van minstens 1 1.50 it f 1.60 per 100 KG. Wanneer men alleen de koppen oogst, heeft men dus voor f 100.voeder per HA. Na het afsnijden der koppen kan men de velden nog met schapen beweiden of met jong vee. Op die manier wordt ook nog een gedeelte der bladeren benut. M. i. moet men er naar streven eerstens zooveel mogelijk bladeien en koppen versch te voederen. Dan zooveel koppen te snijden, dat men al het vee, nadat met versche koppen en bladeren moet worden opgehou den, nog pl. m 4 it 6 weken kan voeren met een mengsel van de heltt tl 1/3 voeder bieten en de helft a 2/3 koppen. Onder staand weer eenige goedkoope rantsoenen A. Melkkoeien met een levend gewicht van 600 KG. en 12 KG. melk per dag. 5 KG. weidehooi, 0.5 KG. tarwekaf, 0.5 KG. haverkaf, 1.5 KG. grondnotenkoek, 20 KG. voederbieten en 20 KG. koppen. B. Mestdieren van 500 KG. in het begin der mestperiode. 1 KG. weidehooi, 1 KG. gesneden kant- hooi, 1 K.G gesneden erwtenstroo, 0.5 KG. tarwekaf, 0.5 KG. haverkaf, 0.5 KG. vleesch- meel, 0.5 KG. lijnmeel, 10 KG. voeder bieten en 30 KG. koppen. C. "Voor groeiend jong vee met een levend gewicht van pl. m. 400 KG. 1 KG. weidehooi, 1 KG. gesneden kant- hooi, 1 KG. gesneden erwtenstroo, 0.25 KG. tarwekaf, 0.25 KG. haverkaf, 0.50 KG. vleeschmeel, 10 KG. voerbieten en 20 KG. koppen. De voederbieten laten zich natuurlijk ook door ingekuilde of gedroogde pulp vervan gen. In plaats van 100 KG. middelsoort maDgelwortels, kan men pl. ni. 110 ICG. ingekuilde ot 14 KG. droge pulp geven. Met deze voedering brengt men het tot ongeveer half Januari. C. ZWAGERMAN. (Slot volgt). RECHTZAKEN. Arrond.-Rechtbank te Zlerikzee. In de zitting van Dinsdag is door boven genoemde rechtbank Vr ij gesproken: H. W. P. A. de J., 44 jgepens. hoofdonderwijzer te Stave- nisse, beklaagd van bedreiging. Er 7,ijn veroordeeld wegens mishandeling: M. den B., 26 j., garnalenvisscher en L. de M„ huisvr. van M. de B., 23 j.f z. b., beiden te Brouwers- iven, ieder tot f 10 b. s. 10 d. h strooperij: gepleegd met behulp van een wagen A. S„ 47 j., voerman te Oos- terland, tot f 1 b. s- 1 d. h.; mishandeling: J. A., huisvr. van J. B., 47 j., z. b., te Brouwershaven, tot f 5 b. s. 10 d. h.; eenvoudige beleediging, aan - gedaan aan een ambtenaar ter zake van de rechtmatige uitoefening zijner bediening B. C. H., huisvr. van Z. V., 67 jkoop vrouw te Zierikzee, tot f 5 b. s. 10 d. h. HOOG W ATE*. M11111 n g n. Donderdag 1 Oct. vin. 1153 Vrjjdag 2 nin. 12 31 Zaterdag 3 1 02 Zondag 4 1.30 Maandag 5 153 Dinsdag 6 2.20 DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK. (Van onzen oorlogscorrespondent' (Nadruk verboden.) Reizen in oorlogstijd. September 1911 Reizen in oorlogstijd en in oorlogsland jhcl beeft zijn bezwaren, doch zijn bekoorlijkbeden levens. Vooral als men zich te midden van bel volk bevindt, dat zijn eigenaardigheden niet voor den vreemdeling verbergt- Juist in die kleine treinniaalschnppij had ik in deze ramp- spoedweken nog bol meest ongezocht de gelegenheid om te kunnen observee- ren, wal er omgaat bij liet overrompelde Belgenvolk. en wal er leeft bij de kinde ren van Marianne. Laat ik dus nu ik toch eenige dagen van afwachten voor rust benut u een en ander vertellen van mijn verblijf in den spoortrein Vaak heb ik 'l mei dankbaarheid ver meld: in België blijft de spoorwegdienst in liet (niet geoccupeerde gebied 'goed geregeld. Steeds behoorlijke ochtend;-, middag- en namidj'lagverbindingen, de treinen slipt op lijd. voldoend^, ruim voldoende zelfs, materieel In Frankrijk is dat anders, waar dp algeemene dienst plicht aan de maatschappij nagenoeg al le beschikbare werkkrachten benam, ter wijl natuurlijk in beide landen liet mili tair vervoer enorme eischen stelt aan personeel en materieel De treinen hebben alle oen ongewone lenjgle, daar de zeer ingekrompen dienst, die op de beschikbaar gebleven Franschc trajecten meestal slechts' over een enkele verbinding per dag beschikt uit den aard dpr zaak aan een uitge breide vervoersbehoefte moet voldoen De reizigers heslaan voor ruim een Van een aantal gelijktijdig verzon den brieven zijn die welke met krijgsverrichtingen verband houden, hel eerst geplaatst. Thans volgen nog eenige als reisindrukken. Maar toen zij Beate zag Icon men zien dat liaar hart openging .Schaul lier und bleibel eurer Sinne meister" citeerde zij opbaar eigenaardige, levendige wijze en slak Beate haar heide handen toe Zij draaide haar zoo met zich om dal liet licht precies op het jonge meisje viel „Wie zal er van daag aan moeten gclooven. Beate? Een prins, een grootvorst, of moet hel soms een ge kroond hoofd wezen?" „Och, lieve tante Eddy, denkt u dal ik 'l mtar voor t kiezen heb'Ik geloof dat u allen veel te lioogc gedachten van mij hebt. Gwendoline heeft veel meer kans. En haai- noemt u nooit, tante Eddy Dc grayin zag Beate nog steeds .met aandacht aan. Zij was bepaald verliefd op dat prachtige schepseltje. Toen baai- oog op Gwendoline viel, frappeerde hel haar, hoe ellendig zij er vandaag uitzag. „Jij bevalt mij in 'l geheel niet, lieveling, zei ze op een toon meer van verwijt dan van bezorgdheid. „Hel spijl mij zeer, taille Eddy, 'maar ik kan er waarlijk niets aan doen," zei ze iroedig lachende. „Waarschijnlijk heb je weer lol laat in den avond in jo boeken verdiept gezeten. Wjal bel» jullie gislercn uitgevoerd, kinde ren?''' s Morgens zijn we anderhall" uur naai de rijschool geweest," antwoordde Beate. „Ik wou Quicky de hindernissen nog eens laten nemen. Als oefening voor vandaag vierde deel uit militairen, die het een of ander garnizoen moeten opzoeken, voor oen gelijk deel uil licht-gewonden, die thuis verder herstel gaan zoeken, terwijl' van het overige, meest uit vrouwen samengestelde deel, die familie betrekkingen der gewonden, dje zieli naar een of ander hospitaal begeven de meerderheid vormen. Hel restje is 'een allegaartje van rei zigers, die voor hun zaken of particu liere aangelegenheden zieli naar een an dere slad moeten begeven, zeer a con- tre coeur, dal zeggen zij tenminste lot vervelens toe Beambten ontbreken nagenoeg ge heel. Een machinist, een stoker en een controleur zijn nu eenmaal niet te mis sen. Maar dat ontbreken van toezicht alt weinig op. daar het publiek zelf, doordrongen van dp moeilijkheden van Jiot loogenblik, wedijvert om een goed fimclioiineereiiden dienst in de hand te A-erken. Vaak hel» i k lot dal pèle mêle van reizigers behoord en om u eenigen in druk te geven van hel reizen in de zen lijd, vertel il: u mijn reis van Parijs naar Boulogne- Derde-klassc-biljelten uitverkocht met 'n „seconde" plaats genomen in de eerrle. Daarin waren reeds twee dames, initsga- veel bagage, twee gewonden, een oud-gediende, 'n Belg. Na mij, wordt nog oen gewonde binnengehesclien en in den ■orridor gelegd. We maken van de mantel au een dor dames een hoofdkussen, ter wijl twee opgevouwen jassen als peluw dienen. Twinlig maal gaal nog 't portier open en wordt met n aan teleurstelling uiting gevonden smak, dichlgeworpen 1 52 we vertrekken. Wc worden hel grauw - „Gare du Nord uilgezeutd tusschon de liuizenwallen door, naar builen, waar we eerst de bedrijvig heid op de Forten, vervolgens de „camps retranctés met hunne jaarmarkten van underen gadeslaan. Vooral door hel dun ne geboomte heen bij Enghien warrelt een bonte wemeling van hoornvee, alsof f-en-twintig drukke veemarkten er haar hoornsec* hebben aangevoerd Voor de proviandeering van Parijs nu de hebbelijkheden van mijn jeugd heb ik er één zeer goed bewaard, ze al tijd 'vertroeteld en ik hoop dat te doen tot ik lo oud ben om te reizen. lil den trein wil ik als 'l maar half te bejengelcn saltaan t raam zitten, lk houd vau do natuur en van T landschap en mijn ogen zijn nu eenmaal onverzadigbaar. Maar dezen keer heb ik toch «lat aan natuurschoon zoo overrijke landschap kunnen vergeten voor hel ik kan wel schrijven huiselijk gezellige interieur VanVflnkclijk keek ik langs de rood blauwe piou-pious, do territorials, die d.en spoorweg moesten bewaken Ze stonden ci precies als de kleurige loodsoldaatjes uit de snlditendoos van mijn kinderjaren. Ze kleurden zoo mooi in t landschap dat liet bijna iels oneigenlijks had. Iels van coquet ingezette figuurtjes om l land schap te accentueeren. Van hel serieuse wachthouden in zoo hangen tijd, had het niets We kruisen een paar riviertjes, een daarvan stroomt door een dorp. Juist vóór de huizen is een ijzeren brug op, of realistischer gezegd, neergeblazen De bei- do hriigslukken hangen als T-balken iu afgebrand huis, gedraaid en gekron keld neer in l water. Een afgeknotte pei ler houdt er midden in den stroom de wacht. Verder den weg langs, de glooi ende velden, door de langdurige regen doorweekt, maar toch, nu de zon heel den morgen met haar verwarmende stra len ze gekoesterd heeft, met dat paarse in de tinten dat alleen het najaarsland- :hap eigen is. Maar in dat knusse vertrekje, waar een allerzonderlingst nienschclijk brie-u-brac saaingepropl, daar is 't n gesnap van stemmen en 'n bedrijfsgedoe, waartoe een jonge Mont-Marlroise en 'n moppige proviiiciaalsche heel de bedrijvigheid aan dragen, die aan beiden zoo goed afgaat. Ze vragen naar vrienden en verwanten en ik sta verbluft hoe ze bekend zijn „Behalve de sloot en de hoornen," voeg de Ingrid er bij, „die hebben Beate en Quicky zich bespaard „Papa wou het ook niet hebben I"r was muziek in de Tent. en dan kun je er de paarden niet over heen krijgen Zijne Majesteit was er en haalde Papa in bel gesprek Wij reden juist voorbij - en zoo kswm het dat er over Gwendoline gespro ken werd. Weycking reed ons dadelijk achterna, op bevel van Zijne Majesteit en noodigde baar uil de jacht van vandaag bij te wonen „Je verheugt er je natuurlijk verbazend f»p. niet waar Lientje?" Ingrid lachte „Ja, verbeeld u, zoo ver bazend dal zij Papa dien vreeselijken Er win Schroll dadelijk op den hals gescho ven heeft om mee te rijden. Papa zat hel vea-rukkelijk vinden." „Zouden we op Papa wachten met ont bijten"'" vroeg Gwendoline, om een eind aan "l gesprek te maken. „Ja kinderen, ga zitten, ga zitten, liet is onverantwoordelijk, dat ik je zoo vroeg in den morgen kom bezoeken Maar «te trein komt zoo vroeg aan en bet spreekuur van den professor begint pas om li.alf elf I)us ik lieb juist veertig mi nuien voor jullie over Iloe gaat het met Papa? En de jongens in Grosz-Lichtcrfel- de, wal voeren die uil? Heb jullie veel gaston geliad? Wordt er al braaf gedanst? Eu vertel mij nu eens, kinderen, hoe staal l et met je rijdenden veldjager?" „F drinkt toch een kopje thee, tante viel Gwendoline haar weder in de rede. „Maar kindje-lief! Wat zet je vreese- lijke oogen op en dal zoo 's morgens in de vroegte? W,at mankeert je, Lientje? Wat is hel? Zeg het maar Ingrid had reeds vol ijver drie brood jes voor zichzelf gesmeerd en er jam op gedaan eu haar geheele ochtemlnuj.aLtijd top een bord voor zich uitgespreid'. „Gwendo mankeert haar, tante „Gwcndo „Zij denkt altij«l over zelfmoord als u haar Lientje of Line noemt." „God bewaar ons Neem mij niet kwa lijk Gwendoline Ja. in Rolholz wordt men een halve boerin Natuurlijk Gwen do Gweudon, nu zal ik ook een kopje thee van je aannemen om me weer met je te verzoenen." flMogen wij een paar eieren voor u la ten koken, tante" vroeg Beate „Het is boegenaamd geen moeite, ,Papa gebruikl ze ook. En het zijn eieren uil Rotholz, dus prima qunlileil „Danlc je, dank je. Ik ben doodziek en eet niet meer dan een eekhorentje „Ziek u tante? Dal is niet mogelijk! Moet u diêel houden? Een streng diëet?" „Den vorigen keer heeft de professor mij oesters en champagne voorgeschre- ven Schandelijk niet waar? En dat mij!" Ingrid lachte „Als een eekhoorn- voedsel, niet kwqad.' (Wordt vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 5