■evenwel zelf wellicht zijn front zal die nen te verzwakken En afgescheiden daarvan beduidt een aanval steeds een lijdelijke verzwakking Drie E n g e 1 s c h e k r uise r s getorpedeerd. De slag, die de Engelsche marine ge troffen heeft, en waarvan wij gisteren avond op enkele plaatsen in de stad reeds gewag maakten, blijkt, nu de namen der schepen bekend zijn geworden, wel van ernsligen aard te wezen. De gezonken Engelsche kruisers zijn de Ilogue, Aboukir en Cressy, z.g.n. p ml- serkruisers van 12 200 Ion, met een snel heid wan ca. 22 zeemijlen en gebouwd, de eerstgenoemde in 1900, de Cressy in 1S99, voerende twee stukken geschut van 2 c M 12 van 15 c.M., 12 van 7.5; 3 van 4.7 en 2 van 3.7. Zij waren elk bemann mei 755 koppen Zij zijn 20 mijlen ten N.W. van den Waterweg in een gevecht gewikkeld ge weest met 5 Duitsche onderzeeërs en werden gistermorgen om half acht getor pedeerd Eerst onderging de Aboukir dat lol, ter wijl de Hogue en Cressy er aan gingen toen zij poogden de opvarenden te red den Dal deze niet dadelijk voorzorgen tegen de onderzeeërs namen vindt waar schijnlijk zijn oorzaak hierin, dat zij meen den dal hol schip op een mijn Was ge- loopen. Zooals wij reeds meldden redde het Nederlnndsche stoomschip Flora een groot aantal schipbreukelingen, en we! 287, een onder Ncderlandsch schip, de „Titan" pikte er 111 op, waarvan de meeslen la ter door een lorpedobool der Engclschen zijn overgenomen. Voorts hebben ook een kruiser en eenige lorpedobootjagers vele di enkelingen opgepikt. De „Flora" was 's morgens uil Roller- dam vertrokken en dacht toen het den eersten kruiser in hel zicht kreeg te zui len worden aangehouden, doch zag spoe dig dat een gevecht tusschen pantscrsche- pen en onderzeeërs plaats greep. Aan een verliaal omtrent het gebeurde in de N. R. C. onlleenen wij het volgende Het weder was buiig; te 6.30 werd plotseling de „Aboukir" aan stuurboord getroffen Men dacht dat het schip opeen mijn was geloopen Terwijl de „Hogue" vier reddingsbooten omlaag liet, kreeg zij ook aan stuurboord een torpedo. Men begreep toen met onderzeeërs te doen te hebben. Vier werden er gezien en beschoten; de „Aboukir" zonk in 'tien minuten en daarna de „Hogue" in drie minuien. De „Cressy", aansloomende om hulp te bieden, werd daarna getorpedeerd en zonk spoedig. Twee onderzeeërs zijn waarschijnlijk ook getroffen door hel Engelsche geschut, doch een derde is onlsiiapt Men meent dal de aanval door minstens vier onderzeeboolen is ge schied Aan boord der drie schepen wa ren totaal 2200 man, meerendeels reser- islen. De „Flora" bracht de denkelingen te lJmuiden aan een tweetal ernstig gewon den werd opgenomen in bel Witte Kruis-gebouw; een groot aantal lichtge kwetsten en zieken "werd ondergebracht in het hospitaal van het Roode Kruis; de overigen ruim 250 man, werden in de verschillende hotels ondergebracht waar ze ten spoedigste werden voorzien van kleeren, schoeisel cn in de eerste plaats van een goeden maaltijd Een der op- gehaalden bleek reeds overleden te zijn Dé „Titan" hield nog 25 man aan boord, van deze 25 zijn op reis naar den Waterweg 5 gestorven, 3 waren zwaar gewond. Volgens hun verhalen hebben zij 6 uur rondgezwommen. De kapitein van de „Titan" heeft verklaard dat men bij het redden tusschen de lijken door roeide. Alle waren matrozen of stokers Het officieele persbureau erkent hel verlies der 'drie schepen. Uit deze overrompeling blijkt ten dui delijkste do taktiek der Duilschers, waarop wij onlangs reeds wezen, om, door middel van klein materieel, eerst te trachten de Engelsche vloot te dun nen len einde eerst als partijen op meer gelijken voet staan een gevecht tus schen slagschepen aan te gaan Uit dit geval blijkt weer eens hoe ge vaarlijk onderzeebooten in den moder nen zeeoorlog kunnen zijn, daar zij, voor al bij slecht zicht onbemerkt kunnen na deren en zelfs kunnen torpedeeren zon der fcicli aan de oppervlakte te vertoo- nen. Hel is althans niet aan te nemen dal de veiligheidsdienst aan boord der Engel sche schepen zoo slecht zou zijn inge richt dat een der booten zoo deze zich aan de oppervlakte had geloond, niet zou zijn opgemerkt Al i s het verlies voor de Engelsche marine van beleekenis, zoo moet men het toch niet overschatten. Deze drie schepen behooren tot de oudste sche pen, die Engeland van dit type (Armou red Cruisers) in dienst heeft, de „Cres sy" was zelfs het oudste, en er blijven er altijd nog een veertigtal, waaronder 10 Invincibles over. Dal hel gebeurde de openbare mee ning schokken zal, gelooven wij wel, en onaer de zeelieden kan hel niet an ders don ongerustheid zaaien, wat voor Duitschland al een zeker voordeel is Nederland en België. Dagbladen worden in deze dagen ge makkelijk van partijdigheid beschuldigd In de eerste plaats dooi* die personen welke zich de weelde van een scherp uilgesproken nieening aangaande de hui dige worsteling veroorloven en deze liefst ook in de door hen gelezen krant weerspiegeld vinden Doch ook de stand punten, door verschillende menschen te dien opzichte ingenomen, verschillen Zoo kan het voorkomen, dal de eene abonnee zijn afkeuring te kennen geeft, omdat hel bewuste blad z i heult niet wien hij als den boeman beschouwt, terwijl een ander aanleiding meent te vinden lot de onderstelling, dat hel blad juisl naar den anderen kant partijdig is. Voor- de iniichlërs der openbare mee ning een bewijs, dat ze op den goeden weg zijn en een spoorslag, daarop te blij ven Men weet, hoe aanvankelijk bij onze strijdende Zuiderbroeders de vaste mee ning had post geval, dat Duitsche sol dalen door ons Limburg Bolgic liadr den bereikt Hel misverstand was aanvankelijk te begrijpen Men zag zoo ontzagwekkende Duitsche drommen plotseling op Belgi schen bodem. Men kon niet aannemen, dat deze alle in zoo korten tijd door de betrekkelijk nauwe opening van Gem- mcnich waren binnengemarcheerd Ze moesten, aldus redeneerde men daar in de eerste opwinding der verontwaar diging, Nederlandsch Limburg doorge trokken zijn Fransche bladen bevestigden dit on juist vermoeden Zoovel de Matin" als de „Illustration" brachten in kaart, wel ken weg Duitsche troepen door de ge noemde Ncderlandsche provincie geno men hadden. Tevens werd de daardoor in België legen ons verwekte ontevre denheid in de hand gewerkt door de ge woonte der Ncderlandsche bladen, be richten uit verschillende bron, dus zoo wel van Duitschen als Franschen kant, op te nemen en niet elk nieuws, dat niet geheel waarschijnlijk lijkt, van een kom menlaar te voorzien Daardoor hebben in Ncderlandsche cou ranten dingen gestaan, die, uit Duitsche bladen overgenomen of afkomstig van in dit rijk gevestigde pers-agentschappen, een blaam wierpen op België of enkele Belgen We denken in de eerste plaats aan hel verhaal van de „Köln. Ztg", vol gens hetwelk in de eerste dagen van den Duitschen inval het Duitsche kerkhof bij Antwerpen geschonden zou zijn Gelukkig bleek dit onjuist Hel bericht was van a lol z gelogen. In de Scheldestad en ver der in België maakte dit evenwel veel opschudding De burgemeester van Ant werpen, de Vos, bemoeide zicli persoon lijk met de zaak Hij verstrekte de N. R C., die het gebracht had, een gedetail leerde weerlegging. Deze werd naar van zelf spreekt loyaal geplaatst. Ook werd leedwezen betuigd, dat de redactie onwi!-' lekcurig aan de verbreiding van een zoo schandelijk en leugenachlig bericht, bad meegewerkt. Daarmee kon de zaak uit do wereld zijn. Maar de wrok zit diep. Wel gaf men zich lersloncl van ambtelijke en journalis tieke zijde uil Nederland alle mogelijke moeite, die booze geruchten krach lig le gen te spreken, maar ten eerste waren toen reeds verschillende Belgische kran ten opgeheven en vervolgens vindt oen op waarschijnlijkheids-berekening ge grond gerucht steeds gretiger ingang dan dal men van hel geloof in de waarheid daarvan afstand doet. Vooral liet „Hand. v. Antw." had zich over dat bericht van de lijkenschending buitengewoon opgewonden Het wenschtc ons niet toe, dal ook onze onzijdigheid geschonden zou worden, maar, zou dit geschieden, dan, aldus het Vlaainsche blad, zouden de in België verschijnende kranten dergelijke verhalen over daden, z.g.n. door Nederlanders bedreven, niet plaatsen In de „Gazelle van Geut lezen wc thans, dat de Duitsche militaire overheid te Brussel heeft toegestaan, behalve eeni ge Duitsche bladen ook de N. R. C. te lezen We vreezen, dal dit opnieuw bij de Belgen kwaad bloed zal zetten Verbetering. De treinenloop in Zeeland is nog ab normaal. Voor onze expeditie is dit een hoele last. De nummers van ous blad voor buiten de stad moeten daarom ge deeltelijk véél vroeger op de pers Na tuurlijk is het ons streven, het nieuws daarin zoo Veel mogelijk bij te werken tol het oogeublik, dal de drukkers hun werk moeten beginnen In de razende vaart, waarmee gis teren het bijblad wegens bijzondere on voorziene omstandigheden diende te wor den opgemaakt, is hel stuk onder „De oorlog", waarboven stond „Ook neutra len" uil elkaar gerukt. Het slot daarvan werd bij vergissing onder dat, getiteld „Engeland en Duitschland" gevoegd Dit behoorde te eindigen bovenaan in de laatste kolom van de eerste pagina met den regel „wat wij voor heilig houden" De volgende „ook schifte en onder st heide men" moest op de tweede blad zij volgen op „dichter aan zich te bin den". KORTE OORLOGSBERICHTEN. Hel leven te Luik heeft bijna zijn normale loop hernomen, aldus vernam de „Gazette van-Gent" De meeste win kels zijn open en de tegenwoordig heid der Duilschers wordt dragelijk Van 7 uur's avonds af is iedereen thuis, liet verkeer in de stralen is verboden van S uur in den avond af lot 's och tends bij het aanbreken van den dag Daar de gas- en eleclriciteits-inrich- tingen niet meer in werking zijn, zou den de straten in volslagen duisternis ge dompeld zijn, Indien de bewoners piet gedwongen waren, de plaatsen en ka mers op hel gelijkvloers, welke op de straal uitkomen, (e verlichten Van 's avonds acht uur tot 's och tends moeten de voordeuren open staan Men mag zijn huis slechts verlaten, om een geneesheer, apotheker of priester op te zoeken in geval van ziekte. Dan moet men op den drempel der voordjeur wachten tot een polilié-agent verschijnt Deze dragen lantaarns. Deze agent roept dan een patroelje, beslaande uit 2 Bel gische bewakers en 2 Duitsche spldalen Deze geleiden den Luikenaar naar de plaats zijner bestemming. We meldden onlangs, hoe die profes soren van een Engelsche universiteit den kleinen kinderen van Leuvensche ambl- genooteu voor den a s winter onderdak hadden aangeboden. De „Times" bericht nu, dal de Senaat van de hoogeschool te Cambridge den Belgischen gezant te Londen een brief schreef, waarin dat li chaam den hoogteeraren en studenten van de verwoeste academie te Leuven uitnoodigl, te Cambridge de onderbroken leergangen voort te zetten. Lokalen zul len ter beschikking worden gesteld Op ons Zondagochtend verschenen bulletin vermeldden we, dal volgens een "telegram uil Melbourne de Britsche duik boot „A E 1" met 35 man verloren is gegaan De Engelsche admiraliteit ver moedt. dat ze gezonken is ten gevolge van oen ongeluk en niet in een gevecht. De „A E I" had in 'l begin van dit jam* mol de „A E 2" op eigen gelegen heid de vaart naar Australië onderno men, een afstand van ongeveer 20 000 K.M. Dat de Engelsche oorlogsschepen de overzeesche scheepvaart der Duil schers krachtig belemmeren en lol een miniihum herleiden, blijkt wel daaruit, dat, terwijl tusschen 16 Augustus} en 15 September 1913 35 Duitsche schepen te New-York waren aangekomen en 30 ver trokken, deze cijfers in het overeenkom stig tijdsverloop van dit jaar twee maal één bedroegen. Een Franscli Kamerlid maakt mel ding van hel moedig gedrag, door een Franschen jongen van twaalf jaar aan den dag gelegd. Tijdens de voorbereidselen tol de over winning der bondgenooten aan de Marne was hij met de soldaten meegegaan Toen hechtte hij zich aan een luitenant, die zich den knaap aantrok Gedurende drie dagen bleef hij bij hem in de vuurlijn onder een regen van projectielen Het kind bleef ongedeerd, maar de officier werd den derden dag vrij zwaar gewond De jongen hielp toen onder 't vuur van 't vijandelijk geschut den luitenant de am bulance te bereiken. Daarbij droeg hij de sabel, revolver, kaarten en lasch van den officier benevens den helm van ecu D.uitscli officier. Drie uur lang liep de flinke knaap vervolgens achter hel voertuig, waarin de officier naar het Slation vervoerd werd De afgevaardigde vraagt aan Millerand, den Franschen minister van oorlog, of hij het kind lim liet „Leger bulletin^ eervol wil vermelden We zetten gisteren een groot vraag- teeken achter hel bericht van de „Tag- lichc Rundschau", dat Védrines. dp be kende, Fransche vlieger (wc namen al thans aan, dat het de meest bekende der beide broedcrs-avialeiu's, nl. Jules was) wegens landverraad door de Fran schen zelf dood geschoten zou zijn. Reuter meldt aan de Engelsche bladen een heldendaad van den vlieger, welk bericht aan een brief van een soldaat is ontleend, die van dat fusilleeren geen gewag maakt Een Duilsch vliegtuig, aldus schreef de Fransche soldaat, vloog boven ons kon vooi. Wij schoten erp, doch konden het niet naar beneden krijgen Toen acliter- volgde Védrines op zijn eendekker de Duitschers. De eerste steeg tot 6000 M en schoot de „Taube" neer met een liinchine-geweer Men houde in 't oog, dat een soldpal dit schrijft, die waarschijnlijk alleen op zijn eigen waarnemingen afging. Daarom is bet de vraag, of hij in staat was, de door Védrines bereikte hoogte nauwkeu rig vast te stelten. Denemarken heeft één gezant voor Nederland en België In normale omstan digheden verblijft hij te Brussel. Op last zijner regeering heeft hij thans zijn ze tel naar den Haag overgebracht Daar heeft hij een onderhoud gehad met een medewerker van de "N R C. De gezant de heer Grevenkop Cas- tenskjold, verklaarde, diplomatieke stap pen te willen doen om door internationa le hulp de talloozen, die geen dak meer hebben en broodeloos zijn, naar npg wei nig bevolkte, maar vruchtbare streken van Amerika te doen overbrengen Een Ooslenrijkscli geleerde, die uit Lemberg is gevlucht, heeft zich op zijn doorreis naar Amerika eenige dagen te Rotterdam opgehouden. Daar heeft hij een medewerker van de N R C. enkele indrukken omtrent de bezetting van die stad door de Russen meegef- deeld Naar men zich herinnert, beweerden de Oostenrijkers, dat de ontrui ming van de Galicische hoofdstad als een soort krijgslist moest wor den beschouwd, daar ze uit strategisch oogpunt zonder beleekenis is Aangeno men, maai* dan is de list toch mislukt, naar de troepen der Donau-monarchie hel nadien voortdurend legen de Rus sische overmacht in Noordelijk Galicië moesten afleggen. Dit strekt iiun even wel volstrekt niet lol oneer. De mannen schijnen zeer dapper te hebben gevoch ten Deze voorstelliug van Lemberg's ont ruiming nu komt cenigszins in strijd met wat die geleerde verhaalde Volgens hem kwam de val van de stad volslagen on verwacht Eerst toen bekend werd, dal de overheidspersonen waren vertrokken wilden de inwoners hals over kop weg. De slad werd bij den intochl fier Rus sen in 't geheel niet beschadigd -- Hel Servische pers-bureau meldt dat prins Georges van Servië, toen bij aan de spits van zijn bataljon bij een bestorming hel commando voerde, in de streek bij de ruggegraat door een projectiel werd getroffen, dal uit den rechter long-vleugel weer te voorschijn kwam De wonde is niet gevaarlijk. Naai* bekend mag worden ondersteld, is prins Georges de oudste zoon van koning Peter, maar deed hij in 1909 af stand van zijn rechten op den ,Sea*vischen troon ten gunste^van zijn jongeren broer Alexander Gedurende de ziekte van hun vader bestuurt deze laatste als regent tijdelijk hel rijk Volgens een Reuler-telegram uil Pe- trograd 'h cefl de tsaar goedgevonden, d(al er een nieuwe vlag wordt gebruikt, die de unie tusschen keizer en volk ver beeldt. De nieuwe vlag vereenigt het kei zerlijk wapen aan den stok met de vader- landsche driekleur wil, blauw en rood Men weel, hoe de regeering der Zukk-Afrilcaansche I hie besloten heeft, de Duilschers in Zuld-\Vest-*Afrika aan te grijpen De oppositie beloofde Botha, den eersten minister, daarbij steun en ook Hertzog met zijn volgelingen begroef de strijdbijl Generaal Bevers, de opperbevelhebber der Zuid-Afrikaansche iroepen, nam ler- zelfderlijd evenwel als zoodanig ontslag Men herinnert zich, hoe hij niet generaal de la Rev in de auto zal, toen de laat ste door een noodlottige vergissingdood- gescholen werd Reeds had men zich af gevraagd. of dit samen reizen een leeken was, dat de la Re\ Bevers zou opvolgen Deze blijkt inderdaad wegens de voor genomen vijandelijkheden tegen de Duit schers in Afrika ontslag te hebben ge vraagd. In den brief, waarin hij dit te kennen gaf, schijnt hij aan zijn afkeu ring onverholen en op forschen toon uiting te hebben gegeven Generaal Smuts wees er tenminste op, dat hij in het Duitsche rijk daarvoor de zwaar ste straf zou gekregen Diebben. Ook het blad „Ons Land" veroordeelt Bevers scherp Men houde hierbij in het oog, flat Smuts minister van landsverdediging is en derhalve hel ontslag van Bevers had te aanvaarden. In hel Duitsche pachlgebied Kiau- tsau op China's Oostkust opereert Japan- sciie cavalerie Ze heeft het gelijknami ge spoorwegstation veroverd en er een trein vermeesterd De Duitschers bevonden zich in een versterkte stelling en beschikten over machinegeweien Zij moesten hun posi ties prijs geven met achterlating van voorraden uitrustingstukken enz. Naar men weet heel de zetel van het Duitsche bewind aldaar Tsing-lau Daar vlak bij heeft tusschen Duilschers en Japanners een schermutseling plaats; ge vonden. De correspondent van de ..Köln. Ztg" te Agram seint op grond vaneen ambtelijke bekendmaking, dat de behan deling van hel rechtsgeding legen den moordenaar van aartshertog Frans Fer dinand, Princip evenals Legen Gabrino- witsj en medeplichtigen in November a s zal plaats hebben. Ze zal met toestemming der overheid in hel open baai* geschieden. De schriflstukken bevallen ontzaglijk veel materiaal, sommige getuigen-verkla- ringen beslaan tot 500 bladzijden Hel proces zal voor het burgerlijk gerecht gevoerd worden, dus niet voor een krijgsraad DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK. (Van onzen oorlogscorrespondent.) f Nadruk verboden) Reims in vlammen Parijs, 20 September Zoo juisl keer ik weer in de Seine- stad om te beproeven langs den eenigen verbindingsweg met België de lijn ParijsBauvais—CalaisRijs sol, u een en ander te doen toekomen van wal ik in acht dagen zwervens heb ondervoni den En dan moet ik wel wijzen op het verbluffende feit, dal de slag op de Aisne. die reeds den 15d£n aanving, nog steeds niet is beslecht Wie hel pleit winnen zal'? Mijns inziens staan de kan sen gnnstig voor de geallieerden, want terwijl sinds Donderdag de aanvallen in hevigheid en talrijkheid verminderen en aan beide zijden groolc vermoeidheid lieerschl blijven op de Westelijke flank immer Engelsche versterkingstroepen opdagen, terwijl ook de Franschen eiken dag versdie regimenten blijven ontvan gen Dag aan dag vorderen de geallieer den, zij 'het dan ook langzaam, en drinjgen verder door in de uitsteken^ geretran- cheerde posities der Duitschers, Ik zal zoo straks trachten u een overzicht- te geven van den slag, doch eerst neer schrijven wat inderdaad het meest aller gedachten beheersebt hel nieuwe Leu ven Vanochtend ontwaakte Parijs met liet ontzettende nieuws dal de kathedraal van Reims, de oude door het heele Fransche volk, dal zijn historie lief heeft, beminde kroningskerk der Fransche koningen, als doelwit wordt gebruikt voor barbaarsche vernielzucht. Voor zulk een vergrijp tegen de be schaving zijn geen woorden te vinden. Na Leuven een Reims dal bewijst dat men aan de overzijde van den Rijn een voudig lak heeft aan de waardeering van heel de beschaafde maatschappij De monumenten van een historische en architectonische waarde als dit over- schoone monument der middeleeuwen, zijn niet het eigendom van één volk ,-lleen, maar behooren tot het bez.il van heel de gecultiveerde maatschappij cn een vergrijp aan zulk een kostelijk erf deel, dal door alle stormige lijden heen een beschermende hand vond, voelt een ieder die nog om kunst en cultuur geeft, als een onverhoedschen slag Reims is open slad maar we hebben reeds na Aorschol. Leuven, Mechelen, om de kleinere plaatsen maar niet te noemen, geteerd, dal zulks geen be- trekenis meer heeft voor de Duitsche leiders en geen oorlogsnoodzaak maakte hel wenschelijk de cathcdraal te bombardeeren. Ware zij in de hitte van den strijd getroffen gew orden door eenige wellicht verdwaalde projectielen maar vooral bij het zware artillerievuur is liet begrip „verdwaalde kogel" iets absurds) we zouden hel innig hebben betreurd, doch een veroordeelend woord ware niet neergeschreven Nu evenwel, na drie dagen lang reeds te zijn blootgesteld geweest aan het op de stad gerichte vuur. ten slotte in vlammen geschoten, dal kan geen anderen grond dan boosaardig opzet hebben Wie Noord-Frankrijk, ik kan wel zeg gen geheel Frankrijk met ziju heerlijke Golhisclio kathedralen kenl, weet dal hier toevallig beschadigen vrijwel uitgesloten is Bij het naderen van de oude Fransche steden, vooral die welke lot het schoone ,11e de Franco behooren. ontroerde hel mij sleeds hoe uit de groepeering der hui/eolagers steeds hel grijze monument oprees, forsch, en immer als de wach ter door der eeuwen stormen heen. hoog opwelvend met de ranke omlijning, aan de gothiek eigen. Denk aan Beauvais, Rouaan, Manies, Chartres, Soissons Meaux -- ze zijn zoo talrijk bijna als de oude Fransche steden steeds rijst het over blijfsel der XII XIVc eeuw op uit de lachende omlijsting der bontkleurige slad, hot blijde middelpunt van. een weelderig panorama En bijna ten fundamente uit toont zich der tijden en volken trots. Ik herinner mij de verwoeste kathedraal van toen ik terugkeerend van een reL dooi de Fransche Ardennen, door de slralen- iiauwle van de oude stad dwalend, plot seling mij bevond voor den gevel van het Inat-gothische monument Ik stond verbaasd over de geaclie veerdheid der rijk geornamenteerde en met fraai gehouwen beeldenreeksen ver sierde zware portaal-bogen, de bijna bi zarre rosetten en boogramen, de weelde rige spitsen. En even later, die zeldzame kleurspeling der antieke glas-in-loodkunst waardoor hel loogenauwde koor en de smalle beuken met den toch reeds mysti- schen lichttoover. die van dez.en bouw kunst de ziel is, iets sprookjesachtig moois kreeg Dat alles aanschouwd met de her innerlng aan de rijke historie van wat binnen deze gewelven zich afspeelde dat was een heerlijke, onvergetelijke ont roering En thans? Reims in vlammen en de kathedraal'. Toen ik hel las trilde ik van woede cn schrik En ik verzeker u ik voelde mij absoluut een met de Parijzenaars op straat, die elkaar luide hun ergernis bekenden De kathedraal in lammen maar ook Parijs, en naar ik voel heel de beschaaf de wereld De beschaafde wereld,, zal streng richten en wee het volk, dal zich niet zal kunnen vrijwaren van de zware beschuldiging, niet met overtuigende kracht zal kunnen voldoen aan de bewijs last. dat hier oorlogsnoodzaak en niet ooriogsm oor dzaak geldt Dien last af te wenden zal niet moge lijk zijn op gevaar voor goed den naam van beschaafde natte te hebben verspeeld Reeds Donderdag had, ik de kathedraal van Meaux beschouwend van af den bosch- zoom op een der Zuid-Oostelijke heuvels, het vermoeden geopperd, d,at bij de reu- zenworsleling in Noord-Frankrijk sommi ge der kathedralen wel ernstig zouden gevaar-loopen Maar oen Franscli offi cier van gezondheid zei mij „Schade be- loopen, doch vernield zulten ze wel niet worden. De Duitschers wagen zich niet aan een tweede Leuven, en. deuk eens. Straats burg werd toch ook gespaard Bovendien, ze hebben hel te druk met onze „pelits-cigars", dan dat zij zich tijdi kunnen gunnen voor vernielingswerk 1" Ik moet (bekennen, dat ik door het laat ste argument wel wat werd gerustgesteld 's Avonds vernam ik echter reeds dat do kroningskerk beschoten was maar ze had niet geleden Gaandeweg werden de berichten ernstiger totdat Zaterdag avond hel officieele bulletin kwam mee deden de cathcdraal werd beschoten. En van morgen - ja wal moet er zijn omgegaan in hel hart dier tien duizen den, die in dezen droeven tijd talrijker dan ooit de vete kathedralen bezoeken en onder de machtige, hemeihooge ge welven, waar slechts de vredige rust ne velt, moesten bedenken een bouwsel

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3