MIDDEL DE FRANSCHE HOEVE. 157* Jaargast» Woensdag 23 September. BINNENLAND. FEUILLETON, Uit Start en Provincie. I'. 224 1Ö14 D*i« ooaraat viriohjjat 4 a g 1 ij km»t aitioadirïag m Zo*: F««it4agoa| PriJa par kwartaal, ioowal roor Middelburg ala voer alle plaatia* ia Naiarlaad fraaoo pp. 11.261 Aiioadarlijke ammmara koitaa 6 oaaL AdTartaatiöa bij aboaaemeat op Toordeeliga Toorwaardaa. Proipeotaaiea daarna zija aaa bat bnreaa te bekomt** &4vorte*tiëa yoor bet aeratvolgeada aummer moetea dea middags TÓór ééa uur aaa bat bureau bezorgd zija. Adrartaatifia i 20 aaat par regel! Bij aboaaemeat vaal lager. Geboorte-, dood- ea alle aadara familieberichte* aa Daakbatuigiagaa raa 17 regels 1 1.60 elke regal mees 20 oeat. Beolames 40 oaat par regoL Groota letters aaar da plaats, dia zij iaaamaa. Tot de plaatsiag vaa adrarteatiSa aa reolames, aiet afkomstig uit Z e a 1 a a d, betreffead| Haadel, Nijverheid en Geldwezen, is gerechtigd het Alfemeea Adrerteitie-Biresl A. IIC3 LA KAB Ah, N.Z. ToarbUYwal 266, Aauterduu Zij, die zich tegen 1 October a. op ons blad abonneeren ontvangen de nog in September verschijnende nommers gratis ONZE NEOTRALITEIT. We hopen van harte, en verwachten ook niet anders, dan dat onze regeering de bommengooierij ïu Maastricht zal beschouwen als een feit, dut, boe ernstig en betreurens waardig ook, slechts de daad is van een behoorlijk dotn en onvoorzichtig individu, maar die op eigen houtje handelde. En niet als een daad van een der oorlogvoerende staten. Wanneer het mocht worden vastgesteld welke vlieger deze bommen gegooid beett, dan zal er alle reden voor zijn om bij de betrokken regeering krachtig aan te dringen op strenge bestraffing van die roekelooze daad en op vergoeding der aangebrachte schade. Aan een ongeluk kan bijna niet meer gedacht worden, nu bet blijkt dat er twee bommen zijn geworpen. Dat het gedaan werd boven een neutraal land kan alleen verklaard, maar zeker niet verdedigd worden, door een, voor een vlieger onverantwoordelijke vergissing in berekening van de plaats waar hij was Dat het ge beurde boven een open stad zonder verde diging, maakt de zaak nog erger. Wie het geweest is, z 1 men niet dadelijk kunnen vaststellen. Het feit dat gister een Fransche vlieger ook in Düsseldorf is geweest, zou kunnen doen vermoeden dat hij ook boven Maastricht heeft gevlogen Maar het kan evengoed een ander zijn geweest. Maar het gebeurde geeft in ieder geval een zeer gegronde a-inleiding om aan de oorlogvoerenden dringend te verzoeken hun vliegers en luchtvaarders te gelasten, het luchtruim boven ons grondgebied te ver mijden. Er zijn reeds verscheiden malen eetige van die toestellen van oorlogvoeren den boren ons land geconstateerd Zelfs twee maal een Zeppelin, een bij Nijmegen en een bij Bergen op Zoom. Laten die nu maar weg blijven. Er moesten anders nog eens meer van die gevaarlijke vergissingen be gaan worden. Een neutraliteitskwestie van geheel ande ren aard wordt aan het licht gebracht door het op ons bulletin van hedenochtend en in -dit nummer onder telegrammen vermelde bericht uit Londen, betreffend bet verbod van invoer van suiker uit Nederland in Engeland. Als reden van dit verbod wordt genoemd de ontdekking dat in weerwil van het in ons land uitgevaardigd uitvoer-verbod van suiker, sommige Duitsche kooplieden er toch in slagen, door bemiddeling van Nederland- sche kooplieden, hun product in Engeland van de hand te doen. Het is een betreurenswaardig feit. Door -de handelingen van enkele handelaars wordt onze suikerindustrie zeer gevoelig getroffen door deze afsluiting van een afzetgebied. Terwijl onze regeering bovenmenschelijk werkt om toch maar de tallooze moeilijk heden die de ligging van ons land voor den handel veroorzaakt, op te lossen, wordt door enkele handelaren dat werk weer voor een deel te niet gedaaD. Er was dus alle aanleiding voor de waarschuwing in de troonrede >Waar ons volksbestaan eischt, dat de buitenlandsche handel, voor zoover de omstandigheden toelaten, doorgaat, behoort iedere handelaar zich bewust te zyn, dat zelfs de schijn behoort vermeden te worden, als zou in en door den Nederlandschen handel partij getrokken worden voor een der oorlog voerende mogendheden boven andere." Deze ernstige waarschuwing is blijkbaar door sommige bandelaars genegeerd. We hopen cut ODze regeering, die in zooveel andere opzichten door haar vinding rijkheid onzen handel en industrie heelt geholpen, ook nu er in slagen zal voor de Nederlaudsche suikerindustrie dat afzetge bied terug t« krijgen. Maar we hopen ook dat men in handelskringen algemeen wat meer aandacht zal schenken aan die ver maning in de troonrede. DE BONI TE MAASTRICHT. Omtrent het vliegtuig, dat te Maastricht in den tuin van den heer Graaflaud een bom wierp, wordt nog gemeld, dat het van Z.-W.lijke in N.-Olijke richting vloog. De militairen schoten er op. De bom maakte in den tuin een gal met een middellijn van 1 50 M. en een halven meter diep. Een deur in. de buurt van hel gat was 17 maal doorboord Boo- men zijn half doormidden en de keicu zijn tol op een dak gevlogen, terwijl andere over de muren in de tuinen aan weers zijden terecht kwamen. Alle ruiten, ook op de binnenplaats (ruim 100) zijn gebro ken. De familie, die in een binnenkamer, uil- ziende op de binnenplaats, aan hel ontbijt zat, werd door een vreeselijken knal opge schrikt. De scherven der ruiten vlogen in de kamer en de familie vluchtte de straal op. De dienstmeid, die uil de keuken kwam, werd op den grond geworpen en een paar meter ver weggeslingerd. Een muur op 30 meter afstand werd beschadigd. De militaire en burgerlijke autoriteiten waren spoedig ter plaatse. Niemand kon juiste inlichtingen geven ran welke nationaliteit de vliegmachine was. Volgens het N. v. d D. heeft de vlieger niet één, maar twee bommen uitgewor pen. De ontploffing aan de Brusselschcstraal is veroorzaakt door de tweede, de eerste is neergekomen op de vlak voor het ge slicht Calvariënberg gelegen weide, maar niet ontploft. Zooats men weet, woruen op hel oogenblik in het gesticht nog ver- ROMAN NAAR HET DUITSCH. van LOUISE WESTKIRCB. „En tot dank en belooning heb je haar heb je haar in het water hier ging Voss voort. Hij gorgelde, hij sisje, de opwinding snoerde hem de keel toe. „Burgemeester Brinkmeier, op den avond voor je trouwdag heeft iemand hier in het wilgenboschje geslaan heeft de ■deern gezien en ook joul Burgemees ter Brinkmeier, vandaag haalt de gen darm je met smaad en schande Hij krijschte. Maar nu hield hij plot seling op en deed een sprong achter waarts. Briakmeier had zijn arm opge heven, beide armen. Afgrijselijk was de blik van zijn wijd opengesperde oogen. „Het helpt je niks, al vermoordt je mij ook evenals de deerne!" kefte Luer ke op een veiligen afstand. „Hel helpt je niks, want hij blijft toch in leven, die je gezien heeft. Die houdt zijn mond niet Op 't oogenblik weten er zeker al tien men schen van af. En ik ga met hel pro tocol naar het gerecht- Mij zal geen moei te te veel zijn als ik jou maar eindelijk te pakken krijg, jij valsche, gluiperige séhéiaene gewonden verpleegd, waarom de 5 Roode Kruisvlaggen op het gebouw wapperen. Wat de tweede bom betreft, het is won der, dal alles zoo goed is afgeloopen. Tien huizen verder wera een stuk plaveisel van 5 K G op den zolder gevonden. De vliegmachine vloog zoo hoog en het weer was zoo nevelachtig, dat men haar nauwelijks zien kon, laat staan de natio naliteit herkennen De projeclieien waren vrij lange, rouöe granaten met spitse punt Bij de ontplof fing was de slag zoo hevig, dal, naar iemand uit "de buurt mededeelde, ie mand in den Haag, met wien hij juist intercommunaal stond te telefoneercn, hel geluid hoorde. NEDERLAND EN DE OORLOG Kiesrechtvraagstuk. ïn antwoord op de betrekkelijke vraag van den heer Albarda, heeft de minis ter van binnenlandsclie zalven medege deeld, dal een welonlwerp in voorberei- is, strekkende ter voorkoming van verlies van kiesrecht als gevolg van de tegen woordige buitengewone omstandigheden. Aangehouden schepen. Naai* men aan de N R. C. meldt, is de Rijndam weer uit Falmouth vrijgela- latenen voor zoover men weet, is niets uit Jiet schip genomen Ook zijn geen passagiers moeten landen. Vermoed wordt, dal de aanhouding op een misver stand berust- De Stand, meldt, dat hel antirev. week blad Nieuwe Hoogeveensche Courant in liet nummer van 2 Sept. een artikeltje had opgenomen, waarin naar aanleiding van het uitrukken der militairen op Zon dag, het uitbetalen van soldij op dien dpg en het houden \an appèl juist op het aanvangsuur der godsdienstoefening, ge vraagd werd, of zulks noodzakelijk was. Per garnizoensorder is nu aan de man schappen verboden hel lezen van de Nieuwe Hoogeveensche Courant in kan- tonnementen en op wachten. Lading uit Duitse he schepen in Antwerpen. Hel ministerie van buitenlandsche za ken brengt ter kennis van belanghebben den bij goederen aan boord van de te Antwerpen vastgelegde Duitsche s.s Atlo, Bellona, Delia Porlimao en Theseus, dat, blijkens mededeeling van den consul-ge neraal aldaar, met de lossing dezer sche pen is aangevangen. In aansluiting aan het bericht in. de Nederlandsclie Stel van 9 dezer, brengt hel ministerie \an buitenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden, dal blij kens mededeeling van den consul-gene raal te A nlwerpen de militaire over heid machtiging heeft verleend lot vrijen uitvoer van alle goederen die zich voor Nederlandsclie rekening aan boord van hel aldaar vastgelegde Duitsche stoom schip Gneisenau bevonden. (Slct Distributie van graan en meel De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dal het Rijks bureau voor de distributie van graan en meel van af heden is gevestigd Prinsessegrachl No 2a in den Haag, (Te- lephoonnumuier Haag 8488en 8192 (Slct). Gist. Naar men verneemt is men aan de Gist en Spiritusfabriek te Delft er in geslaagd ui! melasse gis} te kweeken Daar de melasse geheel in handen is kan een combinatie, waarin geen der Schiedamsche fabrieken is opgenomen, zal door het lijdelijk gebrek aau granen de Schiedamsche gist haai* afzelgebied verliezen, en slaat het te vreezen, dat liet branderijbedrijf te Schiedam van den oorlogstoestand een blijvend nadeel zal ondervinden. Noodbrood Konden de bakkers en hun klanten te Amsterdam totnogtoe hakken en eten an gewoon brood of noodbrood naar- verkiezing, thans heeft de burgemeester voorgeschreven dal met ingang van Vrij dag 25 September a s het gebuild tar wemeel voor de broodbereiding niet an ders zal mogen gebruikt worden gebruikt dan gemengd met rijslemeel in verhou ding van vijfzesde gebuild tarwemeel en eenzesde rijslemeel hond!" Rrinkmeier leunde op een wilgentak, wanl zijn stok was hem ontgleden Zijn gelaat was weer kalm, hoonend. „Ja maar, je krijgt mij niet te pakken." „Dat zullen wij zien!' En Luerke rende door de verdorde heide als vluchtend naar Scharrabeek. Toen hij nog slechts een huppelend stipje in de strakke rust der eindelooze ruimte was, veranderde de uitdrukking op Brinkmeiers gelaat Er sprak half ver bazing, lxalf medelijden juit de als uit hout gesneden trekken „Dan is het dus heden werkelijk en waarachtig de betaaldag' Hij bukte zich met moeite om zijn stok op te rapen en keerde zich nog een maal naar hel water toe „,Hel is je recht, Annmarei Ik heb het altijd wel geweten dal jij dat eens zoudt vorderen. Jij waart altijd een reso lute deern en geneerdet je niet je el lebogen te gebruiken Daai-oni moest je ook van mijn pad af' En nu komt het mij voor, dal ik van jou pad af moet Wij zijn dus quite." Op zijn slok leunend, wandelde hij langzaam door hel veen terug Hoe ver- frisschend de koele voorjaarswind ook over de vlakte streek, het ademhalen viel hem moeilijk. Nu zag hij den met paardekoppen versierden gevel van zijn huis door de nog kale kruinen der hooge eiken. De weilanden om hem heen prijkten met hun voorjagrsdos en het dichl opeen staande winterkoren vertoon de lichtgroene halmen Het was niet iets gerings wat hij verlaten moest een modelhoeve, die nu pas volkomen de rente afwierp, waarvoor Brinkmeier ziclj gedurende een menschenleeflijd in het zweet had gewerkt Daarbij zijn familie, zijn oudste zoon, die nog stijfkoppig op een dwaalspoor bleef, zijn jongste zoon een onmondig kind En Alheid, zijn vrouw, die voortdurend in zorg om hem verkeerde Die zou hij nog gaarne jaren vol zonneschijn gegund hebben, die had jaren vol zonneschijn verdiend Hij moest blijven slaan De broeiende lucht, die ojver het veld hing, was ondragelijk'. En dan dat geluid in zijn ooren als van kerkklokken. Men had hier bij Spreck- holm toch geen klokken Neen, het was niet iets gerings, waar van hij moest scheiden „Maar jij zult Hiel van je vordering afzien, Annmarei; je hebt nooit zelfs een stipje van de letter i goedwillig prijsgegeven Ik ken je deerne Brinkmeier moest lachen, een ounoo- zei krampachtig lachje. Wat was het vreemd, dat hij Annmarei nu voor zich zag met koude oogen en roode wangen, terwijl toch door haar gevulde gestalte en haar natte kleeren het groen der vel den heen schemerde en dal hij hardop redeneerde tegen iemand, die al dertig jaren dood was Hij was toch bij zijn verstand en had ook geen koorts Hij was volmaakt gezond Wanneer hij maar Uit Middelburg - Mevrouw M- vau den Brandeler— Kiem is tot eere-voorzitster van het Vrouwencomité alhier benoemd. - Het bestuur van de Openb. Leeszaal en Bibl. alhier heeft besloten hare in richting in het vervolg, wegens het geringe bezoek op Zondag, op dien dag alleen Dog te op.enen op de middaguren van 2 tot hali zes, en 's avonds te sluiten. Mocht het blijken, dat ook van die gelegenheid een te gering gebruik wordt, gemaakt, dan zal met Jan 1915 tot algeheele sluiting op Zondag worden Overgegaan, daar het bestuur meent dat geen per oneel beschikbaar kan worden gesteld op dergelijke uren, tenzij uit een voldoend bezoek de wenschelijkheid blijkt. Na tweemaal, namelijk Vrijdag 11 en Vrijdag 18 September, te zijn uitgesteld wegens ongunstig weder, kon gisteren einde lijk onder begunstiging van goed najaars- weder, weder een uitvoering van het Mid- delburgsche muziekkorps plaats hebben en dit had weber eeu zeer groot aantal men- schen naar het Molenwater getrokken, waar van vele koude voeten trotseerden en een zit of staan plaatsje uitzochten om volop van de muziek te kunnen genieten. Het pro gramma en de wijze waarop het ten gehoore werd gebrtcht verdienden dit dan ook ten volle. De marsch Pro Patria van den heer Jan Morks opende krachtig de rij van stukken, waaronder vei der van den dirigent nog voor had kunnen ademhalen! Op zijn borst lag een gewicht een groole zak vol rogge was daarbij vergeleken zoo licht als dons Het zweet parelde hem in dik ke druppels op het voorhoofd Ach die ondankbare Spreckholmers, die dit vod hem hadden gemaakt! Die Luerke Voss, die naar 't gerecht liep' Hei was om te lachen. Hem kon geen niensch wal doen geen levend wezen Alleen maar, dat hij hier jammerlijk stikken moest. Een vreeselijke angst maakte zich van hem meester Alles in het rond draaide, hij hoorde allerlei geluiden. „Krisjan! Alheid'" Was er dan niemand bij de hand om hem te helpen? Daar stond zijn huis, nauwelijks hon derd schreden verwijdend Met inspan ning van al zijn krachten liep hij daar- op aan als op een toevluchtsoord Jan, dc knecht zag hem komen en riep de meid „Gesche heeft de boer nu op den middag al een borrel op? Die waggelt im mers, alsof De meid slaakte een gil Als een boom dien de laatste bijlslag bij het omhakken wordt toegebracht, viel Iiinnerk Brinkmeier voor zijn tuinjiek neer Zij sleepten hem in huis en haalden, meester Overdiek, die verstand van ziek ten had. Die trok de kleeren van den boer los, legde zijn hoofd hoog en natte doeken op zijn voorhoofd. Op zijn aanwij- kwamen de bekende Provinciale Hei en een nienw nummer, Eene Ballade, welke haar ontstaan te danken heeft aan het verhaal door een veteraan uit den oorlog van 1870 aun den componist gedaan Op ver zoek werden twee nummers van de vorige maal herhaald en wel Bede voor het Va derland van Valerius en Mijn Nederland van R. Hol. Ook thans bleken deze beide nummers te pakken en voor de tijdsom standigheden zeer geschikt. Mijn Nederland boorden wij door tal der aanwezigen mede zingen. Niet minder toepasselijk waren de voor het laatst bewaarde vier iragmenten uit „de Slag van Waterloo"' van J. Wijsman. De Marcia Funebre, het Koraal en de terug keer van het leger spreken deze dagen boek- deelen tot ons, terwijl het Volkslied een waaróig slot vormde, waarvan de stemming nog verhoogd werd door het feerieke ge zicht van het door de boomen schijnende Bengaalscbe vuur, toen dat op verschillende plaatsen werd ontstoken. Nog steeds brandde dit licht, toen als toegift de Generaal Snijders-Marsch werd gegeven, welke bij hernieuwde kennismaking ons nog flinker klonk dan de eerste maal. Het publiek was weder niet karig me', applaus, zeker een bewijs hoe ook in deze sombere dagen eene afwisseling als deze op prijs wordt gesteld. -i*' De Eogelsche vluchtelingen uit Duitsch- land, welke Donderdag hier verwacht wer den, zullen niet over Vlissingen, doch via den Hoek van Holland vertrekken. Uil Walcheren. Gisteren is door de politie in de dui nen teKoudekerke aangehouden zekere een man die zich den iaatsten tijd zeer zonderling gedroeg en die zich schuldig maakte aan inbraak in een ientje vau een schietvereeniging. M. werd gisterenavond naar Middelburg gebiacht, waar hij den nacht op het politiebureau doorbracht om heden voor den officier van justitie te wor den geleid. Uit Noord-Beveland. Bij „Kootjes dijkje," een overblijtsel van den vroegeren scheidingsdijk tusscheu de polders Thooru en Sophia, thans een goede 50 meter uit den noordwestehjken hoek van den Thoornpolder, ie Dinsdag jl. belangrijke oeverafschuiving voorgeko men, die 's morgens omstreeks acht uur in en 's avonds nog niet tot rust was gekomen. Toen was de laagwsterrand ruim 120 meter nader gekomen terwijl de breedte ongeveer 350 meter bedroeg. Waar 's mor gens nog gewerkt werd stond 's avonds 20 mettr water. In de laatste maanden werd daar ter plaatse een kostbare versterking, w.o. een ie nol, aangebracht, wat nu ongeveer geheel verdwenen is. Ze e uw s c li-V la an de re n W. D Dinsdag is te C a d z a n d nog een mijn aangespoeld. B ide mijnen zijn door de Marine naar Vlissingen gebracht wing werd Brinkmeier niet in zijn bed stede gebracht, maar maakten zij midden op de deel een bed voor hem in ord£, waar de frissche lucht om hem heen kon strijken en men hem bij het ver plegen van alle kanten kon. naderen Krisjan werd naar Scliarmbeck om den dokter gezonden „Dan is hij uit den weg", zei Jan en haalde meteen het ge zangboek voor den dag, waaruil hij half luid een lijkzang begon te lezen, terwijl Gesche vier kaarsen aan de vier hoeken van de sponde aanstak opdat hel schijn sel daarvan de arme ziel zou voorlich ten, als zij binnenkort het zieke lichaam verliet om haai* weg naar den hemel te zoeken of ergens anders heen De kaarsen brandden om den zwijgen den man, toen de raderen van dpn wa gen, die Alheid van Stellichte terug bracht, over de brug ratelden Vrouwen en kinderen verdrongen zich voor de deur van hel huis eu riepen de boerin de treurmare toe Alheid begreep de beteekenis niet van die woorden, maar wel begreep ze, dat iets heel droevigs haar wachtte En zij sprong uit den wa gen. duwde de omstanders op zij, vloog het huis in en zag haar man tusschen de kaarsen. Buiten zichzelf wierp zij zich op hem. „Hinnerk! Mijn Hinnerk!" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1