MIDDEJJÜRGSCHE ('01 RAIT. OE FRANSGHE HOEVE. I\ 220 137* Jaargug. Vrijdag 18 September. Kameroverzicht. FEUILLETON, 1914 O»*» eoirut veraohijit 4 a g 1 ij k I, met mitzoadiring tu Zom- u FeeiUagen, fri\a pir kwartaal, zoowel toot Middelburg all voor alle plaatiea in Nederland iraaoo pp, 1 1.25J Aisoaderlijke iimmert koitea 6 cent. IdTerfceatiöa bij abouememt op voordeelige voorwaard»*. Proipeotnue* daarvan lijn aan bet bureau te bekomen» AdrerteatiHn voor het oeritvolgende nummer moeten dei middagi vóór één nar aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn k 20 cent per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere iamilieberiohten en Dankbetuigingen van 17 regelt i l.BO^j elke regel''mees 20 cent. Reolamei 40 cent per regel. Groote lettert naar de plaati, die zij innemen. Tot de plaatiing van advertentiën en reolamei, niet aikomitig uit Zetland, betreffen dg Handel, Nijverheid en Geldwezen, ii gerechtigd het Utemeel Advertentle-BuMB A. BM LA HAK As., N.Z. Voorburgwal »«B, Auterdui, Zü. die zich tegen 1 October a. s. op ons blad abonneeren ontvangen de nog in September verschijnende nommers gratis. Binnenland. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. De heer Staal heeft zich gisteren, geërgerd aan dr. Kuyper, en andere le den met hem, blijkens hun applaus, 't Is ook begrijpelijk' De heele opening der Staten Gene raal ademde een geest van hooge ernst geheel beantwoordende aan den zorg- wekkcuden toestand. De sobere troon rede bracht reeds vanzelf de stemming op dat hooge peil. En loen nu in de Eerste Kamer het adres van antwoord op de Troonrede aan de orde kwam. hield dr. Kuyper de vergadering bezig met een reeks taal kundige vitterijen, die het debat uit die sfeer van ernst op een heel wat lager niveau brachten. De meedeeling tier Ko ningin wilde hij niel „vernemen" maar „ontvangen"; hij wildg niet lezen dat „dei neutraliteit" in gevaar zou worden ge bracht maai- „de erkenning van die neu traliteit", de uitdrukking: „terwijl hel handelsverkeer enz. de druk kende gevolgen ondervinden, was hef ons een verblijdend woord dat eenige verlichting in dien druk kan worden waargenomen"; wilde hij doen beginnen met „bij de ernstige gevolgen die" enz. Het werd loen den heer Staal te bar Hij verklaarde dat hij zou stemmen tegen het voorstel-Ivuyper, al ware het alleen maar om te prolesteeren tegen liet streven om i n deze tijden van spanning de Eerste Kamer zich te doen be zighouden met taalkundige quaesties. (Applaus De heer Kuyper nam loen zijn voor stel terug, al was hij niel van meening dat men zich thans niet met quaesties van vorm zou mogen bezighouden De eenige opmerking van dr. Kuyper, die tenmjnste nog eenige andere dan taalkundige beteekenis had, was die be treffende de paragraaf over leger en vloot. De voorgestelde paragraaf luidde als volgt: Dal de zee- en landmacht in weer? wil van menigwerf drukkenden last. overeenkomstig onze verwachtingen, met der, besten geest bezield zijn werd met voldoening vernomen. Maar dr. Kuyper achtte het noodig, alsof men 't anders zou vergelen, om le doen uitkomen dat de vloot niet altijd mei den besten geest is bezield geweest. Hij wilde daarom de woorden „in weer wil van menigwerf drukkenden last" ver vangen door „nu beider dienst zoo aan merkelijk verzwaard is." Ten slotte ver eenigde hij zich echter met het voor stel van de commissie van redactie om alles te laten staan zooals het was. en er alleen het woordje „thans" bij in te voegen. En zoo was 't landsbelang gebaat 1 Alsof zoo'u opmerking in een adres van antwoord ook mhar eenige betee kenis heeft Overigens gebeurde er niets. Het adres dal als gewoonlijk eenvoudig een terugslag is op de verschillende zinsne den van de Troonrede, zal door een commissie aan de Koningin worden aan geboden. En daarna werd de Kamer tot nadere bijeenroeping verdaagd. ROMAN NAAR HET DUITSCH. ran LOUISE WESTKIRCH. 66). Enno lei zijn hand op haai' schouder. „Het is goed, dat jij gekomen bent moe der, heel goed, want ik wou je iets zeg gen. Je moogt het vader ook op een ge legen oogenblik meedeelen. Zeg hem dat ik het nu aan mijzelf heb ondervonden wal het is, om niets te bezitten en van deur tot deur om werk te moeten smee>- ken en |0|Ok, dal ik nu heb ervaren wat het wit zeggen om van een deerne, die men bemint afstand te moeien doen ter wille van een ander. En als iemand vindt, dat dat le veel van hem gevergd is en neerslaat wat hem in den weg staat en zich een lxoeve en een meisje naar zijn eigen zin verschaft al was het ook door moord en doodslag dan veroordeel ik niemand daarom. Ik niet, moeder 1 En als ik in zulke omstandighe den anders heb gehandeld dan heb ik t daartoe alleen de kracht gekregen, wijl ik tot aan den hals toe volgepropt hen met afkeer en al de zonde en schpn- dq op de Fransche hoeve en verlost wil worden van den ouden vloek, al zou het mij' ook het leven kosten 1 Zeg vader dat Zeg hem ook, dat ik aan hem denk De Rijksmiddelen in 1914. De opbrengst der rijksmiddelen (hoofd som en opceDten) over de maand Ang. 1914 bedroeg f 1I.089.071.24J. Het éón-twaalfde der raming óver bet geheele jaar bedraagt f 16 287.916 59. Wij laten hieronder volgen de inkomsten over de acht eerste maanden van 1914, vergeleken met die over de acht eerste maanden van 1913. Middelen. 1914 1913. Grouibelast f 10 645.252.47 f 10 656.247.08 Personeel 8 481.110.93 8.526 308114 Bedrjjfsbel 9.089,635.154 8.649.236.284 Vermoif bel 4.263.122 97 4.076 340.79" Mjjoreehten 2.325.20 15.21294 Invoerrecht. 10 546 165 284 11384 491.184 Formaat^eg 18.842.85 20.555.324 Suiker 18 478 403 18 103.481 27 Wijn 820 367.89 828 947.81 Gedistilleerd 18 260.228 25 18 818.147 Zout 1.256168 23 1.191.689.70 Bier en Aign - 1.018.101.61 1.075 641.52 Geslacht 3 696.801 51 3.737.919 52 Goud, zilver 300.837 524 332 332 574 EsaaaiToon 486 281 404,574 Zegelrechten 4.282 230.28 4.518 300 83 Registrator 4 906.397 304 5 322 801.59 Hypotheokr 561.974 50 569 959 664 Sncceesier. 12 582 224.65 10 605 857.54 Domeinen 840.981.73 1.016.497 87 Posterjjen 11821 74383 11 611 62745 Rjjkstelegr 3.981.893.— 3 505.673 Staatsloterij 412 584 41 436 091.754 Jacht, vissch 125.48175 154 798.49 Loodsgelden 2.229.58126 2.393 819.86 Totaal, t 128 622 900.874 f 127 502 384.09 Bij het bedrag der bedrijfsbelasting is inbegrepen betgeen aan Ned.-Indië zal zijn uit te koeren. Onder het bedrag der posterijen zijn be grepen de saldo's van buitenlandsche afre keningen en de porten in afrekening. Zooals ook niet anders te verwachten was, geven de opbrengsten van Augustus blijk van de ernstige tijden. Dat is niet te zien met al den eerbied van een zoon al doet hij mij ook het allerergste aan en dat ik er berouw van heb, dat ik meermalen zoo heftig tegen hem .uit gevaren ben." „Mijn jongen, mijn Enno!" zei Alheid snikkend „Als ik het toch zoo eens be leven mocht,i dat jij en vader goede vienden werden!" Enno schudde zijn hoofd. „Dat zul je nooit beleven, moeder Vader ven- geeft mij nooit: hij kan dat niet, zoo lang hij nog wal mans is Maar misschien breekt er een uur aan, waarin hij 't pleizierig vindt te hooren, dat ik als een zoon aan hem denk." Alheid was gekomen in de hoop, dal de zaken tusschen Trina en F.nno zich volgens haar wenschen verder afgewik keld hadden. Dan had zij de verstandige Trina willen verzoeken met haar mede te gaan voor eenige dagen of weken als hulp en steun in haar droevige om standigheden, als bemiddelaarster en ver zoenster tusschen vader en zoon. Zooals de toestand echter nu was, kon zij on mogelijk met zulk een verzoek voor den dag komen En de angst om haar Hin- nerb, die haar hierheen had gedreven, dreef haar nu w<eer huiswaarts. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Luerke Voss verging van ergenis. Zoo zijn mager lichaam nog vleesch had kunnen verliezen, zou dat in dezen win ter van zijn ^beenderen gesmolten zijn. Daar had hij' nu mét geweld Piter Cluss- in de bovenstaande opgave voor de acht eerste maandeD, daar de voorafgaande maan den zoo gunstig waren. Maar als men df cijfers van Augustus alleen vergelijkt met die van Augustus van verleden jaar, dan kan men 't volgende constateeren. De directe belastingen leverden weinig verschil op. Maar daarentegen bedroegen de inkomsten van Augustus 1914 1913 Invoerrechten 525.789 21 /1.375.161.24 Formaatzegel 641.07 2.439.22 Gedistelleerd. 1.717.901.82 2.423.543.51 Zegelrechten. 283.202.01 433.746.77 Registiatie 292.227.29 510.883.05 Successie 1.015.515.69 1.679.436.94 Staatsloterij24.337.50 Loodsgelden. 107.179.— 304.261.57 We nemen hier nu slechts de voornaamste posten. Alle middelen vertoonen een ver mindering behalve zout di t f 175.000 op bracht tegen f 148.000 in Augustus vun verleden jaar, en dan de rijkstelegrafie en telefoon die nu f 705.767 opleverden tegen t 410.288 in Augustus 1913. In het geheel werd er 3.3 millioen minder ontvangen dan in dezelfde maand van 't vorig jaar EEN NOOD-KIESWET. Namens de soc.-dtm. Kamerfractie heeft het Kamerlid Albaixfa den voorzit ter der Tweed» Kamer verlof gevraagd tol den Minister van Binnjenlandjsche Za ken de volgende vraag le mogen richten. Het Iaat zich aanzien, dat, indien gee- ne bijzondere maatregelen wordpn getrof fen om het te verhoeden, dp kiezerslijs ten, die op 15 Mei '1915 zullen van Ja-acht worden, een groot aantal namen, niet zullen hfevatten, welke, als de huidige buitengewone omstandigheden zich niet haddien doen gelden, daarop wel zouden voorkomen. Ten eerste zal vermoedelijk het aantal dergenen die vóór den eer sten Maart door het hen ter zake van belastingen verschuldigd» niet hebben voldaan, ongewoon groot zijn. Ton twee de zullen waarschijnlijk de aantallen der woningkiezers, loonkiezers en grootboek- of spaarbankkiezers aanmerkelijke ver mindering ondergaan. Ten derde zullen velen, die in gewone omstandigheden, on derstand niet ontvangen, moeten uitgeslo ten worden van de uitoefeninjg van het kiesrecht, omdat zij in deze lijden door een instelling van weldadigheid of door een gemeentebestuur zijn bedeeld, Is de Minister bereid mede te deelen, of de Regeering voornemens is binnqn kort een wetsontwerp in le dienen, dat de strekking heeft gevolgen van dien 'thans heerschenden noo/dloestand, als de hierboven bedoeld», te voorkomen? AFLOSSING ARGENTIJNSC.H E STAATSSCHULD. De gezant van Argentinië in Den Haag deelt mede mann in de kolonie gebracht. De schooi er al zich met zijn vier dochter den buik vol aan de tafels der Spreckliol- rners, sliep eiken dag in een veeren bed, maar werken wilde geen van de familie. En de kolonisten begonnen reeds te brommen over den last, die Luerke Voss hen met deze bedelaars»- familie op den hals had geschoven. Maar om den bedongen prijs te betalen voor den grooten dienst, en wel om als aanklager tegen den burgemeester op te treden, daarvoor was Piter C.luss- mann nog altijd niet le vinden geweest. Nu eens hield hij zich ziek, dan weer was hij beschonken of deed hij of hij zich niets kon herinneren. Hoe sluw de sluwe Luerke hel ook mocht aanleggen, de domme Piter Clussmann ontgleed hem als een aal, sinds hij had gekregen wal hij verlaugd had. En ook vond Luer- er geen troost in, dat het met de ge zondheid van burgemeester Brinkmeier blijkbaar achteruitging Er kon hem im mers niets ergers overkomen dan dat Brinkmeier aan zijn lang opgekropten wraakzucht door den dood ontsnapte,. Dien morgen toen Luerke weer in gedachten bij zijn land had rondgeslen terd. was de wagen der Brinkmeiers, waarin Alheid zat, hem zoo dicht op weg naar Stellichle voorbij gereden, dat de raderen hem met straatslijk hespalten. Maar de boerin had zonder te groeten haar hoofd me* een beweging van af keer gewend Buiten zichzelf van woe- De Argentijnsche regeering heeft met de noodige speelruimte ter beschikking gesteld van de bankiers in Europa het geheele bedrag aan goud benoodigd voor den dienst van I October van de Argen tijnsche staatsleeningen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is aan jhr. mr. dr. H. A van Karnebeek en mr. dr. J. A. A II de Beaufort, 's-Gra- venhage, op verzoek eervol ontslag ver leend uit hunne betrekking van lid van hei Hoofdcomité van de Ver. het NederJ. Roode Kruis, onder dankbetuiging voor de dcor hen aan genoemde vereenïging bewezen diensten; is, op aanvrage in zijn rang weder in dienst gesteld, de gep. kap, kwartiermees ter J. J. van Hille en tijdelijk benoemd bij de inf. tot res. kapde eervol onlsl. id. F. W. J. Loudon, tot res le luit dc eerv. onlsl. id. P. F. T van Veen, tot res. 2e luit-, de eerv. ontsl. id. J. H. T van Kervel; bij de inf. der landweer, tol res. 2e luitde gep. onderluit. der inf. bij hel leger in Ned.-Indië J. Doorlag. NEDERLAND EN DE OORLOG. De „Rij ndam". Volgens hel Hand, slaat de gis ter gemelde aanhouding van het s.s. „Rijndam" waarschijnlijk in ver band met hel in lading hebben, naast hel aan de regeering geadres seerde graan, van enkele ladingen condi- tioneele contrabande, geadresseerd aan particulieren, waarvan niet kon worden vastgesteld of zij voor binneulandsch verbruik in Nederland of voor doorvoer beslemd waren. Fondsenhandel. In den iaalslen tijd bezochten vele ef fectenhandelaren de groote Koopmans beurs, om daar, zoolang de Effectenbeurs gesloten blijft, voor zoover mogelijk, nog eenige zaken te doen. Dientengevolge vormde zich weldra een hoek voor fond senhandel, zooals op de oude beurs, echter op een ruimte, die volgens d» beursverordening vrij moet blijven, n. 1 de ruimte tusschen goederen- en graan- beurs, waar de toegangen zijn lot tele- phoon en telegraaf- Teneinde nu te voorkomen dat daar van door de gewone beursbezoekers last werd ondervonden, heeft men de kekkety van de vroegere effectenbeurs weder ge opend, waardoor tegemoet is gekomen aan den wensch van velen, bij den fond senhandel betrokken. Vrij vervoer voor militairen. Op een schriftelijke vraag van het Ka merlid den heer Ter Laan (Den Haag), of vrij vervoer kan worden toegestaan aan degenen, die onder de wapen»n zijn wegens de mobilisatie en die voor één dag of enkele dagen naar him haardste de over den ondervonden smaad, snel de Voss heen om Clussmann te zoeken. De toorn had hem op een inval gebracht. Woorden zijn bewegelijk als zand, maar wat geschreven staat is onwrikbaar. Clussmann moest hem vandaag nog zijn schuld betalen! Op de hoeven van de Vossen zagen ze hem loopen met fladderende grijze haren, een vuurrood gezicht en preve lende lippen. Konrad, zijn neef, een stil, bezadigd man, schudde zijn hoofd. „Als zijn haat en venijn oom maar niet eens in t noofd slaat. Eén zoo'n zelfde gedachte, die den mensch geheel inneemt heer reeds menigeen onge lukkig gemaakt." „En legen Brinmeier kan hij toch niet aan", antwoordde zijn vrouw, die op de deel waschte, „tegen dien kan niemand aan." Luerke vond Clussmann bij de Schlet- tens. De oude man had van de paarde- schotten een hoek als bed voor hem la ten afschutten. Hij mocht gaarne pra ten met den ouden zuiper, die zoo vol van de vermakelijkste en wijsgeerigste verhalen zat. Een dominee zou van hem kunnen leeren, beweerde hij En Cluss mann mocht ook graag op de Schlelr- tenshoeve zijn. Alleen waren de Schlet- tens. evenals alle Spreckholmers, vree>- selijk karig met het geven van een bor rel. Hij zou veel liever van een gedeelte van hun boekweitengort afstand heb- den mogen gaan, hebben de ministers van oorlog en van marine evenjeens schriftelijk geantwoord, dat vrij vervoer kan worden toegestaan aan gezins hoofden, die dit aanvragen en verkla ren, dal him beperkte geldmiddelen hun niet toestaan, zelf de reis te bekostigen Voorts kan het ook gegeven worden aan niet-gezinslioofden, wanneer ter beoordeeling van den onmiddellijken chef hel in verband met zeer bijzondere omstandigheden bepaald onbillijk zou zijn, (he n niet te doen deelen, in het voor recht van gezinshoofden. De regeering en de suikerprijzen. In verband met het Woensdag ook door on8 medegedeelde bericht, dat door den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del overwogen wordt, voor de oplossing van de moeilijkheden inzake de suiker, mede met het oog op het tegengaan van opdrij ving der snikerprijzen, gebruik te maken van de bevoegdheid welke de Levnsmidde- lenwet geelt, tot inbezitneming der suiker- voorraden, ontving het Baagsche Corres pondentie-bureau van genoemden Minister de mededeeling, dat het zijn voornemen is, bij de uitvoering van dezen maatregel zoo veel mogelijk rekening te houden met de verschillende bonafide-overeenkomsten in zake koop en verkoop van ruwe of gerat- fineerde suiker, welke voordat het vorige bericht bekend werd, zijn gesloten, maar dat met contracten, die van heden af geslo ten zijn, geenerlei rekening zal worden ge houden. Voor handel en n ij verheid, In 't jongste nummer van het tijdschrift Nijverheid en Overheid" dat geheel en al gewijd is aan de gevolgen van den oorlog voor het Nederlandsche zakenleven wordt een overzicht gegeven van de buitengewone maatregelen, die door de Staten-Generaal en de Regeering in het leven zijn geroepen met het oog op den internationalen toestand. Eveneens is daarin opgenomen een over zicht van de bepalingen, welke door ver schillende Regeeringen op het gebied van den Iudu8trieelen Eigendom zijn uitge vaardigd. Wollen dekens voor de vluchtelingen. Er is behoefte aan wollen dekens voor de Belgische vluchtelingen. De nachten worden reeds kouder. Zendingen worden met erkentelijkheid ingewacht aan het Centraal Magazijn van het Comité, Rokin 73, Amsterdam. Schrif telijke mededeelingen aan het secretariaat, Kal ver straat 64, aldaar. Tandheelkundige hulp' aan militai ren. Van de Nederlandsche landartsen hebh ben zich 55 belangeloos beschikbaar ge steld voor het verleenen van tandheel kundige hulp aan militairen. „Piter ClussmannHéPiter Cluss mann!" schreeuwde Voss over de deel. F en gegrom van achter het beschot liet zich hooren. Hel huis was verlaten. De familie werkte op het veld. „Ik zeg, ben je daar?" „Waar zou ik anders zijn? Werken kan ik niet. Dat kan ik niet meer." In een veelvuldig gelapten blauwen kiel zat Clussmann qp den rand van zijn bed, in zichzelf te brommen, terwijl hij zijn in blauwe kousen gestoken voet ten heen en weer liet bengelen. „Zoo'n onverstandig gedoeZoo'n hardvoch tigheid en gemeenheid „Wat heb je toch te brommen?'1 vroeg Luerke „Me dunkt, je hebt een leven als een prins." „Een handeleven, Luerke Voss, een bendeleven! Zie eens, hoe mijn handen beven Is het wel billijk om een armen, ouden man zijn hartversterking te ont houden? Is dat mooi? 'k .Zou zijn huis en erf in brand steken, zegt Karl Schlet- ten. Zoo'n beschuldiging' 'k Heb in mijn leven nog zelfs geen ganzehok in brand gestoken Ik laat mij zoo iets niet zeg- gen „Jij beest'" schold Luerke „Jekreeg je verdiende loon als de gemeente je weer op den straatweg smeet en je daar verhongeren moest!" „Er is niets ergers dan verdorsten !'r antwoordde Clussmann verstokt. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1