En er werd bijgevoegd dat er evenmin «elooï moet worden gehecht aan de he- werin'g dal er nu Russische troepen zijn op Belgischen of Franschen bodem De Belgische regeering van haar kant heofl ook al officieel ontkend, dat er Russen in Frankrijk of België zijn. Men zal dus nu moeten aannemen dqjt ze er niet zijn geweest, en dan voortaan nog voorzichtiger worden in 't aannemen van wal „men" van liooren zeggen heeft Maar het zotte van liet geval is, dat er nog altijd menschen zijn die volhouden de Bussen gezien Ie hebben. De „Cardiff Evening News" noemt een ingenieur, Champion, die met 2500 kozakken op een stoomschip van Archangel naai- Leilli heeft gereisd. Het blad heeft zelfs door hem genomen foto's.in zijn bezit, maar wil ze niet afdrukken zonder verlof van den censor. Ra-ra, hoe zit dat? Grey en II o 11 w e g. Het wordt tusschen den Britschen minister van buitenlandsche zaken en den rijkskanselier van Duitschland een belangwekkend en fijn-geeslelijk spel. De wisseling der nota's houdt aan Beide re geeringen hebben er belang bij', de on zijdige staten voor hen, voor hun hou ding in hel wereld-konflict in te new men. Daar tusschen hun staten de di plomatieke betrekkingen evenwel ver broken zijn, kan de gedachlenwisseling slechts over het hoofd van een groep belanghebbenden plaats hebben. Asquith opende het vuur met een qforsche rede in de Gildenhal te Lon den, waarin hij Duitschland geducht af roste wegens zijn gedrag tegen België en met name de gedeeltelijke verwoesting van Leuven. Daarop is Von Betliman Hollweg met een antwoord gekomen, dat door middel van Ritzau's bureau wereldkundig werd gemaakt. Daarin werd Asquith o. a de vraag voorgelegd, of Engeland opk tusschen beide gekomen zou zijn, als Frankrijk het eerst de neu traliteit van België had geschonden. Ongetwijfeld zou het dat in dit geval gedaan hebben, antwoordt de Brilsche regeering in een verklaring, door Reuter op gezag van den minister van bui tenlandsche zaken te Londen tot de Deensche pers bekend gemaakt Men begrijpt, waarom thans het Deensche volk tot schijf uilgekozen werd, om indirect den heer Hoflweg j hoogte gebracht. Voor de stoutmoedig en wie in Duitschland mede veraul- ste evoluties schrikten ze niet terug, woordelijk zijn voor de houding, door Waaghalzerijen zonder praktisch nut, dat rijk aangenomen, te treffen. De noemden dit de bezadigde menschen. De vraag is in dezen oorlog herhaalde lijk gesteld, zonder Hat daar een bevre digend antwoord op volgde. Van het Fran- sche vliegerskorps had men in en bui ten de republiek groote verwachtingen. De republiek stond toch nummer één, wal de verrichtingen der aeroplaaans, de onverschrokkenheid der vliegers zelf be trof. Aan de herinnering van de eerste ontwikkeling dezer sport tot een bruik baar wapen in den oorlog evenals van de groote triomfen, in de lucht behaald, hechlen de namen van Fransche avia- leurs. Men denkt aan Sanlo.s Dumont, die wellicht geen geboren Franschman, zijn pogingen toch bij Parijs volbracht, aan Bleriot, aan graaf Lambert, aan Brinde- jonc de Moulinais, aan Pégoud, aan Gar ros, en aan zoo veel meer. Zeker, in den laatsten tijd toonde Duitschland zich een geducht mededin ger. Mannen als Hirth en Linnenkogel bleken .legen hun Fransche vakgenooten opgewassen, zoo ze hun zelfs niet de baas waven. Ilad Duitschland mei zijn (stijve) „Zep pelins" de Fransche luchtvaart reeds lang overvleugeld, met de vliegerij scheen hel denzelfden weg op te gaan. Ook in dezen oorlog hebben Duitschc aviateurs zoowel als iuchtschippers hun doodsverachting en ervarenheid getoond. Men denke aan de tochten met „Zeppe lins" boven Belgische' steden, welke zoo droevige en de .geheele bevolkiug angst aanjagende gevolgen hadden evenals aan. het Duitsche vliegtuig (de Duilsclie vlieg tuigen') dat enkele dagen achtereen ge regeld om 5 uur Parijs een bom kwam brengen. En daartoe bepaalden de mili taire diensten van dat korps zich niet. Ze moeten tevens nuttige verkenningen hebben gedaan. Daarbij ondervonden ze merkwaardig weinig last van de Fransche vogelmenschen. Hel is ongetwijfeld weer hel oude lied: bij de Franschen, en in het algemeen bij ne romaansche volkeren, is organisa tie, methode het zwakke punt. En dit maakt nu juist de kracht van het Duit schc mililairisme over de volle breedte van het daardoor omvatte gebied uit. Tal van. kranige Fransche jongelieden hebben zich in den lijd, dal de bespro ken tak van sport nog in de windselen lag, daarop toegelegd. Ze hebben het ontstellend snel in den letlerlijken en figuurlijken zin van 't woord lot groote twintig dagen, loopende lot 10 Sept., zijn er volgens dat rapport van maar schalk French, dagelijks gemiddeld meer dan negen verkenningsvluchten van ruim 160 KM elk gedaan Hun doel nvas' daarbij de stellingen der vijanden te ont dekken en tegelijk (daar het krijgsbedrijf zoo'n uitgestrekt terrein besloeg) die van hun eigen troepen. Werden de vliegers evenwel een vijandelijk vliegtuig gewaar, dan werd dit terstond door één of meer Engelsche aangevallen. In 5 gevallen werden ald,us Duilsche bestuurders of waarnemers in de lucht aangeschoten en hun vliegtuigen op den grond ge bracht. De ontwikkeling der aviatiek heeft tol lal van nieuwe woordvormingen aan leiding gegeven en van andere, bestaan de, de beleekenis scherper doen ger voeien. Onder „waarnemer" wordt die per soon, meestal een officier, verstaan, die iri*~fiel toestel meegaat, om de waarne mingen te verrichten, wellce te doen de avialeur zelf niet in staat is, daar hij uiteraard alle aandacht voor het bestu ren noodig heeft, om zoo mogelijk aan het vijandelijke geschut te ontkomen Ook wordt men verzocht, „aangeschof ten" in dit verhand, als ware hij een stuk wild (wal de vlieger voor den tegen stander ook eigenlijk is) letterlijk op te vatten. Tevens constateerde de bevelhebber der Britsche landingstroepen, dat de Duilsche vliegers in de dagen vóór het afzenden van zijn rapport veel min der ondernemend geworden waren Ten slotte: de Engelsche vogelmen schen hebben zich niet veel met het werpen van bommen afgegeven. Wel is eens een pelroleuihbom met goed gevolg in een Duitsch nachtbivak ontploft. En een ander maal trof een 'bom! van zware De „Nowoje Wremja" hel bekende nationalistische Russische blad, verhaalt, hoe in elk officiersvertrek van den Duit- schen kruiser „Magdeburg" zich eenlee- ren zweep bevond, welke dingen de spo ren vertoonden, dikwijls gebruikt te zijn. Zelfs was opgemerkt, dat de zweep van den eersten officier het meest gebezigd was; Hel Russische blad leidt dal daarvan qf, dal deze officier krachtens zijn ambt het veelvuldigs! met de ondergeschikte leden der equipage in aanraking lcomt.. Dal de Russen geen begrip van de rei niging van uniformen hebben en bij de als ldoppers gebruikte zweepen van zelf aan de knoei denken, behoeft niel le ver wonderen, voegt de „Köln. Ztg." giftig aan het bericht toe. De correspondent van dp „Daily Chronicle" te St. Petersburg heeft ver halen gehoord van jdiaar aangevoerde Rus sische gewonden over de gevechten in Gaticië en Russisch Polen Een Russisch officier, die zwaar ge wond wend, wilde niet dat twee man uit het gelid gingen om hem terug te djra- gen- Hij bleef in een voortdurend groo- ter plas bloed liggen, zijn maimen toe juichend en moed toeroepend De Oostenrijksche commandant vaneen divisie die zich had overgegeven, in een ravijn, keek toe hoe zijn manschappen werden ontwapend. Toen er Oosteip-ijk- sclte vaandels uit het ravijn te voor schijn werden gehaald, trok hij zijn re volver en school zich dood Niettegenstaande het droevige van de omstandigheden doen zich ook verma kelijke gevallen voor zooals het volgende dal we in de „Köln. Ztg" aantreffen. Servische bladen verspreidden hel be richt. dat het hun leger gelukt was, een geheel Oostenrijksch regiment met zijn werking, uil een Engelsch vliegtoestel j muziekkapel gevangen te nemen Inder- op een Duitschen cavalerie-stoet, eenl^1? ?<?et 111 stedelijk koffiehuis te munitie-wagen, door de ontploffing waar- j Nis' z»* «en muziekkorps hooren waar van 15 Duitsche soldaten gewond wer-van gleden Oostenrijksche u inform en den. aragen. De pers te Sofia heldert dit voor- I val volgender wijze opmen heeft dertig I Servische zigeuners in die dracht geslo- 'ken en de kapel was klaar. KORTE OORLOGSBERICHTEN. Aan den Belgischen gezant le Lon den zijn door den agent-generaal voor den staat Victoria (Australië) 10.000 p. sl overhandigd voor de slachtoffers in België, zijnde de opbrengst van een in zameling in Melbourne. DE STRIJD IN NOORD-FRANKRIJK. (Van onzen oorlogscorrespondent.) (Nadruk verboden.) De Duilsche Nederlaag. (Zonder dagteekeniugV Er is geen twijfel meer: de rechter- „Kun je me ook den korsten wegvleugel van het Duitsche' leger heeft een tige konklusies getrokken. Het gouver- Fransche front aan, zoodat en de po ging om èn Verdun te omsingelen èn de Fransche linie in tweeën te snijden, deerlijk schipbreuk leed Inplaals van verrast bleken de gealli eerden voor de verrassing le zorgen. De Duitsche rechtervleugel wc-rd dus in de flank aangetast door de F.ngel- schen en in hel front door de Fran schen Het keerpunt werd de lijn Chan- tilly - Gompiègne, dus Oostelijk van de Oise Daar vielen de Engelsehen, ver sterkt door een Fvansch legercorps met zooveel onsluimigheid den rechervleugel in de flank dat von Kluck inderdaad zijn troepen naar die lijn moest keeren. De voorwaartsche beweging was daarmee tol slaan gebracht Evenwel ook het Fransche front kwam in actie en wel dra had Von Kluck over de lange lijn Crécy—Coulommicrs—Cézanne, dus langs de Gr-yid Morin een gedachten frontaan- val te doorstaan Aanvankelijk bij de Grand Morin, maar gedurende den Dinsdag (9 Söpl,) vooral bij de Pelit Morin .had een hardnekkige verdediging van hel geoccupeerde gebied plaats. De aanvallen en tegenaanvallen werden van uur tot uur ondernomen, doch in twee opzichten waren de Fran schen, die niet in numerieke meerder heid verkeerden, in het voordeel, daar hun veldartillerie sneller en juister vuur de, terwijl de bajonetaanvallen niet een dapperheid werden ondernomen, die voortdurend avanceereu mogelijk maakte. Eenige pogingen om door samentrek kingen wijken gunstiger stelling te nemen faalden aan de Duilschcrs, terwijl liet succes van French de Duitsche taktiek van omlrckken met een der vleugcis on uitvoerbaar maakte Niet alleen hield French den rechtervleugel volkomen in bedwang, d(och hel gelukte hem eenige batterijen het zwijgen op te leggen en cavaleriecharges te doen plaats hebben, waarbij eenige vijandelijke posities zoo werden verzwakt d,al de rechterflankdek king zich moest terugtrekken op de hoofdmacht. Woensdag reeds dreef French niet al leen de Duilschers over de Ourq. doch kon hij ook zelf eene zoo sterke po sitie innemen, dat zijn tweede legercorps de Ourq kon overschrijden Nu schijnt het dat die Duitschors door het weergalooze felle van den Fransch- Engelsclien aanval op rechtervleugel en front, in de veronderstelling hebben ver keerd dat nu de gelegenheid schoon was ■voor het doorbreken met den linkervleu gel. Maar ook die vleugel ontmoette wel dra zulk een hardnekkigen tegenstand dat doorbreken niet mogelijk bleek Wel bleven op dien vleugel de legers ge- w§ w het St. Bartholomeus-Hospilaalgevoelige nederlaag geledeu. rijkskanselier toch had er zich over ver- Men smaalde op de vlieg-vertooningen, j wijzen?" vroeg iemand aan een Londen- Reeds bij het eerste felle aangrijpen baasd, dat Asquith in zijn genoemde re-waar aanvankelijk het nieuwsgierig pu-schen politic-agent in de Fleelstreet. der verbond/enen, dal meer was dan har de wel de onzijdigheid van Nederland, bliek, tuk op sensationeele en levend- j „Wel, dan moet u midden op straal celeeren en ophouden, werd von Kluck s België en Zwitserland, niet evenwel diegevaarlijke bravoure-slukken, bij drom-t drie keer hoera! voor den keizer roepen," opmarsch tot slaan gebracht- Den twee-ruimen tijd op het bezette terrein, doch der Skaudinavisclie landen had ge- j men heenstroomde en aldus de zakken was het antwoord, den dag werd ook iiet centrum en zijnlangzammerhand werden de aanvallen noemd. Daaruit had hij booze en arglis- I der bestuurders van vliegtuigen spekte. j voorttrekken gestuit en moest de rechter-ivan Fransche zijde talrijker en vorder- 1 Maar men vergat de groote onkosten, De „Scotsman" deelt mee dat de vleugel relireeren. En thans is over de J de de Fransche rechterflank aanmerke -*:-n ..Pathfinder", tot zin- geheele linie tot Verdun toe een terug-Uik- 'aar bovendien alle pogingen om nemen t te Londen wijst deze eenvoudig j die de aviatetrrs zich hadden moeten onderzeeër, die de „Pathfinder", tot zin- geheele linie tol Verdun toe een terug- 'ijk- van de hand. Hel is, aldus leest men in getroosten, voordal ze in staat waren,1 ken bracht, is vernietigd. Er is althans trekken le bespeuren dal, wat den reck-j W: i' in het i met de vogels te wedijveren, evenjals een Duilsche onderzeeër tol zinken ge- lervleugei betreft bijna in een overhaastezi«h te herstellen op den rechter flank ede het het praktisch belang, dat voor de ontwik-bracht Na het ongeval van de „Path- vlucht ontaardt- j schipbreuk leden, daar bleef er voor En wat keling der vliegerij de uitvoering vanfinder" keek de Engelsche vloot dub- Oimoodig le zeggen hoe hier de geest- Von Kluck niets anders over. dan het menigen gewaagden zet met een vlieg-del scherp uit, en ontdekte een Duit- drift jubelen dpet over het resultaat der i geheele gebied van de Petit Morin prijs tuig had. I schen onderzeeër. Deze trachtte te ont- 1 afgeloopen week, die in zulke zware om-1° geven en terug te trekken over de De vliegerij was daarmee een. tweede komen door duikingen over een grooten slandigheden .werd ingezet. j Marne faze ingetreden. Ze was niet meer lob-1 afstand. De Brilsche kruisers wachtte Om u een goed dlpnkbeeld te geven .van Toen Woensdag de avond viel waren ter sport De machine had haar nut ook echter Lot hij weer boven moest komen wat deze week dpor de geallieerden werdde Duilschers volkomen teruggeworpen voor oorlogsdoeleinden bewezen, in dewegens gebrek aan lucht. De uitzicht- bereikt, zal ik nog even recapituleeren achter de Ourcq en de Manie eerste plaats als middel tot verkenning j toren van de duikboot verscheen dan ook hoe de situatie was in het begin dpr j Do geallieerden hadden nu het groote Dit nieuwe gebruik werkte weer terug plotseling en tot haar ongeluk temid- week. op de uitrusting van hel toestel. Ter- den van een zeven Engelsche kruisers. Zaterdag 6 September hadden de Duit-] stond schaften de staten zich kanonnen j Binnen tien seconden waren er zeven sellers Coulommiers en Provinsy als meest aau, die, met den loop naar boven, in- j schoten, op gelost, en de onderzeeër Zuidelijke punten bereikt. Zij gebruikten de beide volgende dagen om het geoccu peerde gebied te bevestigen, zoodat Maan- De „Köln. Ztg." ontvangt een legen- dag die toestand aldus was De Duits|chers natuurlijk de soldaten trachten, met hun spraak van het bericht, evenals door dat hebben het gebied binnen de lijn Donai- ge\veerkogels die vermetele vliegers on- j blad door ons aan de „Lolcal Anzeiger" Bjeauvais—Compjègltees—Meaux Couloim- schadelijk te maken. I - - zijn. verklaring, voor een spreker publiek onmogelijk, om in elke rede geheele terrein te bestrijken. de Denen aangaat wier neutraliteit naar Bollweg's mecning wel eens door En geland geschonden zou kunnen worden, de regeering van dit rijk volstaat met te herinneren aan de rol welke Pruisen en het Vereenigd Koninkrijk toen ten ge volge van de gebeurtenissen in 1863 en '64 het koninkrijk Denemarken een deel van zijn grondgebied moest afslaan, ter wijl <lc onschendbaarheid van Noor wegen en Zweden in 1855 bij het verdrag van Stockholm door Engeland en Frank rijk gewaarborg werd, gespeeld hebben- Wat trouwens de verhouding tusschen Engeland en Frankrijk betreffende de on zijdigheid van België aangaat, is de amb telijke verklaring ook uitvoeriger. Men weet, dat de regeering te Piarijs op de desbetreffende vraag van Londen ant woordde, bereid i(I- van genoemden staat le eerbiedigen, zoo- J nen deren. Maar om le zien, wat daar op I met de opdracht, die te laten smellen ten der Petit en Grand Morin binnenvielen. zonderheid voor het naar beneden schie- i verdween in de diepte, ten van die hinderlijke, alles overzien-1 vogels waren bestemd Ook zouden I ontleend, volgens hetwelk prins Hendrik miers— Provins—Vitry le Francois—Ver- Hij is dus genoodzaakt, op zoo groote ivan Pruisen, 's keizers broeder, aan de dun geoccupeerd, terwijl Duitsche hoofd- i hoogte zich voort te bewegen, dat do pro- J directie van de Duitsche Rijksbank zijn machten aan weerszijden van Ourq reeds jeclielen hem of zijn vliegtuig niet kun- j gouden Isaren-medaljè toegezonden had de Marne overschredjen en het gebied lang geen andere mogendheid die zou I den schenden. Deze verzekering heeft een onderwerp van beraadslaging uitgemaakt tusschen den koning der Belgen en pre sident Poincaré. En toen het gouverne ment van het Vereenigd Koninkrijk Bis marck, den toenmaligen kanselier van Duitschland, in 1870 over dezelfde kwes tie polste, deelde deze mee, de verdrags verplichtingen aangaande België te erken nen en te eerbiedigen. Ook de herinnering in Hollweg's com muniqué aan het gedrag van het Britsche rijk legen de Boeren-republieken in het eind der vorige eeuw was niet zeer ge lukkig. Grev en de zijnen konden zich im mers triomfantelijk beroepen op dejong- - ste rede van Botha, waarin hij zich vol komen solidair verklaarde met den strijd, op het oogenblik door Engeland in Euro pa gevoerd en waarin hij verklaarde, dat de Afrikanen lien maal liever onder En gelsche dan ondier Duitsche vlag wilden leven. Nadat hel kabinet te Lonyl(en dan ver zekerd heeft, dp Zuid-Afrikanen na den oorlog steeds als een vrij volk en een zusterstaat beschouwd te hebben merkt hel 'ironisch op, dal Duitschland. zich niel als op een deugd op de eerbiediging van Nederland's en Zwitserland's onzij digheid kan beroemen, daar hierbij niet, zooals ten opzichte van België wel, de verleiding van eigenbelang en, militair voordeel meewerkte. En dat de zaak der vrijheid van de Europeesche staten aan het Duilsche zwaard is toevertrouwd naar de meening van Grey c- s. geeft de be handeling van België djaar voldoende ant woord op. [rond gebeurt, is hij juist opgcsle- voordeele van Roode Kruis en hoe den i Deze druk, die het Noordelijk van de gen. Hij moet zich derhalve aan dat ge- prins daarop was aangeraden, deze aan Seine opgestelde Fransche leger moest aar bloot stellen. Om hem daartegen een liefhebber ten verkoop aan te bieoen, j doen wijken, ergens tusschen Melun en zooveel mogelijk te beschermen, werd j daar dan de opbrengst grooter zou zijn, I Vitry beoogde zooals reeds vroeger de machine gepantserd. Daar zal men wel maar hoe de gever dit geweigerd had. werd uiteengezet, liet breken van Weliswaar heeft de prins de waarde Fransche verdedigingslinie, die van de van zijn munten ter beschikking van lief- verdedigde stelling van Parijs Oost- dadige doeleinden gesteld, maar wat de j Nvaarts zich uitstrekte tot Verdun en daar Lokal Anzeiger" verder van die Rus- aansloot aan het Oostelijk leger. Tot die lijn werd de retireerende be weging van het leger in Noord Frank rijk volgehouden Het schijnt dat deze onder te verstaan hebben, dat het hart, de meest kwetsbare plek van zijn toestel, de motor, beschermd werd. Maar behalve als' verkenner zou de luchtloods den vijand ook door hel wer pen van ontplofbare stoffen leelijk af breuk kunnen doen. Al heeft de tweede Vredesconferentie zich daartegen uitge sproken: wijl alle militaire staten de des- beteeffende overeenkomst niet onderlee- kend hebben, voelen ook die, welke dit wel deden, zich vrij, Daar levens watervliegtuigen in den la- leven tijd hun bruikbaarheid bewezen hebben, waren de oorlogsschepen even min legen dergelijke aanslagen gevrij waard. In Engeland voorzag men dan ook sommige marine-vaartuigen van een dek, (lat daartegen bestand zou zijn. De vliegers in den oorlog. Wanr blijven de Fransche vliegers? Naar men weet, hebben bij de huidige krijgsverrichtingen de Engelsche vliegers in liet leger der bondgenooten in Frank rijk groolendeels de taaie aan hun Fran- schc kameraden uit handen genomen. Maarschalk French heeft van de daden der eerste en vau den lof, door generaal Joffre hun gebracht, gewag gemaakt. 'I Is wel merkwaardig. Van wat in En geland op 't gebied van de beheersehing der lucht werd geleverd, was daarbuiten maar bitter weinig bekend. Men kenoe in hoofdzaak één naam: Hamel. Voor eenige maanden kwam hij om bij een vlucht over de Noordzee. Zijn lijk werd nog niet opgevischt. Achteraf blijken de Engelsche vlief. gers zich hun. oefentijd terdege ten nutte, le hebben gemaakt. In een tijdvak van nen veroverd. sische medalje verhaalde, is niet waar. j Te Ellwangen, in "Wurtemberg, is het gymnasium heropend, maai' zonder linie echter uit strategisch en taktiseh de hoogste klas. Deze was, naar we in oogpunt de meest geschikte linie werd de N- R C. lezen, in haar geheel tengeoordeeld om de defensieve houding oorlog gelrokken. le doen verkeeren in een offensieve, I wat aanvankelijk succes heeft. - Een medewerker van het „Journal I Sinds Dinsdag rukt het Fransche-le- des Débats" is in dezen oorlogstijd eens I ger voort, de Duitsche colonnes voor in Montmavtve, de pretbuurt van Parijs, wezen kijken. Het leven is er uitgedoofd, schrijft hij. Alle nacht-restaurants zijn gesloten. Op alle is een biljet aangeplakt, waarop staat dal de baas en hel personeel in dienst zijn. Wie. had geloofd, dat dat personeel zoo algemeen Fransch was? De Moulin Rouge" is een bioscoop geworden, enz. enz. Het oord der verma ken is stil En in die stilte komt het oor spronkelijke Montmartre voor den dag, dat door het andere sedert tien jaar ver borgen werd gehouden, 't Is een rustig landelijk stadje, een provincieplaats, al dus eindigt deze beschouwing van Mont- marlre in oorlogstijd. Volgens mededelingen van de Oos tenrijksche autoriteiten, zijn lot dusver reeds 41 000 krijgsgevangen Russpn en 8000 Serviërs naar het binnenland var de Donau-monarchie overgebracht, er hebben zij reeds over die 300 veldkanon zich uitdrijvend, terwijl mitsdien enor me versterkingen uit Zuid- en midden Frankrijk worden aangevoerd Gelijkertijd is ook het Engelsche har- celeerend optreden op den rechterflank der Duitschers aangezet tot een hard nekkig aanvallen zoodat over een ont zaglijke lijn hevigen strijd zich ontwik keld beeft. Het blijkt dal de aviatiek in dezen oor log een ontzaglijke rol speelt. Want de Iegercommando's blijven nu voortdu rend op de hoogte van elke beweging der tegenpartij. Toen dan ook in het begin der week een poging werd gedaan om het cen trum op Verdun te richten teneinde door een geconcentreerd optreden van Ver dun een nieuw Sédan te maken, werd de verzwakking der positie van den Duitschen rechtervleugel, die daarvan noodzakelijk het gevolg was, oogenblik- kelijk begrepen, en deed maarschalk French een verwoeden aanval op den rechtervleugel. Gelijktijdig viel ook het voordeel bereikt, dat him aanvalsfront aanmerkelijk was gekrompen, zoodat Donderdag de aanval zoo onweerstaan baar werd voortgezet, dat de vijand zich meest bepalen tot dekkingsverweer. doch het gros van zijn leger reeds met groote snelheid Noord Oostelijk moest voeren. De caialerie deed wonderen, vooral Vle Engelsche, die meer en meer Ooste lijk ging opereeren en daardoor de ge legenheid bad retireerende Duitsche af- deelingen af le snijden en gevangen te nemen Voor Donderdag bedroeg dit aan tal reeds 3000 en 15 kanonnen Bij Epernav deed het 3de Fransche ar meekorps eveneens een eenigszins om trekkende aanval Tijdens een hevig ar tillerieduel maakte de cavalerie een om trekkende beweging en terwijl plotse ling het Fransche geschut zweeg be rende de cavalerie de Duilsche batterijen met zulk een omstuimmigheid dat het niet mogelijk was de bespanningen voor tc brengen en niet minder dan 150 ka nonnen, öagenoeg de artillerie van een geheel legercorps, in handen der Fran schen vielen. Onmiddellijk snelden de Fransche ti railleurs vooruit, terwijl ook de artille rie weder oprukte. Door dezen onstuim- migen aanval tot een verwarde terug tocht genoodzaakt, bleef er dus voor het Duitsche centrum niets anders over dan hel voorbeeld van den rechtervleugel te volgen. Ook thans werd wederom met ver bluffende snelheid van het behaalde voor deel gebruik gemaakt en versterkten de Fransehen hun druk op de Duilsche lin kerflank. Hel Argonnewoud was reeds 's och tends gezuiverd, doch nu volgden do aan vallen elkander mei zooveel hardnekkig heid op dat Vrijdagmiddag een wijken over de geheele vijandelijke linie kon worden gerapporteerd. Dus ook over de linie tusschen de Haute Marne en de Maas. Zoo juist is hier het officieele Fransche communiqué binnengekomen. Dat com muniqué is in zijn soberheid van een schitterende zeggingskracht. Er blijkt niets meer of minder uit, dan dat het/den Duilschers onmogelijk is op de linie Laon- Le Fère-Soissons stand te houden. Zij rukken nog meer op naar het Noord- Oosten.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3