logezonden Mededeelingi o. -tie met de Marne. Het verbonden leger zon dan gesplitst zijn: het eene zou in wanorde in Parijs geworpen, hel andere in de open vlakte omsingeld worden. Aldus nog steeds de man van de „Ti mes Dit alles zijn natuurlijk onder stellingen Dat generaal von Kluck en de bevelvoerders der andere Duitsche leger korpsen dit gehoopt en zelfs verwacht hehben, is zeer waarschijnlijk. Zij toch waren overmoedig geworden. Zelfs reden Dnitschers naar Provins en Nogent (aan de Seine) op Beide plaatsen zal men op de kaart ge-, makkelijk vinden. Ze liggen ten O. Z. O van Parijs. Daarmee was e chler het uiterste punt Zuid-Oostwaaris bereikt. Natuur lijk hadden enkel patroeljes ruiterij het zoo ver gebracht. Maar daarmee was het keerpunt gekomen. Het land waar de Franschen en de Engelschen toen tot den aanval overgingen, beslaat uil hooge bergvlak ten, bosschen en r ivieren tuss(chen. stei le oevers. Het behoort tot de mooiste streken van Frankrijk. Dit keerpunt was Vrijdag 1 Septem ber gekomen. De Engelschen vielen toen de Duitschers, jdie wat le vlug waren opgerukt, zoodat d,e artillerie was achtergebleven, bij de Graigd Mo rin aan Niettemin zeilen de Duit schers den volgenden dag hun tocht voort, totdat Zondagochtend dan de groole aanval op hun kwetsbaren rech tervleugel in de buurt van Meaux werd uitgevoerd. Als een vlammetje langs een rij stroobossen verspreidde zich dit tref fen. Terstond bulderde het geschut, knalde hel geweervuur langs de geheele linie lot Verdun toe. Hoe het met de Duitschers verliep, heeft men de laatste dagen kunneqi volgen. Bij artillerie-gevechten is het daaVbij niet gebleven. De correspon dent van de „Times" schrijft, dat de Duitsche kanonnen van 8 K. M afslands groole uitwerking schenen te hebben gehad. Hel dgar tegenover opgestelde geschut leek op dien afstand wat zwak ker L il den monf:l van een aan zij der Drievoudige Enlenle staand jour nalist is dit een merkwaardige uit spraak. Men herinnert zich toch, hoe van dien kant de uitslag, door de Balkanvolken legen Turkije behaald, als een bewijs van 'dc meerderheid van het Fransche geschut (men weet, hoe hun artillerie door de wapenfa briek van Schneider le Creusot van materiaal was voorzien) Doven dat d<er Turken werd beschouwd De laatste toch daukleu behalve hun kanonnen aan Krupp's werkplaatsen te Essen ook hun militaire opleiding aan Duitsch-militaire wetenschap en tucht. You der Goltz, op het oogenblik door dc Duitsche regeering als gouverneur-gene raal over hel door hun troepen bezette deel van België benoemd, heefl zijn „pasja"-lilel te danken aan de waardig heid. die hij als hdofd-drilnvcester iu het ollomaansche leger ingenomen heefl. Die vergelijking tusschen de uitwerking van het Fransche en Duitsche geschut als gold het hier een vergelijkend examen tusschen beide fabrikaten, ging natuurlijk mank. Voor men daartoe het recht had, moesten de voorwaarden, waaronder aan heide kanten de stukken behandeld wer den, geheel gelijk zijn. Dit nu was stellig niet hel geval. De geoefendheid der ol- tomaansche artilleristen en soldaten in 't algemeen liet veel le wenschen. Het is bekend, hoe onder het bestuur van Abdoel Ilamid degelijke manoeuvers onbekend waren. Daarna kwamen d|e Jong-Turken aan het bewind. Deze wa ren er evenwel nog niet in geslaagd, hel leger grondig le hervormen. Aid,us was dit, leu tijde dat de Balkanoorlog uit brak, iets halfslachtigs. En dit werkte •natuurlijk terug op de wijze, waarop de artillerie zich van zijn laak kweet Ook speelt naar van zelf spreekt bij dc beoor deeling van de hoedanigheid van 't kanon de kwaliteit van die munitie een hoofdrol. De bevindingen, tot nu toe Lu doezen oorlog opgedaan, geven dan ook volstrekt niet hel recht, op het werk van Kvupp af te geven ter wille van de Fransche fabrikaten, nog afgezien van de befaam de 42 c M -mortieren. Hoe staal liet trouwen met dit gewel dig belegeringsgeschut? Er verheffen zich hi ons land stemmen, die de gegeven^, daaromtrent van Duitsche zijlde verstrekt, in twijfel trekken Zoo wordt o a. ge meend, dat dit scheepsgeschut van 28 c.M is. Naai- men zich herinnert, hebben de Engelschen in Transvaal ook scheepsge schut (de z.g.n. „Long Tom's") in 'l veld gebracht. Men weel dat hel in bedoelde streken van Frankrijk meer dan eens tot een handgemeen is gekomen. De berichtge ver van de „Times" schrijft, hoe de sol daten ingehouden moesten worden, Zij waren al le stoutmoedig Voor de Duitschers bood de overtocht over de Marne een der ernstigste bezwa ren Men herinnert zich, hoe ze er ten laatste niet moeite in slaagden, daar een brug over heen le slaan. Zestien pogingen werden verijdeld, voordat dit op éón punt lukte Zoon brug rust op pontons. Het in positie brengen daar van stelde de Duitschers aan een hagel van vijandelijke granaten bloot Den lagtsten keer stortten daarbij tal van Duitsche soldaten te water. Eens rukten de Duitschers 20 K M. te- rog, zonder een enkel schot te lossen Zij werden letterlijk gedecimeerd. De Ourcq stroomt gedeeltelijk in de diepte tusschen. hooge oevers. Op een dergelijke plek grepen de bondgenoa- ten de Duitschers aan. <t'Daar werd toen met de bajonet gevochten Een Franschman zag een Duitsch lui tenant. die hel vaandel verdedigde Hij stormde met de bajonet op hem af. De vijandelijke officier viel met het vaandel. Daarop ontrukte hij hem dit zegeteckcn. Gisteren repten we van Napoleon's veldtocht, in 1811 tegen de Pruisen, Bus sen en Oostenrijkers op dezelfde linie [en Oosten van Parijs ondernomen. Natuur lijk zijn ook de gedachten der Fransche strijders van nu daarheen teruggegaan. Het was de laatsle campagne van den groo- ten keizer. ,,'t Is onze wraak van 1814", zeiden de Fransche officieren nu. „Als nu alleen de keizer hier maar was, om te zien". In de moerassen van St. Goud behaalde Napoleon een van zijn laatste, groole successen, misschien het moest verbazende. De Duitschers schijnen als leeuwen ge vochten le hebben. De Engelsche dag bladschrijver vertelt van twee Duitsche afdeelingen van zoo wal duizend man elk, die, omsingeld zijnde, weigerden zich. over le .geven en bijkans lot den laatslen man werden uitgeroeid. De bondgenooten en de Belgen in de eerste plaats zullen ongetwijfeld hun aan dacht voortaan weder richten op de ver storing der Duitsche verbindingslijnen Blijkens een Reulerbericht uit Parijs heh ben de Duitschers bij hun overhaasten terugtocht een groole hoeveelheid voor raden achtergelaten in Lizy-sur-Ourcq. Die plaats was een centrum van den dienst der intendance van hel Duitsche leger. Voorts mag dit bij dien marsch naar hel N.O. een deel van zijn artillerie iu de handen der bondgenooten hebben achter- gelalen, de inneming van Maubeuge heefl lien daarvoor ruimschoots schadeloos ge steld. Nu het den Duitschers met den voorgenomen beslissenden sla» tegen de Franschen en Engelschen niet naar den vleeze gaat, vestigen ue Duitsche bladen maar liefst ae volle aandacht op dit on betwistbaar succes. Volgens de Duitsche oorlogscorrespondenten ving hun zware geschutvuur op een afstand van 8 lot 10 K M aan Hiertoe hadden de belegeraars mortie ren van 21 c.M., ver-dragende kanonnen met z.g.n. vlakbaanvuur, opgesteld, maar tevens modern geschut met kronibaau- vuur en de boven besproken 42 c.M. mor tieren. versterkt door de Ooslenrijksche 30,5 c.M. motor-mortierbatterijen. Uil de Duitsche beschrijving der ver overing van het Fransche sperfort Ma- nonvillers door hun troepen weten onze lezers, hoe de in de op één na laatste plaats genoemde belegeringskanonnen daar zelfs een afstand van 13 K M. moe ien hebben bestreken. Deze opgaven heb ben bij Nederlandsche deskundigen arg waan gewekt naar aanleiding van de mee deel ingen omtrent den aard van hel ge schut. Iemand, die zich een „oud-pyro- technicus" noemt, schrijft in de „Prov. Overijss. en Zwolsche Cl." hoe de eind- snelheid der mortieren ongeveer eender de van die der kanonnen van hetzelfde .kaliber is, terwijl de trefkans ook onge veer een derde bedraagt. Op een afstand van 7 K.M. zou de trefkans tot nul her leid kunnen worden. Het is dan niet aan le nemen, dat de Duitschers op die ma nier hun schietvoorraad zouden ver spillen, Dus besluit hij o.a daaruit, dat dc vuurmonden, die bedoelde vernietigende uitwerking op Fransche en Belgische forten hebben, niet tot de mortieren bc- liooren. "We kunnen deze op zich zelf belang rijke kwestie verder aan de vaklieden Ier Oplossing overlaten. Eerst had er gedurende een dag een beschieting van Maubeuge met het ge sehui plaats. Daarop werd de aanval met de infanterie begonnen. m De Belgische bladen hadden dadelijk na het overschrijden van de Fransche grens door de Duitsche troepen op het aanmerkelijk verschil in hun houding gewezen tegenover de bewoners van dat land, vergeleken met hun gedrag in Bel gië. Ongelwijfela, in Senlis ten N.N.O. van Parijs schijnen de Duitschers weer schan delijk te hebben huisgehouden en ook in de verslagen en rapporten over hun te rugtocht in de achter ons liggende dagen leest men van moedwillige vernielingen, maar bij hun opmarsch naar het Z.O hebben zij zich op hel grondgebied der republiek fatsoenlijk gedragen. Met deze meening zijn we in onverdacht gezel schap, De „Temps" denlit er nl. ook zoo over. Zeker, vergeleken met de „Malin" en de „Echo de Paris" is de „Temps" een gematigd blad, maar in dezen tijd, doel het voor geen ander iu gloeiende vader landsliefde en haat voor de „caboches" (Duitschers) onder. Hunnen en barbaren zijn voor ben in zijn kolommen de ge wone bijnamen. Een lid van den Franschen Raad van State nu heefl het gebied van het Noor der-departement en dat van t Nauw van Calais in ambtelijke hoedanigheid afgc- rcisu. Hij klaagt daarin over den overijl den uittocht van de burgerlijke bevolking te Rouaan. De Duitschers hebben in die streken geen gebouwen in brand gestoken en voor alle opvorderingen konlant be taald Scherp traden de Duitschers slechts op tegen huizen, welker bewoners weg waren, want ze zochten overal teerkost en werden boos als men die verstopte of weigerde le verstrekken. Aldus de meening van een Franseh staatsman, blijkbaar met instemming dooi de „Temps" aangehaald. Hij had daar na tuurlijk een bijzondere bedoeling mee, die weliswaar de kracht der meedeeling eenigszins lun verzwakken, maar daaraan volstrekt niet alle beleekenis ontneemt. Alles werd immers klaarblijkelijk zoo mooi voorgesteld, om de bewoners le overreden, thuis te blijven en niet door le vluchten de verwarring elders le ver ergeren. - Parijs is. vandaag als vernieuw d, aldus seinde de Parijsche correspondent van de N. R C. Maandag. Toch is er geen snoe verij of uitgelatenheid iu de plaats gekor men, in de plaats nl. van den druk, die se dert twee weken op de stad lag. De in woners van Parijs zien er echter iu de oogen van dien berichtgever anders uit. Het normale, Parijsche leven schijnt terug te keeren. Rust en vertrouwen, die eigenschappen zijn op het oogenblik het meest op bun piaals. De Duitschers blijven waakzaam. De moed, wellicht een oogenblik gezonken, zal weer herleven. Daarvoor zorgt de kei zer wel. Deze weel zich bij zijn soldaten bemind te maken. Na het gevecht bij Virion (in do buurt van Longwy) bezocht hij zijn vijfden zoon Oskar commandant van het regiment koningsgrenadiers, dus op Franschen bo dem De lceizor kuste zijn zoon Daarna onderhield hij zich met diens regiment. Op diens vraag naar het percentage tref fers in den slag, werd geantwoord„Hon derd pereent Majesteit". De koteer lachte. Daarna, in het mid den van hel carré staande, hield hij een gemoedelijke toespraak, die volgens het „Liegnitzer Tageblatt" eindigde met deze zinsnede al deze overwinningen hebben wij le danken aan Eén. en dat is onze oud© God, die boven ons is." Hel is bekend, hoe 's keizers jongste zoon Joachim op het slagveld gewond werd Waar het geschiedde, bleef aanvan kelijk geheim. Daarna las men in het telegram, door von Hinden berg, den opperbevelhebber in Oost-Pruisen naar het groole hoofd kwartier gezonden, hoe de troepen er trotsch op waren, dat een keizerlijke prins in hun gelederen zijn bloed had gestort. De „Köln. Ztg." maakte een tele gram openbaar, waarin de jeugdige prins aan de gr o oftier to gin-wed uwe van Baden seinde„Door Gods Genade is het mij be schoren geweest, in het granaatkartets- vuur voor ons geliefde vaderland gewond te worden. U kunt denken, hoe trotsch ik ben..enz." Inderdaad is prins Joa chim eerst te Allenstein verpleegd Hij werd dus in werkelijkheid in een gevecht tegen de Russen gekwetst. Ook in den Elzas is tengevolge van den oorlog het gevoel, tot het groote. Duit sche rijk te behooren, krachtig ontwaakt, alllians bij de overheidspersonen Natuurlijk hebben Fransch-gezinde be- standdeelcn der bevolking, toen de Fran schen in het begin der vijandelijkheden hun land binnendrongen, aan die gezind heid daadwerkelijk uiting gegeven, maar van een algemieene verheffing ten voor- deele der republiek is geen sprake ge weest Enkele gewezen Rijksdagafgevaar digden, die op de hand der Franschen waren, hebben van de gelegenheid ge- bmik gemaakt, om naar dat land te vluchten. We denken in de eerste plaats aan Welterlé en Blumenlhal Enkele Elzasser-families hadden in het Franseh gestelde doodsberichten van om gekomen (gesneuvelde) familieleden rond gezonden. Daarop heeft de commandant van Zabern het gebruik van 'l Franseh voortaan voor dat doel verboden. Ook wordt verboden, Franseh te spreken mei gevangenen of in hospitalen met ge-' kwetsten. Dekwestie derDu m-d u m-k o ge 1 s. De Berlijnsche correspondent der N R. Ct. die aan het departement van Bui- tenlandsche Zaken te Berlijn de daar aan de buitenlandsche journalisten! ge loonde Fransche dum-dum-kogels heeft gezien, geeft daarover een scherpzimiige beschouwing, die hem tot de volgende conclusie leide: De patronen zijn, zooals in de offici- eele verklaring ook reeds wordt aange duid, niet als dem-dums vervaardigd. Verder heeft de misvorming niet plaats gevonden in de Fransche ammunjlïe-fa- brieken Als men in Longwy werkelijk toestellen gevonden heeft, om kogels met stalen mantel le vervormen, dan is het zeer wel mogelijk, dat men daar den oor sprong moei zoeken van de geïncrimi neerde projectielen Zeer volmaakt kun nen deze toestellen niet geweest zijn, getuige dc verschillende wijzen van uit holling der kogels In ieder geval gaat het niet aan, het Fransche legerbestuur moreel verantwoordelijk te stellen voor deze ongeoorloofde praktijk, zoolang men niet hel recht heeft tot de bewering, dal het van de zaak geweten heeft. Stellig is het gebruik van deze kogels in Noord-Frankrijk zeer beperkt geweest. Anders zou men onder de lallooze ge kwetsten n u niet naar dum-dum-wonden hoeven te zoeken Als men de patronen werkelijk in de zakken der soldaten ge vonden heeft, wat inderdaad de indruk'is, 'dien men uit de verklaring "krijgt, dan zon dit zelfs in een zeer bepaalde rich ting kunnen wijzen. Dan konden het patronen zijn, die apart gehouden wer den voor hel uiterste oogenblik van een bestorming, om de bestormers onmiddel lijk builen gevecht te stellen De zaak wordt er niets vergeeflijker, alleen be grijpelijker door KOUTE OORLOGSBERICHTEN. Tot 7 September bedroegen de ver liezen van het Engelsche leger m Frank rijk (,en België;, volgens de opgave van het hoofdkwartier, 73 officieren gesneu veld, 225 gewond en 291 vermist, 273 minderen gesneuveld, 1571 gewond eu 16.296 vermist,- tezamen 589 officieren en 18 110 minderen Onder de vermisten, zegl hel Engelsche persbureau, zijn zoo wel niet gewpnde krijgsgevangenen en verdwaalden begrepen, als doodeu en gewonden. Verder geeft het Persbureau de vol gende verliezen op voor Kameroen 3 officieren gesneuveld, 4 gewond, 2 ge wond en vermist, 2 vermist en 1 vaan drig) krijgsgevangen voor Oosl-Afrika 1 officier gesneuveld Volgens de „Ncue Zürcher Ztg zijn er Brilsch-Indisciie troepen te Marseille aangekomen^ Het moeten Sikhs-regimenten zijn. De ze behooren lot een der meest geziene Hindoecaslen Ilcl zijn indrukwekkende figuren met zwarten vollen baard en den turban als hoofdbedekking In verschillende steden van Duitsch- land doen de overheden gemeenschappe lijke kerkhoven aanleggen voor die Duit sche soldalen, welke, gewond van het front naar den vadcrlandschen bodem vervoerd, daar komen te sterven. In die begraafplaatsen geldt dus noch verschil van geloof, noch van stand Ook hel geineeutebesluur van Kissin gen had een dergelijk besluit genomen. Daartegen kwam toen verzet van de gees telijkheid van beide christelijke gezindien De „Ivöln Zlg." bericht evenwel, dat dc gemeentelijke autoriteit dit protest voor ongegrond verklaarde Ook daar zal hel ongetwijfeld schoone plan ten uit voer worden gebracht. De Russische troepen slaan op één dagmarsch van Prz.emysl, de sterk ste vesting van Galicië. Eerst heette het, dat de Engelsche kruiser „Pathfinder" op een door de Duitschers gelegde mijn was geloopen en verongelukt Later erkende de over heid, dal een torpedo van een Duitsch oorlogsvaartuig daaraan schuld had Men maakte daar een Duitsche duikboot van Anderen achten dit evenwel onwaar schijnlijk. In Duitschland heeft men de openbare meening daaromtrent niet ingelicht We maakten gewag van hel feit, dat op hun verzoek twee dochters van een Russisch kolonel als, militairen naar hel front zijn vertrokken De „Petit Parisian" vertelt van een wasch vrouw, die het zouaveu-uniform aangetrokken eti aan de gevechten bij Meaux deelgenomen had Do militaire overheid zond haar echter begrijpelijker wijze naar de waschtobbe terug, trots haar protesten Een geruststellende mededecling brengt de N R. Ct. :de vazal-vorst der Tonga-eilanden, een Britsche bezitting in de Stille Zuidzee, heeft de plechtige ver klaring afgelegd dal zijn rijkje in den huidigen oorlog neutraal zal blijven THERMOMETER EN VERWACHTING. 16 Sept. Thermometei 1 i r 8 n. vm. 60 gr., 12 n. 67 gr., 2 o 65 gr. Telegrafische m^pdsoling van het R»* Meteorologisch instituut te De Bilt volvent Ie waarnemingen van heden ochtend* Hoogste barometer»* 7632 Breslau. Laagste 742.1 Bodö, Verwachting tot den avond van 17 Sept.: zwakke tot matige Z. tot W. wind, meest zwaar bewokt, mogelijk enkele regen- of onweer«buieD, dezelfde temperatuur. BEKENDMAKINGEN. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter algemeene kennis I De navolgende waarschuwing van de Gezondheidscommissie alhier- „De ervaring heeft geleerd dat iedere „oorlog, zelfs elke mobilisatie, door de „herhaalde verplaatsing van eene enor- „me hoeveelheid personen (soldaten, ge- avonden, vluchtelingen; gevaar oplevert „voor het ontslaan van epidemische ziek- „ten Zoo zijn, na den Fransch-Duitschen „oorlog, in Nederland meer dan 10 dui- „zend menschen aan pokken gestorven, „terwijl hel aantal door die ziekte aan- „getast in ons land op 100 duizend kon „worden begroot. „Ter voorkoming van deze gruwelijke „ziekte is ons een middel geschonken, „dal helaas nog veel te weinig wordt „gebruikt de inenting Volgons de cijfers, „medegedeeld door Professor Eijkmanin „eene vergadering van den Centralen „Gezondheidsraad- zijn er in Nederland „van de kinderen in het zesde levenjs- „jaar nog 10 procent niet ingeênjt en „van de geheele bevolking minstens 90 „procent nooit gevaccineerd. In de epi- „demie van 1870—1872 kwam dan ook „de helft der sterfgevallen voor rekening „van kindereu nog geen zes jaar oud. „In verband met de buitengewone om standigheden behoeft dus de vacinalie- toestand der bevolking van ons land „dringend verbetering. „Op aandrang van den Hoofd-Inspec- „teur dr. den Houter, noodigt daarom „de Gezondheidscommissie te Middelburg „zoowel de ingezetenen als de vreemde lingen dringend uit zich le laten inen- „ten of herinenten De Gezondheidscommissie, „W H. SNOUCK HURGRONJE, Voorzitter. „P DUMON TAK „G K A. NONIIEBEL „E L, VAN MERVENNÉE. „J A. - VERTREGT. „R B1JLSMA, Secretaris II. dat gelegenheid lol iiienliug. zoo noodig kosteloos, beslaat le Middelburg eiken Donderdag van 3- 1 uur in hel ge- houw aau de Eigenhanrdstraat. Middelburg, 11 September 1914 Burgemeester en Weihouders voornoemd, M VAN DEN BRANDELER, voorzitter, W. A J SNOUCK. HURGRONJE Secretaris HANDEL EN NIJVERHEID. In de jaarveigaderiiig van de N. V. v. li. C. A. Sebulte Co. werd besiotx met Let oog cp de tijdsomstandigh d da over het afgeloopen boekjaar gemaakte winst in haar geheel op nieuwe rekeniiig over te brengen en dus geen dividend uit te keeien. üet zou fen fout van de moeder z.yu, I* re voeding van bet kind u.et «Kufeke» te onderbreken, nadat do dnrmcatarrhe, bij welke het is gebleken, dat «Kufeke» a s voedsel uitstekend werkte, genezen ia. Bg andere voeding zou gemakkelijk recidive kunnen voorkomen. Kin ereu die voortdurend met «Kufeke» worden gevoed, onderschoiden zich door krachtige ontwikkeling en een gezonden slaap. BURGERLIJKE STAND. Van 1516 September 1914 Middelburg Getrouwd W. Roelse, jm 28 j„ met W. P. Lopwerse, jd. 28 j. Bevallen E Barentsen geb. Jongepier z, OverledeuS. van Houte, wede. J. van der Manickt, 88 j. A. Almekinders, vrouw van M. PlaUcborje, 45 i. P. Wondergem, d. 4 w. C. Muljers, vrouw van L. Riemeos, 89 j. Goes. 13—15 Sept. Bevallen L de Bruijne, geb. de Back, d Telegrammen. Onderstaande berichten zijn reeds per bulletin door ons bekend gemaakt Woensdagmorgen 10 uur. DE ZEGEVIERENDE FRANSCHEN PARIJS, 15 Sept. Off.. Op den linker vleugel zijn de I-rauscheu over hel ge heele front in contact gebleven met deu vijand Dit front wordt begreusd door (le heuvels ten Noorden van de Aisue en dooi Reims in het "Westen. In het centrum duurde de opmarsch der Franschen tusschen het woud vau Ar- gonue en de Maas voort. Hel is volkomeu onwaar, hetgeeu het Wolf {bureau bij herhaling heeft gemeld, dat het leger van den Duilschen kroon prins Verdun belegert en bombar deert. Op deze stad is nooit een aanval ge daan Alleen een fort, dat niet lot de stellingen vau Verdun behoort, doch tot de stelling van de Maas is herhaaldelijk gebombardeerd Deze aanvallen hebben geen succes opgeleverd OOSTENRIJK EN SERVIË. ANTWERPEN, 15 Sept. De Biibche legatie deelt mee, dal volgens telegram men uil Nisj 90.000 Oostenrijkers de Drina trachtten over te slekeu, doch tus schen de Drina en Save werden teruggesla gen De verliezen bedroegen 10 00Ö man. Deze nederlaag kan voor de Oostenrijkers groole gevolgen hebben. WEENEN, 15 Sept. Officieel wordt meegedeeld, dat dc over de Save ge trokken Servische troepen teruggewor pen zijn. BEIEREN EN PRUISEN. ANTWERPEN, 15 Sept Te Brussel hebben Beiersche soldaten sympathie aan den dag gelegd voor koningin Elizabeth, die van Beiersche afkomst is. De Prui sen waren woedend daarover, hetgeen in de kazerne der grenadiers lot een ge vecht tusschen Beiersche en Pruisische soldalen leidde 12 Beiersche soldaten werden gedood, de andere werden op gesloten Te Haechl hebben de Duitschers de wapens weggeworpen en de witte vlag geloond; toen de Belgen naderden wer den zij door vuur uit verdekt opgestelde mitrailleuses ontvangen DE HOUDING VAN ITALIË. LONDEN, 15 Sept Volgens een tele gram uit Rome wordt uit Petrograd aan de „Giornale d'Italia" meegedeeld dat de Russische pers mei groote belang stelling dc houding van Italic nagaat. In politieke kringen wordt beweerd, dat een lusschenkomst noodzakelijk zou zijn en het ontslag van di San Giuliano, die een voorstander is van het drievoudig verbond onvermijdelijk het gevolg daar van moet zijn. San Giulliano is op het oogenblik on gesteld DE FRANSCHE KOLONIËN. BERLIJN, 15 Sept. De vroegere Fran sche minister Hanotaux beweerde in een artikel iu de „Gironde dat Duitschland

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3