MIBDKUUBeSCHE COURANT. Maandag 14 September. Binnenland. FEUILLETON, DE FRANSCHE HOEVE. Uit Stad en Provincie. m 216 137* Jaargang. 1»14 D«1« eoirant Ttnofaijit 4 a g 1 y k i, mat *itio*d#ri»g m Zo*= u ïaaitlagaaj friji pax kwartaal, loowal to or Middelburg ala Toor alia plaatiam im Nadarlaad fraaoo pp! f 1.251 Aiioaderlyka mammen koitam 5 out. •AdTertamtiöm bij aboamemeat op roordeeliga Toorwaardaa. Proipeetxuiea daarraa rijn aan het bnrean te bekomen. Adrertaatiea Toor bet eeratrolgeade nummer moeten dei middagi vóór één nar aan het bmream hezergd zijn. AdTcrtemtidm i 20 oant par ragal! Bij nbonnamant Taal lagar. Qaboorta-, dood- an alia andera familieberichten an Dankbetuigingen tu 1—7 regela f 1.50J alka regel 'mme 20 oant. Beolamei 40 oant per regel. Groote latten naar da plaati,' die'rij innamen. Tot da plaatiing Tan ndTartentdSn en reolamei, niet afkomitdg nit Zealand, betreffandf Handel, Hijverheid en Geldwezen, ia gerechtigd het Al(emeai Adrerteitle-Bnreai A. DB LA KAB An., R.Z. TMrbucwal MO, Aauterdam, Zij, die zich tegen 1 October a. s. op ons blad abonneeren ontvangen de nog in September verschijnende nommers gratis. TER BESTRIJDING VAN WERKELOOS HEID. Bij de Tweede Kamer is ingediend een suppletoire Waterstaalsbegrooling voor 1911, met een eindcijfer van 81/2 millioen voor uitvoering van verschillende werken Ier bestrijding van de werkeloosheid als gevolg van de beslaande buitengewone omstandigheden. Daaronder is een bedrag van 7 milli oen als voorschot aan de spoorwegmaat schappijen voor het uitvoeren van wer ken en hel doen van betalingen. WISSELEN VAN RELGISCII GELD Ter aanvulling van het bericht over de gelegenheid tot het wisselen aan de Ne- derl. Banlc van Belgisch geld. tegen een koers van 47.75 per frank, diene nog het volgende Behalve te Middelburg zal de gelegen heid tot wisselen van Belgisch geld bij de Ned. Bank ook open zijn te Amster dam, Rotterdam Maastricht en Zwolle. De belanghebbenden zullen niet meer dan 50 francs per persoon en per dag kun nen inwisselen, nadat zij zich behoorlijk hebben geïdentificeerd en ten genpege van de directie van dg Nederlapd^che Bank hebben aangetoond, dat zij het géld, voor levensonderhoud noodjg hebben. Ia geval van twijfel zal daartoe een schrif telijke introductie van den Belgischen consul gevorderd worden. NEDERLAND EN DE OORLOG. De Tambora. Het stoomschip Tambora, van den Rot- terdamschen Lloyd, is Zaterdagmiddag te balfzes te Rotterdam aangekomen.! De kapitein rapporteert, dat 28 Augustus in den voormiddag het schip werd aange houden door het Engelsche oorlogschip Sutley, dat 1 passagier 3de klasse, 1 matroos, 3 stokers en 1 tremmer, allen Duitschers, heeft meegenomen. Later op 31 Augustas, in den namiddag, werd het schip aangehouden door den Fransche kruiser Lavoisier, welke bevel gaf, naar Brest te stoomen. Het schip moest daarvoor wachten op de komst van een hulpkruiser, die het schip tot Brest zou begeleiden, tenoide aldaar dat gedeelte der lading te lossen, hetwelk door de Franscbe regeering als contrabande werd beschouwd. Door de opkomende mist kon de hulpkruiser ons niet vinden en kragen wij 1 September order om het oorlogsschip Lavoisier te vol gen, onder welk geleide wij dienzeliden avond ter reede van Brest ankerden. ROMAN NAAR HET DUITSCH. van LOUISE WESTK1RCH. 64) Hij' geleidde haar, zonder veel te spre ken en haastig loopend tot voor het huis, want zijn zelfbcheersching dreigde hem te begeven. Hij zag haar in de deur ver dwijnen, hem ,nog teeder toewenken Toen liep hij terug naar het meest woeste gedeelte van het veen en wierp zich daarop den grond, djrukle zijn gezicht in de vochtige heide Iiij schreeuwde het hit in zijn smart, trok zich het haar tuit. Moest hij van Trina afzien, die de rust, de vrede in persoon was! Van den vasten bodem onder zijn voeten, den ge liefden grond! Als daglooner gehaat werk verrichten om den kost te verdienen voor Zichzelf en het dwaze, lieve kind, dat hij in een rampzalig oogenblik aan zich had geketend. Verdoemenis en foltering was het. Maar al kwam de honger naar geluk in hem daartegen ook op, hij kon haar niet van zich afschudden, voor wie hij1 het leven beteekende. Hij dacht aan den eed, dien hij d(en ouden man bij handslag had gezworen, toen die glim- 2 September werdjjhet schip naar de binnenhaven gebracht en heelt de Franscbe admiraliteit de mail en pakketpost van boord gehaald. 3 September werd begonnen met het lossen van de lading, alles op aanwijzing van de Franscbe autoriteiten en 10 September was alle contrabande-lading gelost, in hoofd zaak beslaande uit cacao, kolfie, thee, rijst en tapioeameel. In den namiddag van 10 September mocht het schip weder naar de buitenreede verhalen 'én des namiddags te 4 uur vertrokken wij naar zee. In het Engelsch Kanaal werd het schip nogmaals aangehouden door het Fransche oorlogsschip Surcouf en de Fransche hulpkruiser La Lorraine, en later, onder de Engelsche kust, door het Engelsche oorlogsschip Winchester. Aangehouden schepen. Het van Java naar Amsterdam bestemde vraebtstoomschip Nias, van de stoomvaart maatschappij Nederland, is gisteren door een Engelsch oorlogsschip aangehouden bij Deal en naar Londen gezonden. Vrijdom van port. Tot nadere beschikking is vrijdom van port verleend voor brieven gericht aan 01 afkomstig van de algemeene verplegings- commissie, zes verplegingseommissies in Zeeland en haar leden. Fonds ter verdedigingvan Vaderland en KoloniSn. De Minister van binnenlandscbe zaken deelt mede dat ten behoeve van het fonds in dank ontvangen is eene toezegging van den heer A. Tigler Wybrandi, tot een tiende van zijn vermogen, welk tiende deel thans geraamd wordt op f 30.006. Zilverbons. Bij dienstorder is bepaald, dat de aan de post- en telegraafkantoren ontvangen zil verbons, die door vuil worden or scheuren minder geschikt zijn om te worden uitge geven, aan de circulatie moeten worder onttrokken en bij den betaalmeester gestort worden. Zilverbons van f 5 moeten, indien niet strikt noodig, niet meer voor uitbeta ling gebruikt worden. Uitlatingen van Militairen. Van verschillende zijden zijn den minister van oorlog gevallen ter oore gekomen van militairen, die verzuimd hebben de noodige omzichtigheid in acht te nemen in hun ge sprekken nopens de oorlogvoerenden. In verband met de handhaving van een strikte neutraliteit is het zijn verlangen, dat ieder militair zich onthoude in het openbaar goed- of afkeuring uit te spreken over de handelingen der oorlogvoerenden, dan wel zijn voorliefde voor, of zijn afkeur van een dezer te verkondigen. De minister heelt zulks ter kennis doen brengen van alle commandanten van leger en landweer. Men meldt uit Winterswijk aan de N. R. 0. Het goederenvervoer uit Duitschland is hier de laatste dagen verbazend snel toe lachend zijn hoofd voor den laatsten slaap op het kussen legde met de woorden: „Ik heb niemand tekort gedaan!" Neen. de schim van zijn huis, die wraakzuchtig zijn geslacht tot schuld en berouw dreef, zou niet de baas over "hem worden. En al gold het ook het hoogste geluk hij ging niet naar het altaar over een gebroken eed en een vernietigd leve®. Hij hoopte te kunnen sterven met het trotsche woord van Toni Gravelohik heb niemand tekort gedaan! Vermoeid, met pijnlijke ledematen, wan kelde hij naai- huis, sloop daar binnen, terwijl iedereen sliep, liep op de lee- nen naai* zijn kamer en drukte zijn ge zicht vast In het kussen om niel in zijn verdriet luid te snikken. Bij het krieken van den dag ging En- iio den volgenden morgen het veld in. Hij had een stuk brood meegenomen en verscheen niet bij de morgenpap. Toen hij tegen tien uur naar \huis terugkeerde, zag hij Trina bij de turf- schuiten in den inham van het kanaal. ITij bond de paarden vast en stapte vast beraden op haar toe. Trina zag hem aankomen en bemerkte aan zijn blik en aan zijn gang, dat hij de beslissing bracht. Zij bleef op de brug staan en haar lange, smalle hand, die op de leuning lag, beef de zacht. Anders verried niets haar ang stige spanning. Enno plaatste zich tegenover haar 1. Zaterdag kwamen niet minder dan il treinen, elk van circa 40 waggons, binnen In totaal zijn in de afgeloopen week ten minste 1500 waggons binnengekomen. In bootdzaak zijn het steenkolen, die worden aangebracht, doch ook andere goederen, als ijzer, cement en zelfs stukgoederen. Wij ver^ namen, dat er stukgoedzendingen van einde Juli bij waren, zoodat het niet onmogelijk is, dat vele achtergebleven koffers van reizigers thans hun bestemming zullen be reiken. OOST-IN DIE. De Nieuwe Kroonprins van D j 0 j 9. Omtrent den nieuwen Djocjaschen troon opvolger leest men in het Soer. Hbld.: Do tot kroonprins verheven Goesti Pan- geran Ario Poeroebojo, majoor van den gen. staf, is de direct op hem volgende jongere broeder van den overleden kroonprins uit dezelfde moeder, n.l. des Sultans tweede gemalin wijlen Sultana Ratoe Mas. De dikwijls genoemde tweede candidaat voor het kroonprinsschap is majoor Goesti Pangeran Ario Mankoekoesoemo, de oudste zoon van de derde Sultane Ratoe Kantjono, de tegenwoordige vorstin, die nog aan het hof officieel geaccrediteerd is en werkelijk meende, dat haar oudste spruit het worden zou, omdat Ratoe Mas er niet meer is en de nog levende mede-Sultane Ratoe Wanpan, de dochter van Sentot, op Don-activiteit is en geen zoon heeft. Poeroebojo is ruim een jaar jonger dan zijn voorganger, die in 1879 geboren was, alzoo circa 33 jaren oud. Van hem is niet9 bizonders bekend. Evenmin als wijlen zijn broer is hij een geur- ot druktemaker. Uit Mlisilufleru - Zaterdag en Zondag was het aantal vluchtelingen veel minder dan in het begin der week, zeker mede in verband met den veel verbeterden toestand bij Gent enjin het Westen van Belgiü. Degenen die toch nog per Provinciale boot of per sleepboot aan kwamen, werden weder voortgeholpen door de dames van het Stationswerk of door de politie onder dak gebracht in de daarvoor ingerichte loods op het haventerrein waar nu reeds ruim 200 personen nachtverblijf vonden, die door menschlievende ingezetenen van ververschingen werden voorzien. Uit Zuid-Beveland. Door een viertal meisjes der Hervormde school te G o e s is f 30 opgehaald met den verkoop bij de ingezetenen van kleine hand werkjes, door haarzelf vervaardigd, met de bedoeling de opbrengst te bestemmen voor den arbeid van het Roode Kruis. Door den burgemeester is het bedrag reeds aan het hoofdbestuur overgemaakt. Op de te Wemeldinge door het sleffhcomité aan de burgers aangeboden Ook hij omklemde met beide handen de leuning; hij moest iets grijpen en vast houden. Anders kon hij niet zeggen, wat hij had te zeggen. Eu hij keek het meisje niel aan, hij zag strak voor zich uit. „Je moet weten, wat je doen moogt' dat heb je een paar dagen geleden tegen mij gezegd, Trina, in een iuur, toen ik een zeer gelukkig mensch was. Toen meende ik werkelijk, dat ik dat mocht zijn. Nu weet ik, dat ik dat niet mag." „Je moogt niet?" herhaalde zij. Haar stem beefde evenals haai* hand. „Anne Graveloh heeft mij gisterenf avond laten roepen. Trina jij hebt huis en erf en vrienden en familie en slaat vast op je voeten. Het m'eisje bezit niets en heeft niets en heeft niemand op Gods wereld behalve mij en vindt haar weg niet alleen, want zij is een on ervaren schepseltje Zij vertellen immers op buurt visites allerlei dingen van ons, Brinkmeiers. Jij hebt zeker wel het ver haal gehoord van mijn vader en Annma- rei Rademaker, die op zijn trouwdag verdronken in den Zwarten poel lag. Als ik mijn. belofte, die haar vader mede in 't graf heeft genomen, verbrak en de deerne eens dood voor mij werd gesleept met mijn ring aan den vinger 'k zou er niet over heen komen. Ik kwam er nooit, nooit overheen En daarom weet ik. dat ik niet mag" lijsten is geteekend tot een bedrag van f 153 20, waarvan f 300 zal worden afge dragen aan de Zeeuwsclie ambulance en f 150 aan het hoofdbestuur van het Roode Kruis te Middelburg. DE STRIJD OP IIET WESTELIJK FRONT. (Van onzen oorlogscorrespondent.) Nadruk verboden. Boulogne, 11 en 12 Sept. 1914 Zulk een vloed van officieele en niet- officieele Fransche nieuwtjes en daarbij nog de Engelsche verhalen 't is „une mer a boire". De zee is hier fel bewogen, de Noordwester blaast en giert, de lucht die is als de Hollandsche wolkenluch ten in slormigen tijd, met een schuimig wit, fel-blinkend als de zon een oogenblik doorbreekt, met veel waterig grijs, met loodzwaar en leiblauw, zoodat die zware wolkenslapels een kostelijke draperie zijn in den achtergrond van ons pittige landschap. En de stad met haar haven- gezwoeg die heeft ook wel iets van Hol- landsch zeevertier, al is het hier al Fransch en Engelsch wal de mond ra telt. De geestdrift bleef er hier voorldu- *end m, vooral als er Engelschen voor bij trokken en een echt Fransche ont vangst bereid werd aan de Tommys, wier khaki wel niet „chic" maar wel kranig werd gevonden en natuurlijk tout a fail pratique! Zoo juist krijg ik „le Nord Maritime" uit Duinkerken, waaruit blijkt dat de terugtocht der Duitschers over de Mar- ne zich nog niet onpopt heeft in een ,reculer pour mieux sauter", waarvoor pessimisten vrees koesterden. Integen deel, Von Kluck moet steeds meer'ach- teruit en volgens het officieele com- minique zijn de Engelschen er in ge slaagd met behulp van het eerste Fran sche legercorps niet minder dan drie Duilsche armeekorpsen te dwingen recht het Noorden in of wel Noord-Oostelijk te retireeren. De vier dagen van hel stand houden op de linie Parijs—Verdun zijn dus voor de geallieerden zeer profijtelijk geweest. De phase van den schitterenden, slra- tegischen opmarsch der Duitschers, die gelijktijdig de phase is vaa Joflre's knap tactisch retireeren, werd dus Maandag afgesloten en sinds dien dag is een geheel nieuwe, onverwachte si tuatie zich aan het ontwikkelen. Ik schreef u over dal gewijzigd aan zien van den strijd in Noord Frankrijk in mijn vorigen brief, uit Roubaix en al wat ik na dien nog vernam accentu eerde slechts de voorstelling, die ik mij van de situatie kon vormen. Wij zijn ook in dit opzicht vooruit gegaan bij de eerste Augustushelft, waar thans de offi cieele berichten niet zoolang meer op zich laten wachten en ook in verstaan baarheid hebben gewonnen. Bovendien komt er wat meer contact lusschen de Hij hield met spreken op. Zij slak hem langzaam haar bevende hand toe. „Ik denk daarom niet slecht van je." Hij beet zich zoo stijf op de lip, dat er een druppel bloed te voorschijn kwam. „Je moet mij wel voor een heel slappen, wankeimoedigeu kerel hon den „Neen. Het is een oude waarheid: alle dingen, die bijzonder groot en mooi zijn en schitteren als de sterren, de zon, de regenboog die komen niet naar be neden bij ons menschen. En wat wij ons wenschen het allermooiste en hoogste, dat blijft look altijd voor ons onbereikbaar. God zal dal wel zoo ingericht hebben, opdat wij voortdurend zouden verlangen naar iets beters. Maar het is geen zwak heid, geen schande, wanneer wij", zooals kinderen de hand uitsteken naar een ster, grijpen naar iets dat niet Voor ons is bestemd. En het strekt ons tot eer, wanneer wijqns ter rechter tijd herinneren wat onze plicht is." ..Trina Het door 't weer vermolmde hout der letming brak onder zijn klemmende handen. „Je hebt gelijk. Het zou een te 'groot en te heerlijk ding zijn geweest voor een van de Fransche hoeve als hij' jou jou! tot zijn vrouw had mogen maken Trina Döpke, op welken dag oorlogscorrespondenten en de menschen die iets welen, zoodat wij hier at aardig aan vrijmoedigheid winnen om te vragen en te wagen. Met groote blijdschap worden hier de berichten aangehoord, gelezen en....aan gedikt over de route der Duitschers die in de voiksvex-beelding vluchten als rat ten, doch die naar betrouwbare gege vens reeds lot achter Soissons zijn geweken. Von Kluck zou dan dus reeds 60 K. M. zijn teruggetreden. Dat is meer dan een tactische achterwaart- sche concentratie, dal is een locale ne derlaag Ga ik op mijn kaart de nieuwe positie na van den Duitschen rechtervleugel, dan kom ik lot de conclusie, dat de drie armeecorpsen van den zoo ontzaglijk sterken rechtervleugel, die voor Parijs waren bestemd, zich Donderdagavond weer op dezelfde lijn bevonden als 29 Augustus Nog enkele kilometers achteruil en zij staan weer in de lijn La Fère—La- on—Reims (La Fère werd 29 Augs., Reims 3 September geoccupeerd Vermoedelijk zullen de Duitschers op die lijn trachten stand te houden, daar zij op die lijn steunpunten vinden in de fortificaties, die door de Fran- schen werden verlaten, zonder dat zij werden vernield, Bekijk ik nu de situatie over het ge- heele Noordelijke front, dan blijkt dat de Duitschers dus zijn teruggetrokken, lot den lijn: Soissons—Chantillon—Eper- nav—Vitry, terwijl hun verdere front lijn zich uitstrekt over Dommarlin, door het Noorden van het Argonnerwoud, en verder Noordelijk langs den forlengor- del van. Veraun. Noordelijk van SoiS- sons- Verdun bevinden zich dan de ze ven armeecorpsen, waarvan het Weste lijke onder aanvoering van Von Kluck, het Oostelijke onder het bevel van den Duitschen kroonprins staat Dat wil dus niets minder zeggen dan dat de rechter vleugel reeds 80 K M. de linkervleugel dezer zeven legercorpsen reeds 10 K M het tusschenliggende vrijwel „naar even redigheid" is teruggeslagen, waartegen over alleen staat een stand houden Noor delijk van Verdun, dat hevig aangevallen wordl volgens het Fransche com muniqué. Uit de binnenkomende tijdingen blijkt dat de geallieerden vooral Von Kluclc's leger (drie armeecorpsenï verschrikke lijk doen lijden en aanzienlijke getal len krijgsgevangenen maken Er is dus een zeer effectieve vervolging, die zoo zij niet voor Laon tot staan wordt ge bracht voor den linkervleugel nood lottig wordt Alles hangt op het oogenblik af van Verdun Houdl Verdun stand en gelukt het den kroonprins niet zijn legers te doen doorbreken, dan is de aanvallen de positie der bondgenooten zoo sterk dat Joffre kan uitroepen- de krijgskans is gekeerd. zal ik van je hoeve vertrekken?" „Wensch je daar ljaast mee te maken? „Ik moet nu ook nog voor een ander werken, zooals je weet „Je hebt geploegd en gezaaid en 'k zou denken, dat je mij niet in den steek zult laten, voordat de oogst binnen is „Als je mij hier dulden wilt ik ben ook van oordeel, dat het werk zijn gang moet gaan Hij keerde zich om, deed twee stappen en kwam terug „Trina", zei hij zacht en aarzelend, „ik heb je niets voor te schrijven, ik wel hel allerlaatst. En het zou onbescheiden wezen, je een raad te geven. Maar ik smeek je, ik smeek je al wat ik kan, Trina als je trouwt en er komt een boer op de hoeve Zijn slem begaf hem. „Een boer behoort op de hoeve", ant woordde zij bedaard „Laat het dan. niet de neef van Luer- ke Voss zijn.", ging Enno voort .-„De Vossen zijn allen valsche menschen. Laat het iemand zijn, die jou op prijs weet te stellen. Trina)." „Voss ïljn neef zal niet boer op de Döpkeshoeve worden. Dat beloof ik je". (WRoRdt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1