KREYMBORG Co., MIDDELBURG, LANGE DELFT. Ten behoeve van onze kleermakers verzoeken wij onze geachte begunstigers beleefd, hunne bestellingen „van benoodigde kleeding voor 't najaar" zoo mogelijk nu reeds te willen opgeven. Zeer accurate bewerking kunnen wij U in de kleinste bijzonderheden garandeeren. fff* Voor OEMI-SAIS0NS, COLBERT COSTUMES en PANTALONS hebben wij de nieuwst© Stoffen ontvangen. Reiziger is dagelijks te ontbieden. /--'j:'- aan die beslanddeeien verliest Parijs niet 1 veerkrachtige en zelfbewuste, Belgische I bombardement van drie dagen en twee sneuvelen van den socialistischen Rijks- j sellers hebben Wareghem i: veel. Integendeel. I leger is weder Lol de# aanval overge- nachten ondergaan Daartoe bedienden dp dag-afgevaardigde voor Mannheim, dr. I van Donderdag op Vrijdag .Men weel dat de overheid zelf dp gaan en voorloopig althans met succes. Duitschers zich van 28 c.M -stukken. Een eerst bedoelde personen zoo veel moge- ontelbare iioc veelheid projectielen is op lijk weggeholpenh eefl Komt het tol De slag bij Taunenberg. een omsingeling, dan is Parijs beter zon- Oost Pruisen ligt ver weg. Nauwkeu- der hen evenals zij dan beter zijn buiten rige berichten omtrent daar geleverde de belegerde stad, waar die stemming slagen lekken langzaam en moeilijk dejpr. natuurlijk gemakkelijk lot een zenuwach- De Duitsche pers zelf is niet beter inge- li-<e overspanning kim stijgen,, die de ge- licht. Ook deze heeft over de Duitsche legenheid voor heL verwekken van panie- overwinning bij Tanneuberg niet veel ken* schept, terwijl men tevens zuinig anders dan de officieele rapporten ge- met de levensmiddelen behoort om te bracht Toch is dit een belangrijkezege gaan en deze dus aan prijsverhooging geweest Meu herinnert zich, dat zij bij onderhevig kunnen worden. die gelegenheid ongeveer 90.000 Russen Van de genoemde overprikkelïng, die gevangen namen, licht tot een paniek overslaat, een enkél j)e oorlogscorrespondent van de „Tag- voorbeeld. Ook „speelt" dit niet in een üche Rundschau geeft daaromtrent een belegerde stad. Het geschieddje nl. te beschouwing. Men zal zich hebben afge- Brussel. Plotseling begon ieder op de vraagd, hoe hel mogelijk is, in het open groote Anspach-laan Ce loopen, alle één j vejj z00 veej soldalen gevangen te ne- kant uit, naar hel Noorder-stalion. Waartoe Wat was er gebeurd Nie-1 mand wist het. Maai- ieder, die den mensclienslroom ontmoette, voegde zich daarbij. Totdat deze op hel Rogier-plein tot bezinning kwam. Toen bleek, dat al les nutteloos was geweest. Burgemeester Max had slechts de koffiehuizen afgere den en daar lot nakoming van de ge geven voorschriften aangemaand. Dilon- noozele feit had tot de malste geruchten aanleiding gegeven. Overigens heeft een groot deel der Parijzenaars zijn tot spot geneigde kra nigheid niet verloren, in tegenstelling met het gezwets van anderen. Toen lot voor enkele dagen 's middags geregeld een Duitsche \liegmachine boven de hui zen verscheen om enkele bommen te werpen, had men daar spoedig grapjes op gemaakt Een juffertje, dat tusschen een groep menschen nieuwsgierig den vijandelijken en gevaarlijken vogel bc- tuurde. werd gevraagd, oï ze niet bang was, dat de bom dit keer op haar hoofd terechl zou komen. „O nee antwoord de ze: ,,ik heb een gepantserden hoed op". De zaak was, dat ze met een aller modernst hoofddeksel was getooid, dat uit een of meer linten schijnt le be staan Voor een bom zijn ook Briand en Sembal niet bang. De een is faiinisler van justitie, de ander van openbare wer ken. Deze heeren zijn uil Bordeaux te Parijs teruggekeerd. Of ze daar willen blijven dan wel of ze na hun overhaaste verhuizing nog hel een en ander wenscli- ten te regelen, staat er niet bij. We ver moeden het laatste Later wordt nog gemeld, dat hel Duit sche leger onder maarschalk von Kluck 75 K M, is teruggetrokken. Dit wordt toch een eerbiedwaardige afstand Dit leger verscheen het eerst in den omtrek van Parijs. Terecht heet hel dus in het officieel communiqué uit Parijs, dat de al ge me ene toestand der bondgenoolen zoowel uit een strategisch als uit een laklisch oog punt een geheel ander aanzien kreeg. In lie IN o orden van België. Men zal het gelezen hebbende Bel gische troepen treden van Antwerpen uit naai' verschillende kanten weer aan vallend op. Men zal de onder „Tele grammen" genoemde plaatsen gemakke lijk op de kaart kunnen vinden. Eena men. ligt -ten N. O. van Ondenaerdeu, Waereghem ten N O. van Korlrijk. Van de afgifte der goederen, door de Duitschers te Gent opgeeisclit, is dus niets gekomen. Men was daar anders al aardig mee op weg. Een correspondent van de N. R. C. heeft den optocht van verhuiswagens en allerlei soorl karrCD gezien, waarmee alles vervoerd werd. Het meesle ha,d meu voor hel grijpen. Men zegt, dal in de stelling van Ant werpen 150.000 man troepen liggen. Het aantal Duitschers op het oogen- l)lik in België, wordt op 100.000 geschat Dit zijn bovendien meerendecls land- sLorm mannen. In België zelf werd men wat wrevelig over die werkeloosheid der troepen Dit hernieuwde offensief kan met de wijziging in de leger-aanvoering samen-) hangen. Men begreep niet, waarom hun manschappen niet krachtiger optraden, men en al hel artillerie-materiaal tc ver nietigen of buit te maken. De berichtgever tracht dit le ver klaren De slag had plaats op de linie T amienberg-Mahlen-Hohenslein Volgens hem waren de Duitschers in de minder heid. De overwinning schrijft hij behalve aan de hoedanigheden der Duitsche strijders aan hun bevelvoering toe. Wat de eer ste aangaat, de slag werd hoofdzakelijk door de Duitsche landweer gewonnen. De dagbladschrijver noemt hem de rug- gegraat van het Duitsche volk in de wa penen. De Russen hielden Hohenslein bezet. Vandaal- wilden ze naar het ten N W. daarvan gelegen Osterode doorbreken. Deze stad ligt aan de spoorlijn, dóe Tliorn met Insterburg verbindt. Het gevecht was verbitterd Telkens opnieuw viel de landweer de Russen aan, die zich in de greppels ter weers zijden van den weg hadden gelegerd ejv Hohenslein zelf in eikhuis van-, de hoofdstraat dekking zochten. De Russen moesten evenwel in de moe rassen, meren en bossjchen ten Oosten van de linie Tanneniberg—Mühlen—Ho henslein terugtrekken. Later werden ze volgens het Duitsche bericht bij Neiden- burg (ten Z. O. daarvan)' nogmaals ver slagen. In de Oostzee. Aehl de Duitsche vloot in de Noordzee den lijd nog niet gekomen, om de Engel- sche slag le leveren, in de Oostz.ee heeft ze zich nu vertoond. Maandag werd volgens de „Daily Tele graph" een Duitsch smaldeel ten Noor den van het eiland Gothland gezien en den daarop volgenden dag stoomde een vloot van groote Duitsche oorlogsvaar tuigen in Oostelijke richting. Ook was een Duitsch eskader waargenomen ten Z O. van Stockholm, varende in N O. richting Deze bewegingen zijn dus blijkbaar op de Finsche golf gemunt. Men weet, dat Rusland met het oog daarop reeds in het begin van den oorlog afweer-maalregelen Irof. De havenwerken van Hango aan de N.W. punt van die golf werden door de Russen zelf opgeblazen en van Duitsche zijde beweerde men, dat Petrogradaan dier. leant in staat van verdediging werd gebracht De Russische Oostzeevloot deed nog niets van zich hooren Op 1 Januari 1913 telde ze in het geheel 223 schepen, waar onder 9 eskader-panlserschepen, 7 ge wapende kruisers, 7 kruisers, 50 eskader- .orpedobooten en 27 torpedobooten. Onder de boven opgesomde, Russische oorlogsschepen vindt meu vier zgn prae- dreadnought-linieschepen, die sterker zijn dan de prae-dreadnoughls van de Duit sche zeemacht. In den loop van dit jaar zullen bovendien 4 Russische dread noughts van 23 000 ton in dienst gesteld worden. Admiraal von Essen is de Russische lootvoogd in de Oostzee, dc forten geworpen. Ze waren voor een deel 350 K G. zwaar. Hel is dus niet waai*, dal de forten door drie of vier scholen uit groote stukken Duitsch ge schut tot zwijgen werden gebracht. Ook weet men, dat de forten van Namen evenals die van Luik 30 jaar oud zijn Hel zijn derhalve geen geduchte, moder ne fortificatiën. De vierde Belgische divisie, die d$ar onder bevel van den oud-minister va# oorlog Michel gelegerd was, heeft zich naar men weet op Franschen bodem kille nen bergen en Is vandaar naar Oostende vervoerd Bij dien tocht moesten djp Bel gen dus door de Duitsche liniên heen Dezen bezwaarlijken tocht hebben de sol daten er goed afgebracht. De gezagvoerder van hel Ncderland- sche stoomschip „Willy", van Newcastle le RoLterdam aangekomen, deeldie mede, dal de vuren op de Engelsche kust, zoo als Whitby, Flamborough Head en Alloa zijn gedoofd; verder, dat hij bij dikk mist vertrok, maar er geen mistsignalen werden gegeven. Hij heeft gevaren op gegist bestek. Een jong Duitsche soldaat, Wilhelm Markcrt, uit Karlsruhe afkomstig, ser geant hij een Nassausch regiment, waarbij een groot gevecht ernstig aan den rech te rarm gewond. Men bracht hem naar Ems waar de kogel uit den arm verwij derd werd. Dat geschiedde juist op den Zalerdagavond, dat dte keizer le Ems vertoefde en de hospitalen bezocht En toen nu Wilhelm Marker! uit de narcose ontwaakte zag hij plotseling den keizer naast de operatietafel staan. De gewonde krijgsman had, toen hij nog onder narcose was, al maar „leve de Keizer!" geroepen, dit had dien vorst, die toevallig in het hospitaal aanwezig was. zoo getroffen, dal hij bij de opera tietafel was blijven slaan om den gewon de bij heL ontwaken uit de verdooving eens te verrassen- Er is te Ems druk over deze episode gesproken, verzekert de N. R. C„ waar aan wij hel verhaal ontleenen. in den nacht op Vrijdag gebombar- Frank. De dood van Frank noemde hij deerd Vrijdag kwamen talrijke Duitsche een zwaar verlies voor het vaderland! gevangenen te Antwerpen aan. Het Belgi sche leger hervatte het aanvallend optre- Men hoort nu zoo veel van den De provinciën Antwerpen, Limburg, „Deutseliland, Deutschland, über alles en Oosl-Vlaanderen zijn geheel van Duit- Met dal gezang marcheeren de Duitsche sche troepen gezuiverd, troepen de bezette steden binnen.. Weet Gister heeft in de omstreken van Den- men, wie het gedicht heeft? dermondc een hei'haald lievig trefren Hoffmann von Faliersleben, de gelcer- plaats gevonden, de, die zich ook voor onze middeleeuw-1 Dc Belgen hernamen Dendermonde en sche letterkunde verdienstelijk heeft ge- Aalst. maakt en oa. met Bilderdijk in betrek-1 Gedurende den nacht vertrokken de king stond. i Duitschers in de richting van Oudenaar- llet lied stamt van 26 Augustus 1841 den Zij trachtten terug le keeren, doch Aan de stad Elberfeld is thans volgen^ werden hij Eenamen teruggeworpen. De de „Köln Ztg." het handschrift daarvan Belgen hebben ook in deze omgeving het Bij de keuze der middelen tot ver ten geschenke gegeven. Uit Rouaan schrijft iemand, die ja renlang in Nederland woon/aclitig is ge weest, en nu in dienst is van) het Fran sche leger, aan de „Tijd" Onze schoenen, waarmede wij uil Hol land gekomen waren, zijn door het gou vernement aangekocht voor 11 francs per paar Schocnenvoorraad schijnt er in Frankrijk niet te zijn. De ,Vossische Zeitung" verneemt van vertrouwbare zijde, dat de Russische militaire overheid in de Oostzeeprovin- cies requisiliebons uitgeeft, waarop sjaat: j te betalen uit de door Duitschland te leveren oorlogsvergoeding. Daar Semlin, ofschoon dit een open stad is, door de Serviërs beschoten wer$, heeft de burgerbevolking ze ontruimd. De vijand heeft er daarna bezit van ge nomen, met het gevolg, dat men heden ochtend op ons bulletin heeft kunnipn lezen de Oostenrijkers schoten Belgra do plat- Semlin ligt naar men weet op den anderen oever van de 'Sawe, tusschen deze rivier en de Donau, die haar juist bij Belgrado opneemt. De spoorbrug over de Sawe hadden Serviërs in de lucht laten springen. Ook beschikt Ooslenrijk-Hongarije over een geduchte flottielje Donau-monitoren. Hoe de Serviërs de in normale omstandighe den 17.100 inwoners tellende stad heb ben bezet, is dus niet duidelijk. Botha, de voorzitter van den minis terraad der Zuid-Afrikaansehe Unie, heeft spreiding van hun partijdig) nieuws gaan i 'n Eet Parlement zijn bewondering voor de Duitschers n\et kieschkeurig te werk. den strijd der Belgen betuigd en ver- Mgn weet, hoe KORTE OORLOGSBERICHTEN. De Belgische legatie in den Haag verklaart, waarom de vesting Namen zich betrekkelijk zoo spoedig aan de Duit schers beeft overgegeven Ze toont aan, - - dat de onwelwillende kritiek, op grond terwijl de vijand naburige plaatsen leis- j daarvan den Belgischen verdedigers ten m 'deel gevallen,onverdiend was. Nu zijn de hekken verhangen Het De stelling heeft nl een stelselmatig in België eenvoudi, bladen in den vorm van bestaande kran ten deden drukken en onder die vlag hun nieuws binnenloodsten. In Zwitserland pasten zij diezelfde methode, loc. Aan het station te Genève wem aan Engelsche en Amerikaansche toeristen een courant overhandigd, waar op volgens de „Daily News" de naam dezer courant voorkwam, zonder dat de redactie van dat orgaan daaraan eenigs- zins had meegewerkt Het verspreide biad bevatte Duitsch nieuws in de Engelsche taal - Temidden van alle narigheid» door den oorlog veroorzaakt, mag ook wel eens de aandacht gevraagd worden voor een enkel goed gevolg daarvan. Op enkeleh ebben we al eens gewezen, samenhangend met de verhooging der volkskracht, als het uitwis'schen van de grenzen tusschen de politieke groepen en de medewerking der socialisten aan hel eene doelbehoud der nationale zelf standigheid. Hetzelfde verschijnsel doet zich op godsdienstig terrein kennen. De „Köln Zlg" bericht toch, dat te Karlsruhe in verschillende lazaretten op zon- en feestdagen gemeenschappelijke godsdienstoefeningen voor protestanten en katholieken gehouden worden. Zoo wel de katholieke soldalen luisteren met uitdrukkelijke of stilzwijgende toestem ming der kerkelijke o\erheid naar een prolestanlsche preek als zij, die dit ge loof belijden, een katholieke mis bijwo nen Als een verschijnsel van de boven ge- schelste slrooming kan tevens op het vóór enkele weken in Duitschland nog onmo gelijke feit gewezen worden, dat de mi nister-president van Baden, baron von Bodmann, persoonlijk die socialistische partij in dat koninkrijk de deelneming der regeering heeft betuigd roet het Idaard, hoe zij ook zich zelf in oorlog beschouwen met Duitschland en Oosten rijk. De leider der oppositie, sir Thomas Smarll, huldigde Botha voor zijn rede. De opposilie zal de regeering steunen. Uit Johannesburg seint Reuter voorts hel officieele bericht over, dat, daar op de mijnspoorwegen van Luipaardsvlei zes dynamiet-patronen werden gevonden, alle Duitsche en Oostenrijksclie beambten bij de maatschappij ontslagen zijn. Ettelijke maanden geleden maakte de uilzetting uit Zuid-Afrika van negen werk liedenleiders, onder wie de in Nederland geboren Poulsma, veel gerucht, ook in Engeland waar ze aan wal werden gezet en men met dit geschenk niet bijster ingenomen was Het besluit, le Kaapstad genomen, beduidde immers maar een verschuiveu van de moeilijkheid. Het moederland had op zijn beurt de woelige heeren kunnen verzoeken, hun tenten lie ver elders op te slaan. Ook schijnt het ministerie onder leiding van Botha de daden dezer slaking-leiders te zwart voor gesteld te hebben, om aldus voor de openbare meening liun wel zeer harde maatregelen, ten opzichte van de negen genomen, te rechtvaardigen, De oorlog heeft het gouvernement van de Unie thans uit de moeilijkheid gered. Ten einde in allen deele eenheid in 't land le krijgen, mogen de bannelingen naar Z-Afrika terugkeeren. Telegrammen. Onderstaande telegrammen zijn reeds per bulletin door ons bekend gemaakt. Zaterdagmorgen 11 uur HET BELGISCH OFFENSIEF HERVAT. ANTWERPEN, 12 Sept, (Off De Duit- offensief legen de Duitschers voortgezet. Gisteren en eergisteren hebben herige gevechten plaats gehad waarbij de Belgen Aarschot hernamen De Duitschers wer den bij Leuven teruggeslageu en leden zeer zware verliezen. De Belgen trekken steeds voorwaarts, waarbij hel zwaar veldgeschut aan de Duilscliers belangrijke verliezen toe brengt BELG1SCI1-ENGELSCH VOORDEEL. Men seinde ons gisteravond uil N' e u- c u Personen uil Gent deelen mede, dat de door den Duilschen generaal Bo-ui- with van de stad gevorderde behoeften voor zijn leger, die reeds waren gereed gemaakt, niet aan dezen zijn afgeleverd. Zulks zou geschied zijn naar aanleiding van een verzet der Belgische regeering en ook omdat le Gent weer een Belgische legermacht aanwezig is. Te Aerschot had heden een treffen plaats tusschen de Duilsfchers en een En- gelsch-Belgische legermacht, die ten voor- deelc der laatsten verliep De Duitsche troepen werden teruggedrongen DE FRANSCII-ENGELSCIIE OPMARSCII. PARIJS, 12 Sept. (Off.; Er wordt ge meld dat de strijd op de linkervleugel voor ons met succes is bekroond. De Fransche troepen rukken voo'rl ten Noor den van de Marne, in de richting van Soissons en Compiègne. De Duitschers verloren groote voorra der munitie en materiaal terwijl zij le vens gewonden en gevangenen achterlie ten in handen der verbondenen De Fransche troepen veroverden op nieuw een vaandel. Hel Engelsche leger veroverde 11 ka nonnen cn een aanzienlijke hoeveelheid munitie en materialen Bovendien maakte hel 12 a 1500 gevangenen. In het centrum werden de Duitsche strijdkrachten over het geheele front tus schen Sezanne en Revigny teruggewor pen. Ir Argonue zijn de Duitschers nog niet teruggeslagen. Op verschillende punten wordt de ach tervolging der Duitschers met kracht voortgezet. DE DUITSCHE TERUGTOCHT. Hedenmorgen outvingeu wij de vol gende officieele mededeelüig van het Engelsche consulaat-generaal te RolN lerdam Rotterdam 12 Sept. Het Engelsche mi nisterie van oorlog heeft gisterenavond hel volgende medegedeeld. De algemeene terugtocht van den vij and werd gisteren voortgezet. De En- gelschen maakten een aantal gevangenen, terwijl tevens een menigte gewonden m hun handen vielen, totaal ongeveer 1500 Bovendien werden eenige kanon nen en machinegeweren, benevens een groote hoeveelheid transportmiddelen veroverd. In een Laler Leiegram wordt medege deeld, dat volgens verdere inlichtingen hel aantal der gisteren gemaakte gevan genen grooler was dan volgens de eer ste berichten. Er zijn vrij groote infan- lerie-afdeelingen ontdekt in de bosschen, waar zij zich hadden verborgen, omdat zij door den snellen terugtocht waren achtergebleven bij liun korpsen Zij geven zich onmiddellijk over. Uit deze omstandigheid, en tevens uit hel feit, dat dorpen worden geplunderd en zich gevallen van dronkenschap voor-

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3