a. door Rusland zoo hevig bedreigde Prui sen zoozeer behoefte heeft. De prolongatie van den dag dat de Duitschers voor Parijs zouden liggen heeft nieuwe verlenging bekomen, vol gens velen ad infinitum. Wat mij betreft, ik geloof niet dal de uhlanen liet fort van Domonl zullen voorbij rijden vóór in het weelderig bosch van Montmo rency de heerlijke kastanjes bun geel bruin gebladerte doen neerdwarrelen op den mpsbodem. Twee groote voordeden zijn aan de Duitschers ontgaan, de omsluiting en dreigende val der Seinestad, zoo ge weldig belangrijk voor het moreel van de situalie en in de tweede plaats het forceeren van een beslissend treffen waarbij den geallieerden een nekslag werd toegebracht. In het begin van September kon dc frontlijn van het Duilsche operatief in Noord-Frankrijk aldus worden getra ceerd over Beaavais-La Fëre, Laon, .Verdun. Sindsdien is het bekende ombuigen van den rechtervleugel, in het bijzonder van het armeecorps van Von Kluck, aange vangen, terwijl het Didtsclie centrum, dal op St. Quentin-La Fère en Laon met zooveel succes was voortgerukt. lood recht naar de Manie marcheerde. Noordelijk vau Rouaan-Pontoise-Meaux bevindt zich nu een Duilsche maclil, ter wijl het Duitsche aanvalspunt zich verder Oostelijk uitstrekt tol voor Verdun, Nu moet men het zich niet aldus voor stellen dal op heel die lijn sterke Duit sche legerafdeelingen dreigen. Het weste lijk gebied tot om Beauvais is voorname lijk bezet door cavalerie-palrouilles, ter wijl de verschillende hoofdmachten hoofd zakelijk kim druk uitoefenen op het Mav- negebïed om te trachten lusschen Chateau Thierry of Epernay door de Fransche verdedigingslinie te breken. Zoo dat ge lukt zou zijn, dan ware de Fransche le gereenheid verbroken en ware de aan zienlijke verdedigingsmacht van de stel ling Parijs afgesneden van het Oostelij]; veldleger. Een zoo juist hier aangekomen Fran sche collega was zoo vi-iendelijk mij op de kaart duidelijk te maken hoe Dinsdag die doorbraak werd beproefd, doch Woensdag reds mislukt bleek. Donderdag, den vierden dag van een vechten over de geheele linie, waren de Duitschers volko men achter de Marne teruggedreven en was hun vooral door de drie Engelsche divisies een gevoelige nederlaag toege bracht lusschen Meaux en Ligy sur Ourcq. Dinsdag was het den Duitschers gelukt verinocuelijl; ter sterkte van twee ar meecorpsen de Marne van La Ferte tot Chatillon-sur-Mame te bezetten en groote troepenmachten, vooral cavalerie en lich te artillerie naai- het gebied der Petit Morin te zenden lot de lijn Coulom>- miers en de bosschen 3 K. M. Zuidelijk van Montrairail Van Meaux over Grezy La Ferte Gaucher, tot Esternay en Sé- zamie stonden dus de Duitsche voorhoe den tegenover die der geallieerden. Bij liet gevecht dat voornamelijk "Woensdag zijn beslissing kreeg, deden vooral de Engelsche ruiterijen verbit terde aanvallen, zoodat de Duitschers zich op de flank langs de Ourcq zoo bedreigd zagen, dal zij ter bescherming hunner munitie en levensmiddelen 10 K. M moesten terugtrekken in Noorde lijke richting, teneinde althans een ster ke flankdekking te behouden. Ook liet centrum opereerde onfortuin lijk. Bij Nanteuil ontkwam een bataljon slechts de vernietiging door zich over te geven. Bij Fontenay-Ie Comto werd het Duitsche 28ste infanterie regiment bij ba- jonelslormloop vernietigd Wat overbleef gaf zich over. French is dus in samenwerking met den Franschen linkervleugel, opgesteld op do lijn Greey-Esternay, er in gen slnagd dc Duitsche poging tot verbn king der Fransche verdedigingslinie vol komen te breken Waar hel bovendien aan Von ITeerin- gen en aan den kroonprins van Beieren niet gelukt is Oostelijk van Verdun vol doende terrein le winnen om de omslui ting van het stei-ke Verdun le bewerk stelligen mei hunne divisies en ook de kroonprins nog altijd in hel Noorden de Fransche ardennen wordt opge houden is dus een in het nauw drij1 ven der Oostelijke Fransche legermacht voorloopig builen gesloten. Ik vermoed dat dit voor de Franschen het groote succes zal blijken. Dc groote slag is daarmee verschoven al hebben de geveehlon over de linii Parijs—Verdun den omvang van oen groó- ten slag °n al is het moreel effect van gelijke waarde als een beteekenisvollo overwinning Ik tracht morgen over Boulogne naar Beauvais te komen teneinde deze gevech ten die eindigden door de uitpuf tin: aan weerszijden en die spoedig voort gezel zullen worden, van dichterbij te volcen. ERNEST KUYPER THERMOMETER HfS VERWACHTING. 12 Sept. Thermomorp - alhier 8 u. vm. 60 gr.. 12 u. 64 gr.. 2 n. 63 gr. Telegrafische xnefiedeeling van het Kon Vsieorolopi«ch instituut: te De Bilt volgen: or —aarneiningRn van hefion ochtend: V o o g v t, e. b a r o nz otergtan d 760.9 Knrlsmhe. Laagst" 742.2 Chri«'iaj|FUnd. Verwachting Lot d"" avond van 13 Sept.: meest matige W. tot Z W. wind, tijde lijke opklarend Later wellicht weer regen, iers warmer. BURGERLIJKE STAND. Vlissingen. Van 812 Sember. .^Ondertrouwd: C. Visch, jm. 32 j. met J. de Bruijne, jd. 29 j. P. Peij, jm. 27 j. met J. C. de Kok, jd. 22 j. W. J. van der Woerdt, jm. 27 met M. M. Brouwers, jd. 20 j. G. J. van der Laan, jm. 37 j. metP. 't Hart, jd. 33 j. L. Waasdorp, jm. 22 j. met A. Stocken, jd. 20 j. Getrouwd: C. A. Declerck, wedr. 41 j. met M. J- Bulteel, jd. 37 j. Bevallen: M. Daane, geb. Joosse, z.; M. Kervmk, geb. Oijvat, z.; P. H. 0. Cornells, geb Wisse, d.; E. Wever, geb. De Groot, d. levenloos. Overleden A. T. Hooitman, wed. van A. de Waal, 76 j.; J. J. Kooger, z. 8 j.; M. de Regt, ongeh. z. 27 j. LAATSTE SJttHCHTEA. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING DER TROEPEN. Ei- heeft zich dezer dagen in ons land gevormd een centrale commissie voor ontwikkeling en ontspanning der gemobi liseerde troepen. De instelling van deze commissie, uil personen van verschillende richting, heelt plaats gehad in overleg en met in stemming van de regeering, in het bij zonder de departementen van oorlog en marine, van landbouw, nijverheid en handel en van binnenlandsche zaken. Het is de bedoeling om in de ver- scliillende provinciën te werken door provinciale commissies, eveneens uil personen van verschillende richting sa men te stellen. De commissie wenschl dat geschikte krachten voor dit doel zich zullen doen kennen aan het secreta riaat, directie van den landbouw, Tour- nooiveld 6, Den Haag. Voorzitter is dr. D. Bos; voorts zijn leden prof. mr. D. van Blom, F. J. II. Evers, jhr. mr. C. Feith, P. van Hoek, gen.-maj P. Hoogenboom, prof. dr. Ph. Ivohustamm, mr S J. R. de Monehv, dr W. II Nolens, J. II. A. Schaper, vice- adm. G. F. Tvdeman, dr. J. Th. de Visser, C. v. d. Voort van Zijp. UIT AMSTERDAM. Hedenmorgen om 9 uur heeft zekere J, G wonende Jacob van Lennepetraat 6 bij de politie aangi'te gedaan, dat hij zijn vrouw, met wie hi] omstreeks 11 weken getrouwd was om hals had gebracht. De politie bracht onmiddellijk een bezoek aan de woning, waar de vrouw in de alcoof met afgesneden hals te bed werd gevonden. Een broodmes bevlekt met bloed was door eeD buurman in de straat gevonden. De man. die 23 jaar oud is, was sedert 10 weken zonder werk. DE OORLOG. HET KRIJGSBEDRIJF IN FRANKRIJK. LONDEN, 12 Sept. De »DaiJy Telegraph' verneemt uit Nanteuil, dat volgens mede- deelingen van gewonde Fransche oificieren de Duitsche rechtervleugel zoover terug week, dat ook het centrum tot den terug tocht was gedwongen daar anders de rechtervleugel dreigde te worden afgesneden. Generaal Pau, commandant van den Fran schen rechtervleugel, vernietigde een ammu- nitiecolonne van 7 K. M., waardoor de Duitsche troepen gebrek zullen krijgen aan ammunitie. ENGELSCHE HEERSCHAPPIJ TER ZEE- LONDEN, 12 Sepl Minister Churchil hield een redevoering, waarin met be trekking tol de vloot gezegd werd, dat zij den Duitschen handel van de zeeën heeft weggevaagd, en dat in de zooge naamde Duitsche oceaan geen enkel Duitsch handelsschip meer wordt aange troffen. Sedert het uitbreken van den oorlog is de meerderheid! van de Engelsche vloot afdoende bewezen. In de komende twaalf maandien zal hel aantal slagschepen dat wordt aan gebouwd dubbel zoo groot zijn als wat 'Duitscliland bouwen kan, terwijl het aan tal kruisers 4 maal zoo groot zal zijn. Mocht de oorlog dus nog geruimen tijd duren djan zal de positie van Duitsch- land ter zee steeds ongunstiger wordpn GEVECHTEN TUSSCIIEN OOSTEN RIJKERS EN SERVIËRS. KEULEN, 12 Sept. Aan de „Kóln. Ztg wordt betrekkelijk de jongste gevechten mei de Serviërs aan de Kroatische gren zen gescand; In Kroalisch Milrowitzawerd Zondagmorgen vanaf de Save een krach- lig kanongebulder gehoord. De Serviërs begonnen deze open stad te beschieten, zonder evenwel groote schade aan te richten. Milrowitza wordt overwegend door Kroatische Serviërs bewoond, welke van hel vuur het meest le lijden hadden. Eenige huizen werden verwoest, waaron der hel SerYische vereenigingsgebouw. De autoriteiten werden verplaatst naar Tsclielma met uitzondering van de post, die den arbeid voortzette In den loop van den voormiddag overschreed de Ser vische Tïmokdivisie ter sterkte van 16000 man tegelijkertijd op 3 plaatsen de Save en werd overal door de Oostenrijksche troepen met geweervuur ontvangen. De machinegeweren richtten onder de Ser viërs een ware slachting aan. In korten tijd waren 2000 Serviërs ge vangen genomen, terwijl de overigen zich gedeeltelijk overgaven, gedeeltelijk vlucht ten en hardnekkig vervolgd werden. 6000 man vielen in totaal in handen der Oos tenrijkers; velen trachtten zich zwent- inend te redden, doch werden in het water neergeschoten. "s Middags werd het gebied rond Mi lrowitza geheel van Servische troepen gezuiverd. Eeu ander deel van de Timokdivisie had te Kiemak de Save overschreden, doch leed een volkomen nederlaag. Wat niet viel, werd gevangen genomen. Hel verlies der Serviërs aan dooden en gewonden bedroeg over de 3000 man. Twee dagen nadat deze gevechten had- dan plaats gevonden, overschreed een divisie Serviërs opnieuw ('de 'Save, waar zij door de Oostenrijkers werden tegenge houden. De Oostenrijksche troepen ruk ten met veel elan voorwaarts en drongen de Serviërs terug. Er ontspon zich een hardnekkig gevecht, dat bij het afzenden van dit bericht nog voortduurde. OPSTAND IN ENGELSCII INDIË BERLIJN, 12 Sept. De Duilsche con sul in Egypte maakt aihbteiijk dato 11 September bekendMorgen moeten de Duitsche en Oostenrijksche consuls Egyp te verlaten- De overige onderdanen dier beide rijken staan "ónder scherp toe zicht van de politie en men gelooft, dat zij eerstdaags eveneens zullen worden uitgezet, omdat Engeland vreest, dat zij een opstand in Egypte zullen trachten^ Ie bewerken. De 40 tol 50.000 man Indische troe pen, die men sedert 5 Augustus in Egyp te verwachtte, zijn aldaar nog steeds niet aangekomen. Betreffende het uitblijven dezer troe pen doen Allerlei berichten de rondlp; men beweert, dat de cholera daarvan de oorzaak is, terwijl anderzijds gesproken wordt van een opstand inEngelsch-In- dië liet telegram wordt aangevuld met de volgende meedeeliug die uit Peking is ontvangen: f ,%u Japan heeft ambtelijk aan de Chy- neesche regeering het uitbreken der re volutie in Indië gemeld. Japan, door Engeland aangezocht om militaire ondersteuning in Indië, heeft deze hulp aanvaard, doch zware condi tiën daarvoor gesteld, die als volgt lui den Ten le vrije toegang van Japanners in de Britsche bezittingen in de Stille Zuidzee 2e. Een leening van 200.000.000 dol lars; 3e. De vrije hand in China. Engeland heeft deze voorwaarden aan- Onderstaande telegrammen werden door ons in den loop van den morgein ontvangen, doch niet gebiületineerd NIEUWE BELGISCHE LICHTINGEN. ANTWERPEN, 12 Sept. Bij Koninklijk besluit wordt de lichting 1911 opgeroe pen en binnen enkele; maanden mobiel gemaakt Deze lichting wordt onmiddel lijk opgevolgd door de lichling 1915, die zoo spoedig mogelijk zal worden geoefend en afgericht om dadelijk bij het veldle ger te kunnen worden ingelijfd. DE DUITSCHE GELDMIDDELEN. BERLIJN, 12 Sept. Op den 7en Septem ber bedroeg het bedrag aan goud van de Duitsche bank 15S0 millioon mark De vorige week werd dit bedrag vermeerderd met 24 millioen Mark Sinds het uitbreken van den oorlog is in°er dan 100 millioen geteekend voor de oorlogsleening, betgeen buiten verwachting veel wordt genoemd. Krupp alleen 'eekende voor 30 millioen mark. Aan alle banken wordt druk peteekend en wel van de kleinste bedragen van 100 Mark af tot bedrageD van duizenden Marken. ROEMENIË'S ONZIJDIGHEID. BERLIJN, 12 Sept. Het Roemeensebe blad »Adversul" bevatte een artikel van den vroegeren politiepresiien: van Boekarest, waarin deze betoogt duf Roemenië neutraal moet blijven. De noodzakelijkheid om de neutraliteit op te heffen, bestaat slechts als Italië zijn neutraliteit laat varen. DUITSCHE VERDACHTMAKING. BERLIJN, 12 Sept. Van go<d ingelichte zijde wordt vernomen dat Frankrijk voor het uitbreken van den ooriog aaD Zwitser land verzocht heeft h»t doortrekken van Fransche troepen in de nabijheid van Bazel toe te staah. Zwitserland mobiliseerde daarom reeds den 31 Juli en bezette de passen van betJura- gebergte, die door de artillerie geheel worden bestreken. Door deze maatregelen, die een leger van 350.000 man op de been brachten, voorkwam Zwitserland Frankrijks pogingen. (Toevallig zijn we in de gelegenheid deze bewering als geheel onwaar te kunnen be stempelen. Zwiiseilund mobiliseerde den 31sten Juli niet. We) werden toon maat regelen getroffen ter voorbereiding der mobi lisatie, zooals o. a. in Duitscblnnd zelt, dat den >Kriegszustand" afkondigde. Rod. M. Ct.) volgens aangenomen. In opdracht van de Koningin betuigt de minister ten slotte aan de leden van de Stalen-Generaal zijn dank voor hun ijver en toewijding in 's lands belang getoond. De commissie uit de beide Kamers der Stalen-Generaal, die heden bij de sluitïngs-plechtigheid den minister van binnenlandsche zaken in- en uitgeleide deed, bestond uit de heeren van der Kim, van de Velde, van Deventer, Bavinck, de Muralt en Boogaert. Hedenochtend is hier ter stede plotse ling overleden Aristarchi bei, sedert 30 Dee. 1909 gezant van Turkije bij hel Nederlandsche hol'. De gezant had eenigen tijd geleden een operatie ondergaan en sedert had zijn gezondheidstoestand le wenschep overgelaten. B. en W zijn besloten binnenkort den gemeentelijken woningbouw krachtig ter hand le nemen, levens als middel tol werkverschaffing in de tegenwoordige omstandigheden. De wethouder van publieke werken, de heer Jurriaan Kok, hield hedenmid dag ten sladhuize eeu conferentie met verschillende autoriteiten ten einde <I)e uitvoering, der plannen zoo veel moge lijk te bes'noedigen. UIT AMSTERDAM. Nader meldt men ons omtrent <Jjen moord le Amsterdam De naam van hel slachtoffer is Jo hanna Blok- Hedenochtend hoorden de benedenburen, dat er hevige ruzie was, zoodal vóór het plegen van den moord een ernstige worsteling moet hebben plaats gehad, wat ook blijkt uit hel feil, dat de man aan heidie handen ernstig ver wond was. De G., die dadpr, is ongeveer 23 jaar oud WISSELEN VAN BELGISCH GELD De Nederlandsche Bank heeft op ver zoek van de nationale Bank in België besloten ten behoeve der gevluchte Bel gen in Nederland <die mogelijkheid te openen lol het wisselen van Belgisch bankpapier en gangbare Belgische gouden en zilveren munt tegen den koers 47 75 per frank. De gelegenheid lot deze inwisseling zal, le beginnen Maandag as. worden» opengesteld oa. ook bij het bijkantoor der Bank te Middelburg. DE TAMBORA. De „Tflmbora" wordt hedenmiddag te 5 uur le Rotterdam verwacht. NIEUWE ENGELSCHE OVERWIN NING IN FRANKRIJK? LONDEN, 12 Sept. Dc Londensche bla den meidon, dat de Iroepen der geallieer den 60 mijlen ten N O van Parijs een overmaclitigen vijand hebben afgesneden en verslagen. Er werden 6000 gevange nen gemaald en 15 kanonnen buit ge maakt. Hoewel ook de verliezen der bondge nooten zeer groot zijn, worden zij - door die der Duitschers verre overtroffen. RUSSISCHE GROOTVORSTEN GE SNEUVELD. PARIJS, 12 Sept. De New-York Herald deelt mee, dat in gevechten bij Gum- bi nnen de grootvorsten Johann en Oleg Constantinowilz gesneuveld zijn. IN NIEUW-SERVIË. SALONIKI, 12 Sepl. Blijkens hier ontvangen telegrammen hebben Boelgaar- sche opstandelingen wederom een gedeel te spoorlijn bij Gewgeli verwoest. Nagekomen Berichten GESLAAGD. Geslaagd voor derden stuurman de heer P Gillissen van de „De iRuijter- school le Vlissingen. BELGISCHE VLUCHTELINGEN IN HULST. In Hulst bevinden zich thans nietmm- der dan 1100 vluchtelingen UIT DEN IIAAG. De minister van binnenlandsche zaken sloot hedenmiddag in opdracht van de Koningin de zitting der Staten-Generaal met een zeer korte rede, waarin wordt gezegd, dat verschillende wellen met me dewerking der Staten-Generaal zijn lot stand gekomen, andere waren in voorbe reiding toen de oorlog die aan onze gren zen woedt, aan allen regelmaligen welge- venden arbeid een einde heeft gemaakt. Zeer belangrijke noodmaatregelen, waar bij de regeering 'een groot vertrouwen van de Staten-Generaal moest vragen, zijn ver BEKENDMAKINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Middelburg maakt aan zeevarenden bekend, dat in de week van 14 rot en met, 19 September a. s. schietoelei.ingeu zullen worden gehouden van bet, fort Pampus. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter secretarie dezer gemeeEte ter inzage. Middelburg, den 12 September 1914, De Burgemeester voornoemd. M. VAN DEN BRANDELER. BUITENLAND DE OORLOG. Bij de Marne De bondgenooten winnen veld; dit is het belangrijke en eigenlijk eenige posi tieve nieuws zooals dit tot gisteravond laai omtrent de krijgsverrichtingen lus schen de Duitschers eener, de Franschen en Engelschen anderzijds ten. Oosten van Parijs Icon worden vastgesteld. Langzaam trekken de eerste terug, langzaam ook vorderen hun tegenstanders Tusschen la Ferte sous Jouarre trok ken aan den linkervleugel de bomdgenoo- ten de Marne over, den terugtrekkenden •vijand achtervolgend. Hoe dit achtervol gen moet worden opgevat, is niet geheel duidelijk. Men weet, hoe de Duitschers meldden 50 kanonnen buit en duizencijen gevangenen krijgsgevangen te hébben ge maakt, terwijl ze ontkenden, dat ze er gens vervolgd werden. "Was dit laatste ook het geval geweest, ze waren in het eerste niet geslaagd, althans niet, wat het meevoeren daarvan "betreft. Ook zou men daaruit, althans wat de veroverde kanonnen betreft, opmaken dat hel den Duitschers ten laatste gelukt \y, een brug over de Marne te slaan Naar een Engelsch correspondent schreef, werd de eerste handig door hen in el kaar geslagen pontonbrug door het vuur der bondgenooten vernield. Doch 50 ka nonnen, ook licht veldgeschut, krijgt men zoo maar niet over, al kan de droogte, die de laatste weken heersclite, hen het oversteken, van andere rivieren verge makkelijkt hebbeu. De „Daily Express" bericht dan ook, dat de Fransche artil lerie de door de Duitschers over d(e Marne geslagen bruggen vernielde en dat 3 er eerst na ernstige verliezen in slaag den, dé rivier over te komeu. Dit zal wel beleekenen, dat de Duitschers er ten slotte toch een brug overheen wisten te bouwen, waarover hun soldaten zich konden terugtrekken. Dat zij daarbij bovendien ongeveer 50 vermeesterde kanonnen konden mee voeren, bewijst welhaast, dat ze deze bij. verrassing namen. Hadden ze toeh op die batterijen een geregelden aanval ge daan, dan waren hoogstwaarschijnlijk eerst de paarden doodgeschoten, daal de Mjand begint met daarop te mikken. Maai- met de .opsomming van hel bo venstaande, zijn Levens de voordeelen genoemd, die de Duitschers "daar in de laatste dagen behaalden. Zooals al ge meld werd, hebben ook de bondgenoo ten (aan den linkervleugel de Britf sche afdeeiingen) krijgsgevangenen ge maakt, zo.oals ze ook mitrailleuses ver- meesterd hebben. Deze buit kan den ver bondenen boyendien zeer te stade ko men, vp,or 'l geval de makelij van deze toestellen afwijkt van die, bij de Fran schen en Engelschen in gebruik. Juist wat mitrailleuses aangaat, zijn de Duit schers toch in dezen krijg voortreffelijk uitgerust. Sedert vier dageu hadden zij in de genoemde streek GO K. M. gewonnen. Men overschatte deze winst niet. Vergele ken met de ontzettende afstanden, door, de Duilsche legerkorpsen in vijandelijk, land in een minimum van lijd afgelegd, heeft dit inderdaad niet veel te bedyn- den. Doch anderzijds moet hiervan een groote zedelijke kracht ter bemoediging van die soldaten uilgaan, welke door het schijnbaar onweerstaanbaar opdrin gen der Duitschers, de alles vernielende uitwerking van hun nieuwste belege ringsgeschut en de onophoudelijke terug trekkende beweging, waartoe ze zelf door hun officieren gedwongen werden,, den moed kunnen hebben laten zakken. Ook lusschen Chateau Thierry en Vitry le Francois bleven de Franschen en En gelschen aan de winnende hand. Ze opereerden legen de Pruisische garde. Deze is naar hel Noorden van de moe rassen van St. Gond teruggeworpen. We ontleenen deze bijzonderheden aan het ambtelijk Fransche oorlogsbericht en aan ae waarheid mag dus eigenlijk niet getwijfelü worden, maar wat die Pruisi sche garde aangaat, is toch eenige voor zichtigheid geraden. Zoo vaal; zijn deze, klaarblijkelijk zeer gevreesde soldaten al in, de pan gehakt. Telkens herleven ze weer. Maar 't blijft best mogelijk, dat ze nu in werkelijkheid moesten terugtrekken. Tusschen Mailly en Vitry de Francois duurde de hevige strijd voort. Ook in het centrum en aan den rechter vleugel bleef de toestand dezelfde Aan de Ornain, de rechk'vZijrivier van de Marne, die haar bij Vitry opneemt en in Argonne, dat is de streek tusschen de Maas en het Ar- gonner Woud, dus ten Westen van Ver dun, handhaafden de tegenstanders zich in hun stellingen. Daarentegen maalden de Duilscïiers aan den kant van Nancy geringe vorderingen, terwijl van de Fran schen hetzelfde van de streek ten O.N O. van Nancy kon worden gezegd. Beide partijen hebben aanzienlijke ver liezen geledfen. De zedelijke en gezond- heidsloeslainl der Fransche troepen wordt' uitstekend genoemd. Hel is nu maar de vraag, in hoe ver de bondgenooten van hun overwinning partij1 zullen weten Le trekken. Het moet Iiun bedoeling zijn, de verschillende legers der Duitschers te beletten met elkaar in voeling te blijven, onderscheidenlijk: te komen. Naai- men gisteren las, behaalde de Duitsche kroonprins met zijn man schappen voordee.len ten Z.W. van Ver dun. Zwaar gesclyul beschoot de sper werken, ten Zuiden dier vesting. Men weel, dat die mortieren, welke blijkbaar bedoeld worden, heel wat mans zijn. Het zou ons d&n ook niet verwonde ren, als we vandaag nog nader daarvan hoorden en dan waarschijnlijk in voor de Franschen nieti gimstigen zin. Op deze voorwaartsche beweging doelde klaarblijkelijk de Fransche leger- overheid, toen ze in het bewuste rapport schreef, dat <le Üuilschers aan den kant van Nancy geringe vorderingen maken. Het moet hel jdoel van hel door den kroonprins aangevoerde leger zijn, zich met den linkervleugel der Duitschers te vereenigen] zooals dat der Franschen dit te verhinderen. In ieder geval i kan -een gevolg van dit plaatselijke Duitsche succes zijn, dat de Fransche troepen, die ten Zuiden van Verdun stonden,; om de Duitschers daar dieper indringen op het grondgebied der republiek te verhinderenn, naar het Wes ten terugtrekken om nieL het gevaar te loopen, omgetrokken of omvat te worden. En daardoor zouden in de l\vee;die plaats bedoelde 'Duilsche afdeeiingen ge legenheid krijgen, ruimer adem te halen en wellicht een opmarsch naar de linie te beginnen, waar de afgeloopen dagen zoo hard gevóichlen werd. Voor het oogenblik is dus het gevaar voor een beleg van Parijs afgewend- Ook daar verademt men Men zou evenwel verkeerd doen, de bevolking dpnr zich zeer ongerust voor te stellen. Weliswaar hebben tal Van menschen, zoowel uit de behoeftige als de welgestelde klasse, de stad tamelijk overhaast verlaten, maar

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 2