CÖURAKT. DE FRANSCHE HOEVE. I*. 214 137* Jaargang. 1914 Vrijdag 11 September. Binnenland. FEUILLETON, Dit Stad en Provincie. Due eoiraxt v*r*chij»t 4 a g 1 ij k mat «itzoadariag iu Zo»- am Faaitémgam; P.-fj* pai kwartaal, toowel roor Middelburg alt voor alle plmatiea im Nadarlamd tramoo pp. 11.26! Afzonderlijke ïunmeri koitem 5 oemt. Adverteatiëm bij abomsememt op voordeelige voorwaarde». Proipeotuuea daarvan zijn aan het bureau te bekomen* Idvartantiën voor het eerttvolgende nummer moeten de* middag* vóór één «nr aan het bnrean bezorgd zijn. ▲dvertantión a 20 oant per regel. Bij abonnement veel lager. Geboorte-, dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regelt f 1.50elk* regel ^aeet 20 cent. Beolamei 40 cent per regeL Groote lettere naar de plnati, die zij innemen. Tot de plnntiing van ndvertentiön en reclame*, niet nlkomatig nit Zeeland, betreff*ai| Handel, Nijverheid en Geldwezen, i* gerechtigd het Algeacel Advertcntte-Bireni A. üK LA IAB Ai., N.Z. Voerbirgwal 186, Amiterdm, Zij, die zich tegen 1 October a. s. op ons blad abonneeren ontvangen de nog in September verschijnende nommers gratis NEDERLAND EN DE OORLOG. Aanhoudingen Ier zee. Het bericht, dat onze regeering zich ter zake der aanhouding van de Nieuw- Amsterdam tot de Fransche regeering heeft gewend, schrijft de N. _R C., zal ongetwijfeld met instemming aiom in den lande gehoord zijn. Wij zijn daarmede op den goeden weg. Intusschen, hoe onaangenaam en scha delijk aanhoudingen van onze neutrale handelsvaartuigen door Fransche en andere oorlogvoerende kruisers ook zijn, men vergete daarbij niet, dat zij volko men geoorloofd zijn, zoo er vermoeden bestaal, dat het onzijdige handelsvaar tuig eenige met de neutraliteit strijdige handeling verricht. Nu de regeering heeft ingegrepen, zal wellicht verkregen worden, dat het te Brest achtergehouden deel der laxljng geheel of gedeeltelijk teruggegeven zal worden en zal overwogen moeten wor den, in hoever ingevolge artikel 61 dor hier toepasselijke Londensche declara tie nog schadevergoeding verschuldigd zal zijn. (Gelijk wij reeds hebben gemeld, heeft de Fransche regeering de voor de Nederlandsche Bank bestemde partij zil ver reeds vrijgegeven, en zal deze met de Tambora hie aangebracht worden.) Blijven onze diplomatieke slappen on verhoopt geheel of ten deele zonder resultaat, dan zal de Fransche prijs- jurisdiclie hebben uit te maken, of de goederen verbeurd verklaard moeten worden, ja dan neen. Wordt verbeur^ verklaard, dan blijft, bij gebreke aan een internationaal prijzenhof, den be langhebbenden niets over dan zich we derom tot onze regeering le wenden, die d&n in laatste instantie het middel van arbitrage kan (t-er hand nemen. Be 1 gisclie vluchtelingen. Hel oude derde gesticht van de Rijks werkinrichtingen te Veenhuizen, dat door het geringer aantal opzendingen wegens landloopcrij reeds eenige jaren niet meer in gebruik was is thans ingericht voor Belgische vluchtelingen. De oude verblijfzalen zijn gereed ge maakt voor de ongeliuwden, terwijl de gezinnen hun intrek in de vroegere amb tenaarswoningen zullen kunnen nemen. Over eenige dagen kan het jeerste transport vluchtelingen worden verwacht. Hel ligt in de bedoeling van de regeo- ring met behulp 'der bestaande organisa ties Vreemdelingenverkeer in Nederland een comité te vormen, dat uitsluitend ten ROMAN NAAR HET DUITSCH. LOUISE WESTKIRCH. 62). 3 DERTIENDE HOOFDSTUK. Den volgenden dag, toen hij, geheel en al vervuld van zijn geluk en daardoor traag, weer op het veld aan het werk was, kwam een jongen over de kluiten aarde naar hem tocstrompelen. „Ben jij misschien Enno Brinkmeier? Ja-' Dan moest ik je dit geven." i Hij hield Enno een verfrommeld brief je toe. Met een lichte huivering herkende Brinkmeier .'Anne's ongelijke ronde let ters Hij wachtte totdat de jongen uit het gezicht was, voordat !h ij'hjet couvert open brak „Ik ben in Spreckliolm gekomen om naar Grasdorf te gaan", schreef Anne, „naar vader zijn graf, omdat het zijn verjaardag is. En n u hebben de Sprcck- holmers mij verteld, dat jij bij Trina Döpke bent En ik heb dat nier gewe ten En ik begrijp niet, waarom jij mij dat niet hebt geschreven en je hebt mij in 't geheel niet meer geschreven. Nu moet ik je spreken, heel noodzake lijk, Enno. Maar ik kan niet in het huis' van Trina Döpke komen. En ik smeek je om Godswil kom vanavond op den weg naar liet huisje onder de pijnboo- dool heeft aan buitenlandsche uitgewe kenen, die liever niet op regeeringskós- ten in kampen wenschen te worden on dergebracht, legen matigen prijs huisves ting le bezorgen bij daartoe zich bereid verklarende ingezetenen hier te lande. Men zie achterstaande advertentie. Naar men meldt', heeft zich te Am sterdam een commissie gevormd om bij den minister van buitenlandsche zaken stappen te doen teneinde te verkrijgen, dat in samenwerking met de Belgische regeering de in België achtergelaten goe deren ran naar Nederland uitgeweken Nederlanders worden beschermd. Voor hel Steucomité. Naar de N. R. C. verneemt heeft me vrouw de wed. H. Bokhorst—Holtgrave, le 's Gravenhage, het denkbeeld geop perd om ook gepensionneerde weduwen bij het ontvangen van haar pensioen een bijdrage te laten afzonderen voor het Kon. Nationaal Steuncomité, en heeft zij op verzoek van majoor Schreiner, zitting genomen in het comité, dat deze sleiui- verleening organiseert. Zij kunnen thans op dezelfde wijze als de overige cate gorieën van gepensionneerden of ver- lofslraclement genielenden, de bedoelde bijdragen storten in de daartoe in d|p kant toren van de rijksbetaalmeesters te plaat sen bussen. De vakgroep Reederijen van de Scheepvaart Vereeniging te Rotterdam heeft besloten, zoolang de vaart tenge volge van den oorlogstoestand gevaren oplevert, den gehuwden rongehuwden voor zoover zij kostwinner zijn) kapiteins en stuurlieden, welke vanaf 31 Augustus j.l. monsteren, of naar zee vertrekken, de verzekering toe te zeggen tegen oor- logsrisicq, voor zoover niet door bestaan de^ polissen gedekt. Voor machinisten en schepelingen is een dergelijk besluit genomen. Kon. Nat. Steuncomité. De derde lijst ran bijdragen, loopende van 30 Aug. tot en met 5 September bevat een bedrag van f 69.975.82, wat mét de beide vorige lijsten van resp. f 263.992.731/2 en f 68.913 71 een totaal bedrag maalcl van f 102 882.26V». Vanaf 14 September wordt te 's Hage „noodbrood" gebakken van tarwe- en en i/5 rijstemeel. Hét zal vijf ons wegen en afgehaald 61/2, aan huis bezorgd 7Va cent kosten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit: is benoemd tot directeur van liet in formatie-bureau voor zieken en gewon den van het Roode Kruis de gep. luit. kol der inf. J. C. Verspijck Mijnssen is benoemd tot notaris te Bladel P. G. W. Mol, candidaat te Zevenbergen men, waarin vader zijn laatste dagen heeft doorgebracht. Ik zal je dan lege- moei komen Je moogt mij dit niet weige ren, want het is bepaald noodzakelijk. En ik zal ook niet veel meer van je vragen. Jk smeek je, wat ik maar kan, kom Anne." Hij zou er heengaan. Het was het bes te. er oog in oog een eind aan te maken Na afloop van het werk toog hij dade lijk op en voelde zich toch wel een weinig beklemd. Er was een waas over den glans van zijn geluk gekomen. Het meisje had reden om zich over hem te beklagen. Och, hij nam de dingen altijd zoo zwaar op Waarschijnlijk gevoelde zij mei haar luchtharligen aard niet den geheelen omvang van hel onrecht, dat hij haar had aangedaan. Zij schreef, dat zij hem moest spreken, noodzakelijk drin gend. Kon hel niet zijn, dat zijn en haar wenschen en verlangens met elkaar over eenkwamen, dat zij evenals hij een nieuw geluk had gevonden en n u kwam om hem zijn woord terug te geven en het hare terug te eischen? De lucht was drukkend zooals dat aan de lente eigen is, wanneer overal nieuw leven ontwaakt Er «lag een nevel als een, reusachtig wit lijkkleed over de verdolde heide Maar het jonge berkenboschje, dat daaruit opdook, vertelde met zijn licht groen loof van den nieuwen zomer Plotseling zag Enno haar staan, een kleine, zwarte gedaante, hulpeloos inde onmetelijkheid van het ver aan den ge zichteinder wegdoezelende veen. Zij had DE SCHELDEDAAI. In hél jongste nummer van de Kampï. oen wordt door den heer A W. Berclenis van Berlekom ec'a en ander meegedeeld uit de geschiedenis van de nu eindelijk lot uitvoering gekomen plannen voor hel maken van een verbindingsweg van Z- Beveland naar de Brabanlsche kust. Hij kan daarbij teruggaan tot... 1810' Reeds toen heeft Napoleon zich ter plaatse persoonlijk overtuigd van de mo gelijkheid der afdamming zoowel van hel Sloe als van de Ooster Schelde. liet ont werpen dier plannen werd opgedragen aan den inspecteur der zeewerken in het departement van de Schelde, Zee- lana's beroemden waterbouwkundige Scliraver De door Scliraver opgemaakte plan nen beoogden een volledige afdamming ran liet Sloe en van de Ooster-Schelde, terwijl hij in de belangen der scheepvaart wenschte te voorzien door verbetering van de Welsingsche en Arnemuidsche kanalen. Daarbij gaf hij tevens het denk beeld aan lot hel graven van een kan,aal door het Oostelijk gedeelte van liet eiland Zuid-Beveland, hetwelk naar zijn meening met schutsluizen zou moeten worden afgesloten. De rale opmetingen werke achtereen volgens voortdurend voor een en ander plaats vonden, mogen met grond doen, vermoeden, dat die werken bepaaldelijk zouden zijn uitgevoerd, zoo deze landen langer onder Napoleon's bestuur waren gebleven. In 1827 kwam men evenwel daarop weder terug; thans echter niet uit een strategisch oogpunt of ter verwezenlij king van de door Nopoleon met .Antwer pen beoogde plannen, maar uitsluitenjd tot verbetering van de scheepvaart-com municatie tusschéh de toenmalige zui delijke en noordelijke provinciën van Nederland, daar met die afdammingen ook in verband stond het graven vaq een kanaal door Zuid-Beveland, onge veer ter plaatse waar dit laatste Ihans gegraven is Vervolgens deelt de heer van BcrJekom eenige jaarlallen en feilen mee uit de lijdensgeschiedenis die aan de totstand koming van den Zeeuwschen spoorweg (en daarbij behoorende werken is voorafge gaan Het eerste adres, van de heeren D Dronkers en F, van Sorge dateert van 1840 en hel werk kwam eerst tot stand in 1872 En daarop laat de schrijver volgen „Napoleon beoogde natuurlijk een af damming van Sloe en Ooster-Schelde, om mensclien en wagens (legers) over die afdamming te verplaatsen, dus een weg. En opmerkelijk is nu, dal in alle hierbo ven genoemde plannen niet éénmaal is gesproken over een weg, maar altijd over een afdamming, zoodat men se dert 1845 alleen het oog had op vervoer per spoor en niet op andere wijze. Bij de spoorwegplannen was oorspron kelijk beoogd een overbrugging van geen hoed op. De wind speelde mei haar zwarte lokjes, met de punten van haar zwarten, doek, dien zij huiverend om zich heen trok. Zij stond roerloos, ineengedoken, de belichaming der ver- iatendheid, zoo eenzaam op de eiudelooze vlakte, onder den eindeloozen hemel; als zij, zonder vrienden en bloedverwan ten in het leven was. Zijn hart kromp in een bij het zien van haar. Hy had haar het laatst gezien tusschen mooi uitgedos te, lachende menschen, naast plat vroo- lijke kennisen Nu was dal alles van haar afgevallen. Als een hoopje meewarig leven in de van levenskracht overvloei ende natuur stond zij voor hem, een niets en toch hel struikelblok op zijn weg, de hinderpaal die hem scheidde van zijn geluk. Kordaat stapte hij op lïaar toe Zij ver roerde zich niet; hij moest haar zijn hand toesteken. En nu pas gaf zij hem aarzelend, besluiteloos haar kleine ronde hand. Zij lag koud en onbewegelijk in de zijne. Haar lippen beefden, maar zij vonden geen woord; slechts haar oogen spraken Wat had het meisje onnatuurlijk groote, zwarte oogen! En was het mogelijk, dat uit deze eens zoo vroolijk lachende, guitige oogen zoo'n nameloos verdriet kon spreken-' Een klacht, die het hart van een man om en om keerde' „Hier ben ik", zei hij kortaf, tegen zijn ontroering strijdend Zij antwoordde nauwelijks hoorbaar: ..Dat is goed. Ik dank jeNiets meer. het Sloe, welk plan men liet varen, uit vrees van voortdurende verplaatsing van de vaargeul. Ook hier werd niet gespro ken over een brug voor ander transport dan per spoor. Wel is echter tegelijkertijd met de af damming van het Sloe een rijweg naast 'de spoorbaan aangelegd, waarschijnlijk omdat tusschen Walcheren en Zuid-Be veland altijd vervoer van personen en goederen is geweest, zij het dan ook met een zeilboot. Doch aan de Oosten-Schelde bij Bath was dit zoo niet, en blijkbaar is aan een verbinding zooveel jaren lang geen be hoefte geweest. De tijdsomstandigheden zijn gewijzigd en een weg over den Schelde- tlam is een eisch des tijds geworden.- treiukkig zijn de tijden niet ver meer, dat die eisch des tijds in vervulling zal komen, daar de Minister het plan heeft goedgekeurd, en met hel oog op do wer keloosheid heeft aanbevolen reeds spoe dig mei den aanleg te beginnen. Uit Middelburg. In aansluiting aan het bericht ib| de Middelburgsche Courant van gisteren avond kunnen wij thans mededeelen, dat zich gevormd heeft een plaatselijk bu reau lot huisvesting van vluchtelinge» samengesteld als volgt Herman Snijders, voorzitter; F. A. Hil- ler, secretaris; mevr. Snijders—v d. Harst penningmeesteres; mevr. Ghij^e Proos; mevr Verhulst—Pleijte,, mej. R. Ghijsen en H J. G. Hartman. Hel bureau zal gevestigd zijn in het Informatiebureau van Vreemdelingenver keer op de Markt Overigens verwijzen wij naar achterstaande advertentie Men moet eerbied hebben voor het grootoptimisme, voor het groot vertrouwen in de toekomst welke de Belgische uitge wekenen aan den dag leggen. Wij spraken er de laatste dagen te Vlissingen ver scheidene personen van ontwikkeling doch allen hebben maar een overtuiging Duitscb- land zal op den duur verliezen. Ook al zou ook Antwerpen, zoo zei een hunner, vallen moeten onder de granaten van de42 centimeter- kannonnen en bommen uit luchtschepen, toch zal het nooit Duitsch blijven, Duitsch- land zal verpletterd worden en hiermede zal een einde worden gemaakt aan de over- heersching van het militaire regime. In Antwerpen was Donderdagmorgen nog niets veranderd. De meeste vluchtelingen toonen zich zeer dankbaar voor de door de dames van het stationswerk en door andere verleende voor lichting en steun. Uit Z u 1 d-B e v e 1 a 11 d. In de raadsvergadering van Elle- Zij liepen een paai- schreden zwijgend naast elkaar over het smalle pad, op de oude hut van Toni Graveloh toe. „Wat heb je mij te zeggen?" drong Enno aan. „O Enno, waarom heb je mij niet meer geschreven? Waarom heb je mij nooit, nooit geschreven, dat je bij Trina Döpke bent?"i, „Ik kon het in jou fabriek niet langer uithouden zei hij ruw, „Ik kan zoo'n le- niet leiden, als jij je dat hebt voorge steld. Anderen mogen dat kunnen ik niet In bittere woorcren schilderde hij haar zijn wedervaren in de spinnerij, zijn wanhoop, vertelde haar, dat hij aan zelf moord had gedacht. Hij liep steeds haas tiger, sprak steeds heftiger Als zij toch maar antwoorden, hem tegenspreken, hem met verwijten overladen wilde! Dan zou hij spoedig met haar klaar zijn. Maar zij liep zwijgend naast hem, met liaar hoofd zoo diep gebogen, dat hij slechts het krullend zwarte haar en een stukic van haar laag voorhoofd zag. Als een vo geltje met gebroken vleugels, moest hij denken en een toornig gevoel welde in hem op wegens haar hulpeloosheid, die ook een macht was, de sterkste tegen een sterke. Had hij de deern maar nooit gezien' Hoe helder en zonnig zou dan de toekomst voor hem liggen! Kon hij dat stukje leed en verwijt maar weg vagen uit haar en zijn bestaan en vroolijk en luchthartig daarover heen leven! (Wordt rervolgd) w o u l sd ij k van Woensdag werd goed gekeurd de armenbegrooling voor 1915 in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 3969 63* De aftredende leden van dit bestuur J Nieuwenliuise en G. Molhoek werden herlienoemd. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van een 6tal ingezetenen» tot het maken van een zoogenaamd veldprivaat op het haventerrein, doch B en W. ver klaarden zich bereid le trachten den hin der te voorkomen, die tot het doen van het verzoek geleid heeft. Een verzoek van de Groene Kruis- vereeniging om een bijdrage uit de ge meentekas in de jaarwedde enz. vaneen wijk-verpleegster aan te stellen voor de gemeenten Ovezande, Driewegen, Oude- lande en Ellewoutsdijk, werd gesteld in handen van B. en W. teneinde te onder zoeken in hoeverre de aanstelling van deze verpleegster voor onze gemeente van practisch belang kan geacht worden. Algemeen was men van meening dat in dien deze gevestigd wordt in de verst- afgelegen gemeente, er voor Ellewouts dijk heel weinig aanleiding is om de aan stelling te bevorderen Besloten werd tot de onderhandsche verhuring van een pakhuis aan de ha ven, aan den handelaar W. Westveer voor f 25 per jaar. Ten slotte werd definitief vastgesteld de gemeentebegrooling voor het dienst jaar 1915 met een bedrag wegens in komsten en uitgaven van f 15561 60. Met genoegen werd er kennis van ge nomen, dat niettegenstaande aan deze begrooting belangrijke uitgaafposten moesten worden toegevoegd, er geener lei verhooging van lasten noodig was en de post van onvoorziene uitgaven nog een voldoend bedrag aanwees. De leden verklaarden zich zeer voldaan over de resultaten van de wegenverbete ring en ontvingen B. en W. machtiging om met den aannemer af te rekenen. Uit Tbolen. Dezer dagen kwam men hij den klein- landbouwer G. Q. onder de gemeente Poortvliet, tot de minder aangename ondekking, dat des nachts 22 konijnen door een hond waren doodgebeten. ONDERWIJS. In de Woensdagavond gehouden be stuursvergadering der Vereeniging »Han- delsonderwijs" werd benoemd tot leeraar aan de Handelsavondschool in de Fransche taal en correspondentie de heer H. de Blouw, hoofd der Rijksleerschool, tot leeraar in het Handelsrekenen de heer H. Dekker, leeraar aan de Rijkskweekschool, tot leeraar in de Ned. taal in de eerste klasse en aan de voorbereidende klasse de heer J, Vreeken, hooid eener openbare lagere school, allen alhier. Tot de eerste klasse der H. A. S. werden na gehouden toelatingsexamen nog toege laten A. F. Blokpoel, J. Drioel, B. Heuseveld, H. Mennes en H. Pagter. De nieuwe cursus is begonnen met 18 leerlingen in de voorbereidende klasse25 leerlingen in de eerste klasse 24 leerÜDgen in de tweede klasse; en 20 leerlingen in de derde klassetotaal 87 leerlingen. Ten stadhuize te Vlissingen is Woensdagmiddag door de Commissie van Toezicht op bet L. O. een conferentie ge houden met de hoo'den van openb. lagere scholen en afgevaardigden uit het personeel dier scholen, waarhij ook tegenwoordig was de districtsschoolopziener. Er werd gediscuseerd over de vraag of het houden van openbare lessen aan het eiud van een cursus zou bestendigd worden of dat daarvoor in de plaats z.g. ouder avonden zonden worden gesteld. De gevoelens waren verdeeld. Besloten werd aan enkele scholen met ouderavonden een proef te nemen. Tot de eerste klasse van de »Kweek" school voor de Zeevaart" te Amsterdam zijn 0. m. toegelaten G. A. Buskop, VlissingenC. van Herk, Vlissingen J. J. Hellingen, Neuzen L. J. Hertogs, MiddelburgF. A. Kloppert, Zierikzee; F. P. Roest, Veere; L. W. C Steur, Kerkwerve en S. Wentzel, Middelburg. In het geheel werden 78 leerlingen toe- - Naar wij vernemen, zal het Utrechtsch studenten-Corps een veertiendaagsche groen» tijd laten aanvangen op 23 September, daar

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1