MIBMLMJRGSCHE ('lil RAST. 1914 Woensdag 9 September. H*. 212 157* Jaargang. Dus eomrut verschijnt dagelijks, mat mitzosdariag m Zo*. as Faaitisgaaj IMJ» par kwartaal, soowal voor Middelburg al» voor alia plaatie» ia Nederland fraaoo pp. 11.25} Afzonderlijke nnmmer» koitea 5 caaL Advertentie* bij abonnement op voordeelige voorwanrden. Pro»peetu»»ea daarvaa rijn aan het burean ta bekomen. Advartaatiëa voor het eentrolgeade nummer moeten de» middag» vóór één aai aaa het bureau bezorgd zyn. Advertentie» ft 20 oaat par regel. Bij abonnement vaal lager. Geboorte-, dood- en alle andera familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regel» i 1.50; elke regePmeu 20 cent. Reclame» 40 oent per regel. Groote letten naar de plaat», die sij innemen. Tot de plaatiing ran advertenties ea reclame», niet alkomatig nit Zeeland, betreffend^ Handel, Nijverheid en Geldwezen, i» gerechtigd het Alfemeel Adverteitte-Bireai A. UK LA MAK Ac., N.Z. Voerbvgwal SOK, A mater dam. De noodzakelükheid van een noodwet voor 't kiesrecbt. Het behoeft geen lang betoog om aan te toonen dat de tijdsomstandigheden voor 1915 een kiezerslijst dreigen te geven die heelemaal niet beantwoordt aan wat de wetgever beoogde, de kwestie, aie onder de aandacht, der regeering is gebracht door 't adres van het gemeentebestuur van Zaandam. Ten eerste zijn er nu zoo velen, en komen dagelijks nog zoo veel meer bij, die »onderstand" genieten, dat er talloozen volgens art. 4 der kieswet ontkiezerd zullen worden, hoewel zij in normale tijden geen steun van anderen noodig hadden. En bovendien zullen er velen zijn die tot nu steeds trouw hun rijksbelasting op tijd betaald hebben, .maar die nu geen kans zuilen zien ditmaal vóór den fatalen termijn hun belasting te voldoen, met het gnvolg dat ook zij van de kiezerslijst zullen^vor- den geschrapt. Dat de werkeloosheid een groote oprui ming zal houden onder de loonkiezers, die immers sedert 1 Jan van het vorig jaar bij niet meer dan twee personen of onderne mingen in dienst moeten zijn geweestdat menige spaarbankkiezer genoodzaakt is zijn sommetje van de bank te halen dat ook van de woningkiezers verscheidene hun aanspraak op het kiesrecht zullen ver liezen omdat ze voor de goedkoopte bij anderen gaan inwonen, of een kleinere woning nemen, het is alles zoo begrijpelijk mogelijk. En niemand heeft er om gedacht, en niemand zal het ook willen, dat het kiezers korps zou worden ingekrompen om zulke redenen. Het verzoek, om door een noodwet deze onvoorziene en ongewensehte verandering te voorkomen, is daarom o. i. volkomen ge billijkt. Voor den soldaat te velde. Onze eenvoudige opmerking over rook goed voor den soldaat te velde, heelt ons een stapel brieven bezorgd, en ons tot ver schillende besprekingen geleid, want er bleek veel animo om zich met de bedeeling te belasten. Van gaven bemerkten we helaas tot nu toe minder. Maar dat kan nog komen. In ieder geval is er nu meer te melden over de organisatie, waarop we reeds vroe ger doelden. Toevallig ontvingen we juist ook dezer dagen een schrijven van de algemeene „com missie voor de inzameling van gelden tot verstrekking van sigaren en tabak voor onze militairen te velde en in versterkte plaatsen". Daarin werd er op gewezen dat in en om de groote steden vanzelf zooveel afwisseling wordt geboden, dat verveling en lusteloosheid daar niet behoeven binnen te sluipen. „Maar elders? Biseft men, zoo wordt in dat schrijven gezegd, wat het beteekent dag in, dag uit, binnen de kleine ruimte van een fort oi in een kleine plaats aan de grenzen te verblijven, gedaan te hebben wat noodig was voor het geheel gereed maken voor de deiensie, langzamerhand geen nieuws meer aan elkaar te vei tellen te hebben, en dan nog een eindeloosheid van precies ge lijke dagen voor zich te zien Geen fris- sche mam-hen met opwekkende muziek, geen veelheid van menschen, geen concerten of tooneelavonden, geen wandelingen door parken of bosschen. Altijd hetzelfde, de zelfde menschen, dezelfde ruimte, hetzelfde werk en dezelfde rust. Beseft men wel hoe zwaar dat te dragen is? En hoe noodzakelijk het mag heeten, dat wij al het mogelijke doen om dat zware wat lichter te maken Nu zouden we kunnen volstaan met het verzoek een gave te zenden aan de penning- meesteres van het Comité, mej. W. C. G. Boons, Nassaulaan 21, Den Haag. Maar we weten nu eenmaal dat er veel meer kans op succes is wanneer men iets dicht in de buurt kan bezongen dan wanneer men het moet verzenden. En daarom is het ook voldoening dat we, als resultaat van de hier gehouden besprekingen het ondervolgende schrijven plaatsen Tabak en sigaren aan militairen te velde, langs de kusten en in de forten. Beperking van werkloosheid tevens. Geachte Redactie. Met groote instemming lees ik wat door n i6 geschreven over rookgoed voor de militairen." Als tabak en sigaren, ingevolge uw bereidverklaring om - die in ontvangst te nemen, aan nw bureau reeds zijn of nog zullen worden bezorgd, dan - mogen deze hun weg naar onze mannetjes op de grenzen in Zeeuwsch-Vlaanderen spoedig vinden. Ik mag hier meedeeleD, dat van wege het Vrouwencomité alhier gaarne bij de ver zending hulp zal worden verleend. Maar nu ben ik van meening dat het in deze dagen, nu er als het ware een wedstrijd is in weldoen en hulp verleenen aan den medemensch een hoogst ver blijdend verschijnsel overigens in deze dagen van gruwzaam woeden van menschen tegen menschen toch zaak is daarbij kracht, eenergie en geld niet te veel te versnipperen en vooral die hulp en dat weldoen zoo georganiseerd en stelselmatig mogelijk te doen* geschieden. Zou het daarom niet beter zijn hier ter stede niet weer een aparte Commissie voor een bepaalde streek te vormen, waar het feld, dat men besteden wil om onze man netjes langs de grenzen het genot van een sigaartje of pijpje te verschaffen, aan de alg. Commissie op te zenden, die het geheel kan overzien en verzorgen en de verzending doel treffend kan regelen Ik verklaar mij gaarne bereid giften tot dit doel in ontvangst te nemen en over te maken. Wie slechts éón kwartje offert, verschaft daardoor aan een soldaat gedurende eenige dagen vrij rooken. Reeds heb ik, met vriendelijke en gewaar deerde hulp een bedragje bijeengekregen en aan den Voorzitter der Commissie kunnen zenden. Het is dankbaar aanvaard, maar zoo werd er bij geschreven „er is nog heel wat noodigde eerste uitreikingen zijn gereed, mear 'tis nog maar een klein beetje". Ik twijfel er niet aan of men zal in onze omgeviDg voor dit sympathieke doel nog wel iets willen afzonderen en het mij doen toekomen Misschien wil deze en gene in eigen kring wat verzamelen. Vele kleintjes maken één groote. Men kan in dit geval op dubbele wijze weldoen onze mannetjes een versnapering bezorgen en tevens sigarenfabrieken en tabakskerverijen aan het werk houden of weer aan het werk zetten. In deze indu strie is voorraad van grondstoffen, maar de bestellingen blijven uit ol worden min der. Wie de Commissie ten dezen steunt, bevordert du6 tevens een degelijke werk verschaffing. HERMAN SNIJDERS. September 1914. M en weet dus nu, waar men terecht kan. Wie een kwartje, of meer natuurlijk liefst meer, beschikbaar wil stellen, zende dat aan den heer Snijders. En wie een kistje sigaren of eeu paar pakjes tabak te veel heeft, zende ze aan het Vrouwen- comité te Middelburg, secr. Mevr. L. Ver hulstPleijte, Molenwater. Binnenland. UITBREIDING VAN DEN STAAT VAN BELEG. Reeds gisteravond hebben we door en kele geschreven, en hedenochtend per gedrukt bulletin bekend gemaakt, dat nog een aantal gemeenten in Zeeland in staat van beleg zijn verklaard. Die maatregel is echter óók toegepast op een aantal gemeenten in andere pro vincies, allen of aan rivieren óf aan de zee gelegen. Zoo in Noord-Brabant en Limburg een groot aantal gemeenten langs de Maas en zijrivieren; in Gelder land aan bet uitgangspunt van Rijn en Waal; bi Groningen te Delfzijl en langs de Dollar; in Friesland te Harlingen en Ameland; in N. Holland op Texel, den Helder en omgeving; en in Z. Holland aan de zeegaten van Hellevoetsluis en Hoek van Holland en een deel van Sche- veningen. In Zeeland zijn hel de gemeenten Cadzand, Retranchement, Sluis, Aardere burg, Eede, SI Kruis, Zuidzande, Nieuxv- vliet, Groede, Breskens, Hoofdplaat, Scboondijke, Ooslburg, Waterlandkerkje, IJzendijke, Biervliet, Philippine, Hoek, Neuzen, Zaamslag, Boschkapelle, Ossenis- se. Hengstdijk, Stoppeldijk, Hontenisqe, Bruinisse, Veere, Kruiningen en Vlis^in- gen. I Waarom speciaal die gemeenten in ons land gekozen werden, blijkt jiit de volgen- ide toelichting: De afkondiging van den staat vam, be leg in verschillende aan zee of aan de rivieren gelegen gemeenten heeft voor namelijk ten doel om den uitvoer te be letten van schepen, die mogelijk hier te lande door of vanwege oorlogvoerende mogendheden zijn aangekocht met de be doeling ze voor militaire d oeleinden te gebruiken. Het toelaten van zoodanigen uitvoer zou in strijd zijn met de door regeering afgelegde n eutraliteilsverklaring Om hel militaire gezag in staat te stel len de vereischte maatregelen te treffen en behoorlijk contróle uit te oefenen, was het noodig verschillende gemeenten in slaat van beleg te verklaren. Er zal worden zorg gedragen de ge wone scheepvaart zoo min mogelijk over last te bezorgen; in dien geest zijn de nocdige bevelen aan-de betrokken auto riteiten van leger enivloot gegeven. Aan overlast stellpn zien 'dus alleen bloot Nederlanders, die, in weerwil van hel door de regecring uitgevaardigde ver bod, trachten om aan een oorlogvoeren de partij, schepen of; vaartuigen voor mi litaire doeleinden beètemd, toe te voeren of te verschaffen. Eigenaars van schqpen zullen dus goed doen zich bij het ontvangen van aanbie dingen omtrent verkoop terdege er van te overtuigen, dat ei* van gebruik voor militaire doeleinden geen sprake kan zijn, en er aan te denken dat de beoordeeling hiervan geheel berust bij de daartoe door de regeering bevoegd verklaarde autori teiten. NEDERLAND EN DE OORLOG. De „N i e u w-A msterda m." Behalve dat, zooals wij gisteren melden, de kapitein Baron van de „Nieuw-Amsterdam" de Fransche Republiek aansprakelijk heeft gesteld „voor alle kosten, schade en interes sen, welke uit de aanhouding en opbrenging van mijn schip kunnen of zullen voortvloeien uit de prijsverklaring of verbeurdverklaring, aanhouding, alsmede lossing van een gedeelte van mijn lading", ii door hem nog nader officieel geprotesteerd.' A. tegen de aanhouding van de partijen geconserveerd vieesch, maizena-voeder, bier en maizena-meel, volgens het Fransche gou vernement conditioneele contrabande zijnde. B. tegen de aanhouding van 300 baren zilver, volgens hetzelfde gouvernement absolute contrabande zijnde. C. tegen het oponthoud, veroorzaakt aan de Amerikaansche post, welke ik aan boord ib. D. tegen het onvrijwillig oponthoud ver oorzaakt aan passagiers, welke onderdanen zijn van neutrale staten. Kapitein Baron verklaarde aan de N. R. C., dat de commandant van den Franschen hulpkruiser uiterst beleefd tegen hem is op getreden. 't Eenige, waarover hij te klagen had is, dat het lossen wat langzaam ge schiedde. Ook de bemanning van de Nieuw- Amsterdam werd goed behandeld. De baren zilver waren voor de Nederland- sche Bank bestemd. De verbannen dominé. Men schrijft aan de N. R. C. Ds. de Jong, die naar het Volk heeft vernomen, door generaal-majoor van Ter- wisga buiten het door de lilde divisie be- zetfe gebied is verbannen, behoort inderdaad gelijk tevens werd medegedeeld, tot de Christen-socialisten en neemt onder hen als redacteur van het weekblad Opwaarts een voorname plaats in. Gelijk men zich her innert, is de colportage met genoemd week blad eenigen tijd geleden door de militaire gezaghebbers te Eindhoven verboden. Ds. A. R. de Jong, die als lid van den Bond van Christen-Socialisten niet is aangesloten bij de S. D. A. P., is geboren in 1883, en werd, na eerst als evangelist te Tilburg te zijn werkzaam geweest, achtereenvolgens predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 'b Heerenhoek (Zeeland) en te Vegbel, Verbod van Maisuitvoer. Een buitengewone Staatscourant bevat Kon. besluiten, houdende lo. intrekking van de tijdelijke opheffing van bet verbod van uitvoer van zwavelzuur 2o. verbod van uitvoer van mais en mais- meel. Donderdag, den 10 dezer zal vanwege de H. IJ. S. M. een extra trein loopen naar Zwitserland, tot het aihalen van Neder landers, die zich nog in Zwitserland bevin den. Deze trein gaat over Kesteren-Nijmegen, vermoedelijk tot Bazel. Naar verluidt, scbrijlt de N. R. C., zal het corps van rijksbouwmeesters uitgebreid worden, wegens het voornemen van de regeeribg om vele bouwwerken te doen uitvoeren. Het vervoer van goederen en vee naar en over stations van de spoorwegdirectie Berlijn is wederom toegestaan. Uit Middelburg. Het Middelburgsch Muziekkorps zal Vrijdag a. s. des avonds te 8 uren op het Molenwater een uitvoering geven. Uit Walcheren. De Collecte welke te Nieuw- en St. Joosland 1.1. Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden is, ten bate van „Het roode kruis" heeft opgebracht de som van f 44,685. Uit Zul d-B e v e 1 a n d. Voor de vrijwillige gewapende land storm hebben zich tot heden te Bors- s e 1 e ach Kien personen opgegeven. Maandagnacht betrapte de politie te 's H e e r Arendskcrke iemand op heeterdaad, die bezig was zakken op het veld te stelen. In den laatslen tijd zijn in die gemeente eenige dergelijke diefstal len voorgekomen, waarvan men den be trapte verdacht den dader te zijn. o— Uit Schouwe n-D u i v e 1 a n d. Een droevig ongeval had Maandag middag te Zierïkzee plaats. De oudste dochter van den heer van O. bekwam zulke hevige brandwonden, dat de dood spoedig volgde. Te Zicrikjzee werden Maandag morgen de Ideederen van de vrouw van den landbouwer de B. gegrepen door de tusschenbeweging van de as eener dorsch- machine. De vrouw kwam daardoor in een zeer netelige positie, waaruit zij ver- losl in een toestand verkeerde, dat medi sche hulp dringend noodig was. Zwaar gekwetst is zij naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. - Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Ouwerkerk de heer J. M. Hanssens, Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Men meldt ons uil Sas van Gent: Alle huizen zijn hier thans volgepropt met Belgische vluchtelingen uit de dooi de Duitschers bezette plaatsen. Met eiken trein komen zich nieuwe uitwijkelingen bij de reeds aangekome- nen voegen, terwijl de wegen welke njaar België leiden, bedekt zijn met menschen en voertuigen van allerlei soort, die zich in koortsachtige haast naar de Holland- sche grenzen in veiligheid spoeden. Hel wordt den aanschouwer wee om het hart bij het zien van al dezen jam mer en ellende, die noch kunnp, noch ouderdom spaart Maandagavond waren wij getuige hoe een jonge man in het late avonduur zijne oude 76-jarige moeder in veiligheid trachtte le brengen. Zoo zijn er verscheidene en allen spreken met verbeten woede over het gehate ras, dat hen van hunne haard steden wegdrijft omdat zij geen genade toonen noch voor on schuldigen noch voor hen, die met wapens in de hand zich tegen hun geweldenarijen trachten te verdedigen. 't Is afschuwelijk 1 Maandagmiddag passeerde te S a s v a n Gent een Harwichboot geladen met 400 ton tarwebloem, bestemd voor Gent. Even voor Gent aangekomen kreeg de boot last in allerijl naar Nederland terug le keeren, daar er gevaar bestond be schoten te worden. Te 9 uur arriveerde de boot weder aan den douanesteiger alhier, vanwaar hij gis teren naar Antwerpen of Oostende zou afvaren om zijne lading in veiligheid te brengen. De lading is een geschenk van een Engelsche firma aan de stad Gent. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. In de 7 September gehouden verga dering van het departement Groede der maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd met algemeene stemmen besloten een eventueel uit te zenden Zeeuwsche ambulance naar België met f 25 te steu nen uil de kas van het departement. Aan den plaatselijken commandant zal worden aangeboden, ten dienste van de militai ren, gratis beschikbaarstelling van de boeken der Nuls-bibliotheek. Waterschapsbenoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Loven en WilJemskerke F. W. Dekker te Hoek tot dijkgraaf van den Dunnepolder E. Crie- lenaere en tot gezworene P. J. de Milliatlo, beiden te Philippine tot voorzitter van het waterschap de Nol, tnsschen den Koude- en den Lovenpolder F. W. Dekker en tot be stuurslid P. Jansen, beiden te Hoek; tot voorzitter van het bestuur over de water- keering van den calamiteuzen Anna Friso- polder J. F. Maren sse te Wissekerketot bestuurslid over de waterkeering van de calamiteuze polders Oud Kempenshofstede en Moggershil C. L. Dorst te Stavenisse; tot dijkgraaf over het waterschap Gouweveer en Zelke J. C. van der Maas te Zierïkzee. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Brieven over de tentoonstelling van den Duitschen Werkhond te Keulen door R. N. Roland Holst. Bij W. L. J. Brasse's Uitg. Mij., Rotterdam. Wat men in dit boekje leert kennen is óók het moderne Duitschland, krachtig door zijn voor anderen niet altijd aangename, zelfbewuste energie, practisch door gebruik making der beste talenten, en echt-Duitsch volleerd in de finesses der techniek, eigenlijk preciesjals op 't slagveld. Alleen stemt de vergelijking weemoedig bij de gedachte dat de oorlog nu ook een beweging met een zooveel sympathieker doel verlamt. Deze brieven zijn geen dorre opsomming maar een gedachten-rijke verklaring van deze beweging nit de maatschappelijke toe standen van het Duitschland der laatste kwarteeuw, met zijn nieuwe elementen van tnel rijk geworden industrieelen, die lielst niet aan het verleden herinnerd worden, en daarom meer dan anderen vatbaar waren voor nieuwe kunstbegrippen. En als prac- tische zakenmenschen stelden ze de jonge kunstenaars in dienst van hun onderne mingen, en omgekeerd stelden die kunste naars zich willig in dienst van die industrie. Zóó ziet Roland Holst deze beweging en haar socialen ondergrond. »Even recht-ftf en waar als de Werkbond ervoor uitkomt dat het einddoel er op ge richt is met de groot-industrieelen de wereldmarkt voor de Duitsehe producten te veroveren, even recht-af zakelijk zijn zij in de vormgeving van hun beste gebouwen en gebruiksvoorwerpen." Dat wil niet zeggen, dat Roland Holst al het tentoongestelde mooi vindt. Dat zeker nietMaar hij waardeert erin het schoone van de worsteling om aan de greep van het naturalisme te ontkomen. Onder den Rook der Mijnen door Felix Rutten, Veen's Gele Bibliotheek. Een nog al zoetelijke novelle, gevend den verderfelijken invloed op het rustige Lim- burgsche dorp door de ontginning der kolenmijnen. Met gevoelige natuurbeschrij vingen, die het beste van het verhaal zijn. Het heeft echter ook geen pretentie meer te zijn dan een novelle, een verhaal van onderhoudende lectnnr, zij 't ook met een SPORT. Voetbal. Het voetbal lijdt in Engeland natuurlijk onder den oorlog, maar hier en daar is de belangstelling toch nog aanmerkelijk. Zater dag werd de 1ste klas wedstrijd te Old Trafford bijgewoond door 25.000 menschen de hellt ongeveer, zoo schat een En- gelseh blad, van het aantal dat er in gewo nen tijd zou zijn geweest en te Sheffield door 30.000 N. R. C. Verschillende Berichten. Te Rotterdam heeft zich dezer dagen een zeer tragisch geval voorgedaan. Tot de >gestrande" Amerikanen behoorde o.a. een oud echtpaar de man 70, de vrouw 73 jaar. Na een reis vol lotgevallen waren zij te Rotterdam beland in een vierde ot vijlde rangs pension. De man op wien de vermoei ende reis toch reeds een ongunstigen invloed had gehad kon zijn leed niet meer dragen en maakte een eind aan zijn leven door zich een snede in den bals toe te brengen. De onde vrouw was radeloos en wendde zich tot de politie, die zich haar lot aantrok en in alles met raad en d ad zoo goed mogelijk terzijde stond. Zij bezorgde haar in een beter pension, regelde de begrafenis van den man en moest haar ten laatste nog in bescher ming nemen tegen den logementhouder die wegens den plotselingen dood van den man en de gevolgen daarvan buitensporige eischen stelde.

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1