MIDDELB1IRGSCBE COMMIT. DE FRAHSCHE HOEVE. r. 211 157* Jaaroaog. Dinsdag 8 September. Binnenland. FEUILLETON. Uit Stad en Provincie. 1914 Duo eomramt viriohijmt 4 a g 1 y k i, mat mitiomdirimg m Zo*« am iMitbgii] Prfyi par kwartaal, zoowal roor Middalburg all voer alia plaatua im Nadar laad fraaoo pp! f 1.26] Afzonderlijk» limmari koiten 5 cent. Advertentiën bij aboaaameat op voordeelige Toorwaardaa. Proipeotauea daarraa zijn aaa bet bureau ta bekomen, Advertentiën Toor het eerstvolgend» aummer moetea dei middag! vóór één uur aaa het bureau bezorgd zija. Advertentiën i 20 oaat par ragaL By aboaaameat Taal lager? Geboorte-, dood- en alia aadere familieberiohtea aa Daakbetuigiagea van 17 regeli i 1.50; alka regel''maar 20 oeat. Beolamei 40 oeat par regel. Groote lattari aaar da plaatij dia ijj iaaemaa. Tot da plaatiiag Taa advertentiën aa reolamei, aiat af komitig uit Z a 1 a a d, betreffaad| Handel, Nijverheid en Geldwezen, li gerechtigd het Alffewaeea Adverteitle-BireflE A. 1IH LA 1AB Ai., N.Z. Toerbufwal 906, A mater daan. IIULPVERLEENING AAN VLUCHTE LINGEN. Het Provinciaal Comité dat zich hier ter stede gevormd heeft ter organisee ring der hulpverleening aan vluchtelin gen in Zeeland is samengesteld als volgt Eerevoorzitter: Mr. H. J. DIJCKMEES- TER, Commissaris der Koningin. Voorzitter: Jhr. Mr. E. A. DE CA- SEMBROOT, üd van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Leden: Mr P DIELEMAN, lid van de Provinciale Sta ten van Zeeland; J G VAN NIFTRIK, lid van Gedeputeerde Staten Mr ANNE BOLLE, ad vocaat Mr. J. F. VAN DEIN- SE, advocaat; W. L. GHIJSEN, in dustrieel. Het secretariaat is gevestigd te Mid delburg, Nieuwslraat H 41 Men zie voorts den oproep onder de advertenties in dit nummer. MIJNEN IN IIET KANAAL. Naar aanleiding van het bericht dat drijvende mijnen zouden zijn gerappor teerd nabij het Sandettie-lichtschip heeft de directie der Maatschappij „Zeeland" .zich gewend tot de Britsclie admiraliteit Deze antwoordde dat zij geen geloof hechtte aan de praatjes van drijvende mijnen op de trajecten VlissingenFol kestone en Vlissingen—Queenboro, maar dat zij zich op het standpunt stelt, dal wanneer door derden iets betreffende al of niet bestaande mijnen wordt ge rapporteerd, een dergelijk bericht wordt ■openbaar gemaakt. Dal in deze dagen van spanning aller lei wordt gezien, of althans gemeend te worden gezien, bleek nog dezer dagen uit een rapport van een der gezag voerders der Maatschappij Zeeland, die meedeelde dat van de brug plotseling iels werd gezien wat men voor een mijn hield. Onmiddellijk werd het noojdige ge daan om de veronderstelde mijn te ont- loopen, die echter bij nader beschou wing bleek te zjjn een lqege mand OPMERKELIJK. We houden niet van polemiek in deze •dagen, maar er moet ons toch een beetje ergernis van 't hart nu we lezen dat een pater capucijn in „De Maasbode", en in navolging daarvan de anti-rev. „Zeeuw" ROMAN NAAR HET DUITSCH. LOUISE WESTKIRC.H. 59). Den volgenden morgen verscheen hij ■op het kantongerecht. ,,'k Zou gaarne mijn testament terug •hebben." De beambte nam het ontvangbewijs van hem aan. „Wil u hier een ander testa ment deponeeren9" „Nee, voorhands niet. Goeden morgen." Hij verbrandde heimelijk het document. Hij hield niet van zijn oudsten zoon, die stug, hard en weerspannig was zooals hij zelf. Maar iemand, die het huis in brand stak en het Icon zien branden zonder voor "het redden daarvan zijn leven te wagen —die deugde niet voor boer op de Brink- 'meiershoevel De winter brak aan. De sneeuw, die -een voet hoog op alle straten en wegen lag, hield de menschen dicht bijeen om -den verwarmenden gloed der haardvuren. 'Het zware werk rustte. Er waren allerlei feesten. Uitnoodigingen werden gedaan voor avondvisites en bijeenkomsten met doedelzakmuziek. Buren kwamen bij bu ren, de vrouwen en meisjes om gezellig te kouten, de mannen met lange pijpen »o!m eindeloos kaart te spelen. Trina het als „opmerkelijk" in het lichtstellen, dal „juist de meest goddelooze streken in België het meest verwoest zijn." Als voorheelden werden genoemd Visé „waar de Zondag werd ontheiligd en de zeden vertrapt", en Charleroi waar „het paganisme in zijn bruutste en ruwste vorm en in zijn meest vieze uiting over- heersehend was." „De Zeeuw" zegt dat niet over te ne men om van Godsgericht of iets dergelijks le gewagen. Neen Maai- het knoopt er toch een preek aan vastzoo wat de mens'ch zaait, zal hij maaien Mogen we dan eens vragen wat de toch zeker niet onchristelijke Leuvensche uni versiteit gezaaid heeft, om zoo'n algeheele verwoesting als straf te krijgen NEDERLAND EN DE OORLOG D e „Nie uw-Amslerdam." De Washingtonsche correspondent van het „Alg. Handelsblad", die zich aan boord van het s.s. „Nieuw-Amsterdam" i bevindt, dat hedennacht in den Nieuwen W'alerweg werd verwcaht, meldde per radio-telegram aan zijn blad „De „Nieuw-Amsterdam" is door het Fransche stoomschip „La Savoie' 'van de „Compagnie Générale Tansatlantique", dal thans dienst doet als hulpkruiser, Woensdag opgebracht naar Brest, waar hel schip vijf dagen is vastgehouden. „800 Duitsche passagier^ zijn gevan gen genomen. „Het grootste deel der lading moest in Brest gelost worden. „Elke verbinding met de Nederland- sche legatie in Parijs of Bordeaux was totaal afgesneden." Voor het Steuncomité. Het personeel van 's rijkswerven te Hellevoetsluis heeft besloten 2 pet. van hel loon af te dragen aan het Kon. Nat Steuncomité. Leeraren, ambtenaren en verder perso neel van 's rijks veeartsenijsjchool le Utrecht hebben besloten 1 pet. van hun salaris aan het plaatselijk steuncomité af te staan. Eveneens doet het personeel van het staatstoezicht op de volksgezond heid en de te Utrecht wonende leden van den cenlralen Gezondheidsraad. Uitvoerverbod voor huiden. Ambtelijk wordt medegedeeld, dat liet uitvoerverbod voor huiden heden uitge vaardigd wordt. Het Volk meldt, dat inr. Troelstra bezig is een brochure te schrijden, getiteld: De Sociaal-democraten en de Oorlog, waarin hij het antwoord geeft op ver schillende vragen, tot hem gericht naar aanleiding van het standpunt, door de S. D. A. P. in de oorlogscrisis ingenomen. Döpke spon, weefde, verfde met haar meiden en maakte kielen, keurslijven en rokken. Zij nam niet dikwijls aan de pret jes <beel Menigmaal las Enno haar en de spinnende meiden verhalen uit oude boeken voor. Dat waren gezellige avon den! Af en toe moest hij naar Osterholz- Scharmbeck met vee of turf. Dan haalde hij meteen Anne's brieven van het postkantoor, lieve, dwaze episteltjes Zij was er zeer bedroefd over, dat haar Enno niet bij haai' in Bremen had kun nen blijven. Als hel hem echter maar goed ging, dan moest zij zich schikken. Zij vroeg of zij hem geld zou sturen. Zij had geld! Zij schreef, dat zij spaarde. Zij verleide grappige',' kleine wederwaar digheden. Het was het gebabbel van een kind, hartelijk, teeder, maar zoo licht als een veer. Telkens als Trina in de keuken kw,am, stale Enno haastig die briefjes in zijn kiel, tot onder zijn haar rood van schaamte. Toen Kerstmis naderde, brak hij er zich het hoofd over, wat hij de boerin toch wel zou geven. Doch in die dagen gebeurde het, dat op een bijzonder kou den dag bij het waterscheppen ;uit de put Trina de vorst in de hand kreeg Enno had in zijn vallen een paar marters ge vangen. Hij bracht de vellen naar Scharm- beck en liet er een paar warme hantK schoenen Voor Trina van maken. Toen hij een paar dagen voor Kerstmis de handschoenen ging halen, kwam het hem met pijnlijk schuldbewustzijn in de gedachte, dat hij Anne toch ookwel ietsi UIT DE PERS. Een artikel van den oud- minister li. Colijn. Onder den titel „Het Gewapend Volk komt in „De Jonge Man een artikel van den oud-minister van oorlog H. Co- lijn, waarin hij allereerst doel en resul taat van de mobilisatie uiteen zet. En de schrijver is van meeuiug dat we tevreden kunnen zijn met de hij den aanvaug ver kregen resultaten, en gaat dan voort. „Bij den aanvang... want nog is het einde niet! Allereerst toch hebben we, zoo- Lang de vijandelijke legers nog bijna dagelijks in de nabijheid onzer grenzen op elkaar stooten, le waken dal troe- pendeelen, die verdwalen of over onze grenzen uitwijken, dadelijk ontwapend en geinteraeerd worden Niet minder scherp zullen we er op hebben toe te zien, dat, bij gevechten nabij de grens, vervolgende troepen in hun ijver zich niet laten verlokken hun vervolging uit te strekken op Neder- landsch territoor. (Het gevaar daarvoor is door de Duitsche overwinningen na hel schrijven van dit artikel wel vermin derd, maai' niet opgeheven, Antwerpen). Zoolang men bij een en ander met kleine troepenafdeelingen te doen heeft, levert deze laak geen bijzondere moei lijkheden op, maar als er geheele legei's ontwapend en geïnterneerd moeten wor den zooals den len Februari 1871 hel -geval was met het 81.000 man sterke leger van Bourbaki aan de Zwitsersche grens dan wordt de zaak moeilijker, vooral als zulk een wijkend leger op den voet door den overwinnaar wordt gevolgd. In de tweede plaats blijft het ge vaar voor opzettelijke neulraliteits- scheimis beslaan. Men zij in zijn oor deel daarover voorzichtig en billijk. De nu aangevangen worsteling is de gewel digste die de wereld ooit aanschouwde. Hel is voor de 4 continentale groot machten er op of er onder en waar schijnlijk voor goed. „Het einddoel van dezen kamp" zoo schreef de „Ham burger Nachrichlen" van 11 Augustus j l „is eene nieuwe regeling van de machtsverhoudingen in het centrum van Europa en daardoor eene wijziging in den bloedsomloop van het geheele poli tieke organisme der oude wereld Daar gaal het inderdaad heen! Men bedenke wat dat zeggen wil en vrage zich d!an dit eens af indien de zaken voor Duitschland b.v. eens zóó komen te staan dat het winnen kan door b.v. een half millioen zijner reservetroe pen snel in Noord-België le werpen en' dat het verliest wanneer zulks te laat ge schiedt, wat zal het dan doen Dan zal het alleen vragen wat grooter tijdsverlies met zich brengt het Neder- landsche leger op zij dringen of een om weg maken ten Zuiden van Limburg En mocht geven bij het feest. Hij kocht dus in den eersten den besten winkel een zijden halsdoek en zond haar dien Op een der feestdagen bezoeht vrouw Alheid haar zoon. Zij had als kerstge schenk van haar man verzocht over den wagen te mogen beschikken voor een uitstapje. Brinkmeier, die haar begreep, trolc zijn schouders op. „Doe, wat je niet laten kunt." Nu zat zij in de mooie kamer van Trina, at kerstkoeken bij de koffie en drukte de boerin de hand. „Die weldaad, die je mijn jongen hebt bewezen, Trina Döpke, die zal God je vergelden en ik zal je daai'voor levens lang dankbaar blijven." Trina maakte een afwerend gebaar „Jou Enno is niet iemand, die een wel daad noodig heeft, moeder Brinkmeier Hel is ide vraag, wie bij onze schikking meer wint, hij of ik." Die woorden deden Alheid goed,. Zij voelde zich gedrukt. Toen zij alleen met haar zoon in zijn kamer was, deelde zij hem haar bezorgdheid mee, die zij voor allen had verzwegen. Het stond er slecht bij met Enno's vader, zoowel wat zijn aanzien in het dorp betrof, als met zija gezondheid. Hij had een paar malen lichte duizelingen giehad Eens was hij op het land neergevallen en had bewusteloos gelegen, totdat de knecht hein vond. Sedert was zijn rechterbeen stijf. Hij schreide. Het kwam door de ondankbaarheid der Spreck- holmers, die haar Hinnerk langzaam het hel zal den weg nemen die het minste tijd kost. Men lean volkomen dezelfde vraag stellen met betrekking lót Enge land Hel is nog onmogelijk te zeggen hoe hel verloop zal zijn. Iedere dag, ja ieder uur kan nog nieuwe wendingen brengen. En al dien tijd moet het leger wach ten, gereed tol daden! Ten derde zij er de aandacht op gevestigd dal Japan aan Duitschland een ultimatum stelde, over inwilliging waarvan zelfs niet gedacht kan worden. Zijn de courantenberichten juist, dan zou de Japansclie actie zich tot Kiau-Tsjao be palen. Maai- zal het daarbij blijven? Zal Japan behalve Kiau-Tsjao misschien ook trachten Samoa, de Carolinen en de ver dere ten oosten en noord-oosten^ van onzen Archipel gelegen Polynesische eilanden te veroveren? Zal het hiermee zijn politiek ideaal- de alleenheerschap pij in den Stillen Oceaan een. schrede naderbij komen? Zal Amerika dil zon der protest toelaten of staal ons ook daar een strijd op leven en dood te wach ten? Zullen wij daar buiten kunnen blij ven9 En als wij in Azië eens meege sleept mochten worden in een krijg te gen Engeland's bondgenpot Japan, wat zullen daarvan dan (de consequenties zijn voor onze houding in Europa? Het Japansclie ultimatum brengt ons een nieuw gevaar voor verwikkelingen Ook hieromtrent moet het leger wach ten, gereed tot daden T e n vierde ligt in de toepassing van artikel 7 van hel Rijnvaartlractaat, dat aan Duitschland vrijen doorvoer waar borgt een oorzaak van mogelijke con flicten. En e i n d e 1 ij k nogmaals wijzend op de „Hamburger Nachrichlen" van 11 Augustus, het gaat om een nieuwe rege ling van de machtsverhoudingen in cen- traal-Europa, in een wijziging van het geheele politieke organisme der oude wereld. Dat kan voeren tot de noodza kelijkheid om onze neutraliteit te laten aren Wanneer er een geheel nieuwe kaart van Europa geteekend moet wor den, wanneer dat eens de uitkomst zou zijn van de nu aangevangen worsteling, dan kan er een oogenbltk komen dat ook wij onze slem moeten doen hooren. Niet uit dwaze, belachelijke zucht om aan groote politiek te doen, maar otn bij de eindregeiing onze eigen belangen te waar borgen. En dan verlieze men niet uit het oog, dat een paar honderd duizend man volkomen versche troepen aan het eind van een grooten oorlog driemaal zooveel waard zijn als in het begin. Ook daarom moet het leger wa c ht e n, gereed tot daden. De heer Colijn besluit aldus: Ga zoo is ons aller bede de oor- logsgeesel aan ons Land en aan zijn Koloniën voorbij! Wij bcgeeren niet an ders dan een bescheiden plaats onder de zon, dan een onafhankelijk volksbe staan en de getrouwe bewaring van wat ons door Gods voorzienig bestel in hart brak. Het was het werk vanLuerke Voss, die in onverzoenlijken haat de gemeente tegen haar burgemeester op zette. Hij had Piter Clussmann ook legen den zin van Brinkmeier in de plaats ge bracht. Die sliep en at nu de rij langs in de kolonie. Haar eenige troost in haar groot verdriet was, dat het Enno goed ging, dat zij, wat hem betrof, tenminste gerust de toekomst kon tegemoet zien. „Ik denk in 't geheel niet aan de toe komst moeder", antwoordde Enno „Maar iedere dag, dien ik beleef is goed. Daar moet men mee tevreden zijn Alheid herhaalde haar bezoek niet. In haar brieven kon men fusschen de regels haar bezorgdheid over haar man lezen, al gaf zij zich ook moeite opgewekt te schrijven. Toen de sneeuw begon te smelten, de sneeuwklokjes in den tuin te voor schijn kwamen en de wilgen hun katjes vertoonden, verscheen op zekeren dag Frits Overdiek te Stellichte. Enno had juist de nieuwe zaaimachine voor het huis gereden, die de zaadkorrels veel dichter en regelmatiger in de vorens strooide, dan de hand van djon meest geoefenaen zaaier dat vermocht te doen en bracht haar in gereedheid voor het zaaien van het zomerkoren, toen de jon,- ge onderwijzer over de kanaalbrug kwam aanstappen. Brinkmeier voelde een steek in het hart- Voor het eerst in zijn leven zag hij' zijn speelkameraad niet gaarne „Eureka! Daar is hij!" riep Overdiek vroolijk. „Men moet den kerel als den den loop der historie is toebetrouwd. Evenwel, komt het anders, dan zal het gewapende Nederlandsehe Volk zijn plicht doen, dan zal blijken dat „Das Wolk in Waffen'" niet alleen voor Duitschers ge schreven werd. Tol zoolang wachten Bidt God. maar houdt het kruit droog! Uit Middelburg. De groote stroom van vluchtelingen uit België', die vooral per boot te Vlissingen aangevoerd wordt, verschaft de vereenigde Vlissingsche en Middelburgsche vrouwen comités heel wat arbeid. In eendrachtige samenwerking hebben beide comités aan de haven te Vlissingen een dienst georganiseerd, die steeds eenige vrouwen aldaar aanwezig doet zijn. De aangekomen vluchtelingen worden dan ook onmiddelijk met raad en daad bijgestaan, gezorgd wordt dat elk naar zijn stand in een hotel of bij particulieren zoowel te Vlissingen als te Middelburg wordt ondergebracht, dat zieken of gewon den worden verpleegd en verbonden en dat landgenooten of vreemdelingen, wie het aan middeleD voor de verdere reis ontbreekt een voorschot ontvangen, dat voldoende is om de plaats hunner bestemming te bereiken. Reeds 14 dagen is deze organisatie in wer king en vooral de laatste dagen, nu bet aantal uitgewekenen uit België steeds grooter wordt, doet zij onnoemelijk veel goed. Het valt echter te begrijpen dat de kosten van dit werk ook evenredig stijgen, en al geven de meeste gebolpenen toezegging het voor geschoten geld zoo spoedig mogelijk terug te zenden vooiloopig mag op de teruggave daarvan, Jvooral van buitenlanders, niet ge heel gerekend worden. Het is dan ook te vreezen dat de vrouwencomité's eerstdaags aan het eind hunner middelen zullen geraken, zoo geen nieuwe steun toevloeit. Mevr. Ver- heijden en mevr. Herman Snijders te Mid delburg en mevrouw van Raaltevan Raalte te Vlissingen zijn gaarne bereid gelden voor dit nuttig doel in ontvangst te nemen. - In de gisteren, onder voorzitterschap van den heer L. A. van der Harst gehouden vergadering van de «Vereeniging tot werk- verschalfing aan Zeeuwsche blinden" werd verslag uitgebracht omtrent den toestand der Vereeniging en hare verrichtingen in het afgeloopen boekjaar, waaraan het vol gende wordt ontleend Het ledental der vereeniging bleef statio nair. Door wijlen mejuffrouw A. C. Doekheer werd haar een contante som van f 1000 gelegateerd, welk legaat met dankbaarheid werd aanvaard. De jaarlijksche verloting beantwoordde, dank zij het toenemende lotendebiet, vol komen aan de verwachtingen gevolg bier van was, dat wederom tot loonsverhooging en het toekennen van gratificatiën kon worden overgegaan. verloren zoon zoeken. Geen enkele regel! Geen enkel woord' En onderwijl zit hij hier warm iu de wol." „Ik heb een moeilijken lijd achter mij", antwoordde Enno kortaf. „Ja, je moeder heeft mij daarvan ver teld Ik ben nu met de Paaschvacantie bij mijn oude lui. Maar nu ben je toch goed op je pooten terecht gekomen, hé?" Nu hen ik knecht", antwoordde Enno terwijl hij zijn wenkbrauwen samentrok. De ander lachte „Bij Trina Döpke. Moet ik je daarom misschien condolee- ren?" Enno kreeg een kleur. Met gramstori- gen blik beschouwde hij den vriend zij ner kinderjaren. Wat had die zich mooi gemaakt! Een bouquetje in 't knoops gat, geheel en al als een vrijer. En hij beweerde, dat hij hem kwam zoeken? Die huichelaarNeen, die kwam zeer zeker niet om hem' Doch voordat hij een heftig woord kon zeggen, ver scheen Trina in de voordeur. Enn^o boog zich dus zwijgend over de machine. „Juffrouw Döpke, u heeft mij op de September-jaarmarkt uitgenoodigd", zei Overdiek, terwijl hij de vrouw des huizes begroette „En u ziet, dat ik van uw vriendelijke invitatie gebruik maak" ,.U is welkom, mijnheer Overdiek. Gaat u met uw vriend in de kamer. Ik zal dadelijk nieuwe koffie zetten. Enno, wijs jij je landsman den weg." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1