-op grond van anderer inlichtingen, dat de Franschen Charleroi verscheiden ma len op de Duitschers hernomen hebben Nu komt iemand, die zich persoonlijk van den toestand daar ter stede op hoogle heeft gesteld, in de „Echo d'Osl- ende" vertellen, dat daar jhiels van aan is. De Duitschers bezetten volgens hem Charleroi op den eersten dag, dal ze óór die stad verschenen. De Fransche sol daten hebben Charleroi niet heroverd om de eenvoudige reden, dat ze zich naar liet Zuiden hadden teruggetrokken. Op het oogenblik dat de Duitschers daarvoor aankwamen, bevond zich geen enkele Fransche soldaat meer in Charleroi Ook verhalen omtrent, daar aangerichte verwoesting zijn volgens dezen zegsman overdreven. In 't geheel hebben de Duit schers er 185 huizen verwoest of in brand gesloken, terwijl de officieren der Duitschers, die zelf hun politie hebben ingericht, de uitspattingen der soldalen spoedig bedwongen 11 oe zien de Engels che hulp troepen eruit.' De berichtgever van de „Temps in Noprd-T"rynkrijk maakt ons wat nader bekend met het uiterlijk der Engelsche hulptroepen Tol nu loe bleef de ken nis omtrent deze militairen vrij schim mig Officiëren, en manschappen dragen ge heel dezelfde uniform van dikke, gehg- bruine, wollen stof. Voorts hebben ze gele schoenen aan, terwijl dezelfde wol len slof als waarvan de jassen gemaakt zijn de onderheenen omwikkel L Daar stuiten tamelijk ruime broekspijpen bij aan. De jas heeft aan de borstzijden aan beide kanten elk twee zakken Aan een breeden, gelen, lederen riem zijn van den re chler schouder naai- de linker heup vijf zgkjes, elk vqor tien pabo nen, bevestigd. Even veel patronen wor den aan den koppel in zakken gedragen. Karabijn en geweer zijn zwaar en herinneren aan hel Duilsche Mauser-ge» weer. Voorts draagt de Britsche soldaat op 't hoofd een geheel met wollen stof overtrokken muls. Zelfs de klep daar van is ermee overtrokken. Als onderscheidiugsleeken tusschen officieren en ms nschappen dienen bijna onbemerkbare sterren, tres sen of dergelijke versierselen met goud- of zilverdraad, met wol gemengd, en welke dislrinclieven eerst op 10 M. af stand kunnen worden, herkend. Zelfs de Schollen, wier onbedwingbare voorliefde voor hun txatilioncele dracht bekend is dragen die op zoodanige wijze, dat ze evenmin uit de verte onderscheiden kan worden. Ook die dracht n 1. is van kliaki-slof vervaardigd. Slechts hun hoofddeksel onderscheidt zich van dat der andere Britsche soldaten De Scholten hebben hun langwerpige muts met den zilveren distel als gesp behouden, die door een rand met vier kanten in de kleuren van hun regiment wordt omzoomd. De beenen zijn of half naakt of met zwarte kousen bedekt of wel met een broek, die eveneens een versiering met vierkanten draagt. Hun karren en wagens voeren een verbluffenden voorraad, niet alleen een ontzaglijke massa schietvoorraad, maar nog van allerhande, andere benoodigdhe- den mee. Voor de paarden geperst hooi. voor de manschappen bussen met thee. cacao, suiker, ingemaakte groenten en vlecsch. Ook brachten ze een menigte vliegtuigen mee Hoe lang kan de oorlog duren? Deze vraag heeft ook een Fransch schrijver onder de oogen gezien luite nant-kolonel Henri Nordacq D w z. hij heeft i n een voor den oorlog te Parijs verschenen werk: „De oorlog in de twin tigste eeuw" aangenomen, zooals op 't oogenblik bewaarheid is, dat Duitschland- en Oostenrijk het hoofd te bieden hebben ben aan Frankrijk, Rusland en Engeland Men voert, aldus Nordacq, vaak de geldelijke kwestie aan, om te betoogen, dat een oorlog onmogelijk lang kan du ren. De schrijver vestigt in tegenstelling daarmee de aandacht op de reusachtige Jcasvoorraden der staatsbanken en de ko lossale rijkdommen der naties Hij her innert eraan, hoe Frankrijk 30 miljard. Duitschland 20 miljard aan buitenjand- sche staten heeft geleend Tijdens- zijn oorlog in zijn eigen gebied kon Japan nog 1200 millioen Voorts leert de krijgskunde, dat de duur der oorlogen toeneemt inet deuitge strektheid der fronten en dal de snelheid omgekeerd evenredig is aan de massa. In 1870 besloeg h et front van de groep Duitsche legers bij het begin van de vijandelijkheden 'ongeveer 120 K M en dat met ongeveer 400 000 man Voor dit jaar kan men de troepenmacht nu reeds op ongeveer het drievoudige schat ten. Het* front bestaat een afstand van 300 tot 350 K M Ten slotte beroept de Fransche schrij ver zich voor zijn betoog, dat de aan vallende beweging zich zelf verslindt o a op de ervaring der Duitsche invallende troepen in 1870 Toen rukten 400 000 Duitschers Frankrijk binnen. Twee maan den later stond het hoofdleger voor Pa rijs, om er liet beleg voor te slaan Het waren 170.000 man Henri Nordacq gelooft, dat een oorlog als de doorhem vooronderstelde zal ein digen als de volslagen stilstand van het economische leven de regeeringen zal doen meenen, dal ze bijna aan de gren zen der uitputting raken BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Volgens de „Kölu. Ztg." is de vorst van Albanië te Ancona aangekomen en naar Venetië doorgereisd De opstandelingen hebben Zaterdag nacht overeenkomstig de gemaakte af spraak Durazzo, de hoofdstad van Alba nië, vreedzaam bezet Alles gaat in beste vriendschap met Turkije. Lord de Villiers, plaatsvervangend gouverneur-generaal van de Zuid-Afri- kaansche Unie, is volgens de „Köln Ztg." Vrijdag gestorven- KORTE OORLOGSBERICHTEN. De Duitsche gezant in den Haag heelt de Nederlandsche regeering verzocht, er bij die van België in het belang der menscbe- lijlcheid op aan te drin<*en, dat zij de burgerlijke bevolking in dat land terughoude van een tegenstand, dien men te Berlijn voor geheel en al zonder kans op slagen houdt. Jhr. Loudon, onze minister van buiten- lnndscbe zaken, deelde dit den Belgischen gezant in den Haag mee en deze belootde, zijn gouvernement daarmee in kennis te stellen. Onze lezers weten, dat een afvaardi ging uit België, bestaande uit deu minister van justitie Carton dp Wiart en eenige ministers van staal, naar Amerika waren gezonden, om ter wille van België een be roep op de daar heerschende democratie le doen en tevens in dat lan,d inlichtingen te verschaffen over de wandaden waar aan de Duitschers zich in België hebben schuldig gemaakt. Eerst hebben ze te Londen hun grieven bij den koning voorgedragen Deze heeft de lieeren bereidwillig aangehoord. Naar nu een lid dier zending, F.iniel van der Velde, leider der Belgische soci alisten, die onlangs tot staats-nünister werd verheven, aan het Londensche blad „The Nation" meedeelde, heeft de missie haar reis afgebroken, omdat de tusschen- komst van Groot-Brittanje voor hen zoo n groole troost is geweest. Tusschen Herenthals en Zamel werd Zaterdag een automobiel met Belgis- he of ficieren door in een molen verscholen Duitsche soldaten beschoten. Prins de Ligne, verwant aan het Belgische koningshuis en een neef van den gezantschapsraad der Bel gische legatie in Den Haag werd ernstig gekwetst. Verleden week bevonden zich in de Kempen ook Belgische soldaten. Deze zijn op de stelling Autwerpen tetuggetrokken. Volgens de N. R. C. is het treinverkeer tusschen Turnhout en onze grens gewoon. In verband met de krijgsverrichtin gen voor Dendermonde en de inneming dier stad (op de plek wlaar de Dender in de Schelde valt) door de Duitschers mag er wel eens aan herinnerd worden,, dal deze stad door drie forten, Lebbcke, Willebroek en Londerzeel, beschermd werd, maar als vesting gedeclaseerd was Nu de Engelschen zoo vele vijande lijke koopvaardijschepen en oorlogssche pen buit of onschadelijk maken, mag er wel eens aan herinnerd worden, dal in tegenstelling mei voorheen, toen het zgn. prijsgeld was voor de bemauning van hel vaartuig, dat hel werlc had gedaan, thans hel geld, dat daarmee wordt opgestreken, eerlijk verdeeld wordt. Vroeger kon de bemauning van een scliip zich in een oorlog rijk kapen. De „Times" haalt een paai- voorbeelden aan, b v. van de twee fregatten, die in 1761 de „Lima buil maakten. Er was daar zooveel geld aan boord, dat elk officier ettelijke duizenden ponden sterling kreeg De „Manchester Guardian" is van: meening dat het bericht van het Lon densche persbureau, volgeus hetwelk ze ven Duitsche torpedobootjagers en torpe dobooten beschadigd le Kiel zouden zijn teruggekeerd, geen grond geeft om aan le nemen, dat er een gevecht tusschen de Duitsche en Russische vloot in de Oostzee heeft plaats gevonden. Het blad vermoedt dat deze schepen schade heb ben beloopen in het gevecht bij Hel goland van de vorige week en het be richt daaromtrent aanzienlijk is ver traagd. De „Daily Telegraph" meldt, dat een Duitsch watervliegtuig met een onderlui tenant en een bestuurder ongeveer 30 mijlen van het eiland Borkum aangetrof fen werd. De Duitschers waren op verkenning van Engelsche oorlogsschepen uit ge weest, doch door een hapering van het toestel gedwongen geworden le dalen. Zij hadden nog getracht om het gebrek te verhelpen, doch slaagden daarin niet Twintig uren hebben ze toen zitten wach ten, alvorens de Engelsche onderzeeboot verscheen, die met vreugde begroet: werd. Uit een verklaring, door den Duitschen rijkskanselier vod Bethmann Hollweg, aan de Associated" en aan de »United Press" ic Amerika gezonden, halen wij de volgen de zinsnede. sEugeland zal ook niets van dnm-dum- kogels vertellen, die door Engelschen en Franschen in strijd met alle overeenkomsten en de gehuichelde humanitaire gevoelens der bondgenooten zijn gebezigd en die gij hier in de origineele verpakking tuut bezien in den staat, waarin zij bij Engelsche en Fransche gevangenen zijn gevonden." Het stuk werd '2 September afgezonden. Aanvankelijk is er veel te doen ge weest, over de vraag, of Duitschland van te voren op de hoogte was gesleld van hel ultimatum dat Oostenrijk-Hongarije aan Servië heeft gesteld. De Duitsche staatssecretaris voor buitenlandsche za ken von Jagow ontkende dit. Uil andere meedeelingen van officieele personen bleek het tegendeel. Do Duitsche gezant le Washington, graal' Bernstorff, heeft dezer dagen in een interview verklaard, dal Duitschland daar tevoren inderdaad van afwist. Hij ontkende evenwel, dat het voor Duitsch land mogelijk zou zijn geweest. Oosten rijk-Hongarije terug te houden Voorts verweet de diplomaat den Ame rikanen, dal zij de neutraliteit schenden door wapenen te vervoeren naai* Enge land. Men loochende dit en wees er deu graaf op, dat wapenen oorlogs-conlra- bande zijn en dus in beslag kunnen wor den genomen. Bjöu Björn&on, de zoon van den Zweedscheu dramaschrijver, op het oogenblik uitgever van de correspon dentie „Norden" heeft den oud-rijks kanselier Von Bulow le Berlijn geïnter viewd Uit dat gesprek is het merkwaar dig aan te halen, dat, terwijl van Fran sche en Belgische zijde in de eerste plaats de strijd vóór de Europeesclie be schaving en haar voortbestaan heet te worden gevoerd, Bulow deze leus voor Duilschland's rol in den huidigen oorlog opeis elite. Ten slotte heeft prins Von Bulow den heer Bjönsou ondervraagd Daarbij vestigde hij er de aandacht op, dat Zwit serland, Nederland. Zweden, Noor wegen, Deneraarken, alle welen, dat de Duitschers niets kwaads tegen lien in 'l schild voeren. Het heele diplomatieke corps le Parijs is met de regeering naar Bor deaux vertrokken, behalve het Ameri- kaansclie en Spaansche gezantschap De Amerikaansche gezant is le Parijs gebleven, omdat hij, aldus de N. R C daardoor beter de belapgtea van ide achter gebleven Amerikaansche onderdanen zal kunnen behartigen, alsook om in zekere zin als bemiddelaar op te treden, omdat hem de behartiging van de belangen van Engelschen, Japanners, Duitschers,, Oos tenrijkers en Serviërs is toevertrouwd en elk matroos of marinier 500. De „Frankfurter Ztg" geeft le ver slaan, dat de Oostenrijkers Lemberg vrij willig hebben ontruimd en dat den Rus sen daar een val wordt bereid. Het zou een schijnoffer zijn dat de Donau-monar- chie daarmee heeft gebracht. Twee Amerikaansche mijn-ingeni eurs, die dezer dagen uil Roemenië over Berlijn te Londen zijn aangekomen, heb ben verteld, hoe iu de Duitsche hoofd stad liet voedsel overal'goedkoop is. Alle eel-gelegeiiheden, dok de eerste, hebben hun prijzen zeer verlaagd Oogenschijnlijk gaal daar het leven zijn gewonen gang. Do bureaux voor inschrij ving van vrijwilligers hebben hel druk In liet vlieg-station bij Berlijn stonden vele Zeppelins en honderden vliegtuigen klaar. DE STRIJD IN BLLGIt. De aanval op Dendermonde. .Antwerpen, Vrijdagavond. Weer zit ik in iiet duistere Antwer pen en vraag mij ai hoe het mogelijk kan zijn iu de XXe eeuw, dal op nau welijks 20 K M. afstand der wereldstad de oorlog woedt terwijl er evenveel dozijnen personen en dan nog wel officieren vgn het heftig gebeuren op de hoogte zijn als de stad honderddui- zendtalleu inwoners telt Iu den trein hadden de reizi gers die voorbij Geut ingestapt wa ren natuurlijk verteld van de vele treinen vluchtelingen die iu Lokeren en' Si. Nicolaas waren aangekomen uit de richting Dendermonde. Er heerschle een zeer gedrukte stemming, doch het recht wist men niet Reeds van Dinsdag af, Loen ik de toe bereidselen in Dendermonde zoo koort sig snel had zien voltooien en hel een en ander vernomen had van wal de uil- gezonden verkenners aan alarmeerend nieuws meebrachten, had ik besloten Dendermonde voorloopig „niet los te laten". Ik verbleef dan beurtelings te Gent en te Antwerpen, want ik ver moedde, dal wat verleden weck in Me- clielen en daarvoor reeds le Londer zeel was geschied, zich thans op den zuid-westelijken uitbouw der Antwerp-: 'sche s telling zou gaan afspele n Donderdagmiddag had ik zekerheid, dal juist tegenover Dendermonde een sterke Duitsche gevechtsmacht zich op hield. Wees overigens alles er op dat de Noord Westgrens van hel door de Duitschers bezette gebied was terugge voerd lol de lijn Nederbrakel bezui den Aalst bezuiden Mechelen, met slechts weinig vooruitgeschoven patrouil les ter beveiliging Sinds de laatste dagen was een sterke troepenmacht met veel cavalerie, veel ar tillerie, doch ook met een groote tirail leursmacht vooruitgeschoven om Aalst noordwaarts Het geheele gebied zuidelijk van den spoorweg Gent Dendermonde Puers was van Quatrecht tot Malderen bezet Daai- hadden zich de Duilsche troe pen volkomen ingegraven De Belgische verkenningspatrouilles wernen gisteren met meer hardnekkig heid ontvangen en er werd ook in het vijandelijk leger grooter bedrijvigheid ge signaleerd. Bedrijvigheid die er op wees dat veel artillerie in stelling werd ge bracht. Maar zooals u reeds uit vorige brieven hebt kunnen bemerken was mén ook aan Belgische zijde met stil blijven zitten. Hoewel Dendermonde eigenlijk een fort fort was, dat met als geheel verouderd wallenfort niet meer kon worden meege teld tol het versterkte Antwerpen, was toch dit punt door zijn ligging een niet onbelangrijk steunpunt tot het afweren van den eersten sloot Vandaar dal de oude wallen die reeds lang pp de be planting met plantsoen hebben gewacht, plotseling weer iu tegenweer werden ge bracht en de stad zeif werd beroofd van alle uitlegsels die reeds, vooral naai' de zijde van het station, aan de oude stad een nieuwen, belangrijken zoom kwamen schenken Donderdagmiddag bleef het reeds niet langer bij schermutselingen in de buurt van Schóoiiaarde, Audigeiu, Lebeke en de andere vlekken en dorpjes zuidelijk van de vernieuwde veste, doch tegen den avond dreunde reeds kanonvuur lot Den dermonde door. Hel schijnt dal toen reeds de brug over de Dender is opge blazen. De verdediging had de voorzor gen tegen een overval voltooid en be loofde geduchten weerstand. Die voorzorgen waren overbodig ge bleken want eenige patrouilles waren zeer gehavend teruggekeerd, auderé brachten krijgsgevangenen mede, maar sommige patrouilles hadden het uiterste moeien inspannen om tenminste hunne gewonden mede le voeren en hun doo- den niet iu handen van den vijand te laten Enkele uhlanenuitvallen werden d,oor kleine iancierscharges beantwoord, doch lol e en hoofdtreften kwam hel nog niet. Omstreeks vier uur hedenochtend weerklonk reeds liet alarmschot eu wei dra drongen de moedige lanciers naar voren en eenige automobielen eu mitrail leurs De Belgen wilden hel opdringen der Duitschers, dat geopend werd mei een artillerie-aanval, tot elkeii prijs be letten Naai- vier zijden werd tegenweer ge noden zoodat het gevechtsveld zich wel dra sikkelvormig om Dendermonde uit strekte. De dag ging aanbreken onder het dreunen der artillerie, die reeds van de forten uit krachtige beantwoording vond lil Dendermonde had niemand een oog geloken, want het voorspel van gister avond had de ongelukkige bewoners den doodschrik bezorgt. Velen waren reeds vertrokken of pakten overhaast het meest noodige bijeen om le ontkomen aan de stad, die weldra onder een projectielen- regen zou komen le liggen Anderen wachtten de waarschuwing van den commandant, generaal Warneiil af, ver trouwend op de weerkracht der fortefi- catiën. Onophoudelijk dreunde het kanon vuur voort, zoodat hel geratel der mi trailleuses en het geknetter van het ge- 'weervuur geheel overgalmd werd. Toen ik tegen acht uur tusschen Moerseke eu Grembergen de wallen in hel gezicht kreeg, dreunde de grond onder mijn voelen van het wegs tooien der vernielende projectielen uit de tal rijke vuurmonden. Weldra bevond ik mij op slechts 3 K M. van de plaats waai- naar schatting hel treffen plaats had Op de wegen heerschte reeds de angstaanjagende drukte van hel oorlogsbedrijf, de vlucht der opgejaagde, bewoners, het vervoer van talrijke gewonden in Roode Kruis wagens en beschikbare auto's, terwijl blijkbaar reeds maatregelen genomen werden om hel contact met het Noor den zoo gemakkelijk mogelijk te onder houden Ileel langzaam naderde ik Dendermon de langs den weg van Grembergen Op de wallen noordelijk van de stad was alles in tegenweer, doch het kwam mij voor. dat hier en daar verplaatsing van geschut met behulp van bespanningen plaats had. Zien kon ik het niet, doch ik meende het uil de geluiden te kunnen opmaken Plotseling zie ik weer een witte wolk, zooals ik die reeds meer gezien heb, recht de hoogte in ploffen en weldra neem ik een braiul waar. Even later weer eenige doffe ploffen en de vuile pikrine damp der brisantgranalen. Voorts het ontploffen van granaatkartetsen Dat plof fen en knallen links langs Dendermonde duurt een twintig minuten met groote kracht voort, zoodal ik daaruit kan af leiden dal Oostelijk van de vesting het vijandelijk vuur nog de baau heeft schoon te vegen, eer de opmarsch kan worden aangevangen. Ik zie een kerk in lichte laaie gaan Volgens den bewoner van het huis waar .ik schuilplaats <viiid, is hel de kerk van Sint Gilles. Ook rechts van Dendermonde blijkt thans het artillerie-duel met ongekende felheid los te breken en weldra is hel vóór mij en aan beide zijden, doch nog steeds aan den gindschen kant van Den dermonde. Hel dreunen zwoegt zoo gejaagd snel als het stampen van een sneltrein Doch dat regelmatig gedonder is niet veel meer dan de ondertoon Want nu en dan dreunt een zwaarder salvo los, terwijl met tusschenpoozen van weinige minu ten projectielen worden weggeploft om suizend door het luchtruim te snorren en dan met een geweldigen knal le exploi- deeren. Van den strijd zelf is niets te zien. Wel komen nu en dan eeuige lanciers terug, die een gewonden makker mecvoereu, wol snelt mij een gewond lancier voorbij die met moeite door het veld ontkomen is aan de vervolging van een ulilanen-pa- Irouille, en ook hoor ik eenige malen op betrekkelijk korten afstand kleine los- knetteringen van geweervuur van elkaar ontdekt hebbende patrouilles, doch iu verbaasde tegenstelling met het verniel zuchtig bombardement blijven de velden rondom mij heen laal-zomerschen vrede behouden en blijven boven de vyaïle- grachten de ochtendnevels maar stil op trekken in het gouden zonlicht lil den horizon neem ik geweldige rookpluimen waar, die niet liet snel-wcg- trekkende hebben van kruitdamp, zoodat ik vernJbed dal hoeven en huizen in brand zijn gescholen. Alk ik op niet groolen afstand van mij langzamerhand granaatkartetsen uit licht veldgeschut hoor slukploffen en ik zelfs zie li oe Westelijk van mij een schuurtje met een ontzettende slag wordt tol een puinhoop gepatst, besluit ik den groolen weg weer op te zoeken. Te meer waar ik zoo nu en dan een pauw-hoorbaar ge- peils hoor van voorbijdvvalende geweer kogels - lecken dat allerwege zich strijd ontplooit, ook builen de eigenlijke stellin gen eu loopgraven. Overal op de veldwegen zie ik bepakte menschen naar den groolen weg zeulen. Meest zijn het vrouwen, die hare kinde ren meedrijven Als ik ze nader, aan schouw ik met ontzetting hoe de schrik hen heeft bevangen en hoe de angst hen pijnigt. Een algemeen sauve qui peut heeft plaats, maar wie kan zich voorstellen wal dat zeggen wil De vrouwen verkroppen hun smart en oolc de mannen strompelen met door schrik verlamde beenen voort Hunne ge-, zictiten bleek en de oogeu starend. De kinderen huilen, de grooteren heb ben echter de stomme stilte, die heel deze jacht naai- behoud iets krankzinnigs geeft. Hier eu daar op den weg liggen ver loren zakken eu achtergelaten geknpople doeken, waarin kleeren en doezen Van een vrouw neem ik een paar kleine kin deren over-, daar de stakkerd niet meer voort kan Een jongen neemt haar mee op z'n kar, die reeds „beladen is met pakken en krijtende kinderen lk zie een ouden man struikelen Hij wordt door een paar soldaten overeind geholpen. Hoewel liet volop dag is en een bran dende zon over den weg blakert, is hel mij of ik weg kol van een groot nach telijk onheil' eu alsof onze 'haastige stappen opklinken tusschen nauwe mu ren. Een geweldige drukking in de ooren, een geslaihp in kei hoofd een bijna toe gesnoerde ademtucht, een zwart, zwie pend leed, dal al maai- volgt en ai maar verpletteren wil, ik geloof dat dit alles sensatie is Binnen weinige minuien, maai- Tzijn voor die arme vluchtelingen uren van k- ra n k -/.i n n i g maken de angst, is liet slation Grembergen bereikt. Daar vertrekt reeds een trein vluchtelingen liet schijnt dat men eenige goederenwagens met loco motief zoover mogebjk op Dendermonde heeft toegeschoven, want ik "geloof niet dal lieL mogelijk is net station Dender monde, dat tusschen de vesting en den vijand, naar mijn vermoeden zelfs mid den in het aanvalsfront ligt, te berei ken Spoorwegbeambten snellen heen en weer als brandweermannen bij een brand. Er zal nog een trein gereed woraea gemaakt en zoo spoedig moge lijk vertrekken Met eenige spoorwegbe ambten snel ik terug den weg op om de arme vrouwen le helpen Wij sjor ren en sjouwen, doch worden plolse- lang verontrust door een hevig gelrap pel Alles vliegt weg naar den wegkant. Commando's klinken en weldra stuift ons in noordelijke lichting een wilde stoet Uuiciei'S voorbij met de onstuimigheid van een wervelwind Het snuiven eu snoeven der paarden, hel gekletter der uitrustingen, het snelle geklikklak der galopperende dieven, zóó heb ik het bij manoeuvers of parkde-charge nimmer gehoord. Wederom doorboren zwermende pro jectielen het luchtruim en slaan met kor te donderknallen uileen. Het krijgsru moer nadert beslist. Met dezelfde on stuimigheid nadert een nieuwe bent lan ciers. Een commando klinkt en zij snel len achter een hoog maisveld de akkers binnen. Eenige kanonnen met de gelegenheids- bespanningen ratelen over den weg. De paarden - steigeren en galoppeeren wild onder het zweepgestriem der berijders. Hel geheel maakt meer den indruk van een vlucht dan van een frontverschuiving. Iels le infonneeren is echter onmoge lijk en beoordeelen lean men niets al leen alles wat gebeurt heeft van manoeu vres niets! In de onmiddellijke nabijheid vallen geweerschoten Kogels fluiten voorbij, ech ter nauwelijks hoorbaar in bet algemeen gedreun. De kogels maken het geluid van korte gasontsnappingen door een ventiel. Een meisje struikelt langzaam neer. Ze heeft een schampschot aan den voet. Tegen twaalf uur zijn negen goederen wagens bijeen en een locomotief. We hel pen de vrouwen en de oude manneu in de wagens en reiken hun de kinderen toe Weldra lijkt iedere wagon- op een kampementstent, waarin drie tot vijf ge zinnen bijeengehurkt op den vloer lig gen tusschen zakken en pakken Allen met verstomde, verwezen gezichten, weldra

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 3