stamverwante bevolking rijp te maken voor een eventueele samensmelting met de Russen zelf. Ook dit was hun leger- overheid natuurlijk een spoorslag, zoo spoedig mogelijk na de oorlogsverklaring in Gaiicië binnen te vallen. Zoo spoedig mogelijk! De Russische beer beweegt zich traag. De aardrijkskundige toestand enz. bewerkt dal de mobilisatie tijd kost. De Oostenrij kers onder de generaals Dankl en Auffen- berg waren hun voor met hun inval in Russisch Polen. Blijkbaar hoopten ze zoo doende, dal de Russen, gedwongen, hun beschikbare troepenmacht naar de be dreigde punten van het eigen vaderland te zenden, van den beraamden inval in Gaiicië zouden afzien. Maar de Russen onder de generaals Roesski en Broessilof dachten daar an ders over. Zij zetten den inval üi Gaiicië voort. Met het gevolg, dal Lemberg hun betrekkelijk zoo spoedig In handen viel. In den laalsten tijd telde de plaats on geveer 250 ÜOÜ zielen. liet was een mid delpunt van handel en nijverheid. Voorts is het een knooppunt van spoorwegen naar alle deelen des lands. Te Lemberg zetelen drie aartsbisschop pen Als zoodanig zal het wel eeuig in Europa zijn. Alle drie zijn katholiek. De één is roomsch-, de ander Gricksch-, de derde Armeensch-katholiek. liet verschil in geloofsbelijdenis heefl echter min der een zuiver ritueele dan wel een nationale beteekenis Het laatst genoemde bisdom is eigen lijk een overblijfsel uil vroegeren lijd, toen de Armeniërs uit Armenië zich in Polen vestigden en daar in de roomsche kerk werden opgenomen Tegenwoordig tellen ze nog maar een 20 000 zielen Ze voelen geheel Poolsch, al hebben ze veel kenmerken van hun ras behouden liet Grieksch-katholiek bisdom is, het kon uit het bovenstaande blijken, over eenkomstig het Roethenendom, een mid delpunt van nationalen strijd. Daaruit bleek eveneens, (hit de hoogeschool er een overwegend Poolsch karakter draagt. In nationaal opzicht is Lemberg dan ook in hoofdzaak een Poolsclie stad Ook de Nederlandsche consul aldaar is een Pool, een geacht advocaat. Nederlandsche belangen wanen er volgens de N. R. C. alleen hij de pelroleumnijverlieid. Talrijk zijn ook dc joden in Lemberg Deze voelen zich echter maar voor een deel als een afzonderlijk volk Uit politiek oogpunt waren ze voor 't grootste deel als Polen te beschouwen En wat is nu in korte woorden de ze delijke uitwerking van den val dier stad voor Oostenrijk, de Polen en Roethenen? De vraag werd boven al tusschen de re gels beantwoord. Als middelpunt van be- schavings- en economisch leven be duidt het verlies van Lemberg voor alle daarbij betrokkenen een ernstigen sfag. Niet liet minst voor de Polen Lemberg toch was hel uitgangspunt vau het stre ven naar een wedergeboorte van dit oude rijk. Behalve Lemberg heeft men in ons gisteren verschenen nummer nog den naam van een andere stad gelezen, dien men n iet zoo gemakkelijk in zijn aard rijkskundige kennis zal hebben thuis gebracht: Halicz Dit is ook maar een kleine plaats Hel telt 1850 inwoners en ligt ten Zui den van Lemberg op de plaats, waar de Luckow in de Dnjestr valt. Halicz even wel is groot door zijn verleden en zijn naam, dien het aan de traditie dankl In de 13de eeuw was het de woon plaats van de. Gaiicisclie (naar Halicz of Galicz zoo genoemd) vorsten, die later naar Lemberg verhuisden Later ver overden de Polen het vorstendom Na de verdeeling van Polen kwam dit aan Oostenrijk Deze noemden het heele op de Polen veroverde gebied Gaiicië. Het stadje Halicz onderscheidt zich nog daardoor, dat het t middelpunt is van een Israëlitische sekte, die zich op landbouw toelegt en in zoo verre i: Oost-Europa eeuig is Deze sekte wil van de Talmud nie's weten Zij houdt zich uitsluitend aan het oude Testament I.alen we nu letten op de krijgsverrich tingen, die met de inneming door de Rus sen van Lemberg .en Haücz voorloopig bekroond werden Den 27slen Augustus liad het eerste ernstige treffen plaats tusschen wat Oos- tenrijksch nieuws een Russische over macht noemt en vijandelijke troepen, die hen ten Óósten van Lemberg moesten te genhouden De Russen drongen daarbij voorwaarts Den volgenden dag moesten dc verdedigers achter de rivier Guila Lipa, ten Z \Y. van Lemberg, rellrceren, zoowel als in de streek vlak ten O. en N van Lemberg. daar ook de Zuidelijke flank der Oostenrijkers bedreigd werd. De Russen maakten dus van het Noord- Ooslen uit een omtrekkende beweging met do bedoeling, zoo doende de vijan delijke legerkorpsen van Gaiicië s hoofd stad af te dringen en de stad te om singelen. Den 29slen zetten de Russen die beweging naar het Zuiden voort. Voor een deel weken de soldaten der Douau- monarchie in Z -"W. richting Een Wolff-bericlil uit Weenen erkent zelf, dat deze daarbij zware verliezen leden, hoofdzakelijk door de motferne zware artillerie der Russen Maar tegenover dit echec kunnen de Oostenrijkers ook voorspoed vermelden. Volgens datzelfde, officieuse telegram wa-i ren Donderdag uil de Oostenrijksclie le gers van Dankl en Auffenberg 11.600 Russische krijsgevangenen weggevoerd, terwijl nog de aankomst van 7000 man aangekondigd werd. Ook wat dit aangaat, moet men weder onderscheid maken tusschen het leger van Auffenberg en. dat van Dan,kl Heeft het eerste in het Z. O van Russhfcli- Polen blijkbaar met succes gevochten, de door generaal Dankl aangevoerde leger macht heeft, eveneens: blijkbaar, na den aanvankelijkeu voorspoed in het Russisph gouvernement Lubliu, ten N.-westen van het zoo even genoemde oorlogstooneel gelegen, daar tegen de Russische ver dediging hel hoofd gestooten. Generaal Aufrenberg begon den 25sten Aug. den aanval op uit het gebied van Cholm naar het Zuiden opgerukte vijan delijke strijdkrachten. Deze richtten zich dus naar de Noordgrens van Gaiicië in ae richting van Lemberg. Tusschen de Huczwh (een zijrivier van de Bug, ten N. van Lemberg, maai- op Russisch gebied) en de Wieprz, <lat een zijrivier van de Weiclisel is, stootten de legers op el kander Hiermee is de slag bij Zamosc be doeld, waarvan dc laatste dagen herhaal delijk gesproken werd. Den 28sten Augus tus kregen de Oostenrijkers uit het Noor den van Gaiicië versterking. Terwijl de Russen, blijkbaar naar Lemberg, Iraclil- len door le breken, zelte de tegenpartij baar poging lot omsingeling der Russen ■oorL Volgens bel Wolff-bureau mislukte de eerste beweging. De omsiugeliug, door de Oostenrijkers beproefd, schijnt eenig succes te hebben gehad, getuigen de bo ven aangegeven cijfers van krijgsgevangen Russen. Deze trokken voor Auffenberg's troepen Noordwaarts laugs de Bug terug. De Oostenrijkers zouden in dezen slag 200 kanonnen hebben buit gemaakt. •i' Gedurende dezen strijd was Dankl iu het straks genoemde gouvernement met de Russen slaags. Het bericht van Wolff daarover is maar kort Dat is een be denkelijk teelcen voor de Oostenrijkers. Dal meldt alleen, dat de Ooslenrijksche scharen, versterkt met gedeelten van het tevoren ten W. van de Weichsel operee- rende leger, tot in de nabijheid van de stad Lublin doordrongen. Telegrammen van Russische zijde heb ben van die gevechten een anderen in druk gegeven en aldus ook de schaarsch- te aan nieuws van Ooslenrijkschen kant verklaard. De Russen hebben, aldus luidde het gisteren opgenomen telegram uit Petro- grad, hel Oostenrijksclie leger bij Lublin teruggeworpen en vervolgd. Daarbij na men zij ongeveer 1000 map gevangen en bemachtigden ze 8 kanonnen. Het ver woede gevecht duurde bij liet afzenden van het bericht (gisteren) voort. Hoe dit mei het eerste deel daarvan te rijmen is, is ons niet geheel duidelijk Alsc de Oostenrijkers over het geheele front nog tegenstand kunnen bieden (wat toch noodig is, wil men van een „verwoed gevecht" kunnen spreken) kan die ver volging niet zoo brnsLig zijn. In Frankrijk. Over de bewegingen der Duitsche le gers in Frankrijk kunnen we korl zijn Het is alles voortwaarts naar Parijs. Bij hel bcgiu van den ooi-log was het Duitsche wachtwoord: we zullen over winnen, want we moeten overwinnen Daaraan zijn ze tl-ouw gebleven. Men hecfl hel vim ochtend op het bul letin gelezen: Reims, de oude kronings- staa, gevallen. Nauwelijks waren de Duit sche aanvallen daarop begonnen! Wie had dezen „debacle" verwacht? De Fran- sche bevolking zelf toch zeker niet, al ging zij volstrekt niet met dat vertrouwen den strijd in als waarvan Duitschland eendrachtig getuigenis aflegde. Bovendien bleef ze onkundig van den ernst der te genslagen. toen die als een hagelbui be gonnen te komen En eens begonnen, is daar geen eind aan gekomen. Wat beteelcent dit alles? De vestigen la Fcre, Laon, Condé, Hir- son, Ayvelles, het ligt alles achter de Duitschers. Zonder slag of stoot hebben zij daar bezit van genomen. Klakkeloos lieefl Rijscl zieli overgegeven. Men her innert zich uit een brief van onzen oor logscorrespondent, hoe de militaire over heid zich daar haastte, bij den onweer- s taan naren aandrang der Duitsche drom men, de stad te ontwapenen en haar al dus voor een eveulueel bombardement le behoeden. De linie, waarop Franschen en Engel- schen hun hoop hadden gebouwd, la Fè- re, Laon, Reims, waarvan men dacht, dal ze de Duitschers gedurende een poos al thans zou kunnen tegenhouden, ze heefl voor de invallers niet de minste zwarig heid opgeleverd. Op hel oogenblik staat Duitsche cava lerie voor Parijs De infanterie zal au wel spoedig vol gen De Duitschers marcheeren zoo ver bijsterend snel. Een staaltje daarvan uit het telegram van het Duitsche hoofd kwart ier De buit, door huu legers gemaakt, begint eerst langzamerhand bekend te worden, daar de troepen zich bij hun opmarsch daarom maar weinig kunnen bekommeren. Vermeesterde kannonen en voertuigen zijn in l vrije veld achter gelaten Slechts hel leger van veld maarschalk Von Bulow had bij het af zenden van dat ambtelijk bericht van den oorlogsbuit melding gemaakt. Deze opgave loopt tol einde Augustus en is reeds overweldigend Dat leger bemach tigde n 1 zes vaandels, 233 zwaré kanon nen, 116 veldkanonnen, 79 machine-ge weren en 166 voertuigen, 12 934 Fran sehen werden in krijgsgevangenschap weggeleid. Alles dus jobstijdingen voor de solda ten der republiek En we herhalen on ze vraag wat beduidt dit alles? Wat zit daar achter? Zeker, we vergelen niet: hier slaan enkele voordeelen voor dp Franschen tegenover In hel Noorden houdt de vesting Maubeuge nog stand. De Duit schers zijn daai- eenvoudig om heen getrokken. En in het Oosten beletten zij gesteund door de sterke sperwerken- reeksen 'Toul-Verdun en Belfort-F.pinal de legers onder den Beierschen kroon prins en veldmaarschalk Von Heeringen, van het Oosten uit op de hoofdstad aan te trekken. Volgens een Havas-telegram uit Parijs hebben de vreemde soldaten in de streek van Verdun enkele tegen slagen le verduren gehad. En in Lotha ringen en de Vogezen behaalden de Fransche wapenen enkele plaatselijke voordeelen. De toekomst zal leeren, of de ver dedigers van hun vaderland inderdaad van de daar beloonde dapperheid en volharding profijt zullen kunnen trek ken om zich, althans voor een deel, te genover de Duitschers le herstellen, daar toch de Franschen in het Noor den overal terugtrekken zonder zelfs een poging te doen, de versterkte plaat sen le verdedigen en zonder de bezet ting van Parijs tijd te geven, zich afdoen de op een beleg voor te bereiden. Dit doet denken aan een plan, een alge- meene taktiek. Acht men hei* thans door de Duit schers overstroomde gebied niet dien stig voor een slag? Wensclien zij het oogenblik af te wachten, Lol meer veel meer Engelschen op de Fransche kust zijn geland? Men zou het zeggen na de koortsachtige haast, waarmee vooral de afgeloopen dagen de werving van vrij- illigers in dal rijk ter hand werd ge nomen. Wil men trachten, het leger VjOor Parijs te verpletteren tusschen de versterkingen rond die stad en het Fransche veldleger, waarbij de Britten uit hel N. W wellicht welkomen bijstand kunnen bieden? Het blijven vragen Men moet afwach ten. Maar ook de Fransche korpsen, die ten Zuiden van Toul stand houden, moeten oppassen, niet afgesneden te worden, als de andere Duitsche legers verder Zuidwaarts rukken De opruiming van het slagveld. In de Köln. Ztg. wordt een antwoord gegeven op de door vele gedane vraag wat er gebeurt met de gesneuvelden en gewonden op een slagveld. Ten eerste is na het gevecht iedeie troepen- afdeelicg verplicht het strijd veld in haar nabijheid af te zoeken naar gewonden en gesneuvelden en ook naar plunderend en moordend gespuis. Vooral nachts dient op uitvoering dier maatregelen gelet te wo<den. De volgende afdeelingen zullen bij een voortschrijdend gevecht hetzelfde doen op het terrein waai de strijd gevoerd is. Maar dit strenge voorschrift is ter nausvernood noodig. Ook de mee9t vermoeide soldaten deuken aan degenen, die met hen gevochten hebben, en een eenstemmige woede beheerscht allen tegen de hyena's van het slagveld. Gewonden, die nog loopen kunnen, zullen zich vanzelf weer bij de troepen aansluiten of zich naar de naastbij gelegen verbindings plaats begeven hebben. Zij krijgen daar een eenvoudig beschermingsverband, en begeven zich dan naar de naastbij zijnde verzamel plaats voor de lichtgewonden, vanwaar ze naar bet naaste kwartier worden geleid. De overige gewonden moettn van de verbandplaats waarheen zij eerst vervoerd zijn. zoo mogelijk aan bet veldhospitaal afgeleverd worden. Moeten zij echter eerst op de verbandplaats blijven dan dienen zij een beschermde p.'aatste knjgen door tenten schermdaken, windschermen, stroodekken, enz. uit de draagbare velduitrusting. De zorg voor de levenden eischt een snelle begraving der dooden. Men behoeft zich niet de verkeerde voorstelling te maken dat er nog levenden bij de dooden gelegd worden. De dood moet zonder eenigen twijfel zijn vastgesteld, vóór tot de begra ving wordt toestemming gegeven. Bij de kommando's, die belast zijn met het op ruimen van het slagveld dienen steeds offi cieren van gezondheid of ander hospitaal- personeel te worden toegevoegd. De graven dienen zoo te worden gemaakt dat er geen bederf van water of ludht uit kan voort komen. Nadat de opruiming van het slagveld is geschied, wordt door een bijzonder kom- mando onder een der ondere officieren, bijgestaan door een officier van gezondheid, nauwkeurig nagegaan of al het noodige is gebeurd. Ook voor de dieren wordt gezorgd. Die met heelbaze wonden Worden verbonden en naar het naast© kwartier vervoerd. De zwaar gewonden paarden krijsen een genade-schot. De vaststellirg v.'U'den persoon van de gesneuvelden geschiedt^oor de herkennings- teekens. Brieven, voorwerpen van waarden enz., van gesneuvelden, stei venden, bewuste- loozen, en zwaar gewonden die bet wenschen, worden door den kwartiermeester in bewa ring genomen. Ol het altijd mogelijk is deze op zich zelf zeker uitmuntende maatregelen uit te voeren, bijv. bij een teiugtrekkend gevecht, bespreekt de schrijver in de Köln. Ztg. niet. Maar ook dan is er veel kaDS dot byoa alle gesneuvelden en gewonden gevonden worden, omdat dan de tegenstander op bet gevechts terrein komt. vooral vau ae hoofdstad is nog al eens aan verandering, onderhevig. ~'ol militair gouverneur te Brussel is thans generaal-inajoor von Lüttwitz be noemd, Lot plaatselijk bevelhebber ma joor Bar. De mitrailleuses voor het Noordersla- tion zijn weggenomen. De troepen en re serves zijn teruggetrokken en door land storm vervangen. Dit weerspreekt dus hel trouwens reeds zich zelf veroordeelend bericht, dat Brussel geheel vau Duitsche soldalen ontbloot zou zijn. Gisteren hebben we gemeld, hoe de voornaamste kunstschatten uit Mechelen in veiligheid zijn gebracht. Dat dit noodig lean zijn, bewijst be-< halve de schrikwekkende uitwerking van de Duitsche projectieleu, de roofzucht van de Duitsche handen. De „Matin" van Antwerpen althans weet te melden, dat de troepen, die op het oogenblik BrusseL bezetten, de hand hebben gelegd op wat hel „Museum dc-r Schoone Kunsten" kost baars had en dat alles naar Berlijn zon den. Voor de waarheid van dit bericht slaan we evenwel volstrekt niet in. Belgische tijdingen hebben den laatsten tijd niet door betrouwbaarheid uitgemunt. We gewaagden van den gewichligen steun, dien de Duitschers bij de ver overing van hel hoog in de bergen ge legen, als het ware in België vooruitge schoven Fransche sperfort Givet van Ooslenrijksche motor-batterijen onder-J vonden. Blijkens een nadere meedeeling daar over van de „Vossische Ztg" overtreft ook het kaliber van deze slukkeu wat we tot nu toe van veldgeschut gewoon waren. Deze batterijen hebben n.l. 30 5 c M kanonnen. Elke batterij bestaat uit twee kanonnen en is aan een motor wagen gekoppeld. Een particulier telegram uit Ber lijn werkt op het vaderlandslievend en keizerlijk gezind gemoed der Duitschers mei een verhaal van Wilhelm's tegen woordigheid op het oorlogstooneel in N. O -Frankrijk Toen de groote slag tegen de aanval lende tien Fransche legerkorpsen werd geleverd, kon de keizer het in 't hoofd kwartier niet meer uithouden. Hij snelde naar het front en bracht zooals men weel, den nacht le midden zijner troe pen door. Blijkbaar is dus die tocht van den oppersten oorlogsheer een spontane daad geweest, zooals we er meer van hem kennen. Maar daardoor verliest ze de ver-strekkende beteekenis, die de „Loknl Anzeiger" volgens ons blad van gisteren daarin lei. Hel telegram schelst de toespraak des keizers als aangrijpend. De ondergaande zon verlichtte hel slagveld 1 Dit dunkt ons overigens een ongunstig zinnebeeld. Of zag dal op Frankrijk's onafhankelijkheid De oorlogscorrespondent van de Frankfurter Ztg deelt mede, dat graaf Haseler (gep. veldmaarschalk) zich als vrijwilliger bij een legerkorps heeft aan gesloten. De „Frankf. Ztg." publiceert een protocol van Duitsche zijde opgesteld over gruwelen, die de Franschen zouden hebben bedreven bij Altkirch (in den EI- KORTE OORLOGSBERICHTEN. - Het Duitsche beheer van het door hun troepen bezette deel van België .en De „Temps een der ernstigste, zoo niet het ernstigste en ongetwijfeld hel meest gezaghebbende blad van Frankrijk zal de regeering naai- Bordeaux volgen, aldus maakte de redactie Donderdag be kend. Aanvankelijk werd de oorlog in Groot-Brillanje te veel ais spdrt be schouwd. Men sprak van de eerste ronde, enz. Later heeft men zich daar van den ernst van den toestand doordrongen, zij het al niet rechtstreeks ten opzichte van liet vereenigde koninkrijk. In Rusland schijnen sommige kringen den opmarsch in Pruisen als een soort wedloop te beschouwen. Een openbare inschrijving is geopend in Petrograd ten voordeele van de Russische soldaten, die het eerst Berlijn zullen bereiken. Den eersten September was daartoe voor een som van ongeveer twee honderd duizend roebel ingeschreven. In het Z. O. piept legen den gowa- penden Goliath (O östenrijk-IIongarije) de David-Montenegro op, Toen heeft de eer ste een generaal met een brigade berg troepen togen den parmantigen en oorlogs- zuchtigen buurman uitgezonden, welke bij de grens, aldus een Weensch Wolff-be richl, door hen verdreven werd. De Monlcnegrijncn verloren een zwaar kanon macht aangevallen en was na een hevig gevecht genoodzaakt de plaats te ver laten. Geen enkel stuk oorlogstuig of uitrusting werd achtergelaten. OOSTENDE 4 Sept. Er woedt thans een gevecht tusschen Dendermonde en Aalst Men heefl de bruggen bij Aalst in de lucht doen vliegen. Reizigers die uit Brussel kwamen moes ten langs Ninove en Aalst gaan en vervol gens terugrijden over Denderleeuw naar Solleghein en over Gent naar Oostende. Bij" Dendermonde schoten de Duit schers op een voorbijkomenden trein en verwondden pen meisje, dat met dien trein reisde. HET FRANSCHE SUCCES IIIJ ST. QUENTIN. ANTWERPEN, 4 Sept. (Part.) Dc Duit schers, die gisteren getracht hebben de linkervleugel der geallieerden verder Frankrijk in terug te dringen zijn tot op St. Quentin teruggeworpen. Een sterke cavalerieafdeeling is le Pontiegne versla gen. De Duitschers verloren verscheidene •kanonnen- f ENGELSCII LEGERBERICHT. LONDEN, 4 Sept. Het persbureau meldt, dat de toestand op hel oorlogster- rein in Frankrijk geen enkele belangrijke wijziging heefl ondergaan. De positie der bondgenoolen' is gunstig, er zijn aanwij zingen, dal de beweging der Duitschers zich ontwikkelt in Oostelijke en Zuid oostelijke richting. DUITSCHE VLIEGERS GEVANGEN. HARWICH, 4 Sept- Een lorpedoboot- jager bracht hier twee Duitsche offi cieren van de luchtvaarLafdeeling aan, die met hun watervliegtuig in de Noord zee ronddreven. Hel toestel werd, nadat de aan boord zich bevindende bommen onschadelijk waren gemaakt, tol zinken gebracht. DE RUSSEN IN GALIUM). PETROGRAD, 4 Sept. De Russische le gerstaf publiceert bijzonderheden over de slagen bij Lemberg en Aliez, waarhij de verliezen der Oostenrijkers bijzonder groot waren. 200 kanonnen zijn buitge maakt en verscheidene duizenden Oos tenrijkers werden krijgsgevangenen. NIEUWE OORLOGSVERKLARINGEN De Berlijnsche correspondent van het persbureau Vaz Dias verneemt uit ver trouwbare bron dat de oorlogsverkla ringen tusschen Turkije en Rusland eenerzijds en tusschen Turkije en Grie kenland anderzijds elk oogenblik le verwachten zijn. Rusland heefl reeds aan Boelgarije gevraagd of dit land toe stemde in een landing van troepen bij Varna Boelgarije heeft deze voorgenomen schending der neutraliteit ten krach tigste afgewezen Rusland was voornemens bij een toe stemmend antwoord onmiddellijk een belangrijke troepenmacht naar Adriano- pel en Konstantkiopel le zenden Te vens vernemen wij, dat Engeland de j blokkade van de Syrische kust reeds begonnen is. ENGELSCHE TEGENSPRAAK. Wij ontvingen onder dagteekening van 4 September, even na het afdrukken van ons blad, de volgende officieele medede ling van het Engelsche consulaat-gene raal van Nederland te Rotterdam. Rotterdam, 4 Sept. '1914 Naar wij ver nemen zijn er talrijke geruchten in om loop, volgens welke zoogenaamde diun- ■dumkogels in het bezit van de Engel sche soldaten zouden zijn gevonden» Te vens verluidt, dat tijdens het laatste zee gevecht bij Helgoland er meer Duitsche zeelieden door de Engelsche oorlogsbo dems zouden kunnen zijn gered, doch dal men ze zou hebben laten verdrinken-, zonder voldoende pogingen tot reckling te hebben gedaan. s Beide verklaringen zijn absoluut on waar en ongetwijfeld met kwade bedoe lingen in omloop gebracht Geen enkele dum-dumkogel is door de Engelsche sol daten gebruikt. Wat betreft de beschuldiging van het laten verdrinken der Duitschers moet wor den vastgesteld, dal Duitsche officieren op hun eigen manschappen hebben ge vuurd ten einde te voorkomen, dat deze zic.li overgaven aan de booten die de En gelschen hadden uitgezet. Teveus staal hel vast dat de Duitsche oorlogssche pen ook scholen op de Engelsche sloe pen, terwijl deze gewonde en ronddrij vende Duitsche zeelieden redden. Telegrammen. Onderstaande berichten zijn reeds per bulletin door ons bekend gemaakt Zaterdagmorgen 10 uur. REIMS OVERGEGEVEN. BERLIJN, 4 Sepl. Officieel. De vesting Reims is zonder strijd gevallen. De buit, die in onze handen viel is groot. HANDEL EN NIJVERHEID. Mosselen. Gedurende de week van 28 Augustus lot 4 September werden in de haven van Philippine gelost 255 balen mosselen a 90 K.G-, waarvan 50 balen verzonden werden naar West-Vlaanderen in België, legen 3 frank per baal. Door voerlieden uit Gent werden aan de haven geladen/ 300 ton a 60 K G tegen 2 fr. per ton. Verder werd verhandeld 60 K G hot 30 cent per K G HOOG WATER. RUstingen GEVECHT BIJ DENDERMONDE ANTWERPEN, 4 Sept. (Off.) De le Belgische divisie, die Nainen heeft ver dedigd is behouden hier aangekomen De bezetting van Dendermonde werd Vrpdag gisteren door een groote Duitsche over- Zaterdag Zondag Maandag DinBdag Woensdag Dondordag 2.25 3.— 3.31 4.03 4 35 5.11 5 i 7

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 2