HIDDGLBDUUSeHE (OIR UT I*. 209 157* Jaargang. 1914 Zaterdag 5 September. Kameroverzicht. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. Verschillende Berichten. B UIT E N L A N D. DE OORLOG. Dtia eomrut v»r»oh(j*t iagalijka, mat utzondarixg tu Zon- an raaiMagaaJ Prfjï par kwartaal, ioowal voor Middelburg al» voer alia plaatian ia Nedarlaad fraaoo ppj f 1.25} Afzoaderüjke mammen koitea 5 ceat A.dTertemti0m bij abommemeat op aoordeeliga voorwaard»*. Proipeotaiiea daarvaa zijn aaa het bureau te bekom»*, Advert»*fcië* aoor het eeritvolgeade aummer moetea de» middag» vóór ééa uur aaa het bureau bezorgd zija. Adv»rt»*tiC* 4 20 oeat par regel. Bij aboaaamaat vaal lager! Geboorte', dood- ea alle aadere familieberiohtea aa Daakbetuigiagea tu 17 regel» 1 1.50; elke regePmeer 20 oeat. Beolamea 40 oeat par regeL Groote letter» aaar da plaat», dia «j iaaemaa. Tot de plaatiiag va* adtarteatiëa aa reolamea, aiet af komatig uit Z a a 1 a a d, betreffemdf Handel, Nijverheid ea Geldwezea, i» gerechtigd het Algemeei Adverteaüe-Btreai Ml. JM9 LA 1AB Aa., N.Z. Toarnvfwal 999, Amaterdaaa. Bij dil nummer behoort een bijvoegsel. Eerste Kamer. Lang heeft de Eerste Kamer niet noo- -dig gehad over de welbekende noodwet ten Over de Beurswet werd nog het langste gepraat, hoewel sleclils door twee sprekers, de heeren Van den Biesen en Van Nierop. Maar hoewel de heer Van Nierop er op wees dal de regeering zoo'n bui tengewoon vertrouwen, bijna een discre tion!),aire macht vroeg, zou hij toch vóór stemmen, omdat hij een groot ver trouwen heeft in minister Treub wiens arbeid en beleid hij van nabij heeft leeren kennen. In hel afdeelingsverslag werd trou wens ook algemeen hulde gebracht aan dezen minister Uil hel antwoord van den minister zij nog aangehaald wat 'hij zei over het verleenen van crediet. Hij had allen lof voor hetgeen het syndicaat en de Nederl Bank hebben gedaan om de gerustheid te doen terugkeeren. Maar of door hun toedoen aan alle gerechtvaardigde kredietbehoeflen is vol daan, daarachter zet de Minister een groot vraagteeken. Zij gaven slechts kre- ,diet legen zakelijke zekerheid; maar een aantal soliede ondernemingen van den hoogeren middenstand konden daardoor niet geholpen worden. Dat is geen cri- tiek maar de conslateering van een feit. Personen, die niets hebben dan, voor raden, die zij niet in pand kunnen geven, en boekvorderingen kunnen door het syndicaat niet geholpen worden, Voor de ze personen worden nieuwe pogingen ge daan, waaraan ook de heer Van Nierop annex is. Komt er n u een centrale Mid denstand-kredietbank, dan kan aan die kredietbehoeften worden voldaan Veel hangt daarbij echter af van de houding van de Nederlandsche Bank. Verleent, zei de Minister nog, de Ned. Bank geen incasso-krediet op promesspn, dan zal de middenstand' niet geholpen kunnen worden. Alleen, als de Neder landsche Bank medehelpt, zal deze zaak kunnen slagen Zonder hoofdelijke slemming werden ten slotte de wetsontwerpen aangenomen. FAVORITE. Nederland is favorite. Nog nooit is er <loor de naburige groote staten zoo ijverig naar gestreefd om toch maar van een gunstig oordeel van het kleine Nederland verzekerd te zijn. De toezending van Duitsche couranten en brieven houdt aan. We hoorden van personen die couranten toegezonden kre gen door menschen die hen beslist niet kenden, want hun naam op 't adres was verkeerd geschreven. De chef van een oer voorname stations in Zeeland kreeg als „dienstzending" een groot pakket couranten: „Niederreinischc Nachlichte", blijkbaar met het doel ze te verspreiden Wij zelf ontvingen, behalve Duitsche couranten, gisteravond uit Wesel een af druk van een nogal kinderlijk gesteld en in vrij gebrekkig HolLandsch geschreven artikel ,.De waarheid overwind", (sic) dat ons ter koslelooze overname werd toegezonden door een zich noemend „Duilsch-Nederlandsche Nieuws-Korres- pondenlie-Bureau ter behartiging der ge meenschappelijke belangen dier twee lan den blijkbaar opgericht voor deze gele genheid Op ons bulletin van hedenochtend heeft men.kunnen lezen de uitvoerige En- gelsclie tegenspraak, door het Engehchc consulaat-generaal te Rotterdam per tele gram aan ons toegezonden, en dus ver moedelijk ook aan tal van andere bladen in ons land. Het Engelsche witboek met de diplo matieke depeches is op ruime schaal in ons land verspreid, en bovendien ont vingen we er heden een Nederlandsche vertaling van dat den titel draagt En geland in oorlog voor de gewaarborgde rechten van kleine naties", een titel die Engelsclien invloed achter deze uit gave doet vermoeden. Vanwaar toch al die begeerte naar onze goedkeuring? Waarom hecht men in het groote Duitschland en het groote En geland zooveel waarde aan de meening in ons land? Is hel alleen uit verlangen zich zelf als rechtvaardig tc zien beschouwd? 't Is in ieder geval merkwaardig in da gen waarin men juist niet aan het woord maar wel aan 't zwaard 'de beslissing over laaf. Wat beteekent naast 't resultaat van 't slagveld de opinie van ons klein volk? Als er nog iets anders achter zit, dan zien wij dat niet We zijn echter verbaasd over dien plotselingen naijver op ons oor deel. NEDERLAND EN DE OORLOG. De beperkte spoorwegdienst. »Het Handelsblad" klaagt over de orga nisatie van onze spoorwegeD, die in dezen tijd tot een beperkten dienst zijn gedwongen, zoowel omdat men geen »zekerbeid" heeft van geregeldon aanvoer van steenkool als omdat de militaire overheid bet materieel gedeeltelijk vasthoudt. Het. blad wijst dan op België, waarvan een zijner verslaggevers het volgende zeide »Het is inderdaad bewonderenswaardig. Tot op het kritieke oogenblik, waarop de Duitscber8 voortrukken, blijft het treinver keer ais 't ware geheel normaal. Ik reisde van Leuven naar Tienen toen de Duitschers daar als 't ware voor de poorten lagen. Bij de terugtrekkende beweging van bet Belgi sche leger werd te Leuven het station eenige uren gesloten, doch daarna liet men zoo spoedig mogelijk eenige extra-treinen ver trekken om den toevloed van vluchtelingen te kunnen vervoeren. Geheel op den op het spoorwegboekje aangegeven tijd stapte ik te Herenthals op den trein, terwijl er een kwartier later tusschen Belgische en Duit sche patrouilles een verwoed gevecht werd geleverd. De dienst op de lijn dwars door het noorden van België is om zoo te zeggen nog niet verstoord geworden." Letten wij hierop, zflo schrijft het blad verder, dan meenen wij, die ons streng van alle mogelijke critiek op militaire maat regelen onthouden de vraag te mogen stellen is de groote overlast aan de burgerij, de groote schade aan handel, nijverheid en verkeer, door het gebrekkige treinverkeer veroorzaakt, gebillijkt door grootere zeker heid voor troepenvervoer? Is onze spoor- wegorganisatie dan zóó slecht, dat het in tijden dat noodzakelijke troepen snel ver voerd moeten worden, niet mogelijk is oogen- blikkelijk overal treinen te requireeren en binnen enkele uren naar de gewenschte plaatsen te brengen Wij hebben werkelijk niet minder dan anderen voor de handhaving van 's lands neutraliteit over. Maar de weder-opbloei van handel eu industrie, een zekere welvaart, is zeker ook noodig om de lasten, die ons volk te torsen beeft, moedig en blijmoedig te bunnen dragen. En die weder-opbloei is zeker niet mogelijk als het verkeer zóó gestremd en gebrekkig blijft- Deze toestand van gewapend afwachten kan nog lang, zeer lang duren. Uitvoerverbod katoen. Het Stbl. no. 442 bevat een Kon. besluit van den 3den dezer, houdende intrekking van de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van ruwe katoen en katoenen garens. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is aan J Knottenbelt, op verz. verl. als Lid der Commissie tot de Zaken der Protestantsche Kerken in Neder- landsch-Oost- en West-Indië, met dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. gevolgd door het niet minder stemmige „Mijn Nederland" van Hol. Doch ook de overige nummers waren toepasselijk op den ernst der tijden terwijl een tweetal marschen hel programma aanvulde De een was een oude bekende, namelijk de „Défilé des Nations" van Frémaux, maar de andere was een nieuwe, een van den heerMorks zelf, en getiteld „Hulde aan generaal Snijders en het Nederlandsche leger" Tweemaal werd de marsch uitgevoerd, zoodat de aan wezigen m de gelegenheid waren goed kennis te maken met deze jongste com positie van onzen stadgenoot, die zeker voor zijn andere niet onder doet en die er ook wel „in" zal gaan. Hel publiek toonde zich dankbaar voor al helgeefr ten gehoore werd ge bracht, en de aandacht was gedurende de gelieele uitvoering bijna onverdeeld, zelden zagen wij ook buiten de daartoe aangewezen kring zoovele menschen staan luisteren naar de muziek. Hel Wil helmus en hel Wien Neertandsch bloed sloten den avpnd Rest ons nog Ie vermelden, dat ook van de stoelen slechts weinige onbezet bicven. In de afgeloopen week is door de keurmeesters van vee en vleescli al hier afgekeurd een geslacht varken, benevens verschillende organen van ver schillende sLacbtdeelen. Alles is op de gebruikelijke wijze onder toezicht der politie begraven ge worden. - Gisterenavond ontslond een breuk in de waterleiding op de Heerengracht alhier, direct werd met hel herstel aangevangen Uit Walcheren. A. s. Zondag zal de Vlissingsche Post- ianfare een Concert geven te W e s t k a- p e 11 e van 4 tot 6. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. J v E. te A x e 1 heeft bekend den moord gepleegd te hebben op de 10-ja-i rige A. de Kr. aldaar. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Bij kon bestuil is benoemd tot voorzitter van het bestuur van het wa terschap der Sluis aan de Wielingen, C J Sturm, te IJ z e n d ij k e. Oogsloverzichl Evenals in de voorafgaande weken was van 22—29 Augustus het weer buitenge woon gunstig voor het binnenhalen van den oogst Volgens de berichten der rijks- landbouwleeraren ondervonden de werk zaamheden nergens vertraging, terwijl van werkloosheid onder de landarbeiders nog weinig melding wordt gemaakt, Deze is, zoolang het oogsten van aardappelen en uikerbielen duurt, ook niet op groote schaal te vreezen Uit Zeeland wordt bericht, dal op som mige markten vraag was naar oliezaden, met name koolzaad en mosterdzaad. De tarwe levert in het Noorden flinke opbrengsten van zeer goede qualiteil In Zeeland is pl.ja 10 pel van de geoogste tarwe meer of minder „geschoten." Naar het schijnt zullen de suikerfa brieken in het N.W. van België, die in hoofdzaak de suikerbieten uil Zeeuwsch- Vlaanderen verwerken, op den gewonen tijd in werking kunnen worden gesteld Of de levering en betaling der bieten steeds geregeld zal kunnen geschieden, moet nog worden afgewacht. St Ct. De A. N. W. B. De Zw. Ct. meldt, dat de heer W. A. Mooleubeek, rfotaris te Zwolle, consul voor Overijssel van den A. N. W. B., benoemd is tot lid van bet algemeen bestuur van den A. N. W. B. (Toeristenbond voor Ne- laud). KERKNIEUWS. Ned. Herv Kerk. Bedankt voor Blitterswijk J. van der Spek, cand. Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen, Te Lo'lum (Pr.) E. C. v. d. Laan, Driesum. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Het Vad- verneemt, dat Martin Span jaard, nadat professor Gernsheim inzage had genomen van een drietal compo sities van dezen Hagenaar, is toegela ten als Meisterschiiler le Berlijn H ekkinggesneuveld9 Volgens te Nijmegen ontvangen bericht zou de bekende violist Gerard Hekking, een Franschman, gesneuveld zijn N. R. C. Uit Middelburg. Het Bureau van den Territorialen Kom- mandant voor Zeeland is overgebracht van de Nieuwstraat naar het woonhuis Dam Noordzijde, F 147, vroeger bewoond door nu wijlen mej. A. M. Sprenger. In dit gebouw wordt ook gelegenheid gemaakt voor huisvesting van den kom- mandant en zijn staf. Alles heeft wel medegewerkt om gisterenavond de muziekuitvoering door het Middelburgsch Muziekkorps op het Molenwater tot een voor duizenden hoogst aangenaam uurtje te maken. Prachtig weder bij volle maan, in we ken geen uitvoering op dit plein en niet het minst het bij uitstek" voor deze dagen geschikt programma Met de „Vaandelroarsch" van de Pauw begon nen, klonk even daarna plechtig de „Bede voor het Vaderland" van Valerius, I RECHTZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden zijn veroordeeld wegens overtr. Zeeuwscbe stvoonien reglement -. C. S., Tholen, tot f 10 b. s. 4 d. h.; overtr. ar beidswet A. J. van de P., Vlissingen, tot 2 maal f3 b. s. 2 maal 2 d. b.overtr. melkverord. Vlissingen E. P., Vlissingen, tot f 2 b. s. 2 d. h.fietsen zonder licht J. P. P Vlissingen: tot f 1 b. s. 1 d. h.; den oprit te Vlissingen met een rijwiel afrijden J. K., Vlissingen, tot f 0.50 b. s. 1 w. t een hond laten losloopen M. J. de V., bvr. van B. C. S., Vlissingen, tot t 2 b 8. 1 d. h., A. C. van S., V.issingen, tot 2 m. f 3 b. s. 2 m. 2 d. b.straat schenderij J. de K., J. J. B., beiden Mid delburg, no. 1 tot f 2 b. e. I w. t., no. 2 tot f 2 b. 8. 1 d. h.zwemmen op verbo den plaatsen L. van R., G. M., P. S., allen Vlissingen, ieder tot f 0.50 b. s. 1 d. h. -, dronkenschap AW., Serooskerke, tot t 2 b. s 2 d. h.L. V., Goes, tot 3 w. h. Vrijgesp oken is E, C. van der P., Vlis singen, aangeklaagd wegens overtreding der arbeidswet. LANDBOUW. - Toen trein 608 uit Uitgeest gister- namiddag le 4.18 le Haarlem aankwam is door een onjuisten wisselsland een bagagewagen ontspoord Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor De wagen had geen ernstige beschadiging, de dienst had echter lVz uur vertraging. Ilel ongeluk gebeurde even voor het viaduct bij. den Schotersingel Een toepasselijke kalender. Dezer dagen, sekrijtt de O. d. S. redac teur van het Hand., scheurde ik van miin kalender *Van onze Tijdgenooten" dit blaadje bloot: 0 God That bread should be so dear, And flesh and blood so cheap! Thomas Hood. De vertaling hiervan luidt O, GodDat brood zoo duur moet zijn, En vleesch en bloed te geel HOTELDIEF. Verschillende groote hotels te Rot terdam hebben in de laatste dagen bezoek gehad van een dief. Deze is een als heer gekleed persoon, middel matig groot en flink van postuur, rood vol gezicht, rossig grijzend haar en dito knevel. Hij draagt "een gleufhoed, col- bertcostuum en overjas Dit heerschap loopt de hotels binnen, doet of hij daar gelogeerd is, dringt ka mers binnen en neemt koffers en lasch- jes weg, in de hoop dat er zich iets van zijn gading in bevindt Het zijn voorna melijk vreemdelingen, die op deze wijze hun koffers kwijl raken, doch ook een kapitein-kwartiermeester van ons leger is de dupe geworden. De meeste der gestolen koffers bevatten kleedingsluk- ken, doch er zijn er ook een paar bij, waarin gouden en zilveren sieraden wa ren geborgen. Geld wordt er niet ver mist. Op een koffer en een lachje heeft hij in een passemenlwinkel op den Stei ger f 20 voorschot weten los te krij gen, voorgevende dat ze "toebeliooren aan een kapitein van de Holland-Ameri- kalijn, hetgeen een verzinsel blijkt In dén koffer bevindt zich een lieeren- costuum. („N. R. Ct.") Giacomo was een tijd lang werkzaam in de pauselijke diplomatie in 1897 werd hij tot aartsbisschop van Bologna be noemd Daar onderscheidde hij zich vol gens de ..Tijd' door zijn uitstekende ga ven en buitenge wonen, herderlijken zie lenijver. BENEDICTUS XV. Den 21sten Nov. 1854 werd Giacomo della Chiesa le Genua geboren. In tegen stelling met den vorigen paus is hij van aanzienlijke geboorte. Zijn vader was markies, zijn moeder markiezin Giovanna Migliorati Hij studeerde aaa de academie voor adellijke geestelijken. In Galicië en Polen. Hel is niet gemakkelijk zich een scherp beeld le vormen van de geweldige oor logsgebeurtenissen, die zich in de afge loopen dagen tusschen Oostenrijkers en Russen deels op het gebied der eerste, deels op dal der laatste hebben afge speeld Hel belangrijkste resultaat daarvan memden we gisteren de Russen hebben Lemberg, de hoofdstad van Galicië be machtigd De val dezer zwakke vesting kwam niet onverwachts. De overheid had de daartoe noodigo maatregelen, reeds bij voorbaat getroffen Men weet, hoe van Oostenrijk- selie zijde, het succes der Russische, wa penen. dal tol deze inneming lieéft geleid, voor een groot deel aan de spionnage- en dergelijke diensten toegeschreven werd, door de Russiseh-gezinde bevolking van Oostelijk Galicië den indringers bewezen Dil feil wijst op een moeilijkheid bij het volgen.van de krijgsverrichtingen al daar de grens tusschen wat daar tot de Donau-monarchie. wat tot het tsarenrijk hoort, is vrij willekeurig. Aan beide zijden daarvan wonen stamverwanten Donderdag zijn de Russen dus Lem berg binnengetrokken Lilt liel bovenstaande volgt ai, dat deze gebeurtenis uit strategisch oogpunt niet veel te beduiden heeft Des le meer evenwel, van zedelijk-nalionaal standpunt beschouwd. Galicië is de grootste provincie vaft Oostenrijk-Hongarije. In Lemberg zetelde de keizerlijke stadhouder leder jaar kwam er de Galicische Landdag samen, het eenig parlementair lichaam, waarin de Polen een overwegende rol speelden Men weet, hoe de bevolking van Gali cië in drie hoofdgroepen te splitsen is de Polen, de Roethenen en de joden, Ook vertegenwoordigers van de tweede groep hadden weliswaar in den Landdag zitting en stem, doch ook na de kiesrecht- hervorming van Juli 1911, beschikten de Polen er over een meerderheid van drie vierden van het aantal stemmen De Roethenen rijn voor hel meeren- deel op de hand van Rusland Oolc in Hongarije is deze Slavische stam ver breid. Het grootste aantal dezer ook wel Klein-Russen genoemde lieden belijdt den Gricksch-Kalholieken godsdienst Een gedeelte van de Roethenen evenwel wil weer niets van de Russen welen. Deze beliooren tol de nationale Ro^lheensche partij Van hun streven was Lemberg evenals van de andere par tijen, 't middelpunt. Onder Russische heerschappij vreezen zij, dat hun taal als een Russisch dialect behandeld zat worden De drang der Roethenen naar openbare erkenning hunner stemrechten uitte zich hoofdzakelijk in het streven naar de ver krijging van een eigen universiteit. De hoogeschool van Lemberg was dan ook meermalen het bloedige slagveld van Poolsche en Roetheensche studenten Inderdaad werd den laatsten eenige toe gevendheid betoond zij kregen eenige leerstoelen Zelfs beloofde een keizer lijk besluit hun een eigen 'academie. Voor- Ioopig bleef het evenwel daarbij. Alleen is het uit polilick oogpunt van belang, dal de Russische bladen legen de verwezen lijking van die belofte ten hevigste pro testeerden Zij vreesden, dat de in Rus land wonende Roethenen Lemberg dan als hun nationaal centrum zouden gaan beschouwen, hetgeen natuurlijk tot ver zwakking en wellicht ontwrichting van dien slaat zou leiden Rusland was dus in dit land aan genp zijde der Karpalhen de stokebrand Men herinnert zich nog de groote hoog- verraad-processen. die te Lemberg vóór het uitbreken van de vijandelijkheden te gen wie met Rusland verdacht werden te heulen werden gehouden De gezwore nen spraken evenwel alle beklaagden, vriji Van verschillende zijden zag men daarin een bewijs, dat de jury zelf Russisch gezind wis Zoo doorfilterde de Russi sche invloed in 't geheim een groot deel van het staatkundig leven, trachtten, wie aan de overzij der grens woonden, al thans de voor een deel bevriende en

Middelburgsche Courant | 1914 | | pagina 1